[Leon van Bon uit de as herrezen Meer hekken dan mensen op NK IPZC Baguet rijdt naar proftitel in België I FIS Organisatie TT heel erg boos op NCRV Vploeg Rabobank los zand in aanloop naar Tour de France Van Hummel grijpt titel bij amateurs Wouters negende man Tourploeg van Rabobank Wereldtitels beachvolleybal naar Amerika r?=n Doping Van Geel Samen op weg Finidi Genoegdoening RUGNUMMEF maandag 27 juni 2005 I loor Ad Pertijs {OTTERDAM - Max van Hees- vijk had al het wiel van Steven Ie Jongh gekozen en Leon van Bon rekende er al evenzeer op lat het NK wielrennen gisteren n Rotterdam op een door Rabo- jank geleide massasprint zou y uitdraaien. Niet dus. 'A ■H Toen bij gangmaker Thomas Dekker het beste eraf was, was er op een kilometer van de streep niemand van de bankiers- ploeg meer om het werk van hem over te nemen. Leon van Bon voelde als geen ander aan dat dat het moment was om het peloton te ontvluchten. De Davi- tamon-renner knalde vervol gens ongestoord naar de nationa le titel. „Voor mij is dit uiteraard een ge weldige opsteker", zei de man die een maand geleden nog in zak en as zat vanwege een sle pende bijholteontsteking. Van Bon bedankte voor de Ronde van Zwitserland en zegde te vens af voor de Tour. Davitamon-ploegleider Hendrik Redant haalde hem over zich zelf nog een kans te gunnen en een bezoek aan een kno-specia- ROTTERDAM - Kenny van Hummel (22) is gisteren Neder lands kampioen bij de elite-ren ners zonder contract (de ama teurs) geworden. I De ploeggenoot van Johnny Hoo- gerland sprintte in de wedstrijd I waarin ook de eliterenners met contract reden (de profs) naar de vierde plaats algemeen. Tussen de sprintende profs bleef de winnaar van de ZLM Tour van vorig jaar Arno Wallaard en Bart Boom voor. Van de Zeeuwen haalde alleen Dennis Raadtgever de finish. De renner uit Kapelle werd 24e op vijf seconden van de winnaar. hst in Eeklo deed vervolgens de rest. Hij haalde de twijfel weg bij Van Bon en het wonderlijke resultaat openbaarde zich de af gelopen dagen: Van Bon gaat als nog naar de Tour en met de na tionale titel liet hij zien ook klaar te zijn voor de ronde. „Ik zat echt in een wak", kijkt Van Bon terug op de periode die achter hem ligt. Steven de Jongh donderde giste ren in zo'n wak. „Het is wel dui delijk dat ze bij de ploegleiding nog maar weinig vertrouwen in me hebben", deed de man die achter Van Bon naar de tweede plek spurtte niet eens moeite zijn ongenoegens aangaande de gevolgde tactiek binnenskamers te houden. „Ik heb het wel een beetje gehad met deze ploeg, ja." Het was ook hoogst opmerkelijk wat er gisteren op weg naar de Kuip gebeurde. Het leek alsof Rabobank aanstuurde op een massasprint. Boogerd, die even ervoor werd teruggepakt na een ontsnapping met Moerenhout, zette zich voor zijn training smakker De Jongh op kop. Bui tenom schoten Thomas Dekker en Gerben Löwik de twee te hulp. „Maar meer mensen heb ik niet gezien", stelde De Jongh wrang vast. Ploegleider Erik Breukink had de rest geen op dracht gegeven naar voor te rij den. „Het was voor mij geen ze kerheid dat Steven hier kon win nen", verklaarde hij die keuze. De concurrentie zag het vol ver bazing aan. „Als Boogerd op het punt staat ingelopen te worden, moet de rest voorin het peloton toch al klaar zitten voor de vol gende actie", doceerde Hendrik Redant van Davitamon. Negentien man Dat was dus niet het geval. Met negentien man in koers, reed de ploeg als los zand naar de meet. Breukink geloofde niet in De Jongh, maar desondanks werk ten drie jongens aan een massas print. Breukink gaf ook geen op dracht aan de rest om met een spervuur aan demarrages de ge vreesde massaspurt te ontlopen. „Ik denk dat ze het hier van avond aan tafel nog eens fijn over kunnen hebben", stelde Koos Moerenhout, ploeggenoot van Van Bon. „Normaal gespro ken kan het niet gebeuren dat een renner als Leon zo gemakke lijk in de finale kan wegrijden uit het peloton. In de Tour