Havengebied is gouden woonplek ES -lens Provincie wil snelle oplossing problemen bij Nieuwe Muziek Indrukwekkend THURINGËN I Sfelfl/éik# rct/ks V 01 (3 Landschapsarchitect Adriaan Geuze prijst Goese moed .M If voor een medemens ussen dag en nacht Giro 52525 donderdag 23 juni 2005 door Rolf Bosboom VEERE - Het provinciebestuur streeft ernaar nog vóór het zo merreces een oplossing te vin den voor de financiële proble men bij Stichting Nieuwe Mu ziek, die tegenwoordig onder de naam Muziekpodium Zeeland concerten in de Grote Kerk in Veere programmeert. De organisatie heeft 2004 afge sloten met een tekort van bijna 80.000 euro, een flink bedrag, op een begroting van enkele ton nen. Uit de beschikbare cijfers maakt het provinciebestuur op dat voor dit en ook komend jaar rekening moet worden gehou den met verliezen in dezelfde or de van grootte. De provincie (170.000 euro per jaar) is samen met het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap pen (153.000 euro per jaar) de grootste subsidieverstrekker. Cultuurgedeputeerde H. van Wa- veren spreekt van 'een fors pro bleem' en is in gesprek met, be halve het bestuur van de stich ting, het ministerie en de ge meente Veere, die Nieuwe Mu ziek in mindere mate financieel ondersteunt. „Ik merk dat er be reidheid is om mee te denken", zegt Van Waveren daarover. Zomerreces De gedeputeerde is van mening dat er snel een oplossing moet komen. „Dit mag geen maanden meer duren." Over drie weken heeft het dagelijks provinciebe stuur zijn laatste vergadering voor het zomerreces. „Het is mijn intentie om uiterlijk dan een voorstel op tafel te hebben." Ook waarnemend voorzitter R. Hogerheijde van Nieuwe Mu ziek acht haast geboden. De te korten die de provincie voor 2005 en 2006 voorziet, zijn vol gens hem gebaseerd op 'doem denken'. „Daarbij wordt uitge gaan van ongewijzigd beleid. Dan gaat het inderdaad akelig oplopen en moet de stekker er bij Nieuwe Muziek uit." Het bestuur probeert juist de ba kens te verzetten. De huidige fi nanciële perikelen gens Hogerheijde onder maken met de verhuizing Veere, vorig jaar. Die zouo^ paard gaan met een verba van de activiteiten, maar organisatorische periki bestuurswisseling, maar de gezondheidsproblemen directeur A. van 't Veer-is nog niet goed van de grond g^. men. Van 't Veer gaat begin vom jaar met pensioen. Gezien dej. tuatie is al een kandidaat zocht en gevonden om fcq vroegtijdig bij te staan enop« volgen. „We kunnen de nieuw man echter geen contract bieden zolang het de vraagbJ we straks nog wel bestaan" zegt Hogerheijde. Abonnementen Het bestuur ziet volop mogelijk heden de financiële situatie t verbeteren, door breder te pro grammeren zonder te popular te worden ('geen music forth millions'), bedrijven te intense ren, samenwerking te zoeka met het onderwijs en de Ro® velt Academy en de kaartus koop te verbeteren doorbijten beeld met abonnementen te »g ken. „We hebben de vastema tuiging dat we meer publiek a sponsors kunnen trekken.'' Om daaraan te kunnen werka is tijdelijk extra steun van h subsidiegevers onontbeerlijk, a dat in elk geval het verlies va 2004 kan worden weggewaï Bij het ministerie wordt er cd op aangedrongen het dreige ment om niet langer voorschd ten op de subsidie te verstrek ken, niet uit te voeren. „Wezil ten in een fase waar we ew doorheen moeten worden gehoi pen", zegt Hogerheijde, J kunt het tij niet