Fracties nemen het op voor jeugd In bomvrije kazerne sloeg de vonk over Politie controleert op alles langs A58 Ondernemer neemt rapport koopgedrag met korrel zout Sociale werkplaats tegen herkeuring bij langer dienstverbam Vogels hebben het zelfs in gunstig Zeeland zwaar Voorbereiding zomerpontje in volle gang Ruzie over aanneemsom bouw Clinge Oude en nieuwe trekkers in Axel Wijkbewoners moeten volgens Terneuzense commissie met hangjongeren in gesprek woensdag 22 juni 2005 door Harold de Puysseleijr HULST - Hetrapport Hulst in de Peiling schetst een te roos kleurig beeld van het kooptoersi- me in Hulst. Dat verklaarde voorzitter C. Kalmeijer van de ondernemersvereniging Hoge- weg gisteren tijdens bespreking van het rapport in de Hulster ad viescommissie economie. Het rapport schetst een beeld van de toeristische bestedingen in Hulst en de stand van zaken rondom het kooptoerisme. In een soortgelijk rapport sprak de Kamer van Koophandel enkele jaren geleden de vrees uit dat het Belgische bezoek aan Hulst drastisch zou verminderen als gevolg van de verdwijning van het banktoerisme. Uit cijfers over het afgelopen jaar blijkt daar nog niets van. De bestedin gen in de horeca lopen welis waar licht terug, de detailhan del in de Reynaertstad doet nog altijd goede zaken. Bankdirecteur en commissielid J. de Winter tekende daar wel bij aan, dat de daadwerkelijke gevolgen van het ophoudenq het banktoerisme pas ber dit jaar in kaart te brei zullen zijn. Voorzitter Kalmeijer van de zJ dememersvereniging nam doorgaans gunstige cijfers j het rapport In de Peiling een flinke korrel zout. „Die ba reau's presenteren altijd eijfa die niet stroken met de realiteit Ik heb met mijn dertig jaar ent ring in het bedrijfsleven nooii anders gezien. Van de tien on dernemers in Hulst, vindt je maar twee die tevreden zijn,Q cijfers in dit rapport zijn veelt zacht. Minder dan een foai van de bedrijven in Hulst ra deert. Dat is wat ik hoor uit d praktijk." P. Ausems van de Kamern Koophandel kon daar niet tegen in brengen, dan datdecj fers gebaseerd zijn op de as woorden van ondernemers a meegewerkt hebben aan j steekproef over het economy functioneren van hun 1 „Misschien is het meereen» voel van de ondernemers", dus Ausems. door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - Broed- vogels in Zeeland profiteren van de vele natuurgebieden en ver schillende landschapstypen. Daardoor heeft Zeeland nog steeds een relatieve rijkdom aan broedvogels, maar ook hier neemt het aantal soorten in hoog tempo af. Tot die conclusie komen vogel kenners T. Sluijter en G. van der Ende. Ze baseren hun conclusies op de rode lijst van vogelbescherming Nederland en hun eigen waarne mingen als erkend vogeltellers. „Het wordt steeds makkelijker om de verschillende soorten te tellen; er zijn er gewoon steeds minder", lacht Sluijter cynisd Een voorbeeld is de gram gors. Ooit was het een vet' ne vogel in Zeeuws-Vlaande» „Je hoorde hem overal." Nucj er in heel Nederland nog nas twintig tot vijftig broedpan over. „Dan hoeft er maar iets gebeuren en alles is weg", zes Van der Ende. De oorzaak ligt volgens beiden gelliefhebbers vooral in deinta sivering van de landbouw. vroeg maaien, waardoor de ge vogels in strobalen verdwi nen, en het gebrek aan eiwitn voedsel door het ontbreken 11 onkruiden waarin larven zi ten", zegt Sluijter. De vogelkenners erwachtend de soortendaling ook in de 1 mende jaren zal doorzetten door Sheila van Doorsselaer PERKPOLDER - In de haven van Perkpolder wordt hard ge werkt om het aanmeren van het toeristische zomerpontje moge lijk te maken. Aannemingsbe drijf De Klerk uit Werkendam heeft een nieuwe veersteiger aangelegd. Het gevaarte van ruim dertig meter is naar Perk polder gebracht met een ponton. De veersteiger is geplaatst in de allereerste haven die in 1943 voor een PSD-pont in Perkpol der is