lan voor overdekte speeltuin L Zeeland Vuurgevecht bij Sportpunt kG RIFAIR VERSCHOORE Provincie heeft recht verspeeld om op te treden tegen toekans Boer wil aandacht en respect van de klant lege Goes steunt idee slechtweervoorziening in Hollandsche Hoeve Monument hindert dorp Goes schept licht in duisternis Celstraf na plunderen rekening Snikheet WWW.VERHUIS.INFO beschoten ZEELAND jj ue v a", einkenszand 0113-315649 li actie pzc.nl 4460 AA Goes ie-exploitatie: Midden-Zeeland: 0113-315520; laanderen: 0114-372770; 020-4562500. -ag 25 juni 2005 editie Bevelanden-Tholen de originele wijze op I Kodak Fotopapier! Alleen bij... 's-HEER ARENDSKERKE - De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) wil een gebied aan de Landweg in 's-Heer Arendskerke aanwijzen als ar cheologisch monument, maar dat kan uitbreiding van het dorp in de wielen rijden. De aanwijzing betekent dat et- zonder vergunning niet dieper dan dertig centimeter mag worden gegraven en dat voor bijna alle activiteiten op het terrein een vergunning nodig is. Dat beperkt zowel eigena ren van percelen als de projectontwikkelaar die ten noor den van de Motte een bouwplan wil uitvoeren. Een klein deel van een aan te leggen ontsluitingsweg loopt over het te beschermen gebied en vereist dus een vergunning van de ROB. De gemeente Goes gaat in principe akkoord met de aanwijzing, mits de grenzen van het beschermde ge bied worden aangepast, zodat de uitbreiding van het dorp door kan gaan. Verder vraagt Goes het perceel Landweg 20 buiten het archeologisch monument te houden. GOES - Goes schept licht in de duisternis. Het had nog geen beleid voor het in de schijnwerpers zetten van monu menten en opvallende gebouwen, maar dat gaat verande ren. Tot nu toe werd uit de losse pols besloten bijvoor beeld het stadhuis en de Grote Kerk in het licht te zetten, zodat de stad 's avonds en 's nachts visueel attractief is. Tegelijkertijd verlangt de provincie dat de nacht geen dag wordt. Met het belichten van gebouwen moet dus spaar zaam worden omgesprongen om overlast te voorkomen. Het nieuwe beleid betekent dat het in het licht zetten van rijksgebouwen moet worden besproken met de Rijks dienst voor Monumentenzorg. Voor het beschermd stads gezicht geldt dat overdaad schaadt. In Kloetinge past krachtig nachtlicht niet in het dorpse karakter. Soms is het echter nodig verborgen schoonheden te verlichten, zo als De Stenen Brug. Op markante gebouwen zoals de wa tertoren en de tv-toren mogen ook schijnwerpers staan. DEN HAAG - Voor het bestelen van zijn partner is een 36-jarige man uit Goes gisteren in hoger beroep door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een celstraf van vier maanden waarvan de helft voorwaardelijk. Omdat de man de diefstallen pleegde in de proeftijd van een eerdere veroordeling moet hij bovendien eeri werkstraf verrichten van 236 uur. De straf is lager dan de eis van vier maanden geheel onvoorwaardelijk en 336 uur werkstraf. De Goese- naar was door de rechtbank eveneens tot vier maanden celstraf en een werkstraf veroordeeld. Hij ging in hoger beroep omdat hij niet naar de gevangenis wilde. De man bedreigde vorig jaar zijn vriend en plunderde diens bank rekening voor 7850 euro. De aangifte van de vriend leidde tot een relatiebreuk. Inmiddels wonen ze weer samen. door Emile Calon MIDDELBURG - De toekan-re clamezuilen van Hotel Goes kun nen rustig blijven staan, want de provincie heeft het recht om op te treden tegen deze zuilen verspeeld, aldus advocaat B. Va der. Tijdens de zitting van de Middel burgse bestuursrechter wees hij gisteren op een zeer recente uit spraak van de Raad van State, waarin duidelijk wordt ge maakt dat overheden niet einde loos kunnen wachten met het op leggen