PÜk ié; a tr lorssele blijft ook na 2013 open lü i x ah I varkenskarbonade ,2" Een rondje Boris-beuken in Kamer PZC K v>, Brussel zet mes in suikersector Europa 30° it |17° §32 aatssecretaris koppelt kerncentrale aan investeren in duurzame energie erikzeeënaar irdacht van rrorisme Prijs van ruwe olie daalt weer Op naar de Rode Dageraad Terreurcommissie kapittelt Aznar Ontpoldering wordt erg duur Oranje naar kwartfinale Grote telling van walvissen in Noordzee 700 gram 22 je jaargang no. 145 nderdag 23 juni 2005 nummer 1,25 ;Frnst Jan Rozendaal jfHAAG - Staatssecreta- Geel (CDA, Milieu) [kt aan een juridische jieenkomst met EPZ irineen aanmerkelijk la- sluitingsdatum van de ncentrale in Borssele is enornen dan 2013, zoals in het regeerakkoord t, In ruil daarvoor is volgens hem bereid (linke bijdrage te leve- aan duurzame energie. lovember wil Van Geel met voorstel komen, op basis een definitief besluit worden genomen over het ïniet sluiten van de kern- tralein 2013. ,LPF en SGP toonden zich Eiavond in het debat over de scentrale in Borssele voor- èr van openhouden na .CDA en D66 kunnen daar mee instemmen, als er een investering in duurzame gie tegenover staat. Voor de ieenkomst die Van Geel voor- (idt is dus een ruime Kamer- iderheid te vinden. oldioxide iGeel gaf aan dat hij in 2013 minste een extra hoeveel aan duurzame energie tot ld wil hebben gebracht ter otte van het vermogen van lorsselse centrale: 450 mega- Dat staat gelijk aan het mijden van 1,5 miljoen ton Idioxide, de uitstoot van een Im, hmi i HAAG - De Engelse poli- beeft gisteren in Londen de jarige Nederlander Rachid kt wegens terrorisme, man uit Zierikzee is volgens Nationale Recherche betrok- bij de vlucht van de geeste leider van het terroristische sladuetwerk. ig van de moord op CvanGogh, 2 november vo- jaar, zou hij het kopstuk van dgroep per auto naar eld van Brussel heb- gebracht. B. is opgepakt op wk van het Nederlands inbaar Ministerie (OM). Dat lenkt hem van lidmaatschap ihetHofstadnetwerk. Dit be- tijjl een woordvoerder van Landelijk Parket van het i Rotterdam, belast met ter- snebestrijding. Het OM Britse autoriteiten om miljoen huishoudens, aldus Van Geel. Kamerlid Duyvendak (Groen- Links) vond dat hij daarmee ne geert dat de kerncentrale langer radio-actief afval produceert. „U heeft de geneugten het alle maal tegelijk te willen", pareer de Van Geel. „Ik moet kiezen. Als ik het pistool op de borst ge drukt krijg, kies ik voor verbete ring van de luchtkwaliteit." PvdA, GroenLinks en SP zagen tandenknarsend hoe een Kamer meerderheid Van Geel de ruim te gaf zijn plannen uit te wer ken, Dat ook D66 inmiddels lan ger openhouden van de kerncen trale onder voorwaarden niet meer uitsluit, kwam woordvoer der Van der Ham op een karren vracht aan verwijten te staan. De linkse oppositie vindt het on mogelijk het debat over de kern centrale van Borssele goed te voeren zolang Van Geel weigert de Kamer inzage te geven in de rapporten waarop hij baseert dat sluiting in 2013 een schade claim oplevert van enkele hon derden tot één miljard euro. De dag nadat de Kamer besluit de centrale langer open te hou den, wil Van Geel de rapporten overhandigen. Zolang de slui ting mogelijk moet worden afge dwongen, schaadt inzage de po sitie van de staat, aldus Van Geel, zelfs wanneer de Kamerle den er vertrouwelijk kennis van nemen. Hij kondigde aan op te stappen als naderhand zou blij ken dat hij de Kamer essentiële informatie heeft onthouden. Daarmee kon hij niet iedereen overtuigen. PvdA-Kamerlid Samsom kondigde een motie aan om inzage in de rapporten af te dwingen. SP, GroenLinks, LPF en SGP maakten duidelijk de motie te willen steunen. Aangenomen dat de coalitiepar tijen WD en CDA tegen de mo tie stemmen, al is het maar om de staatssecretaris niet te be schadigen, dan zou D66 weieens de doorslag kunnen geven. Van der Ham gaf aan nog eens goed te willen nadenken of hij voor of tegen de motie gaat