Wethouder wil geld voor boeren Zeeuwse havens gaan op de promotietoer PZC Heerlijk, die bus naar Bergen op Zoom 15 Forse boete voor bommengooiende brave jongen fille denkt aan geldstroom om variëteit in landschap te behouden aarden voor de eurmeesters iveelingen gratis sar Kameleon 2 Spoorrails witgeschilderd tegen hitte tou uit de lucht bij erbrugge Terminals Lamaketta's treden niet op Tunnel dicht door vallende stenen Boete voor gooien met stoel TOP wil verlaging energieprijzen zaterdag 25 juni 2005 swb iprFmile Calon DDELBURG - „Het zijn al- vriendelijke jongens als u !op oudejaarsavond voor ho- Doverlast zorgen." Een duide- verontwaardigde politie ker B. Doorewaard-Bock- il voer gisteren stevig uit te- een negentienjarige inwo- Yerseke. je middag van 31 december vorig jaar had die jongeman met illegaal vuurwerk, een soort mi- nihandgranaat aldus de rechter, een dertienjarige plaatsgenoot zwaar verwond. Het zijn volgens Doore- waard-Boekhout bijna stuk voor stuk hardwerkende en vriendelijke jongens die rond oud en nieuw echter niet meer weten wat wel en niet mag. De bewuste jongeman uit Yerseke is volgens hem daar een treffend voorbeeld van. Op 31 december zat hij als bijrijder in een opge voerde Opel Ascona en gooide vuurwerk naar groepjes voorbij gangers. „Zwaar illegaal vuur werk, in België gekocht", aldus de rechter. „Een soort bom men." Hij vergeleek de actie van de jongeman met pistoolschie ten op groepjes mensen. „Hoe kan je zo stom wezen om zoiets te doen", vroeg hij aan de Yerse- kenaar. „Levensgevaarlijk." De jongeman zat er stil bij en kon alleen maar af en toe knikken. Een van de 'baby-handgrana ten' belandde in de open kraag van een dertienjarige jongen en ontplofte daar, zodat de jongen ernstig gewond raakte. Officier van justitie H. Benaissa eiste een werkstraf van 120 uur tegen de jongen uit Yerseke. De rechter vond dat maar niets, om dat de jongen werkt aan boord van een schip en dus alleen maar in de weekeinden die werk straf kan uitvoeren. De politie rechter veroordeelde de jongen tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken met een proeftijd van twee jaar. Daarnaast kreeg hij een boete van 2000 euro. „U werkt dus de komende maanden voor niets." De rechter hoopt dat deze straf een signaal is naar al die andere 'brave jongens' die zo nu en dan door het lint gaan. „Dat moet af gelopen zijn." nrRavmond de Frel OS - Wethouder L. Wille de gemeente Sluis pleit voor subsidiestroom aan boeren het financieel moeilijk heb- om zo de variëteit in het wse landschap te behou- le heeft nog geen idee hoe isuggestie werkelijkheid kan rden, maar wil met zijn proef- ionnetje een discussie losma- jlk hoorde deze week op de 0 dat de eurocommissaris landbouw de suikerprijs 39 procent wil verlagen, werd ik dus weer eens ge- ronteerd met de problema- in de landbouw, waardoor boerderijen leeg komen te in. Die worden vervolgens opgekocht door mensen iet leuk vinden om bijvoor- deen paar paarden of gei le houden. Dat vind ik alle- 1 prima, maar ik moet er aan denken dat ons land- pdaar straks door wordt ge- iineerd. Een landschap vol land en maïs zie ik niet zit- zegt de wethouder. Ie probeert daarom een lans ;en voor de boeren die het fi deel lastig hebben. „De Ischappelijke aankleding en ëteit is één van de kernwaar van ons gebied. Het gaat in tt-Zeeuws-Vlaanderen echt alleen om strand en het wa- dat wordt wel eéns verge- Ook de wisselirig van het dschap trekt mensen aan. En landbouwers zijn de stoffeer- van ons platteland. Ik weet er ook in onze streek veel KANT - Het Koninklijk irmbloed Paard Nederland adt dit jaar op drie locaties ir stamboekkeuringen. manege Heikant wordt maan- 27 juni vanaf 14.30 uur vijf driejarige merries en twin- oudere merries aan de jury resenteerd. Een dag later rden, vanaf 14.00 uur in ma- ge De Eendracht in Vrouwen der, 35 driejarige en 25 oude- :erries ter keuring aangebo- In manege Grol komen ensdag 29 juni vijftien sport eden in de ring. De mennes op deze keuringen het predi kster weten te verwerven, ne szaterdag 22 juli deel aan de ilraie keuring in manege De adracht in Vrouwenpolder, gramma centrale keuring. 