>zc ^rees voor tekort aan huisartsen Noodklok over overbevissing kreeft Belgen inspecteren mosselen in Waddenzee Eis anderhalf jaar cel na fataal ongeval 15 Senioren vormen ruggengraat verenigingsleven ooral Schouw en-Duiv eland en West-Zeeuws-Vlaanderen niet in trek itblijven van tkoopregeling okkelvissers rriteert Kamer Terneuzen zet vechtverbod in APV ZLTO bepleit grondbank Hulst Dethon sluit deal met gemeenten Politici bij telers aan tafel Wandelen over bloemdijken Inzamelingsactie in supermarkten vrijdag 24 juni 2005 swb jrFmile Calon DDELBURG - De vrijwilli- is nog steeds het cement in Zeeuwse samenleving. Tal- veel organisaties (5800) vver- met vrijwilligers. Drie- art van dat aantal verenigin- en instellingen werkt zelfs sluitend met hen en is dus afhankelijk van de ut van deze onbetaalde krach- In vergelijking tot tien jaar gele den is het vrijwilligerswerk en de vrijwilliger wel veranderd, zo blijkt uit een studie van Scoop. Een op de drie volwas sen inwoners van Zeeland werkt op de een of andere manier als vrijwilliger. Tweederde van hen doet dat regelmatig en de rest af en toe. In vergelijking tot tien jaar geleden is het aantal vrijwil ligers zelfs iets toegenomen. Wel wordt er minder uren be steed aan het vrijwilligerswerk; 4,5 uur per weer in 1994 tegen over 3,5 uur per week nu. De grootste verandering, zo schets ten de onderzoekers D. van der Wouw en I. van der Tak is de op komst van de actieve senior. De zestig-plusser is zelfs een niet meer weg te denken vrijwilliger geworden. Ze vormen de ruggen graat van het verenigingsleven. Ook een grote verandering, al dus de beide onderzoekers, is het hoppen van klus naar klus. Flink wat vrijwilligers willen zicht het liefst niet te lang bin den aan een organisatie. Ze wil len een klus klaren en daarna weer vertrekken op zoek naar een nieuwe uitdaging. Hij vindt dat organisaties daar op in moe ten spelen door specifieke klus sen aan te bieden. Ook raadde hij aan om 'leuke klussen' te se lecteren voor vrijwilligers en de vervelende te reserveren voor de beroepskrachten. Eenderde van de organisaties heeft een tekort aan vrijwilli gers. Actie- en belangengroepen melden het meest dat ze helpen de handen tekort komen. Servi ceclubs en onderwijsinstellin gen klagen daarover nauwelijks tot niet. Het tekort komt vol gens de instellingen vooral om dat mensen minder tijd willen vrijmaken voor hulp aan de sa menleving. Vooral jongeren zijn moeilijk te interesseren. nrEmile Calon )ES-Er dreigt een serieus te aan huisartsen in Zeeland, tien jaar stopt minimaal rentien procent van de huidi- 179 huisartsen. Uit een stu- j van de GGD blijkt dat niet rvracht mag worden dat veel Bdie vacatures worden opge ld door nieuwe huisartsen, tl tekort dreigt zeer zeker er West-Zeeuws-Vlaanderen l-in iets mindere mate- Schou- s-Duiveland. dand is geen aantrekkelijke >o voor nieuwe praktijkzoe- ide huisartsen, zo blijkt uit Ionderzoek. Deze nieuwelin gen zeker vrouwelijke huis den, willen in de regel wer- e in een groepspraktijk ter- 1 bijna de helft van de Zeeuw- BÜsartsen juist een soloprak- theeft. Het samenvoegen van aantal van die solopraktij- ris vooral op het platteland Kgoed mogelijk, zo wordt in studie gesteld. „Zo kan het or een huisarts in een dorpje sdrieduizend inwoners moei- e zijn om dit te verlaten en i kilometer verderop in een Mi pand met collega's te gaan ten", schrijven de samenstel- j Vooral omdat zo'n verhui- rnauwelijks kan rekenen op acièle steun van de verzeke- rs Ook de wisselende zorg- in belangrijke delen van aland spreekt volgens de stu- jniet veel nieuwe huisartsen iVooral in de toeristische re is hebben huisartsen het 's zo- b erg druk terwijl ze het in winter relatief rustig hebben. orErnst Jan Rozendaal lastinggeld