luurders krijgen geld terug Biertaxi gat in de markt Plan voor brede school krijgt steun van gemeente Noodkreet bestuur Film by the Sea Zo'n wolk Samenwerking met Rotterdam drukt winst van havens fors Iaagse huurcommissie stelt Walchenaren in gelijk oekverkoop ibliotheek Spui verlengd Zierikzeeënaar dood gevonden Lieveheersbeestjes tegen bladluis Winkelruit ingegooid Drankrijder moet boeten Portemonnee scholier gestolen Natuur en kunst komen samen in pakhuis Borneo agenda dinsdag 28 juni 2005 UrEdith Ramakers ySSINGEN - Het bestuur a Film by the Sea doet een alste oproep aan de Vlissingse meenteraad om niet te korten de subsidie voor het festival, i deze korting wordt doorge- tdan moet het bestuur zijn ac- iiteiten voor de editie van vol- ndjaar beëindigen. 5 college van B en W heeft voorgesteld om 100.000 (euro te korten op de .gesubsidieerde fes tivals. Het begrotingstekort van de ge meente kan in 2006 oplopen tot 3;6 miljoen euro. Donderdag, vanaf 18.30 uur, beslist de ge meenteraad over de diverse be zuinigingsvoorstellen Het bestuur van Film by the Sea begrijpt dat er gekort moet wor den, maar vindt dat het festival onevenredig zwaar wordt bena deeld. Dat meldt H. d'Ancona, bestuursvoorzitter van Film by the Sea. Zij wijst op de (interjnationale uitstraling van het festival. „Vlissingen wordt ieder jaar weer op een positieve wijze in de spotlights geplaatst." Rampzalig Het festival trekt 30.000 bezoe kers en het is 'het grootste cultu rele evenement dat in de provin cie plaatsvindt'. De terugtrek king van de gemeente zou ramp zalige gevolgen hebben voor de kwaliteit van het festival, want de organisatie zou dan geen fes tival van hoog niveau meer kun nen neerzetten. Het zou boven dien steun van het bedrijfsleven en van nationale fondsen mislo pen. Het bestuur betreurt het ook dat het college niet met het festi- valbestuur heeft overlegd over het schrappen van subsidie. Het festivalbestuur had dan gepleit voor een meer evenredige verde ling van de bezuinigingen over de gehele culturele sector. „Juist een festival dat niet zwaar op de overheid leunt, wordt nu met een volledige kor ting op de subsidie bedreigd", stelt D'Ancona vast. or Wendy van den Hurk DDELBURG - Walcherse urders van Grouwëls-Dael- hebben hun gelijk gehaalld de Haagse huurcommissie. zegt dat verhuurder 'Grou- tls-Daelmans vanaf 2003 ten irechte servicekosten in reke- ag heeft gebracht. Tenminste huurders hebben meege- an in de procedure tegen de lastrichtse vastgoedfirma. it Grouwels-Daelmans ok geld kosten. Die zond haar roornamelijk Oost-Souburgse murders november 2003 'plot- ling' een afrekening. Ze moes euro betalen voor het (on thoud aan de cv-ketel en het cingscontract. Terwijl de vori- eigenaar van de huizen, Veste- Management, voorheen 5,60 laen vroeg voor servicékos- De rekening van 88 euro onterecht, zo heeft de hmir- mmissie in Den Haag nu oordeeld. De verhuurder had ierdaad voor een toelichting leten zorgen, toen het service- stenpakket werd gewijzigd, s dan zeventig procent wan 'de urders had geweigerd, was plan van tafel geweest. Hu jet het serviceabonnement op bil' (nul euro) worden ge ld. Bovendien moet Grou- b-Daelmans zich beperken een glasverzekering, die de order 6,30 euro per maand it. De te veel betaalde service sten moet de maatschappij it terugwerkende kracht te- |betalen. Overigens niet aan 107 klagers. Niet iedereen aaide de afrekeningen wan 1SSINGEN - De boekver- op op de eerste verdieping i Bibliotheek 't Spui in Vlis- gen wordt verlengd tot mor- L verkoop gebeurt tijdens ope gsuren van de bibliotheek, sdag en woensdag van 10.00 18.00 