komt van de grond Uticon denkt, ontwerpt en legt aan Remmen met je handen Jan Baan wast zijn handen in onschuld roject innovatie acties stimuleert ontwikkeling Zeeuwse economie Telfort opnieuw in etalage PC komt eind leze zomer met nobiele telefonie "i winstdaling I" 'organ Stanley het bedrijf Vendex KBB haalt winst Hoger handelstekort EU Omzetdaling door lawaaiprotest donderdag 23 juni 2005 Iftrjpffrev Kutterink Niet minder dan 2,4 mil- Ljeuro gaf de Europese Com- vorig jaar aan Zeeland L nieuwe ontwikkelingen in ^bedrijfsleven te stimuleren, p Zeeland pakte samen met «lei organisaties de adschoen op en 'gooide een snin de vijver'. „De rimpelin- azijn er; ondernemers beden- gezamenlijk nieuwe din- 5 Zeeuwse bedrijfsleven ver- •j\vt (en dus ontwikkelt) zich verhouding te weinig. Begin ;4 is onder voorzitterschap i MKB Zeeland Task Force ^richt: een samenwerkings- ïiand van de Zeeuwse afdelin- Evaii Bouwned, Metaalunie, e'.o-VNI, Recron, Horeca en zorgsector. Ze werken samen TNO, Syntens en de Hoge- jflol Zeeland. samenlijk trokken ze met de avincie aan de bel voor aopese financiële steun. En kregen ze: 2,4 miljoen euro. i: extra geld uit Brussel moet rgen dat het Zeeuwse sLnjfsleven en daarmee de yvse economie een extra repper krijgt. „Steeds weer gen dat het slecht gaat met Zeeuwse economie schiet zoveel op", resumeert voor- ar Peter Feijtel van MKB eland. „Net zomin als al dat Mat in innovatieplatforms, levert weinig concrete din- aop. Daarom heeft MKB Zee algekeken of het zelf mensen andere gedachten kan zet- ïtheeft dat opgeleverd? !astrenge selectie zijn er in- ddels 24 projecten in gang ge- Of zoals we dat noemen: pro- ict-markt combinaties. Samen- ikingsverbanden tussen on- raemers die gezamenlijk nieu- n bedenken, ontwikke- en op de markt zetten. Ik d toe: het is pretentieus. ;nt MKB Zeeland kan niet behulp van een paar projec- even de economie verande- we willen een steen in 1ISTERDAM - UPC introdu it eind deze zomer mobiele fonie via betaalkaarten. Het belbedrijf wil in Nederland uktaandeel winnen door bp op prijs te concurreren, it de tarieven van de nieuwe spaid-dienst zullen worden, UPC gisteren nog niet !C is het eerste kabelbedrijf Nederland dat in mobiele tele- >t. Daarbij zal de onder ging gebruikmaken van het *3 serk van telecomaanbieder age. De mobieltjes worden iocht via telecomwinkels en dgen afzetpunten van UPC. skelketens als Hema en Al- i Heijn bieden al geruime mobiele telefonie aan. Ook turen daarvoor netwerkruim- ifl bij bestaande aanbieders, vlasten verwachten dat er in derland nog voldoende ruim- s voor prijsvechters. UPC Emet mobiele telefonie te ko- y - om een meer volledig dien spakket te leveren aan de ,os -^ment. De kabelaar ver- momenteel al digitale tele- mternet en televisie. De roductie van mobieltjes zorgt 'evens voor dat de ondeme- ig makkelijker buiten haar Kitionele afzetgebieden kan wren. Naast UPC wil ook ■andere prijsvechter zich de- zomer binnenwerken op de l isrlandse markt. Het Deense ïombednjf TDC keert de ko ets ftemaanden terug in Neder- ï-De voormalige aandeelhou- van Ben, dat inmiddels Mobile heet, introduceert dan nasymobile-concept, waar- ;ket bedrijf sinds maart suc- boekt in Groot-Brittannië. bet netwerk van Telfort wil de Denen mobiel bellen te- stuntprijzen verkopen. ANP rs;( ÏORK - De Amerikaanse rsd kobank Morgan Stanley topi «1 in het tweede kwartaal in. "'lelop 1 december begon- fil f 0ekiaar nettowinst zien j(ji ""met 24 procent tot 928 mil oos dollar vergeleken met 1,22 'S- f'ar(l dollar een jaar eerder, iw -omzet van de effectenhandel - nm, 'kalde met 9 procent tot 6 W dollar. De resultaten vie- l klisten tegen. Zij gingen inö Van een winst van 1.1 mil- M dollar. ANP de vijver gooien en we hopen dat de rimpelingen een golfbe weging teweeg brengen." Een golfbeweging? „Ik bedoel daarmee het stimule ren van een andere manier van denken. Door ondernemers een steun in de mg te bieden