Wouter Bos wil snel verkiezingen PZC Ook in buitenland verandert denken over kernenergie Verjaardagstaart PZC Blair Bos Kabinet-Balkenende II is volgens PvdA-leider van niemand 25 juni 1955 j zaterdag 25 juni 2005 door Addie Schulte PvdA-leider Wouter Bos sprak gisteren in Wenen zijn sociaal-democratische geestverwanten uit Europa toe. Het is tijd conclusies over de toekomst van Europa scherper te formuleren, vindt Bos. Voor het kabinet-Balkenende is zijn conclusie nog duidelijker: dat heeft geen toekomst meer. „Een crisis geeft mogelijkheden voor radicale veranderingen. Het is belachelijk dat geld van rijk naar rijk of van arm naar rijk gaat, bijvoorbeeld door het landbouwbeleid. Premier Jan Peter Balkenende lijkt nu te zeg gen dat de uitgaven voor land bouw ter discussie staan. Dat hebben we een CDA'er nooit ho ren zeggen. Dat is een moment om vast te leggen." Een maand na de afwijzing van de Europese grondwet ziet PvclA-fractieleider Wouter Bos ook andere gevolgen. De Duits-Franse samenwerking is niet meer de kern van de Euro pese Unie. En het is tijd het idee van een Europese eenheids staat te verlaten, zegt Bos. Ook in Europa moeten verschillen mogelijk worden. „Ik kan me voorstellen dat de Benelux-lan- den of de Schengen-landen ver der gaan in hun samenwerking dan de andere landen. Een bre de economische unie kan samen gaan met een smallere politieke unie." „Het is goed tegenover Europe se collega's duidelijk te maken hoe wij over bepaalde zaken denken, omdat een heleboel van hen erop rekenen dat de PvdA de volgende keer in de regering zit. De meningsvorming in heel Europa wordt nu al beïnvloed door de gedachten over wie er in de komende regeringen in Duitsland en Frankrijk zitten. Balkenende wordt misschien ook door iemand anders vervan gen." En dat is niet zo'n merkwaardig idee, meent Bos. „We stellen voor dat er nu verkiezingen ko men. De problemen stapelen zich op, net als het onvermogen Het kabinet-Balkenende is volgens Bos van niemand meer. Bondgenoten van de coalitieregering zijn een voor een afgevallen. Verkiezingen zouden een uitkomst kunnen bieden. Volgen die niet, dan moddert de regering en ook het land gewoon door. foto Harmen de Jong/GPD ze op te lossen. Kijk naar hoe Balkenende optreedt in Europa. Je ziet dat hij verkrampt is. Hij gaat naar Brussel, maar doet twee domme dingen. Hij zegt van tevoren hardop dat hij an derhalf miljard terug wil en dat hij dat waarschijnlijk niet gaat halen. Dan bereik je niet veel." Bod „Maar hij had ook een bod van een miljard kunnen accepteren, dat had de Nederlandse netto- bijdrage vijftig procent vermin derd. Hij zou als absolute over winnaar zijn binnengehaald. Als je weet dat je vertrouwen hebt van de bevolking, durf je zo'n stap te maken. Het WAO-probleem is niet opgelost, maar uitgesteld. Het lijkt erop dat het feit dat er iets veran dert, elke kritische afweging verdringt. Een deal over de om roepen wordt niet gesloten op basis van een visie over de om roep, maar wordt verbonden aan Borssele en de WAO, alles om de coalitie maar bij elkaar te houden. En de economie blijft achter bij die van andere landen." „De vraag is hoe deze vertrou wenscrisis te keren. De ene ma nier is door het beleid te veran deren, met name op economisch gebied. Dat weigert het kabi net. De andere manier is dat al le politici teruggaan naar de kie zer. Ik ben daartoe bereid, ook al heb ik ook klappen gehad in de peilingen, waarschijnlijk me de vanwege ons standpunt over Europa. Trieste realiteit is dat we geen verkiezingen kunnen af dwingen. We kunnen wel een appèl doen op de partijen en hun achterban. Eén ding is dui delijk: zo'n beetje alle kranten schreven dat de verhoudingen in het kabinet slecht zijn en het enige wat ze bijeenhoudt de angst voor de verkiezingen is." Wat is nu de staat van het kabi net? „Als ik het onaardig zeg: het lijkt op