Gezamenlijke wederopbouw Irak Suikeroorlog loert in de EU Primafoon blijft je verrassen Primafoori )ud-premier Aznar waar onder vuur an terreurcommissie ,5 en EU leggen conflict bij op conferentie in Brussel Watersnood China houdt aan Italiaanse politie arresteert bende babyhandelaren Zonnezeilschip Cosmos 1 verloren Kwart wegrestaurants scoort slecht Kans op massavernietigingsaanval Meisje sterft in wasmachine Nederland bemiddelt in Ulsan Flinke chaos op Zwitsers spoor door stroomstoring Amerikaans spionagetoestel neergestort Nokia 6100 ISIOKIA donderdag 23 juni 2005 JUSSEL - Een internationale aferentie over de politieke en Komische toekomst van Irak (isleren in Brussel uitgelopen "een groot vertoon van een- Üen eensgezindheid. Ljecteraris-generaal Kofi An- iriep de ministers uit tachtig jen op om de 'gewone Irake- niet in de steek te laten, en de Irakezen op hun beurt E de handen ineen te slaan Hf de wederopbouw van hun jd „Irak heeft veel vrienden", adrukte Annan. De presti ge conferentie, onder ge- enschappelijk voorzitter- van de Verenigde Staten de Europese Unie, was be eld als wereldwijde steun in iftig voor de Iraakse over- jcsregering. Voor de EU, die a'de Amerikaanse politiek van de Irak-oorlog pverdeeld was, betekende de snkomst ook het einde van palt met de VS. „We boen samen een bladzijde om- zei Kofi Annan. mie rol aanwezige ministers en am- sadeurs vroegen nadrukke- een gi'ote politieke rol i de soennitische minder- 'i in Irak. De Amerikaanse aster Condoleezza Rice van itenlandse Zaken bekritiseer- ïaks buurland Syrië dat on- ioende doet om het terroris- te bestrijden. „Syrië heeft ^verantwoordelijkheid tegen- ïde internationale gemeen- bp, maar de grens tussen Sy- Irak is een echt pro- era", zei zij. de vraag of het geld voor de lete internationale conferen- niet beter had kunnen wor- suitgegeven aan de wederop- iwvan het land, ging Rice Kofi Annan wel: „Ik ïk dat iedereen hier in Brus- erg druk is met de proble- sin Europa. Ik kan u verzeke- er in de wereld heel wat p's zijn die 'maar wat graag problemen zouden hebben." ;t ging gisteren niet over meer De Britse minister Straw van Buitenlandse Zaken staat de pers te woord tijdens de conferentie over Irak. geld voor Irak, maar alleen over politieke steun. Er viel aan de vergadertafel nauwelijks een on vertogen woord en alle aanwezi ge landen ondertekenden de ge meenschappelijke slotverkla ring. Daarin beloven zij dat ze volledige steun zullen geven aan het democratiseringsproces en de wederopbouw van Irak. Desondanks drong de Iraakse premier Ibrahim al Jaafari, een sjiiet, er op aan om de beloften die in oktober 2003 zijn gedaan tot de laatste cent na te komen. Tijdens een donorconferentie in Madrid stelde Nederland des tijds 7,7 miljoen euro beschik baar. Het Wereld Monumentenfonds (WMF), een in New York geves tigde privé-organisatie voor de bescherming van het werelderf goed, heeft het hele culturele erf goed van Irak in één keer inge schreven op de lijst van de hon derd meest bedreigde monumen ten. Het is de eerste keer dat een heel land op de lijst terecht komt. „Alles wat in Irak cultu reel is, wordt bedreigd", zei WMF-voorzitter Bonnie Burn- lonze redactie buitenland 1DIUD - De Spaanse oud-pre- Maria Aznar heeft in lagen na de aanslagen in Ma- op 11 maart 2004, het pu- tbewust misleid door Baski- separatisten de schuld te o. Ook heeft zijn regering dreiging van het islamitisch torismc onderschat. Deze ire beschuldigingen heeft onderzoekscommissie van parlement gisteren Kommissie heeft een jaar aan rrapport gewerkt. Het resul- il wordt op 30 juni voorge daan de voltallige volksverte- TOordiging. De commissie öl onder meer het gedrag regering, oppositie en poli ter de loep nemen, voor en Homaanslagen op vier pas- lerstreinen in de Spaanse Die kostten 191 le sonderzoek is van begin tot •ie overschaduwd