PZC iziz wil berechting in Nederland President Brazilië in de problemen «SgÈvraagdI Opkomst Iran ook in tweede ronde hoog Kroes geeft zeven van haar ambtenaren aan Spaanse boswachters eisen strenge aanpak van brandstichters oormalig vice-premier Irak is niet van plan tegen Saddam te getuigen uud Lubbers: had direct noeten aftreden IA bekent «oord meisje Eerste openbare tuchtiging Atjeh Reizen onder escorte in Atjeh Bron Scorpions-film zoekt asiel Celstraf piloten na vliegshowramp Vijfduizend mensen terechtgesteld Geiten tegen bosbranden Elf Serviërs opgepakt voor genocide ITALIAANSE KEUKENS FORS KEUKENS '&m (te*- zaterdag 25 juni 2005 jjrTon van Lierop ^flrtvan den Heuvel 0SSEL - Europees commis- Kroes van Concurrentiebe- heeft de ongebruikelijke 3 gezet de namen van zeven haar ambtenaren, die be- ^en waren bij het beoor- van een grote bedrijven- ie. door te geven aan de Fran- financiële toezichthouder Dat heeft haar woordvoerder gisteren meegedeeld. De namen zijn al in maart doorgegeven. Na lekken in de Franse pers wil de de woordvoerder gisteren de zaak wel bevestigen. Normaal gesproken wordt aan dergelijke zaken nooit ruchtbaarheid gege ven. Volgens de woordvoerder heeft een interne controledienst van Kroes al geoordeeld dat de zeven geen misbruik hebben ge maakt van voorkennis. Daar ver denkt AMF het zevental echter wel van. Op verzoek van AMF houdt ook de onafhankelijke Eu ropese antifraudedienst Olaf zich met de kwestie bezig. In Franse justitiekringen is giste ren vernomen dat het Openbaar Ministerie in Parijs woensdag een onderzoek naar de zaak is begonnen op basis van de bevin dingen van AMF. Het Canadese Alcan bracht op 7 juli 2003 een vijandig bod uit op de Franse branchegenoot Péchi- ney, nadat het zijn plannen eer der die maand al in het geheim had gemeld bij de Europese Commissie. Volgens de woordvoerder van Kroes gebeurt dat vaker, om te kijken op welke Europese be zwaren bepaalde grote transac ties kunnen stuiten. Péchiney wees het bod af, maar ging na een verhoging daarvan alsnog akkoord met een overname in september. De AMF begon de zeven Franse ambtenaren die zich met de zaak bezighielden in de zomer van vorig jaar te verdenken van misbruik van voorkennis, nadat enkele opmerkelijke beurstrans acties in aandelen Alcan en Péchiney aan het licht waren ge komen .ANP/A FP ronze redactie buitenland IGDAD - De voormalige vi- prcmier van Irak, Tareq ai, wil op 'onafhankelijke bo- worden berecht, bijvoor- [|d in Nederland of Zweden, heeft zijn advocaat Badi (flzzat tegen CNN gezegd, al- ide Amerikaanse nieuwszen- rgisteren. atzei ook dat zijn cliënt niet i is om tegen Saddam :essein te getuigen. De raads- ia liet weten dat Aziz zelf sdt dat hij in goede gezond- id verkeert. Wel mist hij zijn alie die hij sinds de invasie Irak ruim twee jaar geleden 5meer heeft gezien, nje maand publiceerde de «e zondagskrant The Obser- rhandgescheven brieven die 2 in zijn cel zou hebben ge steven en die via zijn advo- itnaar buiten zouden zijn ge- Een, Daaruit bleek dat de -premier wil dat de interna- uale gemeenschap hem hulp i^t. omdat hij 'illegaal' is op sloten in een Amerikaanse ge- genis nabij Bagdad, ilraakse premier Ibrahim al ifari heeft de rechterlijke eht tot spoed gemaand met [proces tegen de gewezen dic- or Saddam Hoessein. Rech- 15 zouden te veel tijd verdoen de aanloop naar het proces, lis we intensief onderzoek en zal de zoektocht nooit ten de komen, omdat er geen mis- iid is die hij niet heeft ge- egd", aldus de regeringslei- .Hij heeft misdaden begaan jen kinderen, vrouwen, poli- USWIJK - „Als ik geweten Ihoe het was afgelopen, had «p dag één moeten zeggen: ik «eg." Dat stelt voormalig «nier Ruud Lubbers naar aan- üing van zijn aftreden, een Ijaar geleden, als Hoge Com- isaris voor de Vluchtelingen fflCR. ij heeft die conclusie getrok- in een interview voor de unmet Paul Rosenmöller pro- fflma. Het programma wordt avond uitgezonden, sbers stelt dat als hij een fout r. gemaakt het verkeerd is ge- si om te vertrouwen in het cissysteem van de VN. Hij id! dat de VN-onderzoekers ii het recht met