Windpark Roggeplaat op de schop PZC PZC Nu het goede na een leven vol leugens Buurt hekelt besluitvorming Poortambacht /Aazet Samen bidden in het gras bij de Piet ,13 (malf kleine turbines vervangen door vier grote ke agenda Ifval in centrum an Middelburg ok ondergronds Vuurwerk in toiletpot Auto niet terug na proefrit Ontucht met buurmeisje bestraft Taakstraf misbruik minderjarige Uitstel betaling voor Euregiotuinen donderdag 23 juni 2005 Pist Kleemans ^TJEJANS - Windturbine- Roggeplaat gaat op de ^op. Exploitant Windpark jggeplaat BV wil de huidige aalf 'kleine' turbines vervan- ndoor vier veel grotere, tach- j meter hoge windmolens. De Bieente Schouwen-Duiveland ütdaar positief tegenover. vrindpark is in bedrijf sinds jóber 1992 en is een initiatief Windpark Roggeplaat BV, yrin energie-ontwikkelaar Connection uit Bunnik en de iodosBank hun krachten bun- iden. i windpark bestaat momen- e! uit twaalf 35 meter hoge üdturbines met elk een vermo- avan 400 kilowatt. Totaal le ien deze op werkeiland Rogge it opgestelde turbines 4,8 Me- |att. Gemiddeld komt dat jer op 11,1 miljoen kilowat- 2(kWh) per jaar en dat is vol- adeom 3700 huishoudens te orzien in hun dagelijkse be ate aan stroom voor huishou- Ü]k gebruik. nier nieuwe, grote windmo lsproduceren bij elkaar ruim keer zo veel stroom als de de twaalf 'kleintjes' bij el- ur, stelt woordvoerder H. den »n van E-Connection. mEKACTIVITEITEN JRGH - Hervormde kerk Burgh, 19.30 ii,lezing ds. Carel ter Linden over 'De steelde God'; ERKWERVE Galerie Bellas Artes, ÜOuunStalconcert met Martijn Kooi- mop cello; EROOSKERKE Restaurant De tóphoek, 22.00 uur: Volle maanwan- (ng. (Advertentie) KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.i Kipelle -Tel. 0113-31 Bezorgklachten: 0800-0231231 ^maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur BED ACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND G'achtweg 23a Postbus 80 tB ZIERIKZEE lel: 0111-454647 fac 0111 -454657 redzzee@pzc.nl Warcel Modde (chef) ^et Kleemans jlpPankow Bsme Soesman "elita Lanting "ody Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA GOES Jel; (0113)315500 Ba* (0113)315669 B-mail: redactie@pzc.nl 'nternet ^•pzc.nl B-mail: web@pzc.nl De vier tachtig meter hoge turbi nes hebben een gezamenlijk ver mogen van 12 megawatt. Gemid deld geeft dat 34 miljoen kilo wattuur. Genoeg voor het huis houdelijk stroomgebruik van ne gentig procent van de bevolking van Schouwen-Duiveland vol gens Den Boom. „De afgelopen tien jaar is de techniek van windturbines enorm geëvolueerd. De windmo lens zijn een stuk groter, maar vooral ook een stuk efficiënter geworden. Deze nieuwe tur bines geven een veel rustiger beeld omdat je met veel minder toe kan en toch een hoog rendement haalt. Bovendien draaien nieuwe windmolen veel langzamer dan de oude." Met het vervangen van de twaalf kleine door vier grote turbines wordt de beschikbare ruimte voor het windmolenpark volgens Den Boon optimaal be nut. Directeur van het aanpalende themapark WaterLand Neeltje Jans A. van de Hoef zegt geen problemen te hebben met de plannen van Windpark Rogge plaat BV. Eerder ageerde Van de Hoef tegen andere plannen voor een nieuw windpark op Neeltje Jans. „Maar toen was sprake van een lijnopstelling en die windmolens zouden dan pal bij Delta Plaza komen te staan, Daar is in dit geval geen sprake van en hier heb ik gen moeite mee. De windmolens op Rogge plaat komen nu zelfs iets verder verwijderd van Topshuis en Del ta Plaza." E-Connection