zc Cijfers verbloemen stroef spel Alles klopt aan Rafael Nadal Ballenkinderen op Wimbledon trainen vier keer per week 19 ïranje Onder-20 na 3-0-zege op Chili naar kwartfinales WK-jeugd jgeria en rgentinië laatste jit op WK razilië bij latste vier "ited betaalt K miljoen «or Park Ullrich laat titelstrijd schieten BMW met eigen team in Formule 1 Geen dispensatie voor Collina Georgië wil Winterspelen 2014 Finse bondscoach ontslagen Marat Safin voelt zich goed op gras Bettini zegt af donderdag 23 juni 2005 p/Mark Caidenhoven 0INCHEM - Voor euforie kt pas tijd als de zaken zijn jaan, luidt een bekend credo ibondscoach Foppe de Haan. ifries had de voorbije week Ik oplaaiende Oranje-koorts K moeite de hooggespannen nchtingen te temperen. Na ^eop Chili (3-0) zit Neder- Jbij de beste acht van de we- l maar de flatteuze cijfers Moeraden een stroef optre- s de grootste rasoptimist zal ISftlJK - Argentinië en Nige- hebben zich gisteravond bij latste acht geplaatst van het onder 20 jaar. In Enunen men de Argentijnen van Co- M)ia: 2-1- In Doetinchem ver- jNigeria met 1-0 Oekraïne. in zorgde bij Nigeria tegen voor de beslissing, men minuten voor het ein- jeenige treffer te maken. De piaan schoot op wonder- ";e wijze de bal vanaf de van het veld over de smeter lange doelman. [Afrikaanse land komt in de jende ronde uit tegen Neder- 1 Op de Vijverberg waren ilO.OOO bezoekers, j de Argentijnen maakte troso in blessuretijd voor 10kijkers het winnende doel- stlnde 52e minuut had Otal- Colombia op voorsprong ge- minuten later maakte ssi gelijk. jenlmie ontmoet nu Spanje, [Turkije versloeg. In Emmen rdhet 3-0 voor de Zuid-Euro- len. Juanfran scoorde twee Robuste maakte de derde laatste treffer. overige kwartfinales zijn Ita- Marokko en Duitsland-Brazi- A.VP l'LEN - Brazilië heeft zich laren bij de laatste vier ge- aard van het toernooi om de ilederatie Beker. De wereld- ipioen speelde gelijk tegen 2-2. Mexico, dat Euro- stitelhouder Griekenland op hield, was al zeker van de jende ronde. rde formatie van coach Al lo Parreira was de remise vol- ade om zich te herstellen :de nederlaag tegen Mexico. dat in Duitsland aan- lt zonder Ronaldo, ontmoet aterdag het gastland. Mexi- «elt tegen Argentinië, kazilianen kwamen snel op prong via een treffer van het alom begeerde ta- !Door een daverend schot afstand van Nakamura Japan gelijk. Ronaldino, r van de Spaanse kam- Barcelona, maakte 2-1 de favoriet. Invaller Oguro ie voor de 2-2. maker viel enkele minu- het einde en was voor daten aanleiding aan te zet- roor een slotoffensief. Een Mng zou ze een ronde helpen. Zover kwam het Doelman Marcos redde in rctijd maar temauwer- pij een inzet van Oguro. dw stelde met het punt te- 1 Gnekenland de eerste fc in de groep zeker. De vorig jaar in Portugal feten van Europa, slaagden 1 drie wedstrijden niet in doelpunt te maken. Het '■dedruk op de Duitse trai- Hehhagel toenemen. On- de 0-0 was er in Frank ed sprake van een sensatio- duel .ANP OUL- De 24-jarige Koreaan- 'oetballer Ji-sung Park gaat 'Manchester United. na gisteravond niet roepen dat Nederland favoriet is voor de ti tel, hooguit een kanshebber. En die ruggesteun kan De Haan bij zijn temperende werk goed ge bruiken. Door een vroege 24-karaatstref- fer van Ryan Babel, die binnen 200 tellen de bal verwoestend richting kruising joeg, een schui ver van Quincy Owusu Abeyie en een schot van invaller Collins John plaatste Nederland zich voor de derde keer in zijn histo rie voor de kwartfinales van een jeugd-WK. Eerder slaagden Kees Rijvers (Mexico 1983) en Louis van Gaal (Argentinië, 2001) hierin al. Maar Foppe de Haan heeft de lat voor het WK in eigen land hoger gelegd. Het doel is de halve finale. Voor een plek bij de beste vier moet On- der-20 zaterdagmiddag in Ker- krade afrekenen met Nigeria. De Afrikanen schakelden giste ren, ook in Doetinchem, Oekraï ne uit (1-0). Op het toernooi van de toe komst, zoals het jeugd-WK speels wordt genoemd, trilde de De Vijverberg vol verwachting. De opkomende oranjegekte, tot hype-achtige proporties aan toe, zorgden voor een likkebaar dende entourage, die - gevoed door de snelle treffer van Babel - snel naar het kookpunt steeg. Binnen vijf minuten golfde de 'wave' door het stadion. Daar mee was lange tijd de koek op. Oranje worstelde, struikelde en blokkeerde bovendien. Ritme Tegen Chili kreeg regisseur Hedwiges Maduro zijn vinger niet op het ritme. Daardoor liep de rest uit de toon en marcheer- de het slechts bij hoge uitzonde ring. Dat Rick Kruys met Ron Vlaar uitgroeide tot beste Oran je-klant, was tussen baltoven aars als Owusu en Babel veelzeg gend. Hoewel Oranje voor de vierde keer won dit toernooi - alleen Spanje heeft ook die eer - en doelman Kenneth Vermeer voor de derde keer de nul hield, werd gisteravond opnieuw weinig dui delijk over de potentiële kracht Dwight Tiendalli (rechts) wordt onderuit gehaald in het duel met Chili. van Oranje. Net als in de groeps- duels met de bleke opponenten Japan, Australië en Benin werd eens te meer duidelijk dat Ne derland vooral parasiteert op de kunsten van een paar gooche laars. Owusu kreeg de handen gisteren weer op elkaar, maar tussen de klapjes door was stie kem hoongelach te horen na weer een te ver doorgevoerde ac tie. Meer clan in de voorbije duels stond coach De Haan gis teravond op, schreeuwde hij zijn keel schor en corrigeerde hij de Nederlandse beloften. Wisselvalligheid en af en toe een briljante oprisping zeiden niets over het boetseerwerk dat De Haan de voorbije weken had gedaan, maar een team bleek Oranje ook tegen de nummer vier van het Zuid-Amerikaans kampioenschap nog steeds niet. De wat vinnige discussie kort na het eindsignaal van De Haan met Ryan Babel duidde op meer dan onschuldig gebabbel. De Vijverberg had gisteravond bij het sluiten van de markt veel weg van een bruisende vulkaan. De ereronde van Oranje, op de overdreven tonen van 'Campeo- ne', was een fraai bedankje voor het publiek, dat Oranje er bij vlagen doorheen sleurde. Die aanhang, die de gekte de ko mende dagen verder zal op schroeven, zal Nederland na de eclatante zege wel weer als top favoriet bestempelen. De Haan zal alle verwijzingen naar ereme taal voorlopig wegwimpelen. Op weg naar 'Nigeria' zal de Fries nog handen en voeten no dig hebben om zijn ploeg klaar te stomen op weg naar een even tuele halve eindstrijd. foto Peter Schols/GPD Nederland-Chili 3-0 (1-0). 4. Ba bel 1-0, 74. Owusu Abeyie 2-0, 80. John 3-0. Scheidsrechter: Sibrian (ESa). Gele kaart: Maduro, Ema- nuelson, Vincken, Vlaar (Neder land), Riquelme, Montesinos, Bas- cunan, Munoz (Chili). Aantal toe schouwers: 13.500. Nederland: Vermeer; Tiendalli, Van der Kruis, Vlaar en Drost; Kruys, Maduro (87. Zuiverloon) en Emanuelson (78. Medunjanin); Vin- eken, Babel en Owusu Abeyie (76. John). Chili: Espinoza; Montesinos, Bas- cunan, Jara en RiquelmeVasquez (46. Carmona), Fernandez, Munoz en Parada (74. Tudela); Fuenzali- da (79. Morales) en Canales. GPD Winnaar van Roland Garros kan ook op gras uit de voeten door Fardau Wagenaar LONDEN - Voor Rafael Nadal (19) geen helgroen shirt op oran je gravel, maar een wit