KSG-gebied twijfelt PZC Zeelandbrug op afstand bediend Nu het goede na een leven vol leugens Samen bidden in het gras bij de Piet 13 Badhuisstraat en Van Woelderenlaan toe aan opknapbeurt menwerking gemeente Vlissingen en BPF pensioenfonds stagneert agenda AAZET j P ill* x. j Ontucht met buurmeisje bestraft Fietsen kijken in Vlissingen Uitstel betaling voor Euregiotuinen Dominee vindt onderdak donderdag 23 juni 2005 ifFHjth Ramakers jSSlNGEN - Het tweede ge- van de Badhuisstraat en Burgemeester van Woelderen- p in de gemeente Vlissingen uden heringericht. De klin- r; «orden vervangen door as- herkomen royale fietspaden Je parkeerplaatsen komen 5een zijde van de weg. „Bij een medisch centrum komen wel enkele extra parkeer plaatsen aan weerszijden van de weg", zegt Lodewijk Hage van de afdeling beheer. De meeste parkeerplaatsen komen aan de zijde van de woonwijk. De herinrichting is een vervolg op de opknapbeurt van het eerste gedeelte van de Bad huisstraat. Het ontwerp van deze tweede fase kan nog aangepast worden. Deze week is de inspraak begonnen en geeft de gemeente voorlichting aan buurtbewoners over de plannen. Het streven is om in oktober met de uitvoering van het werk te beginnen. „Daar werken we naar toe, maar dat lukt alleen maar als alles meezit." Rond mei 2006 moet het werk afgerond zijn. De wegversmal lingen in de Burgemeester van Woelderenlaan worden verwij derd. Daarvoor in de plaats ko men drie verkeersdrempels. Het blijven wegen waar maximaal 50 kilometer per uur mag wor den gereden. De fietspaden worden breder; er worden de zogenoemde fietssug- gestiestroken aangebracht. De gemeente wil enkele grote bo men in de Badhuisstraat bij de herinrichting betrekken. Vol gens Hage zal door de nieuwe laag asfalt de geluids- en tril- lingsoverlast weggenomen wor den. In het gedeelte van de Bad huisstraat na de watertoren wordt ook de riolering vervan gen. jvFdith Ramakers HSSINGEN - De samenwer- de gemeente Vlissin gen de Stichting Bedrijfspen- jenfonds voor de Bouwnijver- pd (BPF Bouw) voor de ont- van het Scheldeter- ghangt aan een zijden draad- i pat bevestigen wethouder lerhage-van der Ent van Vlis- gen en BPF Bouw. Het pen- blonds is van koers gewij- en geeft de voorkeur aan Uprojecten in het buiten- Li boven het binnenland. juli volgt nog een overleg de twee partijen. „Dan Ljt de definitieve beslissing Lr de voortgang besproken", LtVerhage-van der Ent. lens de wethouder is het fr Vlissingen niet rampzalig >oet pensioenfonds zich terug- at. „De terugtrekking heeft s financiële consequenties ;k zal er niet om treuren als samenwerking wordt beëin- êJ. We hebben dan onze han- vrij om andere investeer- rsaan te trekken. Daar liggen Hiwe mogelijkheden." ocus iFBouw laat in een reactie we- het 'investeringsbeleid rategisch wordt heroverwogen dat de focus wordt verlegd irbuitenlandse projecten', rhage-van der Ent zegt met m dat BPF Bouw de samen- ■rkmg niet heroverweegt om- I het fonds geen vertrouwen seft in het project Scheldeter- in. „Dat is pertinent niet de re- a. BPF Bouw heeft het geld 5 om zich op het buitenland onën teren." Advertentie KOZIJNEN - ZONWERING WWW.AAZET. Me -Tel. 0113-33! Bezorgklachten: ■600-0231231 so maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; sterdags tot 12.00 uur BED ACTIE "ALCHEREN ijitenruststraat 18 'ostbus 8070 EB MIDDELBURG iel 0118-493000 [ex: 0118-493009 hnail; redwalch@pzc.nl •bunts Sep (chef) ^ertia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman "endyvan den Hurk 'osnde Vries (sport) [ENTRALE REDACTIE Stationspark 28 ?ostbus 31 A GOES Te|: (0113)315500 (0113)315669 ^ail: redactie@pzc.nl 'NTERNET Ntozc.nl '■Hail: web pzc.nl De gemeente Vlissingen en