PZC Blair werkt aan redding EU Organisaties roepen op tot ingrijpen in Zimbabwe FS£! King-size scheepsmodel gaat te water DRAU9N Leden EU-parlement ferliezen vergoeding PZC Ex-lid KKK krijgt zestig jaar voor lynchpartij in 1964 Kaboel: strijd tegen Taliban succes wvartet bepleit „eer vrijheid oor Palestijnen Iziaatje wordt i,5 miljardste lereldburger Britse premier werpt zich op als hervormer Finnen boos op Berlusconi Droogte België geen probleem meer Marketingbedrijf helpt Pentagon Nigeria zou Kameroen aanvallen Vijf arrestaties in exorcisme-zaak bin n9n uit vrijdag 24 juni 2005 0NDEN - De Verenigde Sta- Rusland, de Europese Unie de Verenigde Naties, die sa- fnhet zogeheten Kwartet vor- ien dat het vredeproces in het Sdden-Oosten weer op gang lobeert te brengen, dringen er jj Israël op aan om de Pales- jnen in de bezette gebieden iter bewegingsvrijheid te ge in- L is ook een belangrijke eis ede Palestijnen aan de voora- tnd van de Israëlische terug- eldang uit de Gazastrook. Het jvartet riep Israël gisteren op middellijk stappen te nemen n transport van goederen en gsonen in, uit en tussen de Ga- gtrook en de Westelijke Jor- enoever te vergemakkelijken, ener grote diplomatieke spe- is willen bovendien dat Israë- jrsen Palestijnen elkaar vaker ian ontmoeten om de plannen nor de Israëlische terugtrek- Bg uit de Gazastrook uit te erken. Israël wil half augustus gdeze operatie beginnen, fctegenwoordigers van het nrtet ontmoetten elkaar in ouden. ANP/RTR 1RIJS - De 6,5 miljardste we- Jdburger komt in december in iië ter wereld. Dat heeft het ge- ighebbende Franse Instituut wr Demografische Studies led) gisteren gezegd in Parijs. Ie teller staat nu op 6,477 mil- rdmensen. Meer dan helft van Dwoont in slechts zes landen: bma, India, Verenigde Staten, idonesië, Brazilië en Pakistan, ju iedere honderd mensen op jrde leven er ongeveer 61 in në, veertien in Afrika, elf in iropa, negen in Latijns-Ameri- L vijf in Noord-Amerika en inderdan een in Oceanië. cdsde jaren zestig van de vori- leeuvv is er sprake van afname inde groei van de bevolking. Kondanks zal de wereld in 150 tussen de negen en tien mil- id mensen tellen. ANP/AFP laad Europa: aat Srebrenica liet onbestraft IRAATSBURG - Tientallen idementsleden van de Raad in Europa roepen op de slach- ig in Srebrenica niet onbe- ïafl te laten. Ze hebben een ïklaring ondertekend van het tenisch parlementslid Avdic. is het precies tien jaar ge- dat Serviërs duizenden in doodden in Srebrenica, /egend Bosnische moslims, it ze andere namen hadden een andere manier van bid- waren de enige redenen dat ülachtoffer werden", aldus de ing. PvdA-senator Jur ies steunt de verklaring, onder fer omdat Nederland volgens p medeverantwoordelijkheid pagt. ANP door Hans Gertsen BRUSSEL - De Britse premier Blair heeft gisteren in het Euro pees Parlement een krachtig pleidooi gehouden voor vergaan de hervormingen in de Europese Unie. Die zijn volgens hem no dig om de Unie klaar te maken voor de uitdagingen die de snel globaliserende wereld stelt. De crisis waarin de EU zich be vindt na de Franse en Neder landse afwijzing van de grond wet en de mislukte top over de meerjarenbegroting biedt vol gens Blair een unieke kans voor veranderingen en verbeterin gen. Een kans die niet gemist mag worden. Want de EU dreigt andei's economisch en politiek op dood spoor te raken, zo waar schuwde hij. Blair kreeg tijdens zijn toe spraak zowel bijval als afkeu rend gejoel te horen. Lang niet alle leden van het EP geloven dat uitgerekend de premier van het eurosceptische Groot-Brit- tannië de man is die Europa een nieuwe impuls wil en kan ge ven. Blair werd de afgelopen da gen door de Duitse bondskanse lier Schroder, de Franse presi dent Chirac en EU-voorzitter Juncker in ongekend felle be woordingen verantwoordelijk gesteld voor het mislukken van de Europese top over de meerja renbegroting. Die draaide vol gens hen op een mislukking uit omdat Blair krampachtig vast hield aan de Britse korting op de EU-bijdrage. Blair wees die suggesties van de hand. „Het is niet het moment om degenen