Naar bed uit eenzaamheid zc Theater De Wegwijzer trekt opnieuw aansprekende namen luziekschool wil et pop en jazz aar buiten treden 17 issingen en ddelburg zeer veilig Opnieuw grote controle op A58 Wereldvredesvlam naar Eede Water moet weg uit NS-tunneltje Bromfietser onder invloed unst lezers schrijven Kloov Rietsuiker Proefdiervrij V vrijdag 24 juni 2005 - Vlissingen en Middel- •behoren tot de veiligste ste- 'van Nederland. Ze staan op Jaalsen zeven en acht van len met de minste misdrij- 10 blijkt uit een inventarisa- weekblad Elsevier. jl-Beveland hoort zelfs tot op-drie van veiligste lande- gemeentes. 'eekblad heeft alle gemeen de hand van onder meer ölitiemonitor Bevolking en is van het Centraal Bureau Statistiek met elkaar jleken. Het gaat om de pe- 2000 tot 2004. Dorpen zijn dorpen en steden met verge- are steden vergeleken, it blijkt dat de Middelbur- uitermate tevreden zijn de prestaties van de politie, hele lijn blijkt dat de politie redelijk tot scoort en dat de Zeeuwen het algemeen waardering voor het werk dat gele- wordt. iwoners van Tholen vinden de politie zich veel te ug op straat laat zien. Die na de bewoners van Aal- het minst tevreden over de baarheid en beschikbaar- van de agenten, gekeken wordt naar het rwerk van de politie scoren genten van Hulst, Middel- Vlissingen zeer goed. Ze in de top tien met hun op- sringspercentage van ver- msmisdrijven. Bijna een op jf dieven wordt gegrepen, politie van Goes kan ook tevreden zijn. De Zeeuwse imgemeente staat op de plaats van veiligste kleine- ovinciesteden. De score de politiekorpsen van Ter en en Kapelle is, in vergelij- tot andere kleine stadjes zeer behoorlijk tot redelijk, en lijst van 131 'stadjes en dorpen' nemen ze de plaat- 11 en 64 in. In de top-100 veilige plattelandsdorpen geit Tholen, met een 72e flink onderaan. Uit de cij- blijkt dat de bewoners ook lie spreken zijn over de daad- it van de agenten. Tevens kt Tholen mager als het om veiligheid. Er wordt re- gezien veel ingebroken. RILLAND - Ook in de nacht van woensdag op donderdag stonden politie en allerlei andere diensten te controleren langs de A58 en de Oude Rijksweg. Ter hoogte van Ril land werd bijna al het verkeer een fuik ingeleid om na te gaan of de bestuurders de verkeerswet naleefden. Net als een nacht eerder werden weer fiks wat overtredingen ge constateerd. Twee personen zijn aangehouden omdat ze in bezit waren van harddrugs. Zij zitten nog vast in Toren- tijd in Middelburg. In totaal werden 710 personenauto's, 175 vrachtauto's en 15 motoren gecontroleerd. Er werden 66 boetes uitgedeeld. In 35 gevallen konden bestuurders geen kentekenbewijs of rijbewijs tonen of was het verlo pen. Twee droegen geen autogordel en in vijf gevallen was de auto niet apk-gekeurd. Vier keer was de verlich ting defect en één bestuurder had softdrugs op zak. Vijf reden met te veel alcohol in het bloed. Eén van hen had zoveel op dat hij zijn rijbewijs kon inleveren. Twee perso nen moesten nog openstaande boetes betalen. Een dag eer der werden op precies dezelfde plaatsen 939 voertuigen gecontroleerd. De politie wil dergelijke controles vaker houden. EEDE - Leerlingen van de openbare basisschool in Re- tranchement hebben gisteren een wereldvredesvlam over gebracht naar r.k. basisschool Sint Jozef in Eede. De vre desvlam brandt sinds mei 2004 bij de Nederlands Her vormde Kerk in Cadzand. De vlam wordt sinds april