stemmen. Een door de politie aangehouden activist van Greenpeace ligt op de grond, terwijl de brandweer een aantal vaten opruimt. Greenpeace legde de vaten gisteren in de Hofvijver voor de regeringsgebouwen in Den Haag als protest tegen het besluit de kerncentrale Borssele langer op te houden. foto Harmen de Jong/GPD spiritueel leider van het Hof- inetwerk, Redouan-al I. alias Svrier', vertrok een paar uur demoord op van Gogh vanaf ïtttem via Griekenland en hjenaar Syrië. Hij deed dat ren ticket dat hij kort er- dad gekocht bij een reisbu- sin Zierikzee. geldt nu als veertien- rerdachte van het Hofstad- «erk. Hij kwam in beeld als kchte in een onderzoek rsnensènshandel en handel alse reisdocumenten van de «politie Zeeland. Dit onder- s 'Dolfijn' heeft volgens de taaie Recherche 'verschil- fe raakvlakken' met het on- naar het Hofstadnet- jina4 'Rachid B. was altijd al "Nacht in Zierikzee door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Een rondje Bo- ris-bashing (Boris-beuken). Zo noemde Krista van Velzen (SP) NEW YORK - De prijzen van ru we olie, die eerder deze week re cordniveaus bereikten, zijn gis teren gedaald ondanks een ver mindering van de voorraden in de Verenigde Staten. Op de termijnmarkt in New York sloot de notering van Ame rikaanse lichte olie voor leve ring in augustus 0,95 dollar la ger op 58,09 dollar per vat (159 liter), het laagste peil in vier handelsdagen. Het nieuws dat de voorraden ru we olie in de VS vorige week krompen, dreef de prijzen niet op, omdat de markt niet anders had verwacht. Daar kwam bij dat de voorraad benzine iets toe nam. Verder drukte het wegval len van de stakingsdreiging bij het Noorse olieconcern Statoil de prijzen. ANP gisteravond in de Tweede Ka mer de behoefte van enkele frac ties om hun gal te spuwen over de ommezwaai die D66 deze week maakte. De partij sluit het openhouden van de kerncentra le in Borssele na 2013 niet meer uit. „Weer een kroonjuweel van D66 met een kernexplosie uit eengespat", aldus Van Velzen. Volgens mikpunt Boris van dei- Ham (D66) verslikte ze zich bijna in haar beeldspraak. De Kamerleden van cle oppositie le ken elkaar inderdaad te willen overtreffen in de manier waarop ze hem konden afkammen. Dieclerik Samsom (PvdA) herin nerde het D66-Kamerlicl eraan dat hij tijdens het spoeddebat in februari veertien keer klip en klaar had gezegd dat de kerncen trale in Borssele dicht moet. „Nu gooit D66 al voor het debat de handdoek in de ring. De par tij zet haar milieugezicht steeds makkelijker aan de dijk." Als Van der Ham de kerncentra le van Borssele langer wil open houden in ruil voor meer duurza me energie, opperde Wijnand Duyvendak (GroenLinks), dan kan hij ook wel de bontverkoop aanjagen om zeehondjes te red den. Volgens Wien van den Brink (LPF) moet Van der Ham ophou den met zijn mitsen en maren. „Tot voor kort dacht het hele Ne derlandse volk dat D66 tegen kernenergie was, vanaf vandaag denkt het hele Nederlandse volk datD66 voor is." Van der Ham reageerde tame lijk laconiek. „Met mijn stand punt maak ik geen vrienden, maar het milieu wordt er wel be ter door." (Advertentie) MOSKOU - Communistische demonstranten houden rode vlaggen met hamer en sikkel omhoog en schreeuwen leuzen op een anti-regeringsbetoging in het centrum van Moskou. De betogers eisten het aftreden van president Vladimir Poetin. foto Alexandr Natroeskin/RTR Cosmeticabranche heeft moeite man te bereiken Ruim een jaar na de aanslagen in Madrid oordeelt een Spaanse parlementaire commissie dat oud-premier Aznar veel valt aan te rekenen. Hij misleidde het publiek en on derschatte het islamitisch terrorisme, zo valt te lezen in het rapport dat uitkwam naar aanleiding van het onderzoek. Of de aanslagen voorkomen had den kunnen worden, vermeldt het rapport niet. In vergelijking met andere natuurprojecten wordt ontpol dering langs de Westerschelde erg duur, zo heeft het Cen traal Planbureau (CPB) berekend: 333.000 euro per hecta re in Zeeland tegenover 200.000 tot 250.000 euro bij pro jecten langs de grote rivieren. Het CPB zet ook vraagtekens bij de noodzaak en de urgentie van M ;V. het onder water zetten van landbouwgrond. i Het Nederlands elftal heeft bij het -wereldkampioen schap voetbal onder 20 jaar de kwartfinales be reikt. De formatie van bondscoach Foppe de Haan versloeg gisteravond in Doetinchem Chili in de achtste finale met 3-0. De volgende te genstander is Nigeria. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Economie: 23, 24, 25 en 27 TEXEL - Vanaf zeven schepen en vanuit drie vliegtuigen wor den de komende maand dolfij nen en walvissen in de Noord zee geteld. De laatste telling da teert van bijna elf jaar geleden. Mardik Leopold van instituut Alterra op Texel is 'reisleider' op een van de schepen, de met een Russische bemanning varen de Victor Hensen. Leopold gaat tellen in het zeegebied tussen Denemarken, Duitsland en Engeland. In totaal gaan er met de Victor Hensen tien ervaren Nederlandse tellers van zeezoog dieren en zeevogels mee. Aan het zogeheten Scan 2-project wordt ook deelgenomen door de Zirfaea, een schip van Rijks waterstaat met Scheveningen als thuishaven. Het schip is onder meer uitgerust met een onderwaterrobot. De teloperatie kost ruim twee miljoen euro, waarvan het grootste deel wordt betaald door de Europese Unie. Leopold: „We verwachten nu la gere aantallen omdat jaarlijks veel zeezoogdieren als bijvangst sneuvelen in visnetten. De da ling zal waarschijnlijk ergens tussen de vijf en tien procent zijn." GPD pagina 3 ecosysteem op drift door Hans Gertsen BRUSSEL - De Europese Com missie heeft gisteren een ingrij pende sanering van de zwaar ge subsidieerde Europese suikersec tor aangekondigd. De plannen van het dagelijks be stuur van de EU voorzien onder andere in een forse verlaging van de garantieprijzen voor sui ker (-39) en suikerbieten (-42) in 2009 en een vermindering van de quota voor producenten. Eu ropese producenten worden daarmee gedwongen de concur rentie aan te gaan met veel goed kopere producenten van buiten de EU. De plannen moeten nog worden goedgekeurd door de Landbouw ministers. Die buigen zich waar schijnlijk in november over het zeer gevoelige dossier. Want de lang verwachte hervorming van het Europese suikerbeleid roept veel verzet op. Boeren, fabrikan ten, maar ook veel derde wereld landen hebben veel te verliezen als de plannen in de huidige vorm doorgaan. Boeren en suikerfabrikanten vrezen dat tienduizenden Euro pese akker bouwbedrijven die nu geheel of grotendeels van de suikerbietenteelt afhankelijk zijn, het loodje zullen leggen en tal van verwerkende bedrijven. In de Europese suikerindustrie zullen waarschijnlijk vele tien duizenden banen verloren gaan. Alleen al in Nederland staan 11.000 banen op het spel, vol gens tegenstanders van de plan nen. Zij pleiten voor een veel minder snelle en minder ver gaande afbouw van de subsi dies. De Europese Commissie verwacht overigens dat de gevol gen voor Nederland beperkt zul len blijven. De hardste klappen zullen volgens Brussel vallen in Portugal en Italië. GPD pagina 5 suikeroorlog loert Advertentie H O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 BH''I CfiliPI BBI Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor haam; .fi-ft'. automatische incasso van dit bedrag van onderstaand .«Hl m;|» r—Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gelrad. O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de jjlaats. krant gratjs oaarna wj| betalen: telefoon: (U per maand met automatische incasso (€19.95). e mail: :V; D pei kwartaal met automatische incasso 58.00), (postlbankreteningiiurnmer. perjaarmeu^ Kijk op MWWQ.nl/abonnereo. bal gratis 1 - 023123! öf stuur deze bon naar. P?.C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713,4460 WO Goes 8II711688"555530 het alfabet van Zeeland Adieprijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1