Debat kernenergie in versnelling PZC Politie Bombay opent jacht op kinderarbeid en ronselaars PZC Borselse wethouder verrast door pleidooi van eigen CDA Bulgarije kan kiezen tussen ex-koning en jonge socialist Speculeren over nieuwe nucleaire centrales kan weer beginnen VVD blij met standpunt CDA over kernenergie 24juni 1955 vrijdag 24 juni 2005 door Ernstjan Rozendaal Minder dan een week gele den leek de discussie over kernenergie in Nederland zich nog vooral toe te spitsen op de sluitingsdatum van de kerncen trale in Borssele. Sinds gisteren wordt openlijk gespeculeerd over het bijbouwen van nieuwe kerncentrales. Toch heeft dat nog wel wat voeten in de aarde. In het gisteren gepresenteerde energierapport 'Keuzes voor duurzaamheid' pleit het weten schappelijk instituut van het CDA voor de mogelijkheid 'de bouw van een of meer nieuwe kerncentrales serieus af te we gen tegen andere alternatieven'. Dat is een stap verder dan het laatste verkiezingsprogramma en twee stappen verder dan het regeerakkoord dat is gesloten met WD en D66. In het ver kiezingsprogramma 2003-2007 koos het CDA voor het openhou den van de kerncentrale Borsse- - le zolang deze veilig kan functio neren. Omwille van de samen werking met D66 werd deson danks ingestemd met sluiting van de kerncentrale in 2013. Dat dit voornemen inmiddels op de helling staat, komt niet al leen doordat staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) heeft ge concludeerd dat hem de midde len ontbreken om sluiting van de kerncentrale bij exploitant EPZ af te dwingen. Taboe Het denken over energie is de laatste jaren gewijzigd. Omdat de problemen met de energie voorziening - niet alleen in Ne derland - groot zijn, is kernener gie niet langer taboe, ook al is bij lange na nog geen oplossing gevonden voor het probleem van het nucleaire afval. Voor fos siele brandstoffen is Nederland grotendeels afhankelijk van an dere - lang niet altijd stabiele - landen. De voorraden raken bo vendien langzaam uitgeput. Daar komt bij dat de aarde in rap tempo vervuilt. De oplos sing is duurzame energie, vindt iedereen. De vraag is of het aan deel daarvan in de totale ener gievoorziening de komende tien tallen jaren zodanig stijgt dat de nadelige effecten van de uit stoot van broeikasgassen in de hand kunnen worden gehouden. Nee, concludeert de denktank van het CDA. Daarom moet ge durende een overgangsperiode een extra aandeel van kernener gie worden overwogen. De stellingname van het weten schappelijk instituut voor het CDA komt niet uit de lucht val len. Eerder dit jaar opperde het Rathenau Instituut hetzelfde, En Van Geel legt de laatste hand aan een gemoderniseerde Kernenergiewet waarin de mo gelijkheid wordt opgenomen veertigjarige vergunningen af te geven aan nieuwe kerncentra les. WD-Kamerlid De Krom stelde afgelopen woensdag dat het debat over de kerncentrale in Borssele 'politiek gefriemel op de vierkante meter' is. „In plaats van dat we praten hoe veel kerncentrales erbij komen, praten we er al jaren over dat we er één willen sluiten." Is het denken over nieuwe kern centrales nu in een stroomver snelling geraakt omdat D66 sinds enkele dagen duurzaam heid stelt boven het sluiten van de Borsselse centrale? Gaat de coalitie aan het eind van het jaar niet alleen akkoord met het langer openhouden van de kerncentrale, maar worden er zelfs voorstellen gedaan voor de bouw van een nieuwe (wel licht naast de huidige)? Dat ligt niet voor de hand. Dat D66 het langer openhouden van de kerncentrale niet meer uit sluit. betekent niet dat de partij ook voorstander is van nieuwe kerncentrales. Zelfs De Krom nam tijdens het Kamerdebat af stand van de suggestie dat hij pleit voor nieuwe kerncentrales toen de oppositie hem daarop wilde vastpinnen. Alleen CDA-Kamerlid