wil werklozen in de kassen PZC Op de fiets molens kijken in Zwinstreek Jeugd zet zich in voor veiligheid Dorpspark Sluiskil doet pijn aan de ogen Aandacht voor verkeer [and- en tuinbouworganisatie wil brede wervingscampagne opzetten Celstraf voor bedreigen Hirsi Ali Groot grijpt naast eerste prijs Wandeldriedaagse is succes luist geeft uitleg ver rioolplan vogelwaarde AAZET Kinderen delen oranje waarschuwingskaarten uit aan automobilisten. door Frank Gijsel SLUIS - „Te veel ouders rijden te hard of parkeren verkeerd! Is verdere actie nou echt nodig?" Om aandacht te vra gen voor de verkeersveiligheid bij het multifunctioneel centrum De Keure in Sluis deelden kinderen uit groep zeven van de twee basisscholen gistermorgen voor aanvang van de lessen oranje waar schuwingskaarten uit. Correcte verkeersdeelnemers, die zich netjes aan de regels hielden en niet in de bocht parkeerden, werden beloond met een groene kaart. Op grote pamflet ten op de muren werden de regels nog eens nader uitgelegd. Door de actie, die een ludiek en vriende lijk karakter had, werden ouders en ge bruikers van het centrum in de Klooster straat fijntjes gewezen op de gevaren in het verkeer. Vooral voor het onverant woord wild parkeren werd uitgebreid aandacht gevraagd. Ouders reageerden overwegend positief op de vooraf aangekondigde actie en be loofden in de toekomst de regels goed in acht te nemen. Een enkeling mopperde op de gemeen te. „Dan hadden ze maar beter moeten nadenken over de veiligheid voor ze gin gen bouwen, dan waren er nu niet zo veel problemen geweest", meende een kritische ouder. De meerderheid volgde de aanwijzingen van de actievoerende kinderen blindelings op. Volgens Conny Missiaen, coördinator van de Brede School en sprekend na mens alle participanten, doemen er al enige tijd in de nabijheid van De Keure een aantal problemen op. „Tussen half negen en negen uur 's mor gens, als de scholen en de peuterspeel zaal beginnen, komen er ruim twee hon derd kinderen naar één en dezelfde plaats en dat levert een behoorlijke ver keersdrukte op. In de loop van het jaar bleek dat er nogal eens verkeersonveili- ge situaties optraden. Deze traden met name op door het 'verkeerd' parkeren, de hoge snelheid van de auto's, de ono verzichtelijke kruising van de Zil versmidstraat met de Kloosterstraat en de onbekendheid. Met het kunnen weg rijden via de Zuiddijkstraat, waardoor de verkeersdrukte op de kruising wordt verminderd, kan al veel worden opge lost. In overleg met de stadsraad en de gemeente Sluis is gekeken, hoe we één en ander aan kunnen pakken." Resul taat is dat er inmiddels waarschuwings borden aangebracht zijn. Vanuit de scholen, kinderdagverblijf en peuter speelzaal zijn brieven richting ouders verstrekt waar ingegaan wordt op de problematiek en tevens oplossingen zijn aangedragen. Omdat het vaak de ouders zelf zijn, die de verkeersonveilige situaties creëren, is nu getracht om ze hiervan bewust te maken. Missiaen toonde zich tevreden over de actie. „Vele automobilisten schrokken toch wel enigszins van het grote aantal jeugdige verkeersbrigadiers ter plaatse en reden prompt door naar de grote par- foto Wim Kooyman king naast De Keure. Zagen we de afge lopen weken toch nog veel ouders 'fout' in de bocht parkeren, nu had iedereen toch door dat ze daar ter plaatse niet moeten stoppen. Hopelijk blijft dat zo. Het gaat toch om de veiligheid van onze eigen kinderen." Evaluatie De gemeente wil verder bezien of er deels een parkeerverbod kan worden in gesteld. Indien uit de evaluatie blijkt dat een parkeerverbod toch wenselijk is dan zal de voorkeur niet uitgaan