PZC B Weerzien met Slovenië rt E Vraag Beantwoord Redactie bijlagen: 0113-315680 yyWW.pZC.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 314460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 25 juni 2005 Reizen 'ILIE All Inclusive v.a. 588,- vakajitiestiiiit.nl Wandelergernissen Volgens het Wandelplatform wordt wandelen in Nederland steeds minder leuk. Industrie terreinen, nieuwbouwwijken en autowegen vergallen vaak het plezier. Waar ergert u zich het meest aan bij het wandelen? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Met de trein 0ty -Q De spoorwegen willen dat de reizigers voor een stedentrip de trein pakken in plaats van het vliegtuig. Vooral Duitse steden zijn geliefd. We vroegen naar welke stad u het liefst met de trein reist. De uitslag: Parijs 34% Frankfurt 23% 3b Berlijn 18% Antwerpen 9% Brussel 7% Keulen 3% 3b Düsseldorf 3% Meer en goedkopere vluchten naar Berlijn De goedkope luchtvaartmaatschappij transavia.com zet vanaf 22 augustus niet tien maar twaalf vluchten per week in tussen Am sterdam en Berlijn (Tegel). Door de week wordt 's ochtends en 's avonds gevlogen, in het weekeinde is er één keer per dag een vlucht. Tot 22 augustus wordt dagelijks tus sen Rotterdam en Berlijn Schönefeld gevlo gen. Naast deze capaciteitsuitbreiding is be sloten om de tarieven op Berlijn en Kopenha gen te verlagen. Vanaf heden zijn al stoelen beschikbaar vanaf €19,99(was €29,99)voor een enkele reis, exclusief belastingen en toe slagen. transavia.com biedt ruim een kwart van het totale aantal stoelen op deze bestem mingen aan voor dit lage tarief, transavia.com biedt ruim veertig bestemmingen in Europa, die te boeken zijn via de site. Consument boekt massaal zomerse vliegvakantie Ook al begint het eindelijk ook in eigen land te zomeren, toch worden momenteel meer zomervakanties geboekt dan in dezelfde pe riode vorig jaar. Uit statistieken van de ANVRfTNS NIPO blijkt dat tot en met de eer ste week van juni de boekingen voor vliegrei zen (+15%, marktaandeel 54%) en treinreizen (+6%, marktaandeel 1%) stijgen, terwijl auto- reizen (-8%, marktaandeel 40%) en busreizen (-13%, marktaandeel 5%) achterblijven. Bij de treinbestemmingen zijn Duitsland en Frank rijk het meest populair. Overigens moet bij deze cijfers de aantekening gemaakt worden dat het gaat om bij reisbureaus geboekte va kanties. Het aantal mensen dat er met de ei gen auto op uittrekt blijft aanzienüjk, maar velen regelen zelf hun vakantie of gaan op de bonnefooi. Verreweg de meeste vakantiegan gers blijven in Europa, met name in het Mid dellandse Zeegebied. Naast Turkije zijn Grie kenland, Portugal, Egypte, Tunesië en Marok ko in trek. Circa acht procent kiest een inter continentale bestemming. Armoe op vakantie Ik hoorde dat er een plan is om armoede in vakan tiefolders te noemen. Geven de gidsen nu een reëel beeld van een vakantieland? Mariebes Schelhaas van de Initiatiefgroep Duurzaam Uitgaand Toerisme: 'Het zou een goed begin zijn als reisorganisaties in hun reisbrochures aangeven hoe de situatie in het vakantieland is en wat ze eraan doen. Veel rei zigers weten niet wat ze kunnen verwachten en zien meestal pas ter plekke zaken als ar moede. Nu moeten reizigers zelfbij de reisor ganisatie navragen als ze willen weten hoe het met de armoede in een land gesteld is. Reisorganisaties moeten meer vertellen over de achtergronden van het land en touropera tors zouden hun geld lokaal moeten beste den. Net als de vakantiegangers. Uitgaven aan het openbaar vervoer, de plaatselijke sou venirshop en een hotel in handen van de loka le bevolking blijven in het land zelf.' Heeft u ook een vraagMail naar redactie@weqenermultimedia.