PZC Geheimtaal doet Oranje das om Hoogerland grijpt net naast de titel Verboom heeft twee kampioenen in ploeg m 17 Nederlands team onder 20 verliest na zenuwslopende penaltyreeks van Nigeria fifa gelast voor voetballers een hartonderzoek Van Bon pakt de nationale wegtitel Oud-international Stoffelen dood Thomas Dekker krijgt talentprijs Rossi ook in TT Assen onstuitbaar ui www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. maandag 27 juni 2005 Serena Williams naar huis flederland-Nigeriakwartfinale <:an het WK onder 20, eindigde zaterdag in een zelden vertoon de strafschoppenserie. De Afri kaanse voetballers wonnen de reeks met 10-9. Het duel eindig de na 120 minuten in 1-1. Een penaltyreeks in 24 bedrijven. Hoor Mark Caldenhoven KERKRADE - Het lijkt geheim- laai op het shirt van Ambruse Vanzekin, doelman van Nigeria. Amper leesbaar zijn op zijn linkermouw met zwarte stift codes gekalkt: 31, llr, 91, 6r. Een geheugensteuntje voor de Nigeriaan. Het cijfer correspon deert met het rugnummer van Nederlander, de letter naar de hoek, links of rechts van hem. Bobert Postma, de Achterhoek- j keeperstrainer van Nigeria, slaat met het collectors item in de catacomben van het Park stad Limburg Stadion. Kenneth Vermeer, doelman van Oranje, mag het hebben. „Misschien een leuk aandenken" zegt Postma. „Maar misschien ook niet." De Doetinchemmer grijnst. „Am- i kon het lijstje Nederland- namen niet onthouden. Heb ik ze maar op zijn mouw gezet." Het paardenmiddel betaalt zich uit. Vanzekin duikt bij de penal ty's van Vlaar en Babel naar de goede hoek, maar krijgt geen hand achter de bal. Wel bij num- 23 van Collins John. Post- Alleen Maduro schoot de hal in een andere hoek. Hoe we cat wisten? Ik weet het zelf ei- iffllijk ook niet. Onze assistent cad Ha, via gehoord in welke oek een aantal Nederlanders u schieten." HANNOVER - De wereld- ioetbalbond Fifa heeft besloten dat alle spelers die volgend jaar deelnemen aan het WK in Duitsland voorafgaand aan het (tenement een hartonderzoek aoeten ondergaan. De maatre- fl is het gevolg van het toene- -rnd aantal sterfgevallen bij netballers door een acute hart- üilstand. kterdag overleed de 28-jarige ÏJgo Cunha, een middenvelder de Portugese voetbalclub ■mao Lleiria. tijdens een partij- 'e met vrienden in Monte- tor-o-Novo. Pogingen om hem (reanimeren mislukten. De oor aak is waarschijnlijk een acute iartstilstand. Volgens clubarts Wear Silva, die Cunha on- _i nog aan een onderzoek ad onderworpen, had de voet- te geen gezondheidsklach- I nderhalf jaar geleden stierf de wgaarse voetbalinternational hklos Feher, die in dienst was de Portugese topclub Benfi- tijdens een competitiewed- ajd tegen Guimaraes. En de ige editie van de Confedera ls Cup in 2003 werd over- feduwd door het plotselinge wkjden van Marc Vivien Foé B Kameroen. De dood van was gisteren precies twee geleden en werd herdacht |de wedstrijd Mexico-Argenti- 'in de halve finale van de hui- 16 Confederations Cup in itsland. ^wereldvoetbalbond Fifa zei sinds 2000 preventieve aatregelen aan het treffen te i wegens de problematiek, 'gevolg van enkele minder be lde ongevallen door hartfa- Nederland is gebroken. Door een zinderende strafschoppen- reeks en een sterke Afrikaanse tegenstander, die zelfs voor en tijdens de serie penalty's nog dolt met het gastland. John Obi Mikel, superster van de Young Super Eagles, meldt zich half- kreupel en met een zak om zijn enkel in de middencirkel. Hij staat toch niet op het lijstje met vijf. Tot hij terug moet. Met schoenen, kousen én scheenbe schermers. Alleen de tape om zijn schoenen, waarmee hij 120 minuten prachtig voetbal liet zien. blijft achterwege. Waar Oranje bij de middenstip én voor de dug-out met de ar men over eikaars schouders in afwachting is van de eerste straf schop, hangt Nigeria er ogen schijnlijk als los zand bij. Maai de eerste drie Afrikanen counte ren Nederland, dat de serie be gint, bijna achteloos. De kriebels nemen toe.als Rick Kruys mist. Prompt stopt Ver meer de pingel van Gift Atule- wa. Als