de laatste twee ja ren van het laatste kabi net-Kok. De boodschappenlijst jes zijn afgewerkt, en er is on derling te weinig vertrouwen om andere dingen te doen. Er is eindeloos Torentjesoverleg, de onderlinge verhoudingen zijn gespannen. Het is zelfs erger dan toen: ze hebben ruzie met ie dereen die ze nodig hebben om de vertrouwenscrisis op te los- sen. De regering maakt ruzie met de Antilliaanse regering, de sociale partners, de huisartsen, gematigde moslims. Het zijn al lemaal potentiële bondgenoten die het kabinet kwijtraakt." Is het niet normaal dat een kabi net een dipje beleeft na twee jaar? „Dit kabinet zit in een dip sinds vorig voorjaar, toen het Voorjaarsoverleg mislukte. Elk kabinet in de problemen heeft nog wel een groep die zegt: dit kabinet is van ons. Maar zelfs de werkgevers keren zich van dit kabinet af. Dit kabinet is van niemand. Dat heb ik nog nooit meegemaakt." Wat gebeurt er als er geen ver kiezingen komen? „Doormodde ren, maar dat houdt op een gege ven moment ook op." Kan Balkenende of iemand an ders het kabinet nog redden? „Nee, dan had hij dat al moeten doen. Het wordt niets meer. Het is zo fundamenteel, als je hoort hoe de regeringspartijen over hun minister-president spreken en hoe in een week tijd twee keer gedreigd is met een kabi netscrisis om de WD door de bocht te krijgen. Een keer bij tbs, een keer bij de WAO." Is regeren voor de PvdA zo aan trekkelijk? „Het is ook niet aan trekkelijk om het land in han den te laten van dit kabinet. Het zijn heel moeilijke tijden, maai" ik denk dat we in het kabi net meer voor onze achterban kunnen betekenen. Onze plan nen scoren beter dan die van dit kabinet." De PvdA is klaar? „In de PvdA is zelfs na het 'nee' sprake van grote gemeenschappelijkheid over de koers. Ik heb niet het gevoel dat ik in een partij rond loop waar elk moment een dolk in mijn rug kan worden ge stoken. Het is een oase van rust." Met wie zou de PvdA dan gaan regeren? „Dat maakt de kiezer uit. Er zijn geen voorkeurscoali ties voor ons. Op onderdelen kunnen we het meest bereiken met SP en GroenLinks, op ande re met het CDA, op andere zelfs met de WD. Er zijn geen na tuurlijke allianties." GPD Wouter Bos wil verkiezingen. Het kabini Balkenende ontbeert vertrouwen, isl niemand meer, lost niets meer op e komt met rare compromissen die alleen tot doj hebben de coalitie van CDA, WD en D66 over eind te houden. De PvdA-leider kan natuurlijk zeker ten overstaan van geestverwanten - niet an ders dan dit soort taal bezigen. Het is makkelijl om de regeringsploeg van de minst populaire pi^ mier in jaren wat schoppen na te geven, maar Ba verzuimt - ook nu weer - aan te geven wat nieuwe regering met de PvdA erin wezenlijkan ders zou doen en of Nederland daarmee beter zou zijn. Zou die vernieuwde PvdA de economj uit het slop halen, zouden sociaal-democraten ee beter, nieuw zorgstelsel kunnen inrichten, zoudj zij de terreurdreiging weten te keren? Bos endezi nen blijven daarop het antwoord schuldig. Bos verblijft gaarne en vaak in de rangen vani Britse New Labour-top, waar hij ideeën opdo voor de modernisering van de PvdA, die inmidde net als New Labour, een partij is die de ideolog sche veren heeft afgeschud, het grootkapitaal warm hart toedraagt en privatiseringen niet voorbaat afwijst. Net als de New Labour-top ein jaren negentig ging Bos met de zijnen de af£ twee jaar de straat op om in koffiehuizen, 1 op markten en in winkelstraten de taal vanH volk te horen en van de problemen van de gewoi man te vernemen. Die taal werd door de PvdA'a na bijna acht jaar paars niet meer gebezigd, lsi staan verstaan. De leider van de grootste oppositiepartij doet u alsof hij weet wat Nederland wil. Dat hij weetdi de kiezers aan een nieuwe regering toe zijn, di Balkenende II het niet zal redden. Gepassionee doet hij kond van de noodzaak tot vernieuwin tot nieuwe investeringen