door poli- je geruzie. De conservatieve (PP) van Aznar ver zette zich tot en met de laatste zitting tegen de conclusies van de andere partijen. Die vinden dat de regering heeft gehandeld uit 'partijpolitieke overwegin gen', en 'foute en tendentieuze informatie' heeft verspreid. Bij de parlementsverkiezingen die drie dagen na de aanslagen werden gehouden, leed de PP een grote nederlaag. Inmiddels was gebleken dat radicale mos lims achter de aanslagen zaten. De socialistische PSOE onder leiding van de huidige premier José Luis Rodriguez Zapatero nam het roer over en besloot di rect alle Spaanse troepen terug te trekken die de regering-Az- nar naar Irak had gestuurd. De commissie verwierp beschul digingen van de PP dat de PSOE de aanslagen heeft ge bruikt om campagne te voeren, door op te roepen tot demonstra ties tegen de regering. De conser vatieven vinden dat de commis sie half werk heeft gedaan. Zo zijn volgens de PP belangrijke getuigen niet gehoord en is niet uitgezocht wie precies achter de aanslagen zat.ANP/DPA WUZHOU - Inwoners van de Zuidwest-Chine- se stad Wuzhou maken zich uit de voeten voor het stijgende water van een rivier. Overstromin gen en aardverschuivingen door aanhoudende hevige regenval hebben in het zuiden van Chi na de afgelopen dagen aan bijna tachtig men sen het leven gekost. Zeker 35 mensen worden nog vermist. Volgens Chinese staatsmedia zijn al zeker 330.000 mensen uit laaggelegen landsdelen uit voorzorg geëvacueerd. Meer dan 40.000 huizen zijn door het wassende water verwoest en 300.000 hectare landbouwgrond is verloren ge gaan. De grootste problemen doen zich voor in de au tonome regio Guangxi. Maar ook in de aangren zende provincie Guangdong en in Fujian zijn ri vieren buiten de oevers getreden. foto RTR foto Thierry Roge/RTR ham. „Wij zijn de erfgenamen van een grote beschaving en we zijn vast van plan om ons land weer op te bouwen", zei de Iraakse minister van Buitenland se Zaken Hoshyar Zebari. „We zijn vol vertrouwen dat het ons zal lukken." GPD ROME - Politie in het zuiden van Italië heeft 57 Italianen en Bulgaren opgepakt op verden king van illegale immigratie en babyhandel. De bende bezorgde Bulgaren il legaal werk in Italië. Daarnaast bracht men Bulgaarse babies en kleine kinderen naar Italië, on der meer voor seksuele activitei ten. De bendeleden werden opge pakt in Catanzaro (Calabrië) waar een grote Bulgaarse ge meenschap woont. Onder de ge arresteerden is een Bulgaars echtpaar dat een baby voor 10.000 euro verkocht. Het echt paar was speciaal voor de ver koop van het kind uit Bulgarije naar Italië gereisd. De baby zou daar onder een Italiaanse naam in het geboorteregister worden opgenomen. Daarbij bemiddel de een 45-jarige Italiaanse die ook is opgepakt. Volgens de autoriteiten gaat het nog slechts om het topje van de ijsberg. De politie verdenkt de bende ervan ook gehandeld te hebben in organen van babies. De Bulgaren die Italië binnen kwamen voor werk, werden ille gaal te werk gesteld in Milaan, Rome and Napels. Vrouwen kwamen in de prostitutie te recht. In Calabrië bevrijdde de politie enkele Bulgaren die als 'slaven' kudde schapen moesten hoeden. GPD MOSKOU - Het zonnezeilschip Cosmos 1 is na zijn lance ring verloren gegaan. Dat heeft de Russische Noordelijke Vloot gisteren meegedeeld. De lancering had dinsdaga vond plaats vanaf een Russische onderzeeër in de Ba- rentszzee. Het ruimtevaartuig had een signaal moeten uitzenden, maar dat is niet gebeurd. Volgens de Russische ruimte vaartorganisatie Roskosmos heeft de draagraket van de Cosmos het 83 seconden na de lancering begeven. Het schip is daarna waarschijnlijk neergestort. ANP/AFP MÜNCHEN - Een kwart van zestig onderzochte wegres taurants in Europa scoort slecht. Vooral de toilethygiëne, de verkeersveiligheid en de kindvriendelijkheid laten te wensen over. