zoektechniek op internet zc PZC Delta pakt geluid stortplaats aan Minder camembert op Chiracs hoofd Geen bewijs voor prijsafspraken in bergingsbranche euws-Brabants bedrijf vraagt octrooi aan op digitaal adresboek Tennet staat op scherp De ouderwetse smaak van oma's appeltaart Eerste stap tegen tekort Portugal Posco investeert miljarden in India Goede gastheer wijst de weg in milieustraat anken passen daling via ternet aan Kutterink js - Het vinden van inter- en e-mailadressen moet introductie van het Inter- Uresboek voortaan een stuk Ber gaan. Het Zeeuws-Bra- jbebedrijf Delfblue introdu it de webdienst vandaag na van een jaar. jde achterliggende techniek Utrooi aangevraagd. Bijzon- dat het adresboek vanaf jaag via 760 internetadres- leunden is. Maar wat iedereen ook zoekt, niemand zoekt om te zoeken." Een tiental programmeurs heb ben een jaar aan de techniek ge sleuteld. Inmiddels is er octrooi op de virtuele robot aange vraagd. Net als bij bestaande zoekmachines, struint die auto matisch het internet af op zoek naar adressen en bijbehorende e-mailadressen. ,.Het verschil met de techniek bij zoekmachi nes is dat onze robot specifiek zoekt naar adressen", legt Van Tol uit. „Een zoekmachine zoals Google is sterk in alle informa tie. Het adresboek vooral in adressen." Over de techniek zelf wil hij niet veel kwijt. Robot De robot verzamelt al een maand of drie adressen op inter net. De achterliggende program matuur is voor een deel geba seerd op de database van Delf blue met geregistreerde bedrijfs gegevens en voor een ander deel op een zoekmechanisme dat het hele worldwide web informatie vergaart. Het is een zelflerend en zoekend systeem: op basis van zoekopdrachten die mensen invullen worden de gegevens aangevuld. Via het internet adresboek kun nen web- met bijbehorende e-mailadressen worden gevon den. Na het intypen van de naam van de gezochte organisa tie (product of dienst) met daar bij de vestigingsplaats, ver schijnt daarna het adres van de gezochte website in beeld, voor zien van een of meerdere e-mail adressen. De gegevens kunnen met één muisklik in het adres boek van e-mailprogramma Out look worden toegevoegd. Ook kunnen particulieren, bedrijven en instellingen zelf hun gege vens toevoegen (gratis en be perkt of 60 euro per jaar en heel uitgebreid). Om misbruik te voorkomen, worden de gegevens eerst gecontroleerd voordat ze op internet worden gezet. De si te is nu nog in het Nederlands en Engels. Binnen een aantal we ken is de Duitse vertaling be schikbaar. Behalve www.inter- netadresboek.nl heeft Delfblue nog eens 759 van dat soort adres sen (in allerlei talen) geregis treerd, zoals het intemetadres- boek.org en internétsearch- book.com. Ze verwijzen alle maal naar hetzelfde adresboek. „Verbazingwekkend dat die alle maal nog vrij waren. Alleen de adressen bij elkaar zijn al veel geld waard." De ABN Amro bank zoekt voor Delfblue een groot bedrijf om het project we reldwijd op te zetten. ARNHEM - Het lijkt nog lang niet op de situatie van au gustus 2003, toen de temperatuur van de rivieren tot 28 graden steeg. Met de 23 graden die de Rijn sinds dinsdag meet bij Lobith is de gevarenzone nog ver verwijderd. „Maar we zijn alert", zegt de woordvoerder van Tennet in Arnhem, de beheerder van het landelijk hoogspan ningsnet. Blijft de temperatuur van de Rijn en andere ri vieren de komende dagen op 23 graden, of stijgt de tempe ratuur, dan is beperking van de elektriciteitsproductie in Nederland niet uitgesloten. Want het koelwater dat de elektriciteitscentrales teruglo zen in de rivier mag niet warmer zijn dan 30 graden. Door gaans lozen ze het water zeven graden warmer terug dan ze het innemen. Afgelopen vrijdag hebben Tennet, de elek triciteitsproducenten, Rijkswaterstaat en het ministerie van Economische Zaken de 'klokken nog eens gelijk ge zet'. Want sinds de smoorhete zomer van 2003 is koelwa ter een hot issue geworden. Toen was de stroomproductie dermate kritiek dat grootverbruikers als het toenmalige Parenco in Renkum (nu Norsk Skog) leveranciers van stroom werden. GPD 0113-315649 