keren als je de steek wordt gelaten." In het kader van de cultuuraü is vorig jaar al afgesproken a provincie en ministerie de pre taties van Nieuwe Muziek eg 2006 tegen het licht houden9 gerheijde: „Dan zijn, als hela ons ligt, al heel wat verbet© gen zichtbaar." door Frank Balkenende GOES - Het Goese haventerrein is een slapende schoonheid die wakker moet worden gekust. Een plek aan het water en dicht bij de binnenstad, zulke gebie den zijn gewild. „Ik durf te zeg gen dat als het haventerrein goed wordt omgevormd tot woongebied, iedereen er naar toe wil." Landschapsarchitect Adriaan Geuze van het bureau West 8 in Rotterdam voor urban design landscape architecture bezit uit gebreide ervaring met projecten in watersteden. Hij is tevens cu rator van de Tweede Internatio nale Architectuur Biennale in Rotterdam, die de titel De Zond vloed draagt en de - vooral in Nederland - onderschatte geva ren van de zee schetst. Geuze is via een prijsvraag door de gemeente Goes geselecteerd om een plan te ontwikkelen voor het havengebied. Volgende week dinsdag is hij in het Goese theater De Mythe één van de sprekers op een ideeënmarkt over de herbestemming van dat gebied. Nu is dat nog een nat industriet- terrein, de gemeente wil het in stapjes reclyclen tot een woon wijk met uiteindelijk 1200 tot 1500 woningen. Ambitie Geuze -' hij kent Zeeland goed en heeft er ook familie - prijst de moed van de Gose bestuur ders. „Er spreekt ambitie uit. De gemeente gaat zelf de dis cussie aan: bouw je nieuw aan de randen van de stad, op ak kers en weilanden, of verleng je het centrum in noordelijke rich ting? Het eerste is goedkoper, het tweede biedt kansen om je als stad architectonisch, maar ook in de markt te onderschei den." Het is een uitdaging om aan een relatief smalle haven weefsel te maken dat aansluit bij de ken merken van een typische Neder landse waterstad die Goes is. Geuze oriënteert zich daarop. Hij vindt het bijvoorbeeld inte ressant om de lijnen en vormen van de verdwenen fortificaties aan de noordkant van de stad als uitgangspunt te nemen. Zo kunnen sporen uit het verleden bewaard blijven in een nieuw concept. „Je moet wel een nieuw type waterstad maken, geen kopie van oude steden." De landschapsarchitect geeft, vooruitblikkend naar de discus sie komende dinsdag, een paar schoten voor de boeg. Het haven gebied grenst aan de noordkant aan het Goese Meer, ook een wijk aan het water. Volgens Geuze past die opzet niet bij Goes. „Het is een aantrekkelijke plek voor rijke mensen die aan het water willen wonen. Tegelij kertijd is het een in zichzelf ge keerde wijk, een enclave die wei nig relatie heeft met de stad. Er is ook nauwelijks openbare ruimte, een passant kan bijna nergens aan het water komen. Die lobben waarop een soort boerderettes staan, zijn ook on-Nederlands. Het Goese Meer is een stukje Florida in de pol der." Geen tweede Goese Meer dus. „Nee, het zou een wijk voor ie dereen moeten worden, dus zo wel voor de hogere inkomens als starters, voor jongeren en senio ren. Een combinatie is heel goed mogelijk. Wil je dat zo'n wijk echt leeft, zorg dan dat mensen er kunnen verblijven of door heen fietsen. Dus creëer openba re ruimte langs de kaden, zet er bomen neer, zorg voor fietspa den en bushaltes. Denk aan voorzieningen en winkels. Iets moeilijker, maar wel mogelijk, ligt de combinatie van wonen en werken in de