Lewedorp wacht metamorfose PZC PZC Nu het goede na een leven vol leugens Borsele heeft regenton-record Samen bidden in het gras bij de Piet ,13 Ontwikkeling nieuwe wijk in volle gang, herinrichting Postweg dichtbij urgemeester ïaakt kennis agenda tAZET Vernielers monument melden zich Nieuwe kleding brandweer Kapelle Taakstraf misbruik minderjarige Ontucht met buurmeisje bestraft donderdag 23 juni 2005 LrHarmen van der Werf jffEDORP - Lewedorp gaat „anderen. Bij het dorp komt nieuwe woonwijk, waarvan ontwikkeling in volle gang is de West-Kraaijertpolder. De aeente Borsele wil ook niet fer al te lang wachten met de (inrichting van de Postweg (Lewedorp, de oude hoofd slot dertig-kilometergebied. de West-Kraaijertpolder pit volop gewerkt. Het toe- -stige stratenpatroon is pa zichtbaar. Een staalplaten ids bij de boerderij aan de dvan het uitbreidingsgebied )t. In totaal 68 wonin- moeten er komen. Voor Le- lorp is dat een forse uitbrei- l"i5 opvallend dat Lewedorp mag groeien. Heinkenszand s-Gravenpolder zijn de groei- >n binnen de gemeente Bor- In andere dorpen mag in jcipe alleen voor de natuurlij- aanwas van de bevolking ïfden gebouwd. Lewedorp en 's-Heerenhoek mogen méér, ikzij de medewerking van sele aan de aanleg van de sterscheldetunnel. De provin- schonk Borsele in ruil voor medewerking een extra siwbouwprogramma van hon- rdnjftig woningen, waarvan fleerenhoek er negentig heeft sregen en Lewedorp zestig, belofte van de provincie kan Lewedorp met enige vertra- jg worden ingelost. Eén be- tonster heeft de uitbreiding geen bezwarenprocedure en- maanden opgehouden. Zij degen de nieuwbouw in ver- ad met het verlies van uit- ilover de West-Kraaijertpol- d tussen de Korenweg, (westraat, Lewedijk en Post- gaat inderdaad behoorlijk nnderen. Akkerland maakt voor een woonwijk met geval zeven starterswonin- ien volgens de oude planning ertien twee-onder-één-kapwo- Qgen, veertig vrijstaande hui dier landhuizen en twee wo- ogen in een historische schuur LLAND - Jan Huisman, de rawe burgemeester van Rei- trswaal, begint vandaag in Ril- id met zijn kennismaking ier. Tussen half vijf en half ze- kunnen inwoners van Ril- id, Bath en Stationsbuurt, lis maken in het dorpshuis, aelfde tijden worden ook in andere dorpen aangehouden, lisman bezoekt achtereenvol- dKruiningen (27 juni), Waar- (30 juni), Yerseke (4 juli), ibbendijke (7 juli), Hans- lil juli) en Oostdijk. Een an voor het bezoek aan Oost- kwordt nog bepaald. De bij winsten vinden elke keer lts in het dorpshuis. Vooraf- ind bezoekt Huisman steeds tellingenzoals scholen of jcentra. Suggesties hiervoor iwelkom bij de gemeente. kzorgklachten: #00-0231231 ^maandag t/m vrijdag burende de openingstij- &«aterdags tot 12.00 uur •cOACTIE 5EVELANDEIM/THOLEN ^tionspark 28 hstbus31 ^60 AA GOES 'f:0113-315670 's* 0113-315669 wiail: redgoes@pzc.nl "^Balkenende (chef) ^rid Huibers Vekevan der Jagt 'eekJanssen "tóPaardekam '«n de Vries (sport) •u«'men van der Werf ÏNTRALE redactie '■stionspark 28 p°stbus 31 AA GOES (0113)315500 ^(0113)315669 It redactie@pzc.nl Vernet jww.pzc.nl "Rail: web@pzc.nl bij de boerderij aan de rand van de polder. De belangstelling voor de nieuw bouw was groot. Bij de gemeen te stonden honderd gegadigden ingeschreven. Zij zijn onlangs al lemaal aangeschreven. Twintig serieuze kandidaten zijn overge bleven voor een kavel voor een vrijstaande woning, wat volgens de gemeente 'al vrij veel' is. „We moeten tenslotte een tijdje toe met deze nieuwbouwlocatie", al dus wethouder M. Vermue-Ver- mue (CDA, ruimtelijke orde- ning). Proverko uit Goes tekent voor de ontwikkeling van de starters- woningen, twee-onder-één-kap- woningen en de