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Op de bonnefooi Slovenië was altijd al het meest welvarende deel van Joe goslavië, en sterk georiënteerd op Italië en Oostenrijk (het land behoorde lang tot het Habsburgse rijk). In 1991 scheidde Slove nië zich als eerste staat af van Joegoslavië, gevolgd door slechts tien dagen oorlog en minimale schade. Toch heeft de economie én vooral het toerisme in de jaren negentig flinke deu ken opgelopen. Mede omdat het land sedert vorig jaar is aange sloten bij de Europese Unie wordt nu een inhaalslag gemaakt. De meeste Slovenen zijn open, behulpzaam en spreken Engels, Duits en Italiaans. Dat maakt het gemakkelijker op eigen houtje door het land te reizen, al bieden ook enkele touroperators bus- rondreizen aan Wie liever vliegt, reist in een uur en drie kwar tier met Adna Airways (uitstekend) of KLM naar Ljubljana. De wegen in Slovenië zijn goed, net als de bewegwijzering. Wel wordt nog hard gewerkt aan uitbreiding van het snelwegennet werk, voor veel autowegen moet tol betaald worden. Er zijn hotels, pensions, particuliere kamers, campings en restau rants in alle soorten en prijsklassen, doorgaans van goede kwali teit. Het prijspeil in de meest toeristische oorden ligt iets onder dat in Nederland, daarbuiten een stuk lager. In Slovenië betaal je met de tolar, soms wordt ook de euro geac cepteerd. Pinautomaten vind je overal, maar pin wel meteen een flink be drag, want Nederlandse banken berekenen soms tot tien euro onkosten Het klimaat van Slovenië is in het noorden vergelijk baar met Oostenrijk, in het zuiden is het mediter raan. Het landschap is zeer gevarieerd met hoge bergtoppen, heuvels, me ren, woest stromende ri vieren, bossen, bijna vlak ke wijngaarden en een rot sige kuststrook van slechts 64 kilometer Lippizaner paarden in Lipica. dagelijks open van 10.00-18.00 uur, entree €6 (zelf rijden, rijden per koets, rondkijken in stallen en museum). Shows van de Spaanse rijschool zijn dinsdag, woensdag, vrijdag en zondag om 15 00 uur, entree €12; de training is donderdag om 12.00 uur, entree 8. Meer informatie: tel. 00386-57 39 15 80, www.lipi- ca.org De Skocjan grotten (foto) staan onder bescherming van Unesco. Ze liggen twaalf kilometer van Lipica en zijn vanaf de snelweg aangegeven. Dagelijks begeleide tours van 10.00-17.00 uur, entree €11Meer informatie: tel. 00386-57 63 29 61www.park-skocianske-iame.si. Algemene informatie: Ambassade van Slovenië, Anna Paulow- nastraat 11, 2518 BA Den Haag, tel. 070-310 86 90, www.qov.si/mzz/dkp/vhq/enq Het meer van Bied is al meer dan honderd jaar een toeris tische topper. Foto's SLOVENIAN TOURIST BOARD Kleine foto: de rivier stroomt door Ljubljana. Foto WEGENER vakantiehuis van president Ti to. Nu is het een vier sterrenho tel. Laat u vooral niet afschrik ken door de rode lopers en mar meren hal, maar stap gerust naar binnen voor een elegante, en vooral zeer betaalbare (circa 17 euro) warme lunch op het ter ras met magnifiek uitzicht over het meer. Een autotocht door de Alpen rondom Bied is tevens een aan rader. In de verte steekt de hoog ste berg Triglav (2845 meter) bo ven alles uit. Boven op de berg staat een metalen schuilhut die plaatsbiedt aan enkele perso nen. Geen overbodige luxe, want de berg is voor de Slove nen een heus pelgrimsoord. 'Om een echte Sloveen te zijn moet je de berg minimaal een keer bedwongen hebben', luidt het spreekwoord. Aangezien bergbeklimmen niet voor ieder een is weggelegd, bestaan er va ge plannen voor de aanleg van een kabelbaan. Liefhebbers van de kust zakken tenslotte af naar plaatsen als Izo- la, Portoroz en het pittoreske Pitran, dat, letterlijk in de verte, aan Venetië doet denken. Het wemelt aan de kust trouwens van de Italianen, die graag over komen voor een dagje casino. Trieste ligt om de hoek, en met de snelle veerboot ben je in ruim twee uur zelfs in Venetië. Leuk voor een dagtocht als je een paar weken in Slovenië bent. Om vervolgens snel terug te keren naar de relatieve rust aan de overzijde van de Adriati- sche Zee. Want hoewel het toe risme weer behoorlijk aantrekt, wordt je in Slovenië als reiziger niet geconfonteerd met horden vakantiegangers. En dat is wel zo prettig als je tijdens een zwoele zomeravond op een ter ras aan het water de dag afsluit met een heerlijk diner, goede wijn en uitvarende gamalenvis- sers. Zo moet vakantie ooit be doeld zijn. Slowakije zegje? Nee, Slovenië. O, waar ligt dat ergens? Veel Nederlanders zal het zo vergaan, terwijl het jonge land toch altijd op veel toeristen mocht rekenen. Want hoevelen hebben niet ooit vanuit Karinthië een dagtocht naar Bied gemaakt, of reden er door op weg naar Istrië? Hoogste tijd voor een hernieuwde kennismaking. tor ALICE PLEKKENPOL e staan nog wankel op de ranke benen, de bruine en zelfs bijna zwarte veulens, chuchter tegen hun moeder ingedrukt, kijken ze nieuws- krigmaar ook