49.95 Zeelandbrug in 2007 op afstand bediend Vernielers monument melden zich bij politie Onderdak voor door PKN uit pastorie gezet domineesgezin \eperkingen voor recreant Beleef het in Onder de Toren Celstraf voor bedreigen Hirsi Ali Middelharnis regelt parkeerdrukte VVD verwijt fracties vluchtgedrag zeeuwse almanak Vut ijactie: 0113-315649 rfbus31,4460 AA Goes ..j en Midden-Zeeland: 0113-315520; arAis-Vlaanderen: 0114-372770; Sonaal: 020-4562500. jnderdag 23 juni 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode j 1844-19 TRAIL 3 Praktische 3-persoon koepeltent met luifel. Inclusief draagtas, haringen en scheerlijnen van 84.95 Nieuwe Burg 22-28 Middelburg Tel 0118-611741 editie Schouwen-Duiveland zorgen wMelita Lantinq - De aanleg van een voor de Schouwse tl heeft voor alle inwoners ne- Dcve gevolgen. Dat zegt re- iilieondernemer H. van Oost. iiiereen krijgt hiermee te ma- billeen beseft men nog niet li de gevolgen zijn." nOost maakt zich oprecht on- n];; over de aanleg van het Kervaat voor de kust van jauwen-Duiveland. „We zit- biraks ingeklemd tussen Na saal Park Oosterschelde, be- iermd natuurmonument Kop en het zeereser- We weten inmiddels wat Ëtuurbescherming ons voor ungen heeft opgelegd", Oost. „Ik wil blijven surfen of vissen. Maar er peer. Hoe gaat het straks met vergunningen voor een ver- Ung van een huis aan de bi'?Moet je dan allerlei bijzon- volgen?" waar Van Oost praat, is het rechtstreekse van de aanleg van de rade Maasvlakte. „Simpel ge jat we leggen voor Rotterdam jr; hoop zand in de zee waar- fcr de zeebodem 'ontoeganke- wordt, en dit moeten we el- as compenseren", legt J. van ponhoven, coördinator Zee- gervaat van Project Mainport- pikkeling Rotterdam uit. ft gaat om een gebied van on teer 25.000 hectare, evenveel er met de uitbreiding van de Advertentie Vlaand van het >pannende boek ieaubij aankoop van :nminste €12,50 mé Appel, Als broer en zus inavond vanaf 17.30 uur '/tenu uit lostenrijk er salade, Wiener schnitzel Vegetarische schnitzel "Wiener melange Ü2,soof€io,oo (vegetarisch) serveren: 0118 - 886 866 de Directiekamer lans Heeren stilde wereld pkt511 Middelburg I0118 886 886 mde-drvkkery.nl (Advertentie) 4|uni 17.00 - 22.00 uur )M 12.00 - 22.00 uur fyuni 12.00 -18.00 uur Mijplein Middelburg Maasvlakte verloren gaat. In een brede strook zee tussen Voorne-Putten en Schouwen- Duiveland moeten deze hectares worden gevonden. „Het komt er op neer dat we gebieden zoeken die voor de flora en fauna gelijk waardig zijn aan het gebied wat we kwijtraken." Inmiddels zijn de voorbereidin gen zo ver dat de toekomstige stukken zeereservaat globaal zijn ingetekend op de kaart. „De exacte locaties liggen nog niet vast. Zo is het nog niet be kend of het zeereservaat op de vloedlijn komt of dat het reser vaat een paar honderd meter verder op zee begint." De instelling van een zeereser vaat betekent beperkingen voor de recreant. Wat exact de gevol gen zijn, is nog niet helder. Een enkele maatregel kan een reeks andere maatregelen tot gevolg hebben vanwege Europese regel geving. Bodemberoerende activi teiten zijn in elk geval niet meer zijn toegestaan. „Dat treft voor al de visserij, en dan met name de boomkorvisserij. Dat is straks uitgesloten in het reser vaat. Maar ook kitesurfen kan niet. Zwemmen daarentegen is geen probleem", zegt J. van Schoonhoven. Toekomst Juist de inperking van recreatie ve activiteiten baart Van Oost zorgen, en hij staat daarin niet alleen. Verschillende onderne mers hebben inmiddels hun zor gen uitgesproken en ook de re creatieondernemers op Goe- ree-Overflakkee hebben aan de bel getrokken. „Wij hebben ei genlijk twee zorgen", zegt P. Po- lie, secretaris van de Veero (de verenigde recreatieondernemers Mede doordat het nog niet exact vaststaat hoe ver het reservaat uit de kust zou komen te liggen, is ook