PZC fuffend door kastanjeland W9 urpnse Vakantie: meer irritaties dan voorpret Reis in 5 clicks zaterdag 25 juni 2005 "TOteau De Mours in Gluiras Op de mountainbike door de vallei van de Eyrieux. et was een tweedaagse etappe van een wandeling die heel Ne derland doorkruist. De eerste dag eindigde in een dorpje 14 ar geen hotel was en daarom zouden ge overnachten bij een particulier. Het 5 gegeven adres, een vrijstaand huisje een rustige straat, zag er wat over bid uit, alsof het nodig eens naar de pper moest. Binnen stond een radio omroepkracht acht. Na ons aanbel- igebeurde er een tijdje niets, totdat eindelijk gestommel hoorden. Er rd aan een tegenwerkend slot ge- A utst en de deur ging op een kier open. it radiogeluid nam in volume toe. Ter ogte van mijn navel - ik overdrijf wel -j ns een beetje - verscheen een gerim- 195 ld gezichtje. Twee helderblauwe oog- 64 ikeken ons vragend aan. '...U blieft?' een stem die de helft jonger klonk de leeftijd van de spreekster. Toen stze het weer. 'Dat is waar ook, u 87 mt vanavond bij mij slapen!' De voor- zwaaide nu helemaal open en ze ökte drukke kom-binnen-kom-bin- gebaren. sommige mensen moet je de woor- eruit trekken, bij andere heb je na 11 minuut of vijf een volledig over- Door DIRK MULDER zicht van hun familiegeschiedenis, le vensloop, kindertal, kwalen, liefhebbe rijen, en andere hoogte- en dieptepun ten. Onze gastvrouw sprak graag en veel, luisteren was niet haar sterkste kant. Ze moest een flinke keel opzetten om boven de radio uit te komen. Onder begeleiding van het zes uur nieuws diri geerde ze ons naar een gebloemd slaap kamertje waar net twee bedden in pas ten. Als we nog wilden eten moesten we ons snel even opfrissen, zei ze, want de keuken van de dorpskroeg nam na half zeven geen bestellingen meer aan. Een paar uur later, het was inmiddels donker, keerden we gevuld en rozig te rug. We belden aan. Het had geen effect. Wel hoorden we Henny Huisman heel hard praten. Achter het voorkamerraam zagen we het geflakker van een beeld buis. Er stond een fauteuil voor, een grijs achterhoofdje stak net boven de rugleuning uit. Misschien was ze inge dut, gezien de wat schuine stand van het kopje. We belden nogmaals lang en hard. Geen reactie. We tikten tegen het raam en riepen. Het hoofdje bewoog niet. Verontrust keken we elkaar aan. Slapen bij zoveel herrie? Er kon maar één verkla ring zijn. Ze was overleden. Hoe treurig. We zagen de rouwkaart al voor ons. 'Ge heel onverwacht werd tijdens de Surpri se Show van ons weggenomen...' Na minutenlang aanhoudend bellen en bonken gaven we het op. Met het lood in de wandelschoenen hepen we om en pro beerden de achterdeur, die niet op slot was. Zelfs hier in de keuken klonk Hen ny keihard. We aarzelden. Iemand moest als eerste de huiskamer binnengaan om haar dood vast te stellen. Plotseling knalde de keukendeur open. We gaven een schreeuw van schrik. In de deuropening stond onze herrezen gast vrouw. 'O bent u het?' riep ze. 'Ik dacht al dat ik wat hoorde!' De zomervakanties moeten nog beginnen, maar nu al vieren ergernissen en mzies hoogtij. Met name de financiën leiden tot kopzorgen. 'De vakantie kost me te veel geld', zegt 35 procent van de Nederlanders. De irritaties lopen soms zo hoog op, dat zelfs één op de vijf de -'akantie het liefst een jaartje overslaat. 'Ik ben altijd meer geld kwijt dan verwacht', zegt een kwart. Dit blijkt uit onderzoek naar financiële be stedingen voor en tijdens de vakantie on der 546 Nederlanders in opdracht van Inter- Bank. Overigens wil 25 procent van de Nederlan ders toch minimaal één keer per jaar met vakantie, geld of geen geld. 'Vakantie is goed voor mijn relatie', zegt de helft. 