in gezondheidszorgenol derwijs. Net als zijn grote voorbeeld Tony Blairdf ze week in het europarlement nadrukkelijk pleitl voor modernisering van het Europese bestel. BI wierp zich - amper een week nadat hij met Franse president Chirac de Europese Unie aant rand van de afgrond had gebracht - op als reddi van Europa. Als man met een missie, als eenniei we EU-voorzitter die de Britse teruggave bijna twee miljard op jaarbasis zou inleveren a het landbouwsubsidiebeleid eens goed op de k ling zou worden gezet. Blair en Bos excelleren als peptalkers. Maar Brit laat als regeringsleider steeds meer steken va len en Bos heeft nog geen steek gebreid. van onze redactie buitenland Net als in Nederland tekent zich ook in diverse landen om ons heen een omslag af in het denken over kernenergie. Trokken enkele decennia gele den nog honderdduizenden de straat op om te demonstreren te gen kerncentrales, nu is er in veel landen een meerderheid voor het behoud van deze produ centen van elektriciteit. De Europese Commissie nam vo rig jaar een voorschotje op het veranderde denken en drong er bij de lidstaten op aan snel bin dende afspraken te maken over gezamenlijke veiligheidsnor men voor centrales en de veilige opslag van radioactief afval. Volgens de Europese Commis sie is kernenergie nog minstens vijftig jaar onmisbaar voor de Europese energievoorziening. Cijfers van de commissie tonen aan dat 32 procent van alle ener gie in de EU afkomstig is van kerncentrales. Als er een land in Europa is dat tuk is op kernergie, dan is het Frankrijk wel. Na de eerste olie crisis in de jaren zeventig van de vorige eeuw besloot Parijs om strategische redenen in hoog tempo kerncentrales te bouwen. Het land zou daarmee minder afhankelijk worden van olie en andere fossiele brand stoffen uit het buitenland. Op dit moment telt Frankrijk meer dan zestig draaiende kerncen trales met een totaal vermogen van meer dan 65.000 megawatt. Nog eens zes nieuwe centrales zijn gepland of in aanbouw. Kerncentrales voorzien in ruim 35 procent van de totale Franse energiebehoefte en liefst 78 pro cent van alle in Frankrijk opge wekte stroom is 'atoomstroom'. Dankzij de vele kerncentrales kan het land voor 50 procent voorzien in de eigen energiebe hoefte, veel meer dan veel ande re westerse landen. Van een bre de maatschappelijk discussie over de noodzaak of gevaren van kernenergie is in Frankrijk geen sprake meer. De meeste Fransen zien kernenergie als een relatief schone en goedkope vorm van energie waarvoor nog geen alternatief is. Zweden Zweden telt twaalf kerncentra les. In een referendum in 1980 stemde een meerderheid van de Zweden voor sluiting. Geschat werd dat ze in 2010 allemaal dicht konden zijn, mits alterna tieve energiebronnen aange boord zouden worden. Inmid dels komt echter meer dan de helft van de Zweedse stroom voorziening uit kernenergie. De Zweden gebruiken door het bar re klimaat en de intensieve staalindustrie'en bosbouw bo vendien drie keer zo veel elektri citeit als het Europese gemiddel de. Uit de laatste opiniepeilin gen blijkt dat tachtig procent van de Zweden nu vóór kerne nergie is. Burgers zijn bang dat de stroomprijzen zullen stijgen wanneer wordt overgegaan op zonne-energie of wind- en wa terkracht. Ondanks de omme- zaai besloot de regering vorig jaar de officiële lijn uit 1980 voort te zetten. De centrale in Barseback wordt daarom voor goed gesloten. Dit is ook een ge baar naar buur Denemarken, een land zonder eigen kerncen trales, omdat Barseback op een steenworp afstand van Kopen hagen ligt. Dat in 2010 alle cen trales gesloten zullen zijn lijkt vooralsnog echter met realis tisch. GPD Hoe zou de taart hebben gesmaakt? Een paar weken geleden bestond het tweede kabinet van premier Balken ende twee jaar. Ter gelegenheid van die verjaardag bracht minister Peijs (Ver keer en Waterstaat) naar de