Marsroute stokt voor Mannschaft Mooi briefje voor 21 prachtkerels PZC Eindrapport van Oranje onder 20 Volk blijft toch geloven in wereldtitel 16 Argentinië vanaf de stip voorbij Mexico Ceulemans trainer bij Club Brugge Omkoopverdachten voor rechter Terim wordt bondscoach Turkije Clubs zijn akkoord over Arnesen Halve finale Nigeria al uitverkocht Messi loodst Argentinië langs Spanje maandag Tl juni 2005 loor Roel Wiche )EN HAAG/NEURENBERG - )e stadions schitteren als palei- :en, de Bundeskanzler is trots :n het volk droomt al van de we- •eldtitel. Heel Duitsland kan liet wachten op het WK voet- jal, maar de marsroute van Die Mannschaft stokte zaterdag. De iodelijke Braziliaanse aanval egde in de halve finale van de Confederations Cup pijnlijk de zwakke plekken van de jonge Duitse ploeg bloot: 3-2. Na een enerverend en passio neel gevecht in Neurenberg, de reprise van de WK-finale 2002, werden miljoenen Duitse tv-kij- kers geconfronteerd met een beeld dat ze nog niet hadden ge zien. Teamchef Jürgen Klins- mann, een jaar lang de gloedvol le presentator van een goed- nieuws-show, stond peinzend te gen de dug-out. Vertwijfeld, zo leek het zelfs. Maar even later zag hij weer als vanouds de zon schijnen. Duitsland, zo verzeker de 'Klinsi', hoeft niet te wanho pen. „Dit is onze eerste teleur stelling. Maar we hoeven ons nergens voor te schamen. We hebben heel lang gelijke tred ge houden met een absoluut top- team. De grote landen weten nu dat we eraan komen." Ook het Duitse volk lijkt nog niet in paniek te raken. Meteen na de nederlaag tegen Brazilië wees een enquête uit dat liefst 49 procent gelooft in een wereld titel. Tegen beter weten in, want de koele statistieken geven geen enkele reden tot chauvinisme. Sinds 2000 won Duitsland nooit meer van een topland. De treuri ge balans: veertien krakers, tien nederlagen. Dat de fans toch in Die Mannschaft blijven geloven, is de verdienste van Klinsmann. De ex-international laat zijn team agressief, aanvallend en met het hart spelen. Het is, zo bleek zaterdag, niet genoeg om opgewassen te zijn tegen het technisch superieure Brazilië. Het thuisland domineerde bij vlagen, maar werd afgetroefd toen hogeschoolvoetbal werd geëist. Vooral de Duitse defen sie, toch al zwaar onder vuur, moest door het stof. Robert van onze sportredactie DEN HAAG - De finale in het toernooi om de Confedera tions Cup is woensdagavond in Frankfurt een Zuid-Ameri kaanse aangelegenheid: Ar gentinië speelt tegen Brazilië. De Argentijnen versloegen gisteravond Mexico via straf schoppen, nadat het na de re guliere speeltijd (0-0) en de verlenging (1-1) gelijk stond. Salcido zette Mexico in de verlenging op voorsprong, maar Figueroa maakte na mens Argentinië de gelijkma ker. In de fase dat de doelpun ten vielen, speelden beide lan den met tien spelers. De Ar gentijn Saviola en de Mexi caan Marquez kregen de rode kaart. Mexico speelt woensdag in Leipzig de wedstrijd om de derde en de vierde plaats te gen Duitsland, dat zaterdag van Brazilië verloor. ANP/GPD Huth voorop. De Chelsea-verde- diger kwam handen en voeten te kort om de ontketende Adriano te stoppen. Een strafschop (2-1, Ronaldinho) en de winnende treffer (3-2 Adriano) waren het gevolg. Adriano scoorde ook de openingsgoal, uit een vrije trap. Groeibriljant Duitsland kwam tussendoor, ge dreven door de traditionele Kampfgeist, twee keer op gelij ke hoogte. Eerst kopte groeibril jant Lukas Podolski raak (1-1), zijn zesde goal in veertien inter lands. Captain Michael Ballack liet het scorebord naar de 2-2- ruststand zappen, via een straf schop die hij zelf sluw versier de. De Brazilianen, die af en toe