lukt het hem in ieder geval niet." Breukink verlangt straks in de Tour scherpte van zijn renners. Die was er gisteren niet. Erger nog, er was geen eenheid, er was geen duidelijkheid. De Jongh: „Ik ben gestopt om te vragen of ze voor mij op de spurt willen gokken. Als je zoveel keer nul op rekest krijgt, doe je dat niet meer. Er zijn te veel renners die liever voor hun eigen prijs rij den." Het mag duidelijk zijn: De Jongh is momenteel niet voor niets in gesprek met andere ploe gen. Leon van Bon niet. „Deze jongen heeft zoveel talent, dat het waard was om de afgelopen maand op hem te wachten", zegt zijn ploegleider Redant. Da vitamon geloofde in Van Bon, Van Bon alleen even niet in zich zelf. Totdat de arts die hem half mei opereerde, hem verzekerde dat de ontstekingen weg waren en het aanhoudende slechte ge voel slechts het gevolg was van irritaties die met een spray te be handelen waren. De twijfels ver dwenen en het eerste resultaat kon Van Bon gisteren bijschrij ven. GPD van onze sportredactie RIJSWIJK - In België is net als in Nederland een wielrenner van Davitamon-Lotto nationaal kampioen bij de elite geworden. In Rotterdam won Leon van Bon, in Saint-Hubert de 35-jari- ge Serge Baguet. Hij won in de sprint nipt van Kevin van Impe. Nico Sijmens werd de Belgische nummer drie. In Italië werd Enrico Gasparot- to (Liquigas) kampioen bij de be roeps. De 23-jarige neo-prof bleef in een kopgroep Filippo Pozzato en Massimo Giunti voor. In Duitsland zorgde de 18-jari- ge Gerald Ciolek voor een grote verrassing. Hij bleef in de bin nenstad van Mannheim Robert Förster (Gerolstein) en voorma lig wereldkampioen Erik Zabel (T-Mobile) de baas in een mas sasprint. Met de titel voor Cio lek. als eerstejaars prof bij de kleine ploeg Team Akud Ar- ROTTERDAM - De Belg Mare Wauters is gisteren als negende en laatste man toegevoegd aan de selectie van Rabobank voor de Ronde van Frankrijk. Wauters reed een goed Belgisch kampioenschap, terwijl Pedro Horrillo, een andere kandidaat, ten val kwam tijdens de Spaan se titelstrijd. Horrillo kwam op dezelfde knie terecht waaraan hij zich bij een val in de Dauphiné Libéré had geblesseerd en schakelde zich zelf daarmee definitief uit voor Tourdeelname. Wauters werd door de ploegleiding verkozen boven Maarten den Bakker en Thorwald Veneberg, twee Neder landse kandidaten. Voor Wauters (36) wordt het zijn dertiende Ronde van Frank rijk. De Belg reed de Tour zeven maal uit, won een rit en reed een dag in de gele trui. ANP nolds, kwam er een einde aanó zegereeks (sinds 1993) van T-Mj bile. In Rusland ging de titel wj naar een renner van T-Mobj]| namelijk naar Sergei Ivanoi Het kampioenschap van K; zachstan ging naar Aleksani Vinikoerov, eveneens T-Mobü Hij is in de Tour de meesti knecht van Jan Ullrich. In Frankrijk werd de 26-jang Pierrick Fédrigo (Bouygues Té com) kampioen. Hij finishte Boulogne-sur-Mer met ruim a derhalve minuut voorsprong! ploeggenoot Laurent Brocha en Nicolas Jalabert. In Pok werd Adam Wadecki nations kampioen, In Oostenrijk Gen Glomser (Lampre) en in Luxes burg Andy Schleck. ANP BERLIJN - De wereldtin beachvolleybal zijn in Amerö terecht gekomen; bij de wen in Noord-, bij de manneni Zuid-Amerika. Kerri Walsh en Misty May b ven in Berlijn kampioen. Deft zilianen Marcio Araujo en Fab Luis de Jesus Magelhaes werd het, via de herkansing. De ga den tweetallen verdient 62.000 dollar, bijna 50.000 eu: Het Amerikaanse duo Wak May, vorig jaar bij de Olyms sche Spelen van Athene ook zegevierend, versloeg de alse ste geplaatste Braziliaan Franga en Felisberta da Silvs twee sets: 21-17 21-17. De eindstrijd, gadegeslaj door 8000 liefhebbers, werdj plaagd door onweersbuien harde windstoten. De eretril ne werd zelfs tijdelijk ontruii Marcio Araujo en De Jesus) gelhaes hadden in de eindsü alleen in de eerste set veel tejj len met de Zwitserse dertig Sascha Heyer en Paul Lac Na de eerste winst (22-20) g het snel voor de