Zusje Amalia is eerste reserve Ware babyboom bij de Europese koningshuizen PZC PZC Trotse pa: 'Hier is zij dan' Zorreguita's passen op Amalia Premier feliciteert het prinselijk paar vanuit Zeeland Derde in lijn van troonopvolging zal ook veel aandacht van de media krijgen B Pasgeboren prinsesje heeft al haar eigen lied Kort bezoekje van oma Vlag met oranje wimpel mag uit Aangifte woensdag of donderdag Zwangerschap zonder complicati Dochter is vijfde kleinkind Beatri 27 juni 1955 op maandag 27 juni 2005 De nieuwste Oranjetelg is na va der Willem-Alexander en zusje Amalia derde in de lijn van troonopvolging - eerste reserve dus. Dat maakt dat het prinsen kind niet aan de media-aan dacht kan ontsnappen en dat ei- straks bij opvoeding en oplei ding rekening moet worden ge houden met de mogelijkheid van doorschuiven. Dat is bij ko ningshuizen vaker gebeurd. door Hans Jacobs haar oom David, die in 1936 nog voor zijn kroning als ko ning Edward VIII, besloot af te treden om zijn hart te kunnen volgen en een gescheiden Ameri kaanse te trouwen. Edward droeg de kroon over aan de va der van Elizabeth, die regeerde als koning George VI, maar gro te moeite had met het koning schap en jong stierf. De familie heeft zijn vroege overlijden al tijd geweten aan de gedwongen overstap, vanuit een leven in de luwte naar de stress van de troon. Bij de Oranjes is de eerstgebore ne ook niet altijd degene ge weest die uiteindelijk op de troon belandde. Koning Willem III (1817-1890) kreeg bij zijn eer ste vrouw Sophie drie zoons: Wil lem, Maurits en Alexander. Hij overleefde ze alledrie en werd uiteindelijk opgevolgd door zijn vierde kind, de in 1880 uit zijn tweede huwelijk geboren Wilhel- mina. Dat geeft al aan dat ook eventuele volgende kinderen van Maxima en Willem-Alexan der nog van belang kunnen zijn voor de erfopvolging. Uit de luwte Ook in recente tijd is het lijstje met potentiële troonopvolgers tussentijds gewijzigd. Toen prin ses Irene in 1964 geen parlemen taire toestemming kreeg voor haar huwelijk met prins Carlos Hugo van Bourbon-Parma, kwam haar jongere zus Mar griet vanuit de betrekkelijke ko ninklijke luwte opeens op één hartslag van de kroon. Dat bete kende een ingrijpende verande ring in haar leven, zo vertelde ze eens. Zolang Beatrix niet was ge trouwd of volwassen kinderen had, moest ze zich beschikbaar blijven houden. Vader Bernhard had eerder al gezegd zijn kinderen zo op te voeden dat ze alle vier indien no dig koningin konden worden. Vorig jaar veranderde de rang schikking opnieuw. Prins Friso gaf door zijn huwelijk met Ma- bel Wisse Smit zijn derde plek achter Willem-Alexander en Amalia op, jongere broer Con- stantijn schoof een plaatsje op - tot deze jongste gezinsuitbrei ding op de Eikenhorst. Nu is hij weer vierde. Tot de kin deren van de kroonprins volwas sen zijn, blijft Constantijn in beeld. In de toekomst zal dat ook gelden voor de nieuwste loot aan de Oranjestam. GPD oos en teleurgesteld waren Willem-Alexander en Maxi ma vorig jaar december toen De Telegraaf hen voor was met de bekendmaking van de tweede zwangerschap van de prinses. Zij wilden met de aankondiging wachten tot de dertiende week. In de eerste fase van een zwan gerschap kan er immers nog al tijd wat mis gaan. Ook wensten ze zelf het moment te bepalen waarop ze het nieuws naar bui ten brachten. Dat hun privégeheimpje voortij dig uitlekte, zit het prinselijk paar nog altijd niet lekker. Maxima was gekwetst, had meer terughoudendheid en res pect voor haar privéleven ver wacht. Willem-Alexander be greep niet goed dat ook voor de komst van zijn tweede kind zo veel aandacht was. Amalia is tenslotte de beoogde troonop volgster. De nu geboren baby is als alles volgens plan verloopt, slechts eerste reserve. Maar dat is precies de reden voor alle op winding. De geschiedenis staat namelijk bol van de reserves die uiteinde lijk toch de kroon op het hoofd kregen. Omdat de oudste van zijn rechten afzag, voortijdig overleed, geen nakomelingen had of werd afgezet bijvoor beeld. De Belgische koning Al- bert, die in 1993 zijn kinderloos overleden broer Boudewijn op volgde, is het meeste recente voorbeeld van zo'n zijsprong