heeft namens Windpark Roggeplaat BV bij de gemeente Schouwen-Duiveland »V CIVIWVJ et.nl 1-33^33 HDDELBURG - Ook in de bin- instad van Middelburg komen dergrondse containers voor inzameling van huisvuil. In idere delen van de stad zijn on- ngs al zulke containers geïn- illeerd. Voor het centrum ordt een proef opgezet die een irzal duren. f wordt uitgevoerd in ee deelgebieden in het cen- mn: in deze gebieden komen a tot vijftien containers. Be- roers van deze gebieden krij- ii een pasje waarmee de con fer kunnen openmaken. Ze amen er per keer één vuilnis- kinkwijt. Als de proef succes- is, wil het college in de hele ffienstad ondergrondse afval- etainers plaatsen. Ricardo en Natasja Verhagen op de Piet, de plek waar zaterdag een christelijke gezinsdag plaatsvindt. door Frank Balkenende DE PIET - Als hij lacht, blinken je drie gouden tanden tegemoet. Eén is ver sierd met een diamantje, de tweede laat een uitgesneden pistool zien, terwijl een blanco exemplaar ernaast zegt dat ge woon goud al gek genoeg is. Zijn huid getuigt van vele bezoekjes aan de tat- too-shop. Ricardo Verhagen uit Oost-Souburg lijkt een zware jongen, maar heeft de criminele wereld met duistere zaakjes, stapels geld en veel bling-bling de rug toegekeerd. Zijn le ven wijdt hij nu aan God. „Hij is de weg!" Ricardo en zijn vrouw Natasja, allebei 31 jaar, helpen mee met de organisatie van een christelijke gezinsdag, die mor gen plaatsvindt op de oever van Het Veerse Meer, het recreatiegebied De Piet. De bekering is het beste wat hun is over komen, straalt het Souburgse stel. Dat klinkt niet vreemd als ze hun geschiede nis vertellen. Ricardo, die zijn jeugd in Kortgene door heeft gebracht, en Natas ja, groot geworden in Rilland, groeien voor galg en rad op. Ricardo: „We ko men alletwee van de straat, zijn kinde ren van gescheiden ouders, hadden nie mand die ons corrigeerde en dan ga je je eigen regels bepalen." Het begint als tiener met een inbraak in een school. Boekjes pikken, de siroop- fles leegdrinken, dat soort gein. Niet lang daama ontdekt hij dat zijn gokver slaafde vader zijn zwarte contanten in het dashboard van zijn auto wegmof felt. „Dan pikte je een hoop flappen en ging je op stap." De poort naar de onderwereld ligt dicht bij, want hij hoeft slechts de kunstjes van zijn oudere broers af te kijken. „Mijn broer had een hoerenkeet, ik ver leende hand- en spandiensten. Het ging zo van kwaad tot erger, want je wilde natuurlijk meer geld maken dan je broers. Het leven draaide om geld en be zit." Gevangenis Diefstal, drugshandel, vrouwenhandel, Ricardo heeft zo'n beetje alles gedaan wat God verboden heeft. Talloze keren wordt hij opgepakt. „Het was gevange nis in en uit. Op dat moment deed je dat niks. Je leefde in een wereld waarin je elk gevoel voor waarden en ook eigen waarde verdrong. Ais je vrijkwam, deed je stoer: joh, ik sta toch weer mooi bui ten." Ook Natasja heeft een ellendige jeugd. Vader valt als een blok voor een acht tienjarig groen blaadje en laat moeder achter, die 'toen aan de drank ging'. „Van mijn veertiende tot mijn achttien de moest ik voor mijn moeder zorgen, omdat ze regelmatig een delirium had. Ze is aan de drank overleden." Natasja mist aandacht en warmte, grijpt net als haar moeder steeds vaker naar de fles. Ricardo en Natasja kennen elkaar van de lts in Goes. Partners in misery, ook nadat ze vijf kinderen op de wereld heb ben gezet. Ricardo verdient geld met duistere praktijken, Natasja zwijgt meestentijds. „We