Vrees voor tekort aan huisartsen Noodklok over overbevissing kreeft Belgen inspecteren mosselen in Waddenzee CA Senioren vormen ruggengraat verenigingsleven Vooral Schouw en-Duiv eland en West-Zeeuws-Vlaanderen niet in trek litblij ven van litkoopregeling okkelvissers rriteert Kamer De Fiat Panda 4x4 niet alleen voor vrouwen Autobedrijf de Keijzer 13.950,- TOYOTA RAV4 - De vrijwilli- r js nog steeds het cement in it Zeeuwse samenleving. Tal- tosveel organisaties (5800) wer- jtn met vrijwilligers. I)rie- juart van dat aantal veren igin- itD en instellingen werkt zelfs ^sluitend met hen en is dus U volledig afhankelijk van de tóvan deze onbetaalde krach- In vergelijking tot tien jaar gele den is het vrijwilligerswerk en de vrijwilliger wel veranderd, zo blijkt uit een studie van Scoop. Een op de drie volwas sen inwoners van Zeeland werkt op de een of andere manier als vrijwilliger. Tweederde van hen doet dat regelmatig en de rest af en toe. In vergelijking tot tien jaar geleden is het aantal vrijwil ligers zelfs iets toegenomen. Wel wordt er minder uren be steed aan het vrijwilligerswerk; 4,5 uur per weer in 1994 tegen over 3,5 uur per week nu. De grootste verandering, zo schets ten de onderzoekers D. van dei- Wouw en I. van der Tak is de op komst van de actieve senior. De zestig-plusser is zelfs een niet meer weg te denken vrijwilliger geworden. Ze vormen de ruggen graat van het verenigingsleven. Ook een grote verandering, al dus de beide onderzoekers, is het hoppen van klus naar klus. Flink wat vrijwilligers willen zicht het liefst niet te lang bin den aan een organisatie. Ze wil len een klus klaren en daarna weer vertrekken op zoek naar een nieuwe uitdaging. Hij vindt dat organisaties daar op in moe ten spelen door specifieke klus sen aan te bieden. Ook raadde hij aan om 'leuke klussen' te se lecteren voor vrijwilligers en de vervelende te reserveren voor de beroepskrachten. Eenderde van de organisaties heeft een tekort aan vrijwilli gers. Actie- en belangengroepen melden het meest dat ze helpen de handen tekort komen. Servi ceclubs en onderwijsinstellin gen klagen daarover nauwelijks tot niet. Het tekort komt vol gens de instellingen vooral om dat mensen minder tijd willen vrijmaken voor hulp aan de sa menleving. Vooral jongeren zijn moeilijk te interesseren. pirEmile Calon jöES- Er dreigt een serieus te- ;:ri aan huisartsen in Zeeland, linnen tien jaar stopt minimaal ïventien procent van de huidi- je 179 huisartsen. Uit een stu- 5e van de GGD blijkt dat niet wwacht mag worden dat veel ai die vacatures worden opge- old door nieuwe huisartsen. 3e! tekort dreigt zeer zeker mor West-Zeeuws-Vlaanderen j-in iets mindere mate- Schou- ien-Duiveland. Mand is geen aantrekkelijke voor nieuwe praktij kzoe- ide huisartsen, zo blijkt uit let onderzoek. Deze nieuwelin ge en zeker vrouwelijke huis- irtsen, willen in de regel wer en in een groepspraktijk ter- njl bijna de helft van de Zeeuw huisartsen juist een soloprak- heeft. Het samenvoegen van b aantal van die solopraktij- is vooral op het platteland i goed mogelijk, zo wordt in studie gesteld. „Zo kan het ror een huisarts in een dorpje drieduizend inwoners moei- k zijn om dit te verlaten en kilometer verderop in een ootpand met collega's te gaan len", schrijven de samenstel- a Vooral omdat zo'n verhui- er nauwelijks kan rekenen op anciéle steun van de verzeke- jais. Ook de wisselende zorg- caag in belangrijke delen van geland spreekt volgens de stu- niet veel nieuwe huisartsen sui. Vooral in de toeristische re pos hebben huisartsen het 's zo- pers erg druk terwijl ze het in l> winter relatief rustig hebben. West-Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland zijn kwetsbare gebieden, vanwege de kleine huisartsenposten. Vol gens de studie draaien de huis artsen er relatief veel dienst uren. „Hierdoor ontstaan proble men met de financiering van die posten", aldus de onderzoekers. Zeeuws-Vlaanderen is nu nog een redelijk populaire vesti gingsregio voor Belgische huis artsen. De samenstellers ver wachten dat de belangstelling fors zal afnemen als in België de regeling voor avond-, nacht- en weekeindediensten wordt verbe terd en het tarievensysteem voor waarnemers is bijgesteld. Ook wijzen de samenstellers op de specifieke problemen die gel den voor de apotheekhoudende huisartsen, ongeveer de helft. Een deel van deze praktijken is zonder apotheek