5ritse volk steunt nu )p Murray fZC Bakkerszoon walst over Duitse tradities De Haan opa en boeman tegelijk Williams-zusjes knokken zich terug PSV huurt de Argentijn Ferreyra Atletiekofficial gedood door kogel Nedved blijft tot 2008 bij Juventus Chelsea speelt al snel tegen Arsenal Laatste poging tot basketbalweek Geen reclameclaim Hamburger SV lenman uitgeschakeld [ruys en Babel irijgen vrije dag rgentijn leidt «el van Oranje 'uel Nederland al uitverkocht vrijdag 24 juni 2005 19 EINDHOVEN - PSV heeft Osmar Daniel Ferreyra (22) op huurbasis van CSKA Moskou overgenomen. De linksbeni ge Argentijnse middenvelder krijgt een contract voor één seizoen. Met zijn Russische werkgever is een optie voor nog een jaar afgesproken. PSV benutte het WK onder 20 jaar om te praten met Ferreyra en tot overeenstemming te komen. Ferreyra, in eigen land doorgebroken bij River Plate, was te gast bij de Argentijnse ploeg. ANP CARSON - Een Amerikaanse atletiekofficial is woensdag dodelijk getroffen door een kogel. Tijdens trainingen in Los Angeles, in aanloop naar de Amerikaanse kampioen schappen, kreeg de 77-jarige man een kogel op zijn hoofd. De official overleed in de ambulance. ANP/RTR PRAAG - Pavel Nedved heeft zijn contract met Juventus verlengd tot 2008. Zijn vorige verbintenis zou in 2006 aflo pen. De 32-jarige middenvelder beraadt zich nog of hij te rugkeert in het Tsjechische nationale voetbalteam. Hij zet te na het EK in Portugal een streep onder zijn interland carrière, maar in zijn vaderland wordt druk op hem uitge oefend. De Tsjechen zitten met Nederland in groep 1 voor de kwalificatie voor het WK 2006 in Duitsland. ANP/RTR DEN HAAG/LONDEN - Chelsea en Arsenal staan al op de tweede speeldag van het nieuwe voetbalseizoen tegen over elkaar. Titelverdediger Chelsea ontvangt op 20 au gustus de runner-up van vorig jaar. Chelsea begint op 13 augustus met een uitwedstrijd tegen promovendus Wigan Athletic. De clubs troffen elkaar nooit eerder in een com petitieduel. Manchester United, nummer drie van vorig jaar, start tegen Everton, de nummer vier. Arsenal opent het seizoen, het laatste op Plighbury, met een thuisduel met Newcastle United en Champions League-winnaar Li verpool gaat op bezoek bij Middlesbrough. GPD/RTR HAARLEM - De Stichting Sport Initiatieven Haarlem doet een laatste poging de basketbalweek te redden. De stichting heeft het toernooi uitbesteed aan Admirals Advi sory, verantwoordelijk voor american football-club Am sterdam Admirals. De beslissing moet leiden tot een ren tree van de Haarlem Basketball Week in 2006. De voorlo pig laatste editie was in 2002. Sindsdien kreeg de organi satie de begroting niet meer rond. GPD HAMBURG - Hamburger SV heeft besloten vergaande re clame in zijn stadion van het internetbedrijf AOL tijdens het WK voetbal 2006 te schrappen. De Fifa dreigde Ham burg als speelstad te schrappen omdat het meende dat AOL tijdens het WK ongeoorloofde reclame wilde maken in het stadion, waarvan het bedrijf tot mei 2006 naamge ver is. Stadioneigenaar HSV verleende de WK-organisa- tie daarop volledige vrijheid van reclame. ANP/DPA door Fardau Wagenaar LONDEN - Twee zwarte zussen trokken lang alle aandacht in de tenniswereld. Maar blessures, spannende hobby's en een la ding nieuwe Russische tennis sters maakten een einde aan hun macht. Toch zijn Serena en Venus Williams niet afgeschre ven. Gisteren bereikten ze beide dé derde ronde van Wimbledon. Ooit telde er maar één ding in het leven van Venus (24) en Sere na (23) Williams: tennis. Ze had den een een doel: de besten van de wereld worden. Dat lukte, Ve nus en Serena waren onverslaan baar en wonnen alles. Gedrild door vader Richard en met eik aars steun veroverden ze de we reld. Maar de glitter en glamour die de roem met zich meebrengt, bracht