'En het is goed voor de band met de kinderen', aldus 54 procent. Om die vakantie toch te kunnen betalen, nemen Nederlanders wel een aantal maat regelen: zo legt 61 procent van tevoren geld opzij. En één op de drie begint al vroeg met sparen, een halfjaar tot een jaar van te voren. Naast financiële problemen zijn woorden wisselingen over de vakantie evenmin een uitzondering. Eén op de acht Nederlanders heeft wel eens ruzie hierover. En is de reis eenmaal geboekt, dan wacht de vakantiestress op Schiphol. De ergernissen top acht: 1Bepalen van de vakantiebestemming: 44% 2. Hoe lang gaan we op vakantie: 35% 3 Wat doen we op vakantie: 34% Foto ARCHIEF/ANP 4. Hoe gaan we op vakantie: 33% 5. Wanneer gaan we met vakantie. 26% 6. Hoe luxe gaan we op vakantie: 24% 7 Het regelen van de vakantie: 20% 8. Wie pakt in en doet de voorbereidingen 19% Slaapwandelen in Brabant Lekker wandelen in de Brabantse Kempen en 's avonds eten en slapen in hotel De Bengel in Eersel, dat is een aantrekkelijk arrangement in de vernieuwde en opnieuw uitgegeven rou tegids LAW 11 (LAW staat voor Lange Afstand Wandelroute). Het tracé van deze LAW 11be ter bekend als het Grenslandpad is gewijzigd: hij start nu in het Zeeuwse Sluis, volgt zo'n beetje de grens met België en eindigt in het Limburgse witte stadje Thorn. De route is niet minder dan 360 kilometer lang, maar die hoefje natuurlijk niet allemaal te lopen. Wan delen vanuit Eersel, via twee routes van 15 en 22,5 kilometer, met overnachten kan dus ook. Meer informatie over 'slaapwandelen': www.RoutebureauBrabant.nl. Stadsstranden Voor een middagje strand hoefje niet altijd in de file naar de kust. Verschillende steden hebben het stadsstrand ontdekt: een strook zand langs de rivier, midden in de stad. In Rot terdam en Maastricht heet het 'strand aan de Maas'. Amsterdam heeft zelfs verschillende stranden en ook Utrecht en Amersfoort doen mee. De gewoonlijk saaie stadsrivieren wor den opgewaardeerd tot loungeplek, beachvol- leybalveld en kinderspeeltuin. Naast een strandtent bieden de stadsstranden kinderac tiviteiten in de middag en restaurants in de avond. Soms kun je het water in, maar dat moet je niet overal proberen; in Rotterdam steekt de kade een aantal meters boven de Maas uit en in Utrecht is het water te vies. Vanaf begin juli zijn alle stranden geopend. Rotterdam en Maastricht: www.strandaandemaas.nl: Amersfoort: www.zandfoort.nl Utrecht: www.utrechtbeach.nl: Amsterdam: www.bliiburq.nl en www.amsterdamplaqe.nl. Bijzonder overnachten De Ardèche ligt in het zuidoosten van Frankrijk, grofweg tussen Lyon en Montpellier. Vanuit Utrecht is het een kleine duizend kilometer rijden. De streek is pakweg 130 kilometer lang en 70 breed. Het meest toeristische deel is het zuiden met een mediterraan klimaat. Door de lig ging tussen de Auvergne en Provence ondergaan klimaat en plantengroei zowel continentale als zuidelijke invloeden. De Ardèche is geliefd bij zowel Nederlandse vakantiegangers als toeristische ondernemers. Slapen en eten in een oude school, het kasteeltje van Michel Montignac, een voormalige zijde- fabriek of Pipo-wagens, Nederlanders zijn inventief bezig in deze Franse regio. Yvonne en Hugo Heule namen het kasteeltje in Etables van dieet-goeroe Michel Montignac over De gastenka mers zijn luxueus en het restaurant heeft sterallures: www.ddmoulin.com, Pieter de Groot en Jacques Schoeman bouwden een oude school om tot gastenverblijf: http://perso.wanadoo.fr/chateaudemours/fr/index Joke Risson tikte een complex op de kop met een oude zijdefabriek, boerderij en stal bij een ri viertje: Domaine de Salomony in Marcols-les-Eaux, http://perso.wanadoo.fr/salomonv Kees Hoekstra verhuurt en verkoopt Pipo-woonwagens in Ajoux: www.roulottes.nl. Algemene informatie: Maison de la France, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam, tel. 0900-11 22 33 2, www.francequide.com. Zie ook www.ardechepleincoeur.com, www.ardeche-quide.com en www.ardelaine.fr Walibi World in tv-serie Televisiezender