die Europa willen veranderen te be schuldigen van het verraden van de Europese zaak", zei hij. De kritiek dat hij van de EU slechts een grote interne markt zonder politieke dimensie zou willen maken, is volgens Blair eveneens ongefundeerd. „Ik ben en blijf een gepassioneerde pro-Europeaan." Blair, die op 1 juli het voorzitterschap van de EU op zich neemt, hamerde er op dat Europa dringend meer economische groei en dynamiek nodig heeft als het een rol van betekenis wil blijven spelen op het wereldtoneel. En ook de steun van de Europese burgers voor de EU kan alleen terugke ren als de Europese regeringslei ders leiderschap tonen en een duidelijke koers uitzetten. „De burgers willen een Europa dat werkt", aldus Blair. Waarnemers in Brussel gaan er van uit dat een akkoord over de meerjarenbegroting pas op zijn vroegst volgend voorjaar, onder Oostenrijks voorzitterschap, mo gelijk is. Groot-Brittannië zou te veel deel van het probleem zijn om het als neutrale voorzit ter te kunnen oplossen. Maar Blair gaf gisteren aan dat hij wel een serieuze poging gaat doen om nog voorhet eind van het jaar een akkocd te smeden. De omstreden Brise miljarden korting op de EJ-bijdrage is niet heilig, maar Blair wil die pas ter discussie st'llen als ande ren bereid zijn onna te denken over een grondig hei-vorming van hetlandbouwteleid. Onderzoek Blair wil vanaf pakweg 2008 minder steun aanboeren geven en meer geld vrijraken voor on derzoek en ontwrkeling; secto ren die van grot belang zijn voor de toekomt van Europa als kenniseconone. GPD SARREGUEMINES - Een kraan laat het 33 meter lange model van het cruiseschip Majestic of the Sea te water in de rivier de Sarre bij het Oost-Franse drp Sarreguemi- nes. Francois Zanetta, een gepensioneerde mijnwerker, bouwde het scheepsmodel in zijn tuin. Hij had er elf jaar werk aan. foto Christiai Hartmann/EPA (Advertentie) DE BESTE PLAATSEN NU NOG BESCHIKBAAR! CIRQUE DU SOLEIL. y/T\v15 Rotterdam - naast Ahoy' Boek vandaag nog! Box Office OIO 410 49 05 0900 0233 («cpm) cirquedusoleil.com jjorHans Gertsen ÏUSSEL - Alle leden van het Ifipees Parlement krijgen in i toekomst hetzelfde salaris: ^veer 7.000 euro per maand, w ze raken hun nu nog vaak ^to onkostenvergoedingen kijf rover is het Europees Parle- M het gisteren eens gewor- p ook de lidstaten het-plan geuren, gaan de nieuwe ver in in 2009, na de eerst- i verkiezingen voor het w de beloning van de parle- Mariërs en hun onkostenver- ai is al jaren discussie. i om het systeem te ver ben liepen stuk op onwil chet parlement zelf of van de toten. Tot nu toe krijgen EP' ers een salaris gebaseerd op dat van hun collega's in het nationa le parlement thuis. Zo verdie nen Nederlanders 5850 euro per maand, vergelijkbaar met wat in de Tweede Kamer gangbaar is. Het systeem leidde tot enorme beloningsverschillen binnen het EP. Italiaanse afgevaardigden verdienen momenteel zo'n 11.000 euro per maand, terwijl hun Hongaarse collega's het met amper een tiende daarvan moe ten doen. Ze kunnen hun salaris echter aanvullen dankzij de riante, maar omstreden onkostenver goedingen. Zo is het gebruikelijk - en toege staan - dat EP'ers onkosten de clareren op basis van eerste klas-tickets, terwijl ze in werke lijkheid toeristenklasse reizen of carpoolen met collega's. GPD a IN (Advertentie) bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800-0231 231 (gratis) het alfabet van Zeeland van onze redactie buitenland GENÈVE - Een coalitie van meer dan tweehonderd Afrikaan se en internationale organisaties heeft gisteren een dringend be roep gedaan op de Verenigde Na ties en Afrikaanse Unie om in Zimbabwe in te grijpen. Aanleiding is de grote schoon maakactie van de Zimbabwaan se overheid, 'operatie herstel or de' genaamd. Door het verwoes ten van krottenwijken waarin volgens de Zimbabwaanse rege ring de ciminaliteit hoogtij vier de, zijn al 300.000 mensen dak loos geraakt. Ook zouden doden zijn gevallen. De internationale protestactie wordt aangevoerd door Amnesty International en het Centre on Housing Rights and Evictions in Genève. Volgens deze