wijk. De afgelopen tien jaar hebben projectontwik kelaars daar niks mee gedaan. Het is een hele nieuwe tak van sport." Anders dan de vaak monotone buitenwijken in steden, gaat Geuzes voorkeur uit naar ver schillende typen woningen met een eigen gezicht. „Het is een uitgelezen plek voor patiowonin gen met steigers aan de kaden. Vanuit je woonkamer kijk je op je bootje, zodat die buitenboord motor onderdeel wordt van je in Het Goese havengebied is volgens architect Adriaan Geuze een toplocatie. terieur. Je moet er natuurlijk geen duizend maken, sommige mensen zullen een tuin willen, anderen een appartement. De kracht zal in de combinatie zit ten. Een wijk die warm en collec tief aanvoelt, bijvoorbeeld door klinkerstraten, en tegelijk tege moetkomt aan individuele life- style-wensen." Geuze heeft in gedachten al twee valkuilen omzeild. Het zou een fout zijn om de wijk 'met de rug naar het Goese Meer en het recreatiegebied Hollandsche Hoeve te bouwen'. „Vroeger was het havengebied de voorkant van de stad. Bij de ontwikkeling van een waterfront moet je daar rekening mee houden. Verder ligt er een park naast, dat niet echt intensief wordt gebruikt en prima aansluit. Je hoeft dus geen aparte groenzone in de wijk zelf te maken." Hoogbouw Geuze is niet tegen hoogbouw in het havengebied. Een eindje de lucht in, mag best. „Denk dan niet in termen van Manhattan, maar aan hoogbouw die bij Goes past." Hij hoort voor het eerst van de bouw van een zeven tig meter hoge woontoren in het Stationspark. „Huh? Zijn ze gek geworden? Zo'n toren kun je niet overal en zeker niet solitair neerzetten." Hij vindt dat Goes zich wel mag onderscheiden door spraakma kende architectuur. „Nieuwe vormen, sculpturen waarmee je een landmark schept. Iedereen vindt het Guggenheim-museum in Bilbao mooi. Waarom zou Goes zich niet aan zo'n stijl wa gen?", vindt de landschapsarchi tect. Het wordt financieel geen hache lijk avontuur, weet hij zeker. luchtfoto Willem Mieras „Een gerenommeerde project ontwikkelaar als Proper-Stok, die Goes adviseert en delen mag ontwikkelen, springt er anders niet in. Daar zitten weer grote banken achter en die kunnen re kenen. Dit soort projecten wordt voor het overgrote deel ge financierd door marktpartijen en subsidies voor infrastruc tuur. Voor de gemeente bliift de openbare ruimte over. Het is fi nancieel te doen als je het ge bied gefaseerd ontwikkelt. Het is een toplocatie, een slapende schoonheid die wakker moet worden gekust." Vervolg van familieberichten pagina 12 Zorgzaam Belangstellend Altijd klaarstaan voor anderen Zichzelf wegcijferend: Zo was onze oma Verdrietig zijn wij door het overlijden op 99-jarige leeftijd van Oma Sonnevijlle 21 juni 2005 Corrie en Hans Jaap en Ma rij Kristien, Michiel, Elselien Lineke en Marijke Elmer, Hilde, Arianne Wim Lineke Carmen, Sabine Ko Jaap en Ella Michelle, Amanda Addy en Herman Alejandro, Stefan Dick Frank en Karin Esther Edwin en Corina Lieve oma, lieve "oude oma": rust zacht. Dankbetuiging Omdat het voor ons niet mogelijk is iedereen persoonlijk te bedanken voor de vele blijken van medeleven en be langstelling na het overlijden van Johan Kappetein willen we u op deze wijze onze dank overbrengen. J. M. Kappetein-van der Linde Pia, Han en Gogna van der Vet Dreischor, juni 2005 Steun People's Trust in de strijd tegen kinderprostitutie in India. En... nu nog plaats in hartje