ensem ble op het gras van Wimbledon. Het is wennen om de heerser van Roland Garros zo kleurloos te zien, maar hij heeft het er graag voor over. De Spanjaard hoopt te bewijzen dat niet alle gravelspecialisten verloren zijn op gras. Vandaag speelt hij in de tweede ronde tegen Gilles Mul ler. Pat Cash speelde vijf jaar gele den op Mallorca een partijtje tennis tegen een onbekend jo chie van veertien jaar. De Wim- bledon-kampioen van 1987 zou eigenlijk een demonstratiewed strijd tegen Boris Becker spelen, maar die raakte geblesseerd. Cash (toen 36 jaar) stemde in om tegen het grootste talent van het eiland te ballen, slechts om het publiek tevreden te stellen. Winnen zou hij toch wel, dacht hij. Het kind was Rafael Nadal. Die met zijn ongelooflijke talent de reputatie van Cash aan diggelen sloeg. De toeschouwers kregen toch nog waar voor hun geld. „Een deel van mij vond het res pectloos dat hij me zomaar ver sloeg", aldus Cash in The Times. „Maar toen ik er eenmaal over heen was dat ik door een kind verslagen was, realiseerde ik me dat ik tegen een groot tennisser had gespeeld, die in de toekomst grote prijzen zou gaan pakken. Nadal is een geboren winnaar, alles klopt aan hem." Verschijning Cash kreeg gelijk. Nadal won be gin deze maand op Roland Gar ros zijn eerste Grand Slam-titel. En gelukkig reiken zijn ambi ties verder dan gravel. Hij won dinsdag met gemak zijn eerste partij op Wimbledon van Vin cent Spadea. En hoe meer Nadal, hoe beter. Als hij het centre court be treedt, gebeurt er wat. Lleyton Hewitt staat er om bekend dat hij zich oppompt voor een toer nooi, maar vergeleken bij Nadal is hij een verschrompelde bal lon. In het mouwloze shirt, met zijn gespierde bruine armen en in de piratenbroek die over zijn knieën valt, is 'Rafa' een uitge sproken verschijning. Hij is opgegroeid op gravel, net Rafael Nadal won dinsdag met gemak zijn eerste partij op Wimbledon van Vincent Spadea. foto Gerry Penny/EPA als alle andere Spanjaarden en Zuid-Amerikanen. Op Roland Garros spelen zij steevast de hoofdrol met hun hoge topspin- ballen en geduldige baselines- pel, maar op het snelle gras van Wimbledon zijn ze veel minder belangrijk. Behalve Nadal zijn van de grote namen alleen Coria en Ferrero nog in het toernooi. Puerta, fina list in Parijs, en Robredo wer den in de eerste ronde uitgescha keld en Moya, Gaudio en Chela kwamen niet eens naar Londen. Manuel Santana was in 1966 de enige Spanjaard in de geschiede nis die Wimbledon won. Voor Nadal een extra uitdaging om ooit te winnen. De vraag die natuurlijk opbor relt is: kan de koning van Ro land Garros het ook op gras? Ja, zegt zijn oom en coach Toni Na dal. Ja, zegt ook Pat Cash. Ze roemen vooral zijn ongelooflijke mentaliteit. Nadal maakt zijn te genstander voor de wedstrijd al bang met zijn imposante spier bundels en zijn niet te breken zelfverzekerdheid. Zelfs Fede- rer, de beste speler ter wereld, maakt minder indruk voor een wedstrijd. En dan is er nog zijn talent. Pat Cash verbaast zich nog steeds over de enorme snelheid waar mee Nadal zijn racket hanteert, hoe sterk hij is en hoe snel zijn voeten gaan. „Door zijn kracht wordt zijn service alleen maar beter. En zijn voetenwerk is uit stekend geschikt voor gras." Nadal is niet zomaar een gravel- specialist, hij is een van die zeld zame talenten die alles hebben. De tennisser zelf verwacht dit jaar nog geen wonderen op Wim bledon. Twee jaar geleden haal de hij als jonkie al wel de derde ronde, vorig jaar was hij gebles seerd. „Ik denk niet dat ik het toernooi dit jaar kan