Ainkeliers blij met parkeerplan zc PZC Schaap geraakt? Eén strafpunt! MJiMJÜiMH Bibliotheek breidt informatieve taak uit PZC Rillanders niet met z'n allen op de foto Afschaffen van ozb leidt tot Thools tekort qfc ij 13 'isselende reacties op tijdelijk terrein in Goese wijk West tugdtoernooi in ïolphaartsdijk Werkstraf voor heling brommer Jongen gewond bij ongeval Auto gestolen na woninginbraak Rupsen Westdorpe ongevaarlijk Titel voor De Klepperhoeve AAZET lezen we zeeuws zaterdag 25 juni 2005 b Paardekam jAN'D - De bijna driedui- j inwoners van Rilland gaan zomer niet met z'n allen op foto. De dorpsraad heeft rplan in de ijskast gezet van- re praktische problemen en reinig positieve reacties. Het de leden van de dorpsraad wel leuk om met alle inwoners van het dorp naar de Wester- scheldedijk te trekken. Vanuit de lucht zouden de Rillanders dan de foto worden gezet. Het plan werd begin dit jaar gelan ceerd, maar toen het puntje bij het paaltje kwam, bleek het praktisch nauwelijks haalbaar. Rilland wordt immers een para dijs voor het inbrekersgilde als iedereen naar de dijk vertrekt. En bovendien: hoe krijg je de oudere bewoners daar allemaal heen vervoerd? Volgens voorzit ter J. Cijsouw van de dorpsraad hebben ook de negatieve reac ties in het dorp meegespeeld. „Ik heb werkelijk niemand ho ren zeggen: goh, dat is nou een leuk idee, terwijl je wel mensen hoorde die al bij voorbaat zei den dat ze niet konden komen of het maar onzin of tijdverspilling vonden." De dorpsraad is nog steeds van plan om iets leuks voor de inwoners te doen en be raadt zich op een alternatief. „Maar om eerlijk te zijn, hebben we nog niet echt iets kunnen be denken", zegt Cijsouw. Rillan ders met een leuk idee kunnen zich daarom wenden tot één van de leden van de dorpsraad. r-Frank Balkenende <S - De winkeliers in en het Goese Kolveniershof blij met het alternatieve par- rplan van wethouder C. Lins- Vooral het behoud van een ne zestig vakken op Kolve- shof en Bleekveld stemt hen eden. „Hier kunnen we mee n". zegt woordvoerster [onings. :het idee om op de kavel van gesloopte laboratorium- K)1 aan de Rommerswa- raat ruim honderd tijdelijke leerplaatsen in te richten en loopbrug over de westvest te leggen, valt in goede aar- Konings, filiaalleider van li' „Ik heb met verschillende keiiers gesproken en ze zijn met dit alternatief, ook al t dat de nodige hoofdbre- ;gekost." alternatieve parkeerruimte Ddig om de teloorgang van leerplaatsen op Kolveniers- ea Bleekveld te compense- Het gros daarvan moet wij- als volgend voorjaar de van een 530 vakken tellen- larkeergarage op het Bleek- begint. Een eerder idee om westvest tijdelijk te dempen in te richten als parkeer- ats sneuvelde, tot verdriet de winkeliers. Er was geen itieke meerderheid voor te Ben en het regende protesten Ibewoners. te idee voor een tijdelijk par- terrein aan de Rommerswa- raat wordt in de autoluw aakte wijk West met engde gevoelens ontvangen, en", zegt A. de Kraker, die llPHAARTSDIJK - Jonge- i uit Wolphaartsdijk houden wdagmiddag 2 juli een Pan- Knock-Out Toernooi in Wol- lartsdijk. [speciale voetbalfeest is van DOtot 17.00 uur op het dorps- k Jongeren van tien tot en [achttien jaar mogen eraan [doen. Er worden teams ge ïnd in verschillende leeftijds- ssen. Die teams spelen tegen aar. jihrijven kan via e-mail tot Bag 1 juli bij Sjoerd Kloet ajaciedjuh@hotmail.com of donny4000_@hotmail.com l Donovan Moens. Het toer- i wordt gehouden in het ka- 'van het