Trèveszaal een taart-met-twee-kaarsjes mee. Maar een sprankelend verjaardagsfeest je kan het daar aan het Binnenhof niet zijn geweest. Halverwege de rit - het ka binet heeft er, zonder gedonder in de glazen, de helft op zitten - gaat Balken ende II door iets wat je bij een mens een midlife crisis zou noemen. Wie onbevangen een tussenbalans op maakt, kan bijna niet aan neerslachtig heid ontsnappen. Nog nooit is het ver trouwen in de politiek zo laag geweest. Nog maar zelden heeft een kabinet tus sentijds op zo weinig steun kunnen re kenen. Nog maar weinig keren zullen ministers zo collectief in de verdedi ging zijn gedrukt. Zelfs de premier moet momenten van somberheid door maken. Balkenende II begon ambitieus, stuitte op de verwachte weerstanden, leed en kele gevoelige nederlagen, kreeg enkele tegenslagen te verwerken, vocht kranig terug, maar lijkt er niet in te slagen het tij te keren. Sinds enige tijd maken ka binet en coalitie de indruk de draad kwijt te zijn. Wie een rondgang langs ministers, Kamerleden en partijgan gers maakt, treft vooral Ongeloof in Ei gen Zaak aan. Met name na het 'nee' tegen de Europe se grondwet is de puf er uit. Maar de omslag ligt eerder. In elk geval is er iets fout gegaan rondom de halve kabinets crisis over de gekozen burgemeester. Maar er knapte al iets op het Museum plein - na de onverwacht massale de monstratie van de vakbonden tegen het kabinetsbeleid. Nee, een kabinetscrisis ligt niet in het verschiet. Elk van de regeringspartijen heeft te veel te verliezen. Het CDA van Balkenende dreigt het af te leggen te gen de PvdA van Bos. De WD kampt met te veel interne problemen om nieu we verkiezingen met vertrouwen tege moet te zien. En D66 riskeert nog ver der te worden gemarginaliseerd. Bij ge brek aan alternatief zal Balkenende II nog wel een tijdje doorsukkelen. Tenzij het zich weet op te richten. En dat is lang niet uitgesloten. Balkenende II heeft meer levenskansen dan vriend en vijand in Den Haag denken. Maar dan moet het wel zichzelf als de wiederweerga bij elkaar rapen, zich vermannen, een lijn uitstippelen en er gezamenlijk tegen aan gaan. Het zal, in één zin samengevat, een overtuigend antwoord moeten vinden op dat wat het land vraagt. Nederland zit al een tijdje in de lappen mand. Onder Paars werd dat nog ver bloemd door economische hoogtij Maar sinds de recessie heeft toegesla gen, staart het land in de leegte. Tot hun schrik zijn Nederlanders tot ont dekking gekomen dat de wereld, het land, de stad en de buurt om hen heen onherkenbaar veranderd zijn. Buiten de grenzen wordt met scherp gescho ten, Europa neemt de zaak over, bin nenslands gaat het ook al niet vanzelf sprekend, in de stad krioelt het van 'buitenlanders' en in de buurt is het er niet veiliger op geworden. Wat misschien wel het ergste is: het be stuur - de minister-president, het kabi net, de gemeenteraad en de burgemees ter - maakt niet de indruk het tij te kun nen keren. Maar wat het drama tot een ware tragedie maakt, is dat de politiek zich werkelijk uit de naad werkt om al die problemen aan te pakken. Je kunt van Balkenende II veel lelijks zeggen, maar niet dat het z'n best niet doet. De 'hervormingagenda' staat vol van goede voornemens om aan te pak ken wat te lang is verwaarloosd, gene geerd of zelfs ontkend Uiteenlopend van WAO tot Zorgwet, van multiculturele samenleving tot ver zorgingsstaat. van Antilliaanse jonge ren tot criminaliteit. Namen als Don- ner, De Geus, Hoogervorst en Verdonk zijn synoniem voor daadkracht. Zelfs Brinkhorst blaast z'n deuntje mee. Ein delijk gebeurt waar 'het land' om vraagt. Maar wat er achter steekt wordt niet herkend. Bestuur en bui-gerij staan met de rug naar elkaar toe. Zoals 'Den Haag' het gevoel heeft in het luchtledi ge te werken, zo hebben mensen in het land geen idee waar het allemaal voor nodig is. Waar het Nederland aan ontbreekt, is