Jitzetten naar Congo opgeschort IZC ange vlucht van lid Hofstadgroep is voorbij Politie zit ondanks belegering zonder CAO Kabinet oneens over vergaande controle rond grote steden Iraanse delegatie zegt wegens wijn diner met Kamer af mister Verdonk zwicht voor breedgedragen eis van Tweede Kamer Boekenweekessay van Witteman Fiscale vrijstaat niet maatgevend FNV wijst armen op staatssteun Drugsdealers gepakt in Eindhoven Actie tegen honden in hete auto's monden bij and Rotterdam Bouwen aan Duits-Nederlands nest Bouwers en OM in beroep tegen fraude-uitspraak Minister schrapt deel steun bij taalachterstand UirCElcLEEft Tor OVER M N reet vrijdag 24 juni 2005 r^7A redactie binnenland L-HAAG - Een delegatie van Le parlementariërs heeft p diner afgezegd met Neder- 1(jjc Tweede-Kamerleden. De (oiérs eisten dat tijdens het di- j gisteravond in het geheel Bi wijn geschonken zou wor- De Nederlandse Kamerleden weigerden aan die wens te vol doen, aldus voorzitter De Haan van de vaste Kamercommissie Buitenlandse Zaken. „Het be zoek gaat door, maar het diner is van Iraanse kant afgezegd. aldus De Haan. „Wij zijn de gastheren en wij bepalen de re gels. Als ze dat niet pikken, dan maarniet/' De Haan was de Iraniërs als goede gastheer tegemoet geko men. Hij zou geen toost uitbren gen en de Iraanse gasten zouden geen wijnglazen bij hun bord krijgen. Vermoedelijk heeft een rol ge speeld dat de Iraanse parlemen tariërs afkomstig zijn uit het kamp van presidentskandidaat Rafsanjani. Als in de Iraanse pers zou komen dat bondgeno ten van Rafsanjani in Neder land zouden dineren met wijn op tafel, zou dat Rafsanjani van daag stemmen kunnen kosten bij de tweede stemronde voor het presidentschap. In 1999 leid de een soortgelijke 'wijnkwes tie' er toe dat een voorgenomen bezoek van de Iraanse president Khatami aan president Chirac werd afgeblazen. De Fransen waren tot veel bereid - alleen vis, geen vlees op het menu - maar geen wijn op tafel ging ze te ver. ANP Hamar JjHAAG - Minister Verdonk pdclingenzakcn en Inle- itie) moet van de Tweede Ka lde uitzetting van uitgepro- üde asielzoekers naar Con- Liiddcllijk opschorten. De tr wil eerst zekerheid heb- 0ver de situatie van deze 5>en in het Afrikaanse land. Kongolese overheid blijkt documenten uit te hebben over uitge asielzoekers. Ook r mensen na terugkeer in opgesloten en mishan- izo meldde het tv-program- Setwerk dinsdag, lens een spoeddebat gisteren ie bewindsvrouw aanvanke- [iuet van plan gehoor te ge- ;sn de wens van oppositie- pien plus D66 om uitzetting Pas toen CDA en la- [osde WD aangaven dat zij iaotie voor stopzetting zou- steunen, zwichtte de {gesties Igrote irritatie van bijna de (Kamer hield Verdonk vast leen ambtsbericht over de taratische Republiek Con- HE1 april 2005. Dat zijn pe- leke berichten die het minis- van Buitenlandse Zaken over de veiligheidssitua- ïoor burgers in een land. Verdonk weten niet van zijn haar beleid te wijzi- ;illeen op basis van sugges- ineen tv-programma. oppositie als de coali- acties waren niet overtuigd tee motivering. Ze wezen er- dat de minister zelf met idom een nieuw ambtsbe richt heeft gevraagd, waaruit volgens de Kamer wel degelijk twijfel blijkt. Staatsraad M. Oosting ziet er vanaf om voor minister Verdonk het onderzoek naar Congolese asielzoekers te doen, zo heeft hij gisteren laten weten. Hij is bang dat vluchtelingen mogelijk in een later stadium bij de vreem delingenkamer van de Raad van State een beroep zullen doen op dat rapport. Dat zou de sugges tie van vermenging van belan gen kunnen wekken. Oud-burgemeester Havermans van Den Haag zal het onderzoek nu uitvoeren. Hij leidde onlangs een commissie die het functione ren van de Algemene Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst AIVD onderzocht. Aanvankelijk was Oosting posi tief maar na lezing van de onder zoeksvragen heeft hij de op dracht gisterochtend terug gege ven aan Justitie. De vroegere na tionale ombudsman maakt zelf geen deel uit van de vreemdelin genkamer. ANP DEN HAAG - Journalist en televisiepresentator Paul Wit teman schrijft het Boekenweekessay voor komend jaar. De Stichting CPNB heeft Witteman gevraagd vanwege diens grote passie voor klassieke muziek. Het motto van de Boekenweek 