ïantal verkeersdoden neemt toe traatopera, theater, literatuur en veel muziek Verkeersovertreding eerste stap op criminele pad Leerlingen maken artistieke atlassen Racoon presenteert film van videoclips 17 fdagtekens bij belang van meldpunt voor onveilige situaties in Zeeland Idpunt ''NV' Benefietsingle levert 3000 euro op Cel in na verkeerscontrole A58 Korte stroomstoring in Vlissingen Kinderen voor behoud trapveld Zomerconcert Kamerkoor donderdag 23 juni 2005 yrnile Ca Ion «SSE - Het aantal doden van verkeersongeval- fjp.de Zeeuwse wegen is Lmen ten opzichte van vo- ^r. Tot en met 21 juni zijn j doden te betreuren te- vorig jaar, zo zei gedepu- v A. Poppelaars gisteren unvang van de vergadering iet Regionaal Orgaan Ver- jteiligheid Zeeland (RO- sls gekeken wordt naar de K twaalf maanden, dan :dat het verkeer er niet vei- op geworden is. Het jaarge- tlde staat volgens Poppel- naop 26 verkeersdoden te- kt 23 in de periode medio 2003 tot en met half juni :de helft van de verkeersdo- bestuurder of inzittende m personenauto en eender- êoort volgens de gedepu- s tot de categorie bromfiet- dvoetgangers. Hij noemde »k opvallend dat twee op Ëe verkeersdeelnemers om «en komt bij een eenzijdig ïai Door het ROVZ wordt steel onderzoek gedaan deze ongevallen. Gehoopt Ètdat uit dat onderzoek les- getrokken kunnen worden :de toekomst het aantal do- ;pdeze Zeeuwse wegen ver- öugte dringen. streven moet volgens toonland van verkeersvei- sdsorganisatie 3VO ook de i zijn om het Meldpunt Hersonveiligheid in stand oden. Dat meldpunt werd twee jaar geleden in het j geroepen zodat verkeers- smers onveilige situaties Btn doorgeven. In het iatierapport worden vraag- ès gezet bij het nut van oeldpunt. Vroonland stelde verkeersveiligheid nu een- veel geld kost. Een Ége verkeerssituatie kost ■rook heel veel geld. Daar- wees hij naar posten als teverzuim en ziekenhuis kosten en de ellende die men sen meemaken na een ongeval. Hij vindt dan ook dat het meldpunt moet blijven bestaan. „Als het één dode en twee zie kenhuisgewonden kan voorko men, dan heeft het z'n werk ge daan. Dan heeft het het goed ge daan." De leden van het ROVZ gingen gisteren unaniem akkoord met een voorstel om het meldpunt de komende drie jaar onder te brengen bij 3VO. Deze orga nisatie krijgt daarvoor jaar lijks, mits de provincie ak koord gaat, 35 mille. 3VO zorgt ook zelf voor huisvesting, perso neel, publiciteit en administra tie. Vroonland verwacht dat het meldpunt de komende jaren be ter zal functioneren omdat het ca\ lUiiuiiuncien uuiucti uci icvcicii aan u.c de eerste jaren wat te kampen heid in Zeeland had met opstartproblemen. Die zijn volgens hem nu verholpen zodat hij verwacht dat het meld punt een serieuze bijdrage kan leveren aan de verkeersveilig- door Emile Calon RENESSE - Verkeersonveilig heid wordt door de overheid te geïsoleerd benaderd en staat ook veel te laag op de politieke agenda, vindt korpschef F. Goudswaard. Hij stelde gisteren tijdens de Zeeuwse Verkeersvei- ligheidsdag in Renesse dat ver keersveiligheid benaderd moet worden als onderdeel van veilig heid in z'n algemeenheid. Hij voerde aan dat verkeerson veiligheid gerekend mag wor den tot de ernstigste vorm van criminaliteit in Nederland. „Door deze vornvvan criminali teit vallen per jaar zo'n duizend doden. Er is geen andere vorm van criminaliteit die zo'n wissel trekt op de samenleving", aldus de korpschef. Ook bracht hij naar voren dat uit onderzoek blijkt dat crimine len in zowat alle gevallen voor het eerst over de schreef zijn ge gaan in het verkeer. „Daar heb ben ze voor het eerst de officiële regels genegeerd. Het verkeer is dus het domein waar we abso luut de normen moeten handha ven", aldus een zeer stellige poli- tiecommandant. Als dat wordt gedaan, als daarop wordt geïn vesteerd, zo meent Gouds waard, 'dan voorkomen we een hoop problemen'. „Dan verval len uiteindelijk minder mensen in de criminaliteit." Tijdens het eerste gedeelte van de dag bracht verkeerspsycho- loog C. Wildervanck naar voren dat het aanpassen van de infra structuur in de verreweg de meeste gevallen de effectiefste methode is om