Spies wilde de optie van nieuwe kerncentrales niet uitsluiten, maar zij wist na tuurlijk welk rapport de volgen de ochtend door het wetenschap pelijk instituut van haar partij zou worden gepresenteerd. Het was ook een partijgenoot van haar die gisteren meteen de angels en voetklemmen opsom de die liggen op de weg naar nieuwe kerncentrales: Van Geel. Hij mag dan bezig zijn de Kerne nergiewet te moderniseren, dat is niet bedoeld om de deur wijd open te zetten voor nieuwe ini tiatieven. Ook Van Geel ziet voor kernenergie alleen een rol weggelegd in de overgang naar duurzame energie. Maar als duidelijke voorwaar den stelt hij dat de benodigde uranium op een schone manier kan worden gewonnen, dat er zicht moet zijn op oplossingen voor het nucleaire afval en dat de risico's van proliferatie (ver- preiding van nucleair materiaal als mogelijk wapen voor insta biele landen en terroristen) moe ten worden ingedamd. Dat is met veel woorden 'nee' zeggen. Volgens Van Geel is de discussie over nieuwe kerncentrales, on danks de grote problemen met de energievoorziening, voorals nog theoretisch. Het is niet de overheid die in een geliberali seerde energiemarkt het initia tief neemt voor een kerncentra le, dat moet een ondernemer zijn. Expertise Gisteren, maar ook een dag eer der tijdens het Kamerdebat, zei Van Geel dat de marktsituatie er niet naar is en er in Neder land dus ook geen initiatieven worden genomen voor nieuwe kerncentrales. Ook al zou Bors sele een geschikte plek zijn voor een nieuwe kerncentrale (conclu sie Rathenau Instituut) en be schikt EPZ over de nodige ex pertise. De kans dat in Zeeland over vijftien jaar nog steeds een kerncentrale draait, is sinds de ze week groot. De kans dat er te gen die tijd nog een of meer bij zijn gekomen, is - als we Van Geel moeten geloven - nog steeds klein. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Laait de discussie over nieuwe kern centrales op, dan richten de ogen zich direct op Borssele. CDA-wethouder M. Ver- mue-Vermue in de gemeente Borsele beseft dat ook. Zij vindt dat een commissie van haar partij te hard van stapel loopt met een pleidooi voor meer kerncentrales in Neder land. 'Een beetje verrast' was wet houder Vermue-Vermue, toen zij gisteren in het nieuws hoorde dat een CD A-commis sie voor een ruimere toepas sing van kernenergie is. „Want", verklaarde zij haar gemoedstoestand, „de discus sie over het openhouden van de kerncentrale Borssele doet al veel stof opwaaien. Het ver haal van die commissie gaat nog een stap verder." Vermue-Vermue spreekt heel voorzichtig over het openhou den van Borssele. „We moe ten heel serieus bekijken hoe het met de veiligheid van de centrale staat. Ik twijfel daar niet aan, maar als wordt be sloten de kerncentrale langer open te houden, is de veilig heid voor ons als gemeente een heel belangrijke randvoor waarde." Het openhouden van Borssele wijst de CD A-politica dn niet af. Zij houdt wat betrvü de veiligheid een slag omJj, arm. Ook het pleidooi vou meer kernenergie benadei zij diplomatiek, al is zij day. over iets stelliger. „Er zoud® meer kerncentrales coq zijn, omdat fossiele brands# fen als gas en aardgl h schaars worden. Ik wil aj E wel eens goed onderboa jj zien met cijfers. En waara kan er niet veel meer en eg. der worden overgeschat u op duurzame energie? Nee,it B ben er niet van overtuigdg meer kernernergie dé op!» sing is." Als er in Nederland kernes e trales bijkomen, ligt Borsss r als vestigingsplaats voor a J hand. Een Haagse denki^ - het Rathenau Instituut, tiju J Borssele maart dit jaar nc j als aantrekkelijkste locat voor een nieuwe kerncenin e le. Vermue-Vermue realises; zich dat. Het gemeentelijk! stemmingsplan laat de kom 0 van een tweede kerncenln! in Borssele overigens nietta