Met de gras stop sta je zo stil PZC SMïïï Batman jaagt ook virtueel op boeven Joris vindt spanning én antwoorden op Texel GEBOEKT Nieuwe Potter is nu al een bestseller in VS zaterdag 25 juni 2005 Pieter (1) en Kees de Visser op de skeelerbaan in Goes-Zuid. foto Willem Mieras De baan 'plakt' nog een beetje, maar een kniesoor die daar op let. In tegendeel, de leden van ijsclub De Poel zijn dik te vreden met hun vernieuwde trainingsbaan in Goes-Zuid. De bulten zijn eruit gefreesd en de baan is voorzien van een nieuwe as- faltlaag. „Gelukkig geen plassen meer na een regen bui", lacht voorzitter Maar ten Janse. „Dat was tot nu toe voor onze skeeleraars het grootste probleem. De baan werd spekglad. Ge volg? Slip- en valpartijen. Vallen op asfalt is echt geen lolletje, zelfs niet met knie- en elleboogbeschermers." Vrij baan dus voor de liefheb bers van de skeelersport. Die zijn er steeds meer, ook in Goes. Leerlingen van de Goese basisscholen kunnen - in het ka der van het breedtesportproject - deze maand gratis skeelertrai- ning krijgen. De opkomst is hoog. Coördinatrice Judith van Meeteren is dan ook flink in haar nopjes. „De belangstelling voor skeeleren valt me echt heel erg mee. Achttien scholen uit de gemeente Goes doen mee met dit project. Leerlingen kunnen via dit project met talloze spor ten kennismaken, dus ook met skeeleren. Het gaat erom kinde ren in beweging te krijgen. Lie ver nog: in beweging te hou den." Pieter (7) en Kees (9) de Visser zijn al jaren volop in beweging. Aan hun techniek te zien, staan ze zeker niet voor het eerst op skeelers. Vlotjes rijden ze met de groep mee. De bochten wor den ruim genomen. Voorzichtig aan, linksom pootje-over. Kees: „Dat overstappen moet ik nog beter leren. Dat gaat nog niet soepel genoeg." Halverwege de baan staat een lange rij rode py lonen. Keurig in het gelid. Pie ter: „Daar leer je slalomrijden. Goed voor je balans en je boch tentechniek. Korte slagen en snel afzetten, daar draait het om." Grootste probleem voor een skeeleraar is het remmen. In te genstelling tot skates zit op een skeeler geen remblokje. „Rem men kun je op verschillende ma nieren", legt Kees uit. Simpelste manier? „De 'grasstop'. Je jumpt uit de baan het gras op. Sta je gelijk stil. Maar je kunt ook een T-stop maken of een 'ploegstop'. Dan rem je af door je ene been wat dwars te hou den." Remtechniek blijkt op de Goese baan geen overbodige luxe. Re gelmatig is er sprake van over stekend 'wild'. Wandelaars, die - tijdens de training - de baan oversteken om op het midden veld de hond uit te laten. Pieter: „De baan is niet afgezet met hek ken, dus iedereen kan hier ko- men. Lastig voor ons, maar we rijden er wel om heen." De helmen - 'verplicht hoor!' - worden nog eens vastgesjord, de bidon gaat nog een keertje aan de mond en daarna wordt geza menlijk de jacht geopend op pa Jan de Visser, die met machtige halen op topsnelheid over de baan suist. „De grote mannen kan ik echt nog niet bijhouden hoor", excuseert Kees zich hij gend, als hij na twee rondjes af haakt. „Dat tempo ligt veel te hoog voor mij. Kijk, zal ik eens laten zien hoe je met je handen op je rug rijdt?" Op het rechte stuk legt hij voorzichtig één hand op de rug. „Zo doe je het ook met schaatsen. Alleen, de afzet bij schaatsen is veel soepe ler. Hier moet je meer kracht ge bruiken bij de afzet en raak je sneller uit balans." De komende weken wordt de baan voorzien van belijning. „Net als op een ijsbaan komen er hier ook drie stroken: een strook voor het in- en uitrijden, één baan voor de snelle jongens en een binnenbaan voor het langzame verkeer", legt voorzit ter Maarten Janse uit. „We heb ben dan de mooiste skeelerbaan van heel Nederland. Dat durf ik rustig te stéllen." Kees en Pieter zijn het helemaal met hem eens. Zij kijken reikhal zend naar de eerste Zeeuwse skeelerkampioenschappen, die hier in augustus op deze baan gehouden zullen worden. Of er veel Zeeuwse titels in huize De Visser terecht gaan komen? „We zien wel", reageert het tweetal