Leger slaags met kolonisten Nachtmerrie voor Amerika Haal meer uit uw vakantie 259,- Onderzoek naar fraude tsunami-geld IICÖ,- Koekreclame valt verkeerd bij de Masai Israël begint terugtrekking Gaza met sloop strandhuizen Stage zoon Blair bij partij Bush Bosnië herbegraaft doden genocide Kroatië opent snelweg naar kust Doden door vuurgevecht Atjeh Zaligverklaring Johannes Paulus 'S praten in rak met istandelingen Doden in Kenia door giftig brouwsel tomtom Oppositie aan kop in Bulgarije maandag 27 juni 2005 DEN HAAG - De Masai-ge- nieenschap in Oost-Afrika is vvoedend op de Neder landse koekfabrikant Peij- nenburg vanwege een tv-re- clame waarin Masai-krij- gcrs koekhappen. De Masai roepen het Neder landse publiek op tot een boycot van Peijnenburg- koek. Vooraanstaande le den van het Masai Civil Society Forum waren afge lopen week in Den Haag voor een congres van de UNPO. de Verenigde Na ties van landen en volkeren die niet door de VN wor den erkend. Tijdens dat ver blijf stuitte de delegatie op de commercial met de koek- happende krijgers. .Wij veroordelen dit mis bruik van onze cultuur ten zeerste en we eisen de nede- excuses van de fabri kant die door het verkrach ten van onze tradities mil joenenwinsten maakt", al dus delegatieleider Joseph 01e Simei, gisteren in Den Haag. Springkunsten In de gewraakte televisiere clame springt een rijtje Masaikrijgers onder een touw met sneetjes ontbijt koek De voice-over in de reclame vertelt tegelijker dat de Masai hun be roemde springkunsten te danken hebben aan een Brabantse pater die daar in het 'happen naar Peij- nenburg' zou hebben geïn troduceerd. ,Dat dansen en springen maakt onderdeel uit van een heel bijzonder initiatie ritueel. Bij het ritueel gaat een groep jonge mannen over naar een volgende le ase. Ze worden dan volwassen. Dit is zo beledi- I voor onze mensen. On voorstelbaar dat je daar een grap over durft te ma ken." Peijnenburg was gisteren niet bereikbaar voor com mentaar. GPD van onze redactie buitenland GUSH KATIF - Het Israëlische leger sloopte gisteren in het zui den van de Gazastrook een aan tal verlaten strandhuizen. Daar bij kwam het tot schermutselin gen met een groep joodse kolo nisten. Gevreesd werd dat tegenstan ders van de omstreden ontrui ming van het bezette Palestijnse gebied zich in de woningen zou den vestigen om de terugtrek king te dwarsbomen. Ongeveer zeventig joodse kolo nisten hadden zich verzameld in het gebied om te proberen de sloop tegen te houden. Zij wa ren de afgelopen weken begon nen de huizen op te knappen en in te richten. Het kwam tot enke le schermutselingen, waarbij tien militairen en politieagenten gewond zijn geraakt. Sommige kolonisten gingen voor de bull dozers liggen. Krijgsraad Een van de militairen die bij de operatie betrokken was, is gear resteerd omdat hij bevelen wei gerde. De dienstplichtige sol daat moest het gebied afsluiten voor verkeer en bewaken, maar keerde zich plotseling tegen zijn collega's. Hij riep 'joden zetten geen joden uit', een leus van de tegenstanders van de ontrui ming van de Gazastrook. Hij moet voor de krijgsraad komen. Tientallen ultranationalistische Israëliërs hebben ook een verla ten hotel in de buurt bezet. Zij willen dat gebruiken als uitvals basis voor verzet tegen de terug trekking uit de Gazastrook, die voor medio augustus is voor zien. Het leger moest afgelopen week plannen om het hotel te bestor men afblazen, nadat de kolonis ten er lucht van hadden gekre gen. ANP/AFP Een joodse kolonist wordt door het Israëlische leger nabij de nederzetting Shirat Hayam weggesleept. foto Ronen Zvulun/RTR LONDEN - Euan Blair, de oudste zoon van de Britse La- bourpremier Tony Blair, gaat stage lopen bij de Republi keinse partij in het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den. De 