West-Zeeuws-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland zijn kwetsbare gebieden, vanwege de kleine huisartsenposten. Vol gens de studie draaien de huis artsen er relatief veel dienst uren. „Hierdoor ontstaan proble men met de financiering van die posten", aldus de onderzoekers. Zeeuws-Vlaanderen is nu nog een redelijk populaire vesti gingsregio voor Belgische huis artsen. De samenstellers ver wachten dat de belangstelling fors zal afnemen als in België de regeling voor avond-, nacht- en weekeindediensten wordt verbe terd en het tarievensysteem voor waarnemers is bijgesteld. Ook wijzen de samenstellers op de specifieke problemen die gel den voor de apotheekhoudende huisartsen, ongeveer de helft. Een deel van deze praktijken is zonder apotheek niet langer ren dabel, terwijl door nieuwe re gels deze dubbelfunctie in het gedrang komt. Samenwerking De onderzoekers pleiten voor meer samenwerking tussen de huisartsen, waardoor praktij ken aantrekkelijker worden voor nieuwkomers. Gemeenten kunnen ook een rol spelen bij het op peil houden van het aantal huisartsen. Daarbij wijzen de samenstellers op za ken als schappelijke grond prijzen en een soepele houding ten aanzien van vergunningen en ontheffingen. „In nieuw bouwwijken zou ruimte inge pland kunnen worden in een ge zondheidscentrum." Tot slot wij zen ze op het ontbreken van overleg met huisartsen in een aantal gemeenten. Door dat overleg op te pakken, kunnen problemen aangekaart worden en knelpunten opgelost. Zo'n overleg kan volgens de GGD bij dragen aan een beter vestigings klimaat. N'HAAG - De Tweede Ka- ris geïrriteerd over het uit ren van een uitkoopregeling irde mechanische kokkelvis- rij. WD'er Geluk noemde het tan 'niet kies' dat de sche- nsinds 1 januari aan de kant »n, maar dat de vissers in nerswaal nog steeds niet we- vrelke schadeloosstelling ze Enen verwachten. s begin dit jaar is de media te kokkelvisserij op de Wad verboden. [uitkoop van de kokkelsector [betaald worden uit het Wad- sionds, dat deze week is opge ld van 500 miljoen naar 800 euro. «gevers en werknemers in iokkelsector zijn het eens J een sociaal plan. Het enten is nu op het advies van [commissie onder leiding van rnnalig Unilever-topman Maljers. ten debat over visserij gaf mi ss Veerman (Landbouw, Na- Jen Voedselkwaliteit) giste- ode Tweede Kamer aan dat commissie de hoofdlijnen baar advies in een brief ^gemeld, maar dat hij al ge- se tijd wacht op een nadere öbouwing. De overgevlogen Belgische journalisten worden aan boord op mosselen getracteerd. minister viel fel uit naar Ö-Kamerlid Geluk nadat die mnan had gemaand spoed te Sa met de regeling: „De tmissie is negen maanden be- Dne weken geleden heb ik brief gekregen waarbij ik onderbouwing wil. Mag ik Ede tijd nemen goed te kij— lwat de commissie wil dat ik •Nederlands belasting geld 1,1 Welke reden heeft u voor verontwaardiging? Brussel 'rit rapport zeer nauwkeurig Meren. Het moet niet zo !(at ik straks betaal om dan Brussel gekapitteld en te- gefloten te worden. Er is sprake van vertraging, lrwel van zorgvuldigheid", Veerman. i CDA-Kamerlid Buijs vond r°nduit een schande' dat de Mssie Maljers de kokkelsec- in onzekerheid laat. aster Veerman beloofde de voor zijn maatregelen dag langer te nemen dan «gis'. door Dirk van der Meulen HARLINGEN - Wat de Holland se Nieuwe is voor Nederland, zijn de mosselen voor België. Met smart wachten onze zuider buren op de nieuwe oogst schelp dieren uit de Wadden en de Zeeuwse wateren. De Belgen in specteerden gisteren enkele mos- selbanken ten zuiden van Ter schelling. Als de Zeeuwse schipper Marius Padmos de netten binnenhaalt en zijn collega Wim Schot met zijn zakmes een mossel open- wrikt, wordt hij omringd door Belgische camera's en mi crofoons. „Hij is nog niet hele maal op gewicht, maar