landhuizen. De zeven starters woningen zijn de eerste in Borsele. Proverko moet de huizen eerst aanbieden aan inwoners van Lewedorp en dan aan bewoners van heel Borsele. De kopers moeten echte starters zijn. Ze moeten voor het eerst zelfstandig gaan wonen. De star- terswoningen komen op zo'n 145.000 euro. Proverko heeft 'een behoorlijke lijst met liefheb bers'. Postweg Lewedorp heeft vrij lang op nieuwbouw gewacht, maar wacht al veel langer op een her inrichting van de Postweg, de weg die in 1970-'71 dé hoofd weg was tussen Middelburg en Goes. Sindsdien is er niets aan gebeurd. Dat gaat veranderen, verzekert wethouder Ver- mue-Vermue. Zij wil na de zo mer met aanwonenden en de dorpsraad aan de slag om een haalbaar plan op te stellen voor de herinrichting. Eén hobbel is genomen. De pro vincie wilde niet dat de Postweg als doorgaande weg een der tig-kilometerzone zou worden. Vermue-Vermue: „We hebben inmiddels toestemming om dat toch te mogen doen." Hoeveel geld er te besteden is, is nog niet duidelijk. Een nieuw subsidie verzoek bij de Europese Unie loopt. Eerdere zijn afgewezen. Vermue-Vermue wil zich dan ook niet blindstaren op Brussel. Het college van B en W heeft voorgesteld alvast 191.000 euro voor de herinrichting uit te trek ken en daar komt, aldus Ver mue-Vermue, nog zo'n 500.000 euro bij, dat de gemeente voor de samenwerking op waterge bied heeft gekregen van water schap Zeeuwse Eilanden. Ricardo en Natasja Verhagen op de Piet, de plek waar zaterdag een chri door Frank Balkenende DE PIET - Als hij lacht, blinken je drie gouden tanden tegemoet. Eén is ver sierd met een diamantje, de tweede laat een uitgesneden pistool zien, terwijl een blanco exemplaar ernaast zegt dat ge woon goud al gek genoeg is. Zijn huid getuigt van vele bezoekjes aan de tat- too-shop. Ricardo Verhagen uit Oost-Souburg lijkt een zware jongen, maar heeft de criminele wereld met duistere zaakjes, stapels geld en veel bling-bling de rug toegekeerd. Zijn le ven wijdt hij nu aan God. „Hij is de weg!" Ricardo en zijn vrouw Natasja, allebei 31 jaar, helpen mee met de organisatie van een christelijke gezinsdag, die mor gen plaatsvindt op de oever van Het Veerse Meer, het recreatiegebied De Piet. Daar zal Ricardo, puttend uit het bijbelse boek Jesaja, 'getuigen van de wonderbaarlijke liefde van God'. „Die we eigenlijk allemaal zoeken." De bekering is het beste wat hun is over komen, straalt het Souburgse stel. Dat klinkt niet vreemd als ze hun geschiede nis vertellen. Ricardo, die zijn jeugd in Kort gene door heeft gebracht, en Natas ja. groot geworden in Rilland, groeien voor galg en rad op. Ricardo: „We ko men alletwee van de straat, zijn kinde ren van gescheiden ouders, hadden nie mand die ons corrigeerde en dan ga je je eigen regels bepalen." Het begint als tiener met een inbraak in een school. Boekjes pikken, de siroop- zinsdag plaatsvindt. fles leegdrinken, dat soort gein. Niet lang daarna ontdekt hij dat zijn gokver slaafde vader zijn zwarte contanten in het dashboard van zijn auto wegmof felt. „Dan pikte je een hoop flappen en ging je op stap." De poort naar de onderwereld ligt dicht bij, want hij hoeft slechts de kunstjes van zijn oudere broers af te kijken. „Mijn broer had een hoerenkeet, ik ver leende hand- en spandiensten. Het ging zo van kwaad tot erger, want je wilde natuurlijk meer geld maken dan je broers. Het leven draaide om geld en be zit." Gevangenis Diefstal, drugshandel, vrouwenhandel, Ricardo heeft zo'n beetje alles gedaan wat God verboden heeft. Talloze keren wordt hij opgepakt. „Het was gevange nis in en uit. Op dat moment deed je dat niks. Je leefde in een wereld waarin je elk gevoel