voeten heb- getreden. Die zijn er vol- a hem bij gebrek aan bewijs ien Lubbers toe overgegaan media te manipuleren. Lub- 5 struikelde bij de VN over beschuldiging van seksuele aiidatie bij een medewerk- De oud-premier heeft dat ontkend. ANP fLFAST - De Ierse Republi- ®e Leger (IRA) heeft giste- 1 toegegeven in 1973 een tie- ®eisje te hebben gedood. s'jds ontkende de verboden J dat en wees de be ëdigende vinger naar het iger. Nu zijn excuses geboden aan de familie van 'inleen Feeney. J meisje (14) werd doodge lden bij haar huis in London- ny. nu verklaring stelt de IRA: ,e bieden de familie Feeney pier voorbehoud onze veront- ddigingen aan voor de dood Kathleen en voor het ver bat onze acties hebben ver laakt." jaar vroegen de Feeneys ®A om de moord toe te ge- 5.AJ\P/RTR (Advertentie) •tiling 9 juli Middelburg I A. I. Verhage veilingmeester 2^27639 I 06-233605011 tieke partijen en het milieu. Hij heeft alle soorten misdaden be gaan en we willen geen uitge breid onderzoek. Alles wat we willen is een vonnis." In een interview met de krant The Washington Post, dat giste ren is gepubliceerd, zei Al Jaafa- ri dat het een grote fout zou zijn als een specifieke datum wordt geprikt voor het vertrek van de Amerikaanse militairen uit Irak. Hij zei dat hij de Amerikanen het liefst zo snel mogelijk zou zien vertrekken, 'omdat het een zwakte is' dat Irak niet zelf voor de veiligheid kan zorgen. „Maar met een deadline zouden we de terroristen in de kaart spelen", aldus de premier. De Amerikaanse minister van Defensie Rumsfeld liet donder dag al weten dat hij zich niet wil binden aan een datum waar op alle Amerikaanse troepen zich uit Irak gaan terugtrekk- ken. Rumsfeld waarschuwde de volksvertegenwoordigers vooral voor het gevaar dat buitenland se militairen weggaan zonder dat er goed getrainde Iraakse troepen voor in de plaats zijn ge komen. ANP/AFP Iraanse vrouwen op weg naar het stembureau. De opkomst in de tweede ronde van de presidentsverkiezingen is hoog. foto Stefan Zaklin/EPA van onze redactie buitenland TEHERAN - De stemlokalen in Iran zijn gisteren bij de tweede ronde van de presidentsverkie zingen drie uur langer openge bleven om iedereen de kans te geven een nieuw staatshoofd te kiezen. Vooral in Teheran stonden lan ge rijen voor de stembureaus. wat doet vermoeden dat de op komst hoog is. De eerste uitsla gen komen vandaag. Volgens het ministerie van Bin nenlandse Zaken zijn de verkie zingen ontsierd door een groot aantal onregelmatigheden. Het woordvoerder van het ministe rie sprak van 'meldingen van be moeienis van bepaalde personen in stemlokalen die er niet zou den moeten zijn'. De zegsman zei dat de stembusgang bij som mige stembureaus zelfs zou kun nen worden opgeschort. De con servatieve Raad van Hoeders, het machtige orgaan dat waakt over het islamitische gehalte van het landsbestuur, liet echter weten dat daarvoor geen aanlei ding is. Volgens de Raad kan bo vendien alleen zijzelf opdracht geven stembureaus te sluiten. In de eerste ronde van vorige week bracht 62 procent van de 46 miljoen kiezers een stem uit. Geen van de kandidaten wist toen een meerderheid te krijgen, zodat voor het eerst een tweede ronde nodig was. Daarin nam de gematigd conser vatieve ex-president Ali Akbar Hashemi Rafsanjani het giste ren op tegen de ultraconservatie ve burgemeester van Teheran Mahmoud Ahmadinejad. door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Wekenlang ver meed een zichtbaar nerveuze president Lula van Brazilië angstvallig het jongste corrup tieschandaal. Maar gisteren sneed hij het onderwerp einde lijk aan. In een poging zijn be smette blazoen op te poetsen koos hij voor een nationale toe spraak op radio en tv. Maar Lu- la overtuigde niet. Het corruptieschandaal kostte verleden week de kop van Lu- la's vertrouwensman en partijge noot. minister Jose Dirceu. Die wordt gezien als het brein ach ter de omkoping van tientallen rechtse parlementariërs. In ruil voor steun aan regeringsvoor stellen kregen zij maandelijks tienduizend dollar betaald. Lu- la koos ter verdediging voor een monoloog. Voor de