Vloer verzakt n Nicolaaskerk PZC -ssCsSsss* PZC Justitie België trekt Hulster uitgever na Suske en Wiske door twee Zeeuwen Filmtheater FiZi in actie voor Kamazuru Achting ijvert voor renovatie 13 -ro3* agenda Open dagen hof Boot vast door oude kaart Schapen en kip doodgebeten Sportpunt krijgt subsidie van Goes Scholieren leren over noodstop Kerkdiensten 's-Gravenpolder tijdelijk in loods AAZET vrijdag 24 juni 2005 irPietKleemans (UWERSHAVEN - De Stich- Grote- of Sint Nicolaas- smeedt plannen voor de res- jatie van de vloer van het mo- mentale kerkgebouw in Brou- jshaven. Een fors aantal ffitegels is verzakt of ge leurd. kerkvloer is er volgens ïïdvoerder van het stichtings- pjur A. Verhagen niet best itoe. „De vloer is heel slecht, Sral in de koorkerk. Het is li hard nodig." De problemen velerlei, schetst Verhagen, mirage tegels zijn verzakt, an te liggen compleet los en weer cere zijn gescheurd. Met alle co's van dien. „Je moet als va- imens al heel goed uitkijken ar je loopt, maar voor rol- elgebruikers is de kerk ge- onheel slecht toegankelijk. stichting wil de vloer verbe en, maar dan wel zonder de Shentieke details geweld aan doen. Voorlopig staan de plan voor restauratie van de kvloer volgens Verhagen nog de kinderschoenen. „Wij zijn aan het bekijken wat er moet leuren, hoeveel het kost en or welke subsidies we even- el ra aanmerking kunnen ko- Btbaar hagen gaat ervan uit dat de auratie een kostbaar karwei tworden. Het gaat, zegt hij, enkele tonnen kosten om rioer helemaal te herstellen, ras is een deel van de volgens Verhagen naar atting 30 procent - van de kvloer al eerder onder han- genomen. Ooit is het idee ge- voor het omvormen idekerk tot een 'cultuurtem- en in het kader daarvan vloerverwarming aangelegd eten worden. Dat werd, zo Eek uit onderzoek, technisch Advertentie fcorgklachten: 800-0231231 pmaandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; stot 12.00 uur edactie chouwen-duiveland rachtweg 23a ostbus 80 »0AB zierikzee ft 0111-454647 K 0111-454657 ■fflail: redzzee@pzc.nl Nel Modde (chef) ftKleemans iPankow Ne Soesman Na Lanting "JoyBoogert (sport) ^njrale redactie Nnspark 28 Ntbus 31 "GOES fWll3)315500 F 10113)315669 hail: redactie@pzc.nl *ternet r"-pzc.nl hail; w web@pzc.nl erg ingrijpend en er hing ook een heel stevig prijskaartje aan. Muren en dak van het monumen tale kerkgebouw in Brouwersha ven zijn enkele jaren geleden in grijpend gerestaureerd. Dat was absolute noodzaak, want de bon te knaagkever had flink huisge houden in het vele houtwerk van het historische gebouw- Vooral de houten overkapping bleek zwaar aangetast. Daar naast werd het interieur van de kerk opnieuw gestukadoord en geschilderd en kregen ook de buitengevels en het in zeer slech te staat verkerende metselwerk een forse opknapbeurt. Koningin De restauratie nam alles bij el kaar ruim drie jaar in beslag. De heringebruikname van de Ni colaaskerk in 1994 werd dan ook een groots evenement. Inclu sief bezoek van koningin Bea trix. Wanneer de restauratie van de kerkvloer kan worden aangepakt, is volgens Verhagen nog niet te zeggen. Kerkgangers in de Nicolaaskerk moeten uitkijken waar ze lopen: veel tegels zijn verzakt, gescheurd of liggen gewoon los. foto Marijke Folkertsma door Harold de Puysseleijr ZUIDDORPE - De Belgische jus titie stelt een onderzoek in naai de handel en wandel van de Hulster uitgever M. van Geyt. Die incasseert volgens honder den gedupeerden geld voor de voorintekening op historische (foto)boeken die uiteindelijk