niet langer ren dabel, terwijl door nieuwe re gels deze dubbelfunctie in het gedrang komt. Samenwerking De onderzoekers pleiten voor meer samenwerking tussen de huisartsen, waardoor praktij ken aantrekkelijker worden voor nieuwkomers. Gemeenten kunnen ook een rol spelen bij het op peil houden van het aantal huisartsen. Daarbij wijzen de samenstellers op za ken als schappelijke grond prijzen en een soepele houding ten aanzien van vergunningen en ontheffingen. „In nieuw bouwwijken zou ruimte inge pland kunnen worden in een ge zondheidscentrum." Tot slot wij zen ze op het ontbreken van overleg met huisartsen in een aantal gemeenten. Door dat overleg op te pakken, kunnen problemen aangekaart worden en knelpunten opgelost. Zo'n overleg kan volgens de GGD bij dragen aan een beter vestigings klimaat. Of Ernst Jan Rozendaal SN HAAG - De Tweede Ka lf is geïrriteerd over het uit- iijven van een uitkoopregeling ür de mechanische kokkelvis- ïij. WD'er Geluk noemde het toen 'niet kies' dat de sche ls sinds 1 januari aan de kant gen, maar dat de vissers in amerswaal nog steeds niet we- i welke schadeloosstelling ze sinen verwachten. ndsbegin dit jaar is de mecha- sche kokkelvisserij op de Wad- azee verboden. van de kokkelsector (betaald worden uit het Wad- i, dat deze week is opge ld van 500 miljoen naar 800 ;n euro. jevers en werknemers in kokkelsector zijn het eens sociaal plan. Het iten is nu op het advies van Icommissie onder leiding van tomalig Unilever-topman Maljers. debat over visserij gaf mi- -toVeerman (Landbouw, Na- en Voedselkwaliteit) giste- sinde Tweede Kamer aan dat commissie de hoofdlijnen haar advies in een brief tfl gemeld, maar dat hij al ge- ^ffle tijd wacht op een nadere Verbouwing. tlastinggeld minister viel fel uit naar ^-Kamerlid Geluk nadat die Knnafi had gemaand spoed te skcn met de regeling: „De ®missie is negen maanden bo s' Drie weken geleden heb ik brief gekregen waarbij ik 31 onderbouwing wil. Mag ik !®de tijd nemen goed te kij- ^wat de commissie wil dat ik 'Nederlands belasting geld -Welke reden heeft u voor verontwaardiging? Brussel bit rapport zeer nauwkeurig Aderen. Het moet niet zo 0 dat ik straks betaal om dan Brussel gekapitteld en te- ■sgefloten te worden. Er is E5 sprake van vertraging, -r wel van zorgvuldigheid", Veerman. CDA-Kamerlid Buijs vond Ronduit een schande' dat de "Missie Maljers de kokkelsec- f. z°lang in onzekerheid laat. gister Veerman beloofde de voor zijn maatregelen J langer te nemen dan Kis'. CAPPENDIJK AUTO'S TERNEUZEN B.V. Mr. F.J. Haarmanwcg 49 4538 AN Terneuzen Tel 0115-697455 www.cappendijk.nl Kamerlid Geluk vreest dat Oosterschelde wordt leeggehaald door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het kreeftenbe stand in de Oosterschelde is in vier jaar tijd met de helft ver minderd. Omdat minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit) verzuimt een Kamer motie uit te voeren, staat de duurzame kreeftenvisserij op de tocht, aldus Wü-Kamerlid Ge luk. „Dat is een dikke onvol doende voor de minister." In wat hij in visserij termen 'zijn laatste sleepje' noemde - hij ver laat volgende week de Tweede Kamer omdat hij dijkgraaf wordt in Zuid-Holland - uitte Geluk zich opvallend scherp. Hij verwees naar een motie die hij twee jaar geleden heeft inge diend om overbevissing in de Oosterschelde tegen te gaan. Hoewel een meerderheid van de Kamer zich daarachter schaar de, is volgens Geluk sindsdien niets gebeurd. „Er zijn alleen maar meer ver gunningen afgegeven, waardoor de visserij druk nog groter is ge worden. Ik wil de minister met spoed oproepen de keeftvisserij op de Oosterschelde aan te pak ken. Snel ingrijpen is nodig, an ders is de Oosterschelde leegge vist, net als het IJsselmeer." Geluk kreeg bijval van SGP-Ka- merlid Van der Vlies, die stelde dat de oude beroepsbeoefenaren worden verdrongen door allerlei nieuwe kreeftenvissers. Veerman zei de zorg van de Ka merleden te delen, maar legde de verantwoordelijkheid bij de vissers. „Het lijkt wel of de overheid al les moet doen. Ik heb een werk groep in het leven geroepen waarin de belanghebbenden om tafel zitten. Ik vervracht dat de sector zelf het voortouw neemt, maar onderling bestaan grote verschillen van mening." De minister beloofde de partijen nog eens bij elkaar te brengen en de Kamer schriftelijk te infor meren over de precieze stand van zaken. De brief die hij aan