winnen. Federer, Hewitt, Roddick en Henman zijn beter dan ik. Eigenlijk is ie dere tegenstander die goed ser veert moeilijk te verslaan. Ik wil nu vooral plezier hebben en zo veel mogelijk leren, zodat ik in de toekomst meer kan beteke nen." Wilskracht Zijn coach Toni vindt dat hij wat minder voorzichtig moet zijn. Hij gelooft wel degelijk in Nadals kansen in Londen. „Om te winnen, heb je geluk nodig. Dat krijg je niet zomaar, dat dwing je af. Rafael kan dat. We hebben niet veel tijd gehad om ons voor te bereiden op gras, maar met zijn wilskracht hoop ik dat hij voor een grote verras sing kan zorgen." Een dag na zijn verloren partij tegen Nadal belde Cash met een paar van zijn sponsors. Hij maande hen om te investeren in die jongen uit Spanje, maar ze durfden het niet aan. „Ik weet zeker dat ze daar ongelooflijk veel spijt van hebben." GPD MANNHEIM - Jan Ullrich doet zondag niet mee aan de Duitse titelstrijd op de weg. De kopman van de T-Mobi- le-ploeg vindt dat de wedstrijd in Mannheim niet past in zijn voorbereiding op de Ronde van Frankrijk. T-Mobile verschijnt volgende week zaterdag aan de start van de Ronde van Frankrijk met een ervaren ploeg die vol ledig is afgestemd op kanshebber Jan Ullrich. Zes renners zijn boven de 30. De Italiaan Guerini is de oudste (35). Ull rich (31) en zijn Kazakse meesterhelper Vinokoerov (31) zijn de 30 net gepasseerd. De tourploeg van T-Mobile: Jan Ullrich, Andreas Klöden, Matthias Kessler, Tobias Stein- hauser, Stephan Schreck, Aleksandr Vinokoerov, Giusep pe Guerini, Daniele Nardello en Oscar Sevüla.SID/ANP MÜNCHEN - De Duitse autofabrikant BMW zal volgend seizoen met een eigen team deelnemen aan de Formule 1. Het bedrijf koopt het Zwitserse team Sauber op. Het team zegt de samenwerking met de Britse chassispartner Williams op. „Voor het eerst in de bedrijfshistorie zal BMW onafhankelijk deelnemen aan de Formule 1", stelt de autofabrikant in een communiqué. Volgens ingewijden besloot BMW op eigen benen te staan omdat de samenwer king met Williams tot teleurstellende prestaties leidde. Het team van Mark Webber en Nick Heidfeld speelt in het WK geen rol van betekenis. ANP/DPA ROME - De smeekbedes van liefhebbers, kenners en me dia hebben niet mogen baten. Voetbalscheidsrechter Pier- luigi Collina (45) krijgt geen dispensatie voor het WK in Duitsland volgend jaar. De Europese bond wil zich aan de regel van de maxiumleeftijd houden. Dat deelde voor zitter Volker Roth van de scheidsrechterscommissie van de Uefa gisteren mee. De arbiter floot zaterdag zijn laat ste wedstrijd in Italië. ANP/DPA TBILISI - Georgië gaat een gooi doen naar de organisatie van de Olympische Winterspelen van 2014. Dat heeft Bad- ri Patarkatsishvili, voorzitter van het olympisch comité, gisteren verklaard. Het olympisch park is gepland in Bor- jomi, een stad in het Kaukasus-gebergte. De kansen van Georgië worden niet al te hoog ingeschat. Vrijwel alle ac commodaties moeten nog worden gebouwd en het wegen netwerk moet sterk worden verbeterd. Georgië is de ze vende kandidaat voor de Winterspelen van 2014 na Pyeongchang (Zuid-Korea), Salzburg (Oostenrijk), Sofia (Bulgarije), Ostersund (Zweden), München (Duitsland) en Harbin (China). Tot 28 juli kunnen geïnteresseerde lan den zich aanmelden bij het IOC. GPD/RTR HELSINKI - Antti Muurinen is gisteren ontslagen als bondscoach van het Finse voetbalelftal. Aanleiding is de 4-0-nederlaag die Finland twee weken geleden leed tegen Nederland. Muurinens contract liep tot het einde van de WK-kwalificatiereeks, waarin Finland geen rol van bete kenis