>zc rheaterzaal mag niet kleiner Provincie heeft recht verspeeld om op te treden tegen toekans VERSCHOORE Smaek geopend op Abdij plein 1 uit- Boer wil aandacht en respect van de klant c,houwburgdirecteur heeft omvang nodig voor grote producties en werkstraf plunderen lening vriend WWW.VERHUIS.INFO verkoop! Rupsen zijn niet echt gevaarlijk Titel voor De Klepperhoeve Monument hindert dorp 0118-419367 Snikheet .0113-315649 (pzc nl fcus 31 - 4460 AA Goes «lentie-exploitatie: ,en Midden-Zeeland: 0113-315520; .„«•Vlaanderen: 0114-372770; i„3al: 020-4562500. lerdag 25 juni 2005 editie Walcheren IDELBURG - A-theater of A-theater, schouwburgdi- G. Peijs wil maar één osten theaters Hheater, Middelburg ezaal. 850 stoelen nezaal: 250 stoelen iter: 18 miljoen euro gten parkeerkelder: 10 üjoen euro ige kosten (sloop kazer- adviseurs, etc): 5,2 mil- «n euro [laai: 33,2 miljoen euro rkosten (prijsstijgin- latere oplevering, scha- irergoeding voor omwo- cden. extra kosten voor itoring veiligheid vput, advieskosten on- jzoeksbureau Toornend Partners, post onvoor- 7,6 tot 10,9 miljoen EtO liget oor aankoop be- iadigde woningen: 2,5 eljoen euro icbeldetheater, Terneuzen zaal: 800 stoelen Éezaal: 200 stoelen i theater: 11 miljoen irgeld Dow Benelux: Biljoen dollar (tegen de sdige wisselkoers onge- 6,6 miljoen euro) Mythe, Goes otezaal: 530 stoelen lusten theater: 7,5 miljoen kosten (inrichting voor theater en aan- ng op naastliggende ar.den): 323.000 euro ding: grote theaterproducties een podium bieden in Middel burg. En dat kan niet als de zaal minder dan achthonderd stoe len krijgt. „Ik wil dus nog eens goed met de gemeente en Toorn end bekijken wat een sober thea ter inhoudt." Het theater zoals de gemeente dat had willen bouwen, wordt onbetaalbaar. Ter verlaging van de meerkosten van 7,6 tot 10,9 miljoen euro - inclusief een scha devergoeding voor omwonenden die de gemeente desnoods uit ei gen zak betaalt - moet de schouwburg aanzienlijk sober der worden gebouwd. Wethou der A. van 't Westeinde liet al doorschemeren dat de zalen mis schien kleiner moeten worden. „Dan wordt het geen A-theater meer", stelt Peijs vast. Een schouwburg voldoet alleen aan die norm als het podium groot genoeg is voor de grote theater producties, en als er minstens achthonderd mensen kunnen zit ten, legt hij uit. „De grote gezel schappen stellen dat gewoon als eis. Mensen als André van Duin en Karin Bloemen komen an ders niet." Peijs wil die arties ten en de grote gezelschappen graag blijven ontvangen in Mid delburg. Aan de benaming A-theater hecht hij geen waar de. „Dat impliceert luxe en ik hoef geen luxe. Ik wil geen Rot terdamse Luxor, ik wil geen Bre dase Chassé, ik wil geen Joop-van-den-Endetheater. Ik wil een functioneel gebouw." Maar, beseft hij: „Ik heb niet zo veel te willen. De gemeente bouwt, ik exploiteer." Als er ver soberd moet worden, dan liever aan de buitenkant. „De architec tuur kan sober zijn, terwijl je toch een doelmatig theater hebt. Die kant wil ik wel op." Een vierkante doos die er van buiten niet uit ziet maar van binnen groot genoeg is voor de musicals, de opera's, de sterren? Zover wil wethouder Van 't Westeinde niet vooruitkijken. „Dan heb je namelijk al een keu ze gemaakt waar je de schouw burg gaat bouwen", stelt hij. „Want vierkante dozen horen op een industrieterrein." Grootte Volgens Van 't Westeinde zegt de omschrijving A-theater niks over het aantal 'stoelen in de zaal, maar alles over de omvang van het podium. „Het gaat om de grootte van de toneelvloer." Omgekeerd zegt het aantal stoe len echter wel wat over de titel A-theater, geeft hij toe. „Met vierhonderd stoelen heb je geen A-theater. Dan is het podium immers groter dan de zaal. Dat kan niet." Dat maakt de discus sie volgens hem ook zo lastig. „Door dat gedoe rond de par keergarage kunnen we ons con cept voor een culturele voorzie ning niet meer realiseren. Dat is zuur." Dat zou gedeputeerde voor cultuur H. van Waveren ook spijtig vinden. „Als het maar een A-theater blijft. Dat zou de provincie zeer toejui chen." De provincie heeft de ge meente eerder al 20.000 euro per jaar toegezegd voor risi covolle producties in het