Maduro en Isaac de vijf volmaken, gaat het om en om. De spanning is om te snijden. Helemaal als Gianni Zuiverloon mist. In de middenstip maken Onyekachi Apam en Otulewa al een vreugdedansje, maar Yinka Adedeji geeft Nederland nieuwe hoop. Als Jeroen Drost 5-4 bin nenschiet, weet Mikel dat hij aan de bak moet. Hij sjokt naar de stip en ziet dat Vermeer de doelpalen kust. Maar de Nigeri aan in Noorse dienst schiet de 5-5 binnen. Na de 6-5 van Tim Vincken, treuzelen de Nigeria- nen weer. De nekharen van bondscoach Foppe de Haan staan rechtovereind. „De Fifa heeft strakke regels, maar dit kunnen ze niet hanteren. Pfff." Bij 8-8, en twee missers aan bei de kanten, zijn de keepers aan de beurt. Vermeer en Vanzekin, met een Panenka-achtige trap, missen niet (9-9). Na 22 straf schoppen begint het weer van voren af aan. Collins John gaat op voor zijn tweede. „Als je al een penalty hebt benut, valt er een last van je schouders. Ik ging er niet vanuit dat ik wéér aan de bak moest. Ik kon me moeilijk opladen. Voor de twee de strafschop was ik veel nerveu zer dan anders." De Haan: „Col lins mist nooit." Nu wel. John schiet de bal, conform het lijstje op de mouw van Vanzekin, wéér in de linkerhoek De doelman pakt de bal. Taye Taiwo, die Ni geria in de achtste finale langs Oekraïne loodste, klaart de klus. In de middencirkel vallen Nederlanders om. Als kegels op een bowlingbaan. GPD erzekeraar hatelijk kondigde ook de Ne- fiandse sportkoepel NOCNSF £de verplichte medische keu- fvan de professionele spor- 5 uit te breiden met een hart- Met verzekeraar Achmea geregeld dat alle A- en sporters de cardiovasculaire fc&ing zullen ondergaan, 'verklaarde Tjeerd de Vries, I: ''•arts van NOCNSF, destijds geen toename is van het ^ijnsel acute hartdood in sport. „Wel zijn de weten- Jppelijke inzichten verbe ten kunnen we de risico's be- '"sehatten en checklijsten sa- Wellen." ANP Wielrenner uit Yerseke derde op NK voor beloften door Koen de Vries ROTTERDAM - Het was een pijnlijk gezicht. Terwijl John ny Hoogerland zaterdag net na de finish van het NK wielren nen voor beloften zijn gal spuw de over de ongelukkig verlopen eindsprint, deed tien meter ver derop winnaar Sebastiaan Lan- geveld omringd door vele jour nalisten zijn verhaal. Hooger land zag het en wist dat die meute om hém heen had moe ten staan. Hij was in de finale immers de beste van allemaal geweest? Het brons dat hij even later kreeg omgehangen, was voor Hoogerland helemaal niets waard. De renner uit Yerseke vertrok zaterdag als een van de favorie ten vanaf de Olympiaweg ach ter het Feyenoordstadion. Die rol werd alleen maar groter toen bleek dat hij zich tijdens de eerste ronden rustig hield. En dat was winst. Want Hoo gerland wilde er in het verle den nogal eens vanaf het begin inkletsen, waardoor hij onno dig krachten verspeelde. De woorden van speaker Cees Maas vlak voor de start spra ken wat dat betreft boekdelen. „Er is geen geneutraliseerde start, dus Johnny Hoogerland kan er meteen na het startschot van Leontien van Moorsel in kletsen." Net als afgelopen woensdag, toen hij in de zware en sterkbe- zette Belgische profkoers Brus- sel-Ingooigem derde werd, bleef hij echter rustig. Ook toen er negentien renners hal verwege de koers over 175,5 ki lometer wegreden en ondanks het helse tempo van het pelo ton uitliepen naar een voor sprong van anderhalve minuut. Hoogerland: „Dat was stom van mij. Ik lette niet op en ze waren weg. Ik dacht even dat de slag gevallen was." Yersekenaar Johnny Hoogerland (rechts) ziet met een gefrustreerde grimas op zijn gezicht hoe Se bastiaan Langcveld als eerste de finish in Rotterdam passeert en Nederlands kampioen wordt. foto Roland Godschalk Niek Rentmeester uit Goes was de dupe van de onoplettend heid van Hoogerland. Hij moest met drie ploeggenoten proberen het gat dicht te rij den. Toen de marge was terug gebracht. was bij hem de pijp leeg. Tijdens die schitterende en rondenlange achtervolging vielen veel koplopers terug naar het peloton. Anderhalve ronde voor het eind