nog niet precies te zeggen wat bijvoorbeeld de gevolgen voor het beleid op recreatiegebied zullen zijn. Ondernemers houden het hart vast. foto Dirk-Jan Gjeltema in de Kop van Goeree). „Ten eer ste: waar komt het zeereservaat, en wat mag wel en wat mag niet? Ten tweede de zorg hoe het in de toekomst gaat. Wat ge beurt er als de doelstellingen niet gehaald worden? Worden de regels dan aangescherpt? Maar het kan ook de andere kant op. Wat gebeurt er als het zeereservaat zo'n succes is dat er ruimtegebrek komt? Wordt het gebied dan uitgebreid?" De recreatieondernemers op zowel Goeree-Overflakkee als op Schouwen-Duiveland vrezen dat het zeereservaat uiteindelijk economische schade zal opleve ren. Surfers blijven bijvoor beeld weg van de Brouwersdam als daar niet meer gesurft mag worden. Aanstaande maandagavond is een openbare voorlichtings avond over de voorlopige plan nen. de bijeenkomst begint om 20.00 uur in het gemeentehuis. Nu bedient de brugwachter de Zeelandbrug nog met de hand, maar in de toekomst zal dat vanuit Vlissingen gaan gebeuren - op afstand, via camera's, foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lantinq ZIERIKZEE - In de loop van 2007 verdwijnt de brugwachter definitief van de Zeelandbrug. Vanaf dat moment wordt de brug op afstand bediend vanuit Vlissingen. „Het kan maart wor den of september, dat weten we nu nog niet", zegt A. Huurman, ambtenaar van de provincie Zee land. Door de maatregel komt geen personeel op straat te staan. De bediening van bruggen op af stand is niet nieuw binnen de provincie Zeeland. Inmiddels is ruime ervaring opgedaan met de ze techniek in het Kanaal door Walcheren. Daar worden de bruggen al enige tijd op afstand bediend vanaf de sluis in Vlissin gen. Volgens Huurman is de tijd rijp om ook de Zeelandbrug op afstand te gaan bedienen. „Dat heeft onder meer te maken met efficiency en goed werkgevers schap", zegt Huurman. „De Zee landbrug is in de zomer druk, maar in het voor- en najaar en de winter rustig. Dan zijn er mis schien vijf tot zes openingen per dag. Dat is natuurlijk geen volle dagtaak." Voor de scheepvaart biedt bedie nen op afstand voordelen. „Tij dens de wintermaanden is de brug beperkt open en zit er in het weekend geen brugwachter op de brug. Dat is toch een be lemmering voor de scheepvaart. Je belt nu eenmaal niet snel een brugwachter van huis als je al leen maar een stukje wilt varen. De sluis in Vlissingen is 24 uur per dag bemand." Om de brug veilig op een af stand te kunnen bedienen, wor den camera's geplaatst. Ook blijft het nog steeds mogelijk om - in noodgevallen - de brug vrij te maken voor het verkeer. „We hebben een goede relatie met de meldkamer." Naast de Zeelandbrug worden ook de sluizen in Veere over enige tijd op afstand bediend. Ook daarvoor geldt dat het ex treem rustig is in de winter maanden. Het personeel van de brug en sluizen gaat straks aan het werk op de sluis in Vlissingen. Huur man verwacht niet dat er men sen boventallig raken. „We zijn met de toekomstige formatie al een heel eind op het gewenste ni veau. Op de Zeelandbrug zit bij voorbeeld maar één vaste mede werker, de rest is tijdelijk perso neel wat wij inhuren van een ge specialiseerd bureau." Om over anderhalf jaar het extra personeel te kunnen huis- (Advertentie) AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a,0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een zestienjarige jongen uit Zierikzee en een ne gentienjarige Rotterdammer hebben zichzelf gisteren aange geven bij de politie. De jongens hebben bekend het watersnood monument in Zierikzee - een beeld van vrouw en kind - te hebben vernield. Het monument, van de hand van de in 2000 overleden kunste naar Ad Braat, werd in de nacht van zaterdag 11 op zondag 12 juni vernield. Het beeld werd' van de sokkel getrokken en de opgeheven