Egelantier ruikt naar appeltjes De varkenshandelaars hadden hun eigen stamcafé Nieuwe Raadkaart 't Luuje gaèt deü tot de stoet bie 't graf is 23 dinsdag 28 juni 2005 foto Chicl Jacobusse Links op de voorgrond: egelantier op de Wallen van Retranchemenl Trékke an da taauwe, siste Jo van de smid. „Trèkke zèg ik." Ik stieng even besluteloas mee 't taauwe van de torenklok- ke in mien aanden te kieke naè 't witte plankje an de lange Steele da boven 't graf een in weer zwaoide. Toen ieng ik an 't taauwe mee mien eêle gewicht, 'n Paèr aèrzelende bimbammen kloönke oag boven oöns oad. Ma toe t'n eênmaol goed op gang ekomme was, was t'n nie ml te stuten, die torenklokke van oóns durp. Eve tevore was de rouwstoet 't durp ingereeje. Op dat oagen- blik ao de smid van 't durp, de vaoder van Jo, vö de kèrreke estaè, waè d'n de stoet an kon zie komme. As t'n z'n aand naè bove stak mos Jo, die straote- gisch plaès enomen ao bie t'ur- gel, waè ok 't klokketaauwe naè benee ieng, beginne mee luuje. In omdat ik z'n kammeraod was, mog ik die dag èllepe mee toutje trèkke. Vanuut de Vospit naèdert de rouwstoet langzaèm 't durp. De liekkoese oart getrokke deü tweê zwarte paèren, die vö de zen dag 't slik van 't peelaand magge verwissele, vö de groate zwarte laèkens op d'r rik in 't vee lichtere wèrrek vö de liek koese. Vö de koese uut loapt d'n tum- merman van 't durp, vö deze ge- legen'eid gekleed in z'n lange zwarte jas mee fluweêlen revers. Z'n aanden ouwt t'n gevouwe vö z'n buuk. Achter de koese mee de tweê paèren rieë de koesjes van de fermielje. Aomaè mee eên paèrd d'r vö. Achter de raèmpjes kan je de ménsen zie zitte. M'n te maèke mee 'n welvaèrende groep boe ren uut de polder. De elderwitte musten in de gaauwe sieraèden van de vraauwen vaolle stèrrek in 't oage. In d'r aanden aauwe ze kleine witte neusdoekjes gereed, vö 't geval da d'r traè- nen gaè vloeie. Op 't oagenblik da de stoet 't durp binneriedt, begint oag in d'n toren de klokke te luujen. 't Luuje gaèt zoönder oönderbreking deü tot de stoet vö 't café van Van den Bout op 't oekje is an gekomme. Daè oart, oönder doadse stilte, de kiste tussen de gerdientjes uut aèld in op 'n baèr gezet. Geliektiedig is de fermielje bezig uit de koesjes te stappen. Eerbiedig kieke de toeschaau- wers naè 't vertoan van èlderwit in zwart, mee de gaauwe sieraè den. De zwarte pètten zitte nog stevig op bruingebraande kop pen van de boeren. Je kan zö zie da ze nie gewénd bin an de strakke boardjes roónd d'r aol- zen. De kleine witte neusdoekjes be- dèkke de oagen van de boerin nen. 't Is nie zömar 'n aère- baaier die ier ten graève gedraè- gen oart. Neê 't is eên van de riekste boeren uut de polder. In volgorde van fermielje'verou- ding bin ze bezig 'n ordentelijke stoet te vurreme. Mee érnstige stoere gezichten, die misschien meer zurgen ekend dan vreug de, schufele ze onwennig op de straète een in weer. Oöndertussen beginnen ze ach ter de baèr te loapen. De laoste oöndert meter naè 't kèrrek'of oart aoltied te voet of eleit. On dertussen is de klokke opnieuw begonne mee 't luuje in da gaèt deü tot de stoet bie 't graf an' ekommen is. Op die dag mogt ik eên van de luujers weze. Op 'n oagenblik was ik zö in mien rol gegroeid da 'k niks mi om m'n eene zag. Ok nie 't kleine witte plankje dat de vaoder van Jo van de smid een in weer zwaoide as te ken dat de domenie z'n toe- spraèk zou gaè beginne. „Stoppe mee trèkke, sufkees", gilde Jo. „M'n vaoder