Souburg krijgt geluidsscherm PZC Ontwikkelaar kijkt niet alleen naar geld Muzeeum exposeert werk in uitvoering Spoorbaanparadijs in Hoedekenskerke open 13 linisterie van Vrom stelt definitief geld beschikbaar ommelmarkt Aagtekerke ezinningsdienst ver slavernij weede editie outhpark estival formatieinarkt Stad wordt beter van Marsaki AAZET Werkstraf voor heling brommer Gewonde bij vechtpartij Kat beschoten in Heinkenszand Goes schept licht in duisternis Auto gestolen na woninginbraak lezen we zeeuws zaterdag 25 juni 2005 prFdith Ramakers JSSINGEN - Nog dit jaar mil een begin gemaakt met aanleg van een geluids arm in Oost-Souburg. Het mi- jlfrie van Vrom heeft geld be- jikbaar gesteld voor een (dub- ||scherm. De geluidsnormen Je buurt van de A58 ter hoog- Oost-Souburg worden nzienlijk overschreden. verwachting is dat om- Rkj oktober begonnen wordt de werkzaamheden. Voor zomer van 2006 is het werk grond. Het geluidsscherm rat geplaatst vanaf de water- 1GTEKERKE - Op het school- van de W. Verluijsschool Aagtekerke vindt woensdag juni een rommelmarkt its. sieren verkopen spulletjes, jbodig schoolmateriaal en raijen. De helft van de op- agst gaat naar Guinee, waar Troost in de zending werkt, van de andere helft wordt speeltoestel gekocht. De rkt duurt van 10.15 tot 11.45 DDELBURG - Ter afsluiting :het jaar van het Zeeuws Sla- mjverleden wordt zondag 3 een oecumenische bezin- jsdienst gehouden in de iweKerk in Middelburg. dienst heeft het thema 'Sla- mij en Bevrijding'. Aanslui- td is er een stille tocht langs slavernijmonument dat een eerder aan de Balans ont- ïdwordt. De dienst wordt ge- door ds R. Polanen van de mgelische Broedergemeente Amsterdam en P, van Hecke. en van Zeeland. Aanvang Duur. [DDELBURG - Het South- ek Festival beleeft zaterdag 2 zijn tweede editie. Op het veld in Middelburg-Zuid tre- tussen 13.00 en 22.30 uur ids op (waaronder Taphar- dj en Scwar), is er straatthea- en zijn er sportwedstrijden activiteiten voor kinderen. d van het festival is de ver diende culturen in Middel- g-Zuid bij elkaar te brengen. Southpark Festival wordt pend met een optreden van Senegalese percussiegroep iaax(13.00 - 14.00 uur). An- bands die op het grote po- izullen aantreden, zijn ach- Efflvolgens Polythene Mac - 15.20 uur), Kitsch iiö -16.40 uur), Tapharheejl 15-18.10 uur), Scwar (19.25 510 uur), Cosmic Slop (20.40 125 uur) en Boaz Black the ilPatrol (22.10 - 22.55 uur), het kleine podium verschij- Famous DJ VJ Ayos 150-14.35 uur), Uday Fi- BAI (15.20 - 15.55 uur), jpoCapoeira Brazil (16.40 - uur), Madhun (16.55 - '5 uur), MacGee Project 6 - 17.15 uur), Slammin' s (17.15 - 17.25 uur), Pha- 3(20.10 - 20.25 uur), Open "25 - 20.40 uur), Ka- 3-act (21.25 - 22.10 uur), tóe dag door zijn straatthea- Kts (waaronder Satya en Ro- taan), sportactiviteiten (in- H een dartsdemonstratie), spelletjes voor kinderen. Er °ok een seniorenhangplek, mg tot het festival is gra- ®ELBURG - In het stads voor is woensdag 29 juni een fmatiemarkt over de Kloov ^Wet Maatschappelijke On- Tuning (WMO). De markt ^'iedereen te bezoeken van- 1930 uur. Toegang is aan de MvanArnemuiden. toren tot aan de begraafplaats en op het viaduct langs de A58. Ongeveer 95 woningen zullen di rect merken dat het geluids scherm verkeersherrie weg neemt. Maar niet alle bewoners kijken uit naar de komst van een geluidsscherm. Voor een aantal bewoners van de Krom- wegesingel is een scherm overbo dig. Zij zeggen geen last te heb ben van de verkeersherrie. Ook kijken zij liever tegen een groe ne singel aan dan tegen een scherm. „We zijn die bewoners tegemoet gekomen door een groen geluids scherm aan te leggen, achter een groenstrook en bomen", zegt wethouder P. van der Maden van de gemeente Vlissingen. „Be woners aan de snelweg houden zicht op groen. We gebruiken daarvoor metalen korven, die ge vuld zijn met aarde", merkt J. Piersma van de afdeling mi lieu