Maxima baart gezond prinsesje Anna is nieuw Zeeuws Meisje PZC ETA treft met aanslag olympische kandidatuur Madrid oeder en kind brengen nacht door in ziekenhuis udie bredere s9 Bruinisse- tllegatsplein Seriezoener overdondert vrouwen Slachtoffers van tsunami herdacht Weer duikers in problemen Hoogerland op podium bij NK Iran gaat door met nucleair programma 22° ll2c !onnig nnig en droog bij een matige noordelij- nvind, aan zee draaiend naar noord- Maximaal 20 tot 25 graden. inummer 1,25 Ie jaargang no. 148 ,andag 27 juni 2005 PZC Premier bezoekt Poelwijck rCarine Neefjes S'HAAG - Prinses Maxi- heeft de afgelopen nacht het Haagse Bronovo-zie- ihuis doorgebracht met dochtertje, van wie zij termiddag om 14.40 uur bevallen. Van alle zijden id verzekerd dat er niets de hand was, maar dat «Ier en dochter alleen in ziekenhuis bleven om te rusten. Kiddags om half vijf had Mprins Willem-Alexander ;dochter aan het Nederland- iolk getoond: 'een wolk van baby'. Ongeveer twee uur ivoor was het prinsesje gebo- ,Wè hebben er weer een gezonde wolk van dochter bij", zei de trotse va- Kinderarts J. Kreijnen meld- cat de prinses bij geboorte ögram woog bij een lengte lóO centimeter. van het meisje, zusje iprinses Amalia, is nog niet end, Het prinsesje staat ach- vader Willem-Alexan- en zusje Amalia derde op de tvan mogelijke troonopvol- Prins Constantijn is vier- gevolgd door zijn kinderen xenClaus-Casimir. ma komen nog prinses Mar len haar vier zoons, met de Pieter-Christiaan en :s als hekkensluiters. Die vallen later dit jaar af, ze volgens plan in het idijk treden, zonder toestem- üMelita Lantinq IINISSE - Er komt een on- »ek naar de wenselijkheid verdubbeling van de N59, <n Bruinisse en het Helle plein. Het Rijk en de provin- Zeeland en Zuid-Holland i hierover praten. hebben minister Peijs en de gedeputeerde Poppel- afgelopen zaterdag afge ven tijdens de opening van leede brug in Bruinisse. weg zit nu niet in de lange- ijnplanning, maar we heb- afgesproken met elkaar te in wat de mogelijkheden minister Peijs. ,,Het is lelijk dat de huidige situatie kan blijven bestaan." meegeeft minister Peijs een elijke opening om in de toe- Imogelijk tot een (gedeelte verdubbeling van de N59 snen. Tot voor kort stond ze nog afwijzend tegenover, sde bedoeling dat Rijkswa- at. de provincies Zeeland lid-Holland en de gemeen- louwen-Duiveland de (toe- tige) knelpunten op een rij a. Op basis van die inventa- wordt bekeken of verdub- ignoodzakelijk is. „We voe- net project al enkele jaren tls studieproject, maar het telkens afgewezen. Nu we aan de slag," zegt ge- irde Poppelaars. Het on- betekent niet dat de ver- binnen enkele jaren ird kan worden. Als irgaat duurt het nog ze- jaar voor het zover is. lurgemeester Croné zette eerste reactie kantteke- bij een verdubbeling, is het voor het be- pleven een heel groot voor as er sprake is van betere •troming en bereikbaar- Anderzij ds moet je voorko- dat mensen bij het Helle en hun cruisecontrol op Sten en die er pas weer af- 'alsze in Goes zijn." fdeeltelijke) verdubbeling I |e wens van ondeme- op Schouwen-Duiveland. met lede ogen aan dat "te naar Rotterdam steeds dichtslibt. De Onderne ring Schouwen-Duive- rieeft hierover begin dit Kn brief geschreven aan de er, maar kreeg in maart d antwoord dat het vooral izoensprobleem is. ming van het parlement. De prinsen vonden het vragen van toestemming niet meer nodig, ge zien de lange rij troonopvolgers vóór hen. Even voor vieren arriveerden de ouders van prinses Maxima sa men met kleindochter Amalia bij het ziekenhuis. Vader Zor- reguita was er bij de geboorte van Amalia niet bij wegens ver plichtingen in het buitenland. Koningin Beatrix arriveerde la ter, omdat zij uit Duitsland moest komen, waar zij zaterdag een borstbeeld had onthuld van prins Claus, in het geboortedorp van de in oktober 2002 overle den prins.In het felicitatieregis- ter van de Rijksvoorlichtings dienst kwamen gisteren al snel na openstelling de eerste geluk wensen binnen. Ook de politieke partijen lieten zich niet onbetuigd. VVD-frac- tieleider Van Aartsen