voor waarden en ook eigen waarde verdrong. Als je vrijkwam, deed je stoer: joh, ik sta toch weer mooi bui ten." Ook Natasja heeft een ellendige jeugd. Vader valt als een blok voor een acht tienjarig groen blaadje en laat moeder achter, die 'toen aan de drank ging'. „Van mijn veertiende tot mijn achttien de moest ik voor mijn moeder zorgen, omdat ze regelmatig een delirium had. Ze is aan de drank overleden," Natasja mist aandacht en warmte, grijpt net als haar moeder steeds vaker naar de fles. „Het werd al snel een automatisme." Ricardo en Natasja kennen elkaar van de lts in Goes. Partners in misery, ook nadat ze vijf kinderen op de wereld heb ben gezet. Ricardo verdient geld met duistere praktijken, Natasja zwijgt meestentijds. „We konden heel moeilijk van de macht van de zonde loskomen. De zucht naar drank en drugs was sterk. Eigenlijk had den we al een duidelijke waarschuwing gehad bij een zwaar auto-ongeluk in een tunnel in Rotterdam. De gordels wa ren losgeschoten, de kinderen buitelden alle kanten op. Ik schreeuwde 'Heer, nu nog niet'. Het besef dat er een God be stond, was er altijd, in nood bad je wel eens. God was met ons, we overleefden het allemaal." Na twee weken is de verdoving uitge werkt en lijden ze weer hun oude leven tje. Tot op een dag, zo'n anderhalf jaar terug, hun eersteling ziek wordt. Ricar do: „We vermoedden een griepje, maar in het ziekenhuis bleek dat onze oudste zoon een zeldzame hersentumor had. Toen hij overleed, waren zijn laatste woorden: 'Mama, papa, God bestaat echt'. Toen dacht ik: 'Waar gaat dit le ven over?' Er is meer dan de leugen waarin ik leef." foto Willem Mieras Het is de dag van de wending. Ricardo en Natasja verbreken alle oude banden en sluiten zich in Vlissingen aan bij de Kerk van Berea, een Volle Evangeliege meente „Het geloof is praktisch en de kerk helpt mensen, dat spreekt ons aan." Alle stress ebt weg - „je wordt zo rus tig" - om plaats te maken voor een ri vier positieve energie. Ricardo wil zijn geld legaal verdienen. Hij volgt een op leiding voor rij-instructeur, Natasja stu deert thuis sociaal-pedagogisch werk. „We genieten nu van hele simpele din gen, die we vroeger oersaai vonden." Meisjes Het paar wil ook mensen dienen en richt de Stichting Colours in Goes op om straatjongeren een honk te bieden. Vervolgens de stichting 'Meisje, ik zeg je sta op', die ijvert voor een zorgcen trum voor meisjes met emotionele stoor nissen en gedragsproblemen. Deze stichting is ook de motor achter de christelijke gezinsdag op de Piet, die toepasselijk het thema 'God bestaat echt' draagt. Ricardo is er als organisa tor én apostel. „Heel kort, de zingeving van het leven is Christus." Zijn tattoo's getuigen nog van Sodom en Gomorra. Hij wil ze kwijt, maar dat is lastig en kostbaar. De inkt laat zich niet zomaar uitgummen. Daarom heeft hij op zijn rechterarm Openbaringen 20:10 over een draak heen laten zetten, symbool voor het goede dat in het bijbel vers over het kwaad zegeviert. De draak is overwonnen. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudisk.erk, op de Grote Markt,13.00-16.00 uur: Be klimming Peperbus; Monumenten, Stadhuis, Synagoge, ge vangenpoort en de Sint Gertrudis- kerk, 13.00-16.30 geopend ter bezichti ging; Markiezenhof, 13.00-16.30 uur: Roofvo gelshow; GOES Sportpunt Zeeland, Jaarlijkse zwemvierdaagse; HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; Zwembad Den Inkel, 13.00-20.00 uur: Zwemvierdaagse en 13.00-14.