®c reed verzet tegen opheffen SER •c PZC Wonderdokter is verhaal van contrast Vuurgevecht bij Sportpunt Zeeland ;13 [chterban wijst gemeenteraad Schouw en-Duiv eland op waarde advisering [ondleiding oor Muzeeum imartlappen oetbaltoernooi lolphaartsdijk AAZET Nieuwe ideeën via Nederland Ontmoet Monument hindert dorp Goes schept licht in duisternis Celstraf na plunderen rekening Kat beschoten in Heinkenszand Bestemmingsplan Kom Oosterland nog niet goed zaterdag 25 juni 2005 vtrEsme Soesman [ERIKZEE - De achterban van t Sociaal Economische Raad IER) op Schouwen-Duiveland ilienl massaal protest aan te- het gemeentelijk plan om I adviesorgaan te schrappen, unervan Koophandel, horeca, jrariërs, recreatieonderne- trs, milieuorganisatie en de re- onale ondernemerskring vin- q de waarde van de SER voor toekomst van de regio te iot om deze bezuinigingsin- jtp stilzwijgend toe te staan. ïbazing overheerst in de reac- s richting Schouwen-Duive- ase gemeenteraad. Juist in atijd dat de economische ont- ig zo onvoorstelbaar om irdruk staat, is een goede over- gsituatie en een branche-over- ijgende kijk van groot belang •orSchouwen-Duiveland, stelt [Ginjaar van de regionale af- van Horeca Nederland. S gemeentebestuur moet alle i[en bijzetten nu de Schou- B-Duivelandse economie zich 1SS1NGEN - Speciaal voor 'landelijke dag van de archi- ituur organiseert het Mari- i Muzeeum op zondag 3 juli architectuurrondleiding in ur eigen gebouw. is een complex met panden :del6e, 17e, 18e en 21e eeuw. tarom is het thema 'Een reis de tijd'. De rondleiding is itis. Deelnemers betalen al- ide museumentree. Het be- ;om 15.00 uur. 03TERLAND - Dorpshuis de Bierhof in Oosterland houdt mdaag een grote smartlappen- ond. De hele avond wordt ge- llige Nederlandstalige muziek riraaid, door de dj's Dennie en m,De avond begint om 20.00 ren gaat door tot 2.00 uur. IOLPHAARTSDIJK - Jonge- uil Wolphaartsdijk houden Uerdagmiddag 2 juli een Pan- Knock-Out Toernooi in Wol aartsdijk. !t speciale voetbalfeest is van .00 tot 17.00 uur op het dorps- Ifin. Jongeren van tien tot en el achttien jaar mogen eraan eedoen. Inschrijven kan via aail tot vrijdag 1 juli bij perd Kloet via mdjuh@hotmail.com of via my4000_@hotmail.com van onovan Moens. (Advertentie) KOZIJNEN ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330333 Bezorgklachten: 3800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND jorachtweg 23a Postbus 80 «00 AB ZIERIKZEE 'Tel; 0111-454647 fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes [et (0113)315500 [ax: (0113)315669 I-mail: redactie@pzc.nl 'nternet mvw.pzc.nl ï-mail: web@pzc.nl kenmerkt door onder meer een oplopend werkloosheidspercen tage en een afbraak van de be drijvigheid in traditionele be drijfssectoren als landbouw en toerisme, geeft ook de Zeeuwse Kamer van Koophandel te ken nen. Behalve in integrale advise ring ziet deze organisatie ook een duidelijke functie wegge legd voor de SER als instrument in de communicatie en goed overleg tussen gemeentelijke overheid en lokaal bedrijfsle ven. Agrarisch Schouwen-Dui veland (ASD) typeert het advies orgaan als zeer waardevol bij het bieden van kansen aan Schouwen-Duiveland op vooral ook de langere termijn. Veel ver schillende belangenbehartigers nemen onafhankelijk, zij het wel gevoed door hun achterban, zitting in de SER. Die breedheid wordt breed ge waardeerd, blijkt uit de reacties die - afzonderlijk - naar de ge meenteraad gestuurd zijn. Be halve Kamer van Koophandel Zeeland, Agrarisch Schou wen-Duiveland (ASD) en de af deling van Schouwen-Duive land van Horeca Nederland heb ben ook Ondernemerskring Schouwen-Duiveland (OSD), de Samenwerkende Verenigingen Verblijfsrecreatie (SW) en de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) in vergelijkbare bewoordingen op het bezuinigingsvoorstel ge reageerd. De meeste geven overi gens aan voorstander te zijn van een SER die de gemeenteraad rechtstreeks adviseert in plaats van een adviesorgaan dat werkt via het college van burgemees ter en wethouders. Pakket maatregelen Het plan om de SER te schrap