m Maassluis: God en golven Wil farokko-festwal in Leiden zaterdag 25 juni 2005 j Voetzoekers nieuw I wandelnetwerk op Veluwe 'Voetzoekers van Veluwe tot IJssel' heet het wandelnetwerk, dat onlangs is geopend. Het wandelnetwerk is door de vereniging 'Toer de Boer op' ontwikkeld met de hulp van 72 vrij willigers, en beslaat zo'n tweehonderd kilome- i ter tussen Veluwe en IJssel, van Hattem tot j Brummen. De routes zijn opzettelijk niet be- wegwijzerd, om de wandelaar zoveel mogelijk vrij te laten zelf een traject uit te stippelen aan de hand van gedetailleerde kaarten en achtergrondinformatie, het boekje is voor €9,95 te koop bij VW's in het gebied. Reisboeken De Wateringse Sluis domineert het stadje Maassluis. Foto's roland de bruin (gpd) (oor TH OM OLINK icht dommelend aan de bijna-mon- mgvan onze belangrijkste waterweg, lat Maassluis aan velen voorbij. Dat is mmer, want zijn boeiende geschiede- is heeft genoeg achtergelaten om te riöjken. Rustig, te voet, want de af- anden zijn klein. laassluis bouwde in de loop der eeu- len een naam op door zijn rivier- en tevissers, de loodsen en zijn sleep- ootvolk. Hard voor zichzelf en altijd Ezig met god en golven, laar veel is veranderd, het overgrote tel van de ruim 34.000 inwoners erkt nu elders. Toch dringen beelden anjan de Hartog zich nog steeds mak- slijk op. De laatste stoomzeesleper in Nederland 'ss Furie', hoofdrolspe- rin de verfilming van Hollands Glo- e.ligt hier aan de kade om bekeken te orden. let als de machtige sleepboten Hudson d Elbe, en de loodskotter Rigel die in lem voorgoed zijn afgemeerd. Het Na- onaal Scheepvaart Museum in het ou- e Raadhuis, een juweel, en het Ge- eentemuseum laten nog verder terug- ijken. Hier werd niet kinderachtig ge- efd! Water heeft het ontstaan van laassluis bepaald. De diepe polders in het Westland moesten hun water wijt. In de elfde, twaalfde eeuw had hardingen er genoeg van alleen de ittigheid uit het achterland op te van- in en af te voeren. Wateringen en tonster, sterke rivalen, sloegen de han- in niet ineen, groeven elk hun eigen iet om het regenwater te 'luchten' op iMaas. Sluiswachters, vissers op de ri- er-zalm, veel zalm - en wat handela- nwoonden in de volgende tijd bij de- plek. De nederzetting viel onder de meente Maasland, op een steenworp (stand. In 1614 werd Maassluis zelf- andig. Johan van Oldebameveldt te mde de papieren en tweehonderd ariater werd het dorp een stad. eile helling twandelaar kan het makkelijk recon- meren, want de Noord- en Zuidvliet Wn nog altijd pal naast elkaar door Gluren in Rome Kijk eens naar het vogeltje Met de komst van de digitale camera is er op j fotografiegebied heel wat veranderd. Bijna ie- dereen fotografeert digitaal. De tijd van film rolletjes wegbrengen is een beetje geweest. Maar het gebruik van zo'n camera is niet al- tijd even gemakkelijk. Want hoe krijg je de fo to's van het toestel op de computer en kun je digitale foto's eigenlijk ook gewoon laten af drukken? Om op deze vragen een antwoord te geven, komt de ANWB met het boek 'Digitale fotografie voor de beginner'. Het boek helpt niet al leen bij het instellen van je camera, maar ook bij het overzetten van de foto's van de camera op de pc. Stap voor stap wordt uitge legd wat je moet doen geïllustreerd met foto's van de vensters die op het beeld scherm verschijnen. Het boek besteedt boven dien aandacht aan het verbeterend van het fo tograferen. Tips als 'vergeet niet de voeten er op te zetten' en 'kijk goed door de zoeker en niet alleen naar het