project Whoznext jongeren meer aan het spor- te krijgen. bezorgklachten: 800-0231231 p maandag t/m vrijdag ledurende de openingstij- len;zaterdags tot 12.00 uur iedactie ievelanden/tholen itationspark 28 bstbus31 460 aa GOES él: 0113-315670 éx; 0113-315669 mail: redgoes@pzc.nl rank Balkenende (chef) '9fid Huibers lieke van der Jagt reek Janssen lob Paardekam oen de Vries (sport) larmen van der Werf ïntrale redactie tationspark 28 'ostbus 31 460 AA goes el: (0113)315500 ax: (0113)315669 mail: redactie@pzc.nl NTERNET "Ww.pzc.nl mail: web@pzc.nl vlakbij aan de Schengestraat woont. „Het is goed voor de middenstand en dat terrein ligt toch braak. Alleen het hoekje Schengestraat Rommerswalestraat, daar moe ten ze naar kijken, want dat is een gevaarlijk punt." R. van Sabben zit in zijn tuin aan de Rommerswalestraat, recht tegen over het terrein. „Ik vind dit een goede oplossing, veel beter dan het dempen van de vest. Als ze de verkeerscirculatie goed aan pakken, is er niks aan de hand. Dan kunnen ze meteen een aan tal van die vervelende paaltjes opruimen." De buurvrouwen M. Harinck en W. Roos laten een duidelijk 'te gen' horen. Harinck: „Al die extra auto's in de straat levert lawaai, stank en trillingen op. Dit zijn huisjes van 1918 hoor, die zijn niet geheid. Denk je rus tig te wonen, krijg je dit weer." Buur Roos knikt instemmend: „Er is toch genoeg parkeergele genheid: het Hollandiaplein, de kavel Pik en vergeet niet het transferium bij de Zeelandhal len. Maar nee, de consument wil het liefst zijn auto in de winkel parkeren." Verderop aan de Schengestraat heeft I. de Wit geen probleem met het plan van Linssen. „Het terrein ligt toch braak, zet er maar auto's op. Die loopbrug is ook wel fijn, ben ik zelf sneller in de stad." Liggen de problemen van de Goese middenstand momenteel aan de westkant van het cen trum, als de parkeergarage in 2008 klaar is, voorzien winke liers aan de oostkant dat zij klappen krijgen. Niet alleen be vinden de meeste parkeerterrei nen en -garages zich aan de westzijde van de binnenstad, de oostrand dreigt ook geïsoleerd te worden door het voornemen de Zonnebloemstraat en Anje lierstraat af te grendelen voor doorgaand verkeer en in te rich ten als dertig-kilometerzone. A. Fierloos van boekhandel Het Paard van Troje leidt het verzet en heeft handtekeningen van 75 winkeliers verzameld. „Volgens het Gemeentelijk Verkeers- en Vervoerplan wordt straks de Al- bert Joachimikade de enige aan- rijroute. Zo wordt de Oostwal natuurlijk moeilijk bereikbaar en dat gaat ons omzet kosten. Wij vinden dat de oostkant ook voor auto's langs verschillende kanten bereikbaar moet blij- Een kleine voetbal wegslaan met een klomp aan een bezemsteel, dat is boerengolf. De nieuwe rage lijkt nu ook Zeeland te veroveren. foto Willem Mieras door Rob Paardekam 's-HEER ARENDSKERKE - Wie wel eens een balletje wil slaan, maar uitge keken is op midgetgolf en zich nu ook niet direct thuis voelt bij de traditionele golfclub, heeft sinds kort een alterna tief: boerengolf. Ontstaan in de Achter hoek, maar inmiddels overgewaaid naar Zeeland. De provincie telt twee of ficiële banen. In 's-Heer Arendskerke en Ritthem kunnen mensen een balletje slaan tussen de schapen. Het is een gek gezicht, dat boerengolf. Vooral de clubs, die dingen waarmee je slaat, doen koddig aan: een soort bezem steel met aan de onderkant een klomp. Daarmee moet tegen de bal - een kleine voetbal, want echte golfballetjes raken zo snel zoek - worden geslagen. „Het liefst met de zijkant", weet Marnus Lo- kerse van speelboerderij 't Klokuus in 's-Heer Arendskerke „Maar als iemand liever met de punt uithaalt, mag dat ook, hoor." Lokerse opende een paar maanden gele den de eerste officiële boerengolfbaan in Zeeland. Hij had de website van boer Weenink uit de Achterhoek (de beden ker) bekeken en vond het spel wel een aardige aanvulling op zijn speelboerde rij. „Als de kids aan het spelen zijn, kun nen de ouders een balletje slaan." Lo kerse runt nu boerengolfbaan 40, want ze krijgen van de bedenker, die het hele gebeuren een beetje coördineert, alle maal hun eigen nummer. De tweede Zeeuwse baan, nummer 65, ligt in Rit them. Voor agrariër Jo Cevaal is het pu re noodzaak, zou je kunnen zeggen, want van zijn landbouwactiviteiten al leen kan hij nauwelijks meer rondko men. „Wij moeten er allemaal iets bij gaan doen om het hoofd boven water te houden", zegt hij. „Ik heb al een mini- camping en dit leek met ook wel een leu ke aanvulling. Ze zeggen dat boerengolf de snelst groeiende buitensport van Ne derland is, dus..." Hindemissen Cevaal opent zijn baan zaterdag 2 juli. Een suikerbietenveld is één van de hin demissen die de boerengolfers moeten nemen. In het najaar komen er mis schien ook schapen in het veld. In 's-Heer Arendskerke zijn die er al. Zie lig vindt uitbater Lokerse dat niet, want de ballen zijn niet hard en in de praktijk blijven de beesten een beetje uit de buurt van de plekken waar gol fers zijn. Wie toch een schaap raakt, krijgt een strafpunt. „Geen officiële re gel, maar gewoon een aardigheidje dat ik zelf heb bedacht", zegt hij. Ook slo ten, meidoornhagen en drinkputten zor gen ervoor dat de spelers het niet te ge makkelijk hebben. De baan in 's-Heer Arendskerke loopt overigens voor een deel door het Poelbos. Lokerse heeft daar afspraken over gemaakt met Staatsbosbeheer. „Op die manier combi neer je een mooie wandeling door de na tuur met een leuk spelletje." De spelregels van boerengolf zijn heel simpel: in zo min mogelijk slagen de tien holes tellende baan rond gaan. Boe rengolf is vooral in trek voor bedrijfs- feestjes, maar Lokerse heeft ook al de nodige voetbalteams uit België op be zoek gehad. Volgens hem moet het voor al worden gezien als een grappig spel en niet zozeer als sport. Desondanks staan de Nederlandse Kampioenschap pen weer voor de deur. Die worden op 1 en 2 oktober gehouden bij boer Wee nink in de Achterhoek. Lokerse en Cevaal hebben zelf natuur lijk ook al een balletje geslagen. Ze zijn unaniem in hun oordeel: boerengolf is hartstikke leuk. „En bovendien een stuk goedkoper dan echt golf", aldus Lo kerse. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - De bibliotheek moet het centrale informatie punt worden in een dorp, stad of regio. De Biblioosterschelde wil de aloude functie van infor matieverstrekker verder uitbou wen met informatieloketten, spreekuren en betrouwbare digi tale informatie. „De bibliotheek denkt dat dit de toekomst is" zegt projectlei der S. van Dixhoorn van de zes aangesloten bibliotheekstichtin gen in de Oosterschelderegio. „Steeds meer informatie in boekvorm wordt vervangen door digitale bestanden en dat biedt meer mogelijkheden. Mensen kunnen nu al de catalo gus thuis op hun computer raadplegen maar straks wordt deze service uitgebreid. Via bibliotheek.nl kunnen mensen informatie opzoeken. Ze wor den dan verwezen naar boeken of naar websites met betrouwba re informatie." Volgens