2006 is Boem Paukeslag - Schrijvers en muziek. Eerder werd bekend dat Arthur Ja- pin het Boekenweekgeschenk schrijft. De 71ste Boeken week vindt plaats van 15 tot en met 25 maart 2006. GPD BREDA - Twee belastingbetalers die zich ongelijk behan deld voelden wegens het bestaan van fiscale vrijstaten, krijgen geen geld terug van de Belastingdienst. Dat heeft de rechtbank in Breda gisteren bepaald. De belastingrechter oordeelde dat voor een beroep op het gelijkheidsbeginsel sprake moet zijn van een begun stigend beleid. Dat oogmerk bestond niet, aldus de recht bank. In totaal eisen tachtig mensen belastingcenten te rug omdat een jaar geleden bekend werd dat bewoners op woonwagenkamp Vinkenslag jarenlang geen of minder be lasting betaalden. ANP AMSTERDAM - De FNV stuurt binnenkort honderden le den de straat op om mensen te wijzen op mogelijkheden voor overheidssteun. Volgens de vakcentrale weten voor al AOW'ers en bijstandsgerechtigden slecht waar ze recht op hebben. Door de stijgende kosten van energie, zorg, huur en ge meentelijke lasten zijn veel mensen met een laag inkomen er dit jaar op achteruit gegaan. De FNV-leden gaan hen vooral wijzen op de Tegemoetkoming buitengewone uitga ven (Tbu). ANP EINDHOVEN - Tientallen drugsdealers en hun klanten zijn de afgelopen twee dagen opgepakt bij een grote an- ti-drugsactie in de binnenstad van Eindhoven. De groep zorgde al maanden voor flinke overlast bij winkelend pu bliek en ondernemers. De veelal Antilliaanse dealers en hun klanten zijn dagen lang vanuit onopvallende observatieposten in de gaten ge houden. Dinsdag werden twaalf verslaafden opgepakt, gisteren hield de politie twaalf dealers en nog eens zeven klanten aan. De meesten komen uit Eindhoven, de jongste dealer is dex-tien jaar. GPD DEN HAAG - Honden en warm weer vormen niet zo'n goede combinatie. Zeker niet wanneer een hond in de brandende zon in een auto wordt achtergelaten. De Hon denbescherming probeert hondenbezitters aan het ver stand te brengen dat dat voor een hond al binnen een paar minuten dodelijk kan zijn. De organisatie stuurt in de zomermaanden extra inspec teurs op pad om de onfortuinlijke dieren uit de auto's van hun baas te bevrijden. De medewerkers van de Hondenbe scherming delen de komende maanden op parkeerplaat sen en bij stranden folders uit, in de hoop dat niemand zijn viervoeter nog achterlaat in een hete auto. ANP - Door een brand bestrijdingsmiddelenfabri- 1 Cerexagri in Rotterdam gisteren twee mensen ge- igeraakt. Vijf anderen had- idemhalingsmoeilijkheden. bid ontstonddoor een lek b leiding met zwavelzuur, ivonk sloeg over naar vaten die in brand vlogen, ran de werknemers raakte Bd door het vrijkomende Cerexagri is onder de Arkema Group en vroeger Atofina. Het be is onderdeel van het Fran- M.GPD Zo'n 250 Zeeuwse politiemensen reisden gisteren per bus naar Den Haag om bij het ministerie van Binnenlandse Zaken hun eisen kenbaar te maken. Ze voegden zich bij duizenden collega's uit de rest van het land. foto Marijke Folkertsma door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Twee weken per manente belegering van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken heeft het conflict over een nieuwe politie-CAO geen stap dichterbij een oplossing ge bracht. Minister Remkes verweet de po litiebonden gisteren dat ze hun leden verkeerde cijfers voor schotelen. Tegenover tiendui zend demonstrerende politie mensen bood de minister aan een onafhankelijke partij in te schakelen 'om te kunnen onder handelen op basis van feiten'. Remkes presenteerde gisteren ei gen berekeningen die aangeven dat het grootste deel van het po litiepersoneel er maandelijks en kele tientallen euro's op vooruit gaat, uitgaande van de werkge- versvoorstellen. In rekenvoor beelden van de politiebonden is sprake van koopkrachtverlies van 130 tot 220 euro per maand. Remkes verwierp gisteren de eis dat alle politiefunctionarissen met pensioen moeten kunnen te gen tachtig procent van hun laatstverdiende loon. Hij vindt 70 procent genoeg. Een onafhankelijke partij moet nu wat Remkes betreft een oor deel geven over de berekeningen van het ministerie en die van de bonden. Het ministerie zegt dat de bonden een paar flinke fou ten hebben