1)0 uur: dressuur PAVO Cup en vijfjarige merries. 14.00 :veulenkeuring, met aanslui- d keuring van de stermerries. 1LST - Tweelingen mogen za- dag 2 juli gratis naar de film meleon 2 in de Koning van geland in Hulst. Ook zijn er ;dag oud-hollandse spelen in bioscoop. arde gratis voorstelling moe- vooraf kaarten worden gere geerd. Dat kan vanaf donder- 1-30 juni. boeren zijn waarmee het momen teel wat minder gaat. Daarom moeten we als overheden eens kijken hoe we het behoud van die waarde in geld kunnen uit drukken aldus Wille. Voorzitter R. de Koeijer van Agrarisch West - onderdeel van de landbouworganisatie ZLTO - juicht het idee van Wille toe. „Het viel mij een paar dagen ge leden tijdens de opening van de week van het platteland al op dat iedereen de nadruk legt op de aankleedfunctie van het land schap. Dat is in het verleden nooit zo belicht. Ik denk overi gens dat het niet zo dramatisch is gesteld. De landbouw zal heus wel blijven bestaan, maar het is natuurlijk wel zo dat de schaalvergroting in onze sector het landschap veel kwaad heeft gedaan", aldus De Koeijer. Gedeputeerde A. Poppelaars noemt Willes idee sympathiek, maar niet nieuw. „CDA-Twee de-Kamerlid J. Atsma heeft dit ook al in de Kamer aan de orde gesteld. Ik wacht daarom eerst de landelijke ontwikkelingen af, maar zeker is wel al dat wij voor dit idee weinig budget vrij kunnen maken", zegt Poppe laars. KAPELLE - ProRail liet gistermiddag vlakbij de Vlakebrug de stalen spoorstaven dat wij al aan het werk waren tussen Goes en Bergen op Zoom en er geen treinen wit schilderen. Wit heeft de eigenschap het zonlicht te weerkaatsen, waardoor het reden", aldus een woordvoerder, „anders is het veel te gevaarlijk met al het trein- minder snel warm wordt. En in geval van staal dus veel minder snel uitzet. „Het is verkeer dat voorbijkomt." foto Willem Mieras door Harmen van der Werf GOES - Op het station in Goes klinkt het inmiddels vertrouwd. 'Door werkzaamheden rijden de intercity's en stoptreinen tussen Goes en Bergen op Zoom niet. NS zet bussen in.' Het is maar dat u het weet: vandaag en mor gen zet NS vanwege werkzaam heden op het hele traject Vlissin- gen-Bergen op Zoom bussen in. Zo gek is dat nog niet, leert de ervaring vrijdagmiddag laat. Het is mijl op zeven, zou je den ken, maar dochterlief moet zo nodig een vriendin ophalen uit Den Haag. Vader moet mee, want je weet maar nooit. Met de trein dus, van Goes naar Den Haag. Althans, met de bus van Goes naar Bergen op Zoom en vandaar hopelijk naar Den Haag. Het begin is goed. De trein uit Vlissingen is nog niet aangekomen. Alleen reizigers uit Goes staan op busstation te wachten bij een touringcar van Muijs Scaldis. Het is al druk. Alle grote bagagestukken moe ten in de laadruimte onderin. Wie zijn treinkaartje niet heeft afgestempeld, moet dat direct nog gaan doen. Anders kun je niet mee. Of gehoor wordt gege ven aan de strenge oproep, blijkt nergens uit. Niemand wordt gecontroleerd. Het open baar vervoer lijkt wel gratis. In de bus is nog plek zat. Hier en daar blijft een a-sociaal op een buitenste stoel zitten, maar die moet uiteindelijk toch plaats maken, Hoe fijn het vaak ook is in de trein, lekker slapen, lekker lezen, in de bus van Muijs Scal dis is het beter. De airconditio ning is perfect. Geen last van de hitte buiten. Alleen de beenruim te is wat beperkt, lopen is er niet bij en de wc blijkt niet open te kunnen. En de reistijd is lan ger. Het kost vijftig minuten om van Goes bij het station Bergen op Zoom te komen. Een klein half uur doet de trein over die af stand. Een enkele reiziger slaapt. De meesten kletsen wat. Af en toe gaat een mobiele tele foon. De rust is bijna idyllisch. Tot bij het station Bergen op Zoom iedereen het op zijn heu pen krijgt en zo