21-jarige krijgt de kans een onbetaalde stage van drie maanden te doen, liet een woordvoerder van de Brit se premier gisteren weten. Ondanks Blairs prima relatie met de Amerikaanse presi dent George Bush zorgde het nieuws voor enkele gefron ste wenkbrauwen bij de Democraten in de VS. Zij zien Blairs Labourpartij als een partner. GPD/RTR BANJA LUKA - De stoffelijke resten van 59 Bosnische burgers die vermoord zijn tijdens de oorlog van 1992 tot 1995, zijn gisteren herbegraven in de stad Prijedor, in het noordwesten van Bosnië-Herzegovina. Dat heeft het pers bureau SRNA gemeld. De lichamen van de slachtoffers, 57 Bosnische moslims en twee Bosnische Kroaten, zijn de afgelopen jaren opgegra ven uit verscheidene massagraven in de omgeving van Prijedor. Rond die stad voerden Servische troepen tijdens de oorlog in voormalig Joegoslavië op grote schaal etni sche zuiveringen uit. Uit Prijedor zijn in die periode 3227 niet-Servische burgers verdwenen, vooral moslims. Tot dusver zijn 1600 lichamen gevonden, waarvan echter pas de helft is geïdentificeerd. ANP/AFP ZAGREB - Kroatië heeft gisteren een 380 kilometer lange snelweg, die de hoofdstad Zagreb verbindt met de kust plaats Split, officieel in gebruik genomen. De opening van de nieuwe weg, vlak voor het begin van het toeristische seizoen, maakt de reis naar de Adriati- sche kust van de voormalige Joegoslavische deelrepubliek aanmerkelijk korter. ANP/DPA JAKARTA - Een vuurgevecht tussen opstandelingen en regeringssoldaten in de Indonesische provincie Atjeh heeft zeker vier mensen het leven gekost. Volgens Indonesische media van gisteren lokten de rebel len een patrouille in een hinderlaag. Een militair zou ge sneuveld zijn. Drie rebellen overleefden het treffen even eens niet. Het incident had plaats bij het plaatsje Tand- jung Belidi 220 kilometer ten oosten van Banda Atjeh. Door de schotenwisseling raakten zeker acht militairen gewond. ANP/DPA VATICAANSTAD - De rooms-katholieke kerk begint morgen met het onderzoek naar het leven, de deugden en reputatie van de vorige paus, Johannes Paulus II. Daarmee begint het Vaticaan met de versnelde procedure voor de zaligverklaring van de vorige paus, de eerste stap op weg naar heiligverklaring. Het bisdom Rome, waarvan de paus bisschop is, opent het proces tijdens een plechtige ceremonie in de basiliek van St. Jan van Lateranen, de bisschopskerk van Rome. Johannes Paulus II overleed op 2 april op 84-jarige leef tijd. ANP/AFP ASHINGTON - De Verenigde ilen hebben in Irak overleg ft vertegenwoordigers van de pandelingen om een eind aan geweld te maken. Dat is de Amerikaanse minister Defensie Donald Rumsfeld restigd. krant The Sunday Times sakte melding van de onder indelingen op gezag van een aakse bron die daarbij aanwe- zou zijn geweest. Volgens Britse dagblad willen de merikanen Iraakse opstande- ngen losweken van buitenland- terroristen die onder leiding n de Jordaniër Al-Zarqawi in akdood en verderf zaaien. msfeld bevestigde dat op de merikaanse televisie en voeg- eraan toe dat in Afghanistan zelfde tactiek wordt toege- s' „Het eerste dat je wilt m is mensen losweken en er- »r zorgen dat ze aan jouw uitgaan staan." Vier Amerika- zouden in een villa buiten igdad in de afgelopen drie we- tweemaal een ontmoeting -bben gehad met de rebellen, amens de Verenigde Staten ne- volgens The Sunday Times hoge militair, een lid van veiligheidsdienst, een staf van het Congres en een mede- trker van de Amerikaanse ara- issade deel aan de gesprekken, eden van de militante organisa- eAnsar al-Sunna zouden de akese opstandelingen vertegen- oordigen. ANP/RTR/AFP De winst van hardliner Mahmoud Ahmadinejad bij de Iraanse presidentsverkie zingen van afgelopen week einde betekent dat de bevol king niet zo pro-Westers is als