televisieca mera, op veilige afstand van de pers. Hij noemde de corruptie in zijn redevoering een nachtmer rie voor elke bestuurder en schande voor alle Brazilianen. Maar, voegde hij er gelijk aan toe: „Omdat de regering corrup tie harder aanpakt, komen er meer gevallen aan het licht." Dat is niet omdat de corruptie toeneemt, aldus Lula, die zijn ui terste best deed zo sereen moge lijk over te komen. Het staats hoofd benadrukte in zijn rede vooral de wapenfeiten van zijn regering. Echter geen woord over de in ongenade gevallen Dirceu. Ook geen woord of hij zelf van de politieke omkoping afwist. Of dat hij zich verraden voelt. Uit de getuigenverklaring van Roberto Jefferson, de fractie voorzitter van de Braziliaanse Arbeiderspartij (PTB) die het schandaal uit wraak aan de gro te klok hing, blijkt dat het beta lingsschema al lange tijd be stond. Het is moeilijk te geloven dat Lula niks is opgevallen. Inmiddels zijn twee parlementai re onderzoekscommissies actief. Alle beschuldigden blijven ech ter tot dusver glashard ontken- BIREUEN - Een man krijgt stokslagen van de beul. Vijftien gokkers werden gisteren in Atjeh in het openbaar afgeranseld. Het was de eerste toepassing van lijfstraf sinds de Indonesische provincie twee jaar geleden overging op de isla mitische wetgeving. De mannen kregen elk tus sen de zes en tien slagen met een stok. Er was veel volk op afgekomen en de gebeurtenis werd live uitgezonden op de tv. Een mensenrechten groep hekelde de straf, foto Tarmizy Harva/RTR hén: Dirceu, de fractie-voorzit ter van Lula's Arbeiders Partij (PT), de penningmeester en de parlementariërs die het geld op streken. Zij maken Jefferson - zelf ook geen betrouwbaar poli ticus - uit voor leugenaar en po litieke psychopaat. Feit is dat hij geen bewijs kan overleggen. „Maar wie schrijft er in hemels naam een kwitantie uit bij het ontvangen van smeergeld?", pa reert hij. Jefferson ziet zich ge dekt door een secretaresse van een stroman, die het smeergeld kennelijk overhandigde. Koffers geld De man, eigenaar van een recla mebureau, had volgens de secre taresse frequente geheime ont moetingen met PT-kopstukken waarbij 'koffers met geld' kwa men kijken. Lula zit met een le vensgroot probleem: met nog an derhalf jaar te gaan dreigt de voormalige metaalarbeider en vakbondsman vleugellam te ra ken. GPD JAKARTA - De Indonesische politie heeft buitenlandse hulpverleners in Atjeh gisteren dringend geadviseerd om alleen onder politiebescherming in de provincie te reizen. De oproep komt een dag nadat een hulpverleenster uit Hongkong in de nek werd geschoten. Het hoofd van de Nationale Politie zei dat rebellen van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) op elk moment kunnen toe slaan. De vrouw is overgebracht naar een ziekenhuis en ligt op de afdeling intensieve zorg. ANP/AFP/DPA SID - De man die er voor zorgde dat het Joegoslavié-Tn- bunaal in het bezit kwam van een film waarop Scorpions in 1995 zes moslimmannen uit Srebrenica afslachten, is met de dood bedreigd. Hij zoekt asiel in een ander land. Jovan Mirilo werd naar eigen zeggen op een teiTas in het centrum van Sid benaderd door de broer van een van de Scorpions die in de film te zien is. „Jouw tijd is afgelo pen. Jij bent dood, zei hij tegen me", aldus Mirilo tegen over het Servische radio-station B92. De inderhaast opge roepen politie deed niets, zo gaf Mirilo aan, omdat nie mand op het terras bereid was als getuige van de gebeurte nis op te treden. GPD LVOV - Een militaire rechtbank in Oekraïne heeft giste ren celstraffen tot veertien jaar uitgedeeld aan deelnemen de piloten en aan organisatoren van een vliegshow. Bij het evenement, drie jaar geleden in Lvov, stortte een ge vechtsvliegtuig in het publiek. Er vielen 77 doden. Het was het ergste drama rond een militaire vliegshow ooit. De rechtbank vond de verdachten schuldig aan onder meer het negeren van bevelen, nalatigheid en overtreding van vluchtregels. Het ongeluk gebeurde toen het vliegtuig niet uit een moeilijke manoeuvre wist te komen. Onder de doden waren zeker twintig kinderen. ANP/RTR ROME - Vorig