»zc Politiek steunt brede school m »ZC Vooroorlogs Oostburg herleeft in boek Pimpampoentjes tegen geweld Raad geschokt door opmerking over herkomst bestuurders 13 remvierdaagse bileum viering ingse visclub Terneuzense raad wil Biervlietse wens serieus onderzoeken 8"7/\'\6&m555k7 Spinning in Terneuzen voor olympische ambities Klachten over containers Steen Lichte stijging Terneuzense lasten Rupsen zijn niet echt gevaarlijk AAZET iï zaterdag 25 juni 2005 luis vraagt hulp jor uitbreiding tdrij venterrein [IIS - De gemeente Sluis is in llag raet de provincie om het Irijventerrein Stampershoek |d en Noord in Oostburg toch pnen uitbreiden. de contacten met de rijks- heid worden gebruikt om nspectie van Volkshuisves- i Ruimtelijke Ordening en eu(Vrom) op andere gedach te brengen. Dat deelde wet- der J. Provoost mee in de Isvergadering van de ge- nte Sluis. n vindt dat de geplande uit- dmg van Stampershoek in d is met de aanwijzing van t-Zeeuws-Vlaanderen als unaal landschap, n deelde de gemeente Sluis dat in een nationaal land- ip het beleid erop gericht t zijn ruimte te bieden aan anwezige regionale en loka- drijvigheid. de 56 nieuwe bedrijven in emeente Sluis kwamen er in {gelopen jaren 35 van bui de regio. Sluis moet volgens from-inspecteur meer reke- houden met de Nota Ruim- faarin West-Zeeuws-Vlaan- m is aangemerkt als natio- landschap. het resultaat uiteindelijk blijft, hebben we een tig probleem", zei Provoost, dat zal flinke financiële con- enties hebben." Raadslid erpaalen (CDA) vroeg zich er waarborgen zijn dat er zware industrie op het be- lenterrein komt. mitiefabriek (oost: „In het bestemmings- is inderdaad opgenomen r een vuurwerkfabriek of utiefabriek kan komen. Ik de omwonenden echter ge stellen. Die voorwaarde is [schrift. Zo'n fabriek komt iet." Adri Rosendaal (Nieuw vroeg zich af op welke iaën je een munitiefabriek weigeren. „We doen er al- aan om dat te verhinderen", Hirgemeester J. Sala. „Ik zie licht tussen uw en onze "Provoost voegde daar nog toe dat de plankaart de ves- g van een munitiefabriek iedt. „Dat is voor ons de tel op de deur." DENBURG - In het open- Izwembad aan de Heren- in Aardenburg wordt van ndag tot en met donderdag larlijkse zwemvierdaagse ge- den. reen die vier dagen lang mi- lal twintig baantjes van vijf- ierd meter per dag zwemt, It beloond met een medail- )eelnemers zijn dagelijks tot 19.30 uur welkom. 1GE - De Clingse Henge- vieren vandaag hun dia ten jubileum met een kop- 'edstrijd aan de Zestigvoet- De hengelclub zag kort e Tweede Wereldoorlog op ugustus 1945 het levens- zorgklachten: 50-0231231 maandag t/m vrijdag ge- irende de openingstijden; lerdagstot 12.00 uur DACTIE iEUWS-VLAAN DEREN illem Alexanderlaan 45 istbus 145 •30 AC TERNEUZEN 1:0115-645769 IX: 0115-645742 mail: redtern@pzc.nl né Hoonhorst (chef) outBareman Ymond de Frel névan Stee lts Bakker (sport) udeloo 16 stbus 62 60 AB HULST t (0114)372776 •c (0114)372771 nail: redhulst@pzc.nl eila van Doorsselaer iNTRALE REDACTIE ationspark 28 istbus 31 MAGOES (0113)315500 x. (0113)315669 nail: redactie@pzc.nl ITERNET "Wpzc.nl nail: web@pzc.nl door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De wens om in Biervliet een brede school te rea liseren krijgt ondersteuning van uit de Terneuzense politiek. Dat bleek in de commissie Be stuur en Middelen, waar de WD, TOP en het CDA er voor pleitten de Biervlietse wens se rieus te onderzoeken. Ook Ge meentebelangen Kanaalzone (GBK) en de PvdA lieten zich po sitief uit. De commissieleden reageerden daarmee op de kritiek van de werkgroep Biervliet Een Maatje Groter. Die vindt dat het dorp er bekaaid af komt in het ge meentelijke beleidsplan 2006- 2009. In de commissie Omge ving wees werkgroepvoorzitter J. van Harn deze week op de be labberde huisvestingssituatie van beide Biervlietse basisscho len. In