de smaak is voortreffelijk", zegt Wim Schot met gevoel voor mar keting. Een journaliste van Ra dio Donna bericht trouw naar België: „Lieve luisteraars. We moeten nog even wachten op on ze mosseltjes maar ik kan u al wel verklappen, lekker dat ze zijn." Andere mosselkwekers en mede werkers van het Nederlands Vis- bureau zien het schouwspel te vreden aan. Het promotiebu reau heeft alles uit de kast ge haald om de Belgische media op het wad te krijgen. Journalisten konden per vliegtuig van Deinze naar Den Helder. Vandaar ging het met een volle bus naar Har- lingen. De Belgische copsument is dan ook van groot belang voor de Ne derlandse mosselsector (80 ver gunninghouders, 2500 directe en indirecte banen). De mossel- oogst bedroeg vorig jaar 60 mil joen kilo. Tweederde ging naar België. De Nederlandse con sumptie groeit jaarlijks, maar met zo'n 12 miljoen kilo kunnen we nog lang niet tippen aan on ze zuiderburen. Weemoed Voor dit jaar verwachten de mosselkwekers wederom 60 mil joen kilo te kunnen aanvoeren. Volgend jaar zal dat aanzienlijk minder zijn, zo is nu al duide lijk. Dat komt doordat er vorig jaar nauwelijks mosselzaad ge vangen kon worden. En zo'n klein mosselschelpje doet er twee jaar over om uit te groeien tot een volwaardige consumptie mossel. Mosselkwekers denken dan ook vaak met weemoed te rug aan de periode voor 1990. Toen mocht in de hele Wadden zee nog vrij op mosselzaad ge vist worden. In dat jaar werd de foto's Rob Keeris/ANP oostelijke Waddenzee groten deels afgesloten voor de mossel sector. „Terwijl daar het beste zaad ligt", bromt kweker Peter Zoeteweij. „Dat komt doordat dit deel van het wad vaker droog ligt. Daardoor ontwikkelt de mossel een mooi, sterke, zwarte schelp om zich te be schermen tegen vogels, krabben en zeestei'ren." De mosselsector staat onder druk. Zo moet sinds vorig jaar op basis van de Europese Vogel en Habitatrichtlijn worden aan getoond dat mosselzaadvisserij in de Waddenzee geen schadelij ke gevolgen heeft voor natuur en milieu. „En dat is verdraaid lastig", zegt Hans van Geesber- gen van de producentenorgani satie mosselcultuur. „Want kun jij bewijzen dat er geen witte kraaien zijn?" In vergelijking met de begin dit jaar verboden mechanische kok kelvisserij heeft de mosselsector wel strepen voor. Natuur- en mi lieuorganisaties willen meeden ken over duurzame visserij én hebben al toegezegd dat wat hun betreft de mosselkweek niet van het wad hoeft te verdwij nen. „Onze basis is dus beter dan die van de kokkel vissers", concludeert Van Geesbergen. „Hoe dat komt? Ik denk mede omdat de mossel aaibaarder is dan de kokkel." GPD Kamerlid Geluk vreest dat Oosterschelde wordt leeggehaald door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het kreeftenbe stand in de Oosterschelde is in vier jaar tijd met de helft ver minderd. Omdat minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit) verzuimt een Kamer motie uit te voeren, staat de duurzame kreeftenvisserij op de tocht, aldus WD-Kamerlid Ge luk. „Dat is een dikke onvol doende voor de minister." In wat hij in visserij termen 'zijn laatste sleepje' noemde - hij ver laat volgende week de Tweede Kamer omdat hij dijkgraaf wordt in Zuid-Holland - uitte Geluk zich opvallend scherp. Hij verwees naar een motie die hij twee jaar geleden heeft inge diend om overbevissing in de Oosterschelde tegen te gaan. Hoewel een meerderheid van de Kamer zich daarachter schaar de, is volgens Geluk sindsdien niets gebeurd. „Er zijn alleen maar meer ver gunningen afgegeven, waardoor de visserijdruk nog groter is ge worden. Ik wil de minister met spoed oproepen de keeftvisserij op de Oosterschelde aan te pak ken. Snel ingrijpen is nodig, an ders is de Oosterschelde leegge vist, net als het IJsselmeer." Geluk kreeg bijval van