jaar zijn er wereldwijd zeker 5476 mensen terechtgesteld. Dat is iets minder dan in 2003, toen 5607 doodvonnissen werden voltrokken. De meeste executies, in totaal zeker 5000, hadden plaats in China. Iran kwam op de tweede plaats met 197 terechtstellingen en in Viet nam werden zeker 82 mensen ter dood gebracht, zo meld de gisteren de organisatie 'Hands off Cain' in een rapport. Het aantal terechtstellingen in China staat overigens ter disucussie. Een Chinese parlementariër zou hebben ge meld dat in zijn land jaarlijks 10.000 mensen worden geëxecuteerd. ANP/AFP SAN FRANCISCO - Californië heeft in de niet aflatende strijd tegen bosbranden haar toevlucht genomen Lot gei ten. Duizenden dieren moeten grote branden voorkomen. Grondeigenaren, zakenlieden en publieke functionarissen hebben grazers ingehuurd om grassen en struiken kaal te vreten. Door de natte winter doen grassen en struiken het enorm goed in de staat. Door op grote schaal geiten in te zetten hopen bewoners zoveel mogelijk potentiële brand stof voor vuurhaarden op te ruimen. ANP/RTR Het progressieve kamp, dat vori ge week een gevoelige nederlaag leed en niet meedoet aan de tweede ronde, steunt Rafsanja ni. Het behoudende kamp heeft zich de afgelopen week massaal achter Ahmadinejad geschaard. Vertrekkend president Moham mad Khatami, die zich na twee termijnen niet meer verkiesbaar mocht stellen, riep op massaal te stemmen. ANP/AFP/RTR door Henk van den Boom BARCELONA - De vakbond van Spaanse boswachters vindt dat er veel te weinig wordt ge daan om de schuldigen te pak ken van de vele bosbranden die Spanje elk jaar weer teisteren. In 2003 is 54 procent van alle bosbranden moedwillig aange stoken, terwijl maar in 1 pro cent van die gevallen een dader is gearresteerd. Door de enorme droogte van het afgelopen jaar en de extreme temperaturen moet de Spaanse brandweer elke dag tientallen keren uitrukken om beginnende bosbranden te blussen. In 2004 telde Spanje 18.617 bosbranden waarbij 150.000 hectare bos ver loren ging. Dit jaar wordt de si tuatie nog veel erger, zo vrezen lokale overheden. Op dit mo ment woedt een grote brand bij Valencia waar al meer dan 500 ha bos in de as is gelegd. De helft van alle bosbranden binnen de Europese Unie woedt in Spanje. Dat trieste record is volgens de vakbond van bos wachters te wijten aan het ont breken van preventieve maatre gelen en een gebrekkig vervol gingsbeleid tegen brandstich ters. Elk jaar wordt meer geld uitgetrokken voor de bestrij ding van de branden. Behalve de financiële schade en de schade aan het milieu heb ben de bosbranden de afgelopen veertien jaar in totaal 62 men senlevens geëist. De meeste wa ren brandweermensen of andere hulpverleners. „Ondanks de ernst van deze misdrijven wordt er vrijwel niets gedaan om de schuldigen te pakken", zegt vak bondsman Joaquin Nieto. Tot voor kort werder? in op dracht van projectontwikke laars bossen moedwillig in brand gestoken, omdat de grond daarna kon worden bestemd voor bouwprojecten. Een nieu we wet verbiedt het afgebrande bospercelen een andere bestem ming te geven. Ook boeren en handelaren in haardhout wor den ervan verdacht de bossen aan te steken als ze denken daar voordeel van te hebben. GPD SARAJEVO - De Bosnisch-Ser- vische politie heeft de afgelopen dagen elf Serviërs opgepakt we gens vermeende betrokkenheid bij de volkenmoord in Srebreni ca. Dit meldde hel Franse pers bureau AFF gisteren op gezag van anonieme politiebronnen. Onder de arrestanten zijn agen ten. De operatie in de buurt rond Srebrenica gaat nog door. De arrestanten zijn overhan digd aan de procureur-generaal van Bosmë-Herzegovina die op een gegeven moment de redenen van de arrestatie en nadere de tails bekend zal maken, aldus de politie. Advocaat Dragan Go- tovac, die de arrestanten Aleksandar Radovanovic en Mi- los Stupar vertegenwoordigt, zegt dat elf verdachten allemaal worden verdacht van genocide (volkenmoord). ANP/AFP (Advertentie) ITALIAANS DESIGN GREVELINGENSTRAAT10H 4301 XX ZIERIKZEE TEL 011 1 - 45 07 10 8 www.porskeukens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5