van eisen. In het geval van de Goese toekans had de provincie, aldus de advocaat, al tien jaar geleden in actie kun nen komen. Door vele jaren te wachten is het volgens hem niet meer redelijk om nu nog om sloop te vragen. Landschap Vertegenwoordigers van de pro vincie en Hotel Goes troffen el kaar gisteren bij de Middelburg se bestuursrechter. De provincie vindt dat de toekans-reclamezui len weg moeten omdat ze het landschap aantasten. Het ter plaatse mooie Zeeuwse landschap, aldus een cynische advocaat. Hij haalde vervolgens een aantal foto's tevoorschijn en liet de bestuursrechter zien wat voor reclame-uitingen allemaal toegestaan zijn op een paar hon derd meter afstand van het ho tel, op de industrieterreinen aan de andere kant van de weg Goes-Zierikzee. Ook wees hij op de zeer prominente hoogspan ningsmasten nabij het hotel, de travo-ceiitrale en het viaduct met z'n hoge op- en afritten. Nee, aldus de raadsman, het mooie Zeeuwse landschap be gint pas na het hotel. H. Hinde rink voerde namens de provin cie aan dat het hotel buiten de bebouwde kom staat en dus van doen heeft met de regels die gel den voor het buitengebied. De Landschapsverordening Zee land 2001 bepaalt dat land- schapsverstorende elementen daar met mogen, dus ook geen reclamezuilen, aldus de beleids medewerker van de provincie. Daarnaast stelde hij dat de pro vincie bang is dat allerlei ande re partijen gaan proberen om ook een uitzonderingspositie te krijgen als die toekans mogen blijven staan. Wat de provincie betreft verdwijnen de opzichti ge vogels, zowel de twee toe kans die op de reclamezuil staan als die ene die op het dak van het hotel is te vinden. De rechtbank doet over onge veer zes weken uitspraak. zeeuwse almanak De globalisering heeft van veel Zeeuwen forensen ge maakt. Ook van die klerken, werkzaam bij een Zeeuws be drijf dat door een landelijke onderneming werd overgeno men. Zij zagen hun werkplek naar Breda verplaatst. Om hen tegemoet te komen, gaf de bedrijfsleiding hen een comfortabel personeelsbusje in gebruik, met airco. Afgelo pen week moest het busje naar de garage voor een on derhoudsbeurt. Hel ding reed daarna nog soepeler dan voor heen. Alleen, zo klaagden de inzittenden: „Wat was het toch heet.Zelfs met de airco op volle sterkte, bleef het zweet hen door de hemdsmou wen gutsen. Gisteren belden ze maar eens naar hun Bredase garage Daar bleek men allerminst verbaasd. „In jullie busje", verhelderde de garageman, „zit geen airco meer. Het ding zal wat losjes. Om erger te voorkomen, hebben we 'm er uit gesloopt. Ja sorry hoor vergeten te vertellen. Vandaag hebben onze foren sen een nieuwe afspraak ge maakt. Bij een andere garage. In het Zeeuwse. Op de openingsdag van Agrifair, een tweedaagse landbouwevenement op proefboerderij De Rusthoeve in Colijnsplaat, werd een demonstratie gehouden met Fjordenpony's. foto Willem Mieras door Ben Jansen COLIJNSPLAAT - Een evene ment met de omvang van de ma nifestaties die de toenmalige Zeeuwse Landbouw Maatschap pij eens in de vijf jaar placht te houden, zal de Agrifair op Noord-Beveland nooit worden. Die tijd is geweest. Maar het tweedaagse landbouw evenement op proefboerderij De (Advertentie) verhuizen? Rusthoeve in Colijnsplaat heeft wel mogelijkheden in zich om uit te groeien tot een gebeurte nis die een band tussen de boer en zijn consument kan verster ken. Genodigden bij de officiële opening van de Agrifair gister middag waren het daar over eens. Boeren willen graag duidelijk maken aan hun consumenten dat ze op een buitengewoon zorgvuldige manier bezig zijn ge wassen te telen die aan de steeds hogere eisen op het ge bied van voedselveiligheid vol doen. Voorzitter K. van der Maas van de organiserende afdeling