uur. prijzen zijn: 0,75 euro voor boek en 2,50 euro voor vijf ïken. (Advertentie) DZIJNEN - ZONWERING f.AAZET.I Ie -Tel. 0113-33' tezorgklachten: BOO-0231231 so maandag t/m vrijdag ge- curende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur iCTIE IALCHEREM luitenruststraat 18 pstbus 8070 EB MIDDELBURG rtfcl: 0118-493000 ax: 0118-493009 •mail: redwalch@pzc.nl tourits Sep (chef) bdia Berkelder ffith Ramakers flirïam van den Broek slma Osman 11 Hendy van den Hurk Den de Vries (sport) entrale redactie tationspark 28 bstbus 31 160 AA goes Bl: (0113)315500 (0113)315669 •tnail: redactie@pzcjnl iterimet i.pzc.nl -mail: web@pzc.nl 2003. Wel wacht de maatschap pij nog tientallen andere boze huurders, die te laat waren voor deze procedure. Oost-.Soubur- ger H. van Buren, die de kwestie aanzwengelde en die het woord voerde tijdens de hoorzitting, is tevreden met de uitspraak. „We hebben op alle punten gewon nen >en dat was de bedoeling. Zelf heb ik nooit betaald, maar wel krijg ik iets van 22 euro per jaar terug voor de voorschotten. Ik wacht nog even af of Grou wels-Daelmans in hoger beroep gaat bij de kantonrechter, en dan ga ik mijn geld terugeisen. Het heeft allemaal lang genoeg geduurd." Ook huurder N. Dog gen uit Domburg heeft 'gewon nen'. Zij had er, in tegenstelling tot Van Buren, niet zo veel ver trouwen in dat het zou gaan luk ken. „Die hoorzitting verliep zo rommelig dat ik had verwacht dat dat de uitspraak negatief zou beïnvloeden. Maar het is ge lukt. Daar is onze straat heel ge lukkig mee. Eigenlijk ging het me persoonlijk niet eens om dat geld, maar om het principe. Mijn gevoel bij de verhuurder is nooit goed geweest en dat werd bevestigd. Ik ga mijn buren, die een procedure nooit aandurf den, aansporen om de rekening alsnog aan te vechten." A. de Vries van de Middelburgse huur dersvereniging hoopt dat Grou wels-Daelmans de mensen die geen procedure begonnen, uit zichzelf het geld terugbetaalt. „Dat zou de verhuurder sieren. Deze uitspraak is op meer men sen van toepassing, dan zich tot nu toe hebben laten horen. Veel oudere mensen waren toch bang dat ze bijvoorbeeld het huis zou den worden uitgezet. Dat is na tuurlijk helemaal niet aan de or de. Die mensen maken nu even veel kans om te winnen." Van Grouwels-Daelmans was gisteren niemand meer bereik baar voor commentaar. VERING ET Ml/ Antoine van Zoest brengt kratjes bier aan huis met zijn biertaxi. doorEdine Wijnands MIDDELBURG - In zijn appartement aan de Vlissingse boulevard heft Elvin (28) dramatisch zijn armen ten hemel. „De biertaxi moet blijven", roept hij. Zijn vrienden vallen hem luidruchtig bij. Het is bijna middernacht. Het groep je zit al enkele uren te drinken. Het bier was op, dus werd bierbezorger Antoine van Zoest uit Middelburg gebeld...Heb je nog een kratje?" Anoine heeft het druk deze vrijdaga vond. .Zijn linkerarm ziet zwart van de haastig neergekladderde bestellingen. Bacardi in Vlissingen, kratje naar .Arne- muiden^nog ééntje naar Koudekerke. Zijn bedrijf draait goed. Niet verwonderlijk, zegt wat verderop in Vlissingen William (29): „Voor ons is de biertaxi een uitkomst. Wij hebben hier geen nachtwinkels, we willen niet altijdnaar de kroeg.En we hebben ook niet altijd zin om, als er onverwacht be zoek op de stoep staat, naar een snack bar te moeten om drank in te slaan." Bierkoeriers als Antoine zijn bedreigd in hun voortbestaan. De STAP, de stich ting ^alcoholpreventie, wil dat ze verbo den worden. De koeriers zouden bij nacht en ontij bier verkopen aan jonge ren onder de zestien jaar. „Gelul", stelt Henk, of Kees? 