waagde Hoogerland de sprong in een groepje van negen, met onder meer Sebastian Langeveld uit Lisse en Wilco Jonker uit Burgh-Haamstede. Alleen Hoo gerland en Langeveld slaagden er in de zes overgebleven koplo pers te achterhalen. De twee Raborenners daarbij richtten hun pijlen vervolgens op Hoo gerland. „Ze hebben in de fina le constant met twee man in mijn wiel gereden", sprak de Bevelander verontwaardigd. „Lars Boom en Thom van Dui men zijn bijna niet uit mijn buurt geweest." Ingesloten Mede daarom strandden de twee uitlooppogingen van Hoo gerland in de laatste ronde in schoonheid. Het deed er alle maal niet zo veel toe, vond de laatstejaars belofte. „Ik voelde me zo sterk, ik dacht echt dat ik zou gaan winnen. Maar in de sprint raakte ik ingesloten. Se bastian Langeveld ging iets eer der aan en ik kon niet langs hem komen. Dit is echt ver schrikkelijk balen. Ik was de sterkste. Ik had hier moeten winnen. Langeveld moest in de laatste ronde nota bene een keer lossen." Opvallend was dat van de vroe ge koplopers alleen Rei nier Ho nig uit Alkmaar nog een vuist kon maken. Hij werd tweede. Van Duimen, Boom, Rick Flens (twee weken terug winnaar van het Zeeuws-Vlaamse OZ Wielerweekend), Floris Goesin- nen en Koen Zanders kwamen er in de eindsprint niet aan te pas. De verrassende winnaar en zijn vriendin beseften dat er op de Olympiaweg een wonder was geschied. Tijdens de hyste rische jankpartij van zijn meis je gaf Langeveld te kennen dat hij niet begreep wat hem was overkomen. „Ik snap er niks van. Ik ben helemaal geen sprinter. De overige Zeeuwse deelne mers reden de wedstrijd bijna allemaal uit. Pieter Israel klas seerde zich als beste. De nog maar 19-jarige renner uit Krui- ningen demarreerde samen met onder meer Jos Pronk (winnaar ZLM Tour) in de laatste ronde op de Erasmusbrug uit het pelo ton en finishte als 36e. De overi ge Zeeuwen eindigden in het peloton. Van hen had Wilco Jonker een ronde voor het eind uitzicht op een topklassering. Met de koplopers in zicht moest hij zijn groepje echter la ten gaan. „De Erasmusbrug was er net te veel aan", vertel de hij na afloop. „Toen was het ook meteen over en uit," Jon ker, die na afloop nog ruim een uur doorbracht bij de doping controle, werd 53e. Jimmy de Bruijn uit Sint Jan steen was de hele koers niet uit het peloton weg te slaan. „Het was soms loodzwaar", vond hij. „Bij de finish reden we soms zestig kilometer per uur." De Bruijn, die het zonder ploeg genoten moest stellen, werd 65e. Dirk van Dam uit Goes reed een soortgelijke koers. Hij had onvoldoende kracht voor zijn normaliter sterke eindsprint en werd 87e. John van de Vreede uit Krabbendij- ke kwam naar Rotterdam om zich te laten zien. Hij demar reerde in de tweede ronde, sloeg een gaatje, maar kwam nooit weg. De rest van de koers bracht hij door in de buik van het peloton. Hij werd 63e. ROTTERDAM - Leon van Bon is gisteren in Rotterdan' Nederlands kampioen wielrennen op de weg bij de prof/ geworden. De coureur van Davitamon-Lotto ontsnaptt vlak voor de finish, na 216 kilometer, uit het peloton. Var Bon is de opvolger van Erik Dekker. Steven de Jongh (Ra- bo) werd tweede, Max van Heeswijk (Discovery) derde. Bij de elite-renners zonder contract, die met de profs mee reden, was Kenny van Hummel de beste. Tussen de sprin tende profs bleef de 22-jarige renner van Eurogifts.corr' Arno Wallaard en Bart Boom voor. pagina 22 Leon van Bon uit de as herrezen LELYSTAD - Oud-voetbalinternational Joop Stoffelen is op 84-jarige leeftijd overleden in zijn woonplaats Lely stad. Hij debuteerde vlak voor het uitbreken van de Twee de Wereldoorlog bij Ajax. Stoffelen werd in 1950 prof bij het Franse Racing Club de Paris en ging twee jaar latei- naar Toulouse. Bij zijn terugkeer in Nederland stuitte hij op problemen met betaalde spelers. Pas na een jaar kreeg hij toestemming weer te voetballen. Hij speelde nog bij Blauw Wit en Neerlandia. Stoffelen speelde tussen 1947 en 1950 twaalf keer voor Oranje. Hij was vijf wedstrijden aanvoerder. Stoffelen werd later