willen we vooral het denken in kansen stimuleren." Gebeurt dat dan niet? „Bij het midden- en kleinbedrijf ontbreekt het de ondernemers aan tijd om zich te verdiepen in het ontwikkelen van nieuwe din gen. Ze hebben hun handen meer dan vol aan het runnen van hun bedrijf. Niet dat er geen ideeën zijn. Maar ze heb ben wel een duwtje in de mg no dig om die ideeën te ontwikke len." Maar een subsidie voor het bou wen van een website voor Onder nemersvereniging Vrouwenpol der is niet innovatief te noemen. Dat project is in april wel als eerste gepresenteerd. „Dat klopt. Het gaat niet om het bouwen van de site alleen. Het gaat erom ondernemers bij el kaar te brengen en ze te laten sa menwerken. Iets dat ze anders niet zo snel zouden doen. Het is dan inderdaad wel belangrijk dat het daarbij niet blijft. Door het project met de website wor den ondernemers op een andere manier bij elkaar gebracht. In de hoop dat ze meer bij elkaar gaan zitten en nieuwe produc ten of diensten bedenken en ont wikkelen." Lukt dat dan? „We zien in allerlei sectoren dat ondernemers bij elkaar gaan zit ten en gezamenlijk nieuwe din- gen bedenken. In die zin werkt het project innovatieve acties dus wel degelijk. Er zijn projec ten die meer op lokaal niveau werken en projecten waaruit producten voortkomen die ook buiten Zeeland goed kunnen worden verkocht. Voorbeelden zijn de website Vrouwenpolder, het brouwen van Emelissebier op Noord Beveland, de ontwik keling van een strandreiniger en aardwarmtepompen, een hotel met drijvende kamers op het Veerse meer, certificering van de Zeeuwse kreeft en samenwer king tussen agrarische bedrij ven en aquacultuur. Kroonju weel is de ontwikkeling van In novation Island op Schou- wen-Duiveland. De woonecono- mie in optima forma. Je praat over 30.000 tot 35.000 mensen erbij. Een dorp waarin huizen en zorgcentra niet plompverlo ren worden neergezet. Behalve zorg is er ook aandacht voor domotica: technische snufjes in huis om het leven te veraangena men. Je ziet dat bedrijven gaan samenwerken om er allerlei nieuwe technieken voor te ont wikkelen." Is er een vervolg als een project is afgerond? „Het is heel belangrijk dat on dernemers blijven vernieuwen. Het hangt per project af. Er zijn er die uit zichzelf zo nieuw zijn dat er automatisch anderen geïn teresseerd in raken en er een markt ontstaat. Bij andere pro jecten is het zaak er bovenop te zitten dat de samenwerking ver der gaat. Let wel: we gaan niet op de stoel van ondernemers zit ten. Zij moeten het vooral zelf doen. We kunnen er alleen bij ondersteunen." Nu de bijdrage aan de Europese Unie ter discussie staat, bestaat de kans dat Nederland minder geld krijgt voor regiostimule ring. „Het Europese geld kunnen we zeker goed gebruiken. Maar in middels zijn er op dit project zo veel positieve reacties gekomen, dat er vanuit provincie en minis teries belangstelling is om het verder te ondersteunen. Vergeet niet dat Innovaties acties Zee land een voorbeeldproject is. We zijn daarover in gesprek, want de Europese subsidie gold voor 2004 en 2005. Het is belang rijk om het project voort te zet ten. Het project werpt zijn vruchten af. Of beter gezegd: we hebben een steen in de vijver ge gooid en de golfbeweging is er." MKB Zeeland houdt een bijeenkomst in Middelburg en presenteert er een aantal re sultaten van innovatieve acties. Te gast zijn onder andere voor zitter Loek Hermans van MKB-Nederland en Maria le Roy, gedeputeerde economie van de provincie Zeeland. LELYSTAD - Een belangstellende bekijkt de drievoudige aanpassing aan een heuse raceauto op de beurs AAN Mobiliteitsdagen 2005 op de RDW testbaan in Lelystad. De raceauto is aangepast voor autocoureur Terry Mader, zodat hij met zijn handen kan remmen, gasgeven en de koppeling kan bedienen op drie verschillende manieren. Ook is de auto door zijn teamgenoot normaal te gebruiken. foto Vincent Jannink/ANP door Jeffrey Kutterink YERSEKE - De ingenieurs van