de snelheid van het verkeer te verlagen. Het open treken van een 'blik agen ten' of alleen maar voorlichten van het publiek heeft in nogal wat gevallen veel minder effect. Hij raadde de politie dan ook aan om op te passen voor be stuurders die agenten zien als het middel om de verkeersveilig heid te bewaken. „De politie mag zich niet laten misbruiken", aldus de weten schapper. Pas als een weg is aan gepast mag volgens hem de poli tie daar snelheidscontroles hou den. „Dus niet handhaven als de infrastructuur niet in orde is." Volgens hem zouden bestuur ders die onveilige wegen laten aanleggen vervolgd moeten wor den voor het uitlokken van straf baar gedrag, zei hij half grap pend, half serieus. De steeds veiligere auto's zijn een toenemende bedreiging voor de verkeersveiligheid, vertelde hij verder. Bestuurders van zul ke auto's rijden uit een mis plaatst gevoel van veiligheid harder waardoor ze vooral een gevaar vormen voor andere ver keersdeelnemers, aldus Wilder vanck. Hij voorspelde dat het esp-systeem, waardoor auto's niet meer uit de bocht vliegen, flink wat slachtoffers onder de voetgangers en fietsers zal ver oorzaken. „De zwakke verkeers deelnemer wordt de klos." T ><r *-» - Op de Zeeuwse Verkeersveiligheidsdag werd een demonstratie slippen gegeven. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - De single 'De Ramp' heeft 3000 euro op gebracht. Het nummer is begin dit jaar opgenomen door Champagne Charlie samen met Danny Vera, Marion van Iwaarden, Engel Reinhoudt en de groep No Frontiers, om een bijdrage te leveren aan de hulpacties in Azië na de tsu nami van tweede kerstdag. De single werd landelijk uitge bracht. De opbrengst komt ten goede aan twee Zeeuwse hulppro jecten in Sri Lanka, van Remi Lobbezoo en van Father Kenneth Pereira. Het bedrag wordt woensdag 6 juli over handigd aan vertegenwoordigers van beide projecten. Dat gebeurt om 21.00 uur in jazzcafé Desafinado in Mid delburg tijdens een muziekavond. Het nummer wordt dan ook gespeeld. RILLAND - Bij een grootscheepse verkeerscontrole op de A58 en de Oude Rijksweg bij Rilland zijn in de nacht van dinsdag op woensdag 61 bekeuringen uitgedeeld. Eén be stuurder kwam wel heel slecht weg. Hij bleek nog vijftig dagen gevangenisstraf uit te moeten zitten en werd direct naar Torentijd in Middelburg gebracht. De meeste boetes (24) werden uitgedeeld voor het niet kunnen tonen van een rijbewijs. Verder voldeden acht auto's niet aan de technische eisen, bleken vijf wagens niet, of niet op tijd. APK gekeurd te zijn en hadden zes bestuurders te diep in het glaasje geke ken. Aan de controle namen behalve de diverse politieteams uit Zeeland en West-Brabant ook de Douane, de Mare chaussee, de Rijksverkeersinspectie en de Algemene In spectie Dienst deel. VLISSINGEN - Ongeveer duizend huishoudens in de om geving van de Vlissingse Gildeweg hebben het gisteroch tend een uurtje zonder stroom moeten stellen. Door een ondergrondse kabelbreuk kon Delta tussen 9.15 en 10.15 uur geen stroom leveren. De kabel is nog niet hersteld, maar de energiemaatschappij heeft gezorgd voor een tijde lijke omleiding, zodat er weer stroom was. ZIERIKZEE - Het huidige trapveld aan de Grevelingen- straat in omvang behouden, geen grote vijver erachter en ervoor zorgen dat het niet gevaarlijk wordt voor kleine kinderen. Dat willen Iris Bouw en haar zeventien leeftijdsgenoten bereiken met hun bezwaarschrift naar aanleiding van het voorontwerp bestemmingsplan Poortambacht 11 Zierik- zee. De jongeren weten zich gesteund door zo'n zevenhon derd medestanders, van wie ze in twee dagen tijd een handtekening kregen. De petitie werd eerder al aangebo den. De kinderen snappen niet dat de gemeente de helft van het veelgebruikte speelveld wil gebruiken voor woning bouw en de aanleg van een vijver. Een andere voetbalplek in de nieuwe wijk werkt niet, wijzen ze op het weinig ge bruikt veld bij het Kaeskenswater. Ze vragen burgemees ter en wethouders hun brief te beantwoorden 'in niet al te ingewikkelde woorden'. „Ongeveer hetzelfde als op het jeugdjournaal." unst IDELBURG - Een straatopera als ungsvoorstelling, Ellen