pzc.nl redacties» pzc.nl jus 31,4460 AA Goes irtentie-exploitatie: Ij.en Midden-Zeeland: 0113-315520; Lre-Vlaanderen: 0114-372770; 020-4562500. derdag 23 juni 2005 je Franse president Chirac verwijt 'de Nederlandse regering egoïsme, j3'Balkenende de poot stijf houdt ^afdracht aan de Europese Unie -'h wil zien met meer dan de 600 Wneuro. Tot voor kort zou ik ge- «thebben dat de heer Chirac kilo's sPtnde camembert op zijn kop heeft ,ZOn uitspraak. De grootste uitga- W in het Europese budget wordt 'nnddoor de subsidies aan de land- 31 moet dringend iets aan gebeuren, ^uitgerekend Frankrijk, de groot- kgunstigde, houdt die hervormin- 'tierkant tegen. Wie is hier nou lls'i$ch? Maar een paar fietstochtjes oeDordogne hebben me nieuwe thien gegeven, en een beetje ca- ®bert van Chiracs eerbiedwaardige 'dgeschraapt. De Dordogne, of pre ciezer gezegd, Quercy, is een landschap van grote bekoring. De bevolking loopt er al lange tijd terug en de sporen daar van zijn evident. Er zijn nog oude boer derijen in bedrijf, maar er zijn ook ver laten boerderijen, en prachtig gerestau reerde voormalige boerderijen. Het landschap is kleinschalig en zeer afwis selend. Er zijn kleine velden met tabak, koren, tarwe, maïs, maar ook braaklig gende wilde veldjes en rijk begroeide bermen. De velden zijn omzoomd en gelardeerd met bosschages van wisselende omvang en samenstelling, de landwegen slinge ren daar liefelijk doorheen. Het boeren land is niet efficiënt, maar wel bekoor lijk. En daarmee zie je dus de contou ren opdoemen van een mooi dilemma, alsof op die harmonische velden ook tweedracht is gezaaid. Moeten we land schap en boeren sparen, of willen we domweg goedkoop graan, vlees en kaas? De Nederlandse landbouw is zeer efficiënt en staat aan de top in Eu ropa. Een mooi vlak land, goed georga niseerd, met kundige, alerte boeren. De ruilverkavelingen van de jaren vijftig, de goede kaarsrechte verbindingswe gen, bemesting en gewasbeheersing hebben daar een forse bijdrage aan ge leverd. Weilanden zonder bloemen, weggemaaide vogels, verstikte sloten. Omdat we daar nu spijt van krijgen, hebben we subsidies bedacht om te be talen voor wat we mooi vinden. Een me- tertje of wat weiland langs de sloot- rand wild laten, een maandje later maaien, zelfs subsidie op koeien die in de wei lopen in plaats van op stal staan. We willen met subsidies het oude land schap terug dat verloren is gegaan in de zucht naar efficiency. Daartoe moe ten we precies definiëren wat we mooi vinden en daar een tarief voor bepalen. Dat vraagt veel geregel. Het is bekend dat bij prestatieloon de aandacht zich richt op wat beloond wordt, met ver waarlozing van wat niet expliciet be loond wordt omdat het niet benoem baar is. Als we verkeerd prikken, mis sen we over een paar jaar wat we nu over het hoofd hebben gezien. Zoals een volkomen onverwacht bosje in het weiland. Bedenk maar eens een subsi dieregeling voor onverwachte bosjes. Om het Franse platteland in stand te houden, moet je vooral kleinschalig heid in stand houden. Geen ruilverkave lingen opleggen en de velden mooi per eigenaar aaneenrijgen. En ervoor zor gen dat in dat versnipperde land kleine boeren een aangenaam bestaan heb ben. De beste methode daartoe lijkt me een aanvulling op het inkomen die klei ner wordt naarmate het inkomen hoger wordt. Zo blijven boerderijen met een kleine opbrengst levensvatbaar. Dat geeft een levend platteland'dat op inter ne krachten zijn aantrekkelijkheid be houdt, in plaats van met prijzen per on derdeel. Daarmee voorkom je de inge wikkelde Nederlandse omweg: eerst in de jacht op efficiency alle tierelantij nen saneren, en ze er vervolgens gesub sidieerd weer op plakken. Ik wil best wat bijdragen aan het be houd van het Franse landschap. Ik heb weliswaar tegen de Europese Grond wet gestemd, maar het ging mij niet om de centen. De Europese samenwerking is een goed vehikel om zo over de lands grenzen heen bij te dragen aan landen en landschappen die voor ons ook grote betekenis kunnen hebben. Joop Har tog het alfabet van Zeeland WGGGNGR dagbladen I zoeken van websites