in een koningshuis. De Britse koningin Elizabeth heeft zelfs een trauma overge houden aan het besluit van DEN HAAG - Maria del Carmen en Jorge, de ouders van prinses Maxima, verlaten met hun kleindochter prinses Amalia in de armen het Bronovo- ten gistermiddag een bezoek van anderhalf uur aan hun zojuist bevallen dochter. De Zorreguita's hebben gisteren op Amalia gepast. foto ziekenhuis. Ze brach- Lex van Lieshout/ANP van onze redactie binnenland Premier Balkenende felici teerde gisteren om 16.10 uur prinses Maxima en prins Wil lem-Alexander met de geboorte van hun tweede dochter. Op radio 1 liet hij vanuit Zee land weten hen van harte geluk te wensen en ook feliciteerde hij Amalia met haar zusje. Moe der en kind maken het volgens hem goed. Hij sprak zijn geluk wens uit namens de bevolking van Nederland, Aruba en de Ne derlandse Antillen. Premier Balkenende richtte zijn felicitaties nadrukkelijk ook tot de schoonouders van prins Wil lem-Alexander en tot koningin Beatrix. Hij noemde de geboor te van het tweede kleinkind dit jaar een prachtig geschenk in het jubileumjaar van Beatrix als vorstin. In maart werd Bea trix voor de vierde keer groot moeder door de geboorte van het eerste kind van prins Friso en Mabel. Het zusje van Amalia neemt volgens hem een speciale positie in in de monarchie. „Het is het derde kind in de lijn van de troonopvolging." Elk nieuw leven is een wonder en het brengt een grote verant woordelijkheid voor de ouders mee om nieuw leven te koeste ren en te beschermen. Ook voor Amalia zal dit een grote veran dering betekenen, zei de pre mier. Hij hoopt dat de ouders in rust kunnen genieten van de kleine. Elk kind verdient de ruimte voor een gelukkige en on bezorgde jeugd. ANP door Carine Neefjes Stralend loopt kroonprins Willem-Alexander met zijn pasgeboren dochter de zaal van het ziekenhuis binnen. „Hier is zij dan!" roept de trot se vader. In zijn armen ligt een klein prin sesje, gekleed in de jurk die ook haar zusje Amalia en haar vader Willem-Alexander droegen toen zij aan het Nederlandse volk werden getoond. En net als Amalia, geeft ook dit prinsesje geen kik als ze twee uur na haar geboorte wordt be laagd door een leger fotografen en televisiecamera's. „Ik ben eigenlijk een beetje sprakeloos", zegt Willem-Alex ander als hij zijn pasgeboren dochter aan de media toont. „Als man probeer je je vrouw optimaal te ondersteunen, maar eigenlijk ben je niet meer dan een meewerkend voorwerp. Je helpt mee en opeens was dit meisje geboren. Wij zijn intens dankbaar met deze wolk van een baby. Ik voel mij gezegend met twee kerngezonde doch ters." Goed Volgens Alexander heeft Ama lia, anderhalf jaar oud, goed ge reageerd op de geboorte van haar zusje. „De ouders van Maxima pasten op haar terwijl wij in het zieken huis waren. Ze moesten Amalia ervan overtuigen dat ze toch echt niet naar het zwembad kon. Eenmaal in het ziekenhuis heeft ze de baby heel lief geaaid. Ik denk dat ze er heel blij mee is." Willem-Alexander vertelt dat hij samen met Maxima zijn oudste dochter maandenlang se rieus heeft voorbereid op de komst van haar zusje. „Met een pop.in de wieg hebben we haar geleerd om baby's vooral zacht jes te aaien, niet in de oogjes te prikken. Ze deed heel voorzich tig, kennelijk heeft het zin ge had." Terwijl de kroonprins zijn vrouw in het ziekenhuis onder steunde, wachtten buiten het door Melita Lanting SCHARENDIJKE - Het nieu we prinsesje was amper gebo ren of kerkgangers in Scha- rendijke bezongen de nieuwe telg in een kersvers lied. Componist Mar van der Veer en tekstschrijver en dominee Michiel de Zeeuw klommen gisterochtend direct in de pen toen bekend werd dat spoedig een baby geboren zou wor den. Ze schreven het lied Met Warmte. Het lied is gistermid dag voor het eerst gezongen tijdens de duindienst, een openluchtdienst in Seharen- dijke. Het is niet voor het eerst dat het duo een lied schrijft ter gelegenheid van een Koninklijke geboorte. Bij de geboorte van prinses Ama lia hebben ze het lied Ze ven-Twaalf geschreven. Met Warmte Wie met liefde wordt ontvangen wie echt merkt 'ik mag er zijn' weet zich deel van een verlangen ook al ben je nog maar klein