naar gele strepen, maar naar andere maatre gelen. De gezamenlijke ouderraden heb ben de gemeente ook gevraagd om twee schuifhekken te realiseren, zodat kinde ren wat rustiger en niet meer in vliegen de vaart het schoolplein verlaten. Nadat de acties achter de rug zijn, zal er samen met de gemeente geëvalueerd worden of de tot dat moment gedane ac ties, voldoende invloed hebben gehad op het gedrag van de verkeersdeelne mers of dat er toch vervolgstappen no dig zullen zijn. Als laatste mogelijkheid wordt nog gedacht aan het instellen van verkeersbrigadiers. donderdag 23 juni 2005 iint-Jansteen iiert kermis INT-JANSTEEN - Sint -Jan- leen viert vanaf zaterdag tot en iet dinsdag kermis. De jeugd in zich vermaken met verschil- mde attracties op het Martje in ffardje en de aangrenzende bofdstraat. raditioneel staat op dinsdag awielerkoers voor nieuwelin- n en amateurs op het program me eerste categorie gaat om iOO uur vanaf de Wilhelmina- van start. De amateurs rij- a vanaf 19.00 uur hun rondjes a 1600 meter door de dorps- e plaatselijke horeca en de iattersveremging St. Jan spe- i eveneens op de kermis in. In [schillende cafés zijn optre- ss. Bezorgklachten: £600-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; aterdagstot 12.00 uur BED ACTIE zeeuws-vlaanderen Wllem Alexanderlaan 45 Postbus 145 l=30AC terneuzen Iel: 0115-645769 j: 0115-645742 ï-mail: redtern@pzc.nl B=né Hoonhorst (chef) '•out Bareman Beymond de Frel Bens van Stee hits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 %AB HULST Iel: (0114)372776 ?ax: (0114)372771 Email: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Tet (0113)315500 ha*: (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl Nternet ^W.pzc.nl E'mail: web@pzc.nl door Frank Gijsel SLUIS - Dc toeristische dien sten van Knokke - Heist, Dam me, VVV Zeeuws-Vlaanderen, post Sluis en Sluis Promotie stu ren hun gasten tijdens de zomer periode met de fiets op pad om de molens in de Zwinstreek te ontdekken. De wenkende wie ken van acht molens nodigen uit een kijkje te nemen. De grensoverschrijdende samen werking is toe aan zijn derde edi tie. Vorig jaar nog was er heel wat ophef in Sluis over het plaatsen van spotprenten van de paus tijdens de zoektocht 'Hu mor in de Zwinstreek'. Uiteinde lijk werd aan alle commotie een einde gemaakt door de prent te verwijderen. Ook in Damme was er heel wat te doen over een spotprent met een naaktfiguur. Dit jaar is voor een rustiger the ma gekozen: 'Molens van de Zwinstreek'. Woensdag werd in korenmolen De Brak te Sluis de fietsroute gepresenteerd. Een folder met een uitgestippelde grensoverschrijdende tocht langs de kunstwerken met hal tes in de molens van Sluis, Hoe- ke, Oostkerke, Damme, Ramska- pelle Knokke - Heist en Retran- chement en Cadzand. Op de ach terzijde van de folder prijken al le acht de bouwwerken in vol or naat en voorzien van de nodige informatie. Technische gege vens ontbreken niet. Zo wordt de leek wegwijs gemaakt in de molentaai. Wie niet weet wat een luitouw, halslager of vang is komt het al lemaal te weten tijdens de nos talgische tocht. Verder is er aan dacht voor de verschillende stan den van de wieken en hun bete kenis. Speciale aandacht wordt ge vraagd voor de veiligheid in en om de molens. Draaiende wie ken en bewegend raderwerk zijn nu eenmaal gevaarlijk en daarom wordt ook aangeraden om jonge kinderen bij de hand te houden en goed in de gaten te houden. „Het zijn oude industriële werk tuigen die ons veel welvaart heb ben gebracht. We willen de men sen ook een stukje educatie mee geven tijdens die tocht door uit leg te geven. Kracht en