snel mogelijk de bus wil verlaten om de trein naar Roosendaal te nemen. Ze weten nog niet dat hen daar een grote teleurstelling wacht. De ene na de andere trein valt uit. Tussen Lage Zwaluwe en Dord recht staat een defect NS-vehi- kel op het spoor. Den Haag is on bereikbaar. De vader van het vriendinnetje uit de Randstad besluit zijn dochter met de auto naar Roosendaal te brengen. Terug naar Bergen op Zoom is gelukkig nog wel treinverkeer. En dan staat die bus van Hoefna gels klaar. Heerlijk. Maandag rijden de treinen weer tussen Vlissingen en Bergen op Zoom, verzekert een woordvoer der van spoorwegbeheerder Pro rail. Hij houdt nauwelijks een slag om de arm. Kan ook bijna niet anders. De NS heeft de vol gende week naar verluidt uitge roepen tot de week van de servi ce, met 'een leuke happening' uitgerekend in Goes. Of, wel licht vervalt die ook. COR DE JONGE jfWout Ba reman KNEUZEN - Bij Verbrugge finals in Temeuzen is de Mven uit de lucht. Dinsdag er een wilde staking uit, tachtig werknemers Na bemiddeling van nond werd de werkonderbre- na ruim acht uur opge ef Gisteren pleegden de 'den overleg met de directie. conflict draaide om het in- van personeel van buiten- donder dat de ondernemings- of de bonden daarover ad- Iwas gevraagd. Toen het ma pent van Verbrugge maan- 'enkele controleurs wilde in- stuitte dat op fel verzet, polgende dag kwam de be drijfsleiding weliswaar terug op haar voornemen, maar werden wel kanttekeningen geplaatst bij het optreden van een kader lid van FNV Bondgenoten. Toen ook duidelijk werd dat het be drijf de gestaakte uren niet wil de doorbetalen, werd besloten tot een langdurige werkonder breking. In het overleg gaf de delegatie van Verbrugge gisteren toe dat er rond de inhuurkrachten fou ten waren gemaakt. Over de rol van de kaderleden van de bon den bij arbeidsconflicten volgt binnenkort nader overleg. En het besluit om salaris van de sta kers in te houden werd terugge draaid. De bonden en Verbrug ge gaan volgende week weer met elkaar om de tafel zitten. TERNEUZEN - Het optreden van de Terneuzense dialect band De Lamaketta's op de openingsavond van de Terneu zense Havendagen is gisteravond op het laatste moment niet doorgegaan. De band van zanger Maikel 'Heimwee' Harte zou direct na het plaatselijke shantykoor De Dek- zwabbers optreden op het buitenpodium aan de Oude Veerhaven. Door technische storingen betrad het kool veel later dan gepland het podium. Voor De Lamaketta's bleven daardoor nauwelijks tien minuten over. De band bedankte voor de eer, ook al omdat er later op de avond nog een optreden elders in de stad op het programma stond. Voorzitter P. Eijsackers van de Havendagen: ,,We vinden dit afschuwelijk, want er was een massa mensen op het optreden afgekomen. We hebben de band nog aangebo den het programma op een ander podium om te gooien, zo dat die jongens daar konden optreden, maar daar voelden ze niets voor. Als ze willen kunnen ze vandaag, zaterdag, ook nog worden ingepast. Maar ik geloof dat ze daar ook geen mogelijkheid toe zagen. Ontzettend jammer, vooral voor het publiek." TERNEUZEN - Een personenauto met aanhangwagen is gistermiddag rond tien voor één een lading stenen verlo ren in de Westerscheldetunnel. De oostbuis van de tunnel was daarom een klein uur afgesloten voor alle verkeer. Drie auto's die achter de aanhanger reden kregen een lek ke band. Na een uur werd één rijstrook weer vrijgegeven, vanaf half drie waren beide rijstroken weer toegankelijk. MIDDELBURG - Een 37-jarige Goesenaar is gisteren door de politierechter veroordeeld tot een boete van 150 euro. In januari voelde hij zich in een café in zijn woon plaats zo bedreigd dat hij een stoel pakte en deze naar een man gooide, die volgens hem een kapmes trok, om hem mores te leren. De Goesenaar wilde met de man pra ten omdat deze hem verdacht van diefstal. „Hij wilde ech ter niet praten, hij wilde hakken." De rechter vond dat de man niet de problemen had moeten