in es tafettevorm naar alle basisscholen in de gemeente Sluis gebracht. Doordat de kinderen bewust bezig zijn met het brandend houden van de vlam, kan worden stilgestaan bij vrede. Na de overhandiging van de vlam gingen beide scholen gisteren naar het Nationaal Monument op het Wil- helminaplein, waar de Eedenaren de scholieren uit Re- tranchement uitleg gaven over de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding. De Sint Jozefschool overweegt de vlam later door te geven aan een school in België. GOES - Het moet na de zomervakantie echt afgelopen zijn met wateroverlast in het voetgangerstunneltje onder het NS-station Goes. Na hevige regenval staat het tunnel tje geheid blank, zeker het stuk dat in 2000 is aangelegd richting Goes-Zuid. Drie jaar terug is al eens geprobeerd het euvel te verhelpen, maar het probleem bleef zich voor doen. Het water loopt bij stevige regenbuien het tunneltje in en kan daar niet weg. Op verzoek van de gemeente Goes gaat spoorwegbeheerder ProRail een nieuwe poging wagen het tunneltje te vrijwaren van wateroverlast. De laatste twee weken van augustus en de eerste week van september staat het karwei gepland. Of voetgangers dan gebruik kunnen maken van het tunneltje, kon een woord voerster van ProRail niet vertellen. Deze week is ook aan het tunneltje gewerkt. Muren zijn schoongemaakt om te gels te kunnen plaatsen. Voetgangers moesten omlopen. BURGH-HAAMSTEDE - Een 19-jarige bromfietser uit Zierikzee is gisteren op de Ring in Burgh-Haamstede aan gehouden voor het rijden onder invloed van alcohol. Dat gebeurde 's nachts rond half twee. De man kreeg een rij verbod van twee uur en een boete. Rolf Bosboom IDELBURG - De Zeeuwse iekschool wil de komende nadrukkelijk naar buiten tnmet haar pop- en jazzac- eiten. Het streven is daar onder een andere naam op locaties afdelingen op te Een eerste aanzet daar- zijn de jazzsessies in het lelburgse café Desafinado. muziekschool richt zich, de klassieke muziek, in emende mate op 'lichte mu- waaronder vooral pop en wordt verstaan. De instel- wil voor die tak zoeken plekken waar die muziek thuishoort. „Muziek hoort en de mensen te staan, toe- lelijk te zijn", zegt alge- 'directeur Willem Smit. instelling moet je de kleur ïemen die je publiek heeft gnomen. Dat betekent dat muziek daar moet brengen die het beste past." In de hjk zijn het bijvoorbeeld en poppodia waarbij tuiting kan worden ge- „In het concept van ons egisch beleidsplan voor de «nde vier jaar zie je de con- fc van dat denken." dat plan, met als werktitel ambitie de ruimte, wordt rolop gewerkt. Wat Smit be- helder dat als de mu- jchool een volwaardige en lende tak lichte muziek wil fn, zij op pad moet. „Het 0 van de muziekschool is belemmerende factor. Dat 'niet om de jongeren die in of jazz zijn geïnteresseerd, binnen te krijgen. Daarom lc-n wij naar de plaatsen waar die mensen van natu- jtt." deeèn moeten nog worden Kerkt. „Maar je zou bij beeld zoiets als een Desafi- Jazzschool kunnen krij- zegt Smit, die meteen be- rakt dat daar geen concrete voor zijn. „Maar met "ort denken zijn we wel be- dat moet aansluiten bij de doel groep." Dat beeld kan worden versterkt door het inschakelen van 'cultuurdragers': bekende gezichten uit de pop- of jazzwe- reld. Ook wordt gekeken naar de Roosevelt Academy, die ideeën heeft voor een conservatorium opleiding, waarbij de studenten zich ook regelmatig presente