Opnieuw aanslag in Libanon Eerste Darfoer-verdachten verklaren onschuldig te zijn Japan haalt bakzeil bij vergadering walvisj acht Ex-lid Ku Klux Klan veroordeeld voor doodslag in 1964 Poolse loodgieters verleiden Fransen Saddam houdt van chips en moppen Bardot neemt het op voor wolf Weer blokkade stemming Bolton Filipijnse kardinaal Sin overleden EU stoot meer broeikasgas uit Nieuwe uitbraak vogelgriep China ministers uziën over eleid visserij Zonnezeilschip komt in baan rond de aarde f5-minister Riee: Syrië moet kappen met destabilisatie Wielerlegende Eddy Merkx heet, als representant van de Belgische bevolking, minister Rice welkom op de luchthaven Zavetem. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken voert in Brussel gesprekken over het Midden-Oosten. foto Thierry Roge/RTR NEW YORK - Saddam Hoessein houdt van chips (die hij besprenkelt met wa ter), wast de hele dag door zijn handen, vertelt mop pen en was dol op Ronald Reagan. Dat beeld schetsen Ameri kaanse militairen die de af gezette Iraakse dictator hebben bewaakt in het juli- nummer van het Ameri kaanse tijdschrift GQ. Sad dam vertelde zijn bewa kers ook dat hij Osama bin Laden nooit heeft ontmoet. De vijf militairen, van de Pennsylvania National Guard, hebben Saddam bijna een jaar bewaakt. Al lemaal wonen ze nu weer in de VS. Volgens de mili tairen zei Saddam dat Ro nald Reagan, president tij dens de oorlog tussen Irak in Iran (1980-1988), hem vliegtuigen en helikopters had verkocht. „Reagan and me, good." Maar over Ge orge Bush en zijn vader is Saddam helemaal niet te spreken. Bill Clinton daar entegen was weer 'oké'. Het viel de vijf op dat Sad dam zich nog steeds voor doet als president. „Als het allemaal voorbij was", doe lend op de komende rechts zaak, dan zou hij zijn bewa kers als gast ontvangen in zijn paleis en laten zien hoe mooi Irak is. ANP/RTR van onze redactie buitenland NYALA - De eerste tien ver dachten die voor het speciale Soedanese hof voor Darfoer te recht moeten staan, hebben gis teren verklaard onschuldig te zijn. Het gaat om leden van de Volksverdedigingskrachten (PDF), die met de regering in Khartoum samenwerken. Zij zijn aangeklaagd wegens ver krachting, roof en gewapend banditisme. De PDF-verdach- ten behoren tot de Arabische Ri- zeigat-stam.De rechtszaal in Nyala was overvol. Onder de eer ste getuigen was een vrouw die vertelde dat zij verkracht was. De afgelopen 2,5 jaar zijn bij het geweld in Darfoer tiendui zenden mensen om het leven ge komen. Meer dan twee miljoen mensen zijn op de vlucht gesla gen voor de Arabische milities. De aanklagers van het Dar- foer-hof hebben tot nu toe slechts 'kleine vissen' aange klaagd, maar nog geen leiders van de Arabische milities. Gevechten Rebellen en leger in Oost-Soe- dan hebben gisteren voor de der de achtereenvolgende dag zwaar gevochten om de belang rijke havenstad Port Soedan. Zo wel aan de kant van het rege ringsleger als de rebellen zijn zware verliezen geleden. De strijd begon zondag en con- Een geestelijk gehandicapt meisje uit Zuid-Soedan ligt in een vluchtelingenkamp in Noord-Oeganda vastgebonden aan een stok, opdat ze niet wegloopt. Oeganda vangt op het moment 204.400 Soedaneze vluchtelingen op. foto Radu Sigheti/RTR centreert zich op dit moment rond Tokar, een stad 120 km ten zuiden van Port Soedan. De re bellen zeggen de afgelopen da gen drie garnizoensteden te heb ben