aangelegd, even ten wes ten van de aanlegplaats waar de veerboot tot ruim twee jaar gele den aanmeerde. De veersteiger kost in totaal 239.000 euro, een bedrag dat de provincie voor 205.000 euro ge subsidieerd heeft. Het resteren de bedrag bestaat uit Europese subsidies. Voor het mogelijk ma ken van de toeristische veer dienst stelde de provincie bijna driehonderdduizend euro be schikbaar. Het pontje tussen Perkpolder en Hansweert zal zondag 3 juli de eerste vaart maken. Maximaal 75 passagiers kunnen per over steek meevaren met 'De Onder neming', een voormalig beurt schip dat is omgebouwd tot par ty-schip, van zestig meter lang en bijna zes meter breed. Het is dit jaar voor het eerst dat de route Perkpolder-Hansweert is opgenomen in het programma van Fiets een Rondje met een Pontje. De zomerse overtocht is het bes te dat de gemeente Hulst en de provincie toeristen en bewoners van Oost-Zeeuws-Vlaanderen kunnen bieden. Een vaste ver binding met een fietsvoetveer vindt de provincie niet haal baar. Tot vrijdag 2 september zal De Onderneming tussen Perkpolder en Hansweert varen. De vertrektijden in Perkpolder zijn 10.00, 12.30 en 15.00 uur. Die in Hansweert zijn 11.15, 13.45 en 16.15 uur. De overtocht is mogelijk op alle dagen van de week met uitzon dering van maandag. BREDA - Het Bredase bouwbe drijf Sprangers moet als de wie deweerga aan de slag met een appartementencomplex in Clin ge. Dat eist althans projectont wikkelaar Planoform, die het project Bemardushof aan Spran gers heeft gegund. Sprangers weet echter van niets. De Bredase bouwer zegt helemaal geen overeenstemming met Planoform te hebben en maakt dan ook geen aanstalten om in Clinge aan de slag te gaan. Volgens Planoform zou Spran gers zich eerder hebben verbon den aan het project. Het bedijf zou het volgens Planoform voor één miljoen euro uitvoeren. Pla noform eist dan ook in kort ge ding dat Sprangers zich aan die beweerdelijke afspraak houdt. Sprangers moet aan het bouwen en wel vóór 1 juli, zo vordert Planform op straffe van een dwangsom van 25.000 euro per dag dat Sprangers dat achterwe ge laat. Mocht de rechter die eis afwij zen, dan zou Sprangers in elk ge val moeten worden verplicht om de onderhandelingen met Plano form te hervatten met de prijs van één miljoen euro als uit gangspunt. Mocht de rechter ook die eis af wijzen, dan zou Sprangers een voorschot aan schadevergoe ding moeten betalen van 150.000 euro, zijnde het minima le verschil tussen de prijs van Sprangers en een andere gega digde, zo vordert Planoform. Volgens Planoform heeft Spran gers intussen een nieuwe begro ting gepresenteerd, voor een be drag van ruim 1,6 miljoen. „Een verhoging van 63 procent ten op zichte van de oorspronkelijk overeengekomen prijs. Dit is een overval, Sprangers wil ken nelijk van het werk af", zo be toogde Planoform-raadsman H. Verschuur. Volgens Sprangers' raadsman P Jansen heeft Planoform de za ken verkeerd voorgesteld. Hij be grijpt niet wat Planoform be weegt. „Welk belang heeft het bedrijf bij deze opstelling? Ze wil per se met een onwillige aan nemer in zee, terwijl andere bou wers mogelijk staan te trappe len om dit werk aan te nemen. Onbegrijpelijk." De rechtbank doet 5 juli uit spraak. door René van Stee TERNEUZEN - Mensen die voor 1998 in dienst traden bij een sociale werkplaats moeten niet worden herkeurd. De aan scherping van de criteria door de modernisering van de Wet So ciale Werkvoorziening (WSW) leidt volgens het bestuur van de Stichting Federatie voor Sociale Werkgelegenheid en Arbeidsin tegratie in Zeeland tot een onze ker bestaan voor de betrokke nen en de daarmee samenhan gende sociale consequenties. In een brief aan de Zeeuwse Ka merleden M. Koomen (CDA), S. Buis (CDA), J. Geluk (VVD) en L. Blom (PvdA) en de woord voerders Sociale Zaken van CDA, PvdA en WD roept het fe deratiebestuur op haar stand punt