staè as 'n bezetene een in weer te zwaoien in jie gaè ma deü mee 't luuje. Je mö wè uutkieke, aanders gaè je noait mi mee." Beschaèmd was ik an 't taauwe gaè ange. Omda 'k ineêns dat taauwe stevig vast-ield wier ik zeker tweê meter de lucht in esnokt. Toe kreeg ik ineêns 'n prachtig uutzicht over 't eêle durp in over 't kèrrekof. Toe zag ik 't ok. Boven de zwarte vlek van ménsen op 't kèrrekof zag ik 't kleine witte plankje een in weer gaè. Toe zweeg de klokke. Je kon zie da de ménsen bie 't graf doadstille stienge, luuste- rend naè de woorden van d'n do- menie. De kleine witte vlèkjes van de neusdoeken betekenden dat t'r noe toch traènen ge- plèngd wiere. Naèjaarswind 't Was te zie dat d'n domenie, die aoltied mee z'n haanden praètte, noe ok wi mee z'n aèrre- men boven 't graf stieng te zwaoien. Jammer dat bie 't graf de raand van de preekstoel ont brak. Daè bute in de kaauwe, ao d'n niks om op te slaèn. De toe spraak van d'n domenie duurde dan ok nie aol te lange. Dat kwam zeker ok deü 't drulerige weer en de venienige naèjaars wind die deü de polder floot. Daè was 't plankje a wï. Noe zag 'k 't zèllef ok. Gin seconde te laète of te vroeg trok ik an 't taauwe. Op 't kerrek'of zaège m'n oe de groep ménsen zich langzaèm ver spreidde. Toe de laoste persoa- nen t'ekken uut waère, kwaème de dèllevers vö d'n dag. Je kon zie oe ze, snél in zeker van d'r eige, 't graf dichtgoaiden. Vö da 't laoste koesje van 't durp ver- dwene was, stampten groate Zeêuwse boerenklompen oneer biedig de aèrde boven de over- leejene vast an. Joop van Zijp Het is interessant om te le zen hoe inzenders van de raadkaart tot hun oplossing ko men. Veel inzenders herkennen de plaats omdat ze er geboren zijn, of er gewoond hebben. Maar Gisela Nijsse uit Oud-Sa- binge schrijft dat haar man 'als er een kerk op de kaart staat, de oplossing altijd weet. Dit omdat hij vanwege zijn beroep als kerkorgelmaker in vele kerken in Zeeland komt om te stem men'. Echtgenoot René plaatste de kaart correct in Hulst, net als al le inzenders overigens. Op de fo to is de Grote Markt te zien, met de markante toren van de basi liek op de achtergrond. Over de kerk wisten velen iets te vertellen. Zo schrijft C.P. Fase uit Sint-Annaland, een van de vaste inzenders: „Op de Raad kaart de Markt, met op de ach tergrond de toren van de St. Wil- librordusbasiliek. In de huidige vorm dateert hij uit het einde van de vijftiende eeuw. In 1958 is een nieuwe torenspits aange bracht nadat de vorige in 1944 door granaatvuur was verwoest. Met de bouw van de kerk begon men al in 1200, maar het zou bijna drie eeuwen duren voor dat het werk voltooid was. Van het oorspronkelijke heiligdom zijn alleen de zware pilaren van de (voor Nederlandse unieke) vieringtoren (1402) en muurwer A1 eeuwen geldt de roos als koningin der bloemen. De grote, teder gekleurde en heerlijk geurende bloemen symboliseren liefde en schoonheid. De roos dankt die lof prijzingen aan de bloem. Het feit dat de planten gemeen kunnen prikken, staat daarmee in schril contrast. Prikken doen rozen met hun stekels. Met het sprookjesfi guur Doornroosje in het achter hoofd, is de kans groot te menen dat rozen doornen bezitten. Maar Doornroosje brengt ons in verwarring. Doornen zijn in de regel vergroeide bladeren. Ze groeien op plaatsen waar je een blad kunt verwachten. Maar de gemene prikkers aan de roos kunnen overal aan de plant voor komen. Ze zijn te vinden op de stengel, bladeren