Wie uit liefde is geboren en daarmee ook wordt begroet dat je er bij mag horen 'koninklijk' zit in je bloed Wie als kind van God durft leven merkt dat, anders dan men denkt, jou de voorrang wordt gegeven God royaal Zijn toekomst schenkt Wie op handen wordt gedragen door je Vader van omhoog durft het met Zijn trouw te wagen leeft onder de regenboog door Hans Jacobs Leveranciers van babykle- ding met een kroontje erop doen dit jaar goede zaken. Er is sprake van een babyboom in de paleizen van Europa. Voor het eerst in de geschiede nis waren alle echtgenotes van de troonopvolgers tegelijk zwan ger. Maxima is de eerste uit de rij die haar kind heeft gekregen. Later dit jaar worden nog ba by's verwacht in België, Dene marken, Spanje en Noorwegen. NEDERLAND Maxima is dit jaar niet de eerste 'Oranje' die een baby heeft ge kregen. Op 26 maart schonk schoonzus Mabel in Londen het Op 31 mei werd de koninklijke familie verder uitgebreid door de geboorte van Felicia van Lip- pe-Biesterfeld van Vollenhóven, derde kind van prins Maurits en Marilène van den Broek. Vol gens Maurits is daarmee het ge zin compleet. SPANJE Prinses Letizia is in Spanje min der uitbundig en warm ontvan gen dan haar collega's Maxima in Nederland en Mary in Dene marken. Dat komt wellicht om dat heel Spanje haar al kende als presentatrice van het televi siejournaal. De Spanjaarden konden maar moeilijk aan de rolwisseling wennen. De boule vardbladen eisten na het huwe lijk met prins Felipe in mei vo rig jaar ook snel een baby. Toen dat bericht uitbleef, werden Let izia allerlei nare aandoeningen toegedicht. Het nieuws dat zij in november een kind vernacht zorgde dan ook voor opluchting. BELGIË De Belgische troonopvolger Fi- lip en zijn vrouw Mathilde heb- DEN HAAG - Koningin Beatrix is gistermiddag kort in het Bronovo-ziekenhuis geweest, waar haar vijfde kleinkind enkele uren eerder ter wereld was gekomen. Tegen vijf uur verliet zij het ziekenhuis, enthousiast zwaaiend naar mensen voor het Bronovo. De koningin kwam pas gistermiddag terug uit Duits land. Zij had zaterdagmiddag in Hitzacker een borstbeeld van prins Claus onthuld en later op de dag de tachtigste verjaardag bijgewoond van de oudste zus van haar in 2002 overleden echtge noot. foto Lex van Lieshout/ANP DEN HAAG - Op alle overheidsgebouwen gaat vaii de Nederlandse vlag uit, mét oranje wimpel. Ditoj 'heuglijke gebeurtenis te vieren' van de geboorte tweede dochter van Willem-Alexander en Maxima, heeft minister-president Jan Peter Balkenende stemming van de ministerraad al begin juni bepaald,! gers kunnen het voorbeeld desgewenst volgen. Anders dan bij de geboorte van prinses Amalia in d( ber 2003 zijn er gisteren geen saluutschoten afgev Dat eerbetoon is voorbehouden aan een toekomj kroonprins of kroonprinses. Ook is het vandaag dag. Eind jaren zestig kregen scholieren en ambten nog wel vrij na de geboorte van de kinderen van| nog) prinses Beatrix. GPD DEN HAAG - De tweede dochter van prins lem-Alexander en prinses Maxima wordt woensdi donderdag door haar vader aangegeven bij de gems Den Haag. Dat maakte de woordvoerder van bi ter Deetman van Den Haag gisteren bekend. Namens het gemeentebestuur- wenst burgemeester!) man prins Willem-Alexander, prinses Maxima enta gin Beatrix van harte geluk met de geboorte van dep ses. „Deze geboorte stemt de stad tot grote blijds want Plagenaars dragen het Koninklijk Huis in hart." ANP DEN HAAG - „De zwangerschap verliep goed en zo complicaties." Dat zei gynaecoloog M. Smeets gister een toelichting in het Bronovo-ziekenhuis. Volgens! maken Maxima en het kind het uitstekend. „Ze ver in de zwangerschap kunnen werken", legde Sa uit. „Maxima heeft het geweldig gedaan." Kinda J. Kreijnen-Meinesz vertelde dat Amalia een lief heeft, dat luid en duidelijk ter wereld kwam. Het was natuurlijke bevalling en toevallig ook op zondag, zoal de geboorte van Amalia, vertelden de twee. Smeetsh tc drukte dat het meisje niet te vroeg geboren is. Deze bevalling is ontspannen verlopen en het was heel leuke dag, aldus Smeets. „De tweede keer tijd sneller." Op vragen van de pers antwoordde de derarts dat een lengte van 50 centimeter voor een