schermpje van het digita le toestel' helpen om ook nog eens mooie fo to's te maken. Digitale fotografie, uitgeverij ANWB, 6,95 voor leden, te koop bij de ANWB of bestellen via www.anwb.nl NICOLE OLDE KALTER laassluis is geen stadje om te gaan winkelen, te flaneren f's nachts groots en meeslepend te leven. En daar aan e Nieuwe Waterweg zijn ook geen buitenwijken of arken die met open mond bekeken hoeven worden, laar wie wil dwalen in een stadskern boordevol historie, iet een stokoud patroon van vlieten, straten en sluizen a Hollands watervemuft kan er heerlijk terecht. weg, als je met de pont bent gegaan, zie goed je hoe de Groote of Nieuwe Kerk uit 1639 de hemel boven Maassluis do mineert. Het vele geld voor dit gods huis werd bijeengebracht door de vis sers van Maassluis. De prachtige klan ken van het beroemde Garrelsorgel mengen met het gehamer van de wer ven die in deze stad nog wel werk heb ben. Dit is het eiland van De Schans, een vesting, waar Wilhelmusdichter Mamix van St.Aldegonde een tijd lang commandeerde. Verder aan de horizon wiekt korenmolen De Hoop uit 1792 in volle actie. Maeslantkering Een rondwandeling en museabezoek in Maassluis kan prachtig worden ge combineerd met verkenningen in de naaste omgeving. Vlak bij ligt de trots van Rijkswaterstaat, de Maeslantke ring, sluitstuk, van de Deltawerken. Twee enorme witte deuren, in gewicht vier keer de Eiffeltoren, sluiten de Nieu we Waterweg als het boze binnendrin gende stormtij dat nodig maakt. Het boeiende informatiecentrum moet met eigen vervoer worden bereikt. Een mooie combinatie op een zonnige dag is ook een boottocht naar de achter liggende Vlietlanden. Hoog boven het landschap ziet men de polders vanuit bijzonder perspectief. Voor de dagjes mens of toerist, die de zee en het strand willen snuiven ligt Hoek van Holland vlakbij. En wat elke dag blijft in Maassluis en de omgeving is het uitgaande en bin nenkomende zeeverkeer, duizenden schepen, alle verschillend, van roeibo ten tot drijvende containerflats, op weg naar de grootste haven van de we reld. Op een bankje aan de waterkant van Maassluis is dat een attractie, een film op zich. Algemene informatie. WV Nieuwe WaterwegAA/estland, tel: 010-426 26 54, www.waterweq-westland.nl Fiets- en wandeltochten, arrangementen en een his torische toelichting staan op www.diqitalestadmaassluis.nl Maeslantkering: tel: 0174-51 12 22, www.kerinqhuis.nl 'Er is veel in Rome maar bovenal, misschien, is het een stad van geesten, van herinnerin gen, van visioenen, van een niet-vergeten en oprecht in ere gehou den tijd.' Rome door de ogen van een ech te kenner. Journalist William Murray groeide op in Rome en heeft er een groot deel van zijn leven doorgebracht. Zijn boek 'Rome' verhaalt over de historische binnenstad. Hij ver telt over de stad alsof hij er een vriend rondleidt, maar wel met zeer veel feitelijke kennis. Het boek leest gemakkelijk, al moet je niet al les willen onthouden, want dan wordt het wel erg veel. Als je nog nooit in Rome bent ge weest, is dit boek een prima beginpunt. Maar het is ook de moeite waard als je helemaal niet van plan bent er naar toe te gaan. Murray schrijft beeldend genoeg om je het idee te ge ven dat je er bent geweest. Zo vertelt Murray over het Piazza di Spagna waar hij vroeger al tijd rondhing met artistieke vrienden. Waar ze wijn dronken en uren filosofeerden over i van alles en nog wat. Soms heb je als toerist in een vreemde stad de neiging door ramen te gluren naar de mensen i die er wonen. Gewoon om te zien