BPF bouw tekenden in 2000 een over eenkomst om samen te werken aan een nieuwe bestemming voor het terrein van de scheeps werf. Op het vrijkomende fa brieksterrein van circa dertig hectare in de Vlissingse binnen stad wil de gemeente onder an dere woningen, culturele voor zieningen en waarschijnlijk een jachthaven ontwikkelen. Daar voor zijn nu drie projectontwik kelaars plannen aan het uitwer ken, die uit moeten monden in een masterplan. Vijf jaar geleden kwamen BPF Bouw en de gemeente overeen om onderzoek te verrichten naar de mogelijkheden voor be bouwing van het Scheldeter- rein. Toen werd ook meegedeeld dat het pensioenfonds garant zou staan voor een aanzienlijk deel van de investeringen. BPF Bouw zou dienen als de vermo gende pai'tner van de gemeente. Het pensioenfonds belegt van oudsher in bouwprojecten „Maar twee jaar daarna werd de status van het contract al ge wijzigd. Wij hebben toen afge sproken dat BPF Bouw alleen nog een adviserende rol zou ver vullen voor de totstandkoming van het masterplan voor de KSG. Daar komt ook nog de keu ze voor de ideeën van de ontwik kelaars bij", zegt Verhage-van der Ent. MEKACTIVITEITEN JJPSKERKE - Vereniginsgebouw, 16,30 uur: Bewegen voor plussers; USKERKE - Burgemeester Adelaar- 20.00 uur: Concert van christelij- muziekvereniging Luctor et Emergo; DDELBURG - Wandelkerk, 13.30 Middelburgs kerkenpad, wande- 5olv een gids langs diverse kerken; onder de Lange Jan, 15.00 - Muur. miniconcert; ItnOe Hoop, 18.30 - 19.15 uur: gra- meklessen voor kinderen; 1STSOUBURG - Palazzolihuis Oran- 141, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve Pelten; SSINGEN Petruskerk, 9.30 uur: wssers yoga; Bibliotheek 't Spui, 18.00 uur: boekverkoop; UTELANDE Muziektent, 19.30 uur: sden orkest De Zeeuwse muzikan- Wi Arduin. ERING r.NiX - r:\?% :.:'k - •- Ricardo en Natasja Verhagen op de Piet, de plek waar zaterdag een christelijke gezinsdag plaatsvindt. door Frank Balkenende DE PIET - Als hij lacht, blinken je drie gouden tanden tegemoet. Eén is ver sierd met een diamantje, de tweede laat een uitgesneden pistool zien, terwijl een blanco exemplaar ernaast zegt dat ge woon goud al gek genoeg is. Zijn huid getuigt van vele bezoekjes aan de tat- too-shop. Ricardo Verhagen uit Oost-Souburg lijkt een zware jongen, maar heeft de ciiminele wereld met duistere zaakjes, stapels geld en veel bling-bling de rug toegekeerd. Zijn le ven wijdt hij nu aan God. „Hij is de weg!" Ricardo en zijn vrouw Natasja, allebei 31 jaar, helpen mee met de organisatie van een christelijke gezinsdag, die mor gen plaatsvindt op de oever van Het Veerse Meer, het recreatiegebied De Piet. Daar zal Ricardo, puttend uit het bijbelse boek Jesaja, 'getuigen van de wonderbaarlijke liefde van God'. „Die we eigenlijk allemaal zoeken." De bekering is het beste wat hun is over komen, straalt het Souburgse stel. Dat klinkt niet vreemd als ze hun geschiede nis vertellen. Ricardo, die zijn jeugd in Kortgene door heeft gebracht, en Natas ja, groot geworden in Rilland, groeien voor galg en rad op. Ricardo: „We ko men alletwee van de straat, zijn kinde ren van gescheiden ouders, hadden nie mand die ons corrigeerde en dan ga je je eigen regels bepalen." Het begint als tiener met een inbraak in een school. Boekjes pikken, de siroop- üaBÜffi foto Willem Mieras fles leegdrinken, dat soort gein. Niet lang daarna ontdekt hij dat zijn gokver slaafde vader zijn zwarte contanten in het dashboard van zijn auto wegmof felt. „Dan pikte je een hoop flappen en ging je op stap." De poort naar de onderwereld ligt dicht bij, want hij hoeft slechts de kunstjes van zijn oudere broers af te kijken. „Mijn broer had een hoerenkeet, ik ver leende hand- en