meer speelt. Hij was sinds 2000 bondscoach. GPD/RTR door Fardau Wagenaar LONDEN - De ballenkinderen op Wimbledon worden gedrild. Niks kan en niks mag. Opper hoofd Anne Rundie regeert met een fluitje, dat standaard om haar nek hangt. En als het niet gaat zoals zij wenst, wordt het ballenkind op staande voet ont slagen. Hoeveel van die kinderen 'wer ken' er op de banen van Wimble don? Maar liefst 208. Vroeger werden alleen jongens goed genoeg be vonden om ballen naar de ten nissers te gooien, sinds 1977 zijn ook meisjes welkom. Al duurde het nog vijftien jaar voordat ze op het centre court mochten ko men. Op dit moment zijn er LONDEN - Hij zei altijd dat hij niet van gras hield, maar inmid dels denkt Marat Safin iets posi tiever over de snelle ondergrond op Wimbledon. Gisteren won de Rus in de tweede ronde van de Australiër Mark Philippoussis: 7-6, 7-6, 6-4. Safin speelde een goede wed strijd en liet zich nergens door afleiden. „Ik heb een goede voor bereiding gehad, ik voel me sinds kort heel comfortabel op gras..." Ook de titelkandidaten Roger Federer en Lleyton Hewitt be reikten zonder veel moeite de tweede ronde van het grastoer- nooi. Federer vernederde de Tsjech Ivo Minar met 6-4, 6-4 en 6-1. Jan Hernych pikte nog een set mee, maar bleek toch niet op gewassen tegen Hewitt, 6-2,7-5,3-6, 6-3. De Belgisch hoop Kim Clijsters kwam makkelijk een ronde ver der, ze gunde Marissa Irvin slecht twee games, 6-1 en 6-1. Er was ook nog Nederlands suc ces op Wimbledon: Rogier Was sen bereikte met zijn dubbel- partner Ivo Karlovic de twee ronde. Ze versloegen Yves Alle gro en Michael Kohlmann in drie sets: 7-5,6-3,6-4. GPD meer jongens dan meisjes, maar daar is geen heldere verklaring voor. Anne Rundie verwacht dat meisjes te ij del zijn. Te ijdel? De kinderen mogen niks dragen om zichzelf ook maar een beetje op te leuken. Haren naar achter, geen oorbellen, ringen of kettin gen. Geen bandje om je pols, niks. Wat over blijft is een stijf groen pakje, te hoog opgetrok ken sokken, te lange korte broek en een onflatteus polos hirt. Meisje willen liever iets mo dieuzer op de nationale televisie verschijnen. Overigens is Rund- Ie met een heel heftig experi ment begonnen: de kids die bij het net zitten, mogen dit seizoen kniebeschermers dragen. De eva luatie volgt na het toernooi. Is het een zware taak om ballen kind te zijn? Wel zolang Anne Rundie de baas is. De kinderen moeten van af februari vier keer per week trainen. En dat zijn dan meteen sessies van twee uur. Alles moet perfect: aangooien, handdoeken aanreiken, parasol in de lucht houden en er is zelfs een tech niek om de nieuwe ballen per fect uit het blik te laten rollen. Rolt de bal niet goed of zit er een verboden kauwgommetje achter een kies geplakt, dan is ze meedogenloos: wegwezen. En hoe gaan de spelers met de kinderen om? Niet eigenlijk. Ze knikken als ze een bal of handdoek willen heb ben. Guillermo Coria staat er slecht op. Uit frustratie gooide hij in de halve finale van Roland Garros in 2003 (tegen Martin Verkerk) zijn racket weg en raakte daarmee een ballenkind. Hij werd niet gestraft, maar dat had wel gemoeten. Ballenkinde ren op Wimbledon blijven vaak maar een jaar of twee jaar in functie, daarna bannen ze de stijve pakjes en Anne Rundie voorgoed uit hun leven. GPD MILAAN - Paolo Bettini heeft zich gisteren afgemeld voor het Italiaans kampioenschap op de weg. De coureur van Quick-Step suk kelt al enige tijd met zijn ge zondheid en wil zich grondig la ten onderzoeken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 45