fZC olijnsplaat krijgt jongerenplek PZC Kopers dupe van boekhandelaar Suske en Wiske door twee Zeeuwen n Kerk tijdelijk in loods bij 's-Gravenpolder Hockeyclub krijgt tweede kunstgrasveld 13 ij vernielingen gaat container direct weg w AAZET Muziekfeest in St-Maartensdijk Boot vast door oude kaart Schapen en kip doodgebeten Automobilist rijdt tegen gevel Scholieren leren over noodstop Arrestaties aan de grens vrijdag 24 juni 2005 Harmen van der Werf JJNSPLAAT - Jongeren in osplaat krijgen een eigen oetingsplek. Wethouder hippers van Noord-Beve- han daar sinds gisteravond meer onderuit. aneente had alle jongeren |n twaalf en zestien jaar uit jnsplaat uitgenodigd in het huis De Brug. Zeventien ;ren kwamen opdagen, on- g het schitterende weer. gezelschap kreeg eerst een [erpreek van burgemeester in Liere over zich heen. Het afgelopen zijn met het van- 5me in Colijnsplaat, stelde ;ortweg, want het loopt de gaten uit. Zo is het praat- je op de dijk met uitzicht de Oosterschelde al ver- Uende keren kapot ge kt. „Beschamend", noemde Liere dat. goed bedoeld ook, veel reac- maakte hij met zijn verhaal igenda en met 20 jaar; ELLE - De Vroone, 13.30 u So- fezorgklachten: [#0-0231231 Pmaandag t/m vrijdag lurende de openingstij- laterdags tot 12.00 uur 'ACTIE 'ELANDEN/THOLEN ionspark 28 )us31 AA GOES 0113-315670 0113-315669 Mail: redgoes@pzc.nl ^nk Balkenende (chef) 9"d Huibers ■iekevan der Jagt ^ek Janssen bbPaardekam ton de Vries (sport) pmen van der Werf ;ENTRALE REDACTIE «onspark 28 Blbus 31 'W AA GOES (0113)315500 *101131315669 redactie@pzc.nl NTERNET ••wpzc.nl 'Mail: web@pzc.nl niet los. „Wij vinden het net zo goed niet leuk", zei een meisje. Ze merkte even later op dat Van Liere alleen de negatieve dingen vertelde. „Wij hebben dat praat huisje ook nog schoongemaakt. Wij zaten er vaak, dus waarom zouden wij het vernielen?" Een andere groep oudere jongeren heeft het gedaan, is bekend in Colijnsplaat, maar dat wordt bij de gemeente niet gemeld. Van Liere zou dat graag anders zien. Niet om de 'slopers' direct bij de politie aan te geven, maar om hen de rekening te sturen voor de kosten die de gemeente heeft gemaakt om het praathuisje op te knappen. Voor dat 'gedoe' waren de jonge ren niet naar De Brug gekomen. Zij wilden eindelijk eens duide lijkheid over één ding: een eigen jongerenontmoetingsplek, kort weg jop. Eén jongen wist nog dat daarover vier jaar geleden al eens een vergadering was ge houden. „Die gasten van toen willen geen jop meer. Ze zijn er te oud voor geworden. Straks zitten jullie hier over vier jaar weer en zijn wij te oud voor zo'n jongerenplek." Hij had het niet beter kunnen zeggen. Wethouder Schippers (WD. jeugdbeleid) voelde zich aangesproken én gaf hem ook ge lijk. In Colijnsplaat wordt al te lang gesteggeld over een honk voor jongeren. Hij kwam direct met een toezegging. Eén van de containers die in Wissenkerke staat voor jongeren, kan naar Colijnsplaat komen. „Jazeker die kapotte", kreeg Schippers te rug uit de zaal. Hij beloofde de container te gaan bekijken en dan zonodig met een nieuwe te komen. Zo'n ding kost driedui zend euro, maar geld mag niet het obstakel zijn, zei Schippers. Hij gaat zich volgende week bin nen de gemeente hard "maken voor de centen. Gemaal Alles is dan nog niet opgelost. De gemeente wil 't liefst de ont moetingsplek aan de Oude Ha ven. Alles is daar al klaar om een container te plaatsen, maar omwonenden zijn tegen. De jon geren maakt het niets uit waar de jop komt, op de Oude Haven of net buiten het dorp vlakbij het gemaal. „Als die er maar komt", zeiden ze massaal, „en zo snel mogelijk." Colijnsplaat krijgt een jop, dat is zeker, maar wordt er iets aan vernield, waarschuwde burge meester Van Liere, dan gaat die weg. „Dat is aan jullie." A. Al- bregtse, lid van de dorpsraad, vond