Zuid-Amer- nen. ANP door Edward Swier Zaterdag stonden er meer hekken dan mensen langs het parkoers en gisteren was het amper drukker. Het NK wielrennen in Rotterdam is nooit echt gaan leven. Dat het evenement na drie jaar de China heeft zaterdag twaalf ge wichthef sters voor twee jaar ge schorst wegens het gebruik van dope en het omzeilen van de dopingtests. Twee coaches werden levenslang uit de sport verbannen. De twaalf vrouwen uit de provincie Hubei zijn geschorst, omdat ze iden titeitspapieren vervalsten om zo doende positieve controles te voorko men. Zes van hen werden ervan ver dacht verboden middelen te gebrui ken. Nadat het IJzeren Gordijn was gevallen, verloren de Oost-Europea nen hun dominantie in de sport en werd China de sterkste natie der ge- wichtheffers. Tijdens de Olympische Spelen van Athene, vorig jaar, won het land twaalf medailles in de discipline. Daarbij zaten drie gouden medailles voor de Chinese vrouwen. Martin van Geel verraste afgelo pen maandag vriend en vijand door AZ te verruilen voor Ajax, waar hij als technisch directeur aan de slag gaat. De Alkmaarse club voelde zich overvallen en verraden. Het blad 'Noord-Holland in ontwik keling' kwam een paar dagen later echter met een geruststellende mede deling: 'Martin van Geel bouwt rus tig verder aan AZ'. Onder die kop publiceerde het tijd schrift een interview met de man die ten tijde van het vraaggesprek nog directeur voetbalzaken was in Alk maar. Het geheim voor zijn succes is 'goed communiceren', aldus Van Geel. „Het gaat om open, eerlijk en be trouwbaar zijn." Over zijn toekomst is hij stellig: „Ik ga ook niet voor de eerste de beste club weg. Een jaar te rug was er sprake van Feyenoord, maar dat doe ik dus absoluut niet. Ik maak graag af waar ik aan ben be gonnen." Ajax kan gerust zijn... havenstad verlaat, deert - buiten de Rotterdamse beleidsbepalers - nie mand. De Randstad loopt niet warm voor een dergelijke nationale titel strijd. En de ware wielerliefhebber weet dat slechts in Limburg een vol doende selectief traject is uit te zet ten. Ook de wielerbond KNWU wil graag terug naar het heuvelland schap. De renners ook. „Want", zegt Erik Dekker, „je kan hier goede benen hebben, maar dan biedt dat nog wei nig garanties." In Limburg is dat an ders. Daar winnen de besten. Janne- ke Vos, zaterdag kampioene bij de vrouwen, gaf het zelf toe. „Ik heb nu het rood-wit-blauw. Maar ik ben geen supertopper. In Limburg geef ik mezelf geen kans." Het aantal kandidaatsteden - officieel en offi cieus - is reeds groot. De Top Sports Group, het organisatiebureau dat namens de KNWU het NK organi seert, zal binnenkort de onderhande lingen starten, maar heeft van de bond wel de nodige voorwaarden meegekregen. KNWU-voorzitter Joop Atsma: „Bij de kandidaten zit een aantal uit Limburg. En wij willen naar Lim burg!" Heerlen, Landgraaf en Mar graten toonden serieuze interesse, ook Maastricht en Maasbracht wor den genoemd. En de vroegere NK-lo- caties Beek, Gulpen en Meerssen ko men in de discussie ook altijd weer voorbij. Het is de vraag of de Lim burgse kandidaatsteden voldoende willen betalen. In het verleden trachtten ze hun bijdrage te beper ken door erop te wijzen dat de bond zo graag naar Limburg wilde. De KNWU wil echter ook de sprin ters, of misschien zelfs wel mindere goden, in de toekomst een kans blij ven geven. Atsma: „Iedere coureur verdient op zijn tijd een kans om kampioen te worden. We denken aan een oplos sing. Mogelijk kunnen we met meer dere plaatsen een meerjarencon- tract afsluiten. En dan om en om rij den. Het ene jaar in Limburg, het an dere elders. Als we daar met diverse steden een akkoord over kunnen sluiten, zou dat onze voorkeur genie ten." Het zou betekenen dat plaatsen als Oudenbosch, Hoogerheide en Oot- marsum ook een kans maken. Voor grote steden is Atsma, na Nijmegen en Rotterdam, wat huiverig. „De pu blieke belangstelling valt dit jaar weer tegen. In