streeft naar continuïteit PZC PZC Suske en Wiske door twee Zeeuwen Dijk Breskens krijgt toch volledige beurt Hek dorpspark aan Baljuwlaan verdwijnt 70 MODEMERKEN SUPER ZOMER OPRUIMING 13 gemeen bestuur voor gegarandeerde afname producten van drie gemeenten agenda Terneuzen voert vechtverbod in Marechaussee pakt duo op Boot vast door oude kaart De Hooizolder populairste disco Automobilist rijdt tegen gevel 30333 Orgelconcert vrijdag 24 juni 2005 wRsné Hoonhorst - Dethon draait 0 dan vorig jaar, maar nog goed als directie en be- graag zouden willen. Het invs-Vlaams sociaal werk- izieningsschap heeft te ma- 1 met wisselende omstandig- jenop diverse markten. het metaal, meubelen en de hironcia lopen de zaken tot ^de vakantie op rolletjes. De gomst is echter onzeker. Bij xontage en het verpakkings ei kampt Dehon met fikse jcurrentie. De orderporte- WEKACTIVITEITEN Gregoriuscentrum, 13.30 uur: üten Kanaalzone, kaarten; iHalle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 30uur: Creatief; 16.00 uur: Zitgym- fek; Het Trefpunt, 10.00 uur: Koers- |;13.00 uur: Kaarten en biljarten; illlGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO can bieden en jokeren, bingo; jQuur.Koersbal; AAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 rKoersbal; iKANT- 'tHeike, 13.00 uur; Biljarten pieren; Café Du Commerce, 20.00 Kaarten; NGSTDIJK - Horecacentrum De Vo- _..0uur: Kaarten; tK -De Lovenhoek, 9.00 uur: SWO es; 9.30 uur: Biljarten, kaarten; uur: Volksdansen, lijndansen; Suun Gezelschaps dansen; 1ST - Willibrordusbasiliek, 20.00 -Orgelconcert Ines Maidre uit Noor- pi; De Lieve, 13.00 uur: Biljarten; Buur Bridge, jeu de boules; EWACHT De Vlaschaard, 10.00 Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 5ENISSE - Hof ter Nesse, 20.00 uur: javond country dance; 5VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur: nenspelmiddag; TANNA TER MUIDEN Oud ge- L_; is, 13.30 -17.30 uur: Expositie telwerken Simone Hoogerwerf; JANSTEEN - Café de Kroon, Juur: Kaarten; De Warande, 13.00 :Biljarten; Schutterslocatie de Tra- 19.00 uur: Avond schieting; RNEUZEN - Kalashnikov, 23.00 uur: reden De Lammaketta's; De Veste, uun Soos Ons Verzetje, biljarten Baverjassen; Sporthal 't Zwaantje, ir: Bowls; 't Schelpenhoekje, 18.00 uur: Jeugdcentrum Meet- (20.00 uur: Familie bingo; De Hon- jr: Bijeenkomst lotgenoten- at borstkankerpatiënten; WELWAARDE - Café Ons Vermaak, itCuur: Wandeldriedaagse; (Advertentie) kzorgklachten: 800-0231231 wmaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; terdagstot 12.00 uur 8edactie SUWS-VLAANDEREN ffllem Alexanderlaan 45 rostbus 145 «30 AC terneuzen Ü0115-645769 [ax: 0115-645742 fflail: redtern@pzc.nl fené Hoonhorst (chef) [Wout Bareman 'mond de Frel fené van Stee its Bakker (sport) ideloo 16 'ostbus 62 J560AB hulst fel'(0114)372776 fax; (0114)372771 ;nail: redhulst@pzc.nl Sneila van Doorsselaer kntrale redactie tetionspark 28 ^ostbus 31 ^aa goes te (0113)315500 te: (0113)315669 "nail: redactie@pzc.nl "ternet •pzc.nl "nail: web@pzc.nl feuille voor behangtafels is wel iswaar goed gevuld, maar het be drijf probeert de productiema chines toch te verkopen, omdat er geen winst meer is te maken met de fabricatie van behangta fels. Het werkvoorzienings schap draait gezien de economi sche omstandigheden nog steeds heel behoorlijk. Maar om in de toekomst niet in problemen te komen zou een ge garandeerde omzetafname van de drie gemeenten welkom zijn, betoogde voorzitter J. van Schaik. Het voorstel van het dagelijks bestuur om een convenant te sluiten met de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten viel in goede aarde bij de aanwe zige bestuursleden. Temeuzen en Hulst moeten in de