'Geef me maar een naam'; 33 is hij, dat staat vast. En, terwijl hij rondjes draait met zijn met wodka gevulde glas, licht hij ietwat onsamenhangend toe: „Zo'n kratje van de biertaxi kunnen die kinderen nooit betalen. Is te duur. Kost twintig euro." Toch is een bierkoerier legaal. Zowel de Winkeltijdenwet als de Drank- en Hore- cawet staat nachtelijke bierbezorging toe. „Mij is dan ook geen strobreed in de weg gelegd", zegt Van Zoest uit Middel burg. Sommige gemeenten moeten mis schien even wat dieper nadenken. In dunbevolkte gebieden, waar kroegen en snackbars slechts per auto zijn te berei ken, kan de bierbezorger voorkomen dat mensen dronken achter het stuur kruipen om 's nachts nog ergens wat blikjes op de kop te tikken. Antoine verkoopt niet aan te jonge jeugd, zegt hij. „Wat heb ik eraan? Stel dat de ouders erachter komen en er werk van gaan maken. Dan raak ik mijn vergunningen kwijt." Natuurlijk twijfelt hij wel eens aan leef tijden. Zoals nu. Een groepje jongeren uit Middelburg hangt aan de lijn. „Ik le ver niets, als ze niet kunnen aantonen dat ze oud genoeg zijn." Onnodig, blijkt als Fabian (17) de deur opent. Broodnuchter en oud genoeg. „Er kwamen wat vrienden aanwaaien. We willen stappen. Maar voor we gaan, drinken we in." Pittige prijzen De prijzen zijn pittig, geeft Antoine toe. Twintig euro voor een kratje, achttien voor een flesje Bacardi. „En dan zit ik relatief nog laag." Koeriers in andere regio's vragen vaak nog meer. In Den Haag vraagt de bierkoerier 27,50 voor een kratje, in Den Bosch 25 euro. De oudste koerier in Nederland, die in Dor drecht, is echter weer wat goedkoper. foto Phil Nijhuis/GPD Toch hoor je de Zeeuwen niet moppe ren. „Ben je gek, veel te blij dat ik bier heb", roept de één. „Duur, duur...?" An toine krijgt een pets op zijn schouder van Dave (31 en vrijgezel): „Deze jon gen zeult mijn drank vier trappen op. Hoef ik het zelf niet te doen. Dat is me veelwaard." Of dan die man in zijn flatje aan de Vlis singse Piet Heinkade. Hij houdt niet van supermarkten, zegt hijKan niet te gen de drukte, tegen al die mensen die met karretjes tegen zijn kuiten aanrij den. Nee, laat bij hem maar alles thuis langs komen. Ook zijn bier. Ideaal. 's Nachts tegen vieren kan Antoine ein delijk zelf een biertje opentrekken. Het was een drukke nacht. Veelal vaste klan ten, de meesten dik boven de 25 jaar oud. „Mijn belangrijkste afnemers", zegt Antoine. Hij baalt van STAP. Ruim 2,5 jaar werkte hij keihard om zijn be drijf van de grond te krijgen. „En dan proberen ze vanachter een bureau al het werk kapot te maken." Hij denkt er niet aan te stoppen, integendeel: uitbrei den wil hij. Naar andere regio's. Net als zijn collega in Dordrecht deed en die in Breda. Dat is zijn droom. GPD Advertentie 3julZOOS Vbor tje Achtsöijujnde Konmar Superstores bjfc op wwv.fcoivnar.nl De lekkerste supermarkt is een van de goedkoopste door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De plannen voor een brede school in de Mid delburgse wijk Klarenbeek mo gen verder uitgewerkt worden. Wethouder A. van 't Westeinde zei gisteren 'heel gelukkig' te zijn met het gezamenlijke initia tief van de scholen Acaciahof en Dolfijnenburch en de stichting Kinderopvang Walcheren. De openbare basisschool Dolfij nenburch, de protestants-chris telijke Acaciahof en de stichting Kinderopvang Walcheren over handigden gisteren een onder zoek over wat ouders willen op het gebied van onderwijs en kin deropvang aan Van 't Westein de. Een van de conclusies uit dat rapport is dat ouders de kin deropvang in de directe omge ving van de basisschool willen hebben. De twee scholen die toch al uitbreidingsplannen had