gedacht. Amerika kampt met een nieuw pro bleem. door Harald Doornbos BEIROET - Amerika weet dat in veel islamitische landen de be volking niets van haar moet heb ben. Regimes in bijvoorbeeld Pa kistan, Egypte en Saoedi-Ara- bië mogen dan pro-Amerika zijn, de bevolking is dat heel dui delijk en heel openlijk niet. Als er in deze landen vrije ver kiezingen zouden worden gehou den, dan is het niet uitgesloten dat een zekere kandidaat, me neer O. bin Laden met zijn 'Ein de van de Wereld-partij', be hoorlijk hoge ogen zou gooien. In Saoedi-Arabië wellicht een meerderheid, in Pakistan en Egypte zo tussen de 30 tot 40 procent van de stemmen. Het is dus verklaarbaar dat de regimes in deze landen het niet riskeren om vrije verkiezingen te organi seren. Wat heeft dit met Iran te ma ken? Heel veel, want in Iran was de situatie tot dit weekeind pre cies het omgekeerde van de si tuatie in Pakistan, Egypte en Soedi-Arabië. Het religieuze re gime in Iran is namelijk altijd extreem anti-Amerika, van de bevolking werd gedacht dat ze juist heel erg pro-Westers was. Volgens Amerikaanse diploma ten loopt de onderdrukkende theocratie op zijn laatste benen. De Iraanse jongeren willen 'fun', 'daten' en 'internetten', geen oeverloos geneuzel over wat volgens de koran wel en niet mag. En Iran heeft nog iets wat eerder genoemde landen niet hebben. Iran is voor het grootste gedeelte sjiitisch, niet soennitisch. En aangezien sjiie- analyse ten volgens Osama bin Laden net zulke ongelovigen zijn als christenen en joden, leidt dat er toe dat de Iraanse bevolking Bin Laden over het algemeen be schouwt als een gevaarlijke gek. Iran is een land waar we als be vrijders worden gezien, dachten de VS. Niet dus. Iran heeft gekozen voor een president, Mahmoud Ahmadinejad, die juist meer za ken zal gaan verbieden, niet minder. Een ex-militair die heel duidelijk is over waar het nucle aire programma van Iran naar toe gaat. Geen discussie moge- NAIROBI - Kenianen drinken een plaatselijk gebrouwen drankje in Kawangware, aan de rand van Nairobi. Het aan tal slachtoffers van niet voor consumptie geschikte alcohol in Kenia is gisteren tot zeker 45 gestegen. Minstens tachtig anderen zijn er ernstig aan toe. De illegaal gestookte alco hol bleek te zijn gemengd met methanol, dat in de industrie onder meer als oplosmiddel wordt gebruikt. Zeker tien mensen zijn blind geworden, doordat het gif het centraal ze nuwstelsel aantastte. De slachtoffers hadden de alcohol vrijdagavond gedronken in een bar in de buurt van Nairo bi. Binnen een paar uur wer den ze ziek. foto Thomas Mukoya/RTR lijk over het tijdelijk stoppen van het programma (een eis van Europa), laat staan het opgeven ervan (iets dat Amerika en Is raël willen) Een sterk anti-Amerikaanse pre sident aan de macht in Teheran betekent dat Amerika niet al leen problemen blijft houden met islamitische landen met een soennitische meerderheid, maar ook met het belangrijkste sjiiti- sche land. Het is geen geheim dat een soen nitisch land als Syrië al sinds het begin van Amerika's invasie in Irak een oogje dichtknijpt wanneer Al Qaeda strijders de grens oversteken naar Irak. Tot nu toe doet Iran dit niet omdat het land belang heeft bij het sla gen van het nieuwe Irak, aange zien dit sjiitische moslims aan de macht brengt. Het gevaar is nu dat Iran zal meehelpen met het opblazen van het nieuwe Irak. Amerika heeft het Iraanse regi me na 11 september op de lijst gezet van de 'As van het Kwaad'. Dat was tijdens het pre sidentschap van een progressie ve president. Nu het duidelijk is dat een ruime meerderheid van de Iraniërs Amerika blijkt te zien als de ultieme vijand, zal Amerika Iran gaan beschouwen als het land van het 'ultieme kwaad'. En dat is niet gezond voor Ira niërs, Amerikanen en - vanwege het nucleaire programma - de rest van de wereld. GPD van onze redactie buitenland KUALA LUMPUR - Maleisië heeft een onderzoek aangekon digd naar mogelijke fraude met geld dat bedoeld was voor de we deropbouw van het eiland Pe- nang na de zeebeving in Zuid- oost-Azië op 26 december. Dat berichtte de krant Star gisteren. Directeur Abu Kassim Moham med van het Maleisische agent schap voor de bestrijding van corruptie zegt verscheidene mel dingen te hebben ontvangen over mensen die ten onrechte vroegen om geld dat voor nabe staanden van slachtoffers en an dere gedupeerden is bedoeld. De zeebeving en de daarop volgen de vloedgolven eisten in Malei sië zeker 69 levens. Familiele den van overleden Maleisiërs hebben een bedrag van ruim 5000 dollar ontvangen. Ook men sen die hun huis of vissersboot hebben verloren, kunnen aan spraak maken op compensatie. Fraudeurs kunnen een boete krijgen van vijf maal het ten on rechte ontvangen bedrag of twintig jaar gevangenisstraf. Herdenking Miljoenen mensen rondom de In dische Oceaan hebben gisteren herdacht dat een half jaar gele den een zeebeving en vloedgol ven dood en verwoesting veroor zaakten. De tsunami's eisten ze ker 176.818 levens. Mèer dan (advertentie) Als ondernemer kunt u eindelijk op vakantie met het CompleetOpWeg pakket van KPN. Overal e-mailen, handsfree bellen, fotograferen en de weg vinden in heel West-Europa. Kijk op www.kpn.com, trefwoord 'CompleetOpWeg' voor meer informatie. Altijd de optimale route TomTom 5 navigatiesoftware Voor heel West-Europa l jaar gratis weers- en verkeersinformatie palmOne Treo™ 650 Bellen, e-mailen, fotograferen Multimedia en agenda Te synchroniseren met Exchange 2003, Outlook en iSync Plus Bluetooth headset Plus autohouder CompleetOpWeg pakket ij 2-jarig Business Select abonnement n 5MB bundel Business Center www.kpn.com 10800-0105 uw telecomspecialist altijd dichtbij 50.000 mensen worden nog al tijd vermist. Vertegenwoordigers van de Ver enigde Naties en de Wereldbank woonden in Indonesië een her denkingsbijeenkomst bij. De provincie Atjeh op het Indonesi sche eiland Sumatra ving op tweede kerstdag de grootste klap op. Daar kwamen bijna 129.000 mensen om. Boeddhis ten, hindoes, christenen en mos lims hielden gisteren religieuze bijeenkomsten om de doden te herdenken. Hulporganisaties, privé-instanties en burgers hou den bijeenkomsten waarin bij de ramp wordt stilgestaan. De kranten in de landen rondom de Indische Oceaan besteedden he le katernen aan analyses van de hulp die de slachtoffers krijgen. Volgens de Verenigde Naties zal de wederopbouw in de hele re gio naar schatting vijf jaar du ren en negen miljard dollar kos ten. ANP/AFP SOFIA - De Bulgaarse socialis tische oppositie stevent zoals verwacht af op een overwinning bij de parlementsverkiezingen. Na telling van bijna alle stem men stonden de socialisten op bijna 31,5 procent. De regeren de Nationale Beweging volgde met iets meer dan 20 procent op eerbiedwaardige afstand. De uitslag is ondanks de winst een tegenvaller voor de socialis ten. In peilingen voorafgaand aan de stembusgang stonden ze er nog beter voor. Partijleider Sergei Stanisjev heeft de over winning wel al opgeëist. Hij toonde zich bereid tot samen werking met andere partijen om Bulgarije zo de Europese Unie in te loodsen. De bedoeling is dat het land in 2007 toetreedt tot de EU. Zijn plaatsvervanger Rumen Petkov stak zijn teleurstelling zaterdagavond over de voorlopi ge uitslag niet onder stoelen of banken. „We hebben de verkie zingen duidelijk gewonnen, al zijn deze resultaten niet bevredi gend. In het parlement staat ons een zeer serieuze uitdaging te wachten", zei hij voor de Bul gaarse televisie. Als derde partij komt de MRF uit de bus met 11,6 procent. IANP/RTR/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5