feliciteert ook koningin Beatrix. „Ik hoop dat de ouders en grootouders volop de gelegenheid zullen krij gen van het groeiende gezin te genieten." Toekomst Hij wijst er op dat, anders dan bij haar zusje, voor dit prinsesje de toekomst niet vastligt. „Ik wens haar toe dat zij de moge lijkheid zal krijgen ongestoord haar talenten te ontplooien in een harmonieuze samenleving", aldus Van Aartsen. De Christen- Unie is dankbaar en blij. „Het hele land is te feliciteren met de geboorte van een gezonde prin ses, maar ik wil in de eerste plaats prins Willem-Alexander en prinses Maxima en - niet te vergeten - prinses Amalia van harte gelukwensen", zegt frac tievoorzitter Rouvoet. „De ge boorte van een kindje beleef je als gewoon gezin als iets heel bij zonders - het is een Godsge schenk, maar ik hoop dat dit bij zondere gezin het óók mag bele ven als iets heel gewoons. Laten we hun daarvoor alle ruimte ge ven." GPD/ANP pagina 4 hier is ze dan Zorreguieta's passen op ware babyboom eigen liedje eerste reserve Een wolk van een baby. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Ze is zaterdagochtend nog even snel naar de supermarkt gereden voor een pakje Zeeuws Meisje. „Ik wist ei genlijk niet hoe het smaakte. Maar ik heb net een boterham op en ik moet zeggen: het is heel lekker." De negentienjarige Anna Dieleman uit Middelburg is zaterdagmiddag uitgeroe pen tot het nieuwe Zeeuws Meisje. De ko mende tijd is zij in de reclamecampagne het gezicht van de margarine van fabri kant Unilever. Anna heeft net haar vwo-diploma aan scholengemeenschap Nehalennia in Mid delburg gehaald. Na de zomer gaat ze tandheelkunde studeren in Amsterdam. Een studentenkamer heeft ze al. Maar of ze eerst even van haar vakantie kan genie ten, is nog de vraag. Als het nieuwe marga rinemeisje staat haar een drukke tijd te wachten. „Wat ik precies moet doen, is nog niet be kend. In elk geval ga ik op tournee langs grote supermarkten om Zeeuws Meisje te promoten. Waarschijnlijk worden er ook reclamefoto's gemaakt. Maar of er een tele visiespotje komt, weet Unilever nog niet." Anna hoopt het promotiewerk te kunnen combineren met haar nieuwe opleiding. „Misschien kan ik al veel doen in deze va kantie. Toevallig heb ik voor het eerst géén vakantiebaantje geregeld." De Middelburgse had zich op aanraden van haar moeder opgegeven voor de ver kiezing van het nieuwe Zeeuws Meisje. „Zij zag dat ze op de Markt in Middelburg stonden. Je kon daar een foto van jezelf la ten maken en je moest zeggen: 'Geen cent teveel hoor!' Mijn moeder vond dat ik moest meedoen. En het leek mij ook leuk." Er hadden zich 261 kandidaten opgege ven. De eerste selectie werd gemaakt door mensen die via internet hun stem uitbrach- Anna Dieleman in een moderne dracht gemaakt door studenten van het Amsterdam Fashion Institute. foto Ruben Oreel ten. De uiteindelijke winnares is gekozen door een jury waarin onder andere direc teur Harrv Brouwer van Unilever zat, het vorige Zeeuws Meisje Elma Petter-van den Berge en gedeputeerde Maria le Roy. Studenten De Middelburgse werd zaterdag tijdens het evenement Smaek van Zeeland gepre senteerd aan het publiek. Ze droeg daarbij de kleding die het Zeeuws Meisje de ko mende tijd in de campagne zal dragen. De jurk is gemaakt door studenten van de Am sterdam Fashion Institute die vorig jaar voor de Smaek van Zeeland als opdracht hadden gekregen een moderne variant op de klederdracht te maken. De muts is afge schaft. Zo wil Unilever laten zien dat Zeeuws Meisje met haar tijd is meege gaan. Dieleman ontving zaterdag van de fabri kant 140 euro in centen uitgekeerd. Dat is haar gewicht maal 2,50 euro. Gedeputeer de Le Roy vertienvoudigde dat bedrag. „Want alles wat jij doet, straalt af op onze provincie." De politie in Amsterdam is op zoek naar een man die vrou wen lastigvalt door hun vanuit het niets een tongzoen te geven. De vrouwen zijn na de actie vaak te verbouwe reerd om nog te kunnen navertellen hoe de man er uitziet. Wel heeft de politie dna kunnen bemachtigen van een vrouw die zo alert was direct na de zoen speeksel