toekomst flink wat meer producten en diensten van Dethon afnemen. Beide gemeenten moeten over drie jaar per inwoner net zoveel uitgeven als de gemeente Sluis nu al doet. Concurrerend R. de Kort (PvdA-raadslid in Hulst) was niet tegen het voor stel, maar wilde wel zeker we ten dat Hulst de mogelijkheid houdt om de goedkoopste leve ranciers uit te zoeken. Van Schaik benadrukte dat Dethon rekening moet blijven houden met kwalitatieve eisen en 'marktconforme', concurreren de prijzen. Hij wees er - net als secretaris L. Wille - op dat de ge meenten ook zelf met de gebak ken peren zitten als Dethon in de toekomst met tekorten kampt. De gemeenten zijn ten slotte verantwooi-delijk voor de financiële huishouding van het sociaal werkvoorzieningsschap. Hoewel het Dethonbestuur kwaadwillende gemeenten geen sancties kan opleggen als ze zich niet aan het convenant hou den, heeft het trio wel een 'more le verplichting'. „Een gemeente die over drie jaar ernstig in ge breke blijft, kan er natuurlijk door de twee anderen op wor den aangesproken dat ze een groter deel van een eventueel te kort moeten aanvullen." De alge meen bestuurders konden zich in die uitleg vinden. De bestuurders zijn ook ver heugd dat Dethon aan andere doelstellingen voldoet dan eco nomisch rendabel presteren. Zo slaagt het schap er met veel moeite in om steeds meer men sen bij reuliere bedrijven onder te brengen. De wachtlijst voor een werkplek bij Dethon is wel iswaar nog steeds lang (123 men sen wachten op een Dethon- baan) maar zal de komende tijd sterk afnemen. Directeur C. Sponselee: „Steeds minder men sen krijgen een indicatie door strengere toegangscriteria. Bo vendien blijven we proberen werknemers elders aan de slag te krijgen. En daarnaast moet de lijst nog worden opge schoond door mensen die hen aangeboden banen weigeren of niet plaatsbaar zijn te verwijde ren." De door Sponselee ge schetste ontwikkelingen zorgen er ook voor dat de gemiddelde wachttijd om bij Dethon aan de slag te kunnen afneemt. De wachttijd is de afgelopen jaren al teruggelopen van veertien maanden naar ruim een jaar. Sponselee vernacht dat eind dit jaar kandidaat-werknemers ge middeld nog tien maanden moe ten wachten voor ze bij het schap werken. Danker Jan Oreel (1) en René de Dreu bekeken heel wat oude Sukse en Wiske-albums op zoek naar geschikte plaatjes door Rob Paardekam NISSE - Zo'n twintigduizend gezinnen in West-Brabant en de Belgische provin cie Antwerpen vinden binnenkort een album van Suske en Wiske in hun brie venbus. De speciale editie van de popu laire strip is gemaakt door twee Zeeuw en: René de Dreu uit Nisse en illustrator Danker Jan Oreel uit Kloetinge. „Het is echt uniek dat de erven van Willy Van- dersteen hiervoor toestemming hebben gegeven", zegt die laatste. René de Dreu werkt al enkele jaren mee aan een informatiekrant over het grens overschrijdende natuurpark De Zoom - Kalmthoutse Heide, die huis-aan-huis wordt verspreid in de dorpen rondom het natuurgebied. Hij werkte daarvoor samen met een Belgische bioloog, die het krantje een informatieve, biologi sche insteek wilde geven. Allemaal heel interessant, vond De Dreu, maar het moest wel een beetje opgeleukt worden. Zodoende zijn bij die droge verhalen ka rikaturale prenten van Danker Jan Oreel gekomen. Zo is een verhaal over de op insecten jagende libellen ver fraaid met een tekening van een libel, die een geweer vasthoudt. Toen de directie van het natuurpark aan het brainstormen was over de infor matiekrant van dit jaar kwam het idee op om eens iets met Suske en Wiske te doen. Die bestaan zestig jaar en de gees telijke vader van de striphelden woon de tenslotte een groot deel van zijn le ven in