nooit verschijnen. Justitie in België onderzoekt de zaak omdat Van Geyt tot voor kort in Stekene was gevestigd met zijn uitgeverij IKA Produc tions. De inmiddels naar Enge land verhuisde Van Geyt is be halve als uitgever actief als boekhandelaar in Hulst. Verkoopster M. Dankaart zegt dat ze dagelijks wel enkele men sen over de vloer krijgt die vra gen om opheldering over de pu blicatiedatum van boeken, of mensen die het wachten zat zijn en hun geld terug willen. Een van hen is M. de Roos uit Zuiddorpe. Ze betaalde in 2002 39,90 euro voor het boek Af scheid van Axel, dat in februari 2003 zou verschijnen maar tot op de dag van vandaag niet is ge- STREEKACTIVITEITEN -KERKWERVE - Galerie Bellas artes, 20.30 uur: Stalconcert door Martijn Kooiman op cello; SEROOSKERKE - Restaurant De Schelphoek, 22.00 uur: Volle maanwan- deling. leverd. Woordvoerder C. Dufour van het parket in Dendermonde zegt dat al drie jaar een gerech telijk vooronderzoek loopt naar de activiteiten van Van Geyt en diens uitgeverij in Stekene. „We hebben de uitgever gevraagd zijn zaakjes in orde te brengen. In de loop van de laatste jaren heeft een aantal klagers toch ge noegdoening gekregen." Volgens Dufour zijn bij justitie enkele tientallen klachten be kend. De zaak lijkt echter vele malen groter van omvang dan op het parket bekend is. Zo blijkt uit publicaties in diver se Brabantse en Limburgse kran ten in het afgelopen jaar, dat Van Geyt mensen zonder boek heeft achtergelaten in Dongen, Zundert, Boxtel, Goirle en Kerk- rade. De parketwoordvoerder kan niet aangeven wanneer het onderzoek wordt afgesloten, en of Van Geyt strafrechtelijk wordt vervolgd. „De benadeel den zijn niet altijd geholpen met een veroordeling. Wij proberen er eerst en vooral voor te zorgen dat de mensen hun geld terug krijgen." Dufour adviseert gedu peerden aangifte te doen bij de BURGH-HAAMSTEDE - Het Burghse Hof houdt morgen en zondag open huis. De bijzondere tuin aan de Kraaijensteinweg 28 is van 9.30 tot 17.00 uur toegankelijk voor publiek. Bij de ingang staat een giftenpot ten bate van de bouw van een hospice in Zierikzee. politie in Stekene, of hun klacht schriftelijk in te dienen bij het parket in Dendermonde, Accountantskantoor Y'psilon uit Antwerpen probeert al twee jaar op verzoek van Van Geyt or de in de chaos te scheppen. „Hoeveel mensen zijn bena deeld, weet ik niet", zegt K. Ver- sijp van Y'psilon. „Ik heb lijsten samengesteld van mensen die zich gemeld hebben. Ik tracht nog de nodige fondsen bijeen te brengen voor de betaling van een opslagbedrijf waar zes pal lets met boeken staan." Versijp zegt dat hij ernaar streeft dat de gedupeerden hun geld terugkrij gen, of het boek waar ze recht op hebben alsnog ontvangen. „Geef me tot half juli de tijd om de juridische kant van de kwes tie af te werken." Danker Jan Oreel (1) en René de Dreu bekeken heel wat oude Sukse en Wiske-albums op zoek naar geschikte plaatjes. foto Willem Mieras door Rob Paaraekam NISSE - Zo'n twintigduizend gezinnen in West-Brabant en de Belgische provin cie Antwerpen vinden binnenkort een album van Suske en Wiske in hun brie venbus. De speciale editie van de popu laire strip is gemaakt door twee Zeeuw en: René de Dreu uit Nisse en illustrator Danker Jan Oreel uit Kloetinge. „Het is echt uniek dat de ei-ven van Willy Van- dersteen hiervoor toestemming hebben gegeven", zegt die laatste. René de Dreu werkt al enkele jaren mee aan een informatiekrant over het grens overschrijdende natuurpark De Zoom - Kalmthoutse