of bloemdelen en heten daarom stekels. Maar of het nu stekels of doornen zijn, de functie is hetzelfde. Ze beschermen de plant tegen mo gelijke vijanden. De roos werd vijfduizend jaar geleden in Azië gecultiveerd. In Nederland zijn minstens vanaf de 16e eeuw rozen in cultuur. Omdat rozen vrij makkelijk te kruisen zijn, zijn er honderden soorten ontwikkeld die onze tui nen sieren. Rozen zijn er in vele vormen, kleuren, geuren en ma ten. Van oorsprong is de bloem vijftallig. Dat wil zeggen dat ze vijf kroonbladeren heeft. In de vele cultuurvormen zijn de meeldraden tot nieuwe kroon bladeren vervormd. Zo komt het, dat sommige rozen heel veel kroonbladeren hebben. Behalve op het uiterlijk van de bloem zijn er rozen veredeld die beter bestand zijn tegen allerlei ziek ten en plagen. Naast de vele gecultiveerde ras sen zijn er ongeveer honderd wil de rozensoorten. De regel dat cultuurrozen onze tuinen sieren en botanische rozen in de vrije natuur groeien, gaat niet altijd op. Een hele bekende botani sche roos is de Rosa Rugosa; de rimpelroos of bottelroos. Deze wordt graag toegepast in perken of heggen. Z'n eigenschappen maken 'm daar uitstekend ge schikt voor. Hij heeft een com pacte, dichte groeiwijze waar door er een dichte haag ont staat. Daarnaast speelt een be langrijke rol, dat de struik goed bestand is tegen de meeste zie ken die in rozen voor kunnen ko men. In ons kustgebied doet de bottel roos het goed. De struik is goed bestand tegen door de wind mee gevoerd zand en zout. Daar- Hondsroos naast is de bottelroos een fraaie verschijning. De lilaroze bloe men bloeien in dit jaargetijde volop. En ze ruiken ook nog eens heerlijk. Andere inheemse rozen die in ons kustgebied voor komen, zijn onder andere de hondsroos, de egelantier, het duinroosje, de bosroos en de vilt- roos. Ze stellen weinig eisen aan hun biotoop en kunnen op arme gronden toch weelderig bloeien. De hondsroos en de egelantier gedijen goed in Zeeland. Ze zijn volop te vinden in onder meel de natuurgebieden Oranjezon, Het Zwin en de Verdronken Zwarte Polder. De twee soorten zorgen nogal eens voor verwar ring, want op het eerste oog lij ken ze sprekend op elkaar. Bei de hebben ze witte tot lichtroze, enkelvoudig bloeiende rozen. De bloemen van de egelantier zijn ietwat donkerder van kleur dan die van de hondsroos. Ge middeld worden beide soorten zo'n anderhalve meter hoog en hebben weinig vertakte sten gels. Om het kenmerkende ver schil waar te nemen, moet een ander zintuig gebruikt worden dan het oog. Bij het kneuzen van het blad verspreidt de ege lantier een heerlijke geur; het ruikt naar appeltjes. De blaad jes werden vroeger dan ook ver zameld en kenden vanwege hun geur vele toepassingen. De blaadjes van de hondsroos geu ren niet. Deze roos dankt zijn naam aan de gelijkenis met de egelantier: Honds betekent minderwaardig, en dat is 't-ie dan ook, wat de geur betreft. Allerlei dieren die van rozen pro fiteren, hechten geen belang aan het feit of de roos wel of niet geurt. De dichte, stekelige rozen struiken zijn een uitstekende plaats om een nest te bouwen. De eieren en jongen zitten er pri ma beschermd tegen vijanden. De bloemen lokken allerlei in secten, die op hun beurt weer tot voedsel voor de vogels die nen. In het najaar wint de bottelroos het qua schoonheid van vele an dere rozensoorten. Hij heeft een grote, fel oranje of oranjerode bottel. Rozenbottels, en in het bijzonder de bottel