konden heel moeilijk van de macht van de zonde loskomen. De zucht naar drank en drugs was sterk. Eigenlijk had den we al een duidelijke waarschuwing gehad bij een zwaar auto-ongeluk in een tunnel in Rotterdam. De gordels wa ren losgeschoten, de kinderen buitelden alle kanten op. Ik schreeuwde 'Heer, nu nog niet'. God was met ons, we overleef den het allemaal." Na twee weken is de verdoving uitge werkt en lijden ze weer hun oude leven tje. Tot op een dag, zo'n anderhalf jaar terug, hun eersteling ziek wordt. Ricar do: „We vermoedden een griepje, maar in het ziekenhuis bleek dat onze oudste foto Willem Mieras zoon een zeldzame hersentumor had. Toen hij overleed, waren zijn laatste woorden: 'Mama, papa, God bestaat echt'. Toen dacht ik: 'Waai' gaat dit le ven over?' Er is meer dan de leugen waarin ik leef." Het is de dag van de wending. Ricardo en Natasja verbreken alle oude banden en sluiten zich in Vlis- singen aan bij de Kerk van Berea, een Volle Evangeliegemeente„Het geloof is praktisch en de kerk helpt mensen, dat spreekt ons aan." Alle stress ebt weg - „je wordt zo rus tig" - om plaats te maken voor een ri vier positieve energie. Ricardo wil zijn geld legaal verdienen. Hij volgt een op leiding voor rij-instructeur, Natasja stu deert thuis sociaal-pedagogisch werk. „We genieten nu van hele simpele din gen, die we vroeger oersaai vonden." Meisjes Het paar wil ook mensen dienen en richt de Stichting Colours in Goes op om straatjongeren een honk te bieden. Vervolgens de stichting 'Meisje, ik zeg je sta op', die ijvert voor een zorgcen trum voor meisjes met emotionele stoor nissen en gedragsproblemen. Deze stichting is ook de motor achter de christelijke gezinsdag op de Piet, die toepasselijk het thema 'God bestaat echt' draagt. Ricardo is er als organisa tor én apostel. „Heel kort, de zingeving van het leven is Christus." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Bewoners van de Kievitstraat in Zierikzee voelen zich bedrogen door het gemeen tebestuur. Met name oud-wet houder C. Veerhoek, tegenwoor dig burgemeester van Nederlek, is wat hen betreft de gebeten hond. In hun reactie op het vooront werp-bestemmingsplan Poort ambacht 11 constateren de be woners dat de raad vasthoudt aan bebouwing van de Ooster- scheldestraat. Daardoor raken ze niet alleen hun vrije uitzicht kwijt, de bouw van balkons en terassen aan de westkant van dat bouwblok tast bovendien hun privacy aan en tevens ver wachten ze een toenemende ver keersdruk in die hoek van de wijk. Die elementen gaan vol gens de vier bezwaarmakers ten koste van de waarde van hun woning. De bewoners vragen de x-aad alsnog een streep door de geplande bebouwing te zetten en te volstaan met de drie los staande appartementsgebouwen (campus) in de groenstrook langs het Eerste Weegje, zoals aanvankelijk het uitgangspunt was. In hun brieven laten ze er geen misverstand over bestaan dat hen met de nieuwbouwplannen een rad voor de ogen is gedraaid door toenmalig wethouder Veer hoek. Hij heeft bij de presenta tie van de planopzet in 1999 aan gegeven dat de grens van de groene schil langs de Ooster schei destraat zou lopen, zoals ook was opgenomen in de Struc tuurvisie Zierikzee. Toen drie jaar later het zogeheten Master- plan verscheen, bleek er toch een dichte bebouwing te zijn in getekend aan de Oosterscheldes- traat. Veerhoek heeft daarop vol gehouden dat dit altijd al de be doeling was en ontkende stelsel matig dat de groengrens was op geschoven om woningbouw ook op