Heide, die huis-aan-huis wordt verspreid in de dorpen rondom het natuurgebied. Hij werkte daarvoor samen met een Belgische bioloog, die het krantje een informatieve, biologi sche insteek wilde geven. Allemaal heel interessant, vond De Dreu, maar het moest wel een beetje opgeleukt worden. Zodoende zijn bij die droge verhalen ka rikaturale prenten van Danker Jan Oreel gekomen. Zo is een verhaal over de op insecten jagende libellen ver fraaid met een tekening van een libel, die een geweer vasthoudt. Toen de directie van het natuurpark aan het brainstormen was over de infor matiekrant van dit jaar kwam het idee op om eens iets met Suske en Wiske te doen. Die bestaan zestig jaar en de gees telijke vader van de striphelden woon de tenslotte een groot deel van zijn le ven in Kalmthout. De Dreu en Oreel werden benaderd om de strip te maken. Toestemming De erven van Willy Vandersteen en de uitgever van de strip gaven wonderwel toestemming voor een album waarin Suske en Wiske een spannend avontuur beleven in het natuurgebied. Ze hadden echter één voorwaarde: tekenaar Oreel mocht de originele karakters niet zelf tekenen. Er mochten alleen plaatjes uit tekend. „Op een gegeven moment maak ten de erven Vandersteen protest, om dat ze dachten dat ik op één van de plaatjes Lambik zelf had getekend", vertelt de schrijver. „Zijn kop is veel ronder, zeiden ze. Nou, hij kwam toch echt uit een bestaand album, hoor. Dat was best grappig." Een kwaad woord over de bemoeienissen van de erven en de huidige makers van de strip zul je de twee Zeeuwen overigens niet horen zeg gen. Oreel: „Eigenlijk is het niet meer dan logisch dat ze inspraak wilden heb ben. Het is al heel bijzonder dat ze dit hebben toegestaan." de reeds bestaande albums worden ge bruikt. „Dat maakte het niet altijd even gemakkelijk", vertelt De Dreu. „Zo had den we voor het verhaal een plaatje no dig van Lambik in de regen. Nergens te vinden!Ook een vastgebonden Lam bik bleek niet voorhanden in de vele al bums. Dat hebben de makers opgelost door alleen een stel vastgebonden be nen te laten zien. Lambiks hoofd, dat Oreel dus niet zelf mocht tekenen, valt buiten het plaatje, maar elke lezer be grijpt dat hij het is. Alle andere karak ters uit het boek zijn wel door Oreel ge- Er zijn wel eens speciale uitgaven ge weest, maar die albums werden gewoon door de Suske en Wiske Studio geprodu ceerd. Zo'n twintig jaar geleden ver scheen al het album Het geheim van de Kalmthoutse Heide. Een album voor een fotowinkelketen maar wel door de studio gemaakt. Nooit eerder mochten twee buitenstaanders een strip van de twee Vlaamse helden maken. Het verhaal dat Oreel en De Dreu be dachten, moest als thema de uitdroging van het gebied hebben, maar de exacte oorzaak daarvan mochten ze dan weer niet noemen. „De Belgen en de Neder landers, die allebei water uit het gebied onttrekken, geven elkaar min of meer de schuld, dus dat ligt nogal gevoelig", weet De Dreu. „Daarom moesten wij maar iets anders bedenken. Het verhaal vertelt nu dat Krimson, de crimineel uit de Suske en Wiske-strips, al het regen water dat in het gebied valt, opvangt, om het daarna voor veel geld te verko pen. Water wordt immers steeds kost baarder." In hun strijd tegen Krimson worden de twee Vlaamse striphelden ge holpen door een libel en zo is de naam van het speciale album ontstaan: De lal lende libel. Een naam die goed aansluit bij bestaande titels als de flierende flui ter, de fleurige floriade en de begeerde berg, allemaal alliteraties. Het