Dixhoorn lopen met name mensen die niet zo bedreven zijn in het zoeken op internet tegen een brij van infor matie aan. „Daarvan is lang niet altijd duidelijk hoe be trouwbaar die informatie is. Wij verwijzen alleen naar websites met goede en betrouwbare infor matie." De bibliotheek werkt sinds 2004 al met 'Aladin', een digitale 'vraagbaak waar de bezoeker een vraag kan intikken en bin nen 24 uur antwoord krijgt. De ze service wordt nu verder uitge breid. Meegaan met de tijd is volgens Van Dixhoorn van levensbelang voor de bibliotheek. „Als wij Advertentie morgen in Vlissingen: gratis parkeren - overdekt winkelen kijk ook eens op: www.winkelcentrumvlissingen.nl het niet doen, doen anderen het wel voor ons." De bibliotheek hoopt in de na bije toekomst ook een rol te kun nen spelen bij gemeentelijke in formatie. „Bijvoorbeeld de introductie van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO) in 2006. De bibliotheken overleggen mo menteel met de gemeenten over de rol van de bieb in de informa tie voorziening naar de inwo ners." Gemeentegidsen De bibliotheekorganisatie denkt daarbij aan informatiepunten in de bieb en digitale informatie. „We willen ook graag de ge meentegidsen gaan digitaliseren via een bestaand systeem. Dan kan de gids veel gemakkelijker up-to-date gehouden worden. Verenigingen kunnen de be stuurswisselingen dan gewoon MIDDELBURG - Er moet een lampje bij je gaan branden als iemand op een stille parkeerplaats een brommer met een kapot stuurslot wil verkopen. En zeker als hij alleen maar zijn voornaam zegt en geen verzekeringspapieren kan laten zien, aldus politierechter B. Doorewaard-Boekhout. Hij vond dan ook dat twee Mid delburgse broers zich schuldig hadden gemaakt aan he ling en veroordeelde hen gisteren elk tot een werkstraf van veertig uur. „U had beter moeten opletten en iets lan ger moeten nadenken." HOEDEKENSKERKE - Een 12-jarige jongen uit Hoede- kenskerke is gisterochtend rond half negen gewond ge raakt, toen hij door een automobilist werd aangereden. Het ongeluk gebeurde op de Havenstraat. De jongen fiets te daar. Hij kreeg geen voorrang van een 39-jarige autobe stuurder uit Ulvenhout die uit de Molenweg kwam. De fietser is met een bekkenfractuur overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Zijn fiets is volledig vernield. De auto had alleen schade aan de voorzijde. OUD-VOSSEMEER - Na een inbraak in een woning aan de M. Lindhoutstraat in Oud-Vossemeer is in de nacht van donderdag op vrijdag een blauwe BMW gestolen. De inbrekers in de woning hadden de autosleutels gevonden en maakten daar gelijk gebruik van. Zij hadden ook nog wat andere spullen meegenomen, waaronder een mobiele telefoon. Het kenteken van de wagen is 78-PJ-RG. WESTDORPE - De rupsen die voortuintjes van woningen aan de Singel in Westdorpe kaalvreten, zijn rupsen van de Bastaard Satijn vlinder. Dat heeft de gemeente Terneu- zen gisteren te horen gekregen van het Kennis- en Advies centrum Dierenplagen van de Landbouwuniversiteit in Wageningen. Dit instituut heeft op verzoek van de ge meente een paar rupsen onderzocht. De uitslag is tame lijk geruststellend. Volgens woordvoerster Y Wanders van de gemeente zijn de rupsen niet echt schadelijk of ge vaarlijk voor de gezondheid van mensen. „Alleen als je er heel veel van op je hand zetten kunnen ze jeuk veroorza ken, die te vergelijken is met de jeuk van een brandnetel." Het kenniscentrum heeft volgens Wanders de gemeente af geraden