veroverd. Rebellengroeperingen in Oost-Soedan beweren het groot ste offensief in jaren te hebben gelanceerd. De Beja, de belang rijkste stam in dit deel van het land, zeggen stelselmatig te wor den onderdrukt en strijden voor een betere positie in Soedan. Regeringsfunctionarissen zeg gen dat ook rebellen uit de wes telijke provincie Darfoer bij de gevechten betrokken zijn. In een verklaring gaf de belang rijkste rebellengroep in het oos ten, de Oostfront Rebellenbewe ging toe samen met JEM, de be weging voor gerechtigheid en ge lijkheid uit Darfoer de aanval te hebben geopend op het rege ringsleger. Khartoem wijst ook een beschuldigende vinger rich ting buurland Eritrea, dat de Be- ja-rebellen steun verleent. ANP/GPD van onze redactie buitenland ULSAN - Japan mag de commerciële walvisvangst toch niet hervatten. Het land diende bij de Internationale Walvis vaart Commissie (IWC) een voorstel in om de jacht onder voorwaarden weer toe te staan. Het plan werd gisteren op de jaarvergadering van de IWC in Ulsan in Zuid-Korea weggestemd. Bij de stemming waren 29 landen tegen, 23 voor en vijf onthielden zich. Japan is daarentegen nog steeds van plan zijn wal visvangst te verdubbelen. Tokio zegt dit te doen voor wetenschappelijke doelein den, critici menen echter dat Japan han dig gebruik maakt van mazen in het ver bod op de commerciële walvisvangst. Op de jaarvergadering van de IWC pre senteerde Japan gisteren het plan om het aantal dwergvinvissen dat het vangt van 440 te verhogen tot 850 per jaar. Tegen standers, onder aanvoering van Austra lië reageerden furieus. „Het is essentieel dat landen die natuur bescherming propageren nu samen met de IWC duidelijk maken hoe groot de er gernis is over de vangstplannen van Ja pan", aldus Conall O'Conell, hoofd van de Australische delegatie. Er werd achter gesloten deuren verga derd, volgens milieuactivisten een tacti sche zet van de voorstanders van de com merciële walvisvangsten. De recente toe treding tot de IWC van Gambia, Togo en Nauru, geeft Japan en zijn medestanders voor het eerste een kleine meerderheid binnen de IWC, sinds het verbod op de walvisvangst in 1986 van kracht werd. GPD/RTR woensdag 22 juni 2005 BRUSSEL - De Franse filmster en dierenrechtenactiviste Brigitte Bardot vraagt in een brief Europees milieucom missaris Dimas om snelle actie tegen haar land. Frankrijk staat jacht toe op zes soorten bedreigde wolven. Dat is vol gens Bardot in strijd met de Europese regels voor dieren bescherming. Ook houdt Frankrijk zich volgens Bardot niet aan richtlij nen voor nachtverblijven van dieren en het gebruik van waakhonden Ze zet zich al jaren in voor dierenrechten, maar richt zich nu voor het eerst rechtstreeks tot een Eu ropees commissaris. ANP WASHINGTON - Senatoren van de Democratische Partij hebben opnieuw verhinderd dat de Senaat kan stemmen over de nominatie van John Bolton als de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties. De Republikeinen wisten maandagnacht niet de benodig de zestig stemmen te verzamelen om de patstelling te doorbx-eken.Begin maai't droeg Bush Bolton voor. De kan didaat geldt als tegenstander van de VN. Mocht de Se naat blijven weigeren dan kan de president de benoeming buiten het Congres om doordrukken. ANP/AFP/RTR MANILLA - Kardinaal Jaime Sin, van 1974 tot 2003 aartsbisschop van Manilla, is gisteren op 76-jarige leef tijd in een ziekenhuis in de Filipijnse hoofdstad