snelheid zijn de basis. Nu de Arbo-regels steeds meer aangescherpt wor den raad ik mensen aan - nu het nog kan - die werktuigen in vol bedrijf te komen bekijken", ver telt molenaar Christ Langen- berg van korenmolen De Brak in Sluis. De folders worden gratis ver spreid in verschillende taalver sies bij de toeristische diensten in de Zwinstreek. Voor volgend jaar staat een tocht door de Zwinstreek in het teken van oude historische hoeves. door Jan van Zuilen SLUISKIL - Een dorpspark aan leggen is een, een dorpspark on derhouden is een ander verhaal. Als je dat onderhoud laat ver sloffen wordt het, zeker in deze tijd van het jaar, binnen de kort ste keren een wildernis. Dat is dus nu het geval met het dorps park in Sluiskil. Ondanks dat er gisteren een tractor met maaimachine aan het werk was, doet een wande ling door het park pijn aan de ogen, zoveel onkruid als er staat. In de groenstrook aan de kant van de Baljuwlaan dreigen de nog jonge struiken er door te verstikken en de verharde wan delpaden zijn al bijna groen door het onkruid dat er tussen door groeit. Een schrale troost voor de aanblik is dat er overal in het park ook volop klapro zen, margrieten en andere bloe men bloeien, waardoor sommige plekken er best wel fleurig uit zien. Maar dat is ook maar zo lang die bloei duurt. Behalve dat het onkruid niet weggehouden wordt, wordt er ook geen vuil geruimd en ook dat begint zich te wreken. Zeker rond de twee waterpartijen in het park is al sprake van een be gin van een illegale vuilstort. Zo drijven er onder meer een bar kruk en een bureaustoel. „Ik weet het", verzucht Klaus de Brauwer, geconfronteerd met de waarnemingen. De Brauwer is voorzitter van de stichting Buitenspeel Mogelijk heden Sluiskil, formeel de eige naresse Van het dorpspark. Veel plezier hebben De Brauwer en zijn mede-bestuursleden nog niet aan het park beleefd. Het park, dat een bijdrage had moe ten leveren aan de verbetering van de leefbaarheid in Sluiskil, zorgt in het kanaaldorp vooral voor ergerais en tweespalt, met name ook door het nog steeds niet opgeloste conflict over de openstelling van het park aan de kant van de Baljuwlaan. Het slechte onderhoud en de vervui ling staan daar echter los van. „Dat is gewoon een kwestie van geld", zegt De Brauwer. „Wij als stichting hebben daar het geld niet voor. We hebben het wel geprobeerd met vrijwilli gers en kinderen, maar die heb ben het na een of twee keer wel gezien." De Brauwer vindt dat net als bij de kwestie van de toe gang aan de Baljuwlaan, de ge meente Terneuzen te weinig ver antwoordelijkheid neemt. „Al gaf ze ons maar een maaimachi ne en bestrijdingsmiddelen. Dat zou al een stuk schelen. Met een paar liter round-up waren we dat onkruid wel kwijt geweest." Volgens De Brauwer houdt de gemeente Terneuzen te weinig rekening met de gewijzigde om standigheden. „De bedoeling was dat het park onderhouden zou worden door asielzoekers, maar die zijn allang vertrokken. Het is wat kort door de bocht om dan nu tegen ons als bestuur te zeggen: 'dat is jullie verant woordelij kheid' Een gesprek met wethouder Ha melink heeft De Brauwer weer enige hoop gegeven. „Hamelink heeft ons beloofd dat hij zou be kijken of de gemeente een deel van het onderhoud voor haar re kening kan nemen. Daar is dat maaien een eerste resultaat van." agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten bieden, handvaardigheid en bil jarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; 14.30 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten (bieden); HEIKANT t Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13 30 uur: Volksdansen; HOEK De Lovenhoek, 9.00 uur; Bridge; 9.30 uur: Biljarten, kaarten, koersbal; 13.30 uur: Soosmiddag; HULST Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex-)hartpatiénten; De Lieve, 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken, koersbal; Reynaertland, 19.45 uur. Bingo; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; SINT - JANSTEEN De Warande. 