dat niet terecht, omdat ook anderen de boel kapot kun nen maken. Hij stelde voor een hek om de container te maken, dat 's avonds om tien uur wordt gesloten. De dorpsraad wil dit volgens Albregtse op zich ne men. Van Liere en Schippers wa ren niet enthousiast. Niet omdat het niet zou werken, maar om dat een hek duur is. mKACTIVITEITEN iLAND: GEN OP ZOOM COC-café De ;22.00 uur:Vrijdagavondcafé; UNSPLAAT - Proefboerderij Rust- i, 14.00-21.00 uur: Agrifair Zee s'Sportpunt Zeeland, Jaarlijkse nerdaagse; ie ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart uderen, buurtwerk Goese Polder; IhuisDe Pit, 14.00 uur: Bingo; 5WEERT Kaj Munk, 13.00 uur: rensoos; PERLAND Jeugdsoos De Sik, uur: Geopend voor de jeugd van ININGEN - Zwembad Den Inkel, 20.00 uur: Zwemvierdaagse en jur: Meer bewegen voor en, 55-plus; torpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljart- enioren; 19.30 uur: Openbare re- Mandoline Orkest Excelsior; AND - Vliedberg, 14.00 uur: Bingo 6-plus; ELDINGE t Waskot, 10.00-17.00 Open voor publiek; (Hemel, 13.00 uur: Sociëteit; BEKE Het Trefpunt, 13.00-17.00 [Biljarten; (Advertentie) Danker Jan Oreel (1) en René de Dreu bekeken heel wat oude Sukse en Wiske-albums op zoek naar geschikte plaatjes. door Rob Paardekam NISSE - Zo'n twintigduizend gezinnen in West-Brabant en de Belgische provin cie Antwerpen vinden binnenkort een album van Suske en Wiske in hun brie venbus. De speciale editie van de popu laire strip is gemaakt door twee Zeeuw en: René de Dreu uit Nisse en illustrator Danker Jan Oreel uit Kloetinge. „Het is echt uniek dat de erven van Willy Van- dersteen hiervoor toestemming hebben gegeven", zegt die laatste. René de Dreu werkt al enkele jaren mee aan een informatiekrant over het grens overschrijdende natuurpark De Zoom - Kalmthoutse Heide, die huis-aan-huis wordt verspreid in de dorpen rondom het natuurgebied. Hij werkte daarvoor samen met een Belgische bioloog, die het krantje een informatieve, biologi sche insteek wilde geven. Allemaal heel interessant, vond De Dreu, maar het moest wel een beetje opgeleukt worden. Zodoende zijn bij die droge verhalen ka rikaturale prenten van Danker Jan Oreel gekomen. Zo is een verhaal over de op insecten jagende libellen ver fraaid met een tekening van een libel, die een geweer vasthoudt. Toen de directie van het natuurpark aan het brainstormen was over de infor matiekrant van dit jaar kwam het idee op om eens iets met Suske en Wiske te doen. Die bestaan zestig jaar en de gees telijke vader van de striphelden woon de tenslotte een groot deel van zijn le ven in Kalmthout. De Dreu en Oreel werden benaderd om de strip te maken. Toestemming De erven van Willy Vandersteen en de uitgever van de strip gaven wonderwel toestemming voor een album waarin Suske en Wiske een spannend avontuur beleven in het natuurgebied. Ze hadden echter één voorwaarde: tekenaar Oreel mocht de originele karakters niet zelf tekenen. Er mochten alleen plaatjes uit de reeds bestaande albums worden ge bruikt. „Dat maakte het niet altijd even gemakkelijk", vertelt De Dreu. „Zo had den we voor het verhaal een plaatje no dig van Lambik in de regen. Nergens te vinden!" Ook een vastgebonden Lam bik bleek niet voorhanden in de vele al bums. Dat hebben de makers opgelost door alleen een stel vastgebonden be nen te laten zien. Lambiks hoofd, dat Oreel dus niet zelf mocht tekenen, valt buiten het plaatje, maar elke lezer be grijpt dat hij het is. Alle andere karak ters uit het boek zijn wel door Oreel ge tekend. „Op een gegeven moment maak ten de erven Vandersteen protest, om dat ze dachten dat ik op één van de plaatjes Lambik zelf had getekend", vertelt de schrijver. „Zijn kop is veel ronder, zeiden ze. Nou, hij kwam toch echt uit een bestaand album, hoor. Dat was best grappig." Een kwaad