van de gemeente op. De gemeente is verplicht om de geluidsoverlast terug te drin gen. Volgens Van der Maden heeft het ministerie ook de ernst van de situatie ingezien. „An ders zouden we er geen geld voor hebben gekregen van het Rijk." Gesubsidieerd De aanleg kost de gemeente niets. Het project wordt volledig gesubsidieerd door het ministe rie. Van der Maden merkt op dat een belangrijk deel van Sou burg minder last van verkeers herrie zal ondervinden. De afstand tussen de woningen en het geluidsscherm varieert van ongeveer 35 meter tot 50 me ter. Op de A58 zelf komt een scherm vanaf de afrit Ritthem/Souburg tot aan het einde van de oprit richting Vlis singen. Over de geluidsoverlast in Oost-Souburg wordt al jaren ge sproken. In 1996 beklaagden om wonenden zich over het lawaai dat in de huizen te horen was. Eind 1998 werd een begin ge maakt met het optrekken van een aarden wal van ruim vier meter hoog. Voor een aarden wal was niet overal voldoende ruimte. Souburgers die het dichtst bij de A58 woonden, en dus het meeste last hebben van het autolawaai, kregen geen be scherming. Op deze locatie zou een scherm worden opgetrokken, maar daar was lang niet voldoende geld voor beschikbaar. „Wij wilden in 2003 al beginnen, maar we wilden wachten op geld van het rijk. Dat is dan nu het geval", zegt Van der Maden. In de voormalige Petruskerk aan de Paul Krugerstraat komt een woonzorgcomplex voor dementerende ouderen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De regionale ontwikke lingsmaatschappij Marsaki bouwt en renoveert er lustig op los in Vlissingen. Zelf zijn ze er erg trots op. „Maar het geld blijft in Vlissingen. Dus de Vlissin- ger wordt er beter van", beklemtoont directeur Ruud de Baar van Marsaki. Deze week voegde Marsaki een nieuw bouwplan toe aan het rijtje van projec ten: De verbouwing van de Petruskerk in Vlissingen tot woonzorgcomplex voor ouderen. Marsaki. met standplaats Goes, is geen doorsnee projectontwikkelaar. Finan cieel rendement is niet altijd de motiva tie om een opdracht aan te nemen. De renovatie van het voormalige complex van de Renaissance aan het Bel- lamypark in Vlissingen levert geen winst op, maar de bouw van woningen in bijvoorbeeld de wijk Lammerenburg is weer wel lucratief. „De winst van bouwprojecten wordt toegevoegd aan het budget van de Vlissingse wooncor- poratie l'Escaut", zegt De Baar. Mars aki brengt als dochter van l'Escaut de winst in en deze steekt het in huur- of koopwoningen in Vlissingen. Marsaki is betrokken bij verschillende projecten in de gemeente Vlissingen. In de Petruskerk aan de Paul Kruger straat; in het voormalige Renaissancege- bouw op het Bellamypark; ex-Dert aan de Nieuwendijk; het complex op de hoek van de Zeilmarkt/Gravestraat; hoek Kerkstraat/Achter de Kerk en in Oost-Souburg bij het Ambachtsveld en op de voormalige locatie van Kuzee. „Ja, inderdaad we zijn behoorlijk actief op de bouwmarkt. Dat komt ook door de directe link die we hebben met l'Es caut en door de nauwe samenwerking met de gemeente." Doelstelling Marsaki lijkt een monopoliepositie te hebben in Vlissingen. „Maar die dwin gen we bij diverse gemeenten ook af. We zijn geen puur commerciële ontwik kelaar. Onze doelstelling is anders dan de 'andere' projectontwikkelaar." Niet veel projectontwikkelaars staan te trappelen om een kosten verslindende renovatie uit te voeren. „Wij doen dat wel, omdat we ook willen dat bijzonde re gebouwen voor Vlissingen behouden blijven. De gemeente ziet dat en waar deert dat. Daardoor wordt ons wel eens een project gegund dat gemakkelijker is en winst oplevert." Het ene ontwikkelingsproces verloopt voorspoediger dan het andere. De maat schappij bekijkt de haalbaarheid van een project en de bestemming. „Bij de ontwikkeling van Dert aan de Nieuwen dijk zullen we geen winst boeken. We dokteren met de gemeente uit hoe we daar samen uit kunnen