ren. „Volgende week gaan we met elkaar praten, om te zien wat we voor elkaar kunnen bete ken. Wat zij gaan doen heeft ge volgen voor ons en omgekeerd. We zien het ook als een kans om mensen in Zeeland te houden in plaats van dat ze, als ze net echt kunnen spelen, naar de grote stad vertrekken." Jazzsessie Een voorloper van de ambities van de muziekschool is de maan delijkse open jazzsessie in Desa finado, die morgenavond voor de tweede keer wordt gehouden. Initiatiefnemer daarvan is Sjaak Lammers, pianodocent lichte muziek. Bij de sessie, waaraan iedereen kan meedoen, ligt de nadruk op improvisatie. De eerste sessie werd een suc ces, met zo'n tien deelnemers uit de zaal en een vol café. „Mensen wilden heel graag op het po dium komen", zegt Lammers. „Ik moest echt de tijd in de ga ten houden om ervoor te zorgen dat iedereen aan bod kwam." De sessies zijn voor hem 'een lang gekoesterde wens'. „Met zo'n sessie bereik je dat mensen met dezelfde belangstelling el kaar ontmoeten, zodat er een netwerk ontstaat. Maar vooral leren ze samen te spelen. Sommi ge dingen leer je nu eenmaal niet tijdens de muziekles, zoals timing, het anticiperen op ande ren en het omgaan met pu bliek." „Ik hoor vaak van collega's van: had ik maar muziekschool of conservatorium gedaan. Maar dat was altijd not done als je bij voorbeeld drums of basgitaar speelde. Die omslag moeten we maken. Het heeft tijd nodig om dat te realiseren." Open jazzessie, morgenavond in café Desafinado, Koorkerkstraat 1, Middelburg. Aanvang: 21.30 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het akoestische trio Vals Plat maakte in oktober zoveel indruk, dat ze nog een keer terug mogen komen. door Rolf Bosboom NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland gaat in september pas zijn derde sei zoen in. maar kent al bijna als vanouds een uitgebreid pro gramma met aansprekende na men. Op dit moment staan 43 voorstellingen vast. De lijst wordt vrijwel zeker nog langer, want ook artiesten zoals Paul van Vliet, Najib Amhali en Stef Bos proberen komend sei zoen naar het intieme theater, met tachtig stoelen, te komen. De Wegwijzer moet daar nog de finitieve afspraken over maken. Het seizoen wordt 8 en 9 septem ber geopend door cabaretière Claudia de Breij, met twee try-outs van haar nieuwe voor stelling 'Hallo lieve mensen'. Arnout Schop en Trudi Warns van De Wegwijzer hebben een aantal artiesten opnieuw naar hun theater gehaald, omdat die een nieuwe voorstelling hebben of omdat ze eerder grote indruk hebben gemaakt. Een voorbeeld daarvan is het akoestische trio Vals Plat, dat vorig jaar oktober voor slechts een klein aantal mensen optrad terwijl het 'wer kelijk fabuleuze muzikanten' zijn, aldus Schop en Warns. Van daar een herkansing, op 12 mei. Een vaste gast inmiddels is het Quinteto Tango Extrema, dat be gin dit jaar nog met de Italiaan Francesco Venerucci als gastpia- nist indruk maakte. De Wegwij zer wil er een traditie van ma ken om jaarlijks in januari het tango-orkest in Nieuw- en Sint Joosland te krijgen. Komend sei zoen staat het geprogrammeerd voor 28 januari. Toneel Voor het eerst heeft het theater ook een toneelvoorstelling. Op 15 april brengt Peter Faber on der regie van Helmert Wouden berg 'Dagboek van een gek', naar het boek van de negentien- de-eeuwse Russische schrijver Nikolaj Gogol. Onder de noemer 'Wegwijzer in Roots' zijn er, net als vorig