ten Damme met een bigband, een theaterpro- over de wielerwereld en optre- iian onder anderen Sarah Bettens, iHintjens en Zap Mama. Het is een uit het programma voor het Mid- rgse Abdijplein in september, als ipnieuw het hart vormt van het Nazomer Festival, dat dit jaar wste lustrum beleeft. ^amsatie onthulde vorige maand grote locatieprojecten van het fes- dat dinsdag 30 augustus begint turt tot en met zondag 11 septem- Bij de Nieuwe Kerk in Zierikzee ■'net Griekse drama Phaedra van Claus opgevoerd, in diverse kuizen Ons Koninkrijk van Kes- reriks. bij kasteel Ter Hooge in dburg Tasso op basis van Goethe de zware plaatwerkerij op de dewerf The Ferryman van Paul inno de Nooijer uit Middelburg, ."fljgramma voor het Abdijplein, *jdag 2 september begint, is in- gramma Abdijplein tijdens Zeeland Nazomer Festival compleet rRolf Bosboom middels ook compleet. De opening, op de Balans, is de voorstelling Tijdvaar- ders van orkest De Volharding. Het is een opera buff a met muziek van Gerard Beljon op teksten van Lucebert. Het koor bevindt zich op een groot fietsge- vaarte met vijftig zadels. Diezelfde avond geeft het Jazz Or chestra of the Concertgebouw een con cert op het plein zelf. De bigband met achttien topmusici, onder leiding van Henk Meutgeert, speelt samen met de flamboyante zangeres Ellen ten Dam me. Later op de avond is de ZNF-band, de huisband van het festival, voor het eerst dit festival te horen, met Sjaak Lammers (toetsen), Kees den Hoed (bas), Michaël Coomans (gitaar) en Sal ie de Jonge (drums). Fluistertheater Voor kinderen is zaterdag 3 september de voorstelling Floor, Oto en Titus van Het Fluistertheater, een mobiel mi ni-theater met veertig koptelefoons, 's Avonds is het Limburgs Symphonie Or kest onder leiding van Ed Spanjaard op het plein te gast, samen met trompet tist Eric Vloeimans en pianist Jeroen van Vliet. Op zondagmiddag is er, traditiege trouw, een meezingprogramma. Dit keer geeft koorleider-dirigent Geert van Tijn openbare zangles. Met het oog op het 25-jarig ambtsjubileum van ko ningin Beatrix bevat het repertoire vooral vaderlandse liederen. Pleinmuseum Op zondagavond keert 'op algemeen verzoek' de flamencogroep Luna en Al- ta Mar, die vorig jaar een kort concert gaf, terug met een avondvullend pro gramma. Daarna wordt het beelden- de-kunst project Pleinmuseum ge opend, een flexibel tentoonstellingspa viljoen van kunstenaar-ontwerper René van Engelenburg. Elke avond pre senteert een andere kunstenaar er zijn werk. Achtereenvolgens zijn dat: film maker Peter Missotten, de beeldend kunstenaars Erwin Driessens en Maria Verstappen, componist Merlijn Twaalf hoven, beeldend kunstenaar Peter Struycken, choreograaf Piet Rogie, filmmaker en beeldend kunstenaar Bea de Visser en grafisch kunstenaar Mar tijn Engelbregt. Het Pleinmuseum be leeft morgenavond in Utrecht zijn lan delijke première. Maandag 5 september staat in het teken van literatuur. Van wege het negentigjarig bestaan van Querido maken auteurs van de uitgeve rij, zoals Bernlef en- Thomas Rosen- boom, een tournee waarbij het publiek de schrijvers ook in een andere rol zien, bijvoorbeeld als muzikant. Middelburg heeft de première van het project. Zeeuws talent Een dag later is de eerste voorstelling van De koers, een theatervoorstelling van het Mechelse gezelschap 't Arse naal over de passie, heroïek en tragiek van de wielersport. De locatie is een va riététent aan de Groenmarkt, vlak bij de Abdij. Op het plein zelf speelt de ZNF-band met jong Zeeuws talent: Joëlle Vierling (dinsdag), Chelsea Oost- dijk (woensdag) en Yentl Schieman (donderdag). Arno Hintjens (die tegenwoordig zijn achternaam weglaat), vroeger van TC Matic maar nu eigenzinnig vertolker van het Franstalige lied, treedt dinsdag avond op. De avond erna betreedt wkest De Volharding bevindt zich vrijdag 2 september op de Balans in Middelburg op een groot fietsgevaarte met vijftig zadels. f l Sarah Bettens, voorheen de zangeres van K's Choice, is de pu bliekstrekker op zaterdag 10 september. DAAU (Die Anarchistische Abend- unterhaltung) het podium, een menge ling van klassiek, folk, rock en andere