opzoeken. TERNEUZEN - De regering moet het 'kwartje van Kok' afschaffen of het btw-tarief op gas en elektriciteit verla gen van 19 naar 6 procent. Dit om de burgers te compense ren voor de sterk gestegen energieprijzen. Dat vindt de Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP). In schriftelijke vragen aan B en W roept raadslid C. van Boom de college leden op een en ander aan te kaarten bij hun partijgeno ten in de Tweede Kamer. Van Boom wijst erop dat de Nederlanders met steeds snel lere opeenvolgende prijsverhogingen voor benzine en die sel worden geconfronteerd. Volgens van Boom zou een ac cijnsverlaging op schone bio-benzine Nederland verlos sen van veel stof en CO. en de aanleg van nieuwe woonwij ken weer mogelijk maken. Een andere manier om de hogere prijzen te compenseren is een verlaging van het btw-tarief op water, gas en elek tra. Van Boom geeft ook aan hoe zo'n maatregel gefinan cierd kan worden: uit de extra aardgasbaten en een lage re Nederlandse bijdrage aan Brussel. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeuwse ha vens dienen zich duidelijker te profileren. Dus gaan ze op de promotionele toer. Volgens di recteur H. van der Hart van ha venschap Zeeland Seaports wor den de havens nog te vaak over het hoofd gezien. Terwijl ze werk bieden aan een kwart van alle Zeeuwen. Van der Hart: „De bedrijvigheid wordt te veel als een vanzelf sprekendheid beschouwd. Als iets dat vanzelf draait, zonder dat je er naar om hoeft te kij ken. De Zeeuwse havens zijn daarmee een te goed bewaard ge heim, dat het verdient ont sluierd te worden." Bij de ope ning van de vijfentwintigste Ter neuzense Havendagen (de vroe gere Havenfeesten), gistermid dag, brak Van der Hart een lans voor een permanente promotie campagne in binnen- en buiten land. Het havenschap gaat daarvoor nauwer samenwerken met Zee land Port Promotion Council (bedrijven), de organisator van de Open Havendag, die vandaag in Temeuzen en Vlissingen wordt gehouden. De ha venschapsdirecteur onderstreep te nog eens het enorme belang van de Westerschelde Container Terminal. „Komt die er niet, dan zijn we veroordeeld tot een rol in de marge." Voorzitter W. Vrijland van Port Promotion on derstreepte het belang van inten sieve havenpromotie en een nau we samenwerking tussen de ha vens van Vlissingen en Temeu zen. Voorzitter P. Eijsackers van de stichting Havendagen Temeuzen op zijn beurt wees ook nadrukkelijk op het belang van een nauwe samenwerking met Gent. De stichting streeft naar grensoverschrijdende Ha vendagen. Binnenvaartvoorman W. Bonde- wel uit Temeuzen werd uitgeroe pen tot Havenman van het Jaar. De bijbehorende oorkonde werd hem overhandigd door burge meester J. Lonink, die de belang rijke rol van de binnenvaart voor de haven van Temeuzen be nadrukte. Binnenvaartvoorman W. Bonde- wel is uitgeroepen tot Haven man van het Jaar 2005. Bondewel is als het ware ver groeid met het water. Vanaf z'n elfde voer hij mee op het schip van z'n vader; op zeventienjari ge leeftijd werd hij zelfstandig schipper. Door de jaren heen veranderde hij regelmatig van schip, maar één ding bleef het zelfde: ze heetten altijd Wilcor. Veertien jaar geleden stapte hij, in verband met gezondheids klachten, definitief van boord. Sindsdien is hij uitermate actief op bestuurlijk vlak. Vijf jaar ge leden werd hij door de afdeling Temeuzen van de schippersvere niging Koninklijke Schuttevaer uitgeroepen tot 'Schuttevaer- man van de eeuw'. Hij vertegenwoordigt Schutte vaer in zowel regionaal, provin ciaal als landelijk overleg. Daar naast vaart hij jaarlijks negen tot tien weken als 'afloskapi- tein' op het passagiersschip van De Zonnebloem. Voorzitter Eijsackers werd door burgemeester Lonink geëerd in verband met zijn jarenlange staat van dienst. Hij was vanaf het prille begin nauw betrokken bij de Haven(feesten)dagen. Voor zijn inzet ontving hij ver schillende cadeaus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 65