SBS 6 zendt vandaag het nieu we programma Kinderrecords uit, dat is opge nomen in attractiepark Walibi World in Bid dinghuizen. In zes afleveringen tonen kinde ren hoe lang ze hun lachen kunnen inhou den, of hoeveel glazen ze op een dienblad in balans houden terwijl ze fietsen op een een- wieler. Het in april heropende Walibi World (foto) heeft de komende weken meer speciale evenementen op het programma staan, zoals het mega-truckfestival van 1 t/m 3 juli, nieuw jaarsfeesten van 3 t/m 17 augustus, en een duikpromotiedag op 7 augustus. Meer infor matie: tel. 0321-32 99 99, www.walibiworld.nl. i Baden in bier Deze maand opent waarschijnlijk 's werelds eerste bierzwembad haar deuren. Dat gebeurt in Tirol, om precies te zijn in het Starkenber- ger Biermythos in Tarrenz. Deze bezienswaar digheid is een combinatie van een moderne bierbrouwerij en een middeleeuws slot waar bier wordt gebrouwen sinds 1810. Bier en gist worden er al eeuwen gebruikt als kuurmiddel tegen diverse kwalen. Het Starkenberger Bier mythos is geopend dinsdag tot en met zondag van 10.30 tot 15.30 uur. Meer informatie: www.biermvthos.at. Kampeerinformatie Tirol Voor wie toch die kant uitgaat: het verkeers bureau van Tirol heeft onlangs een nieuw in formatiepakket uitgebracht over kamperen in Tirol. Dit bestaat onder meer uit brochu res, een speciale cd-rom met informatie over alle campings, de routes naar.de campings en meer dan driehonderd tips over bezienswaar digheden en toeristische attracties in Tirol. Het informatiepakket is gratis aan te vragen via e-mailadres info@tirol.at onder vermel ding van'Tirol Camping Informatiepakket'. MAARTEN VAN DE RAKT aanden later stond-ie nog in de koelkast, het pot je kastanjepasta - bnfiture de Chataigne. Souve- jr van de Ardèche waar ze van ktanjes alles maken. Van pu- t tot ijs, likeur, soep, bier en Ike. Het zal de doorsnee toerist wezen dat deze regio met ton de grootste kas- is van Frank- Hij raast het liefste door op Autoroute du Soleil naar de hidelijke Ardèche. Daar is het duizenden kajakkende, raf- vissende en zonnebaden- Nederlanders een heel gezel- te boel. Rj bleven eens bovenin han- n, te beginnen in 'Ardèche rt', het groene hart. 'Hier >m je voor de natuur en de st. Het toerisme staat nog in kinderschoenen. Het gebied ent zich goed voor wandelen i fietsen', vertelt Cecile Broc inhet toeristenbureau, rst duiken we de vallei van de oux in, lekker lui met een ou- stoomtrein, de Chemin de r du Vivarais. De machinist >oit op het station van Tour- m-sur-Rhöne kolen op het lur van zijn Mallet-locomotief i poseert, want dit is een mooi idak-moment. De onverbidde- jke jaartallen: het smalspoor iteertvan 1891, deed normaal ienst tot 1968 en kreeg daarna n nieuw leven als toeristische tractie. Op naar Lamastre, vijf- onderd meter hoger. Met dit tje van 33 kilometer zijn we ree uur zoet. We zien lieflijke nrpjes tegen de heuvels ge- akt en mijmeren onder de vet- rookpluimen die de Mal- t-loc uitspuwt. Boomgaarden et appels, perziken en kersen hieten voorbij, en natuurlijk istanjebomen. We tsjoeken rerouwe bruggen, langs diepe rijnen en genieten van de ca- idoscopische uitzichten. opermijnen en zijde idertussen vertelt gids Char- tte Argaud over vroeger. Over ikopermijnen, spinnerijen en jde die streek groot maakten, i de beroemde wijn van de ijngaarden van St. Joseph, ge- fddoor Karei de Grote en pau- q. Kooplieden uit heel Europa amen ooit af op de markt van mastre. Kerkhofje langs La Route des Dragonnades. aal is authentiek. Hier hangen geen luidsprekers in.' Tour- non-Lamastre trekt 50.000 reizi gers per jaar. Charlotte is er trots op dat deze stoomtrein sinds 1891 continu rijdt. 