spandiensten. Het ging zo van kwaad tot erger, want je wilde natuurlijk meer geld maken dan je broers. Het leven draaide om geld en be zit." Gevangenis Diefstal, drugshandel, vrouwenhandel, Ricardo heeft zo'n beetje alles gedaan wat God verboden heeft. Talloze keren wordt hij opgepakt. „Het was gevange nis in en uit. Op dat moment deed je dat niks. Je leefde in een wereld waarin je elk gevoel voor waarden en ook eigen waarde verdrong. Als je vrijkwam, deed je stoer: joh, ik sta toch weer mooi bui ten." Ook Natasja heeft een ellendige jeugd. Vader valt als een blok voor een acht tienjarig groen blaadje en laat moeder achter, die 'toen aan de drank ging'. „Van mijn veertiende tot mijn achttien de moest ik voor mijn moeder zorgen, omdat ze regelmatig een delirium had. Ze is aan de drank overleden." Natasja mist aandacht en warmte, grijpt net als haar moeder steeds vaker naar de fles. „Het werd al snel een automatisme." Ricardo en Natasja kennen elkaar van de lts in Goes. Partners in miseryook nadat ze vijf kinderen op de wereld heb ben gezet. Ricardo verdient geld met duistere praktijken. Natasja zwijgt meestentijds. „We konden heel moeilijk van de macht van de zonde loskomen. De zucht naar drank en drugs was sterk. Eigenlijk had den we al een duidelijke waarschuwing gehad bij een zwaar auto-ongeluk in een tunnel in Rotterdam. De gordels wa ren losgeschoten, de kinderen buitelden alle kanten op. Ik schreeuwde 'Heer, nu nog niet'. Het besef dat er een God be stond, was er altijd, in nood bad je wel eens. God was met ons, we overleefden het allemaal." Na twee weken is de verdoving uitge werkt en lijden ze weer hun oude leven tje. Tot op een dag, zo'n anderhalf jaar terug, hun eersteling ziek wordt. Ricar do: „We vermoedden een griepje, maar in het ziekenhuis bleek dat onze oudste zoon een zeldzame hersentumor had. Toen hij overleed, waren zijn laatste woorden: 'Mama, papa, God bestaat echt'. Toen dacht ik: 'Waar gaat dit le ven over?' Er is meer dan de leugen waarin ik leef." Het is de dag van de wending. Ricardo en Natasja verbreken alle oude banden en sluiten zich in Vlissingen aan bij de Kerk van Berea, een Volle Evangeliege meente „Het geloof is praktisch en de kerk helpt mensen, dat spreekt ons aan." Alle stress ebt weg - „je wordt zo rus tig" - om plaats te maken voor een ri vier positieve energie. Ricardo wil zijn geld legaal verdienen. Hij volgt een op leiding voor rij-instructeur, Natasja stu deert thuis sociaal-pedagogisch werk. „We genieten nu van hele simpele din gen, die we vroeger oersaai vonden." Meisjes Het paar wil ook mensen dienen en richt de Stichting Colours in Goes op om straatjongeren een honk te bieden. Vervolgens de stichting 'Meisje, ik zeg je sta op', die ijvert voor een zorgcen trum voor meisjes met emotionele stoor nissen en gedragsproblemen. Deze stichting is ook de motor achter de christelijke gezinsdag op de Piet, die toepasselijk het thema 'God bestaat echt' draagt. Ricardo is er als organisa tor én apostel. „Heel kort, de zingeving van het leven is Christus." Zijn tattoo's getuigen nog van Sodom en Gomorra. Hij wil ze kwijt, maar dat is lastig en kostbaar. De inkt laat zich niet zomaar uitgummen. Daarom heeft hij op zijn rechterarm Openbaringen 20:10 over een draak heen laten zetten, symbool voor het goede dat in het bijbel vers over het kwaad zegeviert. De draak is overwonnen. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - In de loop van 2007 verdwijnt de brugwachter definitief van de Zeelandbrug. Vanaf dat moment wordt de brug op afstand bediend vanuit Vlissingen. „Het kan maart wor den of september, dat weten we nu nog niet", zegt A. Huurman, ambtenaar van de provincie Zee land. Door de maatregel komt geen personeel op straat te staan. De bediening van bruggen op af stand is niet nieuw binnen de provincie Zeeland. Inmiddels is ruime ervaring opgedaan met de ze techniek in het Kanaal door Walcheren. Daar worden de bruggen al enige tijd op afstand bediend vanaf de sluis in Vlissin gen. Volgens Huurman is de tijd rijp om ook de Zeelandbrug op afstand te gaan bedienen. „Dat heeft onder meer te maken met efficiency en goed werkgevers schap", zegt Huurman. „De Zee landbrug is in de zomer druk, maar in het voor- en najaar en de winter rustig. Dan zijn er mis schien vijf tot zes openingen per dag. Dat is natuurlijk geen volle dagtaak." Voor de scheepvaart biedt bedie nen op afstand voordelen. „Tij dens de wintermaanden is de brug beperkt open en zit er in het weekend geen brugwachter op de brug. Dat is toch een be lemmering voor de scheepvaart. Je belt nu eenmaal niet snel een brugwachter van huis als je al leen maai; een stukje wilt varen. De sluis in Vlissingen is 24 uur per dag bemand." Om de brug veilig op een af stand te kunnen bedienen, wor den camera's geplaatst. Ook blijft het nog steeds mogelijk om - in noodgevallen - de brug vrij te maken voor het verkeer. „We hebben een goede relatie met de meldkamer." Veere Naast de Zeelandbrug worden ook de sluizen in Veere over enige tijd op afstand bediend. Ook daarvoor geldt dat het ex treem rustig is in de winter maanden. Het personeel van de brug en MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 30-jarige man uit Oost-Souburg veroordeeld tot een taak straf van 200 uur en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden. De man heeft in december 2003 een minderjarig buurtkind misbruikt. Het meisje was destijds 12 jaar oud en zette de verdachte tot zijn daden aan om dat ze op zoek was naar seksuele ervaringen. ,,Hij heeft misbruik gemaakt van de situatie. Als volwassene had hij zich moeten beheersen", concludeerde de rechtbank. VLISSINGEN - Op het politiebureau van Vlissingen staan maandagavond 27 juni gevonden fietsen uitgestald. Mensen die hun rijwiel missen, kunnen in de Molenstraat komen kijken tussen 19.00 en 20.00 uur. Voordat zij hun vermiste fiets mogen meenemen, moeten zij dan wel hun aangifte laten zien. Fietsen kopen kan niet. OOSTBURG - De Stichting Euregiotuinen in Oostburg heeft gistel-middag definitief uitstel van betaling gekre gen tot 17 maart volgend jaar. Drie maanden geleden kreeg het mislukte proeftuinen complex al een voorlopige uitstel van betaling van zo'n 625.000 euro, om een faillissement te voorkomen. „Van de 49 schuldeisers hebben er 44 ingestemd met dit definitie ve uitstel, vijf crediteuren hebben niet gereageerd. Dat geeft lucht, want nu hebben we tot maart de tijd om te kij ken waar we planologisch staan", zegt bewindvoerder R. Lensen. Projectontwikkelaar Blauwhoed Eurowoningen uit Rot terdam wil op het tuinencomplex drie- a vierhonderd wo ningen en een well-beingcentrum bouwen. Als dat plan werkelijkheid wordt, neemt Blauwhoed de schulden van de Euregiotuinen over. Lensen: „Als dit project niet door gaat heeft de stichting Euregiotuinen een groot probleem, maar alles wijst er op dat het project levensvatbaar is. Daarom is dit ook een mooi gebaar van de schuldeisers. Als dit bouwplan wordt goedgekeurd, is er namelijk wel geld om alle schulden af te lossen." GOEDEREEDE - Dominee J. van Estrik, zijn vrouw en hun tien kinderen hebben weer een dak boven het hoofd. Het kroostrijke predikantengezin moet op last van de rechter binnenkort de pastorie verlaten en krijgt nu on derdak in een huurhuis elders in Goedereede. Om alle twaalf gezinsleden plaats te kunnen bieden, moet een aan tal tijdelijke