een glimp van magie toonden, lieten zich echter niet overrom pelen. Robinho, tevergeefs be geerd door PSV, maakte indruk via een aantal onnavolgbare dribbels. En Adriano imponeer de met dezelfde dodelijke doel treffendheid die hij al een heel seizoen bij Inter laat zien. Het zadelde coach Carlos Alber to PaiTeira met een duivels di lemma op (wie wijkt straks voor vedette Ronaldo?), maar daar wilde hij zaterd&g nog niet aan denken. De baas van de 'Cana- rinha' was veel te opgelucht dat het sambavoetbal ook werd ver taald in resultaat. Brazilië kon eerder niet winnen van Mexico (0-1) en Japan (2-2). „We heb ben, meer dan iets anders, een mentale zege behaald. Moed red de ons, niet alleen techniek." De beloning is de finale, woens dag in Frankfurt. Duitsland moet in Leipzig strijden om de troostprijs van een toernooi zon der eeuwigheidswaarde, maar met een heerlijke ambiance. De Duitse fans zijn het WK-feest al begonnen, Klinsmann moet de bekroning regisseren. Jawel, ook hij gelooft er nog in. „We zijn heel wat opgeschoten. Nu die laatste stap nog." GPD De Braziliaan Adriano was een ware plaag voor de Duitse verdediging. foto Kai Pfaffenbach/RTR BRUGGE - Jan Ceulemans traint de komende drie seizoe nen de Belgische landskampioen Club Brugge. Ceulemans verlaat na zes jaar Westerlo en keert terug naar de voet balclub van zijn hart. Van 1978 tot 1992 speelde de recor- dintemational (96 wedstrijden) bij de West-Vlaamse top club. De 48-jarige oud-aanvaller vervangt bij Brugge de succesvolle Noor Trond Sollied, die naar de Griekse club Olympiakos Piraeus is vertrokken. ANP/BELGA BERLIJN - Het Openbaar Ministerie in Berlijn heeft te gen zes verdachten in het omkoopschandaal in het Duitse voetbal een officiële aanklacht opgesteld. Het gaat om de scheidsrechters Robert Hoyzer en Dominik Marks, de drie Kroatische broers Ante, Filip en Milan S. en de voet baller Steffen Karl van Chemnitzer FC. Vijf maanden na het uitbreken van het schandaal meent het OM dat er voldoende bewijs is over de omkoopzaken. De spil zouden de drie Kroaten zijn, die werkten vanuit Café King in de Duitse hoofdstad. De zaak is hiermee voor het OM niet afgedaan. Er lopen nog onderzoeken te gen zo'n twintig verdachten, waaronder scheidsrechters- verzorger Wieland Ziller, die zou hebben toegegeven 40.000 euro te hebben geïncasseerd. Justitie seponeerde tegelijk de zaak tegen zeven verdachten, onder wie zes profvoetballers. Onder hen zijn de Roemeen Lauren- tiu-Aurelian Reghecampf van Alemannia Aachen en Vol- ker Oppitz en Thomas Neubert van Dresden. ANP/DPA ANKARA - Fatih Terim wordt de nieuwe bondscoach van Turkije. De voormalig trainer van ondermeer de Turkse voetbalclub Galatasaray bereikte zaterdag overeenstem ming met de voorzitter van de nationale voetbalbond, Lev- ent Bicakci. Terim volgt Ersun Yanal op, die enkele da gen eerder was ontslagen. ANP LONDEN - Tottenham Hotspur heeft met Chelsea een ak koord bereikt over de overgang van technisch directeur' Frank Arnesen naar de landskampioen. Volgens de club van trainer Martin Jol zal op 30 juni het contract worden ondertekend. Arnesen staat momenteel op non-actief bij Tottenham, omdat de Deen zonder toestemming met Chel- sea sprak over een overgang. Tottenham besefte dat het vertrek van de technisch direc teur onvermijdelijk was en gaf Arnesen tot en met vrijdag I de tijd de zaak rond te krijgen. Arnesen was pas een jaa in dienst bij Tottenham. Na zijn aanstelling haalde h Martin Jol binnen als trainer. Onder de Nederlander pres teerde Tottenham goed. ANP/RTR KERKRADE - De halve finale Nigeria-Marokko, in hei kader van het WK onder 20 jaar, was al voor