overler den. Sin, van oorspi'ong een Chinees, was zeer populair op de Filipijnen, het enige Aziatische land waaiwan de meerder heid van de bevolking rooms-katholiek is. Hij speelde een belangrijke rol bij het ten val brengen van dictator Ferdi nand Max'cos in 1986. Hij xüep mensen toen op rebelleren de militairen te steunen. In 1976 benoemde paus Paulus VI hem tot kardinaal. Sin was met zijn 47 jaar toen het jongste lid van het kardinalencollege. ANP/RTR BRUSSEL - De 25 landen van de Europese Unie hebben in 2003 1,5 procent meer broeikasgas uitgestoten. Elektri citeitscentrales die meer steenkool hebben gestookt, zijn de voornaamste oorzaak. Bovendien hebben Europeanen meer huisbrandolie gebruikt in de koude winter van 2003. Het Milieuagentschap van de Europese Commissie heeft dat gisteren bekendgemaakt. C02 maakte het groot ste deel uit van de gassen die de aarde opwarmen. De EU heeft in het zogeheten Kyoto-protocol beloofd de uitstoot van broeikasgas te beperken. Sinds 1990 is de uit stoot in de vijftien oude lidstaten van de EU met 1,7 pro cent gedaald. ANP PEKING - China heeft een nieuwe uitbraak van de vogel griep in het land gemeld. Daardoor zijn in de noordweste lijke regio Xinjiang inmiddels 128 ganzen en eenden geïn fecteerd, waarvan er 63 zijn gestorven. Dat maakte de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Na ties gisteren bekend. Het is de derde uitbraak van vogel griep in drie maanden. ANP/AFP 1XEMBURG - Ministers van irij in de EU-landen zijn grondig oneens over subsi voor nieuwe Vissersboten. rd-Europese landen willen subsidie alleen geven als tege- een groter schip uit de vaart rit genomen, maar Zuid-Eu- pese landen weigeren dat. it bleek gisteren in Luxem ig bij een ministersvergade- ig. Het meningsverschil blok- rie een akkoord over voort- tting van het zogeheten Visse- odsper 2007. Dat zevenjari- fonds bevat momenteel 5 mil- deuro. Het geld is ook be- voor viskweek en dier- jendelijker visserij technieken. Ier Veerman vindt het kgelopen overleg 'ontzettend imer'. Hij betreurt vooral dat gunstiger regeling voor jon- juissers nu onzeker is gewor- was pnderdeel van het oriel dat nu van tafel is ge- tgd vanwege de scheepssubsi- ,We zullen ons best doen dat ook bij komend overleg or elkaar te krijgen", zei Veer- ffl. Voortzetting van het fonds mogelijk dit najaar ter ike onder Brits EU-voorzit- chap. frraian was steeds kritisch iideZuid-Eui'opese subsidie- ®sen voor nieuwe, grotere vis- iboten. „Al in 2002 hebben esproken om dat niet te Afspraak is afspraak. Br moeten ze nu niet op terug- ton reageerde Veerman k )e ministers bleven het toen ook oneens over drijf tol in de Middellandse Zee. omstreden netten zijn bijna Bal verboden, maar vissers in Middellandse Zee gebruiken "°g steeds. Ook hierbij liepen tonngen zo uiteen dat een 'ord onmogelijk was. Veer- !B noemde het stukgelopen «rleg 'erg sneu voor de Neder- ®e ambtenaren, die de tonburgse voorzitter hebben f'Pen bij de voorbereidin- Luxemburg heeft zelf geen toijambtenaren. ANP (Advertentie) door Ans Bouwmans WASHINGTON - De 80-jarige Edgar Ray Killen is in Philadel phia veroordeeld voor zijn aan deel in de dood van drie burger rechtenactivisten in 1964. Het voormalige lid van de Ku Klux Klan werd door een jury schuldig bevonden aan dood slag van James Chaney, Andrew Goodman en Michael Schwer- ner. Aanklagers hadden de oude zaak naar boven gehaald om een