m Ga maar sms'en in buitenland Ode aan de slacentrifuge W15 iet apkoffie Campagne t' jlas Puzzel Zonnecellen Camera Mobieltje Wat kost een gesprek van vijf minuten? SPANJE EN ITALIË Wat kost het versturen van een SMS'je TURKIJE Bellen Gebeld worden zaterdag 25 juni 2005 itesliefhebbers opgelet! Er lestaat op het internet een waarop inmiddels vijfhonderd snackbars fritestest zijn onderwor- Frietopia.nl is opgezet twee studenten die niet lees, maar wel van patat ts', volgens de site) hou- Het tweetal kreeg het idee neen patatje-met in de -snackbar. Eigenlijk wil- e gewoon weten waar je oede zak of bak patat kunt Inmiddels hebben zo'n een 10 (ex- goed), 7,5 (goed), 5 (vol de), 2,5 (mdtig) of een nul de patat gegeven. Op de si- een kaartje van Neder- waarop je met een muis de besproken snackbars vinden. En veel trivia over •eg van aardappel tot patat, De deze te eten. Ook is er dit keer met de vraag de voorkeur ver- boven fritessaus, rinfo: www.frietopia.nl len gewone kop koffie vol- (doet voor veel mensen niet -Er moet in te happen zijn, moet een 'bite' hebben, althans Douwe Egberts jrond van marktonderzoek, lerlands grootste koffiepro- brengt daarom Crunchy een koffiespecialiteit met crispy ingrediënten de ook nog iets te doen geeft lalve slikken. Met name men- „an 18 tot 28 jaar zouden houden. De nieuwe pro (drie warme, een koude) naar namen als Chock- orange en Ammm...aretto, en aken naar chocolade, amaret- ofkaneel. De smaak is in alle zachter en zoeter dan zwarte koffie, der was er al Caffiato leed dat in de horeca êdscoorde onder jongeren. Caffiato kost 2,59 euro voor ndoosje van acht sachets. Champagne op het strand, ✓ach, waarom ook niet. In pen waarin jezelf verwennen or velen het ultieme levens - »lis kan dit er ook nog wel jDrinken van champagne Kt sowieso wat gewoner wor- n, vinden ze bij Moët Chan- n. Niet meer alleen voor pwjaar, bruiloften en recep- 5. maar voor alle gelegenhe id Het champagnehuis komt erom met een speciale koel- tdie de drank ook tijdens spicknick koud houdt. De tót marine cooler bag' kan ifles herbergen. De gestreep- ■as met jaren '50 uitstraling ïlleen verkrijgbaar mét de aer al in. Samen voor 39 euro (de slijter. at u het maar weet: mini malisme is uit, bou- Ér-chic is in. Waren we toch ïeerder dan de trend- itchers, die in deze ontwikke- aanleiding zagen een glas- to'erp van Kim Schipperhe- 'tebekronen met een prijs fglaswon de Nederlandse Sevan de Bombay Sapphire ®gner Glas Competitie, ver- fcnd naar ginmerk Bombay mphire. Een deskundige jury tór leiding van stijlgoeroe Li tólkoort zag in de bewerking Net glas met kristallen kra- Neen medaillon een verbin- "8 met de tijdgeest, waarin Naad weer mag. Ook in de Met glas is in een oplage ("honderd in productie geno- 181 hij Royal Leerdam Crystal pst 399 euro. Met bellen in het buiten land ben je al gauw een paar euro per gesprekje kwijt. Hoe duur het alle maal precies uitpakt, is een hele puzzel. Tip: „Ga liever niet bellen, maar stuur een sms-je." En let op de instin kers. Bellen in het buitenland. Veel vakantiegangers zijn er huiverig voor, want je betaalt je blauw als je thuiskomt of je beltegoed verdwijnt 'en route' als een ijsje smelt langs ae cos- ta. Maar wat is duur precies? Vijf minuten vanuit Barcelona naar huis bellen kost de abon nee 2,25 a 7,00 euro. Vijf minu ten gebeld worden op het Turk se strand: tussen 3,45 en 7,50 eu ro. Dat zijn een paar willekeurige voorbeelden. Wat je kwijt bent aan mobiel babbelen in het bui tenland hangt af van waar je klant bent, KPN, Vodafone, T-Mobile of de kleintjes. En waar je zit (of ligt). Om dat pre cies van tevoren uit te vogelen, zou je websites of folders na moeten vlooien. Debitel heeft de tarieven niet eens op internet staan. De klantenservice bellen is de enige manier om erachter te komen. Vodafone probeert het simpeler te maken. Met .een uniform hel der buitenland-tarief. Naar Ne derland bellen kost 99 cent per gesprek plus 25 cent per mi nuut. Gebeld worden is lucratie ver. Dat is 99 