den en de kinderopvangstich- ting zijn daarop gaan praten over een gezamenlijk gebouw tussen beide scholen aan de Ge neraal Hakewill-Smithlaan. „Ik ben om te beginnen heel ge lukkig met het feit dat de scho len en de kinderopvang onder zocht hebben wat ouders belang rijk vinden", zei Van 't Westein de. „Daarnaast zou de gemeente toch al'investeren in de verbou wing van de klaslokalen. Als dat ook gezamenlijk kan, is dat alleen maar meegenomen." ZIERKZEE - Een negentienjarige inwoner van Zierikzee is gisterochtend dood aangetroffen in zijn woning aan het Lange Groenendal. De technische recherche is een onderzoek begonnen, maar gaat volgens een woordvoerster vooralsnog niet uit van een misdrijf. In verband met het standaardonderzoek was de omgeving van het huis enige tijd afgezet. Morgen wordt sectie verricht op het lichaam om de doodsoorzaak vast te stellen. Vermoed wordt dat het te maken heeft met een valpartij de avond tevoren. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat lie veheersbeestjes inzetten voor de bestrijding van bladluis in lindebomen en esdoorns. De aanpak concentreert zich in eerste instantie op de lindes in het centrum van Zierik zee en Noordgouwe. De luizen bedekken 's zomers auto's met een plakkerige stof (honingdauw), die lastig is te verwijderen. In de bo men worden kokers geplaatst, waarin larven van het lieve heersbeestje zitten. Deze larven en later de lieveheerbeest jes eten de luizen op. Tot dusver werden de luizen bestre den door de bomen te injecteren. Die methode is sinds dit jaar landelijk niet meer toegestaan en vervangen door een milieuvriendelijke aanpak. De gemeente schakelt voor de uitvoering de BTL-bomen- dienst uit Apeldoorn in, die deze aanpak al enige jaren met succes toepast. MIDDELBURG - Een achttienjarige Vlissinger en een ne gentienjarige inwoner van Oost-Souburg zijn in de nacht van zondag op maandag aangehouden in Middelburg. Ze woi'den ervan verdacht een winkelruit op de Pottenbak kerssingel in Middelburg te hebben vernield. De twee werden na getuigenverklaringen aangehouden op het Vlissings Jaagpad. De politie heeft de zaak in on derzoek. MIDDELBURG - Een jaar de auto laten staan. Dat was het vonnis van de Middelburgse politierechter over een 37-jarige verdachte uit Roosendaal die al voor de derde keer met drank achter het stuur is gestapt. Bij de man werd vorig jaar februari in Middelburg een ademalcohol- gehalte van 805 microgram gemeten. Dat is bijna vier keer zoveel als toegestaan. De man had tot dan toe al twee alcoholovertredingen op zijn naam staan. Omdat ook een eerder gegeven voorwaardelijke straf van drie maanden rijontzegging van kracht werd, kwam de rech ter in totaal op een ontzegging van een jaar. Daarnaast moet de man een boete van 900 euro betalen. MIDDELBURG - Een achttienjarige Middelburger is gis termorgen zijn portemonnee kwijtgeraakt in een schoolge bouw in Middelburg. De portemonnee werd weggenomen uit een rugzak. De inhoud bestond uit persoonlijke papie^ Voorzitter C. Kuyvenhoven van de raad van bestuur van de open bare Archipelscholen is blij met de reactie van de gemeente. „De vaart zit er nu in. We gaan een architectenbureau vragen een ontwerp te maken en we gaan goed met de medezeggenschaps raden overleggen wat zij wil len." Kuyvenhoven vertelt dat hij op één punt nog van mening verschilt met de wethouder. „Hij noemt het plan een 'brede school'. Ik vind niet dat het een brede school genoemd kan wor den. Daarvoor mis ik nog de deelname van andere maat schappelijke organisaties. Wat mij betreft is het meer een sa menwerking tussen twee scho len en de