De rijksoverheid kan des noods de bouw van een kei centrale erdoor te drukte met een aanwijzingsbeshj De Borselse wethouder h zich niet voorstellen da! paardenmiddel van s wordt gehaald. „Datzoui unicum zijn." van onze redactie binnenland DEN HAAG - De VVD is blij met het standpunt van het CDA over kernenergie. „Als WD vinden wij al lang dat de problemen rond de energie voorziening te groot zijn om kernenergie uit te sluiten," al dus Kamerlid De Krom. Het gaat hem er niet alleen om dat bij kernenergie niet het broei kasgas CO, vrijkomt, mar om de schaarste van enerp hoge prijzen tot gevolg heê. 3 Krom noemt het positief da 1 discussie over kernenergif 1 gang komt. De Jonge Democraten, deja renorganisatie van D66, ra j hun partij gisteren op 01 niet te laten bij het openhra van Borssele, maar aan te ten bij de CDA-visie opdek van kerncentrales. ANP doorCarel Goselinq De tegenstelling kan bijna niet groter zijn. Bij de par lementsverkiezingen morgen in Bulgarije gaat de strijd tussen een ex-koning en een jonge so cialist. Aan de ene kant van het strijd perk bevindt zich Simeon van Saksen-Coburg-Gotha (68), in 1937 als prins geboren in Sofia. Tussen medio 1943 en 1946 was hij koning van Bulgarije. Na de i communistische machtsovema- me vluchtte hij naar het buiten land, om in 2001 terug te keren naar zijn vaderland. Simeon is een diplomaat, een man ook die morele waarden en integriteit uitdraagt. Altijd op zoek naar een compromis, charismatisch maar ook fragiel Aan de andere kant van de are na staat Sergei Stanisjev (39) op gesteld. Hij werd in 1966 gebo ren in Oekraïne en studeerde po litieke wetenschappen in Mos- kou. Stanisjev werd na de val 1 van de communisten in Bulga- rije journalist. Hij trad medio ja- - 'ren negentig toe tot de Bulgaar se socialistische partij, de opvol ger van de communistische par tij en zit sinds medio 2001 in het parlement. Stanisjev, sinds eind van dat jaar partijleider, is jong en strijdvaardig. Hij schuwt de harde politieke strijd niet en komt op voor de arbeiders en zwakkeren. Morgen staan beiden tegenover elkaar bij de Bulgaarse parle mentsverkiezingen. Simeon van Saksen-Coburg-Gotha als lei der van de Nationale beweging Simeon 2 (NMS2), Sergei Stanis jev als voorman van de Bulgaar se socialistische partij (BSP). Van Saksen-Coburg verdedigt het beleid dat de regering onder zijn leiding sinds 2001 heeft ge voerd, Stanisjev valt het aan. Vier jaar geleden won de vroege re koning overtuigend. NMS2 haalde 42,7 procent van de stem men. De BSP kwam niet verder dan ruim zeventien procent. Na jaren van chaos en ellende wa ren de Bulgaren destijds toe aan houvast, een vaderfiguur die hun vertrouwen schonk. Simeon van Saksen-Coburg was zo ie mand. De politieke bordjes lij ken nu verhangen. Uit peilingen blijkt dat de BSP nu ruim 38 procent van de stemmen haalt, NMS2 net 20 procent. Op zich is de veranderde politieke voor keur van de 7,8 miljoen Bulga ren opvallend. De laatste jaren is het immers prima gegaan met het land. De economie groeide met ruim vijf procent per jaar. De werkloosheid daalde ge staag, de inflatie is maar een paar procent. Het toerisme trekt aan (plus 14,5 procent in 2004) en buitenlandse investeerders hebben Bulgarije gevonden. Vo rig jaar staken zij 2,5 miljard eu ro in het land. In 2004 werd Bul garije toegelaten tot de Navo. Bovendien besloot de EU het land in 2007 als lid te accepte ren als men op de ingeslagen weg voortging. Simeon kan dus successen laten zien. Dat erkent ook Stanisjev. De BSP meent alleen dat de vruch ten van het beleid eenzijdig bij bepaalde groepen terecht zijn komen. De gewone man is vol gens Stanisjev het slachtoffer van de economische groei en de hervormingskoers die het kabi net gevolgd heeft. De BSP wil daarom