een beetje bang laar al die toeristen langs het ek. Hoe anders zien de dieren ruit als ze volgroeid zijn tot rachtige witte Lippizaners. let als mensen verhezen zij un pigment, alleen wat sneller ituurlijk, zo tussen het vierde i tiende jaar,' vertelt een gids. ezijn hier in het Sloveense Li- ca, sinds 1580 bakermat van lippizaners, die vooral via de aanse rijschool in Wenen we- Idroem vergaarden. De gids gt uit dat de mooiste dieren lof het fokken en de shows arden gebruikt, de B-categorie voor toeristen die hier mogen lardrijden, variërend van een ar tot een week. En mochten helemaal verknocht raken an 'hun' paard, dan bestaat Jfsde mogelijkheid een heuse ppizaner te kopen. Over bij- mdere souvenirs gesproken, pica ligt slechts een halve kilo- Eter van de Italiaanse grens, laar toch ook weer op auto- iendelijke afstand van het bin- ■nland. Slovenië is namelijk rij klein. Dat heeft als nadeel tje er, komend uit Oostenrijk Noord-Italië, zo doorheen ftHet voordeel is datje in kor- Üjd alle hoogtepunten van land kunt zien. En dat zijn :nogal wat. fat te denken van een bezoek de druipsteengrotten. Wel- Roept i maar, het land telt zeker achtduizend. Alleen al de laatste tien jaar werden er "zend ontdekt, vooral bij Werkzaamheden ten be- EEve van het zich snel uitbrei- OOSTENRIJK Bied ITALIË Ljubljana S L O V E N I E oLipica ©Portoroz KROATIË De mooiste Lippizaner paarden zie je, hoe kan het ook anders, in Lipica. dende wegennet. De 25 grootste zijn opengesteld voor het pu bliek. De bekendste grot is die van Postojna, want ook de best begaanbare. Zelfs wie niet goed ter been is kan hier met een treintje doorheen rijden. Wij kiezen echter voor die van Skoc jan, iets kleiner, net zo spectacu lair mede dankzij een woest stromende rivier, maar uitslui tend anderhalf uur lang te voet te verkennen. De grot ligt boven dien in een nationaal park, zo dat er ook bovengronds zoveel te genieten valt datje er met ge mak een dag kunt doorbrengen. Neem overigens wel een vest mee, beneden is het slechts twaalf graden. Terrasje pikken in Ljubljana Voor de hoofdstad Ljubljana moetje eigenlijk ook minimaal een dag uittrekken. Het heeft pakweg de omvang van Den Haag. Door het centrum, met statige oude gebouwen en een grote, dagelijkse warenmarkt, stroomt een rivier. Op de terras sen langs de oevers eten veel stu denten een ijsje of heffen ze het glas met een welgemeend 'na zdravje!'. Rondvaartboten, sier lijke bruggen, smalle straten met talloze cafés geven de stad een Parijse sfeer. We schuiven aan en raken aan de praat. 'Kun je in de rivier zwemmen?' wil len we weten. 'Ja, maar het is niet veilig, vanwe ge de waterman,' grinnikt een jon geman. Dat vraagt om uit leg. 'Tijdens een feest op de oever wilde een hoogharti ge vrouw, Urs- ka, met nie mand dansen, op één man na. Het bleek de rivierbewo ner. Hij danste met haar het wa ter in en zij kwam nooit meer boven.' Slovenen zijn dol op dit soort le genden, die zowel in de grote steden als op het platteland in ere worden gehouden middels feesten en festivals. Het con trast met het platteland is toch al niet zo groot. Wordt je in veel Balkanlanden buiten de steden met armoede en achterstallig onderhoud geconfronteerd, zo niet in Slovenië. Van oudsher richtte dit gebied, ook toen het nog deel uitmaakte van het gro te Joegoslavië, zich altijd sterk op Oostenrijk en Italië, en dat merkje aan alles, of het nu gaat om architectuur, de keuken, kle ding of levensstijl. Een Sloveen komt pünktlich op tijd voor een afspraak, maar combineert ook graag een pizza met Sloveens ge bak. Bied en Portoroz Nederlandse toeristen zie je vooral langs de kust en op de campings in de omgeving van Bied. Deze plaats in de Alpen is een van de oudste toeristische bestemmingen in het land. Zo toeristisch zelfs, dat de meeste Slovenen het meer van Bied mij den. Maar het blijft leuk en tijd loos om in een 'pletna', de tradi tionele gondel, naar het eiland je gebracht te worden, zelf de kerkklok te luiden en een wens te doen, het oudste (elfde eeuw) kasteel van het land te bezoeken of superchique te lunchen in Vila Bied. Dat laatste gebouw was ooit het zo merverblijf van ko ning Alexander, en werd na de Tweede We reldoorlog herbouwd tot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35