die plek mogelijk te maken. Dat standpunt werd overgeno men door zijn opvolger G. van de Velde-de Wilde, thans burge meester van Goedereede. Het vrije uitzicht dat bewoners van de Kievitstraat nu nog hebben, maar dreigen te verliezen. foto Dirk-Jan Gjeltema Bij de vaststelling van het mas- terplan in 2003 erkende Van de Velde uiteindelijk onder druk van een raadsmeerderheid dat er inderdaad met de grens was geschoven. Een weg terug was er volgens haar echter niet meer, omdat aanpassing van het ontwerp ruim een jaar in beslag zou nemen. In verband met de door de wethouder aangedragen grote vraag naar nieuwbouwwo ningen in Zierikzee en afspra ken met de projectontwikkelaar over het aantal huizen in Poortambnacht 11, stelde de raad het plan toch ongewijzigd vast. Maar ook dat besluit is op basis van 'onjuiste argumenten' geno- vergunning aangevraagd voor vervanging van de windtur bines. Het college van burge meester en wethouders stelt de gemeenteraad voor de re constructie van het windmolen park mogelijk te maken door het nemen van een voorberei- dingsbesluit. Dat voorstel komt donderdag 30 juni aan de orde tijdens de gemeenteraadsverga dering. GOES - De politie heeft gisteren drie jongens van veer tien en vijftien jaar uit de gemeente Noord-Beveland aan gehouden. De drie zouden dinsdagochtend in een Goese school vuurwerk in een toiletpot hebben gegooid. De toi letpot en een afvoerbuis gingen daardoor kapot. Ook een plafond liep schade op. De politie verwacht nog meer aan houdingen te verrichten. GOES - Een onbekende man heeft woensdag een auto niet teruggebracht, nadat hij die voor een proefrit had meegekregen bij een garagebedrijf in Goes. Het gaat om een zilverkleurige Volkswagen met opvallende oranje blokken aan de zijkanten. De auto heeft een waarde van ruim 20.000 euro. Het is in Goes de laatste maanden regel matig voorgekomen dat auto's niet werden terugge bracht. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 30-jarige man uit Oost-Souburg veroordeeld tot een taak straf van 200 uur en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden. De man heeft in december 2003 een minderjarig buurtkind misbruikt. Het meisje was destijds 12 jaar oud en zette de verdachte tot zijn daden aan om dat ze op zoek was naar seksuele ervaringen. „Hij heeft misbruik gemaakt van de situatie. Als volwassene had hij zich moeten beheersen", concludeerde de rechtbank. MIDDELBURG - Voor seks met een minderjarige is een 23-jarige man uit Hilversum door de Middelburgse recht bank veroordeeld tot 240 uur taakstraf. De man had tij dens zijn studententijd in Vlissingen (juli 2003) een min- derjarig meisje bij zich in huis genomen. De rechter bena drukte gisteren dat het meisje zelf had gevraagd om bij de jongeman te mogen wonen. De man had vervolgens mis bruik gemaakt van de situatie. „Hij heeft geen acht gesla gen op het feit dat een kind van die leeftijd zeer kwets baar is", aldus de rechtbank. De verdachte werd ook schuldig bevonden aan het bezit van kinderporno. Als stok achter de deur kreeg de man ook een voorwaardelij ke gevangenisstraf van zes maanden opgelegd en 12 maan den verplicht elektronisch toezicht. OOSTBURG - De Stichting Euregiotuinen in Oostburg heeft gistermiddag definitief uitstel van betaling gekre gen tot 17 maart volgend jaar. Drie maanden geleden kreeg het mislukte proeftuinencomplex al een voorlopige uitstel van betaling van zo'n 625.000 euro, om een faillis sement te voorkomen. „Van de 49 schuldeisers