signaal te geven dat rassen haat en segregatie in Mississippi verleden tijd zijn. De zwarte Chaney en blanke Goodman en Schwerner werden gisteren precies 41 jaar geleden vermoord en begraven door le den van de Ku Klux Klan. De ge ruchtmakende verdwijning van de drie twintigers werd vele ja ren later verfilmd in Mississippi Burning. De staat Mississippi klaagde nimmer iemand aan voor moord in deze zaak, tot Kil len begin dit jaar werd gearres teerd. Verscheidene verdachten werden in de jaren zestig veroor deeld voor lichtere fedex-ale ver grijpen, maar over Killen kon de jury het destijds niet eens worden. Het Openbaar Ministerie wilde alsnog proberen Edgar Killen zijn straf te laten ondergaan om dat de prediker in oude getui genverklaringen was aangewe zen als de organisator van het geweld. Killen was niet aanwe zig toen Chaney, Goodman en Schwerner op een verlaten land weg werden opgewacht, mishan deld en doodgeschoten, maar hij had de KKK-leden op hen afge- stuurd. De negen blanke en drie zwarte juryleden werden het niet eens over de moordaan- klacht - waarvoor opzet bewe zen moest worden - maar acht ten Killen wel schuldig aan doodslag. Het proces ging vorige week van start en werd tegen de verwach ting in binnen enkele dagen af gehandeld. De jury begon maan dag met beraadslagingen en kwam gistex*en tot een vonnis. Killen die in een rolstoel zit van wege een ongeluk en vorige week met te hoge bloeddruk in een ambulance moest worden af gevoerd, werd onmiddellijk in hechtenis genomen. De straf maat moet nog worden vastge steld. Er staat in Mississippi een maximum van twintig jaar cel op doodslag. Familieleden van de overleden activisten toonden zich ver heugd. Maar er was ook kritiek. „Prediker Killen opereerde niet in een vacuüm", zei de weduwe van Michael Schwerner. Ande ren, ook de staat Mississippi; hebben vuile handen, aldus Rita Schwerner Bender. GPD LOS ANGELES - Het ruimte vaartschip Cosmos 1, dat wordt aangedreven door zonlicht, is gisteravond gelanceerd vanaf een Russische onderzeeër in de Barentszzee. Zodra het honderd kilo wegen de ruimteschip in een baan om de aarde is gebracht, zal het zon nezeilen ontvouwen die voor ver dere aandiijving zorgen. Het gaat om het eerste ruimtevoer tuig dat zich op zonne-energie voortbeweegt, meldde The Pla netary Society gisteravond. De twee zeilen, die elk bestaan uit acht driehoeken van een flim- terdun aluminiumachtig materi aal met een oppervlakte van zes honderd vierkante meter, weer kaatsen zonnestralen. Dat moet aandrijvingsenergie opwekken die de Cosmos 1 steeds sneller laat vliegen. Als die nieuwe aan- drijvingsvorm succesvol blijkt, kunnen reizen naar de uithoe ken van ons zonnestelsel in de nabije toekomst werkelijkheid worden. Cosmos 1 werd gebouwd in op- dracht van de Amerikaanse Pla netary Society, die daarvoor vier miljoen dollar nodig had. Het ruimtevaartuig werd ge bouwd in Rusland en is gelan ceerd met een intercontinentale Volna, een raket die nog uit de Koude Oorlog stamt. ,De directeur van The Planetary Society, Louis Friedman, onder streepte het belang van de mis sie. „We hopen dat de Cosmos 1 tot een doorbraak leidt in de ver kenning van ons zonnestelsel en het heelal." ANP Lgpwrgdactie buitenland URSCHAU - Het begon als grap, maar uiteindelijk Kl, de Poolse Raad voor Toe- juetoch echt een knappe lood- tier ingezet om de Fransen te sten. Of juist te verleiden? inleiding