Kalmthout. De Dreu en Oreel werden benaderd om de strip te maken. Toestemming De erven van Willy Vandersteen en de uitgever van de strip gaven wonderwel toestemming voor een album waarin Suske en Wiske een spannend avontuur beleven in het natuurgebied. Ze hadden echter één voorwaarde: tekenaar Oreel mocht de originele karakters niet zelf tekenen. Er mochten alleen plaatjes uit de reeds bestaande albums worden ge bruikt. „Dat maakte het niet altijd even gemakkelijk", vertelt De Dreu. „Zo had den we voor het verhaal een plaatje no dig van Lambik in de regen. Nergens te vinden!" Ook een vastgebonden Lam bik bleek niet voorhanden in de vele al bums. Dat hebben de makei's opgelost door alleen een stel vastgebonden be nen te laten zien. Lambiks hoofd, dat Oreel dus niet zelf mocht tekenen, valt buiten het plaatje, maar elke lezer be grijpt dat hij het is. Alle andere karak ters uit het boek zijn wel door Oreel ge tekend. „Op een gegeven moment maak ten de erven Vandersteen protest, om dat ze dachten dat ik op één van de plaatjes Lambik zelf had getekend", vertelt de schrijver. „Zijn kop is veel ronder, zeiden ze. Nou, hij kwam toch echt uit een bestaand album, hoor. Dat was best grappig." Een kwaad woord over de bemoeienissen van de erven en de huidige makers van de strip zul je de twee Zeeuwen overigens niet horen zeg gen. Oreel: „Eigenlijk is het niet meer dan logisch dat ze inspraak wilden heb ben. Het is al heel bijzonder dat ze dit hebben toegestaan." Er zijn wel eens speciale uitgaven ge weest, maar die albums werden gewoon door de Suske en Wiske Studio geprodu ceerd. Zo'n twintig jaar geleden ver scheen al het album Het geheim van de Kalmthoutse Heide. Een album voor een fotowinkelketen maar wel door de studio gemaakt. Nooit eerder mochten twee buitenstaanders een strip van de twee Vlaamse helden maken. Uitdroging Het verhaal dat Oreel en De Dreu be dachten, moest als thema de uitdroging van het gebied hebben, maar de exacte oorzaak daarvan mochten ze dan weer foto Willem Mieras niet noemen. „De Belgen en de Neder landers, die allebei water uit het gebied onttrekken, geven elkaar min of meer de schuld, dus dat ligt nogal gevoelig", weet De Dreu. „Daarom moesten wij maar iets anders bedenken. Het verhaal vertelt nu dat Krimson, de crimineel uit de Suske en Wiske-strips, al het regen water dat in het gebied valt, opvangt, om het daarna voor veel geld te verko pen. Water wordt immers steeds kost baarder." In hun strijd tegen Krimsom worden de twee Vlaamse striphelden ge holpen door een libel en zo is de naam van het speciale album ontstaan: De lal lende libel. Een naam die goed aansluit bij bestaande titels als de flierende flui ter, de fleurige floriade en de begeerde berg, allemaal alliteraties. Het album verschijnt in een éénmalige oplage van 24.000 exemplaren. Ruim 20.000 exemplaren worden huis-aan-huis verspreid in de dorpen rondom het natuurgebied; de rest komt in het bezoekerscentrum van het park te liggen. „Er zal wel een enorme run van de Suske en Wiske-verzamelaars op komen", verwacht Oreel. „Die wil len echt alles. En dan te bedenken dat heel veel mensen het album straks weg- mikken met de rest van het oud papier. Zo raak je misschien de helft van je op lage vrij snel kwijt. Jammer, maar zo gaat dat. Zelf wil ik er in elk geval ook een paar hebben." TERNEUZEN - De Terneuzense gemeenteraad neemt vol gende week met spoed een vechtverbod op in de APV (Al gemene Plaatselijke Verordening). Daarmee krijgt de po litie de mogelijkheid om bij vechtpartijen een lik-op-stuk beleid te voeren en agressievelingen meteen op de bon te slingeren. De invoering van het vechtverbod gebeurt vooruitlopend op een nieuwe