organisa ties is het niet-gouvemementele organisaties (ngo's) verboden om op eigen houtje hulp te bie den aan de slachtoffers van de schoonmaakoperatie. De rege ring in Harare dwingt hen om via speciale overheidscommis sies te werken. De coalitie van organisaties heeft de Nigeriaanse president Obasanjo als voorzitter van de Afrikaanse Unie gevraagd de cri sis in Zimbabwe hoog op de agenda te zetten van de komen de AU-top, op 4 en 5 juli in Li bië. De VN hebben inmiddels een speciale gezant naar Zimbabwe gestuurd om de humanitaire ge volgen van de operatie vast te stellen. De schoonmaakactie in de Zim babwaanse hoofdstad Harare heeft aan zeker twee kinderen, van anderhalf en een jaar oud, het leven gekost, zo werd giste ren bekend. Ze raakten onder het puin bedolven, nadat bulldo zers illegale onderkomens had den platgewalst. Niet alleen zijn honderdduizen den mensen dakloos geworden, duizenden zijn ook hun enige bron van inkomsten kwijtge raakt omdat kiosken, markt- kraampjes en winkeltjes zijn ver woest en koopwaar in beslag is genomen. De humanitaire crisis is des te schrijnender omdat er in Zim babwe noch sprake is van een oorlog, noch van een natuur ramp die voor verwoesting en da- kolozen zorgt, aldus de mensen rechtenadvocaat Mordecai Ma- hlangu. Anderen trekken paralellen met genocide. Hoewel hier geen spra ke is van volkerenmoord - het systematisch ombrengen van na tionale of etnische groeperingen -, de door de Zimbabwaanse pre sident Mugabe veroorzaakte ver woesting van honderduizenden huizen en marktkraampjes is wel degelijk systematisch, aldus de critici. Voedseltekort Zij wijzen op de andere proble men waarmee het land kampt en die het voor de nieuwe daklozen nog ellendiger maakt. Het is nu winter in Zirnabwe en de nach ten zijn ijskad, er is een groot tekort aan vodsel, er heerst een aids-crisis e tachtig procent van de bevolkng is werkloos. Mugabe's regring stelt dat de il legale optrekis in de steden een toevluchtsooi voor criminelen waren en darom verwijderd dienden te weden. Volgens de patie heeft de opera tie de criminliteit in de hoofd stad met envijfde terugge bracht. GPD van onze redactie buitenland KANDAHAR - Amerikaanse en Afghaanse troepen hebben de af gelopen drie dagen zeker 132 strijders van de Taliban gedood. Acht Afghaanse militairen zijn omgekomen tijdens het offen sief in het zuiden van het land. Dat hebben Afghaanse functio narissen gisteren laten weten. Een woordvoerder het Afghaan se ministerie van Defensie noem de de operatie een groot succes. De Taliban spreken de verliezen tegen. Afghaanse functionarissen meld den verder dat mogelijk vier top mensen van het voormalige fun damentalistische regime zijn om singeld. Het zou onder meer gaan om Mullah Brother, een zwager van Taliban-leider Mul lah Omar, en om Mullah Dadul- lah. Het offensief is een van de groot ste militaire operaties in Afgha nistan van de afgelopen twee jaar.Het geweld in het oosten en zuiden van Afghanistan is de af gelopen maanden na een winter- pauze weer opgelaaid. Vrijwei iedere dag worden hevige ge vechten gemeld. In Afghanistan worden in sep tember parlementsverkiezingen gehouden. De vrees bestaat dat HELSINKI - Een grapje van de Italiaanse premier Berlus coni over de Finse president is de regering in Helsinki in het verkeerde keelgat geschoten. Berlusconi beweerde dat hij haar had versierd om het Europese Voedselagentschap naar het Italiaanse Parma te halen. „Ik heb mijn beste playboykunstjes bovengehaald", grap te de premier dinsdag bij de opening van het agentschap in Parma. De Finse minister van Buitenlandse Zaken riep de Itali aanse ambassadeur in Helsinki op het matje. De linkse op positie eist dat het parlement zich over het incident buigt, meldden internationale media ANP BRUSSEL - De problemen met watervoorziening in de Belgische provincie Vlaams-Brabant als gevolg van de droogte zijn weer bijna onder controle. Dat heeft de direc tie van de Vlaamse Maatschappij voor Watervoorziening gisteren meegedeeld. Op een aantal plaatsen in Vlaams-Brabant moest deze week water