SGP-Ka- merlid Van der Vlies, die stelde dat de oude beroepsbeoefenaren worden verdrongen door allerlei nieuwe kreeftenvissers. Veerman zei de zorg van de Ka merleden te delen, maar legde de verantwoordelijkheid bij de vissers. „Het lijkt wel of de overheid al les moet doen. Ik heb een werk groep in het leven geroepen waarin de belanghebbenden om tafel zitten. Ik verwacht dat de sector zelf het voortouw neemt, maar onderling bestaan grote verschillen van mening." De minister beloofde de partijen nog eens bij elkaar te brengen en de Kamer schriftelijk te infor meren over de precieze stand van zaken. De brief die hij aan kondigde noemde hij een af scheidsgeschenk aan Geluk. „U gaat naar Zuid-Holland, maar wij zullen voor het Zeeuwse zor gen." TERNEUZEN - De Terneuzense gemeenteraad neemt vol gende week met spoed een vechtverbod op in de APV (Al gemene Plaatselijke Verordening). Daarmee krijgt de po litie de mogelijkheid om bij vechtpartijen een lik-op-stuk beleid te voeren en agressievelingen meteen op de bon te slingeren. De invoering van het vechtverbod gebeurt vooruitlopend op een nieuwe APV, waaraan de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten samen sleutelen. De poli tie heeft de gemeente er echter op gewezen dat op dit mo ment maar beperkt kan worden opgetreden tegen vech tersbazen. Omdat het met name in de zomermaanden in het uitgaanscentrum nog wel eens tot een handgemeen komt heeft de politie gevraagd alvast een vechtverbod in de huidige APV op te nemen. Burgemeester J. Lonink peil de gisteren de meningen in de commissie bestuur en mid delen. Daar bleek dat de fracties de invoering toejuichen. HULST - ZLTO, afdeling Oost- Zeeuws-Vlaanderen wil dat er een grondbank komt als de ontpoldering in de ge meente Hulst doorgaat. De land- en tuinbouworganisatie wil op die manier boeren die grond kwijtraken een per spectief bieden. Agrariërs die grond hebben in de polders van de gemeente Hulst, die mogelijk opgeofferd worden in het kader van natuurcompensatie na de laatste verdie ping van de Westerschelde, moeten die grond gecompen seerd krijgen. Volgens F. Kuijpers, lid van de ZLTO regio raad Zeeland moet de gemeente Hulst actief meedenken aan een goede oplossing. „De gemeente Hulst gaat nu uit van één op één ruilen. Dus dat de getroffen agrariërs grond kunnen overnemen van boeren die stoppen met hun bedrijf. Zo eenvoudig is het niet." Kuijpers pleit daar om voor het opzetten van een grondbank en voor het star ten van een dialoog over kavelruil. TERNEUZEN - Dethon draait beter dan vorig jaar, maar nog niet zo goed als directie en bestuur graag zouden wil len. Het Zeeuws-Vlaams sociaal werkvoorzieningsschap heeft te maken met wisselende omstandigheden op diver se markten. Om in de toekomst niet in problemen te ko men zou een gegarandeerde omzetafname van de drie ge meenten welkom zijn, betoogde voorzitter J. van Schaik. Het voorstel van het dagelijks bestuur- om een convenant te sluiten met de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten viel in goede aarde bij de bestuursleden. Temeuzen en Hulst moeten in de toekomst flink wat meer producten en dien sten van Dethon afnemen. HOOFDPLAAT - Boeren klagen altijd, denken veel men sen. Politici en andere beleidsbepalers niet uitgezonderd. Agrarische organisaties zijn dan ook blij met de Week van het Platteland. Die promotieweek is bij uitstek ge schikt om op luchtige wijze aandacht te vragen voor de noden van de boer. Dit jaar vroeg de afdeling Agrarisch West-Zeeuws- Vlaanderen van de ZLTO speciale aan dacht voor fruittelers. De wethouders en raadsleden luis terden aandachtig maar waakten ervoor beloftes te doen. Wethouder R. Leentfaar verwees naar het gemeentelijk landbouwloket, waar 'veel problemen kunnen worden op gelost'. door