APV, waaraan de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten samen sleutelen. De politie heeft de gemeente er echter op gewezen dat op dit moment maar beperkt kan worden opgetreden tegen vechtersbazen. Omdat het met name in de zomermaanden in het uitgaanscentrum nog wel eens tot een handgemeen komt heeft de politie ge vraagd alvast een vechtverbod in de huidige APV op te ne men. Burgemeester J. Lonink peilde gisteren de meningen in de commissie bestuur en middelen. Daar bleek dat de fracties de invoering toejuichen. AXEL - De marechaussee heeft woensdagavond bij cle grensovergang ten zuiden van Axel een Nederlandse man en een Belgische vrouw aangehouden. De vrouw was in het bezit van een valse identiteitskaart. Toen de mare chaussee de twee wilde meenemen naar de post in Terneu zen, zag een getuige dat de man een voorwerp -vermoede lijk een vuurwapen - uit de auto gooide. De marechaussee onderzoekt de zaak. De man en de vrouw zitten vast in de brigadepost in Terneuzen. OUDDORP - De reddingsboot Ouddorp moest dinsdag aan het einde van de middag in actie komen omdat een schip was vastgelopen in het Grevelingenmeer, ten noor den van de Hompelvoet. Aan boord van het schip waren twee personen uit Veldhoven. Het schip is vastgelopen om dat de schipper navigeerde met verouderde kaarten. De reddingboot heeft het het schip vlotgetrokken waarna het op eigen kracht verder kon varen. WESTKAPELLE - Discotheek De Hooizolder in Westka- pelle is bij de uitreiking van de Nightlife Awards uitgeroe pen tot de populairste discotheek in zuid Nederland. De prijs, bestaande uit een beker, is een initiatief van het dis- cothekenvakblad Nightlife en wordt ondersteund door de Koninklijke Horeca Nederland. Mensen konden via de website van Nightlife of via sms een stem uitbrengen op hun meest favoriete disco in noord, midden en zuid Neder land. De Hooizolder kwam in die categorie als populair ste uit de bus. Eigenaar F. Versluijs is blij met de prijs en ziet het als een kroon op de grote verbouwing van een paar maanden geleden. VLISSINGEN - Een 91-jarige Vlissinger is gisteravond rond zes uur met zijn auto tegen de gevel van zijn huis aan de Koudekerkseweg in Vlissingen gereden. De man schoot vooruit tegen de gevel, toen hij zijn auto wilde ver plaatsen. Hij is voor controle naar het ziekenhuis ge bracht. De man had wat wondjes van de airbag. door Jean-Lou de Gucht SLUIS - De versobering van de aanpassingswerkzaamheden aan de dijk op het haventerrein in Breskens is van de baan. Dat werd gisteravond duidelijk tij dens een uiterst chaotische raadsvergadering in de gemeen te Sluis. Voordat de raadsleden gelegen heid tot discussie kregen, las wethouder R. Leentfaar een ver klaring voor. „Helaas is er rond om de plannen voor Breskens een opeenstapeling van misver standen en miscommunicatie ontstaan. Wij hebben van alle partijen uit de raad duidelijke signalen ontvangen dat u daar mee niet kunt leven." Leentfaar doelde hiermee op het uitstel van de aanpak van een gedeelte van de Haven Westzijde en de bouw van een amfitheater. Dit leidde eerder deze week tot gro te woede van L. van de Broecke (Nieuw West). Hij diende een motie in waarin hij het college vroeg het geld alsnog vrij te ma ken. Gisteravond zei Leentfaar de voorliggende motie overbodig te achten. „We nemen in feite de motie over. We zullen voor de twee onderdelen die we wilden uitstellen dekking zoeken, waar door dit gewoon mee kan wor den uitgevoerd. Bij de begro tingsbehandeling in het najaar zullen we de middelen voor de rest van de uitvoering van de to tale plannen voor het Spuiplein nader vastleggen." Alleen de fractie van Nieuw West en W. Verherbrugge (WD/Gemeentebelangen) kon