hoe het zou zijn om er te leven. Murray laat je door heel veel raampjes gluren. Rome door William Murray, uitgeverij BZZTOH, €12,50, ISBN 9045301369 feGroote of Nieuwe Kerk wordt al sinds 1639 gebruikt. fraaie patriciërspanden, grachten, slui zen en hoge dijken. In diepe rust, want die hangt volop hier. Enkele vreselijke ingrepen in het historische aangezicht worden nu betreurd. Fiets- en wandelroutes leiden langs rij ke panden, zoals aan de Veerstraat, de Hoogstraat en de Geerkade. Je loopt voorbij aan het tijdelijke onderkomen van Hollands beroemdste veerman Cop- pelstock. De Tachtigjarige Oorlog is in Maassluis op vele plekken aanwezig. Aan de overkant van de Nieuwe Water Het vroegere raadhuis uit 1676. met wapens. Het patriciërshuis uit 1752 geldt de oude kern. En wie op de Monsterse sluis in de oude dijk staat, kijkt diep naar beneden en over de kaarsrechte vliet het achterland in. Een fascinerend patroon, Ook terug te vinden in het boek 'De steile helling' van Maarten 't Hart, met de grote Abraham Kuyper misschien wel de bekendste inwoner van godvruchtig Maassluis. De dagtoerist hoeft niet alles uit te vin den. Het Historisch Genootschap is ac tief en vol zorg voor het goede dat be waard is gebleven. Het organiseert als het mooiste pand van de stad. rondwandelingen voor groepen. Maar een zorgvuldige bewijzering helpt de 'vrije' toerist ook goed op weg. Door die ontstaansgeschiedenis is Maassluis verdeeld in het deel tot aan de oude Maasdijk. Daarachter ligt de haven en na de watersnoodramp van 1953 - en het logische gevolg de Deltawerken- kwam er weer een grotere dijk. Wie de hoogteverschillen ziet begrijpt de ang sten voor het water. Op een terrasstoel op de onlangs ver bouwde en autovrije Markt zie je de jaarlijkse festival Global Experience in het Leidse Rijksmu- am voor Volkenkunde staat dit jaar in het teken van Marokko, fde omdat we vierhonderd jaar betrekkingen met dit «rd-Affikaanse land onderhouden. Op zaterdag 25 en zondag juni is er in de Leidse Schouwburg, in en om het Museum en in trauseumrestaurant Midi Mondial van alles te beleven onder titel Marokko swingt! st festival-programma dat tot stand is gekomen in nauwe samen- Bfóng met de Marokkaanse gemeenschap, biedt veel muziek, Kr je kunt op deze dagen in Leiden ook een souk (een Marok- Knse markt) bezoeken, luisteren naar verhalen uit dit land, fctthee drinken en naar een modeshow kijken. Voor de kinde- 11 zijn er spelletjes. Het complete programma van het festival Kt op www.rmv.nl. durende het Marokko-weekeinde is er ook een tentoonstelling De Waag aan de Aalmarkt, met op papier en stof uitgevoerde ustwerken van Merina Beekman, die geïnspireerd zijn door W-Afrikaanse culturen. «ge/se tuinen kijken &se heeft 12 en 3 juli het Kent Festival plaats. Zoals de naam toet vermoeden staat dit evenement in het teken van Engelse Ken, die zijn ingericht op het landgoed kasteel Keukenhof, te- °over de beroemde bollentuinen. Het programma vermeldt ook •sieke muziek, high teas, Charles Dickens, demonstraties bloemschikken, een valkenier, lamst, lifestyle en andere randacti- viteiten. Geopend vrijdag van 12.00-18.00 uur, zaterdag van 10.00-18.00 uur en zondag van 11.00-17.00 uur, entree €15. Meer informatie: tel. 0118-42 24 37, www.kentfestival.nl. Werk van Wijn Het Nederlands Stripmuseum in Gro ningen heeft gisteren een expositie ge opend die is gewijd aan een van de grootste Nederlandse striptekenaars: Piet Wijn, 76 jaar inmiddels, vooral be kend als tekenaar van Douwe Dabbert (foto) in