voorzichtig. „Misschien onze pa, want die kan echt hard knal len..." Hans Segboer Tegelijk met de première van de film verscheen de nagel- nieuwe game Batman Begins. Duidelijk gekoppeld ook aan de film, omdat het spel is door spekt met filmbeelden en je met het uitspelen van verschillende levels nog enkele extra kunt bij verdienen. Het verhaal achter Batman mag bekend zijn: de ouders van Bru ce Wayne komen om bij een be roving en laten hem ontredderd en alleen achter. Bruce besluit na verloop van tijd het onrecht in de wereld te gaan bestrijden en kruipt in de huid van Bat man (vleermuisman). Met be hulp van allerlei hightech gad gets (speeltjes) en de befaamde Batmobiel gaat Batman in zijn woonplaats Gotham City de cri minelen te lijf. Leverden eerde re op films gebaseerde games nogal wat kritiek op omdat ze puur een gemakkelijk gemaakt verlengstuk van de film zouden zijn, volgens uitgever Electronic Arts is Batman Begins geheel an dere koek. Duidelijk is in ieder geval dat de Nintendo Game Cube-versie van de film een volwassen game neerzet, van de hand van de schrijver van de onder gamers populaire Splinter Cell-reeks. Afwisselend in een klooster in de Himalaya, waar Bruce Way ne wordt getraind in ninja-tech- nieken, de haven en de achter buurten van Gotham City, huize Wayne en het gesticht waar de meest verknipte criminelen zijn opgeborgen, loopt, slingert, klimt en springt en racet Bat man in zijn strijd tegen de boe ven. Met moderne technieken kan hij door deuren kijken, tegen mu ren klimmen, langs buizen klau teren en zichzelf razendsnel om hoogtakelen door een haak in het plafond te schieten. Natuur lijk wordt er naar hartelust vir tueel geslagen, geschopt, gescho ten en ook gedood, want het gaat tenslotte om een game voor 16-jarigen en ouder. Toch even wennen als je als Batman een boef vangt en plots kan kiezen uit de opties 'ondervragen' of 'af maken'. Niet voor tere zieltjes dus, al valt de bloederigheid wel mee. Niet zijn ledematen of appara tuur, maar vooral zijn angstwek kende verschijning is in de ga me een van zijn belangrijkste wapens. Al sluipend en klim mend via plafonds jaag je als Batman de boeven de stuipen op het lijf, wat af te lezen is aan de heuse 'dreigingsmeter'. Scheur met de hypermoderne Batmobiel door de straten van Gotham in de jacht op wagens van foute agenten en boeven, en verlies van 'reputatiepunten' als je eerzame burgers van de weg ramt. Met de controller leer je Batman snel bedienen en kun je voor verschillende camerastand punten kiezen om de omgeving goed in beeld te krijgen. Ook de hints die je met regelmaat krijgt, kun je beter niet negeren om een beetje vaart in het spel te houden. Jan van den Oord Batman Begins: uitgever Elec tronic Artists, leeftijdsadvies 16+, getest op Nintendo Gamecu- be, ook verkrijgbaar voor Playstation, Xbox en Gameboy, prijs €59,99. Zie ook: www.eagames.nl en www.batmanbegins.nl. Nog voordat hij in de win kels ligt, is de Engelse ver sie van het zesde Harry Pot- ter-boek al een bestseller in de Verenigde Staten. Bij internetboekhandel Barnes and Noble zijn al 750.000 exem plaren van Harry Potter and the Half-Blood Prince (Harry Pot ter en de Halfbloed Prins) be steld. Dat is nu al meer dan de bestellingen voor het vorige Har ry Potter-boek. Barnes and No ble verwachten uiteindelijk meer dan een miljoen bestellin gen voordat het boek officieel op 16 juli wordt gelanceerd. „Het enorme aantal bestellin gen zal deze Harry Potter tot het populairste deel uit de serie tot nu toe maken", aldus een woordvoerder van het bedrijf. De Nederlandse vertaling van de nieuwe Potter wordt in no vember verwacht. Batman Begins Slapen onder de blote hemel, een kampvuur maken op een strandje, vissen vangen met je handen, de zee induiken, bier drinken - alles wat nooit kan met zijn vader erbij, stormt Jo ris' hoofd binnen als hij op Texel aankomt. Hij voelt dat hij op het Waddeneiland iets span nends gaat beleven, iets waar hij zijn hele leven al op wacht. In Dans in de branding van An van 't Oosten