woord over de bemoeienissen van de erven en de huidige makers van de strip zul je de twee Zeeuwen overigens niet horen zeg gen. Oreel: „Eigenlijk is het niet meer dan logisch dat ze inspraak wilden heb ben. Het is al heel bijzonder dat ze dit hebben toegestaan." Er zijn wel eens speciale uitgaven ge weest, maar die albums werden gewoon door de Suske en Wiske Studio geprodu ceerd. Zo'n twintig jaar geleden ver scheen al het album Het geheim van de Kalmthoutse Heide. Een album voor een fotowinkelketen maar wel door de studio gemaakt. Nooit eerder mochten twee buitenstaanders een strip van de twee Vlaamse helden maken. Uitdroging Het verhaal dat Oreel en De Dreu be dachten, moest als thema de uitdroging van het gebied hebben, maar de exacte oorzaak daarvan mochten ze dan weer foto Willem Mieras niet noemen. „De Belgen en de Neder landers, die allebei water uit het gebied onttrekken, geven elkaar min of meer de schuld, dus dat ligt nogal gevoelig", weet De Dreu. „Daarom moesten wij maar iets anders bedenken. Het verhaal vertelt nu dat Krimson, de crimineel uit de Suske en Wiske-strips, al het regen water dat in het gebied valt, opvangt, om het daarna voor veel geld te verko pen. Water wordt immers steeds kost baarder." In hun strijd tegen Krimson worden de twee Vlaamse striphelden ge holpen door een libel en zo is de naam van het speciale album ontstaan: De lal lende libel. Een naam die goed aansluit bij bestaande titels als de flierende flui ter, de fleurige floriade en de begeerde berg, allemaal alliteraties. Het album verschijnt in een éénmalige oplage van 24.000 exemplaren. Ruim 20.000 exemplaren worden huis-aan-huis verspreid in de dorpen rondom het natuurgebied; de rest komt in het bezoekerscentrum van het park te liggen. „Er zal wel een enorme run van de Suske en Wiske-verzamelaars op komen", verwacht Oreel. „Die wil len echt alles. En dan te bedenken dat heel veel mensen het album straks weg- mikken met de rest van het oud papier. Zo raak je misschien de helft van je op lage vrij snel kwijt. Jammer, maar zo gaat dat. Zelf wil ik er in elk geval ook een paar hebben." door Harold de Puysseleijr ZUIDDORPE - De Belgische jus titie stelt een onderzoek in naar de handel en wandel van de Hulster uitgever M. van Geyt. Die incasseert volgens honder den gedupeerden geld voor de voorintekening op historische (foto)boeken die uiteindelijk nooit verschijnen. Justitie in België onderzoekt de zaak omdat Van Geyt tot voor kort in Stekene was gevestigd met zijn uitgeverij IKA Produc- (Advertentie) KOZIJNEN - ZONWERING www.aazet.nl Kapelle -Tel. 0113-33flg$3 tions. De inmiddels naar Enge land verhuisde Van Geyt is be halve als uitgever actief als boekhandelaar in Hulst. Verkoopster M. Dankaart zegt dat ze dagelijks wel enkele men sen over de vloer krijgt die vra gen om opheldering over de pu blicatiedatum van boeken, of mensen die het wachten zat zijn en hun geld terug willen. Een van hen is M. de Roos uit Zuiddorpe. Ze betaalde in 2002 39,90 euro voor het boek 'Af scheid van Axel', dat in februari 2003 zou verschijnen maar tot op de dag van varidaag niet is geleverd. Vooronderzoek Woordvoerder C. Dufour van het parket in Dendermonde zegt dat al drie jaar een gerechtelijk vooronderzoek loopt naar de ac tiviteiten van Van Geyt en diens uitgeverij in Stekene. „We heb ben de uitgever gevraagd zijn zaakjes in orde te brengen. In de loop van de laatste jaren heeft een aantal klagers toch genoeg doening gekregen." Volgens Dufour zijn bij justitie enkele tientallen klachten be kend. De zaak lijkt echter vele malen omvangrijker dan op het parket bekend is. Zo blijkt uit publicaties in diver se Brabantse en Limburgse kran ten in het afgelopen jaar, dat Van Geyt mensen zonder boek heeft achtergelaten in Dongen, Zundert, Boxtel, Goirle