cent, hoe lang je ook doorbabbelt. Dat geldt in zeventien landen waar Vodafo ne actief is of partners heeft, waaronder Frankrijk, Italië, Spanje, VS en Japan, maar niet Turkije. Wie gebruik wil maken van dit zogeheten Vodafone Passport, moet zich met een sms-je aanmelden. Schommelingen Het is een stap in de goede rich ting, vindt de jonge Groningse ondernemer Ben Woldring, dit met prijsvergelijkingssites als www.bellen.com en www.inter- netten.nl al zeven jaar aan de weg timmert. Het gaat sowieso de goede kant op met de tarie ven. „De afgelopen jaren was er een veelheid aan tarieven. Met verschillen per aanbieder, per abonnement, per land en ook nog eens per netwerk. Het kon voorkomen dat het Franse SFR plots de prijzen verhoogde. Dat is net zoiets als benzinetanken en de prijs pas horen bij het afre kenen. Dankzij de euro hebben we ook gelukkig geen last meer van valuta-schommelingen." „Bijna alle aanbieders werken met zones voor landen, bijvoor beeld een Europese zone. Maar dan is Turkije weer een grensge val", verklaart Woldring. „Ver der zijn de verschillen tussen netwerken eruit gehaald. De meeste piek- en daltarieven heb ben plaatsgemaakt voor een vast tarief. KPN werkt er nog wel mee. Met tijdverschil is dat onhandig. Stel, ik zit in Curacao waar het acht uur vroeger is. Wat betaal ik dan als consu ment? Dat soort discussies krijg je telkens weer." „Als je in het buitenland zit, moet je zo min mogelijk zelf bel len. Een sms'je sturen is veel voordeliger. Dat is meestal niet veel duurder dan in Nederland, 17 tot 75 cent. En ontvangen is gratis", concludeert de Gronin ger. Maar als je heen en weer blijft sms-en, schiet dat ook niet op. Tien sms'jes bij een grote aanbie der kosten toch al gauw vijf eu ro. „Maar als je veel te melden hebt, laat je dan bellen. Dat is in de meeste gevallen goedkoper dan zelf bellen." Ben Woldring constateert dat mms'en (het versturen van fo to's) een beetje op gang begint te komen. Onduidelijkheid is troef. „In het ene land moet je betalen, elders ontvang je ze gra tis. Dat wisselt per aanbieder. Daar zou meer gelijkheid in moeten komen." Instinkers Bellen in het buitenland kent een paar lelijke instinkers. Zo als: een vriend bellen in een na burig dorpje om iets af te spre ken. Dat lijkt een lokaal ge sprek. Maar alle gesprekken gaan eerst naar de centrale in Nederland. Technisch kan dat ook niet anders. Dus is het dub bel prijs. De beller betaalt het tarief voor bellen naar Nederland. En de ontvanger betaalt op zijn beurt voor 'gebeld worden in het bui tenland'. Ook een heel 'leuke' is voice- mail. Iemand spreekt je voice- mail in. Dat telt mee als 'gebeld worden in het buitenland' plus 'bellen naar Nederland', want het telefoontje wordt doorge schakeld naar de voicemail in Nederland (alleen Vodafone be rekent dat niet door). Dus be taal je voor de minuten die ie mand volkletst. Dan heb je de voicemail nog niet eens ge hoord. Een sms'je (gratis!) kon digt de boodschap aan. Afluiste ren van de voicemail betekent: bellen naar Nederland. Tip: zet het mobieltje uit. Dan kost het feit dat iemand inspreekt niets, en betaal je alleen het afluiste ren. Een slimmerik dacht onlangs de gouden tip te hebben: steek een buitenlandse sim-kaart in je mo bieltje. Via de soms moeilijk be reikbare site www.simple.nl zijn prepaid-simkaarten te koop van Italië, Oostenrijk en Grie kenland. Over de grens kun je natuurlijk ook zelf een belwin kel binnenstappen. „Dat heeft alleen zin als je veel lokaal belt", reageert Ben Woldring. „Gebeld worden kost je inder daad niets, maar zo zadel je wel de beller op met de kosten." Die is grofweg twee keer meer kwijt dan normaal. Verder blijkt het beltegoed bij een sim-kaart van 44 euro uit Griekenland maar 18 euro te zijn. Dan kun je beter een Budget Phone-kaart nemen. Dat is te combineren met elk abonne ment, behalve die van T-Mobile en Telfort. Vanuit tien landen kun je bellen, waaronder Duits land en Spanje, voor 29 tot 35 eurocent per minuut. Dat ge beurt een tikkeltje