cle nederlaag van Oranje in de kwartfinale uitverkocht. Zaterdagoch tend werden de laatste kaartjes verkocht voor het duel dat morgen in Kerkrade wordt gespeeld. De kopers had den ongetwijfeld gehoopt Oranje aan het werk te zien, maar moeten het doen met Nigeria en Marokko. ANP ENSCHEDE - Enschede nam za terdag afscheid van het WK on der 20 met een voetbalduel dat op voorhand als finale niet had misstaan. Maar Argentinië te gen Spanje was zelden opwin dend. De Zuid-Amerikanen wonnen met 3-1 (dankzij Lionel Messi) en zijn dus halve-finalist. Met Spanje vloog de laatste Eu ropese vertegenwoordiger uit het toernooi en dat is misschien veelzeggend over de verhoudin gen in het mondiale jeugdvoet bal. Na Italië, Duitsland en Ne derland moest ook de smaakma ker van de eerste ronde zijn meerdere erkennen in een ploeg van buiten Europa. Argentinië speelde tot dusverre niet briljant, maar de gedood verfde wereldkampioen heeft in Lionel Messi de enige echte ster van het toernooi. Waar de roem ook spelers als Freddy Adu (VS) en Juanfran (Spanje) vooruit snelde, is Messi de enige die zijn faam waarmaakt. De Argentijn se bondscoach Fransisco Fer- raro heeft maar één opdracht: de wereldbeker naar zijn land te rugbrengen. Van de laatste vijf won Argentinië er drie, maar de laatste editie (2003) was een gro te teleurstelling. In de halve fi nale werd verloren van Brazilië, morgen opponent in Utrecht. Met een Messi in vorm moet die klus te klaren zijn. Niet dat de ploeg louter afhankelijk is van de speler die als 12-jarige met zijn familie vanuit Argentinië naar Spanje verhuisde om voor Barcelona te spelen. Rondom de spelbepaler lopen nog enkele klasbakken. Toch draaide zater dag alles om Messi. De midden velder was met twee achteloos lijkende acties verantwoordelijk voor de eliminatie van Spanje. In de tiende minuut mocht hij met zijn fluwelen linkervoet een vrije trap nemen. De bal ver dween achter doelman Ribas Biel, maar scheidsrechter Ar- chunda keurde de treffer af we gens buitenspel, Negen minuten later was het wel raak toen Za- baleta een corner van Baroso binnenwerkte. Spanje kwam via een Zapater verdiend langszij. In de 71e minuut was Messi de architect van een prachtige aan val, die door invaller Gustavo Oberman binnen werd gestift. Messi onderstreepte zijn klasse door twee minuten later na een grandioze actie te scoren: 3-1. Bondscoach Foppe de Haan heeft niet als een bok op de haverkist gezeten Het Nederlands elftal voor voetballers lot 20 jaar nam zater dag in Kerkrade na een dramatische ontknoping afscheid van het WK. Mentor, coach en voetbalvader Foppe de Haan, giste ren 62 geworden, blikt terug én vooruit. Soms fel, dan realis tisch. „Dat gezeur over gebrek aan mentaliteit bij deze genera tie moet maar eens ophouden." door Mark Caldenhoven KERKRADE - Als Foppe de Haan in de komende tijd met zijn zeilboot op het Friese water dobbert, zullen gevoelens van te leurstelling, trots en realiteits zin nóg om voorrang strijden. „Trots ben ik nog niet. Maar in mijn boot zal ik deze dagen met genoegen en voldoening terug denken aan de héle periode. Op de laatste vijf minuten na dan." Het zweet parelt in druppeltjes van zijn voorhoofd. Hij heeft tro- pendagen achter de rug, letter lijk en figuurlijk. Maar vooral de dramatische ontknoping te gen Nigeria heeft voor rode koontjes gezorgd. „Verschrikke lijk, 24 penalty's." Verder is en blijft De Haan de nuchterheid zelve. „Ik ben heel rustig hoor. Ik had me voorgenomen zonder spanning aan het WK te begin nen. Dit is bijna het einde van een voetballeven, dus laat me ge nieten. Zo heb ik het beleefd. Ik heb niet als een bok op de