jaar, verspreid over het seizoen negen voorstellingen met roots- of rootsachtige muziek. De pro grammering daarvan wordt ver zorgd door Ad van Meurs (The Watchman). Er zijn optredens van het duo Powderblue (23 sep tember), Bright Blue Gorilla (28 oktober), Planteijdt, Spanjers Van Dijsseldonk (25 november), Bart Jan Baartmans The Pa wnshop (23 december), de Ame rikaan Terry Lee Hale (27 janua ri), de Ier Freddie White (24 fe bruari), Remmelt, Muus en Fem ke (18 maart), de Jopie Jonkers- groep (21 april) en - tevens de slotvoorstelling van het seizoen - zangeres/violiste Carrie Rodri guez, samen met vader David en echtgenoot Javier Vercher (26 mei). Verder is er veel cabaret, met op tredens van Droog Brood, Mar- tijn Oosterhuis, Leon van der Zanden, Reijn Goed, Ilse War- ringa, Jeroen van Merwijk, Lui der Van Donselaar, Jim Speel- mans, Paul Smit, Bert Klunder, Eric Koller, De 4Tuoze Matroze, Kristel Zweers en Pien Anker man. Stand-up comedian Wilco Terwijn is voor 1 april geboekt. Finalisten van de Culture Come dy Award treden 4 februari op. Muziek(theater) is er van Dimit- ri van Toren, Five Easy Pieces, Palio-Paréa (Griekse muziek), Patricia Beysens, de Zeeuwse groep Domino, Joop Visser, Ad Vanderveen en Ernst van der Pasch De Amateurs. Pianiste Regina Albrink geeft 18 decem ber een kerstrecital. Op 3 december wordt een dicht avond met de woordkunste naars Frank van Pamelen en Jan J. Pieterse gecombineerd met een optreden van zanger Gé Reinders. Ik ben groot voorstander van het voornemen een cultureel cen trum te openen in de voormalige Kloveniersdoelen (PZC 23-6). Ik hoop dat B&W en de provincie ervan overtuigd raken dat we dit echt missen in Zeeland. Ech ter één ding vind ik heel onge lukkig gekozen: de naam. Wan neer je juist een brug wilt slaan tussen de bevolking en cultuur op allerlei gebied dan lijkt het mij beter niet voor 'de Kloov' (wat natuurlijk gewoon klinkt als kloof) te kiezen. Nog afge zien van de fysieke associatie die het oproept. Ik denk dat er mooiere namen te bedenken zijn, zelfs met behoud van de herinnering aan de Kloveniers doelen. 'De Doelen' zou er één kunnen zijn. Dat deze naam al bestaat in Rotterdam hoeft geen bezwaar te zijn maar kan juist door de herkenbaarheid gunstig werken. Margreet de Haan Coosje Buskenstraat 77, Vlissingen Bietsuiker maakt langzaam plaats voor rietsuiker (PZC 22-6) en dat druist tegen ontwik kelingshulp in. De winst op de rietsuiker komt niet bij de ar men van ontwikkelingslanden terecht. Deze is voor grote fir ma's, die een serie kleine boer tjes van hun land verdreven heb ben. Die boertjes kunnen niet anders dan verderop trekken en een stuk oerwoud platbranden voor landbouwgrond. Hier onze eigen suiker verbouwen is beter voor de natuur en ons allen. Het zelfde is het met soja voor vee voer, dat gaat op gelijke wijze ten koste van boer en oerwoud. Soja, ook als 'vleesvervanger', is een minderwaardig soort vee voer. Er zit vrijwel geen dierlijk materiaal in en veroorzaakt bij extreme toepassing de gekke koeienziekte, enzovoort. Het hier geproduceerde veevoer zal wel verbrand worden door de milieuridders, die bezig zijn dit vruchtbaarste gebied ter wereld naar de afgrond te voeren. Het wordt hoog tijd dat onze biolo gen in kringlopen gaan denken. Voor koffie, thee, cacao, bana nen, teakhout enzovoort geldt in principe hetzelfde, maar die kunnen we hier zelf niet verbou wen