richtingsgevoel. Wat het land nodig heeft is oriëntatie. Waar gaan we heen? Hoe komen we weer boven Jan? Wat moet er gebeuren? Zijn al die offers niet te vergeefs? Waar doen we het voor? Daar ligt de kans voor Balkenen de II. Daar ligt met name de kans voor JULIANA - Koningin Juliana heeft gisteren, tijdens een werkbezoek aan Zeeuws- Vla anderen, velen een onverge telijke dag bezorgd. De konin gin bezocht de eerste bewo ners van de nieuwe Braakman polder, de ZLM-tentoonstel- ling in Kloosterzande en het Juliana-ziekenhuis in Terneu- zen. In het huis van baron Col- lot d'Escury sprak ze met een aantal plattelandsvrouwen. ARGENTINIË - Bij de gevech ten van vorige week in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Ai res, zouden ongeveer tweedui zend mensen zijn omgekomen, melden kranten in Montevi deo. Volgens ooggetuigen ziji alleen al op het kerkhof v; Buenos Aires in het grootste ge heim negenhonderd doden be graven. Het leger is na deoj| stand in de kwartieren terugge keerd. President Péron bliji aan de macht. BELFORT - Het stadhuis i Sluis mag van het Rijk worde gerestaureerd. Daarmee wordt het enige Belfort van Neder land, dat in de oorlog verlors ging, in oude luister hersteld Men schat dat het werk yi jaar duurt en rond de een mi joen gulden kost. Het CDA wil meer gebruikmaken van kernenergie en de kerncentra le in Borssele moet openblijven. foto Koen Suyk/ANP premier Balkenende. Als er iemand aan het Binnenhof in staat is om grote lij nen uit te zetten, om Nederland weer richtingsgevoel te geven, om een geza menlijke missie, een visie uit te tekenen - dan is het de man die na Paars in hoofdlijnen uiteenzette hoe het 'anders beter' kon, die na Fortuyn fatsoen lijk en betrouwbaar geacht werd om te doen wat nodig was en die er bij herha ling blijk van heeft gegeven te zien waar het aan schort: aan verbleekte waarden en falende normen. Maar als premier wordt hij kennelijk te veel in beslag genomen door de waan van de dag om boven de dingen uit te stijgen en een samenhangende, eenduidige en vooral ook overtuigende lijn uit te stip pelen. Zoals Den Uyl steeds weer kon uitleg gen waar zijn kabinet aan werkte ('spreiding van kennis, macht en inko men') en Lubbers z'n bezuinigingen steeds weer in perspectief zette ('no nonsense'), zo blijft Balkenende Grand Design onhelder? Een Great Communicator zal premier Balkenende niet worden. Maar wat hij wel in zich heeft, is om een Premier met een Missie te worden. Het is hoog tijd om dat te laten zien. De verjaardag staart is op. Jan Schinkelshoek Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax-(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stalionspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax. 10113)315669 E-mail" redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax-(01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 19,95 nvt per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar €222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voortó einde van de betaalperiode PZC. La v lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47,70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgertrf overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en .o?5 de Regelen voor het Advertcntiewez» Overlijdensadvertenties: maandag t/m vri|dag tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel. (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go® Tel-(076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden M Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern I"®® aan ons verstrekte "gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor (abonnementen)administratie en om u to (laten) informeren over voor u relevante dienstenen» ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9C£('". iriltelijk melden bi| "£U1 Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4