tienduizenden naar havendagen Waterschapsfilms met humor Opnieuw duikers in nood lulturele Prijs ïoes voor udolf Hagenaar v Magie Circus en Marsha winnaars Zeeuwse Belofte 13 \iantyfestival publiekstrekker Havendagen Terneuzen ilinair festijn haven Goes i Zeelandbrug vannacht dicht Geen automatenhal in Terneuzen Lekkage bij Yara in Sluiskil Klap op hoofd met bierfles Fietsster gewond bij aanrijding Het kunstwerk bestaat uit de vertoning van een aantal filmpjes over het waterschap. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De kunste naars Paul en Menno de Nooijer uit Middelburg hebben zaterdag met een filmverto ning de open dag van het wa terschapskantoor in Middel burg geopend. Elf korte film pjes, waarvan tien over het werk van het waterschap gaan, werden tegelijk en naast el kaar afgespeeld op elf ouder wetse filmprojectors. Zodra de projectors worden aangezet, verschijnen elf rode filmdoeken in beeld. Als de eer ste openschuift is een man te zien die in slowmotion door het beeld gaat. Zodra hij rechts uit beeld ver dwijnt, opent het volgende gor dijntje. Het vorige beeld blijft gewoon te zien. In alle filmpjes verdwijnen de mensen op de zelfde manier langzaam uit beeld. Tien films zijn opgeno men in de buitenlucht. Ze zijn in één take gemaakt. Tijdens het filmen draaide de camera 360 graden. De mensen in de film hebben allemaal iets bij zich. De ene draagt een hengel met een plas tic vogeltje eraan, de ander is in badkleding en heeft een op blaasbare dolfijn voor in zee bij zich en weer iemand anders rijdt op een fiets. Aan het ein de van de drie minuten duren de vertoning verschijnen er bordjes waaruit blijkt waar de filmpjes over gingen en waar ze opgenomen zijn. Zo is bij voorbeeld te lezen: Uitbreiding Rioolwaterzuiveringsinstalla tie Ritthem; Inrichten centraal gronddepot; Fietspad Katten- dijke-Wemeldinge en Oever- zwaluwwand. Op de elfde film is de vrouw te zien die ook op de uitnodiging staat voor de open dag. Ze heeft een taart in haar handen die ze in haar eigen gezicht duwt. Onder op de taart staat het logo van de open dag die met dat fragment officieel ge opend wordt. Verbaasd „Het waterschap doet zó veel. Daar waren wij echt verbaasd over", zegt Menno de Nooijer. „Ook van andere mensen hoor den we vaak: 'Wat doet het wa terschap nou eigenlijk?' In dit project wilden we de verschil lende aspecten van het water schap in beeld brengen. We hebben dat met humor probe ren te doen. Vandaar bijvoor beeld de hengel met de vogel er aan. Die verwijst naar de oever- zwaluwwand." Het Filmmuseum in Amster dam heeft interesse getoond voor de installaties van Paul en Menno de Nooijer. „Ze wil len niet alleen dit laatste pro ject, maar onze gehele oeuvre", verduidelijkt Menno. „Ze kunnen het voor ons op slaan en -als de gelegenheid zich er toe leent- ze aan de mensen laten zien." De Middel burgse kunstenaars staan daar wel voor open. „Nu ligt alles opgeslagen bij Paul, maar de ene keer is het daar hartstikke warm en de an dere keer koud. Dat is niet goed voor het materiaal. We zijn nu met het museum hier over in gesprek." Wout Bareman NEUZEN - De band met nater is weer aangehaald, tienduizenden Terneuzena- in dagjesmensen van elders jjiefden vrijdag, zaterdag en ren aan de boorden van de erschelde om er te kijken optredens van artiesten, s Ie varen op een sleepboot, te vergapen aan een groot werk en een kijkje te ne- aan boord van een mijnen- |s irogramma van de jaarlijk- rneuzense Havendagen, de k ;ere Havenfeesten, kent een raamwerk: entertainment, matie over de haven, sport emonstraties van bijvoor- kanoërs, een havenmarkt 31 kermis. Maar het pro- ma van de vijfentwintigste e was omvangrijker dan ags werd voor het eerst de r; iljeugd onthaald in het ka- ran het havenproject Gave '8 >n. Zaterdag was er niet al- de presentatie van een l aantal havenbedrijven op erste Open Havendag (ook l lissingen), maar werd ook j S - De binnenstadshaven Goes is twee dagen, donder- 30 juni en vrijdag 1 juli, het r van het culinaire festijn ||ek van Zeeland. en ponton in de stadshaven len bezoekers beide dagen 2.00 tot 22.00 uur genieten de kookkunsten van