Noord-Beveland van de Zuidelij ke Land- en Tuinbouw Organi satie zei zich ervan bewust te zijn dat aan de communicatie en de informatieverstrekking van uit de landbouw nog wel wat valt te verbeteren. Aan de ande re kant mag er wel wat meer aandacht en respect zijn voor de producenten van goed voedsel, vond hij. Als aanzet voor een beter con tact is de Agrifair geslaagd. Bij de opening was daar nog niet zo veel van te merken. De tempera tuur van dertig graden bracht met zich mee dat bezoekers en standhouders voornamelijk op zoek waren naar schaduw en een zuchtje wind. 's Avonds was het veel drukker en levendiger. Vandaag is de Agrifair nog ge opend met onder meer demon straties met paarden, een show met bordercollies die schapen drijven, een veebeoordelings- wedstrijd, huifkartochten, een streekproductenmarkt met kook demonstratie en proeverij en een show van oude tractoren. Te zien is ook hoeveel handelingen er aan te pas komen orti met be hulp van oude, ambachtelijke methoden linnen te maken van vlas. Burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland, die de Agrifair officieel opende, droeg er een steentje aan bij door enke le bundels vlas te repelen. Wie gehoor wil geven aan Van der Maas' op roep meer aan dacht te schenken aan de boer en zijn manier van werken, kan ook deelnemen aan rondleidin gen over de proefvelden van De Rusthoeve. Akkerbouw, biologische land bouw en agrarisch natuurbe heer staan daarbij centraal. nk Balkenende In het Goese recreatie- Ie Hollandsche Hoeve wel zeker een overdek- iiin. De familie Wolters r Abstkerke heeft daar- plan ingediend bij de Het college van burge en wethouders staat er egenover. inspeeltuin komt op de in het huidige parkeer- ij de entree van het re- bied. Dat betekent dat it gebouw een nieuwe parkeerplaats moet worden aan gelegd. Volgens wethouder S. van 't Westeinde is dat plano logisch geen enkel probleem. De gemeente, eigenaar van de grond, vond de parkeerplaats de beste van drie onderzochte loca ties in het park. De gemeente verlangt dat het ontwerp van de binnenspeeltuin aansluit bij de sfeer van de ande re gebouwen in het Hollandsche Hoevegebied, zoals het Am bachtscentrum. Volgens initia tiefnemer J. Wolters gebeurt dat ook. „De bedoeling is een Zeeuwse boerenschuur met ge- potdekselde planken neer te zet ten." De schuur wordt achthon derd vierkante meter groot. Kin deren kunnen er klimmen, sprin gen, over een hindernisbaan ren nen en van de glijbaan roetsjen. Het plan voorziet ook in een ho recagedeelte. Wolters denkt ook aan activitei ten voor doelgroepen. „Dan moet je denken aan gehandicap ten en bijvoorbeeld het kinder carnaval." Aanvulling De initiatiefnemer heeft markt onderzoek laten verrichten. Daaruit blijkt dat een slecht weervoorziening in Goes kans van slagen heeft. Ook de finan ciering van het project is rond. Hoeveel bezoekers de binnen speeltuin jaarlijks moet trekken om rendabel te zijn, kan Wol ters niet zeggen. „Ik ben hier al vier jaar mee bezig, dat heb ik even niet paraat. Niettemin kan het gebied als totaal veel meer bezoekers trekken dan nu het ge val is. Twee, drie maanden is het druk en daarna gebeurt er weinig meer. Een binnenspeel tuin lijkt me een mooie aanvul ling. Dan is er ook iets te doen als het regent of koud is." Duidelijk is wel dat de binnen speeltuin het hele jaar open moet zijn, ook als het lekker warm is en de meeste kinderen zullen kiezen voor de bestaande openluchtspeeltuin in de Hol landsche Hoeve. „We moeten proberen in de zomer mee te draaien en andersoortige activi teiten aan te bieden, bijvoor beeld huifkartochten." Pannenkoek Hoewel Wolters nog geen con tact heeft gehad met het pannen koekenhuis en het Ambachtscen trum, denkt zij dat door samen