pen maakt onderdeel uit van het eerste pakket aan bezuini gingsmaatregelen in het kader van Kiezen of Delen. In reactie op dit voorstel van het dagelijks gemeentebestuur zijn de SER- leden met onmiddellijke ingang opgestapt. De gemeenteraad buigt zich donderdag 30 juni over de bezui nigingsplannen. Eerder deze week gaven diverse politieke fracties aan de officieel knoop over het al dan niet voortbe staan van de SER nog door te moeten hakken. Alleen Alert! heeft zich ondubbelzinnig tegen stander verklaard van het ophef fen van de sociaal economische raad. De debutantes en chaperonnes zijn aanvankelijk helemaal weg van Johannes Cato Kamerling. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Terwijl Johan nes Cato Kamerling bedachtzame stap pen zet, rent zijn alter ego de nar met hoog opgetrokken knieën in het rond. Contrast is tekenend voor het open luchtspel De Wonderdokter. Gister avond ging, aan de voet van de monu mentale Grote Kerk in Brouwershaven, de reprise in première van deze vierde productie van de Stichting Historische Spelen Zierikzee. Monumentale plek, indrukwekkend in tro. Een dikke honderd spelers trekken en masse de speelvloer op. Kleurrijke gevarieerde kostuums tegen een van diepte voorzien decor. Een lied over de tegenstrijdigheden in de menselijke aard; „De mensen kunnen vroom zijn/Maar in hun hart een spook zijn". Een beperkt aantal maskertjes gaat on der het zingen van hand tot hand, wat de grote groep acteurs op handige wijze transformeert tot een deinende massa. Ogen tekort als alle acteurs hun ding doen en er optimaal geprofiteerd wordt van de gelaagdheid van het speelvlak. Bloemenmeisjes zitten - geluidloos klet send - op het gras. Een poppenspeelster loopt op tastbare afstand van het pu bliek voorbij. Op de kademuur, die daadwerkelijk verhoogd ligt, wordt ge werkt en gevist. Prachtig als de nar (ge speeld door Jora Möhlmann) vanuit de hoogte met zijn fysiek en mimiek rea geert op de belevenissen van de wonder dokter. Sterk contrast met andere scènes, zoals die waarin de dokter (Arnold van der Wees) zijn aantrekkelijkheid etaleert bij burgemeester (René Plu) en secreta ris (Marco Reedijk). Het drietal staat op één van de twee draaitonelen die aan weerszijden van de speelvloer staan op gesteld. Samenspraak lang, speelvloer leeg. Het contrast met het rijkelijk ge vulde toneel tijdens massascènes is groot. De Wonderdokter is het door de Zierik- zeese theatermaker Cees Möhlmann ge schreven en geregisseerde verhaal over doctor Kamerling, die in 1764 naar Brouwershaven kwam om daar zowel de gegoede burgerij als het gewone volk te beroeren. Meiden vallen voor hem in zwijm, mannen hangen hun financiële toekomst aan de dokter op. Hij trouwt met burgemeestersdochter Krina (Mar jolein Kloet) en lijkt zo zijn plekje te hebben gevonden. Langzaamaan echter verschijnen er barstjes in die 'vent met gouwe gaven'. Tot de wonderdokter uit eindelijk niets meer blijkt te zijn dan de eerste de beste oplichter, waarmee de schande neerdaalt overi inhalig Brouw. Het openluchtspel schetst een verhaal foto Marijke Folkertsma van tegenstellingen. Een verhaal van met waaiers zwiepende koketterende debutantes én van kroeghangend en werkend klootjesvolk. Het verhaal van die ogenschijnlijk bedaarde wonderdok ter en zijn springerige alter ego. De laat ste richt zich rechtstreeks tot het pu bliek en voert hen door alle lagen van het verhaal - daarmee grenzen in ruim te en tijd moeiteloos overbruggend. De Wonderdokter is bovendien het verhaal van groots enthousiasme; de publieke tribune opgeblazen door meer dan hon derd spelers. Maar tevens het verhaal dat korter kan, zonder spelers of ver haallijn te verwaarlozen. En dat alle maal aan die voet van die grote Brouw- se kerk. Met goed in het gehoor liggen de muziek (gecomponeerd en geschre ven door Mar van der Veer) als welko me afwisseling. De voorstelling is nog te zien op zater dag 25 en donderdag 30 juni en vrijdag 1 en zaterdag 2 juli. De Wonderdokter begint steeds om 21.00 uur. GOES - De Wereldvrouwen van Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei in Zierikzee gaan maandag 27 juni op bezoek bij allochtonenplatform Goes van SMWO Welzijn in Goes. Doel is elkaar leren kennen en samen op nieuwe ideeën komen. De Schouwen-Duivelandse We reldvrouwen krijgen een toelich ting op de activiteiten die in Goes worden georganiseerd, zo als zwemmen voor vrouwen, naailes en fietsles. De ontmoeting vindt plaats in het kader van Nederland Ont moet, een initiatief van van het Oranje Fonds gekoppeld aan de festiviteiten rondom het 25-ja- rig jubileum van koningin Bea trix. Nederland Ontmoet loopt het hele jaar en is bedoeld om op duurzame wijze te investeren in menselijke ontmoetingen. door Harmen van der Werf GOES - Het is bloedheet op het voorterrein van Sportpunt Zee land in Goes, maar infanteristen van de Prinses Irenebrigade zit ten er niet mee. Zij zijn wel wat gewend na een missie in Irak. Als ze ergens mee zitten, is dat de tegenvallende belangstelling voor de wervingsmanifestatie. Adjudant E. Backx van de C- compagnie heeft er begrip voor. „Mensen lopen natuurlijk liever rechtstreeks het zwembad in, of gaan naar het strand." Er zijn met name kinderen in de basis schoolleeftijd. Die vinden het leuk om zich te laten schminken in legerkleuren, om een klim wand op te klauteren en - voor al - om met een semi-automa- tisch geweer te schieten. Af en toe lijkt zich bij Sportpunt Zee land een vuurgevecht te voltrek ken, zo veel wordt er geschoten. Toch komen zo nu en dan ook jongeren aanlopen die bijna tot de doelgroep behoren. Zeven tien jaar is de toelatingsleeftijd. Drie jongens uit 's-Gravenpol- der staan bij een Jeep, Herman Nieuwenhuize (15), Gerjan Over- beeke (15) en Kees Bakker (14). Op school hadden ze een pam flet zien hangen en ze dachten 'daar gaan we heen'. „Ik vind het heel mooi, die machines en die wapens", zegt Herman. Hij heeft erover gedacht het leger in te gaan. „Maar ja, ik ben de han delskant opgegaan." Marine Zijn kameraden Gerjan én Kees hebben ook geen inschrijfformu lieren op zak. Niet omdat ze te jong zijn, maar omdat ze liever iets anders doen dan in dienst treden bij de landmacht. Kees: Advertentie morgen in Vlissingen: ratis parkeren - overdekt winkelen kijk ook eens op: www.winkelcentrumvlissingen.nl 's-HEER ARENDSKERKE - De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) wil een gebied aan de Landweg in 's-Heer Arendskerke aanwijzen als ar cheologisch monument, maar dat kan uitbreiding van het dorp in de wielen rijden. De aanwijzing betekent dat er zonder vergunning niet die per dan dertig centimeter mag worden gegraven en dat voor bijna alle activiteiten op het terrein een vergunning nodig is. Dat beperkt zowel eigenaren van percelen als de projectontwikkelaar die ten noorden van de Motte een bouwplan wil uitvoeren. Een klein deel van een aan te leg gen ontsluitingsweg loopt over het te beschermen gebied en vereist dus een vergunning van de ROB. Goes gaat in principe akkoord met de aanwijzing, mits de grenzen van het beschermde gebiedworden aangepast, zo dat de uitbreiding van het dorp door kan gaan. GOES - Goes schept licht in de duisternis. Het had nog geen beleid voor het in de schijnwerpers zetten van monu menten en opvallende gebouwen, maar dat gaat verande ren. Tot nu toe werd uit de losse pols besloten bijvoor beeld het stadhuis en de Grote Kerk in het licht te zetten, zodat de stad 's avonds en 's nachts visueel attractief is. Tegelijkertijd verlangt de provincie dat de nacht geen dag wordt. Met het belichten van gebouwen moet dus spaar zaam worden omgesprongen om overlast te voorkomen. Het nieuwe beleid betekent dat het in het licht zetten van rijksgebouwen moet worden besproken met de Rijks dienst voor Monumentenzorg. Voor het beschermd stadsgezicht geldt dat overdaad schaadt. Bij te veel licht op te veel panden is het effect weg. In Kloetinge past krachtig nachtlicht niet in het dorpse karakter. Soms is het echter nodig verborgen schoonheden te verlichten, zoals De Stenen Brug. Op mar kante gebouwen zoals de watertoren en de tv-toren mo gen ook