plaats van geld te stop pen in verbouwingen kan vol gens de werkgroep beter wor den ingezet op een brede school. „Terecht", betoogde P. Broek huysen (WD) in de commissie Bestuur en Middelen. „Als we er nu tonnen in stoppen blijkt dat misschien later weggegooid geld te zijn." Broekhuysen toonde zich nogal verbaasd dat de werk groep door wethouder C. Lief- ting zou zijn afgescheept met de mededeling dat een brede school in Biervliet niet in het be staande beleid past. „Ik heb nooit gehoord dat er een beleid is om geen brede school in Bier vliet te realiseren. Wij vinden het jammer dat het college bij de Biervlietenaren de de indruk heeft gewekt dat ze niet serieus genomen worden. "Het raadslid wees er ook op dat men in Bier vliet zo een kant en klaar plan op tafel kan leggen. Dat de ge meente tot 2009 geen financiële mogelijkheden zit is ook niet erg. „De werkgroep weet dat, maar ze kunnen het project voor financieren", wist Broekhuysen. „De moeite waard om te onder zoeken", kreeg Broekhuysen bij val van J.Baart(TOP),A. Dijkhuis (CDA),F.vanHulle(GBK)m R.de Meyer (PvdA).„Maar ik heb ook andere signalen ontvangen over de bereidheid van de schoolbestu ren om in een brede school te stappen",zei De Meyer. Burgemeester J. Lonink vond de kritiek vanuit Biervliet op de wethouder niet terecht. „DeBier- vlietse bevolking denkt altijd goed mee en dus ligt er nu een plan voor een brede school. Maar voor deze raadsperiodestaatzo'n school gewoon niet in het raads- programma. Het is iets dat de nieuwe gemeenteraad zal moe ten afwegen." Van Ham reageerde gisteren ver heugd op de steun vanuit de poli tiek. „Ik ben blij dat de politiek de ernst van de situatie inziet en de verantwoordelijkheid wil ne men." Van Harn wijster op dat el ders in de gemeente plannen voor brede scholen niet altijd ge makkelijk van de grond komen. „Hier hebben we een goed plan, een breed draagvlaken dan wor den we door het college afgeser veerd. Onbegrijpelijk." Roger van Pamelen maakte onder meer een overzicht van wie waar woonde in Oostburg in de jaren voor 1944. door Ronald Verstraten OOSTBURG - Zonder de aanzet van Jo- han Verstraeten, verwoed fotoverzame laar uit Oostburg, was het waarschijn lijk nooit zover gekomen. Toen Verstra eten zag wat Roger van Pamelen alle maal in huis had, opperde hij het idee voor een tentoonstelling. De expositie in de vide van het gemeen tehuis in Oostburg was vorig najaar een groot succes. Verstraeten bracht zijn er varing in, terwijl Van Pamelen, die op groeide in de buurt van Oostburg, voor een groot deel van het materiaal zorgde. Als toetje van de tentoonstelling 'Het vooroorlogse Oostburg herleeft' ver schijnt in november dit jaar een boek. Het boek komt er niet omdat Verstra eten en Van Pamelen die wens koester den, maar vooral omdat veel bezoekers van de expositie er eind vorig jaar om vroegen. „Alles wat op de tentoonstelling te zien was, komt erin. Want ik denk dat de mensen dat juist terug willen zien", zegt Van Pamelen. Alles dus, en soms nog een klein beetje meer. Het gasten boek dat bij de tentoonstelling lag, geeft aan hoezeer de tentoonstelling werd gewaardeerd. „Terwijl ik het er bewust had neergelegd voor op- en aan merkingen van bezoekers. Overigens waren die er ook wel en uit de voor ons nieuwe informatie zijn een paar kleine verbeteringen voortgekomen." Van Pamelen kreeg na de tentoonstel ling nog meer oude foto's in bezit. Daar onder enkele van toenmalig burgemees ter Hoekzema, die de eerste spade in de grond steekt voor de aanleg van het Le- delplein. „Dat werd aangelegd in de ja ren '42-,'44. In oorlogstijd dus. Wat dat betreft passen de prenten prima in de opzet van het boek." Het boek loopt tot aan de verwoesting in september/oktober 1944. De foto's van de tentoonstelling (zo'n 350 stuks) zullen vrijwel allemaal in het