de zussen op andere idee ën. Mode, acteren en een reali- tysoap bleken minstens zo leuk. Venus speelde gisteren op baan 2 van Wimbledon tegen de Au stralische Nicole Pratt. Makke lijk ging het niet. Voortgestuwd door een schreeuwende vriendin op de tribune won ze toch (7-5, 6-3). Nog geen uur later zat ze verscholen onder een zwarte pet op het centre court. Serena vocht er tegen de Italiaanse Ma- ra Santangelo én zichzelf. Maar ze pompte haar atletische lijf op en won: 2-6, 6-3, 6-2. Goed dat ze terug zijn. Want ook al werd het een paar jaar te rug vervelend als ze voor de zo veelste keer elkaar troffen in een grote finale, ze werden ge mist. Vanwege de krachtige sla gen, en omdat ze altijd voor op hef zorgden. Een onbeheersbare vader op de tribune, duizend kralen in het zwarte rastahaar, pittige uitspraken over tegen standers. En er was altijd wel een sappig verhaal over hen. Ooit raakten ze bijna bankroet, omdat ze zich op internet vol vraten aan kleding en juwelen. Maar wat zijn ze nou eigenlijk? Tennissters? Actrices? Modeont werpsters? „Tennis staat boven aan", zei Venus gisteren stellig. „Alle andere zaken zijn leuk, maar hebben geen prioriteit." Serena twijfelde. „Soms ga ik zo op in mijn nieuwe kleding lijn, dat ik vergeet dat ik moet tennissen. Maar als ik eenmaal de baan op ga, weet ik weer waarom ik tennis het belangrijk ste vind. Het is een mooi leven en het heeft ons veel gebracht." Een realitysoap bijvoorbeeld. Over het leven van de twee mei den. Serena: „Wij willen ande ren laten zien dat we niet arro gant zijn, maar normaal met el kaar omgaan. En dat dromen uit kunnen komen, ook als je in een getto geboren bent." Als ze de derde ronde overleven, spelen ze tegen elkaar. Net als vroeger, al ontmoetten ze elkaar dan vaak pas in de finale. Dat was in de tijd dat Serena de bes te van de wereld was en Venus nummer twee. Binnen afzienba re tijd hopen ze opnieuw aan de top te komen. „Ik merk dat ik nog steeds beter kan. Het mooi ste moet nog komen", zei Venus, die net als Serena Wimbledon al eens won. „Ik ben heel zwart-wit, met grijs kan ik niks. Als ik wat wil bereiken, moet ik actie ondernemen. Ik wil voor uit en ik ga vooruit." Serena deelt die ambitie. GPD annze sportredactie HiDEN - De ongekroonde ko- „g van Wimbledon is geval- iTim Henman verloor giste- jinde tweede ronde van Di- pyToersoenov (3-6, 6-2, 3-6, j, g-6). De Britten hoefden Her niet lang te treuren, een muur later plaatste het ta il Andy Murray zich voor de fde ronde. Hij versloeg Radek jpanek: 6-4, 6-4, 6-4. r een drama op het centre it gistermiddag. Tim Hen- inwon de eerste set, verloor itweede, won de derde en ver- c de vierde. In de vijfde set uni hi] achter, kreeg match- ets tegen, maar opgezweept ff het gillende publiek brak jde service van Toersoenov. Igp stroomde door het sta al, maar op 7-6 was het als- gebeurd. Henman ging ten «ren de natie huilde, te geen Engelse winnaar dit r. „Wat moet ik zeggen? Hij 3beter dan ik", treurde Hen- a na afloop. „Ik heb dit va- rmeegemaakt, ik weet hoe ik gee moet omgaan. Maar ik c terug. Al denk ik dat ik p kans maak om de US Open nonnen, dan Wimbledon." bbaan 1 zorgde de andere Brit- ihoop, de 18-jarige Andy Mur- i voor een sensatie door op idag van Henmans uitschake- gwelj de volgende ronde te be nen. Hij vierde zijn zege uitge- jm. „Ik wist dat Tim verloren den wilde per se dat er een hl in de race zou blijven. Het liantastisch dat dit lukt en het r.mooi zijn als ik nog een ron- iierder kom", droomde hij. y Groot-Brittannïë leunt nu fde schouders van de jonge Hat. Henman weet als geen an der hoe dat voelt: „Het is belang rijk dat Andy sterk blijft in zijn hoofd en dat hij zich op zijn ten nis blijft concentreren. Ik denk dat hij dat wel kan en een grote toekomst