of jöadressen is niet altijd een- ég. Het kan op een aantal geren, bijvoorbeeld via een machine (zoals Google), resultaat bestaat vaak uit hits. De kans dat het ge- tebedrijf er niet bij staat of as achteraan bungelt is it Ook bij het intypen van geschatte adres blijft een spelling en de juiste exten di, com. org). „In de digita- riefoongids of Gouden Gids azeer weinig webvermeldin- tzegt directeur M. van Tol Delfblue. „Net als in de pa- d versies. Als je het inter nes van de buurman wilt n, moet je hem nu nog op to," Tols bedrijf houdt kantoor lijen en in Kamperland (bin- kort Goes). „Het is toch raar er nog geen centraal sys- t bestaat, waar websites, ujjadressen en adres- en te lgegevens geregistreerd pen worden?" irom kwam Van Tol op het leeninternetadresboek op te len. „De zoekfunctie is, sa il met e-mail, de meest ge- ikte functie van internet. BRUSSEL - De Europese Commissie heeft gisteren een rapport opgesteld over het begrotingstekort van Portugal, dat dit jaar volgens ramingen uitkomt op 6,2 procent. Dat rapport is de eerste stap in een proces dat leidt tot het op leggen van dwingende aanbevelingen aan de Portugese re gering. Naar verwachting stemmen de ministers van Financiën in september over die aanbevelingen. Portugal heeft al eer der in de tekortprocedure gezeten, maar raakte daar vo rig jaar weer uit na het nemen van enkele maatregelen. Naast enkele structurele zoals een hogere btw had de rege ring ook veel eenmalige maatregelen ingevoerd, zoals ver koop van staatsbedrijven, om het tekort onder de Europe se bovengrens van 3 procent bbp (bruto binnenlands pro duct) te krijgen. ANP BHUBANESHWAR - Het Zuid-Koreaanse staalbedrijf Posco gaat voor 12 miljard dollar investeren in de bouw van een staalfabriek in de oostelijke Indiase deelstaat Orissa. De jaarlijkse productie moet ongeveer 12 miljoen ton staal gaan bedragen. Gisteren tekenden vertegenwoordigers van de deelstaat en Posco een overeenkomst. Het is de grootste buitenland se investering in het land tot dusver. De fabriek wordt ge bouwd in de havenstad Paradip en zal aan 13.000 mensen werk verschaffen. Indirect profiteren naar schatting 35.000 mensen van het project. Orissa is een van de arm ste deelstaten van India. ANP/AFP door Wout Bareman TERNEUZEN - De Nederland se mededingingsautoriteit NMa heeft geen concreet bewijs ge vonden voor prijsafspraken tus sen de bergingsbedrijven in ons land. Een onderzoek daarnaar is stilgelegd. Maar de kartelpolitie houdt de ontwikkelingen nauw lettend in het oog. Eind 2003 begon de NMa een uit gebreid onderzoek. Dat leidde in het voorjaar van 2004 tot in vallen in de kantoren van Smit Internationale, Svitzer Wijsmul ler, Mammoet Van Oord en bij het sleep- en bergingsbedrijf Multraship in Temeuzen. De me dedingingsautoriteit onderzocht de gang van zaken bij wrakop ruimingen en bergingen op het water vanaf 1999. Directe aan leiding vormden de bergingspe rikelen rond het vrachtschip As- si Eurolink, begin 2003, op de Noordzee voor de Waddeneilan den. Over de gang van zaken toen werden Kamervragen ge steld. Verschillende bergers, on der wie Multraship, dienden des tijds een offerte in voor de ber ging, maar de opgegeven prijzen lagen beduidend hoger dan het bedrag waarvan het ministerie van Verkeer en Waterstaat was uitgegaan. Uiteindelijk werd be sloten het wrak niet te ruimen. Multraship en Smit werkten ook nauw samen bij de berging van het gekapseisde autoschip Tricolor in Het Kanaal, twee jaar geleden. samenwerkende banken noe- ideze standaard 'iDEAL'. El- tank zal de eigen naam in Sinatie met 'iDEAL' gebrui- lzoals 'Postbank iDEAL' of tobank iDEAL'. De naam is lse vertaling van 'ik "iel'. ïgrote banken - Rabobank, j-Fortis, ABN Amro en Post ij doen mee met de nieuwe aidienst. De standaard een einde maken aan de igroei van betalingsmetho- iop internet. dsvstemen als Way2Pay KG. E-Wallet van"ABN roenTootz van de Postbank ijnen. thuiswinkelen via internet Steen steeds grotere vlucht. ^]aar behaalden de Neder- internetwinkeliers een ft van circa 1,5 miljard eu- nam 30 procent meer dan