ren meisje absoluut niet te klein is. ANP RIJSWIJK - Met de geboorte van de dochter van Mai en Willem-Alexander gisteren heeft koningin Beatris kleinkinderen. Prins Constantijn en zijn vrouw Laurentien kregens juni 2002 dochter Eloïse. Zij was het eerste kleinkind de koningin. Grootvader prins Claus kon de geboorte zijn eerste kleinkind nog meemaken. De prins vier maanden later op 6 oktober. Op 7 december! kreeg de koningin nog een kleindochter, prinses Cat na-Amalia, dochter van kroonprins WiHem-Alexaii prinses Maxima. Met de geboorte van Claus- zoon van Constantijn en Laurentien, op 21 maart! P werd Beatrix' "eerste kleinzoon geboren. Prinses viel op 26 maart van dit jaar van dochter Luana, hets de kleinkind. ANP Bronovo-ziekenhuis in Den Haag enkele tientallen mensen op de komst van een nieuwe prins of prinses. Voor het raam van Maxima's kamer hing de tekst: 'Nog FF geduld'. Traan Moeders met pasgeboren baby's drentelden heen en weer, enkele oudere dames zaten al vanaf 's ochtends te wachten in de zon. Toen even voor half vier buiten bekend werd dat er een prinsesje was geboren, schoot een enkeling vol. De klokken luidden, mevrouw Groenendijk (83) uit Den Haag pinkte een traan weg. „Weer een prinsesje. Ik vind dat gewel dig!',' GPD' MINIATUUR - De tentoonstel ling Miniatuur Walcheren heeft in een jaar tijd een kwart miljoen bezoekers getrokken. Op de eerste verjaardag van de expositie, zaterdag, kwamen er 1400 bezoekers. Onder hen zijn veel Belgen, omdat in di verse Vlaamse bioscopen een promitiefilmpje over Minia tuur wordt vertoond. SPIJT - De Russische minister van Buitenlandse Zaken Molo- tov heeft aan zijn Amerikaan se collega Dulles spijt betuigd over de beschieting van een Amerikaans vliegtuig boven de Beringstraat (tussen Alaska l-.rr r en Siberië). Sovjetmilitai 1 dachten dat het vliegtuig in het Russische luchtruim vond en namen het vuur. Het toestel vatte vlai moest een noodlandig mal iA De Russen willen de helft1 sial de geleden schade vergoed et maar de Amerikanen vi» pst dat niet genoeg. VERDRONKEN - Een na au rig jongetje uit KortgeneiS! evi terdag verdronken, toen met een vriendje bij de S? kom aan het spelen i jongen raakte te water.j vriendje ging hulp halen,® 'aa die kwam te laat. it ben al twee kinderen, Elisabeth (3) en Gabriël (bijna 2). Het der de kind wordt verwacht in okto ber, zo maakte het hof eerder dit jaar bekend. Het Belgische koningspaar zit onder de rege rende vorsten het beste in de kleinkinderen, want behalve de drie van de kroonprins hebben Albert en Paola er bij oudste dochter Astrid vijf en bij zoon Laurent nog één. DENEMARKEN De komst van de eerste baby bij kroonprins Frederik en zijn van oorsprong Australische echtge note Mary maakt voor de Denen het sprookje compleet. Het kind wordt in oktober verwacht. De regering wil de wet veranderen, zodat jongens bij de erfopvol ging niet langer voorrang heb ben op meisjes. NOORWEGEN Kroonprinses Mette-Marit van Noorwegen loopt opnieuw bijna gelijk op met Maxima. Ook twee jaar geleden waren beiden in de zelfde periode zwanger. Amalia heeft alvast een vriendinnetje in haar mogelijk toekomstige colle ga-koningin Ingrid Alexandra, die een maand later is geboren. Het tweede kind van Mette-Ma- rit en Haakon, die in juni nog sa men met Willem-Alexander en Maxima gingen varen, wordt verwacht in december. GPD Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 >454651 Fax: (0111 )454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93,00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgewi overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV er de Regelen voor het Advertentiewezff- Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend9" Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v Ar.pzc.nl/adverteren n DeW Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-t aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooi. (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten* ducten van do titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9ese'f de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij:P*- zersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4