gebouwtjes bijgeplaatst worden. Dat Van Estrik uit de pastorie moet, heeft alles te maken met de kerkscheuring in Goedereede. Vorig jaar fuseer den Nederland Hervormde kerk, de Gereformeerde ker ken in Nederland en de Evangelisch Lutherse gemeente tot de Protestantse Kerk in Nederland (PKN). Een aantal gelovigen, waaronder dominee Van Estrik, ging niet mee met de fusie, hetgeen uiteindelijk leidde tot de oprichting van de Hersteld Hervormde Kerk (HHK). De twee kerken voerden vervolgens een juridisch gevecht over het eigen domsrecht van zowel het kerkgebouw als de pastorie. Het geval van Van Estrik staat niet op zichzelf. Naar schatting enkele tientallen predikanten die buiten de PKN zijn gebleven, moeten andere woonruimte zoeken. door Wendy van den Hurk ARNEMUIDEN - Misschien dat het op het eerste oog zo lijkt, maar de Zeeuwse gezinsdag is geen variant op die van de Evan gelische Omroep. Het program ma zit dan wel vol muziek, se minars over opvoeding en pre ken van Gods woord, je moet er gewoon voor naar de Piet. „Heel wat jaren terug organi seerde een stel een houseparty in de Piet. De beheerder vond dat maar niks," vertelt organisa tor Dennis Karei. „Toen dat stel, Ricardo en Natasja Verha gen, jaren later is bekeerd tot het geloof, kwam die beheerder bij hen terug. Hij zei: als jullie nog eens iets willen organiseren, dan mag je het terrein wel drie dagen hebben." En dat is een christelijke gezinsdag gewor den. Dennis Karei organiseert de dag samen met het stel. Zater dag gebeurt het, in Arnemuiden. „We wilden een dagje uit opzet ten, iets voor het hele gezin. We ging wat brainstormen. Tegen el kaar zeiden we: als half mei iets op tafel ligt. dan doen we het. En anders gewoon volgend jaar. Binnen een paar maanden had den we het programma klaar." Dat is gevarieerd. Op het hoofd podium komt bijvoorbeeld domi nee Florimco van der Rhee spre ken. Ricardo en Natasja Verha gen komen getuigen en Theo van Teijlingen treedt op. De dag is oecumenisch: van pinkster tot gereformeerd. Alles is present. Er zijn ook tenten, waar se minars te beluisteren zijn. Die gaan over het huwelijk, opvoe den en alleenstaande ouders. Kinderen die liever niet stilzit ten, kunnen terecht bij het kin derprogramma van de Marnix- kerk. Daar is een springkussen en kunnen ze bijbelliedjes leren zingen. Voor jongeren is er een voetbalveldje en een muziekpo- dium met dj's. Hoofdgast André Rouvoet van de ChristenUnie heeft afgebeld. Toch heeft Dennis Karei zin in zaterdag. „Als het nou een beet je mooi weer wordt, krijgen we misschien wel een festivalsfeer. Het Veerse Meer op de achter grond, lekker luieren in het gras. En samen bidden is natuur lijk ook niet verboden." sluizen gaat straks aan het werk op de sluis in Vlissingen. Huur man verwacht niet dat er men sen boventallig raken. „We zijn met de toekomstige formatie al een heel eind op het gewenste ni veau. Op de Zeelandbrug zit bij voorbeeld maar één vaste mede werker, de rest is tijdelijk perso neel wat wij inhuren van een ge specialiseerd bureau." Om over anderhalf jaar het extra personeel te kunnen huis vesten in Vlissingen, wordt het huidige gebouw daar uitge breid. (Advertentie) Seizoenen wieken door het jaar. Veranderend licht, wolkenpatronen. Ze tekenen voor de dynamiek buiten. En binnen? Daar moet je zelf iets aan doen Verslepen, omzetten, soms een heleboel eruit gooien en nieuwe dingen binnen halen. Dat laatste gebeurt ook af en toe bij Kees den Herder. Dan ruimt hij op. Zoals nu. Daar kunnen anderen geweldig van profiteren. Ook u. Kees den Herder Inlerieurstyling Walcheren vw.keesdenherder.nl Noordweg 125, Serooskerke, 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13