mm In het luxe hol van de Sasse Rooden Leeuw Natuursteeniïuis B www.natuursteenhu .s. ni Zonnepanelen zijn een goede investering iv-etrftU^ uw w-ctvstn- VLOEREN - WERKBLADEN - GLAS IN LOOD fedactie bijlagen: 0113-315680 «w.pzc.nl Uaji:redactie@pzc.nl oslbus 314460 AA Goes ^vertentie-exploitatie: loord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Èeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. aterdag 25 juni 2005 reproducties Wim Kooyman Het is desgewenst mogelijk, met het laten aanbrengen van extra deuren, vanuit de woonkamer toegang te krijgen tot een van de slaapkamers. Dat is maar een van de kleine handigheidjes die het leven er makkelijker op maken, maar het toppunt van gemak is wel het zogenoemde KISS-systeem in alle appartementen van De Rooden Leeuw. KISS staat voor Komfort Installatie Systeem. Het is niet meer nodig te balen van die ene tv aansluiting (de CAI) die net niet in die ene ka mer aanwezig is. Geklungel met verlengsnoeren (wat ook nog brandgevaarlijk kan zijn) is niet meer nodig. Aansluitpunten Met het KISS kunnen bewoners zelf kiezen welk elektrisch aan- sluitpunt ze op welke plaats in het appartement willen hebben. In iedere kamer zijn de facilitei ten voorzien voor stroom, radio en tv, telefoon, computer en huisautomatisering. De plaats van de aansluitpunten in de ruimte is naar wens te bepalen en dus perfect af te stemmen op de indeling van meubels en ap paratuur. Achteraf wijzigen en uitbreiden of een ruimte een nieuwe functie geven (van een studeerkamer naar een slaapka mer bijvoorbeeld) is probleem loos mogelijk. Hakken en bre ken, verlengsnoeren en aansluit punten op een onhandige of lelij ke plek zijn voortaan overbodig. Alle schakelaars in de woning zijn draadloos en kunnen naar wens worden aangebracht op de muur of uitgevoerd worden als afstandsbediening. Allerlei com- fortfuncties, zoals een knop om bij onraad alle verlichting in één keer in te schakelen, kun nen meteen bij de bouw, of pas later na jaren, zonder rommel aangelegd worden. De bewoners bepalen zelf in hoeverre ze hun KISS uitbreiden. Tot op hoge leeftijd in de appartementen blij ven wonen, is door het KISS mo gelijk omdat allerhande domoti- ca (huisautomatisering) op het systeem kan worden aangeslo ten. Om dezelfde reden is, naast de trappengalerij, ook een lift in De Rooden Leeuw aanwezig. De bouw van het appartemen tencomplex aan de Sasse Markt zal van start gaan zodra er twee appartementen verkocht zijn. De verwachting is dat direct na de bouwvak met de bouw van De Rooden Leeuw wordt begon nen. De bouw zal ongeveer acht maanden in beslag nemen. De eerste bewoners zullen dus in het voorjaar hun comfortabele 'hol' in De Rooden Leeuw kun nen betrekken. Sheila van Doorsselaer DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeur van wille keurige huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. Artist's impression van het toekomstige complex De Rooden Leeuw. Hij is behoorlijk fanatiek. Toen de Delta een paar jaar geleden de actie Zon in Zeeland opzette, haakte de Bevelander Johan van Ree (69) aan en kocht zijn eerste set zonnepanelen. En de tweede, de derde, de vierde.... Om de paar maanden kocht hij weer nieu we. Nu heeft hij maar liefst 28 panelen aan de zijgevel van zijn huis en op het dak van de garage en de car port. „Als ze niet gestopt waren, had ik er nog wel meer willen hebben. Ik geloof dat ik er in totaal 44 mocht hebben." Hij kijkt eens rond in de keurig aange legde, grote achtertuin en wijst naar het houten tuin huisje: „Daar op het dak is bijvoorbeeld nog plek, pri ma op de zon ook." Hij weet het nog goed, op 1 november 2002 bevestigde hij de eerste set van twee zonnepanelen aan de zijgevel van zijn woning in Kats. „Het is jammer dat daar niet de hele dag de zon schijnt, maar ja, de opbrengst is toch voldoende voor ons. Het bevestigen is goed te doen. Zeker als je er al een paar gedaan hebt. Gelukkig ben ik technisch, maar bij die eerste panelen ben ik toch wel een tijdje bezig geweest. Je moet even goed kij ken hoe je het doet met de kabels en dergelijke. Uitein delijk heb ik maar twee gaatjes hoeven boren in de ga rage om de bekabeling door te trekken, dus al met al viel dat wel mee. Ik heb de panelen op het garagedak wel extra moeten verzwaren. Want wat de Delta had bijgeleverd, was niet genoeg. Veel wind konden ze niet hebben. Ik heb dat van anderen ook gehoord." Achtentwintig panelen, is dat niet heel veel? „Nee, ik ben nu zelfvoorzienend, maar er kan nog veel meer." Van Ree loopt de garage in en wijst op de meter: „De afgelopen twee jaar heb ik ruim 5460 kilowatt opge wekt." Aan de muur zitten zwarte 'kastjes' met kabels. „Dat zijn de omvormers, per