vijf e chef-koks. e kade van de haven wordt streekproductenmarkt ge en. 1 iele dag is er live-muziek. irganisatie van het evene- is in handen van stichting Promotie en de horecabe- en Karei V, Binnenhof, Het en van Goes, Stadsschuur »t Elfde Gebod. het eerste Shanty- en Zeemans- liederenfestival gehouden. Dat was georganiseerd door het Ter- neuzense shantykoor De Dek- zwabbers. Op verschillende po dia in de binnenstad traden bij toerbeurt vijf shantykoren uit Nederland en België op. Het festival bleek een door slaand succes en trok vele dui zenden mensen, die luidkeels meezongen met liedjes als 'Meis je, ik ben een zeeman...', 'Hoor je het ruisen van de golven' en natuurlijk 'De klok van Ame- muiden'. De Kanoclub Zeeland zorgde voor een extra stunt met een een kanotocht op de Westerschelde tussen Terneuzen en Vlissingen, naast de gebruikelijke spectacu laire demonstraties in de haven. Daar lag, voor de vele liefheb bers, ook een kleine vloot histo rische sleepboten afgemeerd. De presentatie van havenbedrij ven in het Scheldetheater trok weinig bezoekers; die bleven lie ver buiten. Succes Voorzitter P. Eijsackers van de stichting Havendagen Terneu zen, terugblikkend: „Op één pijnlijk voorval na was deze ju bileumeditie van de Havenda gen een doorslaand succes. Het weer werkte natuurlijk ook wel enorm mee. Of we volgend jaar voor dezelfde opzet kiezen, kan ik nu nog moeilijk zeggen. Eerst moeten we de zaken evalueren. Het Gave Haven-project en de shantykoren waren zo'n succes, dat we die er zeker in willen houden. Over de opzet van de Open Havendag, waarvan de or ganisatie overigens niet bij ons lag, maar waaraan we wel mee werkten, moet nog eens goed. worden nagedacht. En we kij ken ook naar samenwerking met Gent." Het 'pijnlijke voorval' deed zich vrijdagavond voor, toen het op treden van de populaire Terneu- zense dialectband De Lamaket- tas in het water viel. Eijsackers: „Dat was een organisatorische blunder, die we volgend jaar in overleg met de band willen goed maken." Rob Paardekam 1 S - Een zichtbaar geëmotio- de Rudolf Hagenaar (77) l zaterdag de Culturele 1) Goes in ontvangst geno- 1 De schilder kreeg een zilve- egpenning met daarin een Iding uit één van zijn wer- lulturele Prijs wordt elke i: jaar uitgereikt aan iemand eel heeft betekent voor de 5i ur in de gemeente Goes. De u nele Raad koos voor Hage- -11 omdat zijn werk volgens ad van uitzonderlijke klas- lekend Grote of Maria Magdalena- zei wethouder C. Linssen 1 dag dat hij de schilder tot 1 ehaamte niet zo heel goed I e. „Ik wist iets van uw hmaar heb nooit de moeite II tien om het echt goed te le- ennen. Daarom ben ik blij k daar nu alsnog de kans J krijg." g athouder roemde de tastba- 5 otie in het werk van Hage naar. Hij zei zich bevoorrecht te voelen dat hij de schilder per soonlijk mag leren kennen. „Op dit soort momenten is het leuk om wethouder van cultuur te zijn." Voorzitter Marlize Laport van de Culturele Raad zei op haar beurt dat het beoordelen van kunst geen sinecure is. „Maar toen uw naam voorbij kwam, werd het stil en u bent niet meer uit beeld verdwenen." Hagenaar zei zich vereerd toe voelen over de toekenning van de prijs, die volgens hem geen kleinigheid is. Ondanks zijn ho ge leeftijd kan hij naar eigen zeg gen maar geen genoeg krijgen van het schilderen. „Ik zal pro beren nog wat schilderijen te maken." De in Surabaya geboren schil der was ruim dertig jaar tekenle raar op het Goese Lyceum. Na zijn afscheid in 1986 wijdde hij zich volledig aan zijn schilder werk. Hij trad daarmee pas in 2000 naar buiten. Hij zei het me de daardoor zo bijzonder te vin den dat hem nu al de eer te beurt valt om de Culturele Prijs te winnen. 