werking het recreatiegebied aan kracht kan winnen. „Zwemmen in Sportpunt Zeeland, bij ons spelen en vervolgens een pan nenkoek eten is toch een leuke combinatie." Het streven is de binnenspeel tuin volgend jaar na de zomer te openen. De initiatiefnemer houdt nog wel een slag om de arm. „Dat hangt af van in spraakreacties en procedures." Het college van B en W stemt voorlopig in met het plan. Bin nenkort volgt een inspraakron de van twee weken. Als wethou der Van 't Westeinde op grond van de reacties besluit dat er geen wijzigingen in het plan no dig zijn, kan Wolters de opzet verder uitwerken. (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) man. Hij heeft erover gedacht het leger in te gaan. „Maar ja, ik ben de handelskant opgegaan." Zijn kameraden Gerjan en Kees hebben ook geen inschrijfformu lieren op zak. Niet omdat ze te jong zijn, maar omdat ze liever iets anders doen dan in dienst treden bij de land macht. Kees: „De marine lijkt mij veel mooier, met die sche pen. Alles zit erop en eraan. En ze kunnen hard door het wa ter." De techniek trekt Gerjan vooral aan, maar daarvoor hoef je het leger niet in. Kees komt er tus sendoor. „Als ik geen zin heb om nog op school te zitten, meld ik me misschien aan." Herman heeft een ander idee. Als hij negentien jaar is, wil hij bij de Nationale Reserve. „Dan kun je zaterdag niet meer wer ken", merkt Gerjan op. Ze wer ken allebei in de kassen bij Sea- sun in Kapelle. Herman: „Bij de Nationale Reserve krijg je toch een vergoeding." Ze lopen verder, in de richting van de plek waar geweerschoten vandaan komen. (Advertentie) ni vart 11:00 uur tot 16.30 uur streekproducten, paarden en nog veel meer. jrdlangeweg 42, Colijnsplaat (Advertentie) Hierbij de spaarzegel voor de spaaractie i.s.m. de Free Record Shop Iedere dag staat er een spaarzegel in de krant met een nummer, u heeft slechts nummer 1 t/m 3 nodig voor uw spaarkaart Deze actie loopt tot en met 23 juli. Alleen orginele spaarzegels uit de krant op orginele spaarkaarten zijn geldig. De spaar kaarten staan op 25, 29 juni en 2 juli in de PZC door Harmen van der Werf GOES - Het is bloedheet op het voorterrein van Sportpunt Zee land in Goes, maar infanteristen van de Prinses Irenebrigade zit ten er niet mee. Zij zijn wel wat gewend na een missie in Irak waarvan zij pas in februari zijn teruggekeerd. Als ze ergens mee zitten, is dat de tegenvallende belangstelling voor de wervingsmanifestatie. Adjudant E. Backx van de C- compagnie heeft er begrip voor. „Mensen lopen natuurlijk liever rechtstreeks het zwembad in, of gaan naar het strand." Als hij om zich heen kijkt, ziet hij met name kinderen in de ba sisschoolleeftijd. Die vinden het leuk om zich te laten schminken in legerkleuren, om een klim wand op te klauteren en - voor al-om met een semi-automa- tisch geweer te schieten. Af en toe lijkt zich bij Sport punt Zeeland een vuurgevecht te voltrekken, zo veel wordt er geschoten. Toch komen zo nu en dan ook jongeren aanlopen die bijna tot de doelgroep behoren. Zeven tien jaar is de toelatingsleeftijd. Drie jongens uit 's-Gravenpol- der staan bij een Jeep, Herman Nieuwenhuize (15), Gerjan Over- beeke (15) en Kees Bakker (14). Op school hadden ze een pam flet zien hangen en ze dachten 'daar gaan we heen'. „Ik vind het heel mooi, die ma chines en die wapens", zegt Her- Een infanterist legt aan een belangstellende uit hoe een wapen werkt. foto Willem Mieras ENSZAND - In de nacht Jnsdag op donderdag is ngeving van de Nassau aai in Heinkenszand beschoten. De eigenares r kat bebloed aan. Bij de rts bleek dat de kat ver- jk beschoten is met een i het lichaam van de kat bukskogel van 5,5 milli- )e kat maakt het goed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 55