hogere lo nen, een minimumloon en - uit kering, meer kinderbijslag, extra investeringen in onder wijs en zwakke regio's en invoe ring van vaste arbeidstijden. Uitverkoop Stanisjev heeft nog een troef: volgens hem kon de regering al leen zo goed scoren doordat er een uitverkoop is doorgevoerd van staatsbedrijven en -belan gen. Daarmee is de kracht van Bulgarije aangetast. En daaraan moet een halt worden toegeroe pen, stelt de BSP-voorman. Simeon en de zijnen willen hun beleid voortzetten: meer econo mische groei, mede door EU-bij- dragen. Het geld is nu al uitgege ven. Overigens: waar de BSP de eigen plannen mee wil financie ren is volstrekt onduidelijk. Vast staat nu al dat er na de ver kiezingen een coalitie gevormd moet worden. Formeel weigert NMS2 met de BSP samen te werken. Formeel, want Simeon van Saksen-Coburg zegt als goed diplomaat nooit nooit. En bij de BSP wil men best met een selecte groep NMS'ers de macht gaan delen. Daarvoor is de hon ger naar die macht, na acht jaar oppositie, groot genoeg. GPD door Nita Bhalla Tijdens een politieoveral 's ochtends vroeg stormen tientallen agenten door de smal le, stoffige zijstraatjes van het centrum van de Indiase stad Bombay. De agenten rennen tus sen de geschrokken bewoners en arbeiders door de kleine ate liers in en uit, op zoek naar be wijs. Maar in deze drukke stad - de motor van de Indiase econo mie en filmindustrie - waar maf fiabazen en oplichters het voor het zeggen hebben, wordt er niet gezocht naar drugs of zwart geld. Ze zoeken kindar beiders. In Bombays goud- en leerindus trie werken meer dan vijftigdui zend kinderen. Nog eens duizen den kinderen werken als schoen poetser of straatventer, hoewel het voor kinderen onder de veer tien jaar bij wet verboden is om te werken. „We zagen in dat we er iets aan moesten doen. Nu ple gen we invallen om deze kinde ren te redden en de werkgevers te arresteren", zegt een politieof ficier. Sinds de politie in april met de invallen begonnen is, zijn al ruim zeshonderd jongens en meisjes uit de smerige werk plaatsen en fabrieken gered. Zo'n honderd werkgevers zijn aangeklaagd wegens het mishan delen van kinderen. Tijdens een van deze invallen trof de politie de achtjarige Lokhikant Mond- roe aan, die met drie andere jo chies in een piepkleine, bedomp te en stinkende ruimte met scha delijke chemicaliën goud aan het poetsen was. Net als de mees te kindarbeiders moest Lokhi kant twaalf uur per dag werken, waarvoor hij alleen een beetje voedsel en een plekje op de vloer kreeg om te slapen. „Ik kon niet meer naar de dorps school omdat er geen geld was. Mijn opa bracht me acht maan den geleden naar Bombay om te werken", vertelt hij. Benard Onder de bevrijde kinderen zijn er velen die jarenlang onder ui terst benarde omstandigheden schoenen en handtassen moes ten stikken. Anderen deden le vensgevaarlijk werk als het ma ken van vuurwerk of glaswerk of stonden bloot aan giftige che- Nct geredde Indiase kindarbeiders zitten in een politiebureau in Bombay. foto Punit Paranjpe/RTR micaliën. De politie moet het hebben van tips, want de werk gevers zijn sluw en verstoppen de kinderen in kleine, moeilijk te vinden werkplaatsen. Naar schatting werken er in heel India zo'n zeventien mil joen kinderen. De meesten in de tapijt- of vuurwerkindustrie, maar een toenemend aantal in de textiel. Werkgevers vinden dat de kleine kinderhanden be ter geschikt zijn voor priegel - werk als goudstiksel borduren. Kinderrechtenactivisten vrezen dat met de toenemende wereld wijde concurrentie (van met na me China) de situatie nog zal verergeren. „Het is een wedloop wie de goedkoopste producten kan leveren en tegelijk de mees te winst kan behalen. Kinderen zijn dus de beste optie", ver zucht Farida Lambay van Prat- ham, een