'f Hagenaar met de legpenning bij enkele van zijn werken. foto Willem Mieras door Rob Paardekam SCHERPENISSE - Een Bel gisch echtpaar is zaterdagmid dag in de problemen gekomen tijdens het duiken. Dat gebeur- - derin de Oosterschelde ter hoog te van Gorishoek bij Scherpenis- se. Eén van de luchtflessen be gaf het, waarna de man en de vrouw, om de beurt ademend aan één fles, te snel naar boven kwamen. Daardoor ontstaat doorgaans de zogeheten caisson ziekte. De ambulance was snel ter plaatse, maar de duikers waren al snel weer aanspreekbaar. Uit voorzorg zijn ze toch naar het Universitair Ziekenhuis in Ant werpen gebracht voor nader on derzoek. Het ongeval vond plaats op een plek waar enkele weken geleden ook al een Belgische duiker in moeilijkheden is geraakt en is verdronken. Opvallend was dat er verschillende duikers zijn aangetroffen die met stroom toch zijn gaan duiken. Zo trof de waterpolitie een vrouw aan die uitgeput uit het water kwam. Zij verklaarde zich va ker met de stroom mee te laten drijven. Iets wat volgens de wa terpolitie toch tot zeer gevaarlij ke situaties kan leiden. De waterpolitie had toch een druk weekeinde in de delta. Op het Grevelingenmeer waren twee open zeilbootjes omgesla gen. De vaartuigen verkeerden in slechte staat en de zeilers wa ren te onervaren om met deze kleine vaartuigen op dit grote water te varen. Doordat de per sonen zwemvesten aan hadden zijn er geen ergere ongelukken gebeurd. Toen de waterpolitie ter plaatse kwam waren de per sonen totaal uitgeput. De waterpolitie op het Veerse Meer heeft tien keer proces-ver baal opgemaakt tegen de eigenaren/bestuurders van snel le motorboten. Het betrof hier procesverbalen voor onder meer het niet dragen van de dode- mansknop waarvoor dit week end extra aandacht voor was op het Veerse Meer Marifoon Op de Oosterschelde werden in samenwerking met het Agent schap Telecom dertig jachten ge controleerd op de zend- en ont vangstinstallaties (marifoon-ra- dar) welke ze aan boord had den. Bij een aantal jachten wa ren toch een aantal (administra tieve) gebreken. Bekeuringen zijn hiervoor niet gevallen. De eigenaren krijgen eerst de tijd om alles weer op orde te krijgen Er was veel belangstelling voor een rondvaart over de Westerschelde. foto Peter Nicolai - - al t ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is vannacht afgesloten voor alle verkeer. Tussen 0.00 uur en uiterlijk 05.00 uur is de brug dicht voor onderhoud. De aangekondigde strem ming van 4 op 5 juli komt hiermee te vervallen. Het ver keer wordt via de Stormvloedkering omgeleid. In noodge vallen kunnen ambulances wel over de brug rijden. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneu zen bereiden een nieuwe verordening voor speelautoma- tenhallen voor. Nu al staat vast dat daarin geen ruimte wordt gelaten voor vestiging van een nieuwe automaten hal in de kern Terneuzen. Alleen de bestaande speelhal len in Sas van Gent en Axel worden 'gedoogd'. Het liefst ziet het college ze, net als de meerderheid van de raad. helemaal verdwijnen. De voormalige gemeente raad van Terneuzen zette vlak voor de herindeling cje deur open voor een automatenhal in die stad. Maar de raad van de nieuwe gemeente draaide dat besluit direct te-: rug Daardoor strandden plannen van de exploitant van cle speelautomaten in de Vlaanderenhal in Sas van Gent om te verhuizen naar Terneuzen. B en w vinden nu dat de speelautomaten alleen binnen dat gebouwencomplex mo gen verhuizen; een andere locatie wordt afgewezen. De in terne verhuizing mag niet leiden tot uitbreiding van hef aantal automaten. In de Vlaanderen staan nu 65 automa ten, waarvan 40 kansspelautomaten SLUISKIL - In een van de ureumfabrieken van kunst- mestproducent Yara in Sluiskil ontstond vrijdagavond een lek in een afsluitklep. Dat gebeurde omstreeks tien over negen. Via de lekkende klep kwam een nog onbeken de hoeveelheid koolstofdioxide en ammoniak vrij. De be drijfsbrandweer riep de hulp in van de brandweer van Terneuzen. Die zette twee wagens (uit Axel en Terneuzen) en in totaal twintig brandweerlieden in. Die legden een waterscherm aan, waarna de fabriek tijdelijk werd stilge legd. Volgens brandweerwoordvoerder W. van der Peijl was er op geen enkel moment gevaar voor omwonenden. De vrijgekomen gassen bleven binnen de installatie han gen en werden door het waterscherm neergeslagen. Des kundigen van Yara stelden direct een onderzoek. MIDDELBURG - Een 32-jarige Middelburger is in de nacht van vrijdag op zaterdag aangehouden op verden king van mishandeling. De man zou die nacht in een café in Middelburg een 26-jarige Arnemuidenaar op zijn hoofd hebben geslagen met een bierfles. De Middelburger is in verzekering gesteld. KOUDEKERKE - Een 73-jarige vrouw uit Middelburg is zaterdag in Koudekerke gewond geraakt toen ze mét haar fiets tegen een auto reed. De vrouw reed over de fiets strook van de Duinstraat en sloeg plotseling linksaf. Ze kwam tegen de auto aan die naast haai' reed. De Middel burgse viel en liep een pijnlijke rug op. Ze is voor onder zoek overgebracht naar het ziekenhuis. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Magie Circus is winnaar geworden van de Zeeuwse Belofte, de jaarlijkse wedstrijd voor poptalent uit de provincie. In de categorie sin- ger-songwriters won Marsha. De wedstrijd, waarvan de uit slag pas ruim na middernacht bekend was. werd vrijdagavond gehouden in het Arsenaalthea ter in Vlissingen. De vijf groepen en drie sin ger-songwriters die waren geselecteerd op basis van inge stuurde demo's, lieten allemaal een kwartier lang horen wat ze kunnen. Het publiek mocht in beide categorieën zijn keuze ma ken. De opzet was anders dan voor gaande jaren als gevolg van de veranderingen bij de Grote Prijs van Nederland, waarde Zeeuw se Belofte voorheen een voorron de van was. Bovendien was er door de opheffing van de Stich ting Popmuziek Zeeland dit. jaar geen mogelijkheid om voorron den te organiseren. Hoog niveau Bij de bands lag het niveau des ondanks behoorlijk hoog. Void of Air, Outsmarted, Bluem en It Takes Two overtuigden alle maal op hun eigen manier, maar waar zij zich vooral concentreer den op het spelen zelf, bood Ma gie Circus het meeste vertier, met een energieke act, verkleed- en ontkleedpartijen en zanger en rapper Danny van der Laan die heel goed het publiek wist te bespelen. Het was dan ook geen al te grote verrassing dat de zaal Magie Cir cus koos als de nieuwe Zeeuwse Belofte. De band is overigens zeker niet onversneden Zeeuws Twee van de vijf leden (toetsenist Youri Martha en drummer Twan van den Hoven) komen uit Brabant. Dat is ook de uitvalsbasis van de groep, die eerder deelnam aan wedstrijden in bijvoorbeeld Breda en Etten-Leur De beloftestatus moet eveneens enigszins worden gerelativeerd, want de groepsleden met een Zeeuwse achtergrond zijn oude bekenden. Bassist Martin Min derhout won m 1997 met de Sca le Models al de Zeeuwse Belof te, terwijl Van der Laan en gitd- rist Driek Stevens tussen 1993 en 1996 furore maakten met Kamjehaar. Sinds begin vorig jaar spelen dé vijf samen in Magie Circus. Ze; maken 'superrock' zeggen ze zelf, ofwel rock met een veel heid aan invloeden, zoals funfc. rap en ska, in het verlengde van bands zoals Red Hot Chili Pep pers en Urban Dance Squad Ondanks hun korte bestaan heb ben ze al twee demo's opgeno-i men, gaan ze volgende maand opnieuw de studio in en zijn er contacten met platenmaatschap pij Sony. „Het klikt echt tusseji ons vijven", verklaart Driek Ste vens de voorspoedige gang van zaken. „We hebben al wat en-a- ring en dan weet je waar je het over hebt." Magie Circus is ambitieus, zegt toetsenist Martha. „We willen zo ver mogelijk komen." De pd- diumact is voor de groep van groot belang. „Je moet het pu bliek echt iets bieden, anders kun je net zo goed een cd opzet ten. Wij willen vooral een li ve-band zijn." De band staat 20 augustus op Mosselrock in Yers- ke. de^spoeling dunneivDe drie deel nemers speelden in het cafége deelte van het theater en moes ten het opnemen tegen een ru moerig publiek. Marsha (de Nooijer) uit Amemuiden lukte dat, met een ontwapenend optre den, duidelijk beter dan haar meer ingetogen concurrenten So- lof en The Lakes. Prijzen De prijzen (500 euro voor Magie Circus en 250 euro voor Marsha) werden uitgereikt door zanger Bart van der Weide van Racooh", de Goese band die de status van belofte inmiddels ruim voorbij is en nu landelijke bekendheid geniet. Met een gedegen optre den toonde het viertal nog eens aan hoe terecht dat is. Of en hoe de Zeeuwse Belofte na bepaald door het Zeeuwse pop platform dat onlangs is geïnstaL leerd en dat de voornaamste ta ken van Stichting Popmuziek Zeeland overneemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37