zc Havengebied is gouden woonplek SieMatic A Zeelandbrug wordt vanaf 2007 vanuit Vlissingen bediend vmmm 49.95 Individueel Design andschapsarchitect Adriaan Geuze prijst Goese moed deeënmarkt in De Mythe Landschapsarchitect Adriaan Geuze ©RVKKERY DESMAEK ZEÊLAND Celstraf voor bedreigen Hirsi Ali Vuurwerk in toiletpot Vragen over nieuw fietspad Nisse Auto niet terug na proefrit Onderdak voor dominee met groot gezin Beleef het in Onder de Toren zeeuwse almanak Vut 0113-315649 nl -uredactie@pzc.nl thus 31' 4460 AA Goes Lrtentie-exploitatie: r j en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^.Vlaanderen: 0114-372770; naai: 020-4562500. iderdag 23 juni 2005 editie Bevelanden-Tholen rFrank Balkenende UOES - Het Goese haventer- «in is een slapende schoonheid Jiie wakker moet worden ge- nst.Een plek aan het water en clil bij de binnenstad, zulke tbieden zijn gewild. „Ik durf zeggen dat als het haventer- goed wordt omgevormd tot Kmgebied, iedereen er naar- lewil." andschapsarchitect Adriaan jeuzevan het bureau West 8 in otterdam voor urban design indscape architecture bezit gebreide ervaring met pro- nin watersteden. Hij is te- Ess curator van de Tweede In- nationale Architectuur Bien- ïle in Rotterdam, die de titel (Zondvloed draagt en de - in Nederland - onder latte gevaren van de zee [etst. leuze is via een prijsvraag ior de gemeente Goes geselec- ïfd om een plan te ontwikke- a voor het havengebied. Vol- aie week dinsdag is hij in Goese theater De Mythe ivan de sprekers op een idee- unarkt over de herbestem- iingvan dat gebied, uisdat nog een nat industriet- rrein, de gemeente wil het in lapjes reclyclen tot een woon- ïjk met uiteindelijk 1200 tot iOO woningen. mbitie aize - hij kent Zeeland goed [heeft er ook familie - prijst imoed van de Goese bestuur- ;rs, „Er spreekt ambitie uit. (gemeente gaat zelf de dis- ssie aan: bouw je nieuw aan randen van de stad, op ak sen weilanden, of verleng je [centrum in noordelijke rich- 1 Het eerste is goedkoper, tweede biedt kansen om je istad architectonisch, maar ik in de markt te onderschei- let is een uitdaging om aan en relatief smalle haven weef- 1 te maken dat aansluit bij de amerken van een typische ederlandse waterstad die ses is. Geuze oriënteert zich iarop. Hij vindt het bijvoor- sld interessant om de lijnen i vormen van de verdwenen rtificaties aan de noordkant iade stad als uitgangspunt te men. Zo kunnen sporen uit [.verleden bewaard blijven een nieuw concept. „Je moet leen nieuw type waterstad Het Goese havengebied is volgens architect Adriaan Geuze een toplocatie. maken, geen kopie van oude ste den." De landschapsarchitect geeft, vooruitblikkend naar de discus sie komende dinsdag, een paar schoten voor de boeg. Het ha vengebied grenst aan de noord kant aan het Goese Meer. ook een wijk aan het water. Vol gens Geuze past die opzet niet bij Goes. „Het is een aantrekke lijke plek voor rijke mensen die aan het water willen wonen. Te gelijkertijd is het een in zich zelf gekeerde wijk, een enclave die weinig relatie heeft met de stad. Er is ook nauwelijks open bare ruimte, een passant kan bijna nergens aan het water ko- I0ES - Hoe moet een woon- ijk in het Goese havengebied uit zien? Goesenaren kunnen J 28 juni in theater De nhe in Goes vanaf 18.30 uur u ideeën en suggesties aan- agen. de foyer hangen voorbeelden d watersteden en historische arten van het havengebied. "*.00 uur begint een serie ïgen. Wethouder Thijs 't lat in op ruimtelijke or dening. Gemeentelijk archiva ris Frank de Klerk kijkt naar de historie van het havenge bied. Landschapsarchitect Adriaan Geuze geeft impressies van mo gelijkheden hoe een havenge bied kan worden omgevormd tot woonwijk. Tot slot kunnen bezoekers met de inleiders van gedachten wisselen. Belangstel lenden kunnen zich voor deel name opgeven bij de gemeente Goes. men. Die lobben waarop een soort boerderettes staan, zijn ook on-Nederlands. Het Goese Meer is een