schijnwerpers staan. GOES - Voor het bestelen van zijn partner is een 36-jari- ge man uit Goes gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een celstraf van vier maan den waarvan de helft voorwaardelijk. Omdat de man de diefstallen pleegde in de proeftijd van een eerdere veroor deling moet hij bovendien een werkstraf verrichten van 236 uur. De straf is lager dan de eis van vier maanden ge heel onvoorwaardelijk en 336 uur werkstraf. De Goesenaar was door de rechtbank eveneens tot vier maanden celstraf en een werkstraf veroordeeld. Hij ging in hoger beroep omdat hij niet naar de gevangenis wilde. De man bedreigde vorig jaar zijn vriend en plunderde diens bankrekening voor 7850 euro. De aangifte van de vriend leidde tijdelijk tot een breuk in de relatie tussen beide mannen. Inmiddels wonen zij weer bij elkaar. HEINKENSZAND - In de nacht van woensdag op donder dag is in de omgeving van de Nassau Odijkstraat in Hein kenszand een kat beschoten. De eigenares trof haar kat bebloed aan Bij de dierenarts bleek dat de kat vermoede lijk beschoten is met een buks. In het lichaam van de kat zat een bukskogel van 5,5 millimeter. De kat maakt het goed. „De marine lijkt mij veel mooier, met die schepen. Alles zit erop en eraan. En ze kunnen hard door het water." De tech niek trekt Gerjan vooral aan, maar daarvoor hoef je het leger niet in. Kees komt er tussen door. „Als ik geen zin heb om nog op school te zitten, meld ik me misschien aan." Ze lopen ver der, in de richting van de plek waar schoten vandaan komen. door Piet Kleemans OOSTERLAND - De gemeente Schouwen-Duiveland moet het bestemmingsplan Bebouwde Kom Oosterland deels aanpas sen. De provincie onthoudt goed keuring aan onder meer de voor schriften met betrekking tot het bedrijventerrein aan de Wilgen straat. Voor bestaande bedrij ven heeft dat volgens de gemeen te echter geen gevolgen. De provincie constateert dat op het bedrijventerrein aan de Wil genstraat meerdere bedrijven te vinden zijn die te dicht bij woon huizen staan. Die situatie is ech ter historisch zo gegroeid. De provincie wil de bestaande be drijven niet de voet dwars zet ten, maar wel voorkomen dat als een bedrijf vertrekt, er weer net zo'n milieubelastend bedrijf voor in de plaats komt. Dat noopt tot aanpassing van de voorschriften van het bestem mingsplan. Dat is niet onoverkomelijk vol gens C. van den Heuvel van de afdeling Ruimte Milieu van de gemeente. „Dit is vrij makke lijk te repareren." Ook voor wat betreft de voorschriften met be trekking tot archeologische doel einden is enig herstelwerk no dig, maar ook hierbij vloeit geen bloed volgens Van den Heuvel. Zij haast zich te zeggen dat de provincie slechts op enkele pun ten goedkeuring onthoudt aan het bestemmingsplan. „En dat betekent dat het nieuwe bestem mingsplan gewoon vastgesteld kan worden. De reparaties kun nen later." Het nieuwe bestemmingsplan biedt de inwoners van Ooster land volgens Van den Heuvel meer ruimte. „Volgens het oude bestemmingsplan mocht je bij voorbeeld een tuinhuisje van maximaal 3,00 meter hoog plaat sen. Dat is in het nieuwe plan opgetrokken tot 3,30 meter, en inclusief puntdakje mag het zelfs zes meter hoog zijn." Verder zijn de regels voor de grootte van bijgebouwen ook be hoorlijk versoepeld. „Dus de Oosterlanders gaan er echt op vooruit met dit nieuwe bestem mingsplan." (Advertentie) Een infanterist legt aan een belangstellende uit hoe een wapen werkt. foto Willem Mieras voorletters straal. nummer postcc plaats; telefoon e-mail (postrbankrekeningnummer O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geet daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand II heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen; D per maand met automatische incasso 19,95) O per kwartaal met automatische incasso (€58,00). O per jaar met automatische incasso 222 50) Kijk op mwpK.nl/abonneien, bel grabs 0800 - 0231231 ol stuur deze bon naar PZC, afdaling lezersservice Antwoordnummer 713, 4460 WB Goes 8 "711688"555547' het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 63