kondigde noemde hij een af scheidsgeschenk aan Geluk. „U gaat naar Zuid-Holland, maar wij zullen voor het Zeeuwse zor gen." foto's Rob Keeris/ANP oostelijke Waddenzee groten deels afgesloten voor de mossel sector. „Terwijl daar het beste zaad ligt", bromt kweker Peter Zoete wei j. „Dat komt doordat dit deel van het wad vaker droog ligt. Daardoor ontwikkelt de mossel een mooi, sterke, zwarte schelp om zich te be schermen tegen vogels, krabben en zeesterren." De mosselsector staat onder druk. Zo moet sinds vorig jaar op basis van de Europese Vogel en Habitatrichtlijn worden aan getoond dat mosselzaadvisserij in de Waddenzee geen schadelij ke gevolgen heeft voor natuur en milieu. „En dat is verdraaid lastig", zegt Hans van Geesber- gen van de producentenorgani satie mosselcultuur. „Want kun jij bewijzen dat er geen witte kraaien zijn?" In vergelijking met de begin dit jaar verboden mechanische kok kelvisserij heeft de mosselsector wel strepen voor. Natuur- en mi lieuorganisaties willen meeden ken over duurzame visserij én hebben al toegezegd dat wat hun betreft de mosselkweek niet van het wad hoeft te verdwij nen. „Onze basis is dus beter dan die van de kokkelvissers", concludeert Van Geesbergen. „Hoe dat komt? Ik denk mede omdat de mossel aaibaarder is dan de kokkel." GPD De overgevlogen Belgische journalisten worden aan boord op mosselen getracteerd. Als de Zeeuwse schipper Marius Padmos de netten binnenhaalt en zijn collega Wim Schot met zijn zakmes een mossel open- wrikt, wordt hij omringd door Belgische camera's en mi crofoons. „Hij is nog niet hele maal op gewicht, maar de smaak is voortreffelijk", zegt Wim Schot met gevoel voor mar keting. Een journaliste van Ra dio Donna bericht trouw naar België: „Lieve luisteraars. We moeten nog even wachten op on ze mosseltjes maar ik kan u al wel verklappen, lekker dat ze zijn." Andere mosselkwekers en mede werkers van het Nederlands Vis- bureau zien het schouwspel te vreden aan. Het promotiebu reau heeft alles uit de kast ge haald om de Belgische media op het wad te krijgen. Journalisten konden per vliegtuig van Deinze naar Den Helder. Vandaar ging door Dirk van der Meulen HARLINGEN - Wat de Holland se Nieuwe is voor Nederland, zijn de mosselen voor België. Met smart wachten onze zuider buren op de nieuwe oogst schelp dieren uit de Wadden en de Zeeuwse wateren. De Belgen in specteerden gisteren enkele mos- selbanken ten zuiden van Ter schelling. het met een volle bus naar Har- lingen. De Belgische consument is dan ook van groot belang voor de Ne derlandse mosselsector (80 ver gunninghouders, 2500 directe en indirecte banen). De mossel- oogst bedroeg vorig jaar 60 mil joen kilo. Tweederde ging naar België. De Nederlandse con sumptie groeit jaarlijks, maar met zo'n 12 miljoen kilo kunnen we nog lang niet tippen aan on ze zuiderburen. Weemoed Voor dit jaar verwachten de mosselkwekers wederom 60 mil joen kilo te kunnen aanvoeren. Volgend jaar zal dat aanzienlijk minder zijn, zo is nu al duide lijk. Dat komt doordat er vorig jaar nauwelijks mosselzaad ge vangen kon worden. En zo'n klein mosselschelpje doet er twee jaar over om uit te groeien tot een volwaardige consumptie mossel. Mosselkwekers denken dan ook vaak met weemoed te rug aan de periode voor 1990. Toen mocht in de hele Wadden zee nog vrij op mosselzaad ge vist worden. In dat jaar werd de compacte zuinige exclusieve opvallende trendy modische snelle gebruiksvriendelijke praktische auto's voor de zelfbewuste vrouw van nu. FZANG OP DE OLVO XC90 Vraag: Wat is de overeenkomst tussen zwarte nagellak, oogschaduw van MAC en een Volvo XC90? Antwoord: Ze worden stuk voor stuk als onmisbaar beschouwd door de Canadese rockchick Avril Lavigne vrijdag 24 juni 2005 z!5 (Advertentie) Mr. F.J. Haarmanweg 51a, tel. 0115 - 69 45 64 www.auto-dekeijzer.nl Mazda 2 1.4f Exclusive 01-2004, hatchback, 5 deurs, benzine, Tonickleur, 30.250 km, handgescha- keld, 1,5 jaar fabrieksgarantie, airbag, ABS, centrale vergrendeling, dealer onderhouden, elektr. ramen, JÊSÈBLti°0^s,eunen achter, metallic, radio, stuurbekr., startonderbreker, multifunc tioneel stuurwiel, dakrailing Sfc Autobedrijf Vertinde B.v. Oudelandseweg 31, Terneuzen, telefoon 0115-618500 Internet: www.mazda.nl/verlinde ZOOM-ZOOM Dé droom van de avonturierster en avonturier TOYOTA CAPPENDIJK TOYOTA TERNEUZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41