kleinere plaatsen, bui ten de verstedelijkte gebieden, loopt de massa makkelijker warm dan in een grote stad." GPD Tierhonderd rolstoelrijders uit 25 verschillende landen namen gisteren deel aan de 46 kilometer lange race van Heidelberg naar Neckar-Gemünd in Duitsland. De wedstrijd is er één van de vier in de wereld die jaarlijks gehouden wordt. foto Ronald Wittek/EPA van onze sportredactie ASSEN - Grote paniek heeft zich za terdag meester gemaakt van de orga nisatie van de TT in Assen. In de vroege ochtend had Arend de Vries, die beweerde bestuurslid te zijn van de TT, in het NCR V-pro gramma Plaza op Radio 2 bekendge maakt dat de 75e Grote Prijs van Ne derland voor wegmotoren niet zou doorgaan. De hevige regenbuien in de nacht van vrijdag op zaterdag zouden het circuit onder water heb ben gezet en racen onmogelijk ma ken. „Klinklare onzin", zegt Willem Lute, woordvoerder van de TT. „Heel erg jammer dat de NCRV heeft verzuimd het verhaal op waar heid te controleren. Meneef Arend de Vries is geen bestuurslid. Wie hij wel is? Geen idee, maar wel een on verlaat. Als mensen zo'n boodschap op de radio serieus nemen, blijven ze weg. En dat zou ons grote financiële schade berokkenen." Want de TT ging natuurlijk gewoon door. Al zo vaak regende het op de wedstrijddag, maar nooit werden de races om die reden afgeblazen. Lute kan de grap niet echt waarderen, maar de NCRV aanklagen gaat hem te ver. „Dat is niet ter sprake geko men. We hebben wel zo snel moge- In een maatkostuum en met swin gende heupbewegingen vierde Fin idi George zaterdag op de tribune van het Parkstad Limburg Stadion de zege van Nigeria op Nederland. Een paar kilo's zwaarder en met het zweet op het voorhoofd was de oud-Ajacied de koning te rijk. „Wauw. Dit maakt me erg geluk kig." Met Nederland blijft Finidi, 34 jaar pas, maar al ruim een jaar 'ge pensioneerd', altijd wat houden. „Maar vandaag natuurlijk niet." Hij genoot van het bij vlagen swingende optreden van zijn jeugdige landgeno ten en vooral van de adembenemen de strafschoppenserie. „Het was on gelooflijk. Sorry voor Nederland, hoor, maar niemand kan zeggen dat het onterecht was dat Nigeria de hal ve finale heeft gehaald." Speciaal voor Nederland - Nigeria was de de oud-speler van onder meer Ajax, Real Betis, Ipswich Town en Real Mallorca - waar hij in 2004 stopte - naar Nederland gekomen. lijk de zaak proberen recht te zette met een persbericht. Maar het is dui delijk dat we even heel erg boos ven." ANP De formule-1-fans die vorig week zóndgg slechts zes bolide zagen rijden, hebben vrijdag beetje genoegdoening gekregen. Raceliefhebbers die de eerste tra ning van de Champ-Car Grand P in de Amerikaanse stad Clevelai bezochten, kregen gratis toegang, it dien ze een ticket van de Form] le-l-race in Indianapolis konden tl nen. Daarmee hoopt de AmerikaS se organisatie te bereiken dat den cefans zich niet afkeren van i sport. De GP van de VS (Formule liep vorige week uit op een fiasfl omdat zeven teams verstek lieti gaan. Ze kregen van hun bandeniet rancier Michel in een negatief a vies, omdat de bandenfabrikant ui kon garanderen dat hun mateni heel zou blijven. Tijdens de train! gen vloog Ralf Schumacher vani baan door een plotseling drukverl in een achterwiel van zijn wagen. Jürgen Klinsmann, de trai ner van het Duitse voetbal elftal, leed zaterdag zijn twee de nederlaag met die Mam- schaft. Zijn ploeg verloor in de halve finale van de Confe deratie Cup na de verlengiM met 3-2 van Brazilië.. In éi vijftien wedstrijden die Klim mann trainer was, haalde /lij gemiddeld 2,07 punten pi duel. Hij staat daarmee op él vijfde plaats van de lijst vai Duitse bondscoaches. Boven aan staat Jupp Derwall. #5 heeft een gemiddelde va* 2,60 in zijn eerste vijftien wei strijden. foto Wouter Borre/GPD ,eon van Bon sloot in Rotterdam een slechte periode af. Hij werd verrassend Nederlands kampioen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 22