linkerarm afgebro ken. De bronzen arm bleek bo vendien verdwenen. Op het vandalisme werd door met name oudere Zierik- zeeënaren - die de watersnood ramp hebben meegemaakt - ge schokt gereageerd. Burgemees ter J. Asselbergs zei de vernie ling van het beeld zeer te betreu ren. De politie stelde een onder zoek in en al snel na het gebeu ren meldden zich diverse getui gen. Loco-burgemeester A. Cro- né vermoedt dat de commotie die de vernieling van het beeld teweeg bracht, de daders er me de toe heeft bewogen zelf naar de politie te stappen om zichzelf aan te geven. De jongens zouden tegenover de politie hebben ver klaard dat ze het monument in een dronken bui hebben ver nield. Van enig verband met het dat weekend gehouden popfesti val Anywave bij jongerencen trum Brogum, is volgens Croné geen sprake. „De jongens die het beeld vernield hebben, zijn helemaal niet naar Anywave ge weest." De vernielers van het beeld zijn bereid te tonen waar zij de afgebroken bronzen arm hebben gedumpt. Kosten verhalen De gemeente wil het beeld zo snel mogelijk restaureren en te rugplaatsen. Wanneer dat zijn beslag gaat krijgen, is volgens Croné nu nog niet te zeggen. „Misschien blijkt het wel beter een nieuwe arm aan het beeld te zetten in plaats van de oude. Dat moeten we nog bekijken." De gemeente gaat proberen de kosten van restauratie en her plaatsing te verhalen op de dege nen die het beeld vernielden. Croné: „De vandaal betaalt, naar ons idee." vesten in Vlissingen, wordt het huidige gebouw daar uitge breid. (Advertentie) dé woonwinkel van Middelburg Onsant Makelaardij Open Huis Magistraat zaterdag 25 juni van 10.00 - 12.00 uur Woongoed Middelburg Tentoonstelling "Uit As herrezen" tot eind juli 2005 Decorette NU 15% korting op onze huiscollectie Anker-Desein Koken, smaakvol en efficient, das LOGUS met zorg en welzijn Rabobank Hypotheken en verzekeringen Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant, reserveren: tel.:0118 - 636960 Nieuwe Kerkgang 1 Middelburg ifftllwH (Onder de |Hb39I Lange Jan) MWtW I www.onderdetoren.com MIDDELBURG - Een zeventienjarige inwoner van Axel is door de kinderrechter veroordeeld tot een celstraf van 174 dagen, waarvan 60 voorwaardelijk. De jongen stuur de in vorig jaar november dreigmailtjes naar het ROC in Terneuzen. Op die manier had hij ook een bommelding ge daan. Hij schreef dat hij de bommen verstopt had in de kruipruimte onder de school. Verder had hij dreigbrieven gestuurd naar Ayaan Hirsi Ali. „Dat was in een periode dat ze veelvuldig werd be dreigd", reageerde de rechter gisteren tijdens de uit spraak. „Je hebt niet erg nagedacht over de gevolgen van je daden." De jongen moet zich naast zijn straf ook onderwerpen aan het toezicht van de kinderbescherming, en hij moet deelnemen aan een cursus agressiebeheersing en sociale vaardigheden. MIDDELHARNIS - De parkeeroverlast in en rond het winkelhart van Middelharnis wordt aangepakt. Burge meester en wethouders hebben op aangeven van de raad een onderzoek gedaan naar de mogelijkheden. Voorge steld wordt in het gebied bij winkelcentrum D'n Diek een parkeerschijfzone in te voeren. Binnen die blauwe zone gaat dan een maximum-parkeer tijd gelden van anderhalf uur, tijdens de winkelopenstel ling. De schijf moet door automobilisten zelf worden inge steld. Parkeren blijft dan wel gratis. In de woonstraten di rect grenzend aan het gebied, wordt een vergunningensys teem van kracht. ZIERIKZEE - Fractievoorzitter A. Verseput van de WD vindt dat andere partijen in de raad van Schouwen-Duive land zich schuldig maken aan 'vluchtgedrag'. In de recente nieuwsbrief van de eilandelijke liberalen constateert Verseput een toenemende twijfel aan het door voeren van sommige bezuinigingsmaatregelen, ondanks dat daarover volgens hem harde afspraken zijn gemaakt. Dat neemt hij de collega-bestuurders