af te geven. Miljoenen mensen rondom de Indische Oceaan hebben gisteren herdacht dat een half jaar geleden een zeebe ving het leven kostte aan 176.818 mensen. Verder kondigde Maleisië aan on derzoek te doen naar moge lijke fraude bij de verde ling van geld voor de weder- C opbouw. Het afgelopen weekend zijn opnieuw sportduikers in de problemen gekomen. Door materiaalpech moest bij Goris- hoek een Belgisch echtpaar te snel naar boven komen. Ook kwamen mensen in moeilijkheden die met de stroom mee waren gedoken. Johnny Hoogerland is zater dag derde geworden tij dens het Nederlands kam pioenschap voor beloften. De. wielrenner uit Yerseke was in de finale de beste van alle vluchters, maar raakte in de eindsprint in gesloten en zag Sebastiaan Langeveld win nen, voor Rein- E? ier Honig. I w Varia: 2; Binnenland: 3; Prinsesje geboren: 4; Buiten land: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 21 en 22 foto Z.K.H. de Prins van Oranje BEIROET - De verrassende win naar van de Iraanse presidents verkiezingen, de ultra-conserva tief Mahmoud Ahmadinejad, heeft meteen duidelijk gemaakt dat hij gelooft in spierballenpoli tiek: Iran zal doorgaan met de ontwikkeling van haar nucleai re programma. „Iran heeft het recht op weten schappelijke ontwikkeling op al le fronten", aldus Ahmedinejad gisteren. „Wij hebben een nucle air programma nodig voor vreed zame doelen als energievoorzie ning. Wij zullen met de ontwik keling hiervan doorgaan." Hier mee lijkt de nieuwe president een einde te maken aan een over eenkomst die vorig jaar novem ber werd gesloten tussen Iran en een aantal Europese landen. Daarin staat dat Iran voorlopig zal afzien van het verrijken van uranium. Vorige maand had Iran dit akkoord nog verlengd. Mahmoud Ahmadinejad, die bin nenkort zal worden beëdigd als president, lijkt weinig belang stelling te hebben voor het ver beteren van de zeer troebele re latie tussen zijn land en de Vere nigde Staten. „We hebben Ame rika niet echt nodig", aldus Ahmadinejad. Hij uitte ook kri tiek op Europese landen die Iran betichten van het schenden van de mensenrechten. Volgens de aankomend president wil Eu ropa 'religieuze landen onder drukken', terwijl andere, niet na der genoemde, landen uit zijn op 'werelddominantie'. GPD pagina 5 nachtmerrie voor Amerika door Henk van den Boom BARCELONA - De afscheidings beweging ETA heeft zaterdag avond een autobom laten ont ploffen bij het olympisch sta dion van Madrid. De terreur groep probeert op deze manier de kandidatuur van de Spaanse hoofdstad voor de Spelen in 2012 in diskrediet te brengen. Op 6 juli wordt bekend welke van de vijf steden die zich kandi daat hebben gesteld de winnaar wordt. De burgemeester van Ma drid, Alberto Ruiz-Gallardón zei gisteren erop te vertrouwen dat de aanslag de beslissing niet zal beïnvloeden. De autobom ontplofte op een parkeerplaats bij het olympisch stadion. Daar zijn verbouwin gen aan de gang en daarom is er op dit moment geen bewaking, aldus de verklaring van de bur gemeester. Er vielen geen gewonden. De ETA had een uur voor de aanslag de Baskische krant Ga- ra gewaarschuwd. Daardoor had de politie tijd om het gebied af te zetten. De auto waar de bom in zat was gestolen en 's morgens in de parkeergarage gezet. Tijdens de Olympische Spelen in Barcelona in 1992 lanceerden de separatisten ook een zwaar offensief. In dat jaar vielen er 45 doden door aanslagen, voorna melijk in Barcelona. De laatste twee jaar zijn er geen doden meer gevallen. Volgens de radicale Basken is dat een signaal dat de ETA vre de wil. De Spaanse regering wil ook dialoog, maar niet eerder dan nadat de ETA de wapens heeft afgezworen. GPD (Advertentie) i Ipostlbankrekeiungnurnmei proelabon O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19.951 I per kwartaal met automatische incasso 58,00) per iaar met automatische incasso 222,501. i Kijk op wMV.ptc.nl/abonneren, bel gratis 0800-0231231 ol i P/C; aldeling Ie. Antwoordnummer /I3. HBO WB Goos 8 "711688"555530 het alfabet van Zeeland mm 45

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1