gemaakt, waardoor de koopkracht voor politiemen sen vanaf 2006 veel te negatief wordt voorgesteld. Het grootste struikelblok lijkt het prepensioen, waarover de on derhandelingen nog moeten be- marige Nouriddin el F. de moord op Theo van r op de vlucht, maar de in- AIVD zat hem Zijn telefoons wer- I [fgetapt, zijn gangen in De politie maak- psdap een einde aan het p muisspel. [frank Hendrickx HAAG - Na bijna acht den is de vlucht van Nou- 'tl F. ten einde. Speciale ^-eenheden overmeester- k22-jarige Marokkaanse il- Iwoensdag in Amsterdam. wn zich te verzetten had aldus een woordvoer en het Landelijk Parket. "Min was al de auto uitge- i voordat hij ook maar kon maken om zijn Naden, semi-automati- ffapen te gebruiken. Sa- zijn medepassagiers, vrouwen, werd hij af- sd. Bisters Donner (Justitie) (Binnenlandse Za- tonden gisteren een blik jróraf amper onderdruk- toriddin (alias Abu al Ka tosFouad) is een grote vis, l'N er op de foto's in het pssier over het Hofstad netwerk niet bepaald uit als een levensgevaarlijke terrorist. Ook zijn strafblad is niet echt af schrikwekkend. Alleen in 2001 is hij opgepakt wegens een win keldiefstal. Toch is Nouriddin een oude be kende van cle AIVD. Hij geldt als een trouwe volgeling van de Syrische haatprediker Redouan al I., de leider van het zogeheten Hofstadnetwerk, die nu als eni ge nog voortvluchtig is. En hij kent iedereen, van Mohammed B., de moordenaar van Theo van Gogh, tot Samir A., de onlangs vrijgesproken terreurverdachte. Al in 2002 merkte de AIVD dat Nouriddin neigde naar geweld. Hij sprak over een aanslag waar bij zoveel mogelijk doden moes ten vallen, zo blijkt uit een ambtsbericht van de dienst. Alle alarmbellen gaan af als Nouriddin in juni 2004 samen met andere Hofstadleden afreist naar Portugal, waar het EK-voetbal op het punt van be ginnen staat. Niet serieus Na een tip van de AIVD wordt hij opgepakt en teruggestuurd naar Nederland. Tijdens een ver hoor zegt Nouriddin dat niet hij, maar Mohammed B. 'een ge vaarlijk persoon' is. De onder vragers nemen hem niet serieus. Hij probeert de aandacht van zichzelf weg te leiden, conclu deert de AIVD. Het echte kopstuk is Nouriddin volgens de dienst. 'Hij vervult een vooi'aanstaande rol binnen de Hofstadgroep', wordt nog eens herhaald in een ambtsbe richt van 14 januari 2005. Theo van Gogh is dan al ruim twee maanden dood en Nouriddin is ontsnapt aan de aandacht van de Nederlandse autoriteiten. Tenminste, dat denkt de in Mi- dar geboren Marokkaan. In wer kelijkheid heeft de AIVD hem al vrij snel in het vizier. Zo tapt de dienst op 14 februari 2005 een gesprek af dat hij voert met Ra- fet G., een Bosniër uit Valkens- waard die mogelijk betrokken was bij de vlucht van de Syri sche Hofstadgroepleider. De AIVD constateert dat de Bosniër belt uit de omgeving van Brussel. Het is een gesprek in codetaal. „Ik heb goede thee", meldt hij. „Ja, ik weet. Ik kom naar jou toe een andere keer", zegt Nouriddin. En dat doet hij. Hij gaat meerde re keren naar Valkenswaard, volgens de Bosniër om schulden te innen. De AIVD grijpt nooit in. Hij kan in februari ook onge stoord op bezoek gaan bij Ahmad al A., een 41-jarige Sy riër uit Zierikzee die eveneens betrokken was bij de vlucht van de Syrische Hofstadgroepleider op de dag van de moord op Van Gogh. Ook dan grijpt de AIVD niet in. In maart wordt Ahmad al A. wel opgepakt, maar Nouriddin mag blijven bellen en rondreizen. De inlichtingendienst luistert en kijkt mee. Tot eergisteren.Nou riddin kan zich nu opmaken voor een reünie met zijn mede verdachten uit het Hofstadnet werk die allemaal voor de recht bank van Rotterdam terecht staan wegens lidmaatschap van een terroristische organisatie. De groep dijt nog steeds uit. In middels staat de teller op zeven tien, inclusief de eerder deze week in Londen aangehouden Rachid B. en de twee vrouwen die bij Nouriddin in de auto za ten. Er wordt nu alleen nog gejaagd op de Syriër Redouan al I., alias Abu Khaled. Ook hij belt nog wel eens naar Nederland, zo blijkt uit het politiedossier. En één verdachte heeft verklaard dat hij het onderduikadres van de haatprediker kent. Hij zou in Syrië zitten bij zijn zus. GPD EMMERICH - Nederlandse en Duitse school kinderen bouwen in het PAN