onder de aandacht van staatssecretaris M. Rutte van So ciale Zaken te brengen. Die wil dat mensen met een baan op een sociale werkplaats vaker over stappen naar een 'gewoon' be drijf. Als het echt niet anders kan, kunnen zij in dienst blijven bij hun huidige werkgever. Federatievoorzitter J. van Schaik, tevens wethouder socia le zaken in Temeuzen: „In feite komt het erop neer dat de hoofd taak van de sociale werkvoorzie ning de toeleiding van mensen naar de reguliere arbeidsmarkt wordt. Die taak komt indirect op het bordje van de gemeenten. Het aanscherpen van de keu ringseisen zorgt er ook voor dat minder mensen in aanmerking komen voor de WSW." De aanscherping van de keu ringseisen voor de groep oudge dienden is volgens Van Schaik ook geen goed idee omdat daar door de geleidelijke afbouw van sociale werkplaatsen als produc tiebedrijven in gevaar komt. „In Zeeland gaat het naar schat ting om zo'n driehonderd men sen die al langer bij een sociale werkplaats werken en plots klaps iets anders zouden moeten doen. Sociaal gezien is dit niet verantwoord. Weliswaar verlie zen zij hun baan niet, maar de druk op zowel de betrokkenen als de gemeenten wordt erg groot. Aan het begeleidingstra ject is immers een subsidie ver bonden die naar verloop van tijd vervalt." Voor de groep die na 1998 i stroomde, ligt het verhaal 2 ders. Die werd destijds al: een wetswijziging geconfra reerd waardoor zij om de 1 jaar worden gekeurd. „Voor die mensen verandert dus weinig, Bovendien zijn aanwijzingen dat het Centnii voor Werk en Inkomen nu l strenger keurt dan volgens den gels is vereist. En dan voet voor mensen met een WAO-uil kering die via de herkeuring vJ licht niet meer tot de social werkplaats worden toegelale Het wachtlijstprobleem wor hierdoor automatisch opgelost aldus Van Schaik. Het federatiebestuur vindt a dat de macro-economische 2 volgen van de modemisen van de WSW in de voorste!) van de staatssecretaris moes worden meegenomen. Werkgelegenheid Federatievoorzitter Van Schail „Het verlies aan werkgelegeo heid in laaggeschoolde arbeii en de daarmee gepaard gaand opbrengsten moet in de afwegm gen worden betrokken. Veel 'w drijven benutten de soos werkplaatsen om laaggeschofl de arbeid te laten doen ir. pis van naar het buitenland tets plaatsen. De hieruit var vloeiende werkgelegenheid belastingopbrengsten zijn 1 geen enkele manier in de voo stellen van de staatssecretar betrokken. Dat is een helesleth te zaak." AXEL - Op het boogschutten rein achter de ruitersportacax modatie bij de watertoren Axel is zondag de tiende van de België-Nederland ker-trekwedstrijd. De wedstrijden beginnen 13.00 uur. Vanwege het leum is er een aantal bijzo®!® evenementen. Zo is er een sp* ciale Old Timer show van anus ke' landbouwwerktuigen en chines. Deze voertuigen kon» uit particuliere collecties. Aan de trekker-trekwedstnj doen 75 tractoren mee in neg verschillende categorieën. door Wilma Valk BRESKENS - „We hebben een mooi leven gehad", roept Johan Doppegieter al aan de deur. Dat is dan ook te zien, het echtpaar oogt nog steeds verliefd. Johan (84) en zijn echtgenote Betsy de Hond (85) waren gisteren zestig jaar getrouwd. Hun kennismaking in de bom vrije kazerne van Terneuzen in 1940 vonden ze zelf ook wat ei genaardig. Johan Doppegieter woonde in die tijd met zijn ouders bij de westelijke sluis van Terneuzen: „We waren al door raketten be schoten dus leek het veiliger naar de bomvrije kazerne te gaan. Daar hebben we elkaar dus ontmoet en gelijk al de eer ste dag onder één dak gesla pen!" In de schuilkelder werd hun romance voortgezet. „Mijn vader was bij de brand weer en die vond het veiliger dat we elkaar in de kazerne ont moeten. Want over de kazerne lag een dikke laag zand ter be scherming tegen bombardemen ten", verhaalt Betty. De onzekere oorlogstijd zorgde er voor dat de geliefden vijf jaar