worden uitgedeeld aan de bevolking. Door de droogte kwam er geen water uit de kraan. ANP WASHINGTON - Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft een marketingbedrijf ingeschakeld die het Penta gon moet helpen bij het vinden van nieuwe rekruten. Dat meldde The Washington Post gisteren. Het leger heeft grote moeite met het werven van nieuwe militairen. De onderneming BeNow Inc. gaat gegevensbe standen aanleggen van de doelgroep: middelbare scholie ren en studenten. ANP YAOUNDE - Kameroen heeft buurland Nigeria ervan be schuldigd een serie aanvallen te hebben uitgevoerd op stellingen op het betwiste schiereiland Bakassi. Yaoundé zegt de zaak aanhangig te zullen maken bij de Verenigde Naties. De aanvallen die plaats zouden hebben gehad op 5, 17, 18 en 21 juni kostte een Kameroense mili tair het leven. Een ander zou ernstig gewond zijn geraakt. De aanvallen resulteerden daarnaast in materiële schade. Nigeria ontkent elke betrokkenheid en zegt dat de gevech ten plaatshadden tussen Kameroense militairen en lokale vissers. ANP/AFP BOEKAREST - Een Roemeense priester en vier nonnen zijn gisteren opgepakt en aangeklaagd vanwege hun ver meende betrokkenheid bij een fataal ritueel van.duivel uitdrijving vorige week in Oost-Roemenië. Als zij schul dig worden bevonden kunnen zij straffen van 25 jaar tot levenslang tegemoet zien. Vorige week kwam 23-jarige een non om het leven, nadat zij drie dagen vastgebonden had gezeten aan een kruis in een christelijk-orthodox klooster, zonder eten of drinken. De verdachten zouden de vrouw aan het kruis hebben vastgebonden omdat zij ervan overtuigd waren dat de non door de duivel bezeten was. Volgens Roemeense me dia was de vrouw schizofreen. ANP/DPA/RTR door Ans Bouwmans WASHINGTON - Voormalig Ku Klux Klan-lid Edgar Ray Killen (80) zal de rest van zijn leven doorbrengen achter de tralies. Een Amerikaanse rechter ver oordeelde hem gisteren tot drie keer twintig jaar cel. Killen werd dinsdag door een ju ry in de staat Mississippi drie maal schuldig verklaard aan doodslag voor zijn aandeel in de dood van drie burgerrechtenacti visten in 1964. De advocaat van Killen gaat in beroep. Killen was in de jaren zestig een van de leidende figuren van de Ku Klux Klan in Neshoba Coun ty in Mississippi. De drie activis ten waren in het gebied om zwarte bewoners te helpen met kiezersregistratie en om onder zoek te doen naar een kerk van zwarten die in brand was gesto ken door de KKK. James Cha- ney, Andrew Goodman en Mi chael Schwerner werden eerst gearresteerd door de politie en na hun vrijlating opgewacht door de KKK. Die actie was vol gens de aanklagers op touw ge zet door Killen. Killen was in 1967 vervolgd door een federale aanklager voor 'inbreuk op de burgerrechten', maar de jury kon het niet eens worden over zijn schuld. Begin dit jaar werd Killen alsnog in Mississippi aan geklaagd voor moord, maar na een korte rechtszaak achtte de jury opzet niet bewezen. Voor doodslag hoefden de aanklagers alleen te bewijzen dat de slacht offers om het leven kwamen ter wijl er een ander misdrijf werd gepleegd. GPD (Advertentie) Onze showroomkeukens worden vervangen. Nu tijdelijk unieke en zeer aantrekkelijke aanbiedingen. Slabbekoorn Interieurbouw Livingstoneweg 50 Goes bulthaup Een Aghaanse militair vuurt een mortier af tijdens het offensief tegen de Taliban. foto RTR de Taliban e stembusgang met geweld zulln proberen te ver storen. De guvemeur van Uruz- gan maakte .isteren bekend dat een kandidat in deze centraal gelegen prcrincie woensdaga vond door abekenden is dood geschoten. N Nederland en Roe menië koncgde gisteren ook Spanje aan «tra troepen te stu ren om ookde verkiezingen in goede banerte leiden. De Russisch president Poetin zei gisteren 1 Moskou dat in Af ghaanse karpen nog altijd terro risten wor.en opgeleid. Hij noemde de Amerikaanse aan pak van tennisten weinig effec tief. ANP/AP/RTR (Advertentie) Genieten komt van Binnenuit U vindt ons aan de Schouwersweg 7 (ind. terr. Noordzak) Heinkenszand. 0113 561482 www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5