Uticon Dynatherm ontwerpen en installeren nieuwe produktie- lijnen. En ze optimaliseren de energiehuishouding en lossen milieuproblemen op. Evenzo goed zorgen ze dat de verlich ting brandt in scholen, biosco pen, dorpshuizen en winkelcen tra. Dat de computers en liften het doen. Dat de verwarming brandt en dat de telefoon over gaat. Het liefst willen ze al bij een pro ject worden betrokken als het nog maar een idee is. „We wer ken mee van studie tot opleve ring", zegt directeur Simon Bruijnooge. Om dat proces te kunnen uitleg gen, neemt hij een concrete op dracht als voorbeeld; een ma- trassenfabriek in Maastricht die maatregelen moest nemen om de concurrentie aan te kunnen. Uit marktonderzoek bleek dat het bedrijf wel kon groeien, mits de prijs om de matrassen te maken omlaag ging. De directie besloot dat die prijs met een kwart moest dalen en schakelde Uticon in om dat voor elkaar te krijgen. „Dan nemen we het hele produc tieproces onder de loep", zegt Bruijnooge. „Cruciaal in die fa briek is het drogen van matras sen in droogkamers. Giganti sche ruimten die veel vierkante meters kosten en die ook nog eens niet volcontinue werkten." Om de productie op te kunnen schroeven, moest de capaciteit van de droogkamers omhoog. Uticon ontwierp een nieuwe in stallatie. Eén die volcontinue matrassen droogt, waardoor de productie omhoog kan. „We heb ben eerst een proefinstallatie ge bouwd. Toen die werkte, heb ben we de plannen uitgewerkt. Inclusief een aanpassing van de logistiek." Het resultaat is dat de productie verdubbelde, zonder dat de fa briek hoeft te worden uitge- bi'eid. De kostprijs van de ma trassen kon omlaag. Het is slechts een voorbeeld. „Al laat het ook goed zien dat de sa menwerking tussen het inge nieursbureau en de afdeling energie, milieu en water de kracht is van Uticon Dyna therm. De projectleiders draai- den mee in ploegendienst om de kennis over te dragen." De vestiging in Yerseke is er een van de vier. Uticon Dynatherm is gevestigd in Eindhoven, Oss, Sittard en Yerseke (was tot juni Bergen op Zoom). Het bedrijf is opgesplitst in drie afdelingen: Uticon energie, mi lieu en water, Uticon ingenieurs bureau en Uticonnect (detache ringsbureau). Hoewel Uticon veel voor de industrie werkt, ligt het zwaartepunt bij de voe dingsmiddelenindustrie en de lichte chemie. Al zijn opdracht- gevers zeer divers. Een greep: Budelpack, Zeelandia, Philips Lighting Vitrite, Philip Morris, Nutricia en Daf Daarnaast ontwerpen inge nieurs installaties voor bijvoor beeld dorpshuizen, bioscopen, winkelcentra en scholen. Het gaat van verlichting en verwar ming tot data- en telefoonlijnen en sanitair. „Als het goed is, zie je niets van ons werk, maar on dervindt je wel het gemak." Recente projecten zijn de nieuw bouw van de faculteit Dïrenge- neeskunde van de Universiteit Utrecht, Pathé Cinema's en de Stadsschouwburg in Eindho ven. Recente Zeeuwse ontwer- Naam: Uticon Dynatherm Plaats: Yerseke Opgericht: 1980 Aantal medewerkers: 150 Omzet: 8 miljoen euro pen zijn onder andere het Dorps huis nieuwe stijl in Oud-Vosse- meer, de ontvangstruimte van het Zeeuws biologisch museum, de Vliedbergschool in Goes en de basisschool in Amemuiden. Behalve projecten in de installa tietechniek adviseert Uticon be drijven en instellingen ook over brand- en explosieveiligheid en legionella. Uticon energie, milieu en water houdt zich onder andere bezig met industriële warmte en kou de processen. „Verder verzorgen die ingenieurs ook de milieuver gunningen. Want de regels zijn zo streng, dat ondernemers door de bomen het bos niet meer zien." Het werkgebied is heel Nederland. „Afhankelijk van het werk wordt gekeken welk kantoor de opdracht het beste kan doen. Wij zijn nu bijvoor beeld bezig bij Nutricia in Zoe- termeer." Zeeland Sinds juni is het kantoor in Ber gen op Zoom gesloten en ver huisd naar Yerseke. „Tachtig procent van het perso neel komt uit Zeeland", vertelt accountmanager