kinderopvang." door Jeffrey Kutterink TERNEUZEN - Havenschap Zeeland Seaports heeft vorig jaar een winst gemaakt van 6,2 miljoen euro. Vooral de samen werking met de haven van Rot terdam (ESM) trekt een zware wissel. ESM leed 8,8 miljoen eu ro verlies, waarvan de helft voor rekening komt van Zeeland Seaports. Dat blijkt uit de jaarrekening 2004 van het havenschap. Zee land Seaports had gerekend op een winst van 6,9 miljoen euro. In 2003 hield het havenschap nog 7,8 miljoen euro over. De winst van het havenschap is het resultaat van de havens in clusief de resultaten van de sa menwerking met het Havenbe drijf Rotterdam (ESM) en het Valuepark Terneuzen. Met na me de Exploitatiemaatschappij Schelde-Maas beïnvloed de cij fers van de Zeeuwse havens ne gatief. Zeeland en Rotterdam ne men ieder het verlies voor de helft voor hun rekening. Directeur H. van der Hart van Zeeland Seaports noemt het nog steeds een 'aanloopverlies'. De samenwerking stamt van 1995. „De investeringen in ESM strek ken zich over een periode van 25 jaar uit." Het verlies op ESM (4,4 miljoen voor Zeeland Seaports) komt mede door het afschrijven van voorbereidings- kosten van de Westerschelde Container Terminal, stelt Van der Hart. „Die kosten zijn ge maakt. Je kunt ze boekhoudkun dig doorschuiven naar de toe komst, maar we vinden het fi nancieel verantwoord ze nu af te boeken." Zeeland Seaports moest voor ESM over 2003 een verlies incas seren van 2,3 miljoen euro en het jaar ervoor van 1,8 miljoen euro. Rotterdam en Zeeland pra ten op dit moment over de invul ling van de samenwerking. De winst van Zeeland Seaports vloeit niet terug naar de aandeel houders (Borsele, Vlissingen, Terneuzen en de provincie). „De directie van het havenschap heeft vorig jaar met de aandeel houders afgesproken tot en met 2006 de winst aan de reserves toe te voegen. Daarover valt niet te discussiëren. Volgend jaar ontstaat een andere situa tie. Maar de reserve is verant woord hoog. Zo'n financiële po sitie is bij grote investeringen noodzakelijk." Ook de deelne ming in Valuepark Terneuzen (samenwerking met Dow Bene lux) was vorig jaar verliesge vend. Zeeland Seaports moet er 172.000 euro op toeleggen. Dow neemt eenzelfde bedrag voor haar rekening. Een andere reden dat de winst minder hoog is dan vernacht, is de verminderde opbrengst van het grondbedrijf. Mede doordat er vorig jaar minder grond aan (nieuwe) bedrijven is verkocht, daalde de inkomsten van het grondbedrijf (van ruim 56 mil joen euro in 2003 naar nog geen 7 miljoen euro vorig jaar). Volgend jaar moet het tij voor het havenschap weer keren. Zee land Seaports verwacht dan een winst van 6,6 miljoen euro; iets hoger dan dit jaar. MIDDELBURG - In pakhuis Borneo aan de Kuiperspoort in Middelburg is op zondag 3 juli van 13.00 tot 17.00 uur een com binatie van kunst en natuur te zien. De expositie is onderdeel van de Middelburgse kunstroute. Het Wereld Natuur Fonds wijst het publiek op de gevaren die de na tuur van Borneo bedreigen, zo als houtkap, bosbrand en illega le handel in dieren. Het WNF wil bescherming van grotere stukken van dit eiland en stimu leert duurzame ontwikkeling. I STREEKACTIVITEITEN OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10.00 -11.00 uur: Yoga; RITTHEM - Fort Ftammekens, 19.30 uur; Rondleiding o.l.v. gids; Sportzaal Korfbalvereniging Atlas, 19.30-20.30 uur; Gym en trimmen vanaf 50 jaar. VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan. 13.30-16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur Power yoga; Open Hof, 20.15-21.30 uur: Oerdansles- sen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13