boek ko men te staan. De meeste kiekjes zijn ge nomen in de hoofdstraten en op de Markt. Van de kleinere straatjes - waai de arbeiders woonden, die zich nog geen fototoestel konden veroorloven - zijn veel minder plaatjes beschikbaar. Het fotomateriaal is vaak al uitzonder lijk, maar het werkelijk unieke aan de presentatie op de tentoonstelling was dat Van Pamelen van elk straatje en elk huis uitzocht wie er in die laatste jaren woonden. Een oud-collega van het wa terleidingbedrijf, Frarts Brevet, bleek nog complete lijsten te hebben van de aangesloten bewoners uit de jaren veer tig. Van Pamelen tekende vervolgens el ke straat - 28 in totaal - uit, met de be woners en de oude huisnummers erbij. Alle bewoners zijn bovendien nog eens opgenomen in een alfabetische lijst, met verwijzing naar de straatnamen. Eigenlijk is Van Pamelen (68) geen Oost burger. „Ik ben geboren op het grondge bied van de toenmalige gemeente foto Wim Kooyman Schoondijke, op de Verkorting. Mijn va der had er een klein boerenbedrijf je. Wel waren we voor school en kerk aan gewezen op Oostburg." Als jong ventje ging hij dus voor het eerst naar school toen het al oorlog was. „Maar de school gebouwen waren allemaal gevorderd door de Duitsers. Dus de ene keer had den we ergens les bij iemand op zolder, dan zaten we weer bij een ander in de kelder. Nu eens aan de Noordwal, dan weer aan de Zuidzandsestraat of de Langestraat. Zo heb ik in die eerste schooljaren heel Oostburg leren ken nen. Ik denk dat daardoor mijn belang stelling voor die vooroorlogse jaren is gewekt." Via flinke lappen tekst was de tentoonstelling voorzien van de plaatse lijke oorlogsgeschiedenis. Niet altijd even gemakkelijk om staand te lezen, maar die informatie wordt nu handiger leesbaar in het boek. Het geschrift op A4-formaat krijgt een harde kaft en zal zo'n 180 pagina's tel len. Het wordt uitgegeven door boek handel Basting in Oostburg. Tot 15 au gustus geldt een intekenprijs van 22,50 euro, daarna komt er vijf euro bij. (Advertentie) i (postlbankrekenmgnummer i Kijk op www.pic.nl/abonnem. bel gratis J 0800 - 0231231 ol stuur de/e bon naar i PZC. afdeling lezersservice i Antwoordnummer 713. 4460 WO Goes O Noteert u mi| voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daartui éénmalig loeslemming voor automatische incasso van dit bedrag van cnderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement W Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CU per maand met automatische incasso 19,95). per kwartaal mei automatische incasso 58.00). D per jaar met automatische incasso 222,50) het alfabet van Zeeland door René Hoonhorst TERNEUZEN - De moord op Theo van Gogh en de elkaar re gelmatig opvolgende berichten over slachtoffers van zinloos ge weld, grijpen de elfjarige Jesse de Booij uit Terneuzen naar de keel. Kinderen kunnen mis schien niet veel doen in directe zin, maar ze kunnen anderen wel bewust maken. Dus hield Jesse een spreekbeurt in zijn klas, groep 7b van basis school Oude Vaart in Terneu zen. Zijn pleidooi sloeg aan, ook al omdat Jesse het nog wat aan schouwelijker had gemaakt door een stripverhaal. De sug gestie van juf Christianne om lid te worden van Kids tegen ge weld vond instemming bij de he le klas. Groep 7b is nu de eerste schoolklas waarvan iedereen lid is van de kinderstichting tegen zinloos geweld. De scholieren van 7 b hielden spreekbeurten voor de leerlingen van de ande re groep 7 en de groepen 6 en 8. Zes meisjes verdienden op de rommelmarkt 65 euro en met het ophalen van lege flessen werd nog eens 35 euro opge haald. Voor dat bedrag kochten de kinderen een stoeptegel met het symbool tegen zinloos ge weld: een lieveheersbeestje of - in het Zeeuws-Vlaams - een pim- pampoentje. De tegel werd giste ren officieel geïnstalleerd als toegangstegel, direct voor de in gang