Jozias Marijs. „Bovendien is er sprake van een onbalans op de Zeeuwse markt. AMSTERDAM - Telfort gaat mogelijk opnieuw in andere handen over. Het Financiële Dagblad meldde gisteren dat de mobiele telecomaanbieder, die de afgelopen jaren hard is gegroeid, praat met potentiële kopers. De vraagprijs zou 1,2 miljard euro bedragen. Telfort wil de besprekingen niet bevestigen. Een woord- voerster van de onderneming verklaarde dat Telfort 'als pareltje van de telecomsector veel belangstelling krijgt'. „We staan stevig op eigen benen en zijn financieel ge zond." Het Britse mm02 verkocht Telfort in april 2003 voor 25 miljoen euro aan Greenfield Capital Partners. Vo rig najaar verkocht die investeringsmaatschappij een be lang van 52 procent met een flinke winst door aan de in vesteerder Marcel Boekhoom. ANP AMSTERDAM - Vendex KBB heeft in het laatste deel van zijn gebroken boekjaar 2004/5 een nettowinst be haald van 18 miljoen euro. Dat blijkt uit de resultaten die het detailhandelsconcern bij de Kamer van Koophandel (KvK) heeft gedeponeerd. De cijfers bestrijken een perio de van zeven maanden (juli 2004 tot februari 2005). Vendex KBB, eigenaar van ketens zoals Hema, V&D, De Bijenkorf, Praxis, Hunkemöller, Dixons en Dynabite, is momenteel in handen van een consortium van investeer ders. Zij namen het concern vorig jaar over. De nieuwe ei genaren beëindigden de beursnotering van Vendex KBB. waardoor het bedrijf de publicatie van zijn resultaten kan beperken tot deponering bij de KvK. De omzet be droeg 2,62 miljard euro. De Hema nam daarvan 561 mil joen euro voor zijn rekening. V&D is goed voor 418 mil joen euro aan verkopen, De Bijenkorf kende een omzet van 246 miljoen euro. Voor dit jaar is Vendex KBB gema tigd positief. Het concern stelt vast dat de moeilijke marktomstandigheden ook de eerste maanden van dit jaar zijn blijven aanhouden. Maar dankzij genomen maat regelen verwacht Vendex KBB voor 2005/2006 op een ho ger operationeel resultaat uit te komen. ANP BRUSSEL - Het handelstekort van de Europese Unie met de rest van de wereld lag in april op 9,7 miljard euro. In dezelfde maand vorig jaar was dat nog 7,2 miljai'd, zo meldde bureau Eurostat gisteren. De twaalf eurolanden hadden in april juist een overschot van 1,3 miljard euro op de handelsbalans, vergeleken met een plus van 6,8 miljard een jaar eerder. In april lag de ex port in de eurozone 0,9 procent hoger dan in maart en de import steeg met 1,3 procent. ANP DEN HAAG - Middenstanders aan de Turfmarkt en op het Spuiplein in Den Haag klagen steen en been over het kabaal van de actie voerende agenten bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. De horeca zegt per dag honder den euro's aan omzet mis te lopen. Klachten bij de politievakbonden helpen niet. „Als burge meester Deetman dit van tevoren had gezegd, dan hadden we de zaak gesloten en waren we nu op vakantie", mop pert de eigenaar van een café. „Ik kan er best inkomen dat de politie demonstreert tegen de bezuinigingsplan nen. Maar veertien dagen lang, dat is te gek." GPD Accountmanager Jozias Marijs van Uticon bij een door dit Yersekse bedrijf ontwikkelde machine in de fabriek van Zeelandia in Zierikzee. foto marijke folkertsma Er is meer vraag naar dit soort dienstverlening dan er in Zee land aan aanbod is. Dat bete kent dat Zeeuwse bedrijven toch al vaak bij ons kantoor in Bergen op Zoom aanklopten. Een voorwaarde om naar Zee land te verhuizen was voor ons wel dat we in een representatief pand op een goed bereikbare plaats konden gaan zitten." Vanuit het kantoor in Yerseke werken 40 medewerkers: 25 op kantoor, 15 op projecten. De am bitie is om snel door te groeien naar 40 medewerkers op kan toor en 30 in de buitendienst." Bruijnooge zegt dat het vinden van goed gekwalificeerd perso neel geen probleem is. Marijs: „De meesten hebben een oplei ding aan een hogere technische school of technische universi teit." Bruijnooge benadrukt dat creativiteit belangrijk is voor de toekomst van het bedrijf. „De traditionele industrie ver dwijnt. Van massaproductie moeten we het niet meer heb ben. Dat betekent dat we vooral sterk moeten zijn in het ontwik kelen van nieuwe technieken." door Eric de Bie DEN HAAG - Eigen schuld, dikke bult. Dat zegt Jan Baan, mede-oprichter van het softwarebedrijf Baan, in feite in zijn onlangs verschenen biografie De weg naar markt leiderschap tegen beleggers die veel geld met aandelen van zijn onderneming hebben verloren. 