Kunstforum Nie- derrhein net over de grens in Emmerich aan een enorm nest van 3 bij 5,5 meter. De kinderen gebruikten bij het project gisteren takken, bla deren, koemest, veren en mos die ze zelf in de natuur hadden verzameld. Met het project wil de Duits-Nederlandse kunstenaar Andreas Het- feld bewoners in het grensgebied nader tot el kaar brengen. Er werken zo'n tien scholen uit Nederland en Duitsland mee, alsmede een aan tal verzorgingshuizen. foto ANP ginnen. Zo is Remkes bereid om mee te betalen aan de nieuwe le vensloopregeling, waarmee een pensioenleeftijd van 60 jaar be reikt kan worden. Maar de bon den eisen een veel hoger pen sioen dan Remkes wil bieden. Bovendien vindt de minister dat alleen politiemensen die 'zwaar en gevaarlijk werk' hebben ver richt er met 60 jaar uit zouden moeten kunnen. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet lijkt verdeeld over de plannen voor een 'virtuele slotgracht' rond grote steden. Dat blijkt uit de eerste reacties van de ministers Pechtold, Remkes en Donner. Met de virtuele slotgracht wil len de politicommissarissen de veiligheid in de grote steden ver groten door continu te registre ren wie de stad binnenkomt. Minister Pechtold (Bestuurlijke Vernieuwing) liet gisteren we ten dat hij vindt dat de plannen de privacy te veel aantasten. Vol gens minister Remkes (Binnen landse Zaken) heeft Pechtold last van 'een beetje koudwater vrees'. Maar minister Donner (Justitie) gaf toe dat bij hem de wenkbrauwen omhoog waren ge gaan bij sommige voorstellen van de Amsterdamse hoofdcom missaris Weiten. Weiten was de voorzitter van de commissie die het rapport Poli tie in Ontwikkeling schreef. Doel is de veiligheid in de grote steden te verbeteren, onder meer door camera's voor gezichtsher kenningen en voor autokente kens in de stad te plaatsen. Ook willen de hoofdcommissarissen ROTTERDAM - Het Openbaar Ministerie (OM) en de bouwbe drijven Heijmans en Koop gaan in hoger beroep tegen de uit spraak van de rechtbank in Rot terdam in de bouwfraudezaak. Heijmans had de zaak eigenlijk willen laten rusten maar gaat nu in beroep, omdat het OM dat ook doet. Voormalig topman Henk Koop van Koop Tjuchem vecht zijn veroordeling wegens omkoping aan.Het OM stelt ho ger beroep in van alle zestien strafzaken waarin de Rotterdam se rechtbank op 9 juni uitspraak deed. De straffen vielen lager uit dan de eisen van de officier van justitie. Het OM bestrijdt onder meer het oordeel van de recht bank over de verjaring van enke le strafbare feiten. ANP door volgen van mobiele tele foons weten wie waar op welk moment is. Pechtold heeft daar grote moeite mee. Hij vreest dat zo miljoenen mensen permanent worden bespied en gecontro leerd. Bovendien creëert het in zijn ogen een schijnveiligheid en komen echte terroristen toch wel de stad binnen. Volgens Remkes reageerde Pechtold alleen op een inter view van Weiten in tv-program ma NOVA en had hij het rap port nog niet gelezen. „Een beet je koudwatervrees van collega Pechtold", aldus Remkes. Hij vindt de ideeën van Weiten en co. 'vernieuwend' en hoorde 'waardevolle constateringen'. Minister Donner noemde het 'een taak van de politiek' om de afweging te maken tussen priva cybescherming en het vergroten van de veiligheid. Het kabinet komt binnenkort met een reac tie. ANP DEN HAAG - Minister Van der Hoeven (Onderwijs) ziet er voor lopig vanaf om basisscholen extra geld te geven voor kinde ren met de grootste taalachter standen. Voor deze groep van driedui zend jonge leerlingen zouden scholen bijna drieëneenhalf keer zoveel geld krijgen dan voor doorsnee scholieren. Dat heeft Van der Hoeven giste ren geschreven aan de Tweede Kamer. Woensdag zei de minis ter al dat ze zou afzien van de taaltoets waarmee deze grootste achterblijvers geselecteerd moes ten worden. Het geld dat Van der Hoeven overhoudt door uitstel van de taaltoets, wil ze gebruiken om scholen tegemoet te komen die door de herverdeling van het achterstandengeld het zwaarst worden getroffen. Dat zijn voor al zwarte scholen. In de nieuwe zogeheten gewich tenregeling blijven na het schrappen van de zwaarste cate gorie nog twee groepen achter standsleerlingen over. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3