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55-plus- sers; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; YERSEKE Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - In niet één Nederlandse gemeente staan zo veel regentonnen als in Borsele. Wethouder A. van Opdorp (WD) reikte gistermiddag in Heinkenszand de duizendste uit. Van Opdorp kwam het duizend ste exemplaar op dezelfde ma nier afleveren als de eerste in Advertentie KOZIJNEN-ZONWERING www.aazet.nl Kapelle - Tel. 0113-33^3 juni 2000, met paard en wagen. De familie Adriaanse was de ge lukkige. ,,We hebben al een pomp voor grondwater, zoet grondwater uit een wel", vertel de mevrouw N. Adriaanse. „On ze paarden drinken ervan. En we hebben ook een gemetselde regenput waaruit we water ha len. Die regenton kan er nog wel bij. We hebben een mooie uitge kozen, een houten." Zuinigheid kan niet de reden zijn waarom zoveel inwoners van Borsele een regenton aan schaffen. Water is niet duur. Woordvoerder D. Rouw van de gemeente denkt dat het suc ces te danken is aan een goe de promotie. „En Borsele heeft veel buitengebied met vrij veel vrijstaande woningen." De duizendste regenton mag gistermiddag door Van Opdorp officieel uitgereikt zijn, volgens een lijstje van de gemeente zijn er sinds 2000 al 1073 verkocht. De meeste in het eerste jaar, 260. Vorig jaar bleef de teller op 116 exemplaren steken, dit jaar gaat Borsele daar alweer over heen. De liefhebbers hebben de keuze uit een luxe kunststof regenton van 168 liter a 39,50 euro, een 'gewone' kunststof ton van 220 liter voor 26,50 euro, een houten van ongeveer 200 liter a 68 euro, een balkonton van 110 liter voor 36,50 euro en een raintainer die zwevend aan een regenpijp kan worden bevestigd. Van elke ver kochte regenton gaat vijf euro naar een goed doel, evenredig ZIERIKZEE - Een 16-jarige jongen uit Zierikzee en een 19-jarige Rotterdammer hebben zichzelf gisteren aangege ven bij de politie. De jongens hebben bekend net waters noodmonument in Zierikzee - een beeld van vrouw en kind - te hebben vernield. Het monument werd in de nacht van zaterdag 11 op zondag 12 juni vernield. Het beeld werd van de sokkel getrokken en de opgeheven lin kerarm afgebroken. De bronzen arm bleek bovendien ver dwenen. Op het vandalisme werd door met name oudere Zierik- zeeënaren - die de watersnoodramp hebben meegemaakt - geschokt gereageerd. De vernielers van het beeld zijn be reid te tonen waar zij de afgebroken bronzen arm hebben gedumpt. De gemeente wil het beeld zo snel mogelijk res taureren en terugplaatsen. Wanneer dat zijn beslag gaat krijgen, is volgens Croné nu nog niet te zeggen. „Mis schien blijkt het wel beter een nieuwe arm aan het beeld te zetten in plaats van de oude. Dat moeten we nog bekij ken. "De gemeente gaat proberen de kosten van restaura tie en herplaatsing te verhalen op de degenen die het beeld vernielden.. KAPELLE - De brandweerkorpsen van Kapelle en We- meldinge die samen éénendertig leden tellen, krijgen nieu we bluskleding. De Kapelse burgemeester S. Kramer zal de nieuwe kleding maandagavond om half acht officieel overhandigen tijdens een bijeenkomst in de hal van het ge meentehuis in Kapelle. De korpsen waren toe aan iets nieuws. De huidige kleding was door slijtage dringend aan vervanging toe. Aan brandweerkleding worden hoge eisen gesteld wat betreft hitte- en waterbestendigheid en zichtbaarheid. MIDDELBURG - Voor seks met een minderjarige is een 23-jarige man uit Hilversum door de Middelburgse recht bank veroordeeld tot 240 uur taakstraf. De man had tij dens zijn studententijd in Vlissingen (juli 2003) een min derjarig meisje bij zich in huis genomen. De rechter bena drukte gisteren dat het meisje zelf had gevraagd om bij de jongeman te mogen wonen. De man had vervolgens misbruik gemaakt van de situa tie. „Hij heeft geen acht geslagen op het feit dat een kind van die leeftijd zeer kwetsbaar is", aldus de rechtbank De verdachte werd ook schuldig bevonden aan het bezit van kinderporno. Als stok achter de deur kreeg de man ook een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maan den opgelegd en 12 maanden verplicht elektronisch toe zicht. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 30-jarige man uit Oost-Souburg veroordeeld tot een taak straf van 200 uur en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden. De man heeft in december 2003 een minderjarig buurt kind misbruikt. Het meisje was destijds 12 jaar oud en zet te de verdachte tot zijn daden aan omdat ze op zoek was naar seksuele ervaringen. „Hij heeft misbruik gemaakt van de situatie. Als volwassene had hij zich moeten be heersen", concludeerde de rechtbank. door Wendy van den Hurk ARNEMUIDEN - Misschien dat het op het eerste oog zo lijkt, maar de Zeeuwse gezinsdag is geen variant op die van de Evan gelische Omroep. Het program ma zit dan wel vol muziek, se minars over opvoeding en pre ken van Gods woord, je moet er gewoon voor naar de Piet „Heel wat jaren terug, organi seerde een stel een houseparty in de Piet. De beheerder vond dat destijds maar niks," vertelt organisator Dennis Karei. „Toen dat stel, Ricardo en Na tasja Verhagen, jaren later is be keerd tot het geloof, kwam die beheerder bij hen terug. Hij zei: als jullie nog eens iets willen or ganiseren, dan mag je het ter rein wel drie dagen hebben." En dat andere, dat is een christe lijke gezinsdag geworden. Den nis Karei organiseert de dag sa men met het stel. Zaterdag ge beurt het, in Arnemuiden. Het programma is gevarieerd. Op het hoofdpodium komt bij voorbeeld dominee Florimco van der Rhee spreken. Ricardo en Natasja Verhagen komen ge tuigen en Theo van Teijlingen treedt op. De dag is oecumenisch: van pinkster tot gereformeerd. Alles is present. Er zijn ook tenten, waar se minars te beluisteren zijn. Die gaan over het huwelijk, opvoe den en alleenstaande ouders. Kinderen die liever niet stilzit ten, kunnen terecht bij het kin derprogramma van de Marmx- kerk. Daar is een springkussen en kunnen ze bijbelliedjes leren zingen. Voor jongeren is er een voetbalveldje en een muziekpo- dium met DJ's. Hoofdgast André Rouvoet van de ChristenUnie heeft afgebeld. Toch heeft Dennis Karei zin in zaterdag. Aan een bezoekersaan tal durft hij zich niet te wagen. „Met het oog op Ragnarock durf ik niet hoger te gaan dan 500 be zoekers. Ze mogen in elk geval gratis naar binnen. Als het nou een beetje mooi weer wordt, krij gen we misschien wel een festi valsfeer. Het Veerse Meer op de achtergrond, lekker luieren in het gras. En samen bidden is na tuurlijk ook niet verboden." verdeeld over ontwikkelingsor ganisatie Novib en de actie Zee land helpt Zambia. Het geld gaat naar projecten voor schoon drinkwater in derdewereldlan den. Zo snijdt het mes aan twee kanten. De regenton-actie is dit jaar wel licht voor het laatst. Althans, de Novib wil ermee stoppen. De on dersteuning via ontwikkelings centrum COS-Zeeland vervalt dan ook. Borsele kijkt nog of een vervolg mogelijk is. Het aan tal regentonnen blijft wel groeien. Iedere koper van een bouwkavel in Borsele krijgt een tegoedbon voor een regenton. Als iedereen daarop ingaat, komen er in Bor sele in tien jaar nog eens dui zend tonnen bij. (Advertentie) Seizoenen wieken door hef jaar Veranderend licht, wolkenpatronen.. Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen2 Daar moet je zelf iets aan doen. Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u. Kees den Herde Interieurstyling Walcheren www.keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 33