13.00 uur; Biljarten; 19.00 uur: Engels; 20.00 uur: Dorpsraad vergadering; TERNEUZEN De Veste, 13.30 uur Handwerken, soos, canasta en biljarten, 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur; Bridge; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; De Hoeve, 20.00 uur; Kaarten; VOGELWAARDE 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; Café Ons Vermaak, 14.00 uur; Kaarten; 19.00 uur: Wandeldriedaagse over 5 en 10 kilometer; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; De Baeckermat, 13.30 - 17.00 uur: KBO kaarten en bingo. w Sheila van Doorsselaer [IJLST - De ZLTO-afdeling Bt- Zeeuws-Vlaanderen vindt ilijetuinderskassen in de Ka- ülzone ook werkgelegenheid öeten bieden aan uitkeringsge- [ditigden en jongeren uit de ge- teuten Hulst en Sluis. De Bd- en tuinbouworganisatie ildat een brede wervingscam- g„e wordt opgezet. eigens F. Kuijpers, lid van de jdoraad van de ZLTO, zullen als de kassen in de Autriche- een deel van de Koegorspol- er komen, duizend tot vijf honderd arbeidsplaatsen te vergeven zijn. Een deel hiervan zou volgens Kuijpers goed kun nen worden ingevuld door bij standsgerechtigden uit de ge meenten Hulst en Sluis. Hij pleit ervoor als ZLTO samen met de gemeenten om de tafel te gaan zitten en een brede wer vingscampagne op te zetten. Kuijpers: ,.We willen mensen met een uitkering perspectieven bieden. Ook voor jongeren is een baan in de tuinbouw een uit daging. Werken in de kassen is méér dan alleen tomaten pluk ken, zoals je op de televisie het meest ziet. De tuinbouw is een high tech bedrijfstak. Er wordt heel veel met computers ge werkt en een groot deel van de werkzaamheden is geroboti seerd. Aangezien veel jongeren geïnteresseerd zijn in werken met computers en technologie, zal de tuinbouw hen ook aan spreken." Het initiatief van Kuijpers is nog niet besproken binnen het bestuur van ZLTO-afdeling Oost-Zeeuws-Vlaanderen, maar voorzitter F Staal juicht de ac tie van Kuijpers toe. „Dit onder werp komt zeker op de agenda. Ik kan de woorden van Kuijpers zeker onderschrijven." De Hulster burgemeester J.F. Mulder heeft aangegeven dat hij het voorstel van Kuijpers wil be spreken in Zeeuws-Vlaams ver band. Hij acht daar het porte- feuilleoverleg zeer geschikt voor. Weerstand Havenschap Zeeland Seaports wil dat in de Autriche- en een deel van de Koegorspolder kas sencomplexen van ongeveer driehonderd hectare worden op gezet. De gemeente Terneuzen is voorstander van deze ontwikke ling, maar onder de bevolking is veel weerstand. Zij vrezen over last, waaronder ook lichtvervui ling. Voor uitsluitsel kan worden ge geven over het al dan niet door gaan van het initiatief van het havenschap, moeten de resulta ten van een milieueffectrappor tage (MER) worden afgewacht. Daarna volgt nog een inspraak- periode. De resultaten van de MER worden na de de zomerva kantie verwacht. MIDDELBURG - Een 17-jarige inwoner van Axel is dooi de kinderrechter veroordeeld tot een celstraf van 174 da gen, waarvan 60 voorwaardelijk. De jongen stuurde vorig jaar november dreigmailtjes naar het ROC in Terneuzen Op die manier had hij ook een bommelding gedaan. Hij schreef dat hij de bommen verstopt had in de kruipruimte onder de school. Verder had hij dreigbrieven