het weekblad Donald Duck, maar daarvoor ook onder meer Tina. Zijn oeuvre is omvangrijk, daarom wordt de expositie gesplitst in twee de len. Het eerste deel met als titel 'De vroege jaren' is sedert 24 juni te zien, het tweede deel 'De Magiër' begint 3 augustus. Behalve het werk van Wijn kun je in het Stripmuseum uiteraard ook strip helden als Erik de Noorman en Ollie B. Bommel bekijken. En Jan, Jans en de kinderen ontvangen de bezoekers in hun huiskamer, een carrousel, die echt tot leven komt. Meer informatie: tel. 050-317 84 70, www.stripmuseumqroninqen.nl. Texels lam Omdat de eerste Texelse Lamsvleesdag vorig jaar een groot succes was is besloten er dit jaar weer een te houden. De tweede editie heeft plaats op zondag 3 juli in het dorpje Den Hoorn, niet zo ver van de aanlegsteiger van de boot uit Den Helder. Tijdens een culi naire proeverij bieden vijftien Texelse restaurants een gerecht aan van lamsvlees van het eiland, want de bedoeling van het eve nement is om meer bekendheid te geven aan de hoge kwaliteit van het Texelse lamsvlees. Rond Klif 12 is tevens een programma met muziek, entertainment, kinderactiviteiten en andere Texelse producten. Meer inform tie: WV Texel, tel. 0222-31 47 41, www.texel.net. Exotisch feest In het Utrechtse Julianapark wordt zondag 26 juni een groot cultu reel festival gehouden: Wereldfeest. De afgelopen jaren heeft dit evenement met z'n internationale programma erg veel bezoekers getrokken. Dit keer treden onder meer de Afrikaanse zangeres Do- bet Ghanoré op, en uit Turkije geeft Gülcan Kaya met traditionele liederen acte de presence. Behalve muziek zijn er ook dans, litera tuur. exotische lekkernijen, workshops en kinderactiviteiten. Meer informatie: www.wereldfeestutrecht.nl. Muzikaal vuurwerk Vanaf 1 juli kan er zes vrijdagavonden lang om elf uur 's avonds worden genoten van een schitterende vuurwerkshow die vanaf De Pier in Scheveningen wordt afgestoken. Deze vuurwerkshows vormen de aanloop naar het Internationaal Vuurwerkfestival Scheveningen dat van 10 tot en met 13 augustus wordt gehouden en waar diverse landen strijden om de Vuurwerktrofee Schevenin gen. De toegang is gratis. Meer informatie: tel. 0900-340 35 05, www.vuurwerkscheveninqen.nl. Voorafgaand aan het eerste vuurwerk is er op 1 juli in Schevenin gen het gratis toegankelijk openluchtconcert 'Holland Casino Concert by the Sea'. Voor het Kurhaus brengt het Residentie Or kest een klassiek programma, met gastoptredens van rapper Ali B en zangeres Do. Meer informatie: tel. 0900-828 29 99, www.haaqsuitburo.nl en www.concertbvthesea.nl. Klompen en kantklossen In het Noord-Hollandse Schagen weten ze folklore te waarderen. In het stadje worden vanaf 30 juni reeds voor de 52e keer de tien Westfriese donderdagen ge houden, een evenement dat vele duizen den bezoekers, onder wie veel toeristen, trekt. Oude ambachten, dans en muziek en marktkramen met allerhande nijver heidsproducten vormen het hart van het evenement. Meer informatie: tel. 0224-21 45 03, www.westfriesefolklore.nl. Nieuwe luipaarden Safaripark Beekse Bergen heeft een aantal 'nieuwe' luipaarden in huis gehaald, die sinds deze maand te bewonderen zijn. Het is de bedoeling dat er binnenkort nog meer Afrikaanse diersoorten naar Hilvarenbeek komen. Wie de luipaarden van dichtbij wil zien, kan kiezen voor een wandelsafari. Vervoer is ook mogelijk per eigen auto, safaribus of safariboot. Meer informatie: tel: 0900-233 57 32, www.safaripark.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39