haver kist gezeten. Ook vandaag niet." Foppe de Haan, mister Heeren veen, is opa. Maar de kleinkinde ren van de inwoner van Akkrum bestonden de voorbije weken uit een multicultureel gezelschap ei gentijdse tieners met geschoren motiefjes in de kapsels, ta toeages en laptops. Waar voor ganger Ruud Gullit het ongedis ciplineerde gedrag hekelde van een enkeling, roemt de Fries de wisselwerking en de mentaliteit van de I-Pod-generatie. „Vrij dag zat ik met de staf in Oister- wijk aan een tafeltje en zeiden we tegen elkaar: We hebben in vier weken niets onverkwikke lijks meegemaakt. En sommigen zijn belhamels, hoor, Maar ieder een bleek enorm professioneel, heel gestructureerd ook. Ze wis ten heel goed waar ze mee bezig waren. Prachtkerels zijn het. Dat gezeur over gebrek aan men taliteit moet eens ophouden. Bin nenkort pak ik een pen en schrijf ik alle spelers een mooi briefje. Ik laat de spelers weten wat ze voor me betekenden en op welke punten ze zich kunnen verbeteren. Een rapportje, ja." Het WK onder 20 was een leer school, zegt De Haan. „Ze besef fen nu dat profvoetbal écht een metier is, een bestaan waarvoor je stinkend je best moet doen en waarin niets vanzelfsprekend is. Iedereen heeft een enorme stap voorwaarts gemaakt. Het zijn grote jongens geworden. Daar kijk ik nu misschien wel met de meeste voldoening op terug." „Nee, ik heb ze niet weerbaar der gemaakt. Dat hebben de om standigheden gedaan. Ik houd de verhaaltjes, maar de spelers moeten het doen. De omstandig heden spelen daar veel meer een rol in. De hitte, elke dag trai nen, de media-aandacht. In het begin zei ik: je moet 's middags rusten. Dan keken ze me gek aan, zag je ze denken: we zitten toch booi-devol energie. Tot het ritme zwaarder wordt en ze 's middags vanzelf gaan rus ten." Het mes van zijn aanpak sneed aan twee kanten. „Ik heb er zelf ook veel van geleerd. Hun denkwijze, hun gedachten- gang. Het maakt je wijzer." Niet gefaald De cocktail van jong en ervaren bij de selectie en technische staf van Oranje onder 20 leidde niet tot het beoogde doel. De Haan legde de lat voor het toernooi op de halve finale. Het bleek een brug te ver. „Ik vond het geen overdreven doel en vind nu ook niet dat we hebben gefaald. Als je zo'n ploeg in redelijk korte tijd zo'n progressie ziet maken, kan ik niet anders dan tevreden zijn. Ik zei net tegen Aron Win ter dat als ik deze jongens twee maanden aaneengesloten onder mijn hoede had gehad, ik ze we reldkampioen had gemaakt." Zo sprankelend als het eerste uur tegen Japan werd het niet meer, maar Nederland werd de voorbije dagen welhaast een dei nende oranje massa. „Dat is ook wat waard. Een maand geleden zag niemand ons bij wijze van spreken staan. En nu dit. Het is illustratief voor de sprong die Nederland als voetballand heeft gemaakt dit jaar. Het A-elftal van Marco van Basten, AZ, PSV en nu dit team. Dat is een gewel dige duw voorwaarts." De Haan denkt bovendien dat het WK ook de ogen van de KNVB heeft geopend. Hoewel de ruggengraat van Oranje onder 20 ongetwijfeld na de zomer weer aanschuift bij Van Basten, gaat de Fries ei-van uit dat hij met het leeuwendeel van de selectie de weg inslaat met het bordje 'Peking'. Daar zijn in 2008 de Olympische Spe len. „De bond is de laatste we ken enthousiast geworden", zegt De Haan. „Er wordt nogal wat geld vrijgemaakt voor het olympische project. Dat zie ik wel zitten, ik zal me er met ziel en zaligheid voor inzetten." GPD Bondscoach Foppe de Haan (staand) verbijt zijn teleurstelling over de uitschakeling van Oranje onder 20. foto Peter Schols/GPD door Leon ten Voorde KERKRADE - Het einde is daar. Het WK in eigen