verkering hadden. Johan werkte bij de centrale van de PZEM in Driekwart: „Er was heel wat werk voor ons in die tijd. Overal was alles stuk of het werd ver nield." Net voor de trouwerij in Terneuzen moest Doppegieter in Nieuwvliet gaan werken. In april 1946 verhuisde het paar daarom naar Breskens. Johan en Betsy Doppegieter kre gen, zoals de meeste inwoners van Breskens toen, een woning in het Noodplan. Betsy: „Het was er heel gezellig, alleen mijn man was er niet zo blij. Hij knut selt heel graag, bouwde scheepsmodellen, schilderde en beeldhouwde. Dat moest daar in een klein schuurtje aan de brandgang. Zagen passanten licht, werd er geklopt en geroe pen. Wel hadden we hele goede buren." Betsy naaide en handwerkte vroeger graag. Ze zong jaren in het kerkkoor en is nog altijd lid van het bejaardenkoor. Het echt paar heeft drie dochters. „Jon gens wilden niet lukken, wel hebben onze meiden allemaal jongens en ook ons eerste achter kleinkind is een jongen." Zaterdag is voor vrienden en be kenden een receptie in hotel Scaldis in Breskens. Samen met de drie kinderen, acht kleinkin deren, alle neven en nichten vie ren ze vervolgens feest. Namens de gemeente Sluis feliciteerde wethouder Leentfaar het dia manten echtpaar gisteren. Betsy en Johan Doppegieter. foto Wim Kooyman door Frank van Cooten TERNEUZEN - Jongeren in de gemeente Terneuzen worden door wijkbewoners vaak ten on rechte in een kwaad daglicht ge steld, was gisteravond de me ning in de commissie samenle ving. „Twintig jongeren wegstu ren naar aanleiding van één klacht gaat mij veel te ver", zegt wethouder C. Liefting. Hij doelt onder meer op de situa tie bij de Aldi in Terneuzen waar jongeren volgens wijkbe woners voor overlast zorgen. Volgens Liefting gaat het slechts om twee bewoners die er in zijn geslaagd ten onrechte een zeer negatief beeld over de ze jongeren naar buiten te bren gen. „Natuurlijk moet overlast worden aangepakt maar de sa menleving is van iedereen. Ook van de jongeren", zei hij gister avond in de vergadering van de raadscommissie samenleving. Het zit Liefting nog steeds niet lekker dat geen enkele wijkbe woner is ingegaan op de uitnodi ging van de jongeren voor een gesprek in het Schelpenhoekje. „Zo horen we niet met elkaar om te gaan." H. Meertens, lid van het bewo nersplatform Triniteit en 'buurt vader' B. de Krijger namen het gisteravond op voor de jonge ren. „Deze jongeren zijn al op vijftien plaatsen weggestuurd. Zo kan het niet langer. Slechts een kleine minderheid zorgt voor overlast. De meesten zijn goedwillend. Ze moeten serieus worden genomen", zei Meer tens. De Krijger: „In Temeuzen is wel een gedoogbeleid voor soft drugs. Waarom gedoogt Terneu zen de jeugd niet." Over de jongeren werd gister avond door de commissie gespro ken op verzoek van VVD-raads- lid P. Broekhuysen. „Iedere keer steken klachten over jeugd weer de kop op. Niet alleen in Terneu zen, maar ook bijvoorbeeld in Axel, Koewacht en Hoek. We moeten samen met de jongeren en de omwonenden werken aan een oplossing." Broekhuysen deed een beschei den voorstel. Een jongerenmani- festatie met de naam 'In Vliegen de Vaart lid worden', ergens in oktober of november bij het nieuwe sportcomplex waar alle verenigingen zich kunnen pre senteren. Zijn opzet is dat meer jongeren lid worden van vereni gingen. De meeste commissieleden von den zijn idee sympathiek maar zagen het niet als het ultieme middel. De jongeren willen im mers gewoon een plek waar ze elkaar na schooltijd kunnen ont moeten. Jongeren laten zich niet dwingen. Hangplekken ont staan vaak spontaan, vaak in een straat waar het mooiste meisje woont, vatte wethouder Liefting samen. Toverwoorden Waar de commissie het gister avond in ieder geval over eens was, is dat acceptatie van twee kanten moet komen. „Het pro bleem moet niet altijd bij de jeugd worden gelegd", zei D. Og- gel (ChristenUnie). „Acccepta- tie, tolerantie en optreden bij ex cessen zijn de toverwoorden. Wel moet adequaat tegen kleine groepjes die overlast veroorza ken worden opgetreden. Zoals enkele scooterrijders bij de sporthal in Axel die voor levens gevaarlijke situaties zorgen." „Als je met elkaar wil praten, ben je al een heel eind", vulde J. Pladdet (SGP) aan. „De meeste jeugd is goedwillend maar wel moeten afspraken worden ge maakt waar de grenzen liggen." Volgens J. Baart (TOP) verpes ten enkele boosdoeners het voor de goeie. Volgens hem is slechts drie procent oververbeterlijk. „Laten we met zijn allen leren met de jeugd te praten", vatte P. Clijsen (GroenLinks) samen. „Leer ook bewoners construc tief om te gaan met jongeren. Vrees staat een dergelijke bena dering vaak in de weg." door Emile Calon RILLAND - „Piel, met mij. De politie heeft de Zeeuwse weg aan allebei de kanten afgesloten en controleert nu alles. Ja, ze hebben mij ook aangehouden en zeggen dat mijn logboek niet in orde is." Een chauffeur van een grote Man-vrachtwagen belde gisteravond, iets na negen uur, met deze boodschap zijn werkge ver. Hij was op de Brabants-Zeeuw- se grens in een fuik van de poli tie gereden en moest vervolgens op de parkeerplaats 't Scheld al zijn papieren laten zien aan een agent van de milieupolitie en drie douaniers. Die stuitten al snel op een vreemde hiaat in het cfk-logboek, het boek met alle gegevens over de koelvloeistof van de vriesinstallatie van de aanhangwagen. Terwijl de dou aniers het logboek aan een na der onderzoek onderwierpen, had de chauffeur even tijd zijn werkgever te bellen en zo be kend te maken dat er wat gaan de was op de A58. In totaal 47 mannen en vrouwen van politie, douane, marechaus see, Rijksverkeersinspectie en Algemene Inspectiedienst hiel den van gisteravond tot vanoch tend vroeg een grootscheepse verkeerscontrole langs de A58 en de Oude Rijksweg. Bijna al het verkeer dat Zeeland ter hoogte van Bath in- en uitreed werd gecontroleerd. „Op alles", aldus een grijnzende agent. Au topapieren, technische staat en alcohol door de politie terwijl de andere diensten keken naar zaken als milieudelecten, ver- voerswetgeving en het transport van illegalen. Aanvankelijk zou de controle 's avonds om acht uur beginnen. Het duurde echter ruim drie kwartier voor de eerste auto's daadwerkelijk moesten stoppen en de chauffeurs vriendelijk maar beslist naar de autopapie ren werden gevraagd. De dou aniers zagen in die drie kwar tier zo heel wat vrachtwagens ongecontroleerd langs dende ren. Terwijl agenten nogmaals ston den te overleggen, besloten de mannen van het Ministerie van Financiën dat ze zelf al in actie moesten komen en hielden hun eerste vrachtwagen aan. Enkele minuten later was de po litie ook zover en begon de con trole echt. Al het verkeer werd over 't Scheld en parkeerplaats aan de zuidzijde geleid en moest bijna allemaal stoppen voor con trole. Alleen op momenten dat de toestroom te groot was, mocht een aantal bestuurders doorrijden. Een half jaar geleden ontstond het idee voor deze controle bij de politie. Vervolgens is er heel wat overlegd met alle andere diensten over waar en wanneer de actie plaats zou vinden. Vroeg in de avond verzamelden gisteren alle deelnemers aan de controle zich in Kruiningen op het hoofdkantoor van de Zeeuw se verkeerspolitie. Van daar uit vertrokken ze om kwart voor acht naar de A58 en de Oude rijksweg om tot vanochtend vier uur vele honderden auto's te controleren. De eerste uren trof de politie nog geen schokkende zaken aan. Het ging voorname lijk om wat gladde banden, een drietal bestuurders met wat te veel alcohol op en een aantal kon geen rijbewijs tonen. Een automobilist moet blazen tijdens een politiecontrole op parkeerplaats 't Scheld. foto Dirk-Jan Gjeltema M HULDE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 50