voor zich heeft." Murrays goede vriend Rafael Na- dal werd net als Henman uitge schakeld. De Spaanse winnaar van Roland Garros verloor van de Luxemburger Gilles Muller: 6-4, 4-6, 6-3, 6-4. Daarmee liep de tenniswereld de gehoopte ont moeting tussen Nadal en de Fransman Richard Gasquet (18) mis. Dit duo vecht prachtige par tijen met elkaar uit. In Parijs trok de Spanjaard aan het lang ste eind. In Londen bereikte grasliefheb ber Gasquet de derde ronde ten koste van de Belg Gilles Eise neer: 7-6 7-6 6-7 6-2. Bij de vrouwen kon Maria Sjara- pova, titelhoudster in Londen, snel de schaduw opzoeken. Sesil Karatantsjeva uit Bulgarije spartelde één game tegen: 6-0, 6-1. Ook de Franijaise Mary Pier ce kwam verder in het toernooi. De verliezend finaliste van Ro land Garros ontdeed zich in een lange partij van Joelia Vakoelen- ko: 4-6, 7-6, 9-l.ANP/GPD Rafael Nadal Tennisser Tim Henman kon de hoge verwachtingen van het Engelse publiek weer niet waarmaken. foto Kieran Doherty/RTR pIERWIJK - De dag na de utsing voor de kwartfinale 3 het jeugd-WK nam Oranje üeren in Oisterwijk gas terug, udscoach Foppe de Haan gaf i de 3-0-zege op Chili zelfs «spelers een dagje vrij. Idenvelder Rick Kruys (lies) anvaller Ryan Babel (boven al waren wel op het veld, ar uit voorzorg deed het duo 5 De Haan: „Rick heeft erg d gespeeld en Ryan had na- Ên van zijn dijbeenblessure, nemen geen risico, maar te- iNigeria staan ze er weer." ie kwartfinale (morgen 15.30 ferkrade, wacht Oranje vol- De Haan een slijtageslag. gaat er om wie het fitst is. Boeten tegen die bomen van ds in elk geval de duels uit *eg gaan. Nigeria heeft een #k sterke ploeg, maar ook istaan er heel goed op." GPD föRADE - De Argentijnse 'idsrechter Horacio Elizon- leidt morgen in Kerkrade de irtfinale van het jeugd-WK «n Nederland en Nigeria. Zuid-Amerikaan (41) wordt Msteerd door twee landgeno- i, Dario Garcia en Rodolfo »o. Vierde official is de Co- iiaan Oscar Ruiz. Elizondo 6 op dit WK al Italië-Syrië China- Duitsland. Hij was ^official bij Nederland-Be- !*n China-Panama. GPD Voor het duel Neder- •d-Nigeria van morgen zijn "kaarten meer te koop. laatste van de 19.000 kaar- •r°or de kwartfinale van het donder 20 jaar werden giste- ^rkocht. Ook voor de drie kwartfinales is veel be- telling. Zo heeft de organi- voor het duel tussen Ma- en Italië (in Utrecht) al kaarten verkocht. ANP rogramma Vrijdag Jürgen Klinsmann nu al de wonderlijkste Teamchef uit de historie Hij vliegt op en neer naar Los Angeles voor een feest van zijn zoon, helpt weeskinderen in Moldavië en droomt van passio neel voetbal. De Duitse fans dwepen met Jürgen Klins mann, nu al de wonderlijkste Teamchef uit de historie. Net als Marco van Basten ivalst de bakkerszoon dwars over alle tradities heen. Met één ver schil: Oranje mag in 2006 we reldkampioen worden, Duits land móét. „Ik volg een soort spoedcursus. door Roel Wiche NEURENBERG - De zindering van een prachtige, warmbloedi ge avond hangt in de lucht als na de klassieker Duitsland-Ar- gentinië (2-2) een verplette rende toegift volgt. Opge zweept door Latijns tempera ment beginnen de Argentijnen in de spelersbus aan een strip tease. Even later dansen twin tig miljonairs halfnaakt de tan go. Hete passie, vurige ogen, veel borsthaar. Dat belooft wat voor het WK 2006. De brave Duitse handtekenin genjagers, de Heidi's voorop, blijven verbijsterd achter bij de poorten van het imposante Frankenstadion in Neuren berg. Eigenlijk dromen ze van een zwoele pose van 'Basti Fan- tasti' (Bastian Schweinsteiger) of 'Prinz Poldi' (Lukas Podols- ki). Maar de nieuwe idolen van het Duitse voetbal zitten keu rig in de bus, met de neus tegen het raam. Ook meester Jürgen Klinsmann. houdt zijn kreuk vrije witte hemd aan. Een uur eerder is alles anders. Na het