en Kerk- rade. De parketwoordvoerder kan niet aangeven wanneer het onderzoek wordt afgesloten, en of Van Geyt strafrechtelijk wordt vervolgd. „De benadeel den zijn niet altijd geholpen met een veroordeling. Wij proberen er eerst en vooral voor te zorgen dat de mensen hun geld terug krijgen." Dufour adviseert gedupeerden aangifte te doen bij de politie in SINT-MAARTENSDIJK - In de hal van Dacomex aan de Provin- cialeweg 46 in Sint-Maartens dijk houdt basisschool De Rie- burch vnjdag 1 juli een kunst en muziekfeest. Aan het feest werken leerlingen van de basis school mee en de muziekvereni ging Euterpe uit Sint-Maartens dijk mee. Er is muziek te horen en beeldende kunst te zien. Hoogtepunt wordt de presenta tie van het speciaal gecompo neerde Rieburchlied. Het evene ment is van 16.30 tot 20.15 uur. Stekene, of hun klacht schrifte lijk in te dienen bij het parket in Dendermonde. Accountantskantoor Y'psilon uit Antwerpen probeert al twee jaar op verzoek van Van Geyt orde in de chaos te scheppen. „Hoeveel mensen zijn be nadeeld weet ik niet", laat K. Versijp van Y'psilon weten. „Ik heb lijsten samengesteld van mensen die zich gemeld hebben. Ik tracht nog de nodige fondsen bijeen te brengen voor de be taling van een opslagbedrijf waar zes pallets met boeken staan." Versijp zegt dat hij ernaar streeft, dat de gedupeerden hun geld terugkrijgen, of het boek waar ze recht op hebben alsnog ontvangen. „Geef me tot half juli de tijd om de juridische kant van de kwestie af te wer ken", zegt hij. OUDDORP - De reddingsboot Ouddorp moest dinsdag aan het einde van de middag in actie komen omdat een schip was vastgelopen in het Grevelingenmeer, ten noor den van de Hompelvoet. Aan boord van het schip waren twee personen uit Veldho ven. Het schip is vastgelopen omdat de schipper navigeer de met verouderde kaarten. De reddingboot heeft het het schip vlotgetrokken waarna het op eigen kracht verder kon varen. ZAAMSLAG - In een weiland aan de Zaamslagsedijk in Zaamslag zijn woensdag twee schapen doodgebeten. Drie andere schapen waren zwaargewond en nog eens negen dieren hadden lichte verwondingen. Verder was nog een kip gedood en een andere kip zwaar gewond. Vermoedelijk zijn de dieren gebeten door loslo pende honden. De politie is op zoek naar mensen die in de nacht van dinsdag op woensdag iets hebben waargeno men. VLISSINGEN - Een 91-jarige Vlissinger is gistermiddag rond zes uur met zijn auto tegen de gevel van zijn huis aan de Koudekerkseweg in Vlissingen gereden. De man wilde zijn auto verplaatsen, maar schoot vooruit tegen de gevel. De auto is total loss. De man is voor con trole naar het Vlissingse ziekenhuis gebracht. Hij had wat wondjes aan zijn gezicht en hand doordat de airbag was in werking getreden. SLUIS - Leerlingen van veertien West-Zeeuws-Vlaamse basisscholen krijgen volgende week verkeersp raktij kies op het veerplein in Breskens. Een vrachtwagenchauffeur en een automobilist laten hen dan kennismaken met nood stops en dode hoeken. De les wordt gegeven in het kader van het verkeersveilig- heidsproject Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws- Vlaanderen. In mei en juni gaf J. de Jonge van de Oost- burgse politie in de klassen theorieles over het verkeer in de bebouwde kom. Hij stelde alledaagse, gevaarlijke situa ties aan de orde en gaf tips hoe leerlingen veiliger zijn in het verkeer. De lessen zijn gericht op groep 6. Kinderen van deze leef tijd spelen op straat, fietsen naar school of rennen onver wacht de weg op en zijn daardoor kwetsbaar in het ver keer. Zeker op plaatsen waar doorgaande wegen dwars door dorpskernen lopen. AXEL - De marechaussee heeft afgelopen woensdag avond bij de grensovergang in Axel een Nederlandse man en een Belgische vrouw aangehouden. De vrouw was in het bezit van een valse