hoogseizoen! I INCLUSIEF: verblijf in Classic Hotel Jena"** verblijf in 2-persoons- kamer dagelijks ontbijtbuffet gebruik sauna Ontdek één van de mooiste streken van Duitsland Fantastische 4-sterren aanbieding! KRAS Stervakanties is er wederom in geslaagd om u tegen absolute bodemprijzen te laten genieten van een prachtig stukje Duitsland met ver blijf in 4-sterren Classic Jena' Een 4-daagse autoreis boekt u namelijk al vanaf slechts 69, inclusief dagelijks ontbijt buffet! En. .er is nu nog plaats in het hoogseizoen! Vanuit het hotel kunt u prachtig uitstapjes maken naar indrukwek kende steden als Jena, cultuurstad Weimar en 1200 jaar oude Erfurt Stuk voor stuk steden met een rijke historie en vele bezienswaardigheden. Dus reageer snel en geniet van een heerlijke vakantie in Thürlngen. Uiteraard bij KRAS Stervakanties! CLASSIC HOTEL**** - JENA Het comfortabele hotel ligt aan de rand van Jena U kunt ge bruikmaken van de gratis tram naar het centrum, dat niet ver van het hotel stopt. Het hotel beschikt over o.a panora marestaurant, lift, bar, parkeergelegenheid, sauna en fitness (gratis) en solarium (tegen betaling) Uw kamer is voorzien van badkamer met bad/douche, toilet en föhn, telefoon, tv en minibar. Vanuit het hotel kunt u prachtige uitstapjes maken naar indrukwekkende steden We noemen cultuur stad Weimar, waar grote Duitse schrijvers als Goethe en Schiller woonden en werkten. Wat dacht u van het 1200 jaar oude Erfurt, de grootste stad van Thüringen. Breng ook zeker een bezoek aan het Indrukwekkende Dresden of Leipzig, met haar historische binnenstad. Indien u in iuni via internet uw reis boekt, maakt u kans uw reis ooew, maaKt u Kans op één van de 25 grandioze Vj?K6v prijzen (o.a. naar Curacao en Turkije, reischeaues en zelfs uw gehele reissom terug) die wij elke week onder de intemetboekers verfoten! Het volledige prijzen pakket (wekelijks tw.v. minimaal 7.500) kunt u terugvinden op www.kras.nl De KRASSE InternetWeken Aankomstdata HZ 15.540 4 dgn, vrijwel iedere wo.van 29/6 t/m 26/10 vj.C 69 Sdgn, vrijwel iedere di. van 28/6 t/m 25/10 v.a.€ 85 6dgn,vrijweliederema.van6/7t/m31/10 v.a.€ 99 7 dgn, vrijwel iedere zo. van 3/7 t/m 30/10 v.a.€ 115 8 dgn, vrijwel iedere za. van 2/7 t/m 29/10 v.a.€ 139 Toeslagen p.p.: 1-pk 42 (4 dgn)/€ 56 (5 dgn)/€ 70 (6 dgn)/€ 84 (7 dgn)/€ 95 (8 dgn), halfpension 15 (4 dgn)/ 20 (5 dgn)/€ 25 (6 dgn)/€ 30 (7 dgn) 33 (8 dgn),res.kos- ten 15 (per boeking, verplicht). Prijzen zijn pp, tenzij anders vermeld Exd vervoer, res.kosten, toeristenbei, div verzekeringen Vraag uitgebr reisbeschr.reisnr.HZ 15540 KRAS 1*1 KRAS SttrVakanties-reisbureaus vindt u in: Alphen a/d Rijn, Almere, Amersfoort Apeldoorn, Arnhem, Baarn, 8reda. Delft, Oen 8osch, Den Haag, Eindhoven, LsÜ Hengelo, Nijmegen, Rotterdam, Tilburg, Utrecht, Venlo, Zwolle M/É "F k o n g Eye In de Mekong Delta betekent blind zijn veel meer dan alleen niet kunnen zien! Het betekent ook volledig afhankelijk zijn van een ander. Mekong Eye Doctors helpt door oogartsen uit te zenden om mensen te opereren en lokale artsen te trainen. Uw bijdrage vormt voor staarblinde mensen het verschil tussen dag en nacht. D OCT 0 R S Biesbosch 217 1181 JC Amstelveen www.mekongeyedoctors.nl NIERSTICHTING Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. weetuhetalvanelkaar.nl NIERDONOR JA/NEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 38