liefdadigheidsorganisa- tie voor kinderen. Mensenrech- tengroeperingen zeggen dat veel kinderen al vanaf hun vierde of vijfde jaar werken, waardoor ze tegen de tijd dat ze volwassen zijn ongeneeslijk ziek of mis vormd zijn. De grote armoede is er de oor zaak van dat families uit ooste lijke provincies als Bihar en West-Bengalen hun kinderen aan het werk zetten. „Wij den ken dat er ronselaars naar de ar me dorpjes gaan om de ouders ervan te overtuigen dat hun kin deren in de grote stad moeten werken. Ze beloven dat er goed voor de kinderen gezorgd zal worden en dat ze een goed sala ris krijgen", aldus maatschappe lijk werkster Mansoor Qadri van de Saathi liefdadigheidsin stelling. „De kinderen worden door de ronselaar op de bus of trein naar Bombay gezet. Als ze daar aankomen worden ze door een tussenpersoon naar de werk plaatsen gebracht." Hoewel maatschappelijk wer- MINIMUMLOON - Vakbon den in België hebben een con flict met werkgevers over bete re arbeidsvoorwaarden. De on derhandelingen zijn acuut stopgezet. De vakbonden eisen onder meer een minimumloon van twintig frank per uur, maar werkgevers vinden dat te duur. Het zou betekenen dat vrijwel alle lonen met zo'n vijf procent moeten stijgen. BABY - Een Turkse man heeft zijn anderhalve maand oude baby uit de klauwen van een adelaar gered. De man gooide een schop naar de roofvogel, die al met het kind in zijn klau wen was opgestegen. Dei laar viel verdoofd neer. I kindje raakte ernstig gewo 1 BOETE - Vier mannen uil Bi kens die 23 december gee; hoor gaven aan de oproep de dijken te versterken, a ten 75 gulden boete betala 15 dagen de cel in. Dekaü rechter in Oostburg oordee gisteren dat de overtra grenst aan misdaad. Eri die dag overstromingsga door storm en hoog water bakker, die voorrang g zijn kerstkoekjes en zijn a daarom verbood te hel kreeg een stevige reprimas kers denken dat kinderarbeid slechts een halt toegeroepen kan worden als de armoede bestre den is, zeggen ze dat de politie toch door moet gaan met de in vallen. Wetten Maar volgens internationale hul porganisaties zijn ook de wetten tegen kinderarbeid en kinder handel gebrekkig. „De Indiase wet kent onvoldoende mogelijk heden om slavenarbeid, kinder arbeid of slavenhandelaren een rechtvaardige straf op te leg gen", staat in een recent versche nen Amerikaans rapport. Ook de Internationale Arbeids organisatie (ILO) stelt dat de wetgeving bijgesteld moet wor den. „Er zijn te veel wetten, de wetgeving is chaotisch, zonder samenhang. Daarom kan het probleem niet adequaat aange pakt worden", stelt de ILO in een rapport. RTR Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur accepts Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,95 per kwartaal: 58,00 - per jaar 222.50 226,50 Voor toezending per post geldt et" toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorl* einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk' maandag t/m vrijdag. 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6%BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitp* overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en va? de Regelen voor het Advertentievwz* Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax, (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroert Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: w /v.pzc.nl/adverteren 1 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concernt*! aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt get)™'"1 tabonnementenladministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diers»! ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9^5 de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u di" ,J°" i, Postbus 314460 AA Goes. ,k melde"*!* Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4