De vogels zijn gevlogen Oude hevel komt Grevelingenmeer te hulp PZC dinsdag 28 juni 2005 Pnl merelgeluk in een tuin in Nieuwerkerk. In een klimplant die tegen de pergola groeit ontdekte Gerry Beilsma een nest. Zo weinig verscholen dat ze de ontwikkelingen in het nest betrekkelijk gemakkelijk met haar camera vast kon leggen. Op 9 juni kropen vier mereltjes uit hun blauwgroene, vlekkerige eieren. De aanvankelijk kale. roze kleintjes krijgen beetje bij beetje een vogelachtiger aanzien. Hun grote honger wordt steeds door hun ouders gestild met regenwormen en insecten. Al snel hebben ze een beginnend, donker verenkleedje en kijken ze nieuwsgierig uit hun ogen. Vorige week maandag en dinsdag (20 en 21 juni) vlogen de jongen uit, de wijde wereld in. foto's Gerry Beilsma De bijna twintig jaar onge bruikte Flakkeese Spui- sluis in de Grevelingendam kan mogelijk worden ingezet om het Grevelingenmeer gezonder te maken. Rijkswaterstaat onder zoekt of dit doorlaatmiddel, ge bouwd in het kader van de Del tawerken, opnieuw in werking kan worden gesteld. Op die manier is bovendien be trekkelijk goedkoop te bereiken dat water heen en weer kan stro men tussen Grevelingen en Oos- terschelde. Dat past in het stre ven - neergelegd in de integrale visie Deltawateren - de verbin dingen tussen de afgesloten bek kens te herstellen. Het Grevelingenmeer (ontstaan na de aanleg van de Grevelin gendam in 1965 en de Brouwers- dam in 1971) geldt als uniek maar kwetsbaar. Uniek, door dat het een afgesloten zout meer is. Kwefcmaar, omdat dier soorten in het meer die een strenge winter niet overleven, het gebied niet makkelijk van uit de Noordzee kunnen herbe- volken. Het water in hpt meer is helder, ondanks de daling van het door zicht van vijf naar twee meter, en de meeste kwaliteitsnormen worden gehaald. Lange tijd za ten te veel voedingsstoffen in het water, maar daarin is verbe tering opgetreden. Flora en fau na vertonen veel diversiteit en natuur en recreatie blijken goed samen te gaan. Toch zijn onder zoekers niet helemaal gerust op de toestand van het Grevelin genmeer. Organismen die ken merkend waren voor het ge bied, zoals zeegras, zijn verdwe nen. Karakteristieke weekdie ren hebben het veld geruimd voor veel gewonere wormen. Via de spuisluis in de Brouwers- dam kan het water van het Gre velingenmeer worden ververst. Na de ingebruikname van dit doorlaatmiddel in 1978 trad ge laagdheid in het water op door dat ingelaten zout Noordzeewa ter zich onvoldoende mengde met minder zout water in het meer. Dat leidde tot zuurstof loosheid in de diepere delen, zo als de tot veertig meter diepe putten van Scharendijke en Den Osse. De manier waarop Rijkswaterstaat het doorlaat middel nu beheert, heeft een gunstig effect op gelaagdheid en zuurstofloosheid. Aanvankelijk werd gevreesd dat de Brouwerssluis in zijn een tje niet in staat zou zijn voor een voldoende hoog zoutgehalte in het meer te zorgen. Daarom werd begin jaren tachtig de Flakkeese Spuisluis in de Greve lingendam gebouwd. Met een dubbel doel. Behalve voor de waterkwaliteit in het Grevelin genmeer was de nieuwe spuis- De Flakkeese Spuisluis in de Grevelingendam ziet er na twintig jaar in onbruik te zijn geweest ver waarloosd uit luis nodig om in de laatste fase van de Oosterscheldewerken er voor te zorgen dat het water achterin het gebied niet te zoet werd. Naarmate de bouw van de stormvloedkering in de mon ding van de Oosterschelde vor derde, werd de doorstroomope- ning versmald en kon minder water in en uit. De Oester- en de Philipsdam zouden daar een afdoende oplossing voor bie den: een verkleining van de kom van de Oosterschelde, afge stemd op het gedempte getij. De ze compartimenteringsdammen waren in de afbouwfase van de Oosterschelde evenwel nog niet voltooid. In afwachting daar van moest de Flakkeese Spuis luis uitkomst bieden. Het doorlaatmiddel in de Greve lingendam is uitgevoerd als een hevel. Twee bundels van drie be tonnen kokers die in het mid den het verloop van een omge- foto Marijke Folkertsma keerde V volgen. Een lucht pomp in de punt van de V trekt een vacuüm in de kokers, waar na het water gaat stromen. Het is het principe van het hevel slangetje waarmee een aqua rium wordt leeggemaakt. Na de voltooiing van de Ooster scheldewerken is de Flakkeese Spuisluis niet meer gebruikt. De indruk bestond dat de wa terkwaliteit van het Grevelin genmeer met een nieuwe be- heersstrategie van de Brouwers- sluis prima op peil was te hou den. Dat blijkt een kleine twin tig jaar later toch niet het geval te zijn. Niet alleen geeft de bo demfauna ontwikkelingen te zien waarover deskundigen zich zorgen maken, de beschik baarheid van slechts één moge lijkheid om het water te verver sen, heeft nadelen. In het voor jaar komt via de Brouwerssluis soms algenbloei vanaf de Noord zee binnen. De resten ervan be zinken in de diepere delen van het Grevelingenmeer en leiden daar tot zuurstofloosheid. „Je zou de Brouwersssluis in de periode van algenbloei liever dicht willen houden", zegt Erik Schuilenburg van Rijkswater staat. „Dat kan als we de beschikking zouden hebben over de moge lijkheid juist in de periode van algenbloei vanuit oostelijke richting te verversen." De beschikbaarheid van de Flakkeese Spuisluis is wat dat betreft een buitenkans. Dat geldt ook voor de wens de door Deltadammen van elkaar ge scheiden wateren in Zuid west-Nederland weer met el kaar in verbinding te brengen. Vervulling van die wens is een zaak van de lange adem, omdat spuisluizen en andere doorlaat- middelen peperduur zijn. Verge leken daarmee kost het een schijntje om de hevel in de Gre velingendam opnieuw in ge bruik te nemen. Schuilenburg heeft het over drie tot vijf mil joen euro. Het binnenwerk en de besturing van de Flakkeese Spuisluis moeten worden ver nieuwd. Bovendien moet de bo dembescherming aan de Greve- lingenkant van de hevel worden verbeterd. De spuisluis is in het verleden alleen gebruikt om wa ter uit de Grevelingen af te voe ren op de Oosterschelde. De bo dembescherming aan de Ooster- scheldekant is berekend op de hoge stroomsnelheden waarmee dat gepaard gaat. De andere kant is dat niet. En het is juist de bedoeling het water in twee richtingen door de kokers te la ten lopen. De Deltaraad die de taak heeft de integrale visie Delta wateren tot uitvoering te brengen, heeft Rijkswaterstaat gevraagd de he vel zo snel mogelijk in bedrijf te stellen. Toch kan het nog tot 2008 of 2009 duren voor het zo ver is. Schuilenburg: „We krij gen pas volgend jaar de beschik king over geld. Dan kunnen we beginnen met het onderzoek naar een beheersstrategie voor een situatie met twee spuislui zen in het Grevelingenmeer en de aanpassingen die nodig zijn om de hevel te kunnen gaan ge bruiken." Ben Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 26