gestuurd naar Ayaan Hirsi Ali. „Dat was in een periode dat ze veel vuldig werd bedreigd", reageerde de rechter gisteren tij dens de uitspraak. „Je hebt niet erg nagedacht over de ge volgen van je daden". De jongen moet zich naast zijn straf ook onderwerpen aan het toezicht van de kinderbescherming en hij moet deelnemen aan een cursus agressiebeheersing en sociale vaardigheden: AMSTERDAM - Ylana Groot (11) uit Terneuzen is er niet in geslaagd de eerste prijs te winnen bij de Nationale Schrijfwedstrijd van het schooljaar 2004-2005 voor basis schoolleerlingen. Het verhaal van de leerlinge van de Prins Willem van Oranjeschool was doorgedrongen tot de laatste drie. Er waren bijna tienduizend inzending. Het thema van de schrijfwedstrijd was 'Mijn beste vriend(in)'. Tijdens de prijsuitreiking in Amsterdam bleek de concur rentie net iets sterker. Ylana was niet teleurgesteld over de uitslag omdat Francine Oomen, haar favoriete schrijf ster en tevens juylid. haar verhaal in stripvorm het beste vond. Hoofdpersoon was Ylana's hartsvriendin Simone Witte. „Dat was dus wel leuk om te horen", aldus Yalana gister middag. „Ik heb nog even met haar gepraat en ook een handtekening gekregen. Mijn dag kan eigenlijk niet meer stuk." Dankzij Ylana's inspanningen heeft haar school een boe kenpakket ter waarde van honderd euro gewonnen. Haar klas krijgt nog een workshop schrijven. VOGELWAARDE - Met vaak een pet op het hoofd tegen de felle zon en de nodige flesjes water bij de hand gingen gisteravond zeventig deelnemers van start voor de eerste editie van de wandeldriedaagse van Vogelwaarde. Het wa ren vooral ouders met kinderen die de zwoele buitenlucht opzochten voor een wandeltochtje. Het grootste aantal in schrijvers (64) ging vanaf café Ons Vermaak op pad voor een wandeling van 5 kilometer. Zes deelnemers pakten het traject van tien kilometer aan. Het feestcomité Vogelwaarde probeert door eex-st met een verkorte versie uiteindelijk het fenomeen wandelvierdaag se ook in het dorp op de kaart te zetten. „De goede belang stelling sterkt ons in het streven hier volgend jaar defini tief een vierdaags festijn van te maken", zegt Theo Ver- bunt van het feestcomité. „We doen er veel aan om met ac tiviteiten de mensen naar buiten te krijgen. Door middel van aanplakbiljetten met de vraag 'zin in wat lichaamsbe weging en gezelligheid?' en flyers op de basisschool heb ben we de bewoners uitgenodigd voor dit sportieve en ge zellige vermaak." De routes lopen door het dorp en de omliggende polders. De deelnemers ontvangen vrijdag een herinneringsvaan tje. Verbunt ziet volgend jaar zeker de vierdaagse op de evenementen kalender prijken. OGELWAARDE - De gemeen- Hulst heeft gisteravond tij- #s een informatie-avond de jannen bekendgemaakt voor [laansluiten van 25 panden in [omgeving van het buitenge rd van Vogelwaarde en het ourlschap Cambron op de riole- I s bewoners kregen in het npscentrum van Vogelwaarde deg over de geplande werk- lamheden. P. Roelands van de gneente was zeer te spreken rer de belangstelling. De 25 inden lozen middels een sept- tank nog op het oppervlakte- aler. In het kader van een over- nkomst tussen het waterschap jeuws- Vlaanderen, de provin- ;e en de gemeente worden alle [treffende woningen straks Mr middel van drukriolering ingesloten op het systeem van 'ögelwaarde. KOZIJNEN ZONWERING WWW.AAZET.NH Kapelle -Tel. 0113-330333 (Advertentie) Kees den Herder rstyling v. keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030 (Advertentie) Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen... Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43