land zit erop voor Oranje onder 20 na de nederlaag via penalty's tegen Nigeria. De hoogste tijd voor een eindrapport van de Nederlandse voetballers. Kenneth Vermeer (keeper) 8: Maarten Stekelenburg heeft er bij Ajax een concurrent bij. Samen met Ron Vlaar was Vermeer de beste speler van Oranje. Al zag hij zijn pui ke optreden niet bekroond met een heldenrol bij de penalty's. Kan goed ballen te genhouden én meevoetballen. Dwight Tiendalli (rechts back) 6: Snelle verdediger, die zijn taak volbracht. Niet meer en niet minder. Fysiek sterk, voetballend minder. Ron Vlaar (centrumverdedi ger) 8: Hield de wankele de fensie samen met doelman Vermeer op de been. Speelde een dijk van een toernooi. Heeft alles in zich een topver- dediger te worden. Frank van der Struijk (cen trumverdediger) 5: Komt te kort voor de top. Was bron van onrust. Had vooral opbou wend grote problemen. Jeroen Drost (linksback) 5.5: Stond er bij gebrek aan beter. Mist het meedogenloze en had tactisch moeite zich staande te houden. Moet hard met zijn inspeelpass aan de slag om een vaste waarde in de subtop van de eredivisie te kunnen worden. Rick Kruys (rechtermidden velder) 6,5: Hoewel zijn toer nooi met de gemiste straf schop in mineur eindigde, speelde de nijvere middenvel der een goed WK. Ideale team speler die altijd voorop gaat in de strijd. Is alleen zo druk met alles om zich heen, dat hij zichzelf soms voorbij holt. Hedwiges Maduro (centrale middenvelder) 6: Begon het toernooi uitstekend, maar zakte steeds dieper weg. Met als dieptepunt het zwakke op treden tegen Nigeria. Mist nog handelingssnelheid en leek in de kwartfinale over vermoeid. Kon het elftal op het beslissende moment niet naar zijn hand zetten. Urby Emanuelson (linkermid denvelder) 6: Kon de gebles- j seerde Ibrahim Afellay niet |j doen vergeten. Mooie tech- I niek, maar het is nog te on-1 schuldig allemaal. Het was J een raadsel waarom hij bijna i alle standaardsituaties voor i zijn rekening nam, terwijl er bijna geen hoekschop of vrije I trap goed aankwam. Ibrahim Afellay (linkermid denvelder) 7Toen hij gebles seerd wegviel, raakte Oranje 1 ook het zicht op de wereldti tel kwijt. Creatieve midden velder die zich nooit verstopt en daarom node werd gemist na de voorronde. Tim Vincken (rechterspits) 6: Deed af en toe wel aardige dingen, maar bleek tegen Ni geria letterlijk en figuurlijk een lichtgewicht toen het er op aankwam. Zal het gezien zijn geringe lengte niet mak kelijk krijgen door te stoten naar de echte top. Ryan Babel (spits) 6,5: Wissel de fantastische momenten al met knullige acties. Was niet in topvorm. Is als centrum- j spits nog niet balvast genoeg. Quincy Owusu (linkerspits) 6,5: Een fabelachtige eerste helft tegen Japan wekte toren hoge verwachtingen, die hij later niet meer kon waarma ken. Kan verschrikkelijk' veel, maar overdrijft en mist op beslissende momenten; vaak het overzicht. Kan een grote worden. Let wel: kan. Want dat is hij nog lang niet Prince Rajcomar (centrum spits) 5: Kreeg tegen Bernn zijn kans, maar viel genade loos door de mand. Kan mei mee op dit niveau en mag niet voor niets na een seizoen al weer weg bij FC Utrecht. Collins John (centrumspits) 4,5: Zijn slappe invalbeurt te gen Nigeria zei alles. Bonds coach Foppe de Haan g^ hem het voordeel van de twij fel, maar John wekte geen me ment de indruk dat hij veel zin had in het WK. Moet mei zichzelf aan de slag, anders kan het wel eens snel afgeh pen zijn met zijn loopbaan Zuiverloon, Otten, Augustie Medunjanin, Wisse, Buitel en Brack kwamen te weimj in actie om een beoordeling* kunnen maken. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16