gelijkspel lopen de Ar gentijnen getergd van het veld en worden 'Klinsi' en zijn kost school hartstochtelijk bejubeld door 42.000 fans. Duitsland wint Groep A van de Confede rations Cup, maar dat is niet de reden voor de euforie. De re den is 'Die Welle', zoals de Duitsers het noemen. Een beto verende roes van verwondering en hoop. Sinds Klinsmann (40) vorige zomer vanuit Los Ange les als grote surprise werd inge vlogen, is een revolutie gaande in het land dat het WK 2006 or ganiseert. De ex-international brak rigoureus met de traditie van 'Sturm und Drang' en Jürgen Klinsmann is een groot fan van Marco van Basten. „Marco is altijd mijn idool geweest. Niet alleen omdat hij een fantastische voetballer was. Ook door zijn uitstraling en rust die hij overal meedraagt." foto Kaï Pfaffenbach/GPD koos, met een gedurfde verjon ging, voor een avontuurlijke, bijna on-Duitse speelstijl. Het was de hoogste tijd, zegt hij in de nacht van Neuren berg. „We moeten het Duitse voetbal opengooien. Niet meer navelstaren, maar durven te le ren van andere landen. De Bra ziliaanse samba, het combina tiespel van de Argentijnen. En dan een eigen identiteit ontwik kelen. Gebaseerd op agressief en aanvallend voetbal. Niet al leen Die Mannschaft, maar alle teams." De bakkerszoon uit Stuttgart zette Duitsland, een natie met 83 miljoen bondscoaches, bin nen een jaar op stelten. Klins mann plukte de ene na de ande re debutant uit de Bundesliga, verving het traditionele groen van het uittenue door rood („past beter bij dynamiek") en zette de heilige Sepp Maier als keeperstrainer bij het grof vuil. De parallel met die andere beel denstormer, Marco van Basten, dringt zich onmiddellijk op. Sterker, Klinsmann geeft onom wonden toe „een enorme fan" te zijn van de Oranje-coach. „Marco is altijd mijn idool ge weest. Niet alleen omdat hij een fantastische voetballer was. Ook door zijn uitstraling en rust die hij overal mee draagt. We trokken geregeld met elkaar op toen we samen in Milaan speelden, hij bij AC en ik bij Inter. Ik kijk met inte resse naar zijn avontuur met het Nederlands elftal, maar he laas hebben we nog niet met el kaar gesproken. In augustus spelen we tegen elkaar, daar verheug ik me nu al op." Leren Van Basten zit deze avond hon derd meter verderop, op de hoofdtribune van het Franken stadion. Een jaar terug voor de leeuwen gegooid, zonder erva ring als coach. Ook Klinsmann werd volslagen uit het niets tot Teamchef gebombardeerd. De 108-voudig international (47 goals) hield zich lang schuil in Californië, samen met vrouw Debbie en kinderen Jonathan en Laila. Hij voetbalde zelfs on der het pseudoniem Jay Gop- pingen voor het nietige Orange County Blue Star. En is plots de op één na machtigste man van Duitsland. „Ik heb het gevoel dat ik een spoedcursus volg. Ik zuig zo veel mogelijk kennis op, voel me niets te groot om van bui tenlandse collega's te leren. Als ik naast de Argentijnse bonds coach zit, praat ik nog uren na. Ik moet leren, razendsnel." Want veel tijd heeft hij niet. Het chauvinistische Duitse volk eist volgend jaar de we reldtitel, niets minder. Dus is de druk groot. Het machtige Bild zoekt, in de rug gedekt door de Duitse Cruijffs (Beckenbauer, Netzer), naar valkuilen. Waarom Klinsmann de routiniers dumpt? Waarom hij het traditionele erfgoed (sterke defensie) verkwanselt? En waarom hij in godsnaam in Amerika blijft wonen? Maar de onverstoorbare positi vo trekt zich nergens iets van aan. Vlak voor de Confedera tions Cup vloog hij vrolijk op en neer naar Los Angeles om een schoolfeestje van zoon Jo nathan mee te vieren. Een tro- penbaan betekent niet, in zijn filosofie, dat de rest van de we reld niet bestaat. De sociaal be wogen Klinsmann leidt nog steeds de stichting Agapedia (Grieks voor 'liefde voor kinde ren'), die zich inzet voor wees kinderen in Roemenië, Bulga rije en Moldavië. Hij richtte de stichting tien jaar geleden op nadat hij in Albanië een inter land speelde en werd getroffen door de armoede. Nu noemt hij zijn charitatieve werk „mijn be langrijkste project naast dat van Die Mannschaft. Ook als ik minder tijd heb, blijft Agape dia overeind. Ik heb de beschik king over vijftig medewerkers. Dat zal ik absoluut niet opge ven." Of hij over een jaar wél weer tijd heeft, durft hij niet te voorspellen. 