A-thea- ter. Maar dat was wel gekop peld aan de noemer A-theater, waarschuwt hij. „Als het dat niet meer wordt, moeten we die afspraak nog eens tegen het licht houden." Van 't Westeinde is daarvan niet onder de indruk. „Alsof ik met dat geld een gat van negen mil joen kan vullen. Maar nou gaan we d'r wel heel veel bij halen. Laat ik hier maar niks over zeg gen. We hebben binnenkort nog een gesprek met Gedeputeerde Staten. Dan komen we hier wel op terug." Van Waveren hoopt overigens vooral - net als Peijs - dat het theater grote producties kan blijven ontvangen „En dat ze de grote zaal dus zo laten. Maar van mij is dat slechts een wens. De gemeenteraad draagt de verantwoordelijkheid." De gedeputeerde heeft er begrip voor dat het ontwerp versoberd moet worden. Hij spoort de ge meenteraad aan alle creativiteit uit de kast te halen om de pro blemen op te lossen. „Vanaf een afstand bezien, zeg ik wel: 'Op de huidige locatie aan de Zuid singel krijg je nog een hoop pro blemen. Blijf daar niet."' Voor het bestelen van partner is een 36-jarige uit Goes gisteren in hoger tp door het Haagse ge- t>hof veroordeeld tot een if van vier maanden waar- Ie helft voorwaardelijk. de man de diefstallen [de in de proeftijd van een veroordeling moet hij Kidien een werkstraf ver ten van 236 uur. De straf is dan de door de officier van geëiste straf vdn vier sden geheel onvoorwaarde- seen honderd uur langere straf. ioesenaar was eerder door echtbank eveneens tot vier eden celstraf en een werk- iveroordeeld. Hij ging na de taak in hoger beroep om- si) niet naar de gevangenis nan bedreigde vorig jaar mend en plunderde diens tekening. In totaal werd de voor een bedrag van Iftiro benadeeld. De aangif- de vriend leidde tijdelijk m breuk in de relatie tus- itdde mannen. Inmiddels zij weer bij elkaar. Advertentie Meesterkok Sjaak Jobse (1) en de Middelburgse wethouder Van 't Westeinde keuren de klaargemaakte mosselen van de tweeling Sjoerd en Jeroen Hanemaaijer tijdens de opening van Smaek van Zeeland. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De zesde editie van het culinair festival Smaek van Zeêland in Middelburg is gisteren geopend. Tijdens dit evenement dat tot en met zondag duurt, kunnen mensen bijzondere gerech ten eten die samengesteld zijn uit Zeeuw se producten. Voorgaande jaren stond het Abdijplein tijdens 'de Smaek' vol met kraampjes met streekproducten. Dit jaar zijn zij cle grote afwezigen. „Ik had het ook liever anders gezien", zegt Gerard van Keken van de Smaek van Zeeland. „Maar de mensen van de streekproducten hebben besloten niet meer met een kraam hier te staan. Het bracht te weinig op." De organisatie heeft nu een partner ge vonden in de artistieke hoek Vorig jaar is daarmee een begin gemaakt toen stu denten van het Amsterdam Fashion Insti tute hun ontwerpen voor eigentijdse Zeeuwse klederdracht showden. Dit jaar is de fotoexpositie Zisterweê van Anda van Riet en Karina Leijnse te zien. Op de levensgrote foto's staan die klederdrach ten afgebeeld, maar ook de moderne schorten die dit jaar ontworpen zijn door studenten van de Hogeschool van Gent. In de grote tent op het Abdij plein wor den de komende dagen kookdemonstra ties gegeven en kunnen bezoekers gerech ten eten met Bressiaanse garnaaltjes, Zeeuwse asperges, tong en lamsoren. Ook gestoofde kalfswang, 'frinsen op z'n zondags' en bisque van strandkrabben met gefrituurde scampi's staan op het me nu. Het evenement werd gisteren geopend door wethouder Adrie van 't Westeinde en de inmiddels beroemde Zeeuwse twee ling Jeroen en Sjoerd Hanemaaijer. De tweeling doet momenteel mee aan de lan delijke tweelingtest van de Tros. De broers moesten voor de opening mosse len bereiden met ingrediënten die ze zelf mochten uitkiezen. Door een scheidingswand konden ze niet zien wat de ander allemaal in de pan deed. Van 't Westeinde riep uiteindelijk Jeroen (rechts) uit tot winnaar omdat hij zee kraal had meegekookt en omdat zijn mos selen het meest gaar waren. (Advertentie) verhuizen? (Advertentie) LU Pzc" 1 spaar zegel 1 I Hierbij de spaarzegel voor de spaaractie i s m de Free Record Shop Iedere dag staat er een spaarzegel in de krant met een nummer, u heeft slechts nummer 1 t/m 3 nodig voor uw spaarkaart Deze actie loopt tot en met 23 juli. Alleen orginele spaarzegels uit de krant op orginele spaarkaarten zijn geldig De spaar kaarten staan op 25. 