Anita Janse MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie eiste gisteren voor de Middelburgse rechtbank ander half jaar cel tegen een 23-jarige man uit Wemeldinge. De man zou als bijrijder door aan de handrem te trekken een ernstig auto-ongeluk hebben veroor zaakt, waarbij een passagier het leven liet. Bij het ongeval waren vier jonge ren betrokken. Het incident vond plaats na een uitgaans nacht in november 2003 op de Tractaatweg in Terneuzen. Door de klap werden de drie pas sagiers uit de auto geslingerd en raakten ernstig gewond. Alleen de bestuurster, die een gordel droeg, bleef ongedeerd. Een van de slachtoffers werd per trauma helikopter naar het ziekenhuis in Gent gebracht waar ze drie dagen later overleed aan haar verwondingen. Een andere vrouw heeft lange tijd moeten revalideren, evenals de verdach te, die tijdens het ongeval een verbrijzelde heup opliep. De bestuurster is de enige die zich nog weet te herinneren hoe het ongeluk plaatsvond. Zij ver klaarde dat de 23-jarige man uit Wemeldinge de handrem van de auto plotseling aantrok, waar door deze in de slip raakte en crashte. „Ik kan me niet voor stellen dat ik dat heb gedaan", reageerde de verdachte toen de rechter hem de feiten voorhield. Hij zei zich niets meer van het voorval te kunnen herinneren. Daarmee was het zijn woord te gen dat van de bestuurster. Het ruim veertig meter lange rem spoor wees op een blokkade van de achterwielen, wat het aan trekken van de handrem veron derstelt. Het Nederlands Foren sisch Instituut rapporteerde dat het spoor ook veroorzaakt kon zijn door een falend ABS-sys- teem. Handrem Advocaat E. Smit bepleitte vrij spraak, omdat de ware toe dracht van het ongeval nooit is aangetoond. De raadsman con cludeerde dat het opsporingson derzoek verschillende gaten ver toont. Zo is na het ongeval de po sitie van de handrem niet gecon troleerd. De advocaat schetste alternatieve scenario's waarin zijn cliënt geen enkele rol speel de. Daarbij betrok hij de these dat de bestuurster zelf veroor zaakster kon zijn. „De verlei ding de schuld af te wentelen kan zeer groot zijn geweest", al dus de advocaat. Officier van justitie J. Zonder van achtte dat niet aannemelijk. „De verdachte had stevig ge dronken en dan doe je gekke din gen", zei hij. „Bovendien deed hij wel vaker trucjes met de au to." De verdachte gaf toe dat hij voor de lol wel eens zijn hand rem had aangetrokken. Hij ver klaarde: „Ik weet wat de gevol gen kunnen zijn, daarom zou ik dat nooit doen bij een vaart van honderd kilometer per uur." Naast celstraf eiste het OM drie jaar rijontzegging. De rechtbank doet 6 juli uit spraak in de zaak. HEINKENSZAND - De bloem dijken in de Zak van Zuid-Beve land verkennen met een gids, dat kan zaterdag 9 en zaterdag 30 juli vanaf de Schaapskooi bij Heinkenszand. Om 13.30 uur is het verzamelen. De wandeling duurt twee uur. Onderweg wordt verteld over het ontstaan van de dijken, het speciale klimaat dat er heerst en over de planten en dieren die er leven. Aanmelden kan bij het be zoekerscentrum, 0113-655268. GOES - Voedselhulpstichting De Helpende Hand houdt mor gen een inzamelingsactie voor zomervoedselpakketten in super markten in Goes, Wemeldinge en Kapelle. De supermarkten waar De Hel pende Hand paraat is, zijn Dirk van den Broek in Goes-Zuid, de Meermarkt in Wemeldinge en Golff in Kapelle. De zomervoe- delpakketten zijn bestemd voor gezinnen die in stille armoede le ven. In heel Zuid-Beveland heeft De Helpende Hand 110 tot 115 huishoudens die regelmatig van voedsel worden voorzien. Supermarktklanten krijgen za terdag een boodschappenlijstje mee waarop staat wat zij het beste voor de pakketten kunnen kopen, van pannenkoekenmeel, koffie tot limonadesiroop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15