stukje Florida in de polder." Geen tweede Goese Meer dus. „Nee, het zou een wijk voor ie dereen moeten worden, dus zo wel voor de hogere inkomens als starters, voor jongeren en se nioren. Een combinatie is heel goed mogelijk. Wil je dat zo'n wijk echt leeft, zorg dan dat mensen er kunnen verblijven of doorheen fietsen. Dus creëer openbare ruimte langs de ka den, zet er bomen neer, zorg voor fietspaden en bushaltes. Denk aan voorzieningen en win kels. Iets moeilijker, maar wel mogelijk, ligt de combinatie van wonen en werken in de wijk. De afgelopen tien jaar hebben projectontwikkelaars daar niks mee gedaan. Het is een hele nieuwe tak van sport." Anders dan de vaak monotone buitenwijken in steden, gaat Geuzes voorkeur uit naar ver schillende typen woningen met een eigen gezicht. „Het is een uitgelezen plek voor patiowo ningen met steigers aan de ka den. Vanuit je woonkamer kijk je op je bootje, zodat die buiten boordmotor onderdeel wordt van je interieur. Je moet er na tuurlijk geen duizend maken, sommige mensen zullen een tuin willen, anderen een appar tement. De kracht zal in de combinatie zitten. Een wijk die warm en collectief aanvoelt, bij voorbeeld door klinkerstraten, en tegelijk tegemoetkomt aan individuele lifestyle-wensen." Geuze heeft in gedachten al twee valkuilen omzeild. Het zou een fout zijn om de wijk 'met de rug naar het Goese Meer en het recreatiegebied Hollandsche Hoeve te bouwen'. „Vroeger was het havengebied de voorkant van de stad. Bij de ontwikkeling van een water front moet je daar rekening mee houden. Verder ligt er een park naast, dat niet echt inten sief wordt gebruikt en prima aansluit. Je hoeft dus geen apar te groenzone in de wijk zelf te maken." Hoogbouw Geuze is niet tegen hoogbouw in het havengebied. Een eindje de lucht in. mag best. „Denk dan niet in termen van Manhat tan, maar aan hoogbouw die bij Goes past." Hij hoort voor het eerst van de bouw van een zeventig meter hoge woontoren in het Stationspark. „Huh? Zijn ze gek geworden? Zo'n to ren kun je niet overal en zeker niet solitair neerzetten." Hij vindt dat Goes zich wel mag onderscheiden door spraakmakende architectuur. „Nieuwe vormen, sculpturen waarmee je een landmark schept. Iedereen vindt het Gug- genheim-museum in Bilbao mooi. Waarom zou Goes zich niet aan zo'n stijl wagen?", vindt de landschapsarchitect. Het wordt financieel geen ha chelijk avontuur-, weet hij ze ker. „Een gerenommeerde pro jectontwikkelaar als Pro- per-Stok, die Goes adviseert en luchtfoto Willem Mieras delen mag ontwikkelen, springt er anders niet in. Daar zitten weer grote banken ach ter en die kunnen rekenen. Dit soort projecten wordt voor het overgrote deel gefinancierd door marktpartijen en subsi dies voor infrastructuur. Voor de gemeente bliift de openbare ruimte over. Het is financieel te doen als je het gebied gefaseerd ontwikkelt. Het is een toploca tie, een slapende schoonheid die wakker moet worden ge kust." I960 - Op 28 oktober geboren in Dordrecht. 1987 - Studie Landschapsarchi tectuur, Landbouwuniversiteit Wageningen 1987 - Oprichting West 8 urban design landscape architect ure, Rotterdam 1994 - heden - Schiphol Aiport Landscapes 1995 - Sikkensprijs en Maas- kantprijs jonge architecten 1996 - ontwerp Schouwburg plein Rotterdam 1996-1999 - Hoogleraar vak groep Architectuur TU Delft 1996-2000 - Borneo/ Sporen- burg, stedebouwkundig plan, Amsterdam 2003 - Buona Vista Park, Singa pore 2002 - heden - Centraal Station Rotterdam 2002 - heden - docent Harvard University, Boston 2003 - heden - Masterplan Stratford, Engeland 2004 - heden - Grand Museum of Egypt, Cairo 2004 - heden - Curator Interna tionale Architectuur Biennale, Rotterdam (Advertentie) aand van het mannende boek bij aankoop van minste €12,50 Appel, Als broer en zus wond vanaf 17.30 uur 'enu uit astenrijk ulade, Wiener schnitzel ^getarische schnitzel Wiener melange Tsooffio.oo (vegetarisch) *Neren:on8 -886 866 -Directiekamer tos Heeren 'itilde wereld (Advertentie) VAN 24 juni 17.00 - 22.00 uur 25 juni 12.00 - 22.00 uur 26 juni 12.00 -18.00 uur Abdijplein Middelburg door Melita Lantinq ZIERIKZEE - In de loop van 2007 verdwijnt de brugwachter definitief van de Zeelandbrug. Vanaf dat moment wordt de Advertentie AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-24 64 64 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein, Grenadierweg 17a, 0118-62 95 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 brug tussen op afstand bediend vanuit Vlissingen. „Het kan maart worden of september, dat weten we 1111 nog niet", zegt A. Huurman, ambtenaar van de provincie Zeeland. Door deze maatregel komt geen personeel op straat te staan. De bediening van bruggen op af stand is niet nieuw binnen de provincie Zeeland. Inmiddels is ruime ervaring op gedaan met deze techniek in het Kanaal door Walcheren. Daar worden de bruggen in Vlissin gen, Oost-Souburg en Middel burg al enige tijd op afstand be diend vanaf de sluis in Vlissin gen. Dagtaak Volgens Huurman is de tijd rijp om ook de Zeelandbrug op af stand te gaan bedienen. „Dat heeft onder meer te maken met efficiency en goed werkgevers schap", zegt Huurman. „De Zee landbrug is in de zomer druk, maar in het voor- en najaar en de winter rustig. Dan zijn er mis schien vijf tot zes openingen per dag. Dat is natuurlijk geen volle Voor de scheepvaart biedt bedie nen op afstand voordelen. „Tij dens de wintermaanden is de brug beperkt open en zit er in het weekend geen brugwachter op de brug. Dat is toch een be lemmering voor de scheepvaart. Je belt nu eenmaal niet snel een brugwachter van huis als je al leen maar een stukje wilt varen. De sluis in Vlissingen is 24 uur per dag bemand", aldus Huur man. Om de brug veilig op een af stand te kunnen bedienen, wor den camera's geplaatst. Ook blijft het nog steeds mogelijk om - in noodgevallen - de brug vrij te maken voor het verkeer. „We hebben een goede relatie TRAIL 3 Praktische 3-persoon koepeltent met luifel. Inclusief draagtas, haringen en scheerlijnen van 84.95 ERIK Nieuwe Burg 22-28 Middelburg Tel.: 0118-611741 MIDDELBURG - Een zeventienjarige inwoner van Axel is door de kinderrechter veroordeeld tot een celstraf van 174 dagen, waarvan 60 voorwaardelijk. De jongen stuur de in vorig jaar november dreigmailtjes naar het ROC in Terneuzen. Op die manier had hij ook een bommelding ge daan. Hij schreef dat hij de bommen verstopt had in de kruip ruimte onder de school. Verder had hij dreigbrieven ge stuurd naar Ayaan Hirsi Ali. „Dat was in een periode dat ze veelvuldig werd bedreigd", reageerde de rechter giste ren tijdens de uitspraak. „Je hebt niet erg nagedacht over de gevolgen van je daden.. De jongen moet zich naast zijn straf ook onderwerpen aan het toezicht van de kinderbe scherming en hij moet deelnemen aan een cursus agressie- beheersing en sociale vaardigheden. GOES - De politie heeft gisteren drie jongens van veer tien en vijftien jaar uit de gemeente Noord-Beveland aan gehouden. De drie zouden disndagmorgen in een Goese school vuur werk in een toiletpot hebben gegooid. De toiletpot en een afvoerbuis gingen daardoor kapot. Ook een plafond liep schade op. De politie verwacht nog meer aanhoudingen te verrichten. NISSE - PvdA-Statenleden C. Ollebek en M. de Koster willen tekst en uitleg van het dagelijks provinciebestuur over de aanleg van een fietspad langs de Drieweg van Nis se tot de doorgaande weg naar 's-Gravenpolder. Dat pad moet aan de westkant van de weg komen, vinden Gedepu teerde Staten, onder meer omdat aan diezelfde kant al een fietsverbinding richting Heinkenszand ligt. Fietsers die bij Nisse willen doorrijden langs de Drieweg, hoeven dan niet over te steken. Volgens vragenstellers Ollebek en De Koster leven toch vrij veel bezwaren tegen aanleg aan de westkant. Zij vragen zich af of er wel voldoende is doorgesproken met aanwonenden en waterschap Zeeuw se