album verschijnt in een éénmalige oplage van 24.000 exemplaren. Ruim 20.000 exemplaren worden huis-aan-huis verspreid in de dorpen rondom het natuurgebied; de rest komt in het bezoekerscentrum van het park te liggen. „Er zal wel een enorme run van de Suske en Wiske-verzamelaars op komen", verwacht Oreel. „Die wil len echt alles. En dan te bedenken dat heel veel mensen het album straks weg- mikken met de rest van het oud papier. Zo raak je misschien de helft van je op lage vrij snel kwijt. Jammer, maar zo gaat dat. Zelf wil ik er in elk geval ook een paar hebben." OUDDORP - De reddingsboot Ouddorp moest dinsdag aan het einde van de middag in actie komen omdat een schip was vastgelopen in het Grevelingenmeer, ten noor den van de Hompelvoet. Aan boord van het schip waren twee personen uit Veldho ven. Het schip is vastgelopen omdat de schipper navigeer de met verouderde kaarten. De reddingboot heeft het het schip vlotgetrokken waarna het op eigen kracht verder kon varen. ZAAMSLAG - In een weiland aan de Zaamslagsedijk in Zaamslag zijn woensdag twee schapen doodgebeten. Drie andere schapen waren zwaargewond en nog eens negen dieren hadden lichte verwondingen. Verder was nog een kip gedood en een andere kip zwaar gewond. Vermoedelijk zijn de dieren gebeten door loslo pende honden. De politie is op zoek naar mensen die in de nacht van dinsdag op woensdag iets hebben waargeno men. GOES - De gemeente Goes wil een subsidiecontract slui ten met Sportpunt Zeeland, dat een zwembad, squash- banen en drie sporthallen exploiteert. Het college van bur gemeester en wethouders heeft dat besloten. Sportpunt Zeeland wilde al langer af van de ingewikkel de constructie die twaalf jaar geleden werd bedacht toen het sportcomplex werd geprivatiseerd. De gemeente ver strekte destijds een lening en gaf een bruidsschat mee van 3,5 miljoen gulden, in de vorm van aandelen. Jaarlijkse te korten (gemiddeld een kwart miljoen euro) moet de ge meente afschrijven op dit aandelenkapitaal, zodat het ver mogen zienderogen slinkt. Een subsidiecontract betekent dat Goes meer geld naar Sportpunt Zeeland brengt. Dat geeft het sportcomplex fi nancieel meer lucht. Volgens wethouder S. van 't Westein de (WD, financiën, recreatie) moet de gemeente nog bepa len hoe hoog de subsidie wordt. Zij vindt een subsidie faii-, omdat Sportpunt Zeeland relatief goed boert in ver houding tot sportcomplexen in vergelijkbare gemeenten. De aandelen blijven in de nieuwe opzet op hun huidige waarde staan. Voordeel is dat de gemeente hier niet meer op hoeft af te boeken. SLUIS - Leerlingen van veertien West-Zeeuws-Vlaamse basisscholen krijgen volgende week verkeerspraktijkles op het veerplein in Breskens. Een vrachtwagenchauffeur en een automobilist laten hen dan kennismaken met nood stops en dode hoeken. De les wordt gegeven in het kader van het verkeersveilig- heidsproject Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws- Vlaanderen. In mei en juni gaf J. de Jonge van de Oost- burgse politie in de klassen theorieles over het verkeer in de bebouwde kom. Hij stelde alledaagse, gevaarlijke situa ties aan de orde en gaf tips hoe leerlingen veiliger zijn in het verkeer. De lessen zijn gericht op groep 6. Kinderen van deze leeftijd spelen op straat, fietsen naar school of rennen onverwacht de weg op en zijn daardoor kwetsbaar in het verkeer. Zeker op plaatsen waar doorgaande wegen dwars door dorpskernen lopen. door Esme Soesman ZIERIKZEE - In filmtheater Fi Zi in Zierikzee wordt dit week end