twee panelen zit één om vormer." De omvormer zorgt er voor dat de door de zonnepanelen opgewekte stroom wordt omgezet naar wisselstroom zodat die hetzelfde is als de stroom van het elektriciteitsnet. Verder is het gewoon een kwestie van stekker in het stopcontact, net als bij 'gewone' stroom. „Ik vind dat je moet investeren in de toekomst van je kleinkinderen. Dit is een goede manier om dat te doen. Het verbaast mij altijd dat wij in Nederland nog zo wei nig met zonne-energie doen. Als je iets wil achterlaten voor je kleinkinderen, dan moet je zoveel mogelijk mi lieuvriendelijk energie opwekken. Die panelen aan schaffen is wel een hele investering, maar die haal je er in de loop van de jaren uit. Dus dat is ook mooi meege nomen. Zeker als je, zoals wij nu, van een pensioen moet rondkomen. Dan heb je minder te besteden." De zonnepanelen gaan mee als het echtpaar Van Ree zou gaan verhuizen. „We denken er wel aan om naar Zeeuws-Vlaanderen te gaan. Dichter bij onze dochter. Aan voorzieningen is hier alles al weg. Maar aan de an dere kant, het is hier zo heerlijk rustig, we hebben een leuk huis, een mooie tuin. Het huis staat nu te koop, maar als ik de prijs die ik ervoor in mijn hoofd heb, niet krijg, blijven we gewoon lekker zitten." Annemarie Zevenbergen Sas van Gent liet een traan toen meelfabriek De Walsenmolen, sinds 1840 in de stad gevestigd, in 1993 voorgoed de deuren sloot. Op de plaats van de fabriek staat nu een super markt. De oude directiewo ning is ook gesloopt, maar de plek aan de Markt krijgt wél meer de oorspronkelij ke bestemming terug. Daar komt een appartementen complex, met een naam die destijds, met een 'n' minder, ook al op de gevel prijkte: De Rooden Leeuw. De directiewoning was een ontwerp van Alexander Fe- ris, die in de periode 1644 tot 1680 veel karakteristieke bouw werken in Sas van Gent reali seerde, zoals Het Seepaerdt, Het Witte Cruijs en De Croon. De Roode Leeuw bleef, zoals meer van zijn bouwsels, de sloopha mer niet bespaard. Voor de nieuwe Rooden Leeuw tekent architect Guido Goethals van Verplancke-Goethals Archi tecten uit Sas van Gent. Het is volgens hem moeilijk te zeggen waardoor hij zich heeft laten in spireren voor het ontwerp („ik ben geen kunstenaar."), hij heeft vooral naar de omgeving gekeken. Het complex moest daar naadloos in passen. Goet hals heeft het oude pand De Roode Leeuw nooit gezien, dus een referentiekader voor de nieuwbouw had hij niet. Dat het complex De Rooden Leeuw gaat heten, wil niet zeg gen dat er een groot, in rode bak steen opgetrokken bouwwerk zal staan. Integendeel. Goethals koos een crèmekleurige bak steen uit, wat het complex een chique serene uitstraling geeft en het goed laat aansluiten bij de oude pastorie ernaast. De penanten tussen de kozijnen krijgen een contrasterende an- tracietgrijze kleur en worden uitgevoerd met een verglaasde, oftewel geglazuurde, baksteen. Ook de dakpannen zijn grijs van kleur. Niks roods aan dus. Spiegelsymmetrie Het huidige ontwerp voor De Rooden Leeuw was niet het oor spronkelijke. In eerste instantie had Goethals gekozen voor een veel modernistischer ontwerp, maar dat zag de buurt niet zo zitten. Het huidige ontwerp wil Goethals geen compromis noe men, hij staat ook volledig ach ter dit tweede, maar totaal ver schillende, ontwerp. Het com plex past bij de karakteristieke Markt en vertoont samen met het pand van de Fortisbank een zogenaamde spiegelsymmetrie. Hoewel de torens van beide ge bouwen een ander uiterlijk heb ben, zijn ze toch op bepaalde punten gelijk en dat valt meteen op. In het complex komen vijf ap partementen en een zogenoem de commerciële ruimte, die ge bruikt zal worden door de naast gelegen supermarkt C1000. Op de begane grond komen, naast de commerciële ruimte, ook de overdekte parkeervakken en ber gingen. Gewoond wordt er op de verdiepingen, drie in totaal. De Rooden Leeuw heeft twee ap partementen op de eerste en de tweede verdieping van ieder 87 of 88 vierkante meter groot. Er 'zijn twee verschillende indelin gen van de appartementen. Niet alleen de twee slaapkamers, woon-, badkamer en keuken ver schillen in grootte, ook de bal kons hebben per verdieping een andere maat. De balkons op de eerste verdie ping zijn ruim dertig vierkante meter, terwijl die op de tweede verdieping ruim twaalf vierkan te meter bedragen. De bovenste verdieping wordt helemaal ingenomen door het penthouse. Het dakappartement meet 146 vierkante meter, met drie slaapkamers en een dakter ras van 34 vierkante meter. De grote ramen zijn ingebouwd in het dak met Franse kap. Vol gens Goethals wordt zo een klas sieke uitstraling bereikt. foto's Mechteld Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29