zich niet vinden in de woorden van Leentfaar. A. Rosendaal (Nieuw West): „Dit is toch geen goede manier van besturen. U komt met een voorstel. Vervol gens gaat de raad piepen en u gaat overstag. Verherbrugge, die zich eerder deze week aan sloot bij de woorden van Van de Broecke zei een heel eind mee te kunnen gaan met Rosendaal. Burgemeester J. Sala zei zich de ze week ernstig gestoord te heb ben aan alle commotie die was ontstaan over de versobering van de plannen in Breskens. „We steken heel veel tijd en energie in Breskens. De commo tie die nu is ontstaan is geen sfeer waarin we Breskens om hoog halen." Leentfaar voegde daaraan toe dat de verklaring van hem duidelijk was. „Alles wat in de motie van Nieuw West staat wordt uitgevoerd." Maar Rosendaal bleef toch zijn twijfels houden en vroeg de mo tie van Nieuw West in stemming te brengen. Die werd met 15 te gen 4 verworpen. (Advertentie) door Jan van Zuilen SLUISKIL - De fel omstreden afsluiting van de toegang tot het dorpspark in Sluiskil vanaf de Baljuwlaan wordt in de loop van de zomer opgeheven. Dat verklaarde wethouder P. Hame link van de gemeente Terneuzen gisteren. Hamelink deed die belofte in een reactie op de gebeurtenissen van woensdagavond. Toen ont stond bij de afgesloten toegang van het park bijna slaande ruzie tussen bestuursleden van de Stichting Gildefeesten en omwo nenden. De laatsten kwamen in het geweer toen zes gildeleden het hek weghaalden. Deze actie moest volgens voorzitter Basti- aansen beschouwd worden als een ludiek gebaar van de stich ting Gildefeesten aan de bevol king van Sluiskil. „We weten na melijk zeker dat we 99 procent van de bevolking een plezier doen met deze daad." De gildeleden hadden hun hie len echter nog niet gelicht of de omwonenden zetten het hek te rug. De vertoning van woensdag avond doorkruist volgens de om wonenden hun gesprekken ach ter de schermen met de gemeen te om tot een oplossing te ko men. Wethouder Hamelink van zijn kant benadrukt dat de rol van de gemeente vooral bemid delend is. „Formeel is het een zaak tussen de omwonenden en de stichting Buitenspeel Moge lijkheden." Maar Hamelink er kende dat de verstandhouding tussen die twee partijen zo ver troebeld is, dat ze er zonder hulp van de gemeente niet uitko men. „Daarom bemoeien we ons er intensief mee. We werken hard aan een oplossing. Voorals nog gaan we ervan uit dat er een oplossing komt die voor beide partijen bevredigend is, ook al vertegenwoordigt een van die twee partijen waarschijnlijk een hele kleine minderheid van de dorpsbevolking. Maar ook een kleine minderheid mag van de gemeente verwachten dat er re kening met hen wordt gehou den." Over de manier waarop de gemeente de kwestie wil oplos sen, laat Hamelink zich niet uit; het resultaat moet echter wel zijn dat het dorpspark vanuit de Baljuwlaan toegankelijk wordt. (Advertentie) kh7iin KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET Kapelle -Tel. 0113-33' :KINU r.NL „En wat mij betreft liever goed schiks dan kwaadschiks." Hamelink bevestigde gisteren verder nog dat de gemeente Ter neuzen zich inderdaad gaat ont fermen over het onderhoud. On derzocht wordt nog of de ge meente ook het eigendom over neemt, maar voor het zover is moet de Stichting Buitenspeel Mogelijkheden eerst het park verder inrichten met speeltoe stellen. HULST - In de Willibrordusba siliek in Hulst wordt vanavond (vrijdag 24 juni) een orgelcon cert gehouden. In het kader van de zomerorgel- concerten is de Noorse organiste Ines Maidre te gast. Het orgel concert begint om 20.00 uur. SCHOENEN MODE SPORT ABSDAALSEWEC 12 4561 CC HULST TEL. 0114 31 48 37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39