bekend als coach van de oud-internationals. In 1992 stopte hij met die functie. ROTTERDAM - Thomas Dekker heeft voorafgaand aan het Nederlands kampioenschap voor beroepswielrenners in Rotterdam de prijs van Talent van het Jaar gekregen. De toekenning is afkomstig van de nationale sportkoepel NOCNSF. Dekker kreeg de prijs uit handen van bestuurs lid topsport Henk Gemser. De overige genomineerden wa ren schaatsster Ireen Wüst en turner Jeffrey Wammes. De nationale sportpers gaf de voorkeur aan Dekker. De 20-jarige prof won afgelopen seizoen Olympia's Tour en werd nationaal kampioen tijdrijden. Op het WK in Vero- na werd hij op de tijdrit en in de wegwedstrijd tweede. ASSEN - Wegracer Valentino Rossi is niet te stuiten op de zwa re motoren. De Italiaanse wereldkampioen won zaterdag op ma gistrale wijze in de 75e TT van Assen. Het was zijn vijfde over winning op rij in de MotoGP en zijn zesde in de zeven races die dit seizoen zijn verreden in het wereldkampioenschap. De Hon gaar Gabor Talmacsi won de 125cc, de Argentijn Sebastian Por to was de beste in de 250cc. pagina 17 winnen gaat wennen voor Rossi De Oranje-spelers zijn de wanhoop nabij nadat de Nigeriaan Taye Taiwo de beslissende penalty heeft benut. Het WK tot 20 is voor Nederland voorbij, foto Peter Schols/GPD door Koen de Vries ROTTERDAM - Rinus Verboom uit Goes heeft tot volgend sei zoen twee nationale kampioe nen in zijn wielerploeg Therme Skincare. Twee weken geleden werd Corine Hierckens verras send Belgisch kampioene, zater dag mocht Janneke Vos (28) in Rotterdam de roodwitblauwe kampioenstrui aantrekken. Verboom beleefde zaterdag met zijn ploeg een dag waarin alles klopte. De uitgestippelde tac tiek werkte perfect, alleen de naam van de winnares was een andere dan hij verwachtte. Ther me Skincare vertrok met Aren- da Grimberg als kopvrouw, maar zag Janneke Vos als eerste over de streep komen. „Vanmor gen voor de start was ze een beetje hyper", had Verboom ge zien „Dat was een goed teken. Eigenlijk heeft ze een te klein motortje, maar de koers liep pre cies haar kant op. En ze heeft een goede instelling." Vos had het geluk dat de top- ploegen niet van plan waren ook maar één trap voor elkaar te doen en dat haar ploeg met tien rensters het grootste trade- team van het peloton was. Al in de eerste van negen ronden reed een groep van zeven weg, waar in geen favorieten zaten. Ver boom had Irene van de Broek mee, waardoor Therme geen ach- tervolgingswerk hoefde te doen. De voorsprong kwam in de mat te koers pas in de laatste ronde beneden de halve minuut. Toen overbrugde Vos samen met Da nielle Bekkering de kloof, waar na Van de Broek Vos naar de eindsprint loodste. De Amster damse maakte het karwei knap af en de favorieten hadden het nakijken. Mirjam Melehers, vorige week nog winnares van de Ster Zeeuwsche Eilanden, stapte een ronde voor het eind af en andere toppers als Chantal Beltman, Adrie Visser en Sissy van Ale- beek eindigden anoniem in het peloton. Uittredend kampioene Suzanne de Goede won wel de sprint, maar die was van het ach- tervolgende peloton. Topvorm Winnares Janneke Vos had na dien nog lovende woorden over voor de organisatie van de Ster Zeeuwsche Eilanden. Dat was de wedstrijd waarin ze zich naar haar topvorm had kunnen rijden. Ze deed dat onopvallend, gezien haar 31e plaats in het eindklassement. Het is de derde keer dat Rinus Verboom de Nederlands kam pioen in zijn ploeg heeft. In 1987 en 1988 zag hij als coach van de nationale selectie respec tievelijke Mieke Havik en Moni que Knol de titel winnen. Knap was ook de prestatie van de nog maar 19-jarige Zeeuws- Vlaamse wielrenster Renske Doedee. Zij spurtte in het ach tervolgende peloton als een van de jongste deelneemsters naai de 23e plaats. Ook Karin de Krij ger uit Breskens eindigde in het peloton. Zij werd 69e. Janneke Vos van de Thermeploeg van Goesenaar Rinus Verboom wordt geflankeerd door nummer twee Sharon van Essen (rechts) en nummer drie Josephine Groenveld. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15