komen. Als we het geheel in oude stijl moeten restaure ren, wordt het te duur. Er moet binnen kort wel een beslissing vallen, want de bouwkundige staat van het complex laat te wensen over. De eerste verdie ping is onbereikbaar geworden." Het leek er lang op dat er een bestem ming was gevonden voor Dert. Er zou huisvesting in komen voor oudere, de menterende patiënten. Marsaki en de Stichting voor Regionale Zorg Verle ning (SVRZ) waren er bijna met elkaar uit. „Maar het bleek veel te duur en voormalig Dert is daar bouwtechnisch gezien niet geschikt voor." foto Ruben Oreel De oude Petruskerk is wel gemakkelij ker om te vormen tot woonzorgcomplex voor dementerenden. Marsaki had eerst het idee om acht appartementen in de kerk te bouwen. „Maar daar zijn we vanaf gestapt. We verbouwen de kerk tot woonzorgcomplex voor SVRZ. Voor beide partijen zitten er voordelen aan. Wij hebben al een gebruiker, dat biedt zekerheid, en we hoeven geen acht ko pers te vinden." Restaurant Het begin van de verbouwing van het complex op de hoek van de Zeilmarkt/Gravestraat tot drie apparte menten is aanstaande. Het complex van voorheen Renaissance wordt binnen kort opgeleverd. De verwachting is dat in september de eerste bewoners hun nieuwe woning kunnen betrekken. In het complex zijn twee bovenwoningen gemaakt, waarvan een appartement 'gi gantisch groot' is. Beneden komen twee commerciële ruimtes. Op een is een op tie genomen. „Er mogen kantoren, win kels en of een restaurant in komen. Maar de gemeente verstrekt geen ver gunning voor een snackbar of broodjes zaak." Aan de achterkant zijn drie pak huizen opgeknapt, waarvan er twee zijn verkocht. VLISSINGEN - Werk in uitvoe ring, zo heet de expositie die vanaf vandaag tot en met 3 okto ber in het Maritiem Muzeeum in Vlissingen aan de Nieuwendijk te zien is. Jan Sanders uit Kwadijke heeft de werken getekend. Zijn teke ningen worden niet voor niets in Vlissingen gepresenteerd. De Scheldestad is in zijn bouwwoe de omgeven door graafmachi nes, betonmolens en grijpers. En dat is nou juist het thema van Sanders' tekeningen. In zijn le- (Advertentie) morgen in Vlissingen: kijk ook eens op: ivw.winkelcentrumvlissingen.nl ven, dat duurde van 1919 tot 2000, zette hij graag machinerie ën op papier, en dan vaak in ma ritiem verband. Sanders werd ook wel de grootmeester van de zeemanshumor genoemd. Zijn werk wordt gekenmerkt door chaotische taferelen in bijvoor beeld de haven, waar de kleine norse kapitein W.F. Mutterliebe en zijn weinig volgzame beman ningleden aanlegden. Die kapi tein komt geregeld terug, als een running gag. Sanders had humor en dat zie je in zijn werk terug. Hoe langer je naar een te kening kijkt, des te meer opval lende details je ontdekt. Over el ke tekening kun je je fantasie volledig de vrije loop laten gaan. foto Lex de Meester (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-330333 MIDDELBURG - Er moet een lampje bij je gaan branden als iemand op een stille parkeerplaats een brommer met een kapot stuurslot wil verkopen. En zeker als hij alleen maar zijn voornaam zegt en geen verzekeringspapieren kan laten zien, aldus politierechter B. Doorewaard-Boek- hout. Hij vond dan ook dat twee Middelburgse broers zich schuldig hadden gemaakt aan heling en veroordeelde hen gisteren elk tot een werkstraf van veertig uur. „U had beter moeten opletten en iets langer moeten nadenken." ZIERIKZEE - Tussen de tien en vijftien personen zijn donderdagavond met elkaar op de vuist gegaan in de Nieuwe Boogerdstraat in Zierikzee. Hierbij liep een 37-ja- rige man uit Zierikzee enkele rake klappen op. Hij is be handeld door de huisartsenpost. Een 24-jarige plaatsge noot is aangehouden op verdenking van openlijke ge- weldspleging. De aanleiding voor de vechtpartij is niet be kend. HEINKENSZAND - In de nacht van woensdag op donder dag is in de omgeving van de Nassau Odijkstraat in