en de boertjes zijn al eeu wen geleden verdreven. Dit past bij mijn stukje dat vier jaar en drie maanden geleden geschre ven werd. Dus drie maanden voor de VN-denktank van 1340 topgeleerden werd ingesteld, die vier jaar nodg hadden om nog niet de helft van mijn con clusies te bereiken. De EU moet maar flinke subsidies geven om uitbuiters in de derde landen af te kopen en onze suikerproduc tie met rust laten. N.A. Blomme R. de Beerenbrouckstraat 32, Vlissingen De Reclame Code Commissie oordeelt dat spotjes van vereni ging Proefdiervrij onzorgvuldig en misleidend zijn, naar aanlei ding van een klacht van de facul teit Diergeneeskunde van de uni versiteit Utrecht. Volgens de commissie is niet duidelijk dat dieren niet willekeurig aan proe ven worden onderworpen (nee dat klopt, dieren worden hier speciaal voor gefokt in donkere laboratoria omdat wat daar ge beurt het daglicht niet kan ver dragen) en dat er strenge eisen zijn! De commissie geeft wel toe dat dierproeven kunnen leiden tot dierenleed. Geef mij de voor beelden van dierproeven die niet leiden tot dierenleed. Geef ik die andere voorbeelden: apen die hun hele leven in kleine kooi tjes n doorbrengen. (Mens-)apen die ouder kunnen worden dan dertig jaar geïnfecteerd met hiv. Of konijnen waar de ogen vol ge smeerd worden met shampoo Gefokt: een genetisch gemanipu leerde muis met een mensenoor op zijn rug. Wat hebben deze dieren eraan dat proeven niet willekeurig zijn? En dat er stren ge eisen zouden gelden; dit is pas misleidend, men zou hieruit kunnen concluderen dat deze ei sen er zijn ter bescherming van de dieren. Dit is dus niet zo. De ze eisen betreffen bijvoorbeeld het milieu, genetisch gemanipu leerde muizen mogen bijvoor beeld niet ontsnappen. Hier heb je als proefdier helemaal niets aan. Er is veel irritante en mis leidende reclame op tv en radio, de spots van Proefdiervrij horen daar niet bij! Annette Vos Zuiderlandseweg 7 Heinkenszand Goes en Poelwijck in 's-Heer Arendsker- ke. Tijdens deze dag worden ouderen die niemand meer hebben of zich vaak al leen voelen in het zonnetje gezet. Er zijn volgens het Nationaal Fonds Oude- renhulp in Nederland bijna een miljoen ouderen, waarvan 200.000 extreem een zaam zijn en zelden of nooit bezoek krij gen. Juist in de zomermaanden zijn zij het meest alleen. Bekenden gaan dan met vakantie, in het verzorgingshuis draaien verzorgenden op een vakantie- rooster. om hen heen zien zij de mensen gezellig bij elkaar zitten, terwijl zij al leen op hun kamertje zitten. Eenmalig Het Fonds roept dan ook anderen op om die dag gewoon een verzorgingshuis binnen te lopen en met een bewoner een praatje te maken. Het contact dat ont staat, kan eenmalig zijn. Maar het zou geweldig zijn als er later meer ontmoe tingen kunnen volgen, aldus het Fonds. Want na de Vergeet-me-niet Dag bren gen veel ouderen weer moederziel al leen hun dagen door. Lambert werkt al heel wat jaren in de verzorgingssector. Volgens haar neemt de eenzaamheid niet toe, maar zeker ook niet af. Ze ziet wel dat er, in verge lijking met een aantal jaren her, er steeds meer gedaan wordt om iets te doen aan het bestrijden van de een zaamheid. Daar weet Anja van den Bulck alles van. Ze loopt stage als acti viteitenbegeleidster bij St. Antonius en vertelt hoe vrijwilligers en personeel van alles doen en organiseren voor de bewoners. Duofiets Als voorbeeld haalt ze de duofiets aan