29 juni en 2 juli in de PZC door Emile Calon MIDDELBURG - De toekan-re clamezuilen van Hotel Goes kun nen rustig blijven staan, want de provincie heeft het recht om op te treden tegen deze zuilen verspeeld, aldus advocaat B. Va der. Tijdens de zitting van de Middel burgse bestuursrechter wees hij gisteren op een zeer recente uit spraak van de Raad van State, waarin duidelijk wordt ge maakt dat overheden niet einde loos kunnen wachten met het op leggen van eisen. In het geval van de Goese toekans had de provincie, aldus de advocaat, al tien jaar geleden in actie kun nen komen. Door vele jaren te wachten is het volgens hem niet meer redelijk om nu nog om sloop te vragen. Vertegenwoordigers van de pro vincie en Hotel Goes troffen el kaar gisteren bij de Middelburg se bestuursrechter. De provincie vindt dat de toekans-reclamezui len weg moeten omdat ze het landschap aantasten. Het ter plaatse mooie Zeeuwse landschap, aldus een cynische advocaat. Hij haalde vervolgens een aantal foto's tevoorschijn en liet de bestuursrechter zien wat voor reclame-uitingen allemaal toegestaan zijn op een paar hon derd meter afstand van het ho tel, op de industrieterreinen aan de andere kant van de weg Goes-Zierikzee. Ook wees hij op de zeer prominente hoogspan ningsmasten nabij het hotel, de travo-centrale en het viaduct met z'n hoge op- en afritten. Nee, aldus de raadsman, het mooie Zeeuwse landschap be gint pas na het hotel. H. Hinderink voerde namens de provincie aan dat het hotel bui ten de bebouwde kom staat en dus van doen heeft met de regels die gelden voor het buitenge bied. Uitzonderingspositie De Landschapsverordening Zee land 2001 bepaalt dat land- schapsverstorende elementen daar niet mogen, dus ook geen reclamezuilen, aldus de beleids medewerker van de provincie. (Advertentie) an 11.00 uur tot 16.30 uur iroducten, paarden en nog veel meer. 'Siu#JpaW', igeweg 42, Colijnsplaat WESTDORPE - De rupsen die voortuintjes van woningen aan de Singel in Westdorpe kaalvreten, zijn rupsen van de Bastaard Satijnvlinder. Dat heeft de gemeente Terneu zen gisteren te horen gekregen van het Kennis- en Advies centrum Dierenplagen van de Landbouwuniversiteit in Wageningen. Dit instituut heeft op verzoek van de gemeente een paar rupsen onderzocht. De uitslag is tamelijk geruststellend. Volgens woordvoerster Y. Wanders van de gemeente zijn de rupsen niet echt schadelijk of gevaarlijk voor de ge zondheid van mensen. „Alleen als je er heel,veel van op je hand zetten kunnen ze jeuk veroorzaken, die te vergelij ken is met de jeuk van een brandnetel." Het kenniscentrum heeft volgens Wanders de gemeente af geraden om de rupsen met chemische middelen te lijf te gaan. „Het beste is volgens hun om er heet water over heen te gooien. Daar gaan ze ook dood aan en dan richt je geen schade aan aan de rest van de natuur", aldus Wan ders, die dit advies gisteren zo ook overgebracht heeft aan mevrouw Audenaerd, die het ergst lijdt onder de rup- senplaag. De rupsenplaag lijkt echter al over haar hoogte punt heen. MIDDELBURG - Kinderboerderij De Klepperhoeve in Middelburg is het beste opleidingsbedrijf 2005 in de sec tor dierverzorging. De prijs is toegekend door Aequor, het kennis- en communicatiecentrum voor voedsel en leefom geving). De Klepperhoeve was voorgedragen door het Groen Colle ge in Goes. De jury prees de communicatie van de kinder boerderij met de school en de begeleiding van de leerling. 