Eilanden. GOES - Een onbekende man heeft woensdag een auto niet teruggebracht, nadat hi] die voor een proefrit had meegekregen bij een garagebedrijf in Goes. Het gaat om een zilverkleurige Volkswagen met opvallende oranje blokken aan de zijkanten. De auto heeft een waarde van ruim 20.000 euro. Het is in Goes de laatste maanden regel matig voorgekomen dat auto's niet werden terugge bracht. GOEDEREEDE - Dominee J. van Estrik, zijn vrouw en hun tien kinderen hebben weer een dak boven het hoofd. Het kroostrijke predikantenge zin moet op last van de rechter binnenkort de pastorie verlaten en krijgt nu onderdak in een huurhuis elders in Goedereede. Om alle twaalf gezinsleden plaats te kunnen bieden, moet een aantal tijdelijke gebouwtjes bijgeplaatst. Dat Van Estrik uit de pastorie moet, heeft alles te maken met de kerkscheuring in Goedereede. Vorig jaar fuseer den Nederland Hervormde kerk, de Gereformeerde kerken in Nederland en de Evangelisch Lutherse gemeente tot de Protes tantse Kerk in Nederland (PKN). Een aantal gelovigen, waaronder dominee Van Estrik, ging niet mee met de fusie, het geen uiteindelijk leidde tot de oprichting van de Hersteld Her vormde Kerk (HHK). De twee kerken voerden vervolgens een juridisch gevecht over het eigen domsrecht van zowel het kerkge bouw als de pastorie. Het geval van Van Estrik staat niet op zichzelf. Naar schatting enkele tientallen predikanten die bui ten de PKN zijn gebleven, moe ten andere woonruimte zoeken. (Advertentie) dé woonwinkel van Middelburg Orisant Makelaardij: Open Huis Magistraat zaterdag 25 jum van 10.00- 12.00 uur Woongoed Middelburg Tentoonstelling "Uit As herrezen" tot eind juli 2005 Decorette NU 15% korting op onze huiscollectie Anker-Desein Koken, smaakvol en efficiënt, da's LOGUS over zorg, wonen met zorg en welzijn Rabobank Hypotheken en verzekeringen Paso Doble Mexicaans-Argentijns restaurant. reserveren: tel0118 - 636960 Nieuwe Kerkgang 1 MfPHVn Middelburg EfiSUl (Onder de jHEUjV Lange Jan) I www.onderdetoren.com met de meldkamer."Naast de Zeelandbrug worden ook de slui zen in Veere over enige tijd op afstand bediend. Ook daarvoor geldt dat het extreem rustig is in de wintermaanden. Het personeel van de Zeeland brug en sluizen gaat straks aan het werk op de sluis in Vlissin gen. Huurman verwacht niet dat er mensen boventallig ra ken. Inhuren „We zijn met de toekomstige for matie al een heel eind op het ge wenste niveau. Op de Zeeland brug zit bijvoox-beeld maar één vaste medewerker, de rest is tij delijk personeel wat wij inhuren van een gespecialiseerd bu reau." Om over anderhalf jaar het extra personeel te kunnen huis vesten in Vlissingen, wordt het huidige gebouw daar uitge breid. Eindelijk was het dan zo ver: die man uit Vlissingen ging met vut, 71a veertig jaar wer ken. Samen mei z'n vrouw ver heugde hij zich er erg op. Wat konden ze niet allemaal sa men ondernemen. Toen eindelijk de langver wachte laatste werk-donder- dag aanbrak, was het stra lend weer. En dat bracht het echtpaar op het idee diezelfde avond nog met de caravan te vertrekken, het maakte niet uit naar welke plaats. Drie da gen later belde hun dochter. De collega's van de man had den een verrassingsparty op touw gezet. Op vrijdagavond hadden veer tig man zich verzameld in het afgehuurde buurthuis, en met z'n allen waren ze naar het huis van de nieuwe vutter ge togen, teneinde hem en z'n vrouw mee te nemen. Het werd inderdaad een verras sing, maar dan voor de colle ga's: ze. stonden voor een ge sloten deur. Het feestvarken en zijn eega zaten immers gezellig voor hun caravannetje, driehon derd kilometer verderop. Het werd maar een heel klein feestje die vrijdagavond. De collega's hebben zich voorge nomen voortaan toch maar ie mand van de familie in te lich ten over een verrassingspartij tje. 't Is namelijk namelijk wel zo leuk als het feestvar ken er zelf ook bij is...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31