van de schooldependance aan de Tamarindestraat. Jesse en zijn klasgenoten - verze kert Ashley Riddering - zijn er blij mee. Hamza Ouchane zit nog in groep 6, maar hij heeft zich individueel ook al aangeslo ten bij Kids tegen geweld. „Pla gen en pesten is gewoon niet leuk. Het is goed dat iedereen daarbij nadenkt." Vanaf volgend schooljaar ko men normen en waarden en de handhaving van fatsoen en goe de manieren in alle lessen terug. TERNEUZEN - Liefhebbers van spinning kunnen zich van daag uitleven tijdens de Haven dagen in Terneuzen. Sport en lifestyle centrum Body- line uit Terneuzen houdt in sa menwerking met Leisure Com pany en Sportcentrum Delta van 10.00 tot 12.00 uur een spin ning-evenement met 180 spin- ningfietsen op de pier bij pavil joen Westkant. De opbrengst komt ten goede aan de Stichting Dominique Olympique. Deze stichting is op gericht met als doel de 19-jarige SINT-JANSTEEN - Bewoners van Sint-Jansteen willen dat de gemeente Hulst iets doet aan de glas- en textielcon- tainers op het Martje van Wardje. „Het Martje is het visi tekaartje van ons dorp en die containers zouden daar niet moeten staan." Wethouder E. de Deckere gaf tijdens de dorps vergadering toe dat de containers eigenlijk geen ge zicht zijn, maar het ontbreekt hem aan een betere oplos sing. „Ik kan alleen maar het parkeerterrein bij het voet balveld bedenken, maar dan moeten de meeste mensen toch wel een eindje omrijden voor ze hun glas en textiel kwijt kunnen. Juist omdat de containers vlak bij een su permarkt staan, wordt er veel gebruik van gemaakt." Een paar bewoners stelden voor de containers op het Mar tje van Wardje te laten staan, maar ze te 'camoufleren' met een paar struiken. Dat was volgens De Deckere wel licht een goede optie, zoals ook het onder de grond plaat sen van de containers. Nadeel hiervan is dat dit duur is en dat het legen van de containers een heel karwei is. TERNEUZEN - De belastingen, heffingen en leges in de gemeente Terneuzen gaan volgend jaar met drie procent trendmatig omhoog. Daarmee beperkt de lastenstijging zich tot de te verwachten inflatie. Ook voor de jaren tot en met 2009 gaan burgemeester en wethouders voorals nog uit van een trendmatige verhoging met drie procent, zo blijkt uit het Beleidsplan 2006-2009. Voor de afvalstof fenheffing kan het definitieve tarief pas worden vastge steld bij de begroting voor 2006. Maar ook hierbij gaat het college voorlopig uit van drie procent stijging. Om de kosten voor het ophalen van het huisvuil niet te veel te la ten stijgen moet de gemeente wel putten uit een reserve potje. In een door de provincie opgestelde vergelijking blijkt dat Terneuzen dit jaar op de vierde plaats staat in de rangschikking van goedkopere gemeenten in Zeeland Ondanks de stijging volgend jaar van de belastingdruk met drie procent blijft Terneuzen volgens het college 'nog altijd één van de goedkopere gemeenten in Zeeland en Ne derland wat de lokale lastendruk betreft'. In het beleidsplan wordt voor 2006 een sluitende begro ting voorzien. Voor de jaren 2007 tot en met 2009 voor zien B en W in 2007 een voordelig saldo van 37.000 euro. Voor 2008 en 2009 ziet het er een stuk slechter uit met een geschat financieel nadeel van 422.000 en 1.046.000 euro. WESTDORPE - De rupsen die voortuintjes van woningen aan de Singel in Westdorpe kaalvreten, zijn rupsen van de Bastaard Satijnvlinder. Dat heeft de gemeente Terneu zen gisteren te horen gekregen van het Kennis- en Advies centrum Dierenplagen van de Landbouwuniversiteit in Wageningen. Dit instituut heeft op verzoek van de ge meente een paar rupsen onderzocht. De uitslag is tame lijk geruststellend. Volgens woordvoerster Y. Wanders van de gemeente zijn de rupsen niet echt schadelijk of ge vaarlijk voor de gezondheid van mensen. „Alleen als je er heel veel van op je hand zet