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd on derzoek van de Duitse automobielorganisatie Adac. In een kwart van de locaties was de hygiëne in toiletten en babyaankleedruimtes 'alarmerend'. Geen enkel restau rant kreeg het predikaat 'zeer goed', slechts vijf kregen 'goed'. Tweederde moest het doen met 'voldoende'. Vijf tien bleken 'onvoldoende' of 'zeer onvoldoende'. ANP WASHINGTON - De kans op een aanval met een massa vernietigingswapen de komende tien jaar ergens op de we reld is groot. Amerikaanse legerdeskundigen schatten het risico op 70 procent, zo bleek uit een gisteren gepresen teerd Amerikaans onderzoek. Volgens het onderzoek vormen vooral terroristen een ris- co, omdat zij zelf massavernietigingswapens kunnen ma ken met materiaal van de zwarte markt. Dit verhoogt vooral de kans op een aanval met een 'vuile bom', een con ventionele bom met een radioactieve lading. De kansen op een aanval met biologische wapens of een kernbom worden lager ingeschat. ANP CHILHOWIE - Een 5-jarig meisje is in een wasmachine van een Amerikaanse wasserette gestorven. De politie in Chilhowie (Virginia) onderzoekt hoe Rebecca Wagoner in de professionele machine kon terechtkomen. Haar moe der was niet in staat de deur te openen om haar kind te redden, meldde de krant The Washington Post van giste ren. Uiteindelijk sloeg ze met een steen de glazen deur ka pot. In een ziekenhuis konden artsen alleen nog maar de dood van het meisje vaststellen. De moeder had Rebecca en haar 14-jarige halfbroer korte tijd alleen gelaten. ANP ULSAN - Nederland wil samen met zes andere landen de impasse doorbreken die internationaal is ontstaan over het lot van de walvis. Dat blijkt uit een motie van de Ne derlandse delegatie die in handen is van het ANP. „Het is geen motie om het moratorium open te breken. We willen de discussie op gang brengen", verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Landbouw vanuit Ulsan. In de Zuid-Koreaanse stad vindt deze dagen de jaarvergadering van de Internationale Walvisvaart Com missie (IWC) plaats. ANP van onze redactie buitenland BERN - Het treinverkeer van de Zwitserse publieke spoorweg maatschappij SBB is gisteren volledig platgelegd wegens een stroomstoring. De storing deed zich voor op het hoogtepunt van de avondspits. Enkele honderd duizenden reizigers zaten vast. De zegsman sprak van 'span ningsproblemen' die het volledi ge spoornet in het Alpenland hebben getroffen. In plaats van de noodzakelijke 15.000 volt stond er maar 12.000 volt op het net. De airco's in de treinen werkten ook niet meer, en dat uitgerekend op een dag dat de temperatuur in Zwitserland op liep tot vaak meer dan 30 gra den. Volgens de Zwitserse televisie was de oorzaak van de 'ongeken de' storing nog onduidelijk. Waarschijnlijk begon het pro bleem in het Italiaanstalige deel van Zwitserland. Waar mogelijk probeerden passagierstreinen met nog aanwezige 'reststroom' een station te bereiken. Daarbij werden er zo veel mogelijk die sellocomotieven ingezet. Óf klei nere, private spoorwegmaat schappijen ook getroffen zijn door de storing, was gister avond nog niet bekend. Ook in de aan Zwitserland gren zende Duitse deelstaat Ba- den-Württemb erg had het trein verkeer hinder van de storing. De omvang van de problemen daar was nog niet duidelijk, al dus een woordvoerder vari Deutsche Bahn. ANP/DPA/AFP WASHINGTON - Een Ameri kaans spionagevliegtuig van het type U-2 is in Zuidwest-Azië neergestort. Volgens de lucht macht stortte het toestel neer toen het in het kader van Opera tion Freedom in Afghanistan te rugkeerde naar de basis. De pi loot heeft het niet overleefd. De plaats van het ongeluk is niet bekend gemaakt omdat de zaak in het gastland nogal ge voelig ligt. De U-2 doet al meer dan vijftig jaar dienst in de Amerikaanse luchtmacht. Het toestel vliegt op grote hoogte tijdens