waarmee een vrijwilliger en een bewo ner samen de polders in kunnen trek ken. Lambert knikt en noemt die duo fiets zeer gewild. „Is echt een succes. Is zeer populair." De beide medewerkers boffen met vele vrijwilligers die veel werk verzetten. Zo zijn er heel wat in woners van Kloosterzande die als het ware een of twee bewoners van St. Anto nius hebben geadopteerd en hen weke lijks bezoeken. Ze noemen ook de Open Tafel als voorbeeld van een activiteit, georganiseerd door vrijwilligers, om iets te doen aan de eenzaamheid. Men sen van buiten kunnen dan samen met bewoners eten. Daar wordt volgens hen redelijk gebruik van gemaakt en wordt zeer op prijs gesteld door de bewoners. Vergeet-mij-niet zeven uur gaan slapen omdat ze niets te doen hebben. „Je hebt hier heel trieste mensen hoor." En aantal van hen zou het liefst sterven, weet Lambert maar al te goed. „Die leven van ontbijt naar middagmaal naar avondeten. Daarna willen ze slapen." De eenzaamheid heeft volgens haar meerdere ooi-zaken. „De drukte. Ieder een is druk, dus ook de famileden van de bewoners", aldus het afdelings hoofd. Als gevolg daarvan hebben"dïe familieleden weinig tijd of maken ze geen tijd vrij om op bezoek te gaan in het verzorgingstehuis. Daar komt ook nog eens bij dat door de toegenomen mo biliteit velen niet meer in de buurt van de geboorteplaats wónen. „Kinderen wonen overal. Moeten vaak uren reizen om op bezoek te komen. Die hebben het druk, druk, druk, zodat reizen naar pa of ma er vaak bij inschiet." Met een duofiets kunnen bewoners van St. Antonius in Kloosterzande, samen met een vrijwilliger, de polders in om zo de eenzaamheid te bestrijden. foto Wim Kooyman Onenigheid binnen de familie is een an dere oorzaak voor vereenzaming, zo weet ze. Zoiets bijleggen blijkt vaak heel moeilijk. Begraven Ook kent ze een vrouw die haar kinde ren en andere familieleden heeft verlo ren. „Ze heeft iedereen overleefd. Da's erg hoor." Ze vertelt hoe enige tijd te rug een bewoonster van St. Antonius zelfs in volstrekte eenzaamheid werd be graven. Alleen de pastoor, de doodgra vers en een medewerkster van het ver zorgingstehuis waren aanwezig. Zondag 26 juni wordt voor de tweede maal de Nationale Vergeet-me-niet Dag gehouden. Tal van verzorgingshuizen in heel Nederland ontvangen dan bezoe kers en organiseren allerlei activiteiten. In Zeeland doen slechts drie tehuizen mee. Naast St. Antonius het Gasthuis in door Emile Calon De oudere vrouw kijkt enigszins ver ontwaardigd. „Eenzaam? Ik? Hele maal niet!" Haar buurman geeft in ver zorgingstehuis Huize St. Antonius in Kloosterzande aanvankelijk een soort gelijk antwoord. Na wat doorvragen be kent hij echter dat hij regelmatig wel eenzaam is. Zijn kinderen wonen ver weg en hij is ook lang weg geweest zo dat hij nauwelijks nog mensen kent. Be zoek, nee dat krijgt hij niet zo vaak. Zo'n twintig procent van de bewoners van St. Antonius is eenzaam, schat afde lingshoofd Marijke Lambert. De helft daarvan is zelfs extreem eenzaam en krijgt nooit of bijna nooit bezoek. Een paar van hen kiezen voor die eenzaam heid. Die willen geen bezoek ontvangen en doen ook niet mee aan de activitei ten die toch veelvuldig georganiseerd worden door medewerkers en vrijwilli gers. De rest, daar heeft ze medelijden mee, zo zegt ze. Lambert vertelt hoe die mensen zelfs op kerstavond vaak al om

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17