hoogst kwalijk. „On danks het feit dat alle fracties ingestemd hebben met de voorgestelde bezuinigingen, zien we nu vluchtgedrag. Ik noem het wegvluchten van je verantwoordelijkheid. Ver antwoordelijkheid die elke zichzelf respecterende politie ke partij zou moeten dragen. Het is zo gemakkelijk om nu te roepen, we willen dit voor de bevolking behouden op op deze uitgaven willen we niet bezuinigen. Maar men zal dan zelf als politieke partij aan moeten geven waar men dan de euro's vandaan haalt. Tot op heden heb ik deze voorstellen niet gehoord." Volgens Verseput maken die fracties zich schuldig aan verkiezingsretoriek. door Piet Kleemans GOEDEREEDE - Dominee J. van Estrik, zijn vrouw en hun tien kinderen hebben weer een dak boven het hoofd. Het kroost rijke predikantengezin moet op last van de rechter binnenkort de pastorie verlaten en krijgt nu onderdak in een huurhuis elders in Goedereede. Om alle twaalf gezinsleden plaats te kunnen bieden, moet een aantal tijdelij ke gebouwtjes bijgeplaatst. Dat Van Estrik uit de pastorie moet, heeft alles te maken met de kerkscheuring in Goedere ede. Vorig jaar fuseerden Neder land Hervormde kerk, de Gere formeerde kerken in Nederland en de Evangelisch Lutherse ge meente tot de Protestantse Kerk in Nederland (PKN). Een aantal gelovigen, waaronder dominee Van Estrik, ging niet mee met de fusie, hetgeen uiteindelijk leidde tot de oprichting van de Hersteld Hervormde Kerk (HHK). De twee kerken voerden vervolgens een juridisch ge vecht over het eigendomsrecht van zowel het kerkgebouw als de pastorie. Beide kerkgenoot schappen maakten daar aan spraak op, maar het was uitein delijk de rechter die oordeelde dat PKN juridisch gezien de ei genaar is van zowel kerk als pas torie. Dominee Van Estrik kreeg tot zes weken na de uitspraak van de rechter de tijd om andere woonruimte te zoeken. Aanvan kelijk leek dat een probleem te worden, mede gezien de omvang van het gezin. Om Van Estrik en de zijnen toch een dak boven het hoofd te kunnen geven, werd het idee geboren voorlopig een huurhuis gecombineerd met verplaatsbare kleine gebouwen te betrekken. Daarvoor is toe stemming nodig van de gemeen te Goedereede. Officieel moet daar nog een besluit over geno men worden, maar het college van burgemeester en wethou ders heeft al laten weten in prin cipe akkoord te gaan met realise ring van de tijdelijke extra woonruimte. Het is de bedoeling dat de de verplaatsbare units in de tuin van het huis aan de Wes- terloostraat in Goedereede wor den geplaatst. Van Estrik hoopt op niet al te lange termijn naar een ruime woning aan het Duin roosplein in Goedereede Haven hoofd te kunnen verhuizen. Het geval van Van Estrik staat niet op zichzelf. Naar schatting enkele tientallen predikanten die buiten de PKN zijn geble ven, hebben te horen gekregen dat ze andere woonruimte moe ten gaan zoeken. Eindelijk was het dan zo ver: die man uit Vlissingen ging met vut, na veertig jaar wer ken. Samen met z'n vrouw ver heugde hij zich er erg op. Wat konden ze niet allemaal sa men ondernemen. Toen eindelijk de langver wachte laatste werk-donder- dag aanbrak, was het stra lend weer. En dat bracht het echtpaar op het idee diezelfde avond nog met de caravan te vertrekken, het maakte niet uit naar wel ke plaats. Drie dagen later belde hun dochter. De collega's van de man hadden een verrassings party op touw gezet. Op vrijdagavond hadden veer tig man zich verzameld in het afgehuurde buurthuis, en met z'n allen waren ze naar het huis van de nieuwe vutter ge togen, teneinde hem en z'n vrouw mee te nemen. Het werd inderdaad een verras sing, maar dan voor de colle ga's: ze stonden voor een ge sloten deur. Het feestvarken en zijn eega zaten immers gezellig voor hun caravannetje, driehon derd kilometer verderop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35