omslachtig, want je moet voor elk gesprek eerst inbellen. Aanmelden kost niks. Tot slot nog een simpel tipje. Als je het toch kort wilt houden, mag je gerust de eerste minuut helemaal vol maken. Die wordt sowieso in rekening gebracht. Kun je net iets meer kwijt dan 'We zijn goed aangekomen. Al les is hier oké.' Maarten van de Rakt Een bevriende kok, die vaak bij mensen thuis kookt, ver telde me dat hij in de kleinste keuken, hoe slecht uitgerust ook, zonder problemen een heer lijk viergangenmenu voor 12 per sonen kan bereiden. „Als ze maar wel een slacentrifuge heb ben." Zo niet, dan neemt hij er zelf één mee want hij kan abso luut niet zonder. Waarom is het zo belangrijk dat sla goed droog is? Dat heeft te maken met de hechting van de dressing. Als het goed is plakt deze aan de sla. Zijn de blade ren te nat dan glijdt de dressing linea recta naar de bodem van de kom. Water en olie stoten el kaar immers af. Maar hoe zit het dan met die dressing? Die bestaat toch ook uit vocht (azijn of citroensap) en olie? Ja, maar die worden flink door elkaar geklopt of geschud, waardoor de olie in minuscuul kleine vetbolletjes uiteen valt. Heb je de juiste verhouding ge kozen, dan blijven die bolletjes zweven tussen het vocht en ont staat er een dikke, plakkerige substantie. Emulsie noemen we dat. Water uit de sla kan dat wankele evenwicht verstoren, gen geen water lekken op het bord. Wat is er dan mis met de ouderwetse theedoek of het ijze ren mandje waarmee oma haar sla droogslingerde? In de eerste blijft de sla te nat, in de tweede kneuzen de kwetsbare bladen, waardoor ze in no-time bruin worden. Het wassen van sla is overigens niet alleen bedoeld om grond, slakjes en andere ongeregeldhe den te verwijderen. Een ijskoud bad geeft sla die al een paar da gen oud is, een welkome opkik ker. De blaadjes worden er weer mooi stijf en knapperig van. Gooi verlepte sla dus niet gelijk weg maar probeer eerst de dom pelbadmethode. Geldt ook voor treurige kruiden. Liefhebbers van salades, waar onder ik, gaan in deze tijd volle dig uit hun bol. Heb je een moes tuin, dan is het elke dag feest. Op de markt is het aanbod be taalbaar en zeer gevarieerd. Mijn favorieten? Geen ijsberg sla, die kan je het hele jaar nog eten. Maar wel de gekroesde Lollo ros so en bionda, door onze Zuider buren zo mooi koraalsla ge noemd. Of de stoere, iets bitter Voor slaliefhebbers met een moestuin is het nu elke dag feest. Puck Kerkhoven waardoor van je mooie dressing slechts een onsmakelijk prutje overblijft. Onze thuiskokende kok heeft nog een reden om des noods zijn eigen slacentrifuge mee te nemen. Hij garneert zijn gerechten graag met een decora tief toefje lollo rosso of frisée of met groene kruiden. En die mo- smakende frisée of krulandijvie. De romeinse sla met haar knap perige grote bladeren. De malse eikenbladsla met haar rode ge schulpte randen en niet te verge ten de veldsla en de boterzachte kropsla. Ook andere groene voorjaarsgroentes, zoals andij vie en spinazie, laten zich trou wens lekker in een salade ver werken. Bij deze zomerse tempe raturen hebben we geen behoef te aan zware maaltijden en al he lemaal niet aan lang in de keu ken staan. Daarom zet ik graag deze snelle, frisse maaltijdsala de op tafel. SALADE MET GEROOKTE KIP EN AVOCADO (maaltijdsalade voor 4 perso nen) Ingrediënten: 1/2 krop frisée of krulandijvie; 1 krop eikenblad sla; 1 gerookte kipfilet van ca. 250 gram; 1 rijpe avocado; 1 eet lepel citroensap; 1 rode paprika; 1 uitje; 1 klein blikje maïs; 4 trostomaten. Dressing: 2 eetle pels mayonaise; 1 dl sinaasappel sap; 1/2 theelepel cayennepeper; 2 theelepels Italiaanse kruiden; zout. Bereiding: Was de sla, pluk bla deren in hapklare stukjes en slinger droog in de slacentrifu ge. Snijd gerookte kip in kleine stukjes. Snijd paprika in blok jes, snipper uitje en vermeng met uitgelekte maïs. Snijd avo cado in de lengte rond de pit. Draai helften in tegengestelde richting en verwijder pit. Snijd in plakjes en bedruppel met ci- foto Karei de Vos/GPD •troensap tegen verkleuring. Snijd tomaten in partjes. Klop overige ingrediënten tot een dressing. Maak in een grote schaal een bed van twee slasoorten. Leg in het midden het maïsmengsel. Schik daarop gerookte kip, avo cado en tomaten en schenk vlak voor opdienen de dressing er over. Lekker met bruin stok brood en een glas fruitige Rosé Tip: 2 kopjes gekookte wilde rijst door het maïsmengsel ma ken de salade nog vullender. Wilt u snel klaar zijn, neem dan zo'n zakje kant en klare gewas sen sla. Dr. H.J. Verschuyl heeft al vele puzzelboeken op zijn naam staan. Van zijn puzzel woordenboeken zijn meer dan 2 miljoen exemplaren verkocht. Kortom, hij is de aangewezen man om zich te storten op de ge schiedenis van het puzzelen in Nederland. Het 75-jarig be staan van Denksport vormde de aanleiding. In 'Het geheim van de puzzel' geeft dr. Verschuyl een interessant beeld van de po pulaire taalspelletjes die door miljoenen Nederlanders wor den gespeeld. Hij beschrijft on derhoudend het ontstaan van het kruiswoordraadsel en het unieke van het Nederlandse cryptogram. Saskia Balmaekers gaat in op de rol van puzzelbla den. 'Het geheim' kost 19,95 eu ro en wordt uitgegeven door Kosmos-Z&K. ISBN 9021542099. Nergens een stopcontact in de buurt of de stekker van de oplader die er niet in past. Dan biedt de Solar Charger van Vodafone uitkomst. Dat is een klein plat doosje met zonnecel len waarmee je overdag overal het mobieltje kunt opladen. „Ideaal voor op vakantie", zeg gen ze bij Vodafone. Het opla den neemt een paar uur in be slag. Voor alle grote merken (Nokia, Sony Ericsson, Motoro la, Siemens, Samsung) wordt een aansluiting bijgeleverd. Vanaf maandag te koop voor 39,95 euro. Lekker lang filmen. Geen bandjes of schijfjes meer wisselen. Helaas pas vanaf me dio augustus leverbaar", zegt de pr-man van JVC over 'zijn' nieuwste troef, de Everio G. De ze camcorder heeft een harde schijf van 30 Gigabyte aan boord. Wat heb je eraan? Er past zeven uur op in dvd-kwali- teit. Wie met minder genoegen neemt, kan zelfs 37 uur filmen. Per ongeluk over een opname heen filmen, is onmogelijk. Een stukje terugkijken is een fluitje van een cent. Met de computer zijn de opnames mooi te verwer ken met fraaie overgangen en achtergrondmuziek. De prijs is nog niet bekend. Een mobieltje voor de uitge sproken 'fun-seekers'. Dat moet de nieuwe troef van Sony Ericsson zijn: de S600i. Het is een kleine maar volgepropte toverdoos. Met onder meer ste reo luidsprekertjes, FM-radio met RDS, Bluetooth, usb-aan- sluiting, 1.3 megapixelcamera. Maar gamen is helemaal dikke pret. Als je het toestel een kwartslag draait, heb je een ga meconsole in handen, met de be dieningsknoppen links en rechts van het 1,8 inch-scherm. Maar je kunt er ook voor kiezen met het scherm verticaal te ga- men. Standaard zit er onder meer Extreme Air Snowboar- ding in. Het stereogeluid krijgt met dank aan Sony-techniek een extra impuls: MegaBass en Stereo Widening pompen de mu ziek op. „De telefoon zal vooral jongvol wassenen aanspreken met een druk sociaal leven die zich op verschillende manieren willen uiten", vermoedt marketing- chef Eric Rikken. De S600i komt in september op de markt in drie hippe kleurtjes en kost 349 euro. Bellen Gebeld worden KPN* 4,50 - 5,75 2,70 Vodafone 2,25 0,99 T-Mobile 4,75 2,50 Telfort 4,00 4,00 Orange 5,75 3,25 Tele 2 Mobiel** 3,75-3,10 3,20 Scarlet 7,00 3,75 *KPN hanteert een piek- en daltarief. **Tele2 Mobiel is in Itali goedkoper dan in Spanje 3,45 euro 7,50 5,00 7,50 3,75 7,50 6,25 *KPN hanteert een piek- en daltarief. Spanje: van 35 cent (Scarlet) tot 55 cent (KPN, Vodafone en T-Mobile). Italië: van 25 cent (Tele2 Mobiel) tot 55 cent (KPN, Vodafone en T-Mobile). Turkije: van 17 cent (Tele2 Mobiel) tot 75 cent (KPN). Genoemde bedragen zijn voor abonnees, prepaidbellers zijn duurder uit BRON: WWW.BELLEN.COM GPD/GN/Reinoud Sijtsma 4,50 - 5,75 Vodafone T-Mobile Telfort Orange Tele2 Mobiel Scarlet .GRAND ARpP£.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43