verken- nings- en spionagemissies. Het lange, slanke vliegtuig met een spanwijdte van 30,5 meter kan tot op een hoogte van 27 kilome ter vliegen. De piloot moet dan een ruimtepak dragen. Het toestel stortte dinsdaga vond laat neer. Een Amerikaans team onderzoekt de plaats van de crash, ANP Advertentie sanering van de Europe- suikersector wordt een Miliar de strijd. Boeren, kanten, ontwikkelings- Nsaties, landbouwmi- sters en consumentenorga- ^ties zullen de komende 0anden in Brussel vech- ailover de straat rollen lftde herziening van de J'opese subsidies. ü[Hans Gertsen tie, waarin de prijs per kilo sui ker in de EU tot drie maal zo hoog is als die op de wereld markt, behoort binnenkort tot het verleden. De vraag is hoeveel bescher ming de Europese akkerbou wers en fabrikanten overhou den, En in welke landen de pro ductie van bietsuiker nog renda bel blijft. In landen als Grieken land, Ierland, Spanje, Portugal en Finland lijkt de teelt van sui kerbieten ten dode opgeschre ven, omdat die er met de huidi ge royale subsidies al nauwe lijks rendeert. Voor Nederland zullen de gevol gen volgens Brussel bescheiden zijn, al denkt de sector daar zelf heel anders over. Tot 11.000 ba nen zouden er in ons land op de tocht staan. Voor de verliezers is vooral de vraag interessant hoeveel geld Brussel uittrekt voor boeren en fabrikanten die het bijltje er bij neer gooien. Het gaat daarbij niet alleen om boeren in de 25 EU-lidstaten, maar ook om dui zenden van hun collega's in de vroegere koloniën, in de zoge naamde ACS-landen (Afrika, Caraïbisch gebied en Stille Oceaan). Een deel van de 77 ACS-landen heeft namelijk al jaren het recht analyse om een deel van hun (riet)suiker- productie, jaarlijks in totaal 1,3 miljoen ton, op de Europese markt af te zetten tegen de hoge EU-prijzen, hoewel Europa zelf al met een aanzienlijk suiker overschot zit. Als de EU de gega randeerde suikerprijs fors ver laagt, lijden ook die landen enor me verliezen. De EU wil de eigen boeren com penseren voor het verlies aan in komsten als de garantieprijs in 2009 met 39 procent daalt. De Commissie heeft gisteren voorge steld tot 60 procent van dat ver lies te compenseren via directe inkomenssteun. Fabrikanten die hun bedrijven moeten sluiten, zouden jaren lang honderden euro's per ton suiker die ze nu nog produceren kunnen claimen als herstructu reringskosten. Voor de getroffen boeren in de ACS-landen daarentegen zet de EU relatief weinig geld opzij. Eurocommissaris Michel (ont wikkelingssamenwerking) heeft op zijn begroting voor 2006 40 miljoen euro gereserveerd om de ACS-landen te helpen bij de noodzakelijke herstructurering van hun suikersector. Dat geld is nadrukkelijk niet be doeld om boeren in die landen te compenseren, zei Michel giste ren. Volgens ontwikkelingsorga nisaties als Oxfam zou daarvoor minstens een tienvoud van dat bedrag nodig zijn. Maar de EU acht zich niet in dezelfde mate verantwoordelijk voor boeren in landen als Trinidad en Mauriti us als voor hun Griekse of Finse collega's. Organisaties als Oxfam zijn sa men met de Europese suikerboe- ren en producenten een stevige lobby tegen de plannen van de Europese Commissie gestart. De Europese consumentenorganisa tie (BEUC) vindt de plannen van de Europese Commissie juist niet ver genoeg gaan. „Con sumenten hoeven straks niet meer te betalen voor de dum ping van suiker op de wereld markt, maar ze zullen wel exces sief moeten bijdragen aan de herstructurering van de Europe se suikermarkt", aldus een ver klaring van de BEUC, Kortom, alle ingrediënten voor een hevig gevecht om de suiker miljoenen zijn aanwezig. GPD Connecting People Compacte mobiele telefoon Kleurenscherm Polyfone beltonen Inclusief GRATIS Kant en Klaar Handsfreepakket t.w.v. 129,- compleet met inbouw op locatie 0800-0105 www.kpn.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5