's-HEER ARENDSKERKE - De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) wil een gebied aan de Landweg in 's-Heer Arendskerke aanwijzen als ar cheologisch monument, maar dat kan uitbreiding van het dorp in de wielen rijden. De aanwijzing betekent dat er zonder vergunning niet die per dan dertig centimeter mag worden gegraven en dat voor bijna alle activiteiten op het terrein een vergunning nodig is. Dat beperkt zowel eigenaren van percelen als de projectontwikkelaar die ten noorden van de Motte een bouwplan wil uitvoeren. Een klein deel van een aan te leg gen ontsluitingsweg loopt over het te beschermen gebied en vereist dus een vergunning van de ROB. De gemeente Goes gaat in principe akkoord met de aanwijzing, mits de grenzen van het beschermde gebied worden aangepast, zo dat de uitbreiding van het dorp door kan gaan. Verder vraagt Goes het perceel Landweg 20 buiten het archeolo gisch monument te houden. Daarnaast stelde hij dat de pro vincie bang is dat allerlei ande re partijen gaan proberen om ook een uitzonderingspositie te krijgen als die toekans mogen blijven staan. Wat de provincie betreft ver dwijnen de opzichtige vogels, zo wel de twee toekans die op de re clamezuil staan als die ene die op het dak van het hotel is te vin den. Hinderink, zo vervolgde hij, is niet bang dat het hotel, zonder deze toekans als merkteken, ge dupeerd wordt. Er zijn volgens hem borden en bordjes genoeg die bezoekers attent maken op Hotel Goes. De rechtbank doet over onge veer zes weken uitspraak. (Advertentie) Moonlight Cruises 30 juli en 6 augustus 2005 www.rederij-dijkhuizen.nl door Ben Jansen COLIJNSPLAAT - Een evene ment met de omvang van de ma nifestaties die de toenmalige Zeeuwse Landbouw Maatschap pij eens in de vijf jaar placht te houden, zal de Agrifair op Noord-Beveland nooit worden. Maar het tweedaagse evene ment op proefboerderij De Rust- hoeve in Colijnsplaat heeft het wel in zich om uit te groeien tot een gebeurtenis die de band tus sen boer en consument kan ver sterken. Genodigden bij de ope ning van de Agrifair gistermid dag waren het er over eens. Boeren willen graag duidelijk maken aan hun consumenten dat ze op een buitengewoon zorgvuldige manier bezig zijn ge wassen te telen die aan de steeds hogere eisen op het ge bied van voedselveiligheid vol doen. Voorzitter K. van der Maas van de organiserende afdeling Noord-Beveland van de Zuidelij ke Land- en Tuinbouw Organi satie zei zich bewust te zijn dat aan de communicatie en de in formatieverstrekking vanuit de landbouw nog wel wat valt te verbeteren. Aan de andere kant mag er wel wat meer aandacht en respect zijn voor de producen ten van goed voedsel, vond hij. Als aanzet voor een beter con tact is de Agrifair geslaagd. Bij de opening was daar nog niet zo veel van te merken. De tempera tuur van dertig graden bracht met zich mee dat bezoekers en standhouders vooral op zoek wa ren naar schaduw en een zucht je wind. 's Avonds was het veel drukker en levendiger. Vandaag is de Agrifair nog ge opend met onder meer demon straties met paarden, een show met bordercollies die schapen drijven, een veebeoordelings- wedstrijd, huifkartochten, een streekproductenmarkt met kook demonstratie en een show van oude tractoren. Te zien is ook hoeveel handelingen er aan te pas komen om op oude, ambach telijke wijze linnen te maken van vlas. Burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland, die de Agrifair opende, droeg er een steentje aan bij door enkele bun dels vlas te repelen. (Advertentie) Verkorte Avoiudopleiding HBO-Logistiek www.hz.nl tel.: 0118 - 489 407 Vraag naar Mark Geilenkirchen e-mail: mgeilen@hz.nl Hogeschool^^Zeeland zeeuwse almanak De globalisering heeft van veel Zeeuwen forensen ge maakt. Ook van die klerken, werkzaam bij een Zeeuws be drijf dat door een landelijke onderneming werd overgeno men. Zij zagen hun werkplek naar Breda verplaatst. Om hen tegemoet te komen, gaf de bedrijfsleiding hen een comfortabel personeelsbusje in gebruik, met airco. Afgelo pen week moest het busje naar de garage voor een on derhoudsbeurt. Hel ding reed daarna nog soepeler dan voor heen. Alleen, zo klaagden de inzittendenWat was het toch heet." Zelfs met de airco op volle sterkte, bleef het zweet hen door de hemdsmou wen gutsen. Gisteren belden ze maar eens naar hun Bredase garage Daar bleek men allerminst verbaasd. „In jullie busje", verhelderde de garageman, zit geen airco meer. Het ding zat wat losjes. Om erger te voorkomen, hebben we 'm er uit gesloopt. Ja sorry hoor. vergeten te vertellen. Vandaag hebben onze foren sen een nieuwe afspraak ge maakt. Bij een andere garage. In het Zeeuwse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 11