is de uitermate vijan- 2e houding die Frankrijk in- tegen goedkope arbeids- krachten uit nieuwe EU-lidsta- ten, met name loodgieters uit Po len. Franse vakgenoten vrees den dat de Polen vanwege een nieuwe Europese richtlijn goed koop zouden komen klussen en hen het brood uit de mond zou den stoten. Reden ongetwijfeld voor veel Fransen om tegen de Europese grondwet te stemmen. Dat schreeuwt om een reactie, vonden de Poolse autoriteiten. Dus werd een prikkelende cam pagne bedacht. Een poster werd ontworpen waarop, tegen een achtergrond van majestueuze bergketens of een rustiek stads- tafereel, een jonge, verleidelijk kijkende Poolse loodgieter staal afgebeeld, samen met (in het Frans gestelde) slogans als 'Wel kom in Polen' en 'Ik blijf in Po len. Iedereen is welkom in mijn land'. De Fransen kunnen wel la chen om het initiatief, weet een woordvoerder van de Poolse toe- rismeraad. „Veel mensen heb ben ons al gevraagd om de af beelding van de loodgieters ook op mokken en T-shirts te druk ken." De Franse paranoia over een mogelijke niet te stoppen stroom van goedkope arbeids krachten uit Polen blijkt ook erg voorbarig. Volgens de vak bond zijn slechts 150 Poolse loodgieters aan de slag gegaan in Frankrijk, en die blijken 'hard nodig' te zijn. GPD pnnnze redactie buitenland [BOET - Een Libanese politi cs gisteren omgekomen door uanslag met een autobom in hoofdstad Beiroet. Volgens i politie gaat het om George iirj, de ex-leider van de com- mistische partij in Libanon, ij stond bekend als anti-Sy- jfh, Syrië heeft de moord ver- irdceld. ibomwerd op afstand tot ont- offing gebracht toen de Merce- 5 met Hawi door een volks- jk in het westen van Beiroet «L aanslag volgt op de overwin- ig van het anti-Synsche blok j de parlementsverkiezingen ede afgelopen tijd in vier ron- in Libanon zijn gehouden, twas de derde moord op een m-Syrisch persoon in Beiroet ie maand. mier Najib Mikati zei giste- i 'geschokt' te zijn door de »idop Hawi. „Na iedere pres- de van de Libanese Staat zien [dat er mensen zijn die de iligheid willen bedreigen en igelijke boodschappen stu- tdroefd në heeft de moord veroor- eld „Syrië is bedroefd dat de- Libanezen het doelwit van nslagen zijn en dat de Libane- veiligheid steeds meer onder rit ligt", aldus Informatie-mi- ster Mahdi Dakhlallah. Verenigde Staten hebben i onderzoek geëist naar de nslagop Hawi. In een verkla- ig legde het Witte Huis een rband tussen de moord en de rioed van Syrië in Libanon. „We veroordelen de moord. Er moet een grondig onderzoek ko men. De schuldigen moeten wor den gestraft", aldus woordvoer der Scott McClellan. Ook minis ter van Buiterxlandse Zaken Con- doleezza Rice vermoedt Syri sche betrokkenheid bij de moord. Ze zei niet te weten wie de bom heeft geplaatst. „Maar er is een atmosfeer van instabili teit. De activiteiten van Syrië zijn daar een onderdeel van. Ze moeten daai-mee kappen", aldus de bewindsvrouw, die gisteren haar rondreis door het Mid den-Oosten afrondde. Eerder dit jaar leidde de moord op ex-premier Rafik Hariri tot een politieke aardverschuiving in Libanon. Ook hij kwam om door een aan slag met een autobom. Onder zware druk trok Syrië zijn leger en veiligheidsdiensten uit het buurland terug. Bij de parle mentsverkiezingen behaalde de beweging van de zoon van Hari ri vervolgens een absolute meer derheid. ANP/RTR ïtsWCR'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5