in 'tbjkt dat 2,5 miljoen consu mes betalingen via internet, 'erbeeld met een credit- onveilig vinden. GPD door René Hoonhorst TERNEUZEN - Als beheerder van de milieustraten van de Zeeuwse Reini- gings Dienst weet Kees Bolleman alles van afval. De Oostburger draagt zijn kennis graag over op eenieder die na een verbouwing, een verhuizing of een groot feest bouwafval, verfresten, over tollige huisraad of een aantal zakken extra huisvuil komt lozen. Niet als een boeman die de minder en iets meer milieubewuste burger wel even vertelt waar hij zijn versleten bankstel, verrotte tuinset of afgewerkte olie dient neer te vleien, maar als een gastheer die klanten de weg wijst in de milieustraat of doorverwijst naar het af- valoverslagstation. Bolleman (49) is pas een paar jaar beheerder van een milieu- straat. Hij zat vroeger in de handel, maar vindt de overstap niet zo groot. „De contacten met mensen, het luiste ren naar hun verhalen, zijn ook als mi- lieustraatbeheerder het leukst. Boven dien ontvang je mensen lekker in de bui tenlucht." Er zijn onbehouwen gasten die de noodzaak van het scheiden van allerlei soorten afval niet zien. Maar een toezichthouder die de regels, milieu voordelen en kostenbesparingen vrien delijk uitlegt, kweekt en ontvangt vaak begrip. Niet dat iedere bedrijfseigenaar die naar een ander, veelal duurder, stortadres wordt verwezen of particu lier die voor de afgifte van bouwafval moet betalen altijd blij is. „Of ze moe ten door ons zijn doorverwezen naar een handelaar die hen betaalt voor een partijtje metalen sloopafval." Bolleman werkt meestal in Terneuzen, maar staat ook wel eens in Oostburg, Middelburg of een van de andere Zeeuwse milieus traten. Soms komen de verplichte diplo ma's bedrijfshulpverlening en de ehbo-cursus goed van pas. De kalende heer die laatst onzacht in aanraking kwam met een ijzeren punt aan de huif van zijn afvalkarretje, heeft daardoor geen blijvende schade aan zijn milieu- straatbezoekje overgehouden. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Inwoners van het Zuid-Hollandse Sliedrecht zijn blij dat Delta de overlast van achteruitrijdende shovels heeft weggenomen. Dat zegt voorzitter L. van Andel van de stichting werkgroep Der de Merwedehaven. De werk groep stuurde een maand gele den een brief aan Delta-direc teur D. Luteijn. Delta Milieu ex ploiteert de afvalberging Derde Merwedehaven in Dordrecht. De werkgroep klaagde erover dat Sliedrechtenaren iedere och tend om zeven uur wakker wor den gemaakt door de achteruit- rijsignalering van dumpers, kra nen en shovels op de stortplaats. Delta stelde in een eerste reactie geen maatregelen te willen ne men. „Maar na de aandacht die de brief heeft gekregen, hebben we geen piepje meer gehoord", zegt Van Andel. „Mijn compli menten." Een gesprek met de directie, zo als de werkgroep wilde, heeft nog niet plaatsgevonden. „We hebben antwoord gekregen van directeur P. Louwman van Del ta Milieu. Die schreef dat we met vragen en klachten terecht kunnen bij de milieucoördina tor. De werkgroep heeft geant woord alleen met de directeur te willen spreken. Daarop hebben we nog geen reactie gekregen." Delta-woordvoerder J. Nele mans kon gisteren niet bevesti gen of en welke maatregelen op de stortplaats zijn genomen. HECHT - Klanten die via in set kopen, hebben vanaf au togeen creditcard meer no- Om wildgroei van betaalmo- ijkheden te voorkomen en igevoel van onveiligheid bij uiten weg te nemen, kunnen metconsumenten gebruik 'm van de betaaldiensten thun bank. foto Wim Kooyman Kees Bolleman wijst een vuilaanbieder waar hij zijn overbodige spullen en afval kan storten. (Advertentie) 89% van de mensen die werk zoeken in de zakelijke dienst verlening zoekt een nieuwe baan tussen de personeels advertenties m de PZC JobTrack.nl, de banensite van de PZC en alle andere Wegener dagbladen, is de best bekeken vacaturesite van Nederland. De meest krachtige combinatie in personeelswerving: de PZC en JobTrack.nl Ook voor personeelswerving in de zakelijke dienstverlening,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23