'We hebben hier altijd stoom ge had.' Verder op de fiets Op naar het volgende spoortra ject, ooit aangelegd voor de han del in zijde en kastanjes. Nee, niet weer een antiek treintje, maar op de mountainbike. Rails en bielzen zijn tussen Le Cheylard en St. Sauveur-de-Mon- tagut immers al lang opge ruimd. Wat overblijft is het ou de tracé in de vallei van de Ey- De historische trein puft van Tournon naar Lamastre. rieux. Dat leent zich prima voor een paar uur trappen. Het be gint met aangenaam asfalt maar mondt uit in ketsen op keienstroken, waarbij de stenen onder de banden vandaan spet ten. Met onderweg enerverende vergezichten op diep uitge- schuurde ravijnen. We passeren stuwen, tunnels en verlaten sta tionnetjes. Bij dat van Chalen- con puffen we even uit. De tijd lijkt te hebben stilgestaan, maar de stationsklok niet. Al weer een mooi Kodak-moment, zoals er 'en route' zoveel zijn. Eén met de Ardèche word je te voet het snelst. Aan wandelpa den geen gebrek. Zo zijn er pa den die ooit werden gebruikt door de elitetroepen van de ko ning. Ze moesten de protestan ten onder de duim houden. De 'kruistochten' van deze dragon ders heten Dragonnades, van daar La Route des Dragonnades. Die voert van Privas naar St. Pier- reville. Een tempel bij St. Etien- ne-de-Serres heeft er een ten toonstelling aan gewijd. Pane len vertellen het verhaal vanaf het Edict van Nantes, dat in 1685 werd herroepen door Louis XIV. De katholieke kerk werd toen de enige geaccepteer de kerk van Frankrijk. Protestan ten sloegen op de vlucht of prak tiseerden hun religie stiekem. In het spoor van de Dragonna des wandelen we langs protes tante kerkhofjes. Aanwijsbaar zijn nog heuvelruggen waar in het verleden wel vierduizend protestanten bijeenkwamen. Dat soort 'serres' was tactisch ge kozen. De dragonders kon je van verre aan zien komen. Smalle paadjes voeren langs met stenen gestapelde muren. Zo werden vroeger weitjes afge bakend en terrassen gevormd op de heuvels. Maar de verwaar lozing heeft toegeslagen. Van de duizend man die onderweg in een dorpje woonden, hebben de meesten het geluk elders ge zocht. En dus grijpen onkruid en struiken hun kans op de ter rassen. Frappant zijn de oude huisjes van drie verdiepingen, voor respectievelijk beesten, mensen en kastanjes. Al klim mend wordt de berg ruiger. De ze puist van vulkanisch gesteen te heet de Abeillouse en meet 969 meter. Op de top vol brem genieten we van een rondom weids uitzicht, dat niet in een fo to te vangen is. Aan gene zijde dalen we weer af. Richtingbord jes ontbreken nog, maar daar wordt aan gewerkt. In Colombier-le-Vieux vult de machinist water bij. Tijdens de ze tocht gaat in totaal zesdui zend liter in stoom op. Daar naast slokt de loc twee ton ko len op. Even de benen strekken. Bij het oude stationnetje speelt een romantische accordeonist 'La Vie en Rose' - weer een Ko dak-moment- en drinken we koffie voor een euro. Treintjes, daarvan zijn er wel tachtig in Frankrijk, weet Charlotte Ar gaud. Maar waarom is dit de mooiste? 'Dit is een van de lang ste trajecten. Het verschil in landschap is groot, van ruig naar lieflijk. Bovendien hebben we 170 historische wagons en vijf werkende locs. Het materi- De Ardèche is reuze populair, de zuidzijde vooral. Wie natuur en rust zoekt, kan net zo goed bovenin blijven hangen. Eindeloos wandelen, fietsen en wat historie opsnuiven. '".ViV - 'Zijde bracht de industriële ont wikkeling op gang. Ooit kende deze streek een bloeiende zijde productie. Eind negentiende eeuw werden de moerbeibo men waarin de zijderupsen leef den, ziek.' Zo kwam er een eind aan de gouden eeuw van de zij derups. In 1850 produceerden vierhonderd fabriekjes in de Ar dèche 3500 ton cocons. Charlotte schakelt vlot over. 'Wist je dat dit historische spoor het decor is voor veel films. Zo was Leonardo diCaprio hier.' Maar waarin hij acteerde, schudt ze niet uit de mouw. We zoeken het op: 'Verlaine et Rim baud'. Dan krijgt de Mallet-lok dorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37