'Zo hebben ze naar hun eigen portemonnee gere deneerd en gedacht dat ze een veilig gokje konden wagen', schrijft de streng gelovige Baan. Na lang wachten verscheen deze maand het boek over de carrière van de voormalige be stuursvoorzitter van Baan Company. De financiële we reld keek daar reikhalzend naar uit, want Baan zou ein delijk zijn visie geven op de stormachtige opkomst en snel le ondergang van het Veluwse bedrijf. De teleurstelling is echter groot. Baan geeft ieder een de schuld, behalve zich zelf. Voor de gedupeerde be leggers toont hij weinig mee lij. 'Die particuliere beleggers heb ik eigenlijk helemaal niet gewild.' Baan staat symbool voor de internethype in de ja ren negentig van de vorige eeuw en het uiteenspatten van de zeepbel. In zijn boek is chronologisch te volgen hoe een klein Nederlands bedrijf uitgroeide tot een toonaange vende international. Het be gon allemaal eind jaren zeven tig, toen Jan Baan het inven tieve idee kreeg een Neder lands administratiepakket te ontwikkelen. Nadat broer Paul bij de onder neming werd betrokken, ont wikkelde Baan zich in rap tempo tot een van de meest succesvolle softwarebedrij ven van Nederland. In 1995 kreeg Baan een notering aan zowel de Amsterdamse als de Amerikaanse effectenbeurs. In de hoogtijdagen was het tien miljard dollar waard. Veiliggesteld Met de beursgang begon ech ter alle ellende. Twee jaar eer der had de Amerikaanse parti cipatiemaatschappij General Atlantic een belang in Baan genomen. Opeens stond er der tig miljoen dollar op de reke ning, maar de investeerder eis te wel dat er een beursnote ring kwam. De gebroeders Baan, blij dat de toekomst van hun geesteskind was vei lig gesteld, vonden het prima. Terugkijkend heeft Jan wel zijn twijfels. In 1998 kwam Baan in de problemen door dat het zijn financiële doel stellingen niet meer haalde en enkele boekhoudtrucs naar buiten kwamen. De Azië-cri- sis speelde het bedrijf ook nog parten, waarna de koers van het aandeel kelderde. Jan Baan was inmiddels te ruggetreden als topman, om dat de financiële wereld de ei- gendomsbelangen van groot aandeelhouder Baan Invest ment (een participatiemaat schappij waarvan de broers ei genaar waren) te ondoorzich tig vond. Zijn opvolgers maak ten er vervolgens een knoei boel van, meent Baan. De nieuwe topman Tom Tins- ley noemt hij wel een 'haar scherp strateeg, maar hij was niet in staat snelle beslissin gen te nemen'. Baan Compa ny werd uiteindelijk op het nippertje gered door een over name en maakt nu deel uit van het Amerikaanse SSA Global. Rechtszaak Duizenden beleggers verloren veel geld aan het hele avon tuur. In Nederland loopt nog steeds een rechtszaak tegen de broers Baan. De oudste slaapt er niet minder door. Hij zegt veel brieven van be leggers te hebben ontvangen. 'Maar iedereen heeft zijn ei gen tekortkomingen, net zo als ik de mijne heb Baan meldt nog even dat hij en zijn broer zelf het meeste geld heb ben verloren. Hij zegt er al leen niet bij dat ze allebei nog steeds multimiljonair zijn. Jan Baan heeft inmiddels een nieuw bedrijf opgezet: Cor- dys. In het laatste hoofdstuk van het boek prijst hij dat schaamteloos de hemel in. De pijn van gisteren voelt hij niet meer. 'Het is een litteken geworden.' GPD Jan Baan: De weg ilaar markt leiderschap. Mijn leven als on dernemer. Pearson Education, 19,95 euro, ISBN 9043008788.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25