'Klinsi' wordt nu op handen gedragen door het volk. Maar een echec bij het WK in eigen land kan alles veranderen. Duitsland blijft Duitsland, beseft Der Team chef. Revolutie of niet. „Jullie hoeven niet zonodig, wij móé ten presteren. Een Duitser neemt geen genoegen met de kwartfinale, alleen met het al lerhoogste. Dat zit in dit volk vastgebakken." GPD Foppe de Haan is geen man die de waarheid wegmoffelt onder een mooi tapijt. Wat slecht is, is slecht en dat mag gezegd wor den. Hoe mooi de rapportcijfers van Oranje onder 20 op het WK ook zijn, de bondscoach blijft zijn spelers kritisch benaderen. door Leon ten Voorde OISTERWIJK - Het was een ty perend beeld, woensdagavond op De Vijverberg. Terwijl de vreugde op de tribunes na de 3-0-zege op Chili geen grenzen kende, liepen op het veld drie mensen van de winnende partij mopperend rond: coach Foppe de Haan. aanvaller Ryan Babel en invaller Haris Medunjanin. De Haan was boos omdat zijn pupillen zich in de slotfase te buiten gingen aan frivoliteiten. Het gevolg: De Haan boos, Ba bel geïrriteerd en Medunjanin verontwaardigd. Wie goed kon liplezen, zag het de speler van AZ zeggen: 'Wat zeur je nou, we hebben toch gewonnen?' Later in de persconferentie liet De Haan zijn getergde ziel nog eens spreken. In woorden die niets aan duidelijkheid te wen sen overlieten, hekelde hij het gedrag van zijn spelers. Er zul len best voetballers, begeleiders en collega-trainers zijn die moei te hebben met de openbare ver oordelingen van de coach. Maar De Haan trekt zich er niets van aan. Hij heeft een hekel aan mensen die spelers alleen maar naar de mond praten. Daar wor den het geen kerels van, zo rede neert hij. Wie goed wil worden, moet tegen een stootje kunnen. „Je mag best eens wat vaker te vreden zijn", zo kreeg hij eens te horen van Riemer van der Vel de, zijn voorzitter bij Heeren veen. De Haan wist dat zijn pre ses gelijk had, maar dacht tege lijk al aan de dag van morgen. Hij is nu eenmaal een vakidioot, die altijd weer ruimte voor ver beteringen ziet. Zeker bij jonge spelers die in zijn ogen veel te snel groot worden gemaakt. Voor het toernooi was het een in teressante vraag hoe de nuchte re Friese zestiger zich staande zou houden tussen die bonte mix tienerjongens. Na twee we ken WK roemt iedereen de een heid en sfeer binnen de selectie. Zijn voorganger Ruud Gullit brandde dezelfde selectie vorig jaar tijdens het EK af, maar die woede-uitbarsting werkte al leen maar averechts. De Haan is zeker niet minder kritisch op zijn spelers, maar zijn benade ring is net even anders. Geslepe ner vooral. Hij irriteert niet al leen, hij masseert ook. De Haan is opa en boeman tege lijk. Hij omarmt spelers, om ze even later weer net zo makke lijk af te stoten als ze hun taken niet uitvoeren. Hij zegt niets van de straattaal van de jeugd te snappen, maar laat wel rap per Ali B binnen in het spelers hotel. Nuchter en met een realis tische kijk begeleidt de ervaren trainer zijn spelers door het toer nooi. Het is zijn werkwijze. Ge zien de resultaten dit WK gaan de spelers daar vooralsnog niet al te zeer onder gebukt. GPD Foppe de Haan draagt het petje van rapper Ali B., die gisteren mee- trainde met Oranje onder 20. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19