Hein kenszand een kat beschoten. De eigenares trof haar kat bebloed aan Bij de dierenarts bleek dat de kat vermoede lijk beschoten is met een buks. In het lichaam van de kat zat een bukskogel van 5,5 millimeter. De kat maakt het goed. GOES - Goes schept licht in de duisternis. Het had nog geen beleid voor het in de schijnwerpers zetten van monu menten en opvallende gebouwen, maar dat gaat verande ren. Tot nu toe werd uit de losse pols besloten bijvoorbeeld het stadhuis en de Grote Kerk in het licht te zetten, zodat de stad 's avonds en 's nachts visueel attractief is. Tegelij kertijd verlangt de provincie dat de nacht geen dag wordt. Met het belichten van gebouwen moet dus spaar zaam worden omgesprongen om overlast te voorkomen. Het nieuwe beleid betekent dat het in het licht zetten van rijksgebouwen moet worden besproken met de Rijks dienst voor Monumentenzorg. Voor het beschermd stadsgezicht geldt dat overdaad schaadt. Bij te veel licht op te veel panden is het effect weg. In Kloetinge past krachtig nachtlicht niet in het dorpse karakter. Soms is het echter nodig verborgen schoonheden te verlichten, zoals De Stenen Brug. Op mar kante gebouwen zoals de watertoren en de tv-toren mo gen ook schijnwerpers staan. OUD-VOSSEMEER - Na een inbraak in een woning aan de M. Lindhoutstraat in Oud-Vossemeer is in de nacht van donderdag op vrijdag een blauwe BMW gestolen. De inbrekers in de woning hadden_de autosleutels gevonden en maakten daar gelijk gebruik van. ZiJTïadden ook nog wat andere spullen meegenomen, waaronder een mobiele telefoon. Het kenteken van de wagen is 78-PJ-RG. door Harmen van der Werf HOEDEKENSKERKE - Likke baardend stonden ze erbij, de echte liefhebbers van miniatuur spoorbanen. Zij hebben er in Hoedekenskerke een paradijs bij aan de Waardweg, vlakbij het eindpunt van de stoomtram Goes-Borsele. Aan J. Gelok, burgemeester van Borsele, viel de eer te beurt de nieuwste attractie van Zeeland te openen. Hij mocht dat niet voor niets doen. De gemeente Borsele heeft met een flinke fi nanciële injectie de verbouwing van een oude kippenloods tot el dorado voor liefhebbers van mi niatuur-spoorbanen mogelijk ge maakt. Voorzitter R. de Bart van stichting Stoomtram Goes- Hoedekenskerk (SGB) is zo trots als een pauw. Dat dit at tractiecentrum ook nog in zijn dorp mag staan, is helemaal mooi meegenomen. Het eindpunt van de stoomtram heeft in Hoedekenskerke voor taan meer te bieden dan een smalspoortrein, een wandeling over de Westerscheldedijk, een bezoek aan café De Steiger en het klassieke snoepwinkeltje bij de kerk. In de oude kippenloods staan enkele grote modelspoor banen, waarvan er één zelfs naar buiten gaat. Er is ook een restauratie in ondergebracht. En klompenmaker J. Kramer uit Heinkenszand heeft er een mooie plek gevonden om demon straties te geven. Vandaag en morgen is De Buf fer, zoals de attractie heet, open voor het publiek van 10.30 tot 17.00 uur. Op het omliggende terrein zijn nog allerlei speciale activiteiten, zoals rondritten met mini-treinen, stands met modelbouw, een expositie van stationaire motoren, boogschie ten en optredens van verschillen de muziekgroepen. De eerste editie van Pluumpop staat vanavond ter gelegenheid van de opening op het program ma. Het festival begint om 19.00 uur. (Advertentie) O Noteert u mi| voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij eenmalig toestemming wjor IposObankrekenmgnummer Kijk op vtvM.pic.nl/abonneien. bel grabs 0800 - 0731231 of stuur deze bon naar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. M60 WB Goes rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad Noteert u mij voor een abonnement. Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19,95). O per kwartaal met automatische incasso 58.001 i O per jaar met automatische incasso 222.50). 8II711688"555547 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13