gaat de vijftienjari ge Joris voor het eerst alleen op vakantie. Zijn vader denkt dat hij op een goed-georgani- seerd-jeugdkamp-op-de-Velu- we braaf kampeert en sport met jongens en meisjes van zijn ei gen leeftijd, maar in dat soort 'achterlijk' gedoe heeft Joris geen zin. Hij neemt de veerboot naar Texel. Hij heeft iets met ei landen en had maanden geleden al besloten er stiekem tussenuit te knijpen. Zijn plan van eiland naar eiland te hoppen was niet helemaal puur toeval geweest. In een map je met landkaarten had hij op de kaart van Texel aantekeningen gevonden in het handschrift van zijn vader. Vooral het sterretje met daarbij de naam van zijn moeder had hem nieuwsgierig gemaakt naar het antwoord op de vraag waarom zijn vader toch altijd zo kribbig reageerde als hij over zijn liefde voor eilan den begon. Waarom verzweeg zijn vader dat hij lang geleden zelf op Texel was geweest? Waarom wilde hij er absoluut niet naar terug? Wat had hem gemaakt tot de man die hij nu was - overdreven bezorgd, ver bitterd en sarcastisch: 'Zou het komen omdat wij met zijn twee ën zijn? Als mijn moeder nog zou leven, zou mijn vader dan anders zijn?' An van 't Oosten debuteerde in 2002 met 'Madame Sarah' over een meisje dat na de dood van haar vader bij haar opa en haar vrijgezelle lievelingsoom gaat wonen. Het ontroerende ver haal, waarin alles draait om een familieruzie van lang geleden, kreeg een plaatsje op de lijst met de mooiste jeugdboeken van het jaar. Haar tweede boek 'De oorlog van Sophie' ver scheen vorig jaar en werd on langs bekroond met een Vlag en Wimpel. Dans in de branding lijkt een tijdlang vooral een redelijk span nend, misschien zelfs wel tame lijk voorspelbaar verhaal over een tot de verbeelding spreken de vakantie. In zorgvuldig geko zen woorden blijft aanvankelijk veel ongezegd, en juist daardoor verhevigt de schrijfster naar het einde toe beetje bij beetje maar onontkoombaar de tragiek van wat in een niet eens zo ver verle den zijn oorsprong had. De be langrijkste rol in dat drama speelt Tonia, de oude vrouw met wie Joris op de eerste ochtend van zijn eilandvakantie te ma ken krijgt en die hij daarna nog vaak zal ontmoeten. Met haar verwarde haren en felle ogen lijkt ze een kwaadaardige heks en niet helemaal goed bij haar hoofd. Maar wie is ze werkelijk, wat zoekt ze op het Russenkerk hof waar de 565 Georgische sol daten begraven liggen die in het voorjaar van 1945 op Texel in opstand tegen de Duitsers kwa men en wat is er gebeurd met de Man-van-het-land? An van 't Oosten houdt met de boeken die ze tot nu publiceerde een grote belofte voor de toe komst in. Op een aangenaam precieze verteltoon ontraadselt ze langzaam grote geheimen van mensen van vlees en bloed. Jam mer is dat Dans in de branding slechts 92 pagina's dik is. Nu gaat veel misschien toch wel wat erg vlug, waardoor het ver haal (enigszins) en (vooral) het happy end aan geloofwaardig heid inboeten. In het prentenboek Angelman van Didier Lévy en Matthieu Roussel ziet een jongen einde lijk zijn kans schoon als hij zijn geheimzinnige buurman van ze ven hoog op een dag met een reusachtige naaimachine de trap op ziet lopen: 'Wacht even, ik zal u helpen!' De man kan er niet onderuit de jongen binnen te vragen. Daar maakt hij kennis met Alfie, een kleine robot op wieltjes. Die ver telt hem dat meneer Angel lang geleden Angelman was, de eer ste echte superheld. Maar toen hij ouder werd, zijn vleugels be gonnen te roesten en nieuwe hel den sterker, sneller en grotere acrobaten bleken dan hij, is hij in de flat komen wonen: 'Een man als alle andere - of toch bijna.' Het is een mooi verhaal over een man die nog één keer een kunst je doet. De fascinerende prenten lijken gemaakt van plasticine maar kwamen tot stand dankzij een ingenieuze computertech niek. Jan Smeekens An van 't Oosten: Dans in de branding. Davidsfonds/Infodok; €12,50. Didier Lévy Matthieu Rous sel: Angelman. Lannoo; €12,95. illustratie uit Angelman Banes'*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44