kunnen ze jeuk veroorzaken, die te vergelijken is met de jeuk van een brandnetel." Het kenniscentrum heeft volgens Wanders de gemeente afge raden om de rupsen met chemische middelen te lijf te gaan. „Het beste is volgens hun om er heet water over heen te gooien. Daar gaan ze ook dood aan en dan richt je geen schade aan aan de rest van de natuur." De rupsen- plaag lijkt echter al over haar hoogtepunt heen. Terneuzense Dominique de Jon ge in staat te stellen zich te plaatsen voor en mee te doen aan de Paralympics van 2010 in Vancouver, op het onderdeel zit- ski. Vanaf een podium op het strandje nabij Westkant worden de deelnemers met muziek en met de hulp van drie instruc teurs, door de twee uur heen ge holpen. Dominique de Jonge is zelf ook aanwezig met informatiemateri aal over haar sport en met de zit- ski (monoski) waarmee zij in Oostenrijk en Italië de skipistes afdaalt. door Jean-Lou de Gucht SLUIS - „Om Zeeuws-VIaande- ren te kunnen besturen, moet je hier geboren zijn. Een deel van dit college komt niet van hier. laat staan dat ze hier een band mee hebben." Dat deelde inspreker E. Buijsse uit Breskens een stomverbaasd college van B en W en gemeente raad van Sluis mee. De emoties liepen zo hoog op dat verschil lende raadsleden van CDA, PvdA en WD/ Gemeentebelan gen wegliepen. Het voorval vond plaats aan het begin van de vergadering. Het zou echter de loop van de hele raadsvergadering bepalen. Ver schillende raadsleden, wethou ders en burgemeester J. Sala gre pen elke gelegenheid aan om hun gal te spuwen over de op merkingen van Buijsse. Opmer kingen als lachwekkend, beledi gend en onsmakelijk gingen over tafel. Buijsse was zich van geen kwaad bewust. „Als ik ergens anders naartoe ga, deel ik toch ook niet de lakens uit. Dan pas ik me aan." Buijsse verweet het college niets te geven om de ge meente Sluis. „Het is alleen het pluche dat telt." Landje apart Buijsse kwam tot z'n woedeaan val naar aanleiding van het voor nemen van het college van B en W van Sluis om de aanpassings werkzaamheden aan de dijk op het haventerrein in Breskens te versoberen. Het bleef overigens bij een voor nemen. Van het plan begreep Buijsse niets. Zeker een plan van collegeleden die niet uit 'het landje apart' komen. Buijsse doelde hiermee op het feit dat drie van de vijf collegeleden niet in Zeeuws- Vlaanderen geboren zijn. Het gaat om de wethouders R. Leent- faar, L. Kamphuis en burge meester J. Sala. Wethouder Leen Wille toonde zich geschokt door de opmerkin gen van Buijsse. Mede namens wethouder J. Provoost bood hij excuses aan alle collegeleden en raadsleden aan die niet in Zeeuws-Vlaanderen geboren zijn. „Als rasechte Zeeuws-Vla ming betreur ik hetgeen hier is voorgevallen. Ik trek mij dit heel erg aan." Leentfaar toonde zich ook aan geslagen. „Ik vraag me af waar ik het allemaal nog voor doe. Ik doe dit echt niet voor eigen eer en glorie. Als iemand dat zegt doet mij dat heel veel pijn." Hij voegde er aan toe dat ie mand die in Zeeuws-Vlaande ren geboren is daar niet bewust voor gekozen heeft. „Je had net zo goed in Timboektoe geboren kunnen zijn. Anderen zijn be wust naar hier gekomen en heb ben zich voorgenomen om hier altijd te blijven wonen. Als ik dit hoor moet ik daar nog eens over nadenken. Misschien kan ik me als asielzoeker beter el ders melden." Sala kwam aan het eind van de vergadering ook nog terug op het voorval. „We hebben alle maal een eed afgelegd dat we ons inzetten voor de gemeente Sluis. En dat blijven we doen met alles wat in ons vermogen ligt. Ondanks het rimpeltje van avond in de vijver." (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-3: (Advertentie) morgen in Vlissingen: lïïï T lïïri gratis parkeren - i overdekt winkelen kijk ook eens op: www.winkelcentrumviissingen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 69