hebben er 44 ingestemd met dit definitieve uitstel, vijf hebben niet gereageerd. Dat geeft lucht, want nu hebben we tot maart de tijd om te kijken waar we planologisch staan", zegt be windvoerder R. Lensen. Projectontwikkelaar Blauwhoed Eurowoningen uit Rotterdam wil op het tuinencomplex drie- a vierhonderd woningen en een well-beingcentrum bouwen. Als dat plan werkelijkheid wordt, neemt Blauw hoed de schulden van de Euregiotuinen over. door Wendy van den Hurk ARNEMUIDEN - Misschien dat het op het eerste oog zo lijkt, maar de Zeeuwse gezinsdag is geen variant op die van de Evan gelische Omroep. Het program ma zit dan wel vol muziek, se minars over opvoeding en pre ken van Gods woord, je moet er gewoon voor naar de Piet. „Heel wat jaren terug organi seerde een stel een houseparty in de Piet. De beheerder vond dat maar niks," vertelt organisa tor Dennis Karei. „Toen dat stel, Ricardo en Natasja Verha gen, jaren later is bekeerd tot het geloof, kwam die beheerder bij hen terug. Hij zei: als jullie nog eens iets willen organiseren, dan mag je het terrein wel drie dagen hebben." En dat is een christelijke gezinsdag gewor den. Dennis Karei organiseert de dag samen met het stel. Zater dag gebeurt het, in Arnemuiden. „We wilden een dagje uit opzet ten, iets voor het hele gezin. We ging wat brainstormen. Tegen el kaar zeiden we: als half mei iets op tafel ligt, dan doen we het. En anders gewoon volgend jaar. Binnen een paar maanden had den we het programma klaar." Dat is gevarieerd. Op het hoofd podium komt bijvoorbeeld domi nee Florimco van der Rhee spre ken. Ricardo en Natasja Verha gen komen getuigen en Theo van Teijlingen treedt op. De dag is oecumenisch: van pinkster tot gereformeerd. Alles is present. Er zijn ook tenten, waar se minars te beluisteren zijn. Die gaan over het huwelijk, opvoe den en alleenstaande ouders. Kinderen die liever niet stilzit ten, kunnen terecht bij het kin derprogramma van de Marnix- kerk. Daar is een springkussen en kunnen ze bijbelliedjes leren zingen. Voor jongeren is er een voetbalveldje en een muziekpo- dium met dj's. Hoofdgast André Rouvoet van de ChristenUnie heeft afgebeld. Toch heeft Dennis Karei zin in zaterdag. „Als het nou een beet je mooi weer wordt, krijgen we misschien wel een festivalsfeer. Het Veerse Meer op de achter grond, lekker luieren in het gras. En samen bidden is natuur lijk ook niet verboden." (Advertentie) men, constateren de bezwaarma kers. Ze maken korte metten met de geveinsde 'woningnood' door er op te wijzen dat het na dien nog meer dan twee jaar heeft geduurd voordat het voor ontwerp bestemmingsplan op ta fel lag. Dan blijft volgens de raadsman van één van de bezwaarmakers, W.Visser, als enige argument over 'dat met de projectont wikkelaar nadien een groter bouwvolume is overeengeko men, dan op grond van het eer der vastgestelde beleid tot de mogelijkheden behoorde'. „Door het wekken van verwach tingen en het niet nakomen hier van, is het vertrouwen in het ge meentebestuur ernstig ge schaad", concludeert M. Giltay met hem. „Ondanks eerdere be loften is er geen rekening gehou den met de belangen van aanwo- nenden. Twee wethouders heb ben de zaken verkeer voorge steld. Hierdoor is er een plan op tafel gekomen met als direct ge volg dat ons vrije uitzicht volle dig is verdwenen." Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen... Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u Kees den Herder Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 37