van de bot telroos, is rijk aan caroteen en vitamine C. Ze worden verza meld en verwerkt tot bijvoor beeld jam of siroop. Carolien van de Kreeke ken van het transept bewaard gebleven. De acht-kantige bo venbouw van de toren is van Laurens van der Leyden (1402), het koor en de omgang met de kapellen van Evert Spoorwater en Reynier van Ympegem (1662), het schip van Herman en Domien de Waghemaker (1481-1534), en de voorgevel van Willem van Sassen (1543)." Over de personen op de foto wist helaas niemand iets te ver tellen. Maar over de locatie valt wel het een en ander te vermel den. Ed Steijns uit Kloosterzan- de schrijft: „Het is een foto van omstreeks 1900. De huizen op de foto staan langs de markt. Het huis met de trapgevel is 'het huis van Commercie', een café. Dit was het stamcafé van de var kenshandelaars tijdens de var- kensmarkt op maandag. Voorbij het café staat op de hoek het 'estaminet' In Bacchus. Het ijze ren hek op de achtergrond is een gedeelte van het hek rondom de kerk. Een deel van dat hek is nog te zien voor de woning van de familie Durinck-Buijsse te Kapellebrug, net voor de kapel. Mevrouw Bellcghem-Reijns her kent een aantal panden op de fo to omdat zij er vroeger als meis je van acht dagelijks langs liep, eerst op weg naar de kleuter school en daarna naar de grote school. „Geheel rechts woonde zo'n zestig jaar geleden Jan Burm en daarnaast Jan Tassaert." Volgens P. Lockefeer uit Hulst is het laatste pand nu een café. De Zaak, de twee pan den ernaast huisvesten nu een advocatenkantoor. Marion Traas-'dHaens vertelt: „Het wit te huis met de ruitjesramen en het uitgangbord is van de heer Pieter 'dHaens die een transport bedrijf had in die tijd. Hij was de jongste broer van mijn over grootvader. Mijn grootvader heeft destijds het bedrijf overge nomen omdat Piet 'dHaens en zijn vrouw Maria Boeding geen kinderen had den." An Weemaes schrijft dat „veel bomen zijn verwijderd." F.F.C. Anteunis weet over het huis met de kleine raampjes en het uithangbord nog te vermel den dat,dit pand er nog staat, maar dan met een verdieping er op in dezelfde stijl. D.E. Tollenaar uit Terneuzen vertelt nog: „De foto geeft een klein gedeelte van het bestand aan oude gevels, waar Hulst er meer van heeft. Voor Hulste naren is dit geen klein bier; men wil de stad binnen de wallen zo authentiek mogelijk houden." Hij schrijft verder nog dat Hulst in 1180 werd gesticht. „In 1531, bij een bezoek van Karei de Vijf de, kreeg Hulst toestemming om een eikenblad in het stadswapen toe te voegen." Annemarie Zevenbergen De waardebonnen gaan naar: O. Freijser, Terneuzen, G. van Biemen, Middelburg en M. Dek ker uit Axel. Een prachtig tafereel aan de walkant. Vrou wen, kinderen en een oudere man, allen in klederdracht, blikken in de lens van de fotograaf. Een sfeervol ver-vooroorlogs beeld uit de collectie van Hans Lindenbergh. De gebruikelijke vraag is: Om welke plaats gaat het hier? Omdat er zoveel personen zo duidelijk op de foto staan zijn er misschien ook nadere bij zonderheden over die personen. Verdere informatie over de de situatie vroeger en nu is welkom. Oplossingen kunnen tot en met zaterdag 2 juli worden gezonden naar: Redactie PZC Buitenge bied, Postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669; e-mail redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van de goede oplossing wor den drie waardebonnen verloot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23