muziekstijlen. Op donderdag 8 september komt de mu ziek van de Gentse singer-songwriter Sioen, die met een opvallend rauwe stem Engelstalige poprock brengt. Op vrijdag volgt de populaire groep Zap Mama, vijf zangeressen die soul, gospel en Afro-Cubaanse ritmes op dansbare wijze mixen. Sarah Bettens, voorheen de zangeres met de hese stem van K's Choice, is de publiekstrekker op zaterdag. Afgelo pen voorjaar verscheen haar eerste solo album: Scream. Het programma op het Abdijplein en te gelijk ook het totale Zeeland Nazomer Festival wordt zondagavond 11 septem ber afgesloten met een optreden van Ri- guelle Hautekiet De Luxe, drie door gewinterde muzikanten die het publiek meenemen op een muzikale wereldreis. Het complete programma is opgeno men in een festivalbrochure, die giste ren is verschenen. Deze is te bestellen via, onder meer, www.nazomerfestival ml. MIDDELBURG - In De Drukke rij in Middelburg zijn momen teel de resultaten van het scho lenproject Artlas te zien, dat de Teeken Academie Middelburg onlangs in samenwerking met docenten tekenen van middelba re scholen heeft gehouden. Het idee was afkomstig van do cent en kunstenaar Ko de Jonge, die uitging van de wetenschap dat leerlingen vaak de neiging hebben in boeken te tekenen en te schrijven. Hij nam de beken de Bosatlas als uitgangspunt en gaf leerlingen de vrije hand om een of twee pagina's nader in te vullen of compleet te verande ren, zodat geheel nieuwe boek werken ontstonden. In totaal deden er bijna vijfhon derd jongeren van Walcherse scholen aan mee, met als resul taat 39 haast onherkenbare at lassen, die zijn omgedoopt in art- lassen. Het grootste werkstuk is 'een voettocht over de wereld, waarbij een groot aantal atlaspa gina's aan elkaar werd geplakt tot een oppervlakte van twee bij twee meter. De leerlingen liepen daaroverheen met blote voeten die ze eerst in verf hadden ge doopt. In een vitrine op de ten toonstelling is werk van profes sionele Zeeuwse kunstenaars te zien dat verband houdt met het scholierenproject. De expositie, op het binnenplein van De Druk kerij, loopt tot en met maandag 4 juli. MIDDELBURG - Het Middel burgs Kamerkoor onder leiding van Lieven Deroo geeft zater dag een zomerconcert in de Koorkerk te Middelburg. Aan het concert wordt medewer king verleend door Jos Vogel, die enkele solo's op orgel en kla vecimbel ten gehore zal bren gen. Voor dit concert werd gekozen voor een religieus eerste deel, met de 'Missa si ambulavero' van Philippus De Monte en de 'Missa Brevis' van Knut Ny- stedt, en een profaan tweede deel met oude en nieuwe madri- galen.Het concert begint om 20.00 uur. door Rolf Bosboom GOES - Popgroep Racoon, die Goes (deels) als thuisbasis heeft, presenteert vandaag in de Am sterdamse bioscoop Kriterion een korte film. Deze heet, net als het album dat in april ver scheen, Another Day. Bij drie singles van dat album ('Happy family', 'Love you mo re' en 'Laugh about it') heeft Ra coon videoclips opgenomen die samen een film van een kwar tier vormen, maar ook onafhan kelijk van elkaar kunnen wor den bekeken. De trilogie is ge maakt in samenwerking met Corrino Media Corporations, dat eerder ook videoclips voor Beef!, Relax en The Sheer heeft gemaakt. De film staat ook op de nieuwe single, 'Love you more', die wordt uitgebracht als zogeheten dualdisc. Deze bevat, net als vroeger de langspeelplaat, twee kanten: een cd-zijde met de mu ziek en een dvd-zijde met de vi deo's. Another Day is het derde album van Racoon en is een ge slaagde comeback geworden, na dat de groep in het najaar van 2002 door platenmaatschappij Sony op straat werd gezet. De nieuwe cd kwam meteen op nummer 9 binnen in de album top 100 en ook de eerste single, 'Happy family', sloeg aan. Morgenavond is het Zeeuwse viertal weer eens in eigen pro vincie te zien in het Arsenaal theater in Vlissingen, waar tij dens de 'showcase' vijf bands en drie singer-songwriters vanaf 20.00 uur strijden om de titel van Zeeuwse Belofte in hun cate gorie. Racoon verzorgt aan het eind van de avond een gastoptreden van ongeveer een uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17