om de rupsen met chemische middelen te lijf te gaan. „Het beste is volgens hun om er heet water over heen te gooien. Daar gaan ze ook dood aan en dan richt je geen schade aan aan de rest van de natuur." De rupsen- plaag lijkt echter al over haar hoogtepunt heen. MIDDELBURG - Kinderboerderij De Klepperhoeve in Middelburg is het beste opleidingsbedrijf 2005 in de sec tor dierverzorging. De prijs is toegekend door Aequor, het kennis- en commu nicatiecentrum voor voedsel en leefomgeving). De Klep perhoeve was voorgedragen door het Groen College in Goes. De jury prees de communicatie van de kinderboer derij met de school en de begeleiding van de leerling. door Sanne Schelfaut SINT MAARTENSDIJK - Als het kabinet de plannen doorzet om een deel van de ozb (onroe rende zaakbelasting) af te schaf fen, komt dat zeer slecht uit voor de financiële kas van de ge meente Tholen. Afschaffing leidt volgend jaar tot een tekort van bijna twee ton op de ge meentelijke begroting. Die berekening heeft het ge meentebestuur losgelaten naar aanleiding van de zogeheten meicirculaire. Gemeenten wor den gecompenseerd voor het ver vallen van het ozb-gebruikers- deel. Probleem voor Tholen is al leen dat hierbij het jaar 2002 als ijkpunt voor de compensatie is genomen. En laat Tholen nou net na 2002 de ozb-tarieven enorm hebben laten stijgen om het ambitieuze raadsprogram- ma 'Kleur Bekennen' van de grond te krijgen. „Ons is duide lijk geworden dat geen enkele gemeente er ten opzichte van 2002 op achteruit gaat. Wij wis ten niet dat er van dit jaartal werd uitgegaan en voelen ons op het verkeerde been gezet", al dus het college. De mogelijke afschaffing van de ozb leidt in Tholen tot een jaar lijks nadeel van vier ton. In 2006 en 2007 weegt de afschaf fing van de gebruikersheffing zwaar door, vanaf 2008 is er weer meer financiële lucht. De begroting van volgend jaar zal niet sluitend worden afgele verd maar een tekort aangeven van bijna twee ton. Dat tekort zal uit de algemene reserves van de gemeente moe ten worden gehaald. In 2007, zo is de verwachting, is er weer een klein overschat van ruim dertig mille te verwachten. Dat over schot loopt in 2009 zelfs op naar bijna drie ton. Een deel van dat geld wil het col lege gebruiken voor de nieuw te bouwen school in Sint Anna- land. (Advertentie) aan de bibliotheek doorgeven." De bibliotheek stort zich niet al leen op de digitale markt. Op al le fronten moet de bieb in de ko mende jaren moderniseren. Zo is het de bedoeling dat alle bibli otheken een moderne, laagdrem pelige uitstraling krijgen; de be zoeker moet er ook een kopje koffie kunnen krijgen. „Hel moet een plek zijn waar mensen komen voor een boek of informatie, maar waar bijvoor beeld ook een concert kan plaatsvinden of een spreekuur van politie of consultatiebu reau." Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET.NI Kapelle -Tel. 0113-3393^3 voorleners: I straat I J nummer. te'efoon: t Mna.j' rpostjtenkiekemngriummer O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad J Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 199SI O per kwartaal met automatische incasso 58.001 I O per jaar met automatische incasso 222.501. i Handtekening: i J PZC bv gaat zorgvuldig om wat persoonsgegevens. I Kijk op miw.pzc nl/abonneren. bel gratis j 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar: i PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4460 WB Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 57