bijzondere aandacht be steed aan de slachtoffers van de genocide in Rwanda in 1994. Aanleiding is de vertoning van de film Hotel Rwanda. Er wordt aangehaakt bij het vrouwenpro ject Kamazuru, dat uit Maas tricht is overgewaaid. „Ben er stil van", reageert een bioscoopganger op een cinema website na het zien van Hotel Rwanda. De film is gebaseerd op het waargebeurde verhaal van Hutu Paul Rusesabagina door Harmen van der Werf s-GRAVENPOLDER - De gere formeerde gemeente van 's-Gra venpolder gaat tijdelijk kerk diensten houden in een loods aan de Spoorstraat, aan de west kant van het dorp. De voorlopige huisvesting is no dig vanwege een omvangrijke verbouwing van de Elim-kerk aan de Langeweg in 's-Graven polder. De hoofdzaal van de Elim-kerk van de gereformeer de gemeente wordt met vierhon derd zitplaatsen uitgebreid naar ruim 1400. De torenspits wordt bovendien verplaatst, die hier voor eerst moet worden wegge haald. Het werk aan de Elimkerk be gint naar verwachting in septem ber en duurt ongeveer een jaar. Om die periode te overbruggen heeft de gereformeerde gemeen te elders ruimte nodig. Bij een verbouwing in 1990 is gebruik gemaakt van de Sion-kerk in Goes. Het liefst wilde de gerefor meerde gemeente deze keer in 's-Gravenpolder blijven. Dat is dus gelukt, Een loods aan de Spoorstraat op het bedrijventer rein van 's-Gravenpolder bleek beschikbaar. Om er tijdelijk te mogen kerken, is een vrijstelling van het be stemmingsplan nodig. Het colle ge van B en W van de gemeente Borsele is bereid daaraan mee te werken. die ten tijde van de burgeroor log in zijn land honderden men sen (waaronder vele Tutsi's) het leven redde door ze in zijn luxe hotel onderdak te bieden. In 1994 slachtten de Hutu's meer dan 800.000 Tutsi's af. De gevol gen zijn tot op de dag van van daag in Rwanda merkbaar. Op de Zierikzeese Baukje Bijls- ma maakte Hotel Rwanda grote indruk. Zij zag de film in Maas tricht en kwam daar ook in aan raking met de stichting Kama zuru, die speciaal vrouwen in het gelijknamige dorpje (hartje Rwanda) ondersteunt. Bijlsma, die wist dat de film ook op het programma van het Zierikzeese filmtheater stond, haalde het project - om het wiel niet op nieuw uit te hoeven vinden - over vanuit Limburg naar het Zeeuwse. Met instemming uiter aard van de Maastrichtse organi satie en enthousiast omarmd door medewerkers van filmthea ter FiZi. Je kunt soms tóch een kleine bijdrage leveren, was haar motivatie. Het vrouwenproject Kamazuru biedt de mogelijkheid om recht streeks, op de plek zelf, hulp te geven. In Kamazuru leven ruim 35 vrouwen, allen overlevenden van de genocide. Veelal zonder partner, in huizen bomvol kinde ren. Deels van henzelf, maar deels ook van gedode danwel verdwenen buren en familie. De vrouwen krijgen onder meer trainingen om hun zaakjes beter te kunnen besturen en de finan ciële administratie goed te kun nen verrichten. Voor alle school gaande kinderen (56 leerlingen van de basisschool en vijf van de middelbare school) zijn uni formen en andere benodigde schoolmaterialen aangeschaft. Ook is hun schoolgeld betaald. De bedoeling is de hulp uit te breiden met de bouw van een verenigingshuis inclusief stallen voor geiten en koeien, voortzet ting van het schoolgeld en aan schaf van landbouwareaal. Meer informatie is verkrijgbaar in filmtheater FiZiHotel Rwan da draait zaterdag 24 en zondag 25 juni, beide keren om 20.30 uur. Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33flg33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35