identiteitskaart. Toen de marechaussee de twee wilde meenemen naar de post in Terneuzen zag een getuige dat de man een voor werp - vermoedelijk een vuurwapen - uit de auto gooide. De marechaussee onderzoekt de zaak. De man en de vrouw zitten vast in de brigadepost in Terneuzen. door Harmen van der Werf 's-GRAVENPOLDER - De gere formeerde gemeente van 's-Gra- venpolder gaat tijdelijk kerk diensten houden in een loods aan de Spoorstraat, aan de west kant van het dorp. De voorlopige huisvesting is no dig vanwege een omvangrijke verbouwing van de Elim-kerk aan de Langeweg in 's-Graven polder. De hoofdzaal van de Elim-kerk van de gereformeer de gemeente wordt met vierhon derd zitplaatsen uitgebreid naar ruim 1400. Het aantal bijzalen gaat van vier naar zes. De keu ken en de luchtbehandelings installatie worden vernieuwd. De torenspits wordt bovendien verplaatst, die moet hiervoor eerst worden weggehaald. Het werk aan de Elimkerk be gint naar verwachting in septem ber en duurt ongeveer een jaar. Om die periode te overbruggen heeft de gemeente elders ruimte nodig. Bij een verbouwing in 1990 is gebruik gemaakt van de Sion-kerk in Goes. Het liefst wil de de gereformeerde gemeente deze keer in 's-Gravenpolder blijven. Dat is dus gelukt. Een loods aan de Spoorstraat op het bedrijventerrein van 's-Graven polder bleek beschikbaar. Om er tijdelijk te mogen kerken, is een vrijstelling van het be stemmingsplan nodig. Het colle ge van B en W van Borsele is be reid daaraan mee te werken on der twee voorwaarden: het par keren moet zoveel mogelijk op het terrein van de bedrijfsloods gebeuren en de loods moet na an derhalf jaar, in december 2006, weer in de oorspronkelijke staat zijn teruggebracht. door Frank Balkenende GOES - De Goese Mixed Hoc key Club (GMHC) krijgt een tweede kunstgrasveld op sport park 't Schenge. Daarmee is de snel groeiende club uit de nood. Het college van burgemeester en wethouders maakt met de aan leg van het kunstgrasveld tege lijk afspraken over accommoda ties voor GMHC en rugbyclub Tovaal. Punt is dat Tovaal zijn trainingsveld moet opofferen voor een tweede kunstgrasveld van de hockeyclub, die 350 le den heeft en al met ledenstops moet werken. De zeventig leden tellende rugbyclub houdt nu al leen een wedstrijdveld over, dat bovendien niet bij het clubhuis ligt. Dat staat namelijk aan het huidige oefenveld. Onderdeel van de overeenkomst met beide clubs is dat GMHC het clubhuis van Tovaal over neemt. De gemeente betaalt het kunstgrasveld en Tovaal ont vangt ruim vijftigduizend euro die aanvankelijk voor de GMHC was gereserveerd. Met dat bedrag heeft Tovaal startkapitaal voor de bouw van een clubhuis bij haar hoofdveld. De rugbyclub heeft twee jaar tijd gevraagd om de bouw finan cieel rond te breien. Mocht dat uiteindelijk niet lukken, dan is de gemeente bereid semi-perma- nente units aan Tovaal beschik baar te stellen. Het gaat om de units aan het Cereshof, waarin basisschool 't Noorderlicht is on dergebracht. Ze komen over en kele jaren vrij als 't Noorder licht en de Holtkampschool hun intrek nemen in de nieuwe bre de school in de Goese Polder. Zolang Tovaal geen nieuw on derkomen heeft, moeten hockey club en rugbyclub het oude To- vaal-honk delen. De clubs rege len dat onderling. Niet ideaal Voor Tovaal is de oplossing niet ideaal. De rugbyers verliezen hun eigen clubhuis en moeten trainen op het hoofdveld. De club kwam dit voorjaar dan ook